Përderisa numërimi i votave të mbetura nga zgjedhjet e 6 tetorit po shkon drejt të fundit, janë publikuar emrat e deputetëve që do të jenë pjesë e Kuvendit të Kosovës nga tri partitë më të mëdha në vend, Vetëvendosje, LDK dhe PDK

Lideri i VV’së, Albin Kurti, ka siguruar mbi 181 mijë vota, duke u pasuar kështu nga Glauk Konjufca me mbi 72 mijë vota dhe  Albulena Haxhiu është e treta me mbi 45 mijë vota.eputetëve të VV’së:

ALBIN KURTI 181,771 1

GLAUK KONJUFCA 72155 2

ALBULENA HAXHIU 45,665 1

ARBEN VITIA 25,711 3

HEKURAN MURATI 22,847 4

MIMOZA KUSARI – LILA 22,131 2

SARANDA BOGUJEVCI 18,264 3

LIBURN ALIU 17,973 5

REXHEP SELIMI 15,728 6

HAKI ABAZI 15,450 7

YLLZA HOTI 14,605 4

MEFAIL BAJQINOVCI 14,453 8

LABINOTË DEMI – MURTEZI 13,392 5

HAJRULLA ÇEKO 12,056 9

GAZMEND GJYSHINCA 12,050 10

16.  VALON RAMADANI 12,036 11

JAHJA KOKAJ 12,024 12

ARBERIJE NAGAVCI 10,981 6

FITORE PACOLLI DALIPI 10,590 7

ARTAN ABRASHI 10,256 13

SHPEJTIM BULLIQI 10,087 14

ARBËR REXHAJ 9,387 15

AGON BATUSHA 9,212 16

DIMAL BASHA 8,268 17

SALIH ZYBA 8,225 18

ARBËRESHË HYSENI 8,134 8

FATMIRE KOLLÇAKU 8,035 9

FITIM UKA 7,920 19

29. FJOLLa UJKANI 7,880 10

ALBAN HYSENI 7,735 20

ENVER HALITI 7,704 21

ARTA BAJRALIJA 7,595 11

Nga LDK, kandidatja për kryeministre, Vjosa Osmani ka numrin më të madh të votave me mbi 175 mijë vota. I dyti më i votuar është Kujtim Shala, i cili ka mbi 38 mijë vota dhe i  treti renditet kryetari i degës së LDK-së në Prizren, Anton Quni.

Sipas rezultatit aktual, LDK do t’i ketë 30 deputetë.

Partia e tretë në vend, PDK si më të votuarin ka kreun e saj, Kadri Veselin, i cili ka marrë 146.057 vota, i dyti në listë renditet Uran Ismaili me 28.169 vota, kurse i treti Mërgim Lushtaku me 18.444 vota.

KADRI VESELI  146,057

URAN ISMAILI  28,169

MERGIM LUSHTAKU  18,444

FERAT SHALA  18,289

ELMI REÇICA  17,850

BEDRI HAMZA  15,370

ABELARD TAHIRI  14,492

KUJTIM GASHI  13,272

BAJRUSH XHEMAILI  11,620

ENVER HOXHAJ  11,056

MEMLI KRASNIQI  10,989

HAJREDIN KUÇI  10,609

BEKIM HAXHIU  10,492

SEJDI HOXHA  9,630

FATMIR XHELILI  9,311

GAZMEND BYTYÇI  9,097

ELIZA HOXHA 9,256

ARIANA MUSLIU-SHOSHI  8,778

EVGJENI THAÇI-DRAGUSHA  8,333

GANIMETE MUSLIU  8,240

BLERTA DELIU KODRA  8,078

BESA ISMAILI AHMETI  7,876

FLORETË ZEJNULLAHU  7,033

VALDETE IDRIZI  6,226

/Huazuar nga Revista MekuliPress/