Home / Të ndryshme / SHPIFJET AS MANIPULIMET TUAJA NUK MË DËSHPËROJNË AS NUK DO TË MË NDALOJNË KURRË NË VEPRIMTARINË TIME ATDHETARE!

SHPIFJET AS MANIPULIMET TUAJA NUK MË DËSHPËROJNË AS NUK DO TË MË NDALOJNË KURRË NË VEPRIMTARINË TIME ATDHETARE!

 Relateret billede
Xhemil ZEQIRI
REAGIM
Reagim ndaj shpifjeve te Ibrahimave. o te mjer  jam i pastër si qimja kur nxjeret nga bulmeti! -Po, die se shumë spekulant ishte dhe mbeti, ky Ibrahim Xhemaili.
Ja, një shembull; kur filloi lufta, ky far “Mic Sokoli”, me ca hiena të tjera, -hiç, Musa Krasniqin, i cili qe larguar shpejt, nga ky grup! Kryetar, Mjeku, Musa Krasniqi, ishte nga Klina,nëse nuk gaboj.
-Një djalë që, rrallë e bën nëna shqiptare, djalë i qetë dhe i ndershëm.
-“Fondet, “Atdheu në Rrezik Vendlindja  thërret”, organizuan një mbledhje me bashkëatdhetarët Norebrohalen aty, i lexuan, Deklaratat Politike dhe Komunikatat e famëmadhes, UÇK. -Dhe, me pas Ibrahim Xhemaili , si gjithmoë e lozte lojën,”Fluturojë, fluturojë, Hutini!,..
-Lejoi të formohet një grup, ndërsa mjetet e mbledhura në sallën, “Norebro Halen”, vendosi t´i dergohen, Bujar Bukoshit në Gjermani?!!!
Miq të nderuar!
Të organizosh mbledhjen e ndimave për UÇK-në dhe ato ndihma  t´ia dërgosh sabotatorit të Luftës Çlirimtare, ldk-istit, Bujar Bukoshi në Bon, a nuk është dyfytyrësi, e ligë, “politike”,-ky, fakt është njëri ndër prej shumë manipulimeve, që ndër vite i ka bërë, Ibrahim Xhemaili.
-Personalisht, as që desha, t´u përgjegjem shpifjeve dhe “akzave” të ulëta dhe të pabaza të këtyre  bukëshkalëve, sepse, konsideroj që, përbesë nuk e meritojnë.
Mirëpo, lexuesit e nderuar, do kenë mjaft argumente që, do t´i demaskojnë komplotet dhe gjithë këto shpifje, prej një të burgosuri politik, prej kameleonit renegat, zëdhënësit të mafisë, nga afera,”Pronto”, në Danimarkë.
Shpresoj, do kemi raste, kur para kamerës, do t´i demaskoj me fakte, të gjitha shpifjet keqadashëse dhe tejet të ulëta, ndaj veprimtarisë time politike, mbi 35 vjeçare.
-Unë, me të gjithë anëtarët e familjes time, kam qenë në shërbim të kombit dhe çlirimit të Atmëmëdheut. Bashkëshëshortja ime, në mënyrë demostrative në Mbledhjen e Fondit Vendlindja Thërret, bile, pa lejën time, i nxori 2000 kronorët e fundit nga çanta dhe tërë arin që e kishte, ishte shumë e emocionuar, aty, para 200 vetave, para mikrofonit,-tha:”Ja, këtë pasuri që e kemi, duam t´ua japim trimave të UÇ-së, ndërsa, ju këto pare mos i dërgoni në Bon, por, dërgoni sa më shpejt në Drenicë, atje ku po luftohet për liri!
-Mirëpo, ne nuk mund të jemi të adhuruarit e tyre, për faktin që, familjarisht konsiderojmë që; as sot, e kësaj dite, nuk jemi çliruar.
-Tash, pas kaq viteve, le të shpifin sa të duan e, sa të munden, këto hiena. Mua, bile vetëm sa më bëhet qejfi; për faktin që, për të ditur të VËRTETAT, padyshim se, do të shtohet interesimi i lexuesve, për librin tim, të botuar këto ditë, “E vërteta bēn armiq”.
