Home / Lajme / JU TREGOJ SE KUSH QËNDRON PRAPA ATENTATIT TË IBRAHIM RUGOVËS MË 2004 DHE KRIMET TJERA NGA KY KOLACION KUISLINGËSH KUNDËR SHQIPTARËVE!

JU TREGOJ SE KUSH QËNDRON PRAPA ATENTATIT TË IBRAHIM RUGOVËS MË 2004 DHE KRIMET TJERA NGA KY KOLACION KUISLINGËSH KUNDËR SHQIPTARËVE!

*Do te zbulojmë nje nga nje krimet dhe vjedhjet e kesaj bande aktuale te Qeverise kuislinge qe vodhen, burgosen, vrane dhe humben pa shej pa dok, xhenaze (kufomat)
*I vedijshem qe ky shkrim do te beje bum, per te cilen une mbaj pergjegjesi morale dhe penale, qe them dhe shkruaj dhe jo gazeta, jam i hapur ne polemike, neqoftese del ndonje bir nene te beje gek e mek.

*Banda mafioze e Qeverise hajdute dhe kuislinge e Kosoves, thote se eshte stabile, qesharake apo jo. Reshat Badallaj – Zhuriani ju tregon se si SHIK-u dhe SIA-a shkonin si “Ujku e dhia” dhe si PDK-ja dergoi ne UNMIK 200 faqe kunder LDK-es dhe LDK-ja kunder PDK-es.
*Ne Qeverine kuislinge jane keta qe deri dje shanin ne çdo tre reshta shqiptaret dhe lavdronin trobojnicen e e kasapit antishqiptar,Aleksander Rankoviqit.
*Kopilat e bandes se Rrahmanzinjeve,burrit te Bubes, dikur shanin Kosoven dhe Shqiperine,sot pa fije turpi,njollosin luften e Ushtrise Çlirimtare te Kosoves dhe kane nostalgji per Serbosllavine,sepse shitesnin ne lokalet e UDB-es serbe si ne dhomat e tyre
*Kush e themeloi SHIK-un dhe SIA-n dhe si shkonin mes veti dhe sot jane bere bashke!?
*S i u sajua “Atentati” kunder Ibrahim Rugoves, ne mars te vitit 2004, nga kush dhe perse nuk u dha kurre anje fotografi se a ishte Rugova aty,a gervish ne gisht,por, para Havier Solanes,sekretarit te NATO-s doli si ate dite kur hyri dhender i pispilosur me Fanen,gruan e tij
*Kush eshte djali i “zadrugait”, lojal i Serbise dhe qe ishte drejtor kooperatives Bujqesore,ndonese ishte analfabet qe ne vend te nenshkrimit vente gishtin me boje
* Ne te kunderten le te demanton kete shkrim timin, ne gazeten lidere ne Kosove,”KOSOVA SOT”, Skenda (Skender Hyseni), ish- perkthyesi i Rugoves, ishte brenda ne limuzine te blinduar qindramijera euro, si te ishte e John F. Kenedit. Skenda, eshte tani Minister i Brendshem, te Qeverise kuislinge qe udhehiqet nga kopili i Titos, Isa Mustafa dhe kopilat tjere aty rrotull.
*Perse nuk u kerkua Interpoli dhe nuk ju dha Amerikanve per te zbuluar ky rast…?
*Do lexoni se si kjo bande Qeveritare hajdutesh, qe nuk di perse disa analista i thencin vetes e quajn kolacion elefantesh,kete bande mafioze, “Qeni ku ha edhe leh”, kur populli nuk kishte buken e gojes, nderkaq keta bandite harxhon miliona edhe duke vizituar shepit publike, te kurvat serbe,moldave dhe rumune, se ato te Evropes Perendimore nuk ja jepnin aletin ketyre zagareve…
*Kush mund t´i zbuloj 70% te rasteve per vrasjet e shqiptareve pas luftes?
