Home / Histori / LUFTA HEROIKE E FIDEL KASTROS NUK HARROHET KURRË!

LUFTA HEROIKE E FIDEL KASTROS NUK HARROHET KURRË!

IN MEMORIAM

Bildresultat för fidel castro

Shkruan: Arben Duka

 Fidel Kastrua jetoi gati njè shekull,por do tè kujtohet pèr shumè shekuj nè mbarè Botèn, si ç’ kujtohet dhe bashkèluftètari i tij, Çe Gue Vara (ÇEKEVARA).
Ai mbetet njé nga njerzit mè tè jashtèzakonshèm tè gjithé historisè njerèzore.
-S’e kam fshehur kurrè simpatinè time pèr kèté revolucionar famèmadh dhe sot nuk mund ta fsheh dot trishtimin qè mè shkaktoi vdekja e tij.
Shkruan: Fadil Shyti

I nderuari poet  atdhetar, Arben Duka!

Fidel  Kastrua,  vazhduesi  besnik  i luftës heroike të  Çe Gue Vara (ÇEKEVARA).  Ay,  jetoi dhe luftoi si atdhetar dhe luftëtar  besnik i popullit të tij. Qe komunist i pathyeshëm përballë imperialistëve dhe social-imperialistëve të të gjitha ngjyrave!…

-Para ca vitesh më ka rastisur këtu në mërgim, -me rastin e demonstratave të punëtorëve të 1 Majit të Kuq, goxha shpesh kam marshuar të shprehja revoltën time ndaj padrejtësive që borgjezia reaksionare i bën kudo në vendet kapitaliste ndaj klasës punëtore. kam demonstruar përkrah punëtorëve suedezë, spanjollë, kubanë, e të tjerë pjesëtarë të proletariatit botëror dhe për faktin që, kjo revoltë më kujton rininë time, më kujton respektin dhe dashurinë e pakufishme që kishim në vitet e socializmit për 1 Majin,-kur Shqipëria socialiste, e kishte DALËZOTIN e saj komunistin, Enver Shqipon dhe PPSH-së.

-Pasi e mbaruam demonstratën, miqtë kubanë në na ftuan në një mbrëmje festive. Miqtë tanë komunistë,  na shtruan një darkë modeste, në një Shoqatë  Kulturore, biseduam dhe kënduam këngë revolucionare, pastaj na ftuan të shohim një film dokumentar të revolucionit  kuban dhe më gjerë…

Aty,-mbi të gjitha, e pamë rezistencën heroike të Fidel Kastros me shokë, përballë reaksionit imperialist gjakatar, i cili i kishte organizuar 200 atentate,-po, po, 200 atentate, mirëpo  i madhi, Fidel Kastrua, i kishte thyer ato komplote atentatesh, -pra, kishte  mbijetuar  nga vigjilenca e popullit kuban dhe, para së gjithash më la përshtypje të thellë fakti që; aty shihej qartë, si në dritën e diellit;- dashuria e popullit heroik  kuban ndaj tij.

Lavdi jetës dhe veprës të Fidel Kastros!

Lavdi marksizëm-leninizmit!

26 Nëntor, 2016

About admin

x

Check Also

Prof. Farudin Hoxha: Si i ndërtoi Shqipëria 650 diga në të gjithë vendin dikur

INTERVISTA/ Akademiku Farudin Hoxha, parashtron rrezikun që mund të vijë nga amortizimi ...