-Dobësia ime e vetme që, edhe kam mbetë i tillë, e pranoj hapur se, nuk kam arsim të lartë dhe o sa “mëkat”, nuk jam berë shkrimtar, mirëpo ja që, i kam botuar pesë libra, si veprimtar politik ndër vite, prandaj, edhe sot jam në gjendje që, veprimtaritë e mia në shërbim të atdheut t´i argumentoj, pa më bërë syri tërr!…
Lexuesit e mi të nderuar, e dinë fort mirë:
Gjithnjë, kam shkruar, pa pikë inferioriteti, e kam njoftuar opinionin e nderuar, që shumë vite kam punuar taksist; ndërsa, “ajkës së lartë”, e përzier shumë me shëllirë intelektule, ky fakt i paska shërbyer dhe po i shërbyeka për revanshimet cinike të kota.
A  e dinë këta z, se, poeti atdhetar, Pashko Vasa, ishte autodidakt, nuk kishte kryer shkolla të larta, por ama, cili nga këta spurdhjakët e sotëm  brenda dhe jashtë atdheut, mund të matet me idetë e tij, me parashikimet e tij dhe mbi të gjitha me poezinë e tij atdhetare, si poema emblematike e letërsisë shqiptare, “O moj Shqypni”?!
A e dinë këta “intelektualë të kulturuar”, se shkrimtari me famë botërore, Xhek London, gjithashtu ishte autodidakt, mirëpo romanet e tij , e në veçanti romani, me titull,”Martin Iden” ika lexuesit e tij të devotshëm, kudo nëpër botë. Raste të tilla, ka edhe të tjera kudo nëpër botë.
Për hir të lexuesve dua të bëjë të ditur edhe një fakt: kur kam emigruar, as që kam menduar që ndonjëherë, do të vijë koha të botoj libra. Mirëpo, valët e lumit të jetës së trazuar të kombit dhe atdheut tim, më nxorën nga shtrati i rehatisë borgjeze perëndimore, të cilën edhe ashtu, kur isha në atdhe, e kisha fort mërzi.
-Dihet nga të gjithë shkruesit e letrave se; edhe shkrimtarët e mëdhenj, kur duan të botojnë veprat e tyre, mesiguri, ata e pranojnë me dëshirat e thyre dikend, redaktor, tjetrin lektor, korrektor, recenzor- kritik letrar të librit.-Poashtu, ata, i pranojnë me durim dhe maturi, lëvdatat dhe kritikat me vend; por askush me ngritje të bollshme edukative, kulturore dhe shkencore, nuk i pranon kollaj lëvdatatat pa vend; por, as kritikat e pamned, kështu, si po veprojnë këto ditë, pa asnjë arsye të shëndoshë, ky grup spekulatorësh, manipulatorëshdhe sabotatorësh, jo vetëm ndaj shkrimeve të mia, por, në radhë të parë dikur dhe sot; shumë shpesh, gjatë veprimtarisë sime atdhetare.
Si rezultat i moskuptimit tuaj për këtë çështje, do t´u shtroja një pyetjen këtyre “intelektualëve të mëdhenj”:  po, për veprat tuaja të botuara, a keni pranuar ndonjëherë, (sepse, ju të gjitha i dini); të keni,  ndonjë redaktor, lektor, korrektor, recenzor, apo, (larg qoftë), ndonjë kritik, “të hidhur”, të librave tuaja?!
O zoti na ruajtë, nga shpifjet e Ibrahimëve!
1. Ibrahim Rugova, e pat shkatërruar unitetin e Kosoves dhe të krejt Shqiperisë?!
