Home / Lajme / Mbreme ne televizionin Top Chanell, ne emisonin < Open> prof.dr.Nevila

Mbreme ne televizionin Top Chanell, ne emisonin < Open> prof.dr.Nevila

Fotografia e Sali Onuzi

Sali Onuzi

Mbreme ne televizionin Top Chanell, ne emisonin < Open> prof.dr.Nevila Nika rektore e Universitetit europian te Tiranes,, tha se data e clirimit te Shqiperise ne Luften e dyte Boterore qenkej caktuar ngaqe 29 nentori eshte data e clirimit te Beogradit nga ushtria sovjetike.

Me te vertete eshte per te ardhur keq.

Beogradi nuk eshte cliruar me 29 nentor 1944.
Kete mund ta mesoje kushdo qe hap wikipedine , ose shikon nje tekst historie te luftes se dyte boterore.

Beogradi, kryeqyteti i Jugosllavise se athershme , eshte cliruar me 20 tetor 1944

Televizonet tona jane mbushur per nate me te njejtet analiste e me te njejtet historiane, sikur vetem keta dhe askush tjeter nuk mund te flase per ngjarjet e sotme apo ato te historise. Edhe vete atyre u eshte mbushur mendja se dijne gjthcka dhe se cdo gje ka ndodhur sic thone ata.

Askush nga pjesmarresit, perfshi edhe gazetaren nuk e korigjuan.Mania per te kundershtuar me cdo menyre daten e madhe te Clirimit te Shqiperise , me 29 nentor 1944, i con disa ashtuquajtur historiane ne keto gafa te renda.

Qendrimi i drejte i prof .Paskal Milos se 29 nentori eshte data e Clirimit dhe eshte vendosur nga Kuvendi i Shqiperise, dhe se s,ka aresye te debatojme per kete, u kundershtua nga gazetarja Eni Vasili e cila dukej qarte qe kishte urdher per ta mbajtur gjalle nje debat politik, pa asnje vlere historike.

Ne foto Partizane te grupit te Shkodres duke manifestuar me 29 nentor ne qytetin e cliruar te Shkodres.

About admin

x

Check Also

Scholz: Të ndalohen organizatat e huaja në Maqedoninë

Korrik 02, 2022 Kancelari gjerman Olaf Scholz gjatë një konference për shtyp...