*32 sherbime sekrete vepronin ne Kosove dhe kush ishte spiuni qe mbante kontakete me ta 4 shkurt 2000, me numër regjistrimi 5200018 -1. IHPSO…?*Çka thote dy vjet më herët, David Wentz, polic amerikan, i cili në Kosovë kishte shërbyer zëvendës shef i Njësitit për Krime Serioze për rajonin e Prishtinës. *Mt: Edhe policë të SHPK në listë të rrogave të IHPSO
*KOCB (Kosovo Organized Crime Bureau).
Location: Vevey-Suisse
Posts: 5,184
Edhe Sebahate Tolaj e Isuf Haklaj kishin punuar paralelisht si policë të SHPK dhe informatorë të Marajt për rajonin e Dukagjinit.
Shkruan per “KOSOVA SOT”:RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI
Origjina e krimit antishqiptar
Ne vitet 80-ta, Jugosllavia titiste vuante nga nje semundje e rende, me shkatrrimin e saj. Ky shtet qe ne fillim ishte krijuar artificialisht nga fuqite e medha,sepse nuk i konvenonte te perhapet lufta ne Ballkan nga ky shtet gjyveç, qe perbehej nga shume kombe dhe kombesi. Arkitekti i keti shteti te qelqt ishte nje kroat (dyshohej se ishte rus,pasi CIA, nuk gjeti asnje pasardhes te tij), Josip Broz Tito.
Jozha, perhapi parullen e “Vellazerim-Bashkimit”, bile edhe ate si drita e syve. Shih per kete, shume shqiptareshitur dhe shqipfoles i zinin bese, bile gabove e fole keq per Jozhen eshte bere piskam e madhe. Fare nuk kishin dert qe jepshin edhe gruan e shtratit,pa hezetim dhe nuk kishe nevoje t´i thoje dy here.
Ne anen tjeter, ky far Jozha Tito, te vriste naten dhe te vajtonte diten,kishte ndersyer kasapin dhe gjaksorin,antishqiptar, Aleksander Rankoviqin, Minister i Brendshem te Serbosllavise te asaj kohe,per te bere masakra te papara ne Kosove si;masakra e Drenices,Tivarir,aksioni famekeq i dimrit te eger 1955/56. Ky gjaksor kishte leshuar parullen:”Te leshohet kosa e vdekjes ne kokat shqiptare…” dhe ky bandit, Rankoviq, ne Kosove, me lejen e qenit plak Titos, ne token tone zbarkon organizaten terroriste qe quhej:”CRNA RUKA-DORA E ZEZE”, qe udhehiqej nga Dragutin Dragojeviqi, qe kishte veshur serbianet me rrobe kombrtare shqiptare-tirqi e koperan dhe me plis te bardhe ne koke qe te mos hetoheshin…
Keta dy arkitektet per vrasjen e shqiptareve, kishin formuar edhe organizatat tjera terroriste qe quheshin OZNA, KOS-I DHE UDB-JA, qe mjerisht merrnin pjese edhe disa zagare,langoj dhe qen shqipfoles,shqiptareshitur dhe bytheqire,kunder atdhetareve shqiptar qe kishin nisur me kohe vallen e çlirimit te vendit nga zgjedha serbo-cetnike, qe u kishin zene frymen shqiptareve. Shqiptaret deshironin te merrnin fryme lirisht,por,shqipfolesit,zagaret dhe langojt e UDB-es,degjonin edhe frymarrjen e atdhetareve. Dhe,pastaj i burgosnin,vrisnin dhe i humnin pa shej e pa dok…
Serbosllavia nga frika, ne Ballkan, kishte zbarkuar 2200 spiune, nderkaq, vetem ne Kosove, mbi 720 te cilet ishin hundenuhates qe edhe shurren e atdhetareve e hetonin dhe turre e vrap te serbianet. Keta qen,ishin njerzit me te poshter ne toke,ja kalonin edhe bandave te Pol Potit. Ta zeme,para luftes Kosova kishte afro 800 fshatra etnikisht te pasterta,pa shkije,rom… dhe si ka mundesi te di Beogradi se kush shkruante dy shkronjat K.R. Pergjigjuni ju,si ka mundur? Folni, mos rrini si hu gardhi!
Milosheviqi nisi luften me parullen:”SERBIA E MADHE” dhe ne fund mbeti me PASHALLUKEN E BEOGRADIT
Serbosllavia ishte ne grahmen e fundit te shpirtit,ndonese zoteronte makinerine me moderne luftarake. Filluan te ikin me lufte nje nga nje nga kjo murtaja e zeze. Kishte plasur lufta ne Slloveni,kunder qenve serbian,nipave te Drazh Mihajlit. Sllovenet ishin te vegjel kundrejt kulshedres Serbosllavi,por, ishin grushte dhe unik dhe fituan. Serbosllavet e Millosheviqit, humben turpshem dhe me marre te zeze.
Serbianet bishtedredhur qe per te arritur qellimet e veta perdorin rrenen, Dobrica Çosiqi,thote:”Serbet kane prirje dhe jane te lindur si rrenacak per te mashtruar boten…”. Dhe, duke patur friken historike nga Slovenet,serbianet derguan afro 2000 motra medicinale,me te bukurat,per te martuar me sllovenet dhe asimiluar me lehte. Por, sllovenet nuk e hengren kete çorbe qe ishte gatuar ne kuzhinat e Beligradit,me sexi qe kishin shije per art, qe mashkullit ja merrte mendjen fare,per pune te lezetit dhe ushkurit. Nderkaq,qent serbosllave si;Kole Shiroka,Azem VLLASI, Ali Shukriu,Sinan Hasani, Rrahman Morina i martaur me Buben dhe flitej se ishte baxhanak me Zoran Sokoloviqin,qe ishin te martuara me shkina,jo vetem qe mbanin krahun Serbosllavise,por, keta qen shiten vendin dhe cakruan gotat ne Beograd, me 28 mars 1989, diten e marte, per vrasjen e shume shqiptareve.
Mjerisht, shqiptaret e Kosoves, jo te gjithe,por ata shqipfoles, qe kishin librezat ne xhep, qe ruanin si syte e ballit qe quheshin anetar te LKJ-es (Lidhja Komuniste Jugosllave-kupto Serbe). -Eh, kush ishin keta qen dhe langoj te Serbise, qe shoqin nuk mund t´ia gjeje ne tere globin. Sa te paftyre ishin dhe jane, ju mund t´i shihni edhe sot dhe t´i provoni. Keta qen dhe langoje,argatet e pushtuesit, qe i kane sherbyer shume devotshem gjaksoreve serbosllave dhe bandes kriminele te Rrahmanzinjve edhe sot nuk skuqen fare. Bile jo qe vetem permendin Kosoven,por permendin edhe Shqiperine. Pra ky eshte ay soji i langojve qe dikur jepnin padronve te tyre shkije edhe gruan e shtratit,sot marrin guximin edhe te njollosin Ushtrine Çlirimtare te Kosoves (UÇK-en). Se cili femije e keti prindi edepsez, kur te uleni ne sofer,pyetne kushtu baben apo satemen:A ke qene anetare si Isa Mustafa,anetar e LKJ-es? Dhe,para se te pergjigjet,shikojeni drejt ne surrat dhe neqoftese thote po,ahere nuk do te ishte keq, qe ju, neqoftese jeni pjelle biologjike e tij e jo melez, te shkoni ne DIALIZE PER TE NDRRUAR GJAKUN,per te nderprere lindjet e ketyre gjakprishurve qe te mos lind kjo fare e ndyre brez pas brezi…
Ibrahim (Pjeter) Rugova, u be kryetar i Lidhjes Demokratike te Kosoves, partine e regjistroi ne Beograd dhe nenshkroi Vlado Kambovski. Zyren e e kesaj partie e dalur fund e krye nga bishtat e Partise Komuniste Jugosllave, te gjithe me libreze partie, e beri me nje barake me derrasa,para hundeve te policise serbe, qe njekohesisht,kujdesej per ish femijte e saj,se kush hynte e kush dilte. Kryesia qe nga kreu dhe bishti ishin argatet me te devotshem te Serbosllavise qe i kishin kenduar qenit antishqiptar Titos. Por edhe me keