Home / Lajme / Ministri i jashtëm austriak: Dialogu me Kosovën ia hap dyert Serbisë drejt Evropës

Ministri i jashtëm austriak: Dialogu me Kosovën ia hap dyert Serbisë drejt Evropës

kury-650x358

Ministri i jashtëm austriak: Dialogu me Kosovën ia hap dyert Serbisë drejt Evropës

Ministri i jashtëm i Austrisë, Sebastian Kurz ka deklaruar se dialogu mes Prishtinës dhe Beogradit duhet të vazhdojë në mënyrë konstruktive.

PERISKOPI.COM LAJME

Ai ka thënë se kjo do t’i ndihmonte Serbisë që t’i bind vendet e BE-së për të marrë hapa konkretë në hapjen e dyerve të Evropës, transmeton lajmi.net

‘‘Dialogu duhet të vazhdojë, prandaj unë si ministër i jashtëm e mbështesë veprimtarinë e ndërmjetësimit të Federica Mogherinit. Takimet e nivelit të lartë, kanë kontribuar në uljen e tenisoneve. Gjithashtu edhe marrëveshja për murin është tepër e rëndësishme për vazhdimin e dialogut“, u shpreh Sebastian Kurz.

Minsitri i Jashtëm i Austrisë, nesër do të qëndrojë në një vizitë zyrtare në Serbi.

About admin

x

Check Also

Prof. Farudin Hoxha: Si i ndërtoi Shqipëria 650 diga në të gjithë vendin dikur

INTERVISTA/ Akademiku Farudin Hoxha, parashtron rrezikun që mund të vijë nga amortizimi ...