2. Ibrahim Xhemaili, po mundohet të shpifë ndaj prej xhelozive të sëmura, apo të inateve personale, përkundër faktit që, unë atij “burri të denjë””, kurrë asgjë të keqe nuk ia kam bërë; përkundrazi, veçse, ndonjë të mirë “të vogël”, apo, si duket, u trembë nga hija e vet, jo vetëm e zezë,  por edhe e shkurtë, apo e paska penguar aktiviteti im atdhetar, kurse tash po dëshiron të përfitojë nga ato aktivitete të mia dhe të hedhë diçka më shumë, apo ca drithë floriri në thesin e tij të grisur.
3. Ibrahim Kelemndi, i cili është k thyer,në një zëdhënës i kësaj klike të prapë, të shpifësve si Ibrahim Xhemaili dhe shkretanëve të tjerë, sejmenëve të tij.
-Po pse more, Ibrahim Kelmendi e ke humbur sinqeritetin e një veprimtari të denjë, që e kishe, gjer në Konferencën e Rambujes?!       Ndërsa, pas kësaj Konference, krejtësisht u qetësove, si duket, “E kalove ylberin”.
Mos ke humbur kujtesën, o xha Ibrahimi?!
A të kujtohet, kur u takuam në Koln, së bashku me të ndjerin, Enver Ademi, aty gjatë bisedës me ne, fillove të shaje edhe simbolin e rezistencës, Adem Demaçin,
A të kujtohet, kur thoshe:
“Emrush Xhemaili, donë dajak, sepse e aktivizoi, LPK-në”?!!!
Po, në takimin e Tetovës, kur kërkova të thuash të vërtetën që, për Kryeministrin e Përkohshëm të Kosovës, i tërë organizimi u bë në telefonin tëndë dhe se, Hashimin nuk e ka sjellë, në Danimarkë, LDK-ja, as  ambasadori, Shaqir Shaqiri, por, unë e kam ftuar me telefon, Dr. Shaqir Shaqirin, i kam thënë, nese nuk vjen ti, unë do ta anuloj takimin, sepse, Bilall Sherifi me tha se, ata nuk duan të më njohin mua, por e kanë Ibrahim Xhemailin.
O, ai Ibrahim Xh. ishte dhe mbeti, vetëm kufomë e gjallë në politikë dhe diplomacinë daneze, ai në Danimarkë shet pordhë, vetem para shqiptarëve.
-Po, pse mor Ibrahim Kelemendi, nuk e thua të vërtetën, për Radio Zeri i Kosovës, në Danimarkë. Po a nuk të kam kërkuar disa herë, të na dërgosh  ndonjë gazetar, që te hapim Radion dhe të paraqesim aktivitetet e LPK-së?!
O i pabesi, Ibrahim Kelemndi!
Vallë, a nuk e din ti për “Komitetin Miqtë e Kosovës?!
Po, për Konferencat Ballaknike,-2 prej tyre, Ty të ftova të jeshë i barabartë, me të tjerët! -Po, pastaj a nuk din ti, për sa e sa debate publike në gazetën daneze, “Politiken”,-e, shumë të tjera, pastaj, ato veprimtari i kam botuar, në pesë libra?!
O të mjerë, o të pabesë!
Unë,  jam i sinqertë, me profesion shofer, nuk jam profesor i Letërsisë Shqiptare, unë, i kam hedhur idetë dhe veprimtaritë e mia në letër, për ato shumë nga shokët më kanë përgëzuar dhe më kanë ndihnmuar për t´i korrigjuar, pa ndërhyrë asesi në idetë e mia.
Natyrisht këto punë, nuk mund t´i kryeja i vetmuar, për më tepër se, isha goxha i penguar nga sabotimet e tipave si, Abdulhalim Kasamit, Ibrahim Xhemailit, për këtë të fundit, kam pasë respekt, vetëm si, ish- i burgosur politik. Mirëpo, respektin tim ndaj tij, e humbi vet, dhe kjo po e demaskon, si mos më keq, për këto shpifje ndaj meje.
Kopenhage 12 11 2017

About admin

x

Check Also

Aktorja e famshme Irene Papas, vdiq si shqiptare!

-Do të mbetet e njohur për rolin e Penelopës, përkrah Bekim Fehmiut...