Home / Opinion / Pa rënë Qeveria e Isa Mustafës Liberalizim të Vizave nuk do të ketë!

Pa rënë Qeveria e Isa Mustafës Liberalizim të Vizave nuk do të ketë!

Nga Beqë Cufaj

1.

Dhe papritmas çelet fronti i vizave.

2 orë më parëMustafa: Përkrahja e SHBA-ve e pazëvendësueshme për Kosovën

Kosova e poshtëruar dhe mjerë. Kosova e cila e ka humbur frymën e fundit të shpirtit dhe lirisë, jetës dhe shpresës.

Një të dielë zgjohet dhe e sheh veten ashtu siç edhe është: e strukur dhe frikësuar. Pastaj hedhet në eterin e gjetjes së shkaqeve pse qytetarët e saj s’mund të lëvizin të lirë si krejt qytetarët, shtetasit e Europës. Dhe jo vetëm. Shkasi:dy shtetas të kësaj Kosove, pjesëtarë të shoqërisë civile s’kanë marrë viza për dy aktivitete kulturore.

2.

Kur ua thosha… Do të më duheshin dy deri në tre minuta të hyj në këtë arkiv dhe t’i gjej krejt tekstet e fillimvitit të kaluar kur u thosha: Isa dhe Hashimi, Hashimi dhe Isa… po u gënjejnë se sivjet s’ka viza për qytetarët e Kosovës. “Sivjet” ishte viti 2016. Për vitin 2015 s’po flas fare… Për më herët jo se jo!

Nuk isha i vetmi. Por, isha nga të paktët, shumë të paktët që e dinte dhe thoshte atë që edhe këta e dinin por s’donin ta thoshin.

Dhe kjo dijeni nuk vinte as si pasojë e  “informatave” prej shoferave të ambasadave të Prishtinës as “miqve” të “huaj”… por thjesht nga kollazhi i krejt të këqijave që Kosova po i bënte vetes prejse në krye të saj u kthyen dy partitë e mëdha (PDK+LDK) të cilat në fillimin e tyre të ri nga Dhjetori i 2014 filluan fundosjen përfundimtare të Kosovës.

Është fundosje sepse prej kësaj Qeverie, i pëlequ Isës a jo, s’pat dhe s’ka asnjë të mirë. Pos fshirjes së borxheve për qytetarët (punë të cilën Isa do ta kishte bërë edhe vet më mirë sesa sozia e tij Avdullahu) Qeveria e Koalicionit PDK+LDK nga Kosova i hodhi në azil 7/80.000 njerëz- mes tyre edhe familjarë të Kryeministrit e Zv/kryeministrave, Kushërinjë e bashkëfshatarë të së paku katër Ministrave, Kryetarëve të degëve të PDK e LDK në krejt Kosovën.  “Azilkërkuesit” nga Kosova që nuk ikën as nga lufta as nga përndjekja politike ikën edhe nga lufta edhe nga përndjekja politike. E klasave politike të korruptuara prej pas luftës të cilat u kanë mbyllur derën edhe familjarëve të tyre vetëm e vetëm që vet të prehen në gjiun e korrupsionit dhe krimit të organizuar.

Tani: një vend që i thonë Kosovë që Gjermanisë e Francës ia dhuron 7/80.000 në vitin e krizës më të madhe të refugjatëve të luftës… të shpresojë për liberalizim vizash, kjo po që është çmendi. Ashtu siç është më shumë se pafytyrësi kur popullit provohet t’i shiten fajtorët për këtë dështim gjigand.

Mos u besoni kurrë që Demarkacioni e Asociacioni janë parakushte për liberalizim të vizave.

Mos u besoni sepse po ju gënjejnë dhe duan ta fshehin dështimin e tyre. Dështim që kap një periudhë kohore prej 27 vitesh LDK e 17 vitesh PDK!

Mos u besoni sepse çdo gjë që ka të bëjë me liberalizimin e vizave lidhet para së gjithash me luftimin e korrupsionit në njërën anë dhe frikën e arsyeshme të Holandës (në Mars), Francës (në Prill) dhe Gjermanisë (në Shtator) që gjysma e Kosovës do t’ia mësyejë Europës- poqese do t’i liberalizohen vizat.

Mos u besoni sepse si këto tre shtetet e lartpërmendura ashtu edhe krejt tjerat të Europës e dijnë mirë: ky popull i lodhur dhe poshtëruar duhet të bie aq shumë përtoke saqë duhet ta gjejë fuqinë të çohet (në këmbë) dhe të çlirohet nga kriminelët që e qeverisin në mënyrë që ta sheh shpresën së pari në vendin e vet! Dhe jo (me ikje në) Europë!

3.

Këtë fillimvit dua ta bëj edhe një prognozë për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës.

Edhe kjo vjen pa kredi por edhe pa informata prej shoferave të ambasadave e “miqve” të huaj: shtetasit e Republikës së Kosovës nuk do të marrin liberalizimin e vizave me këtë Qeveri të drejtuar prej Isa Mustafës. As sot, as nesër as pasnesër. Sa më shpejt që e kuptojnë njerëzit e këtij vendi aq më mirë për ta!

About admin

x

Check Also

ik syrgjynosu, sa me shpejt me mire!

Nga: Luan Baci 1 Tetor 2022 Ik nga kjo toke, ik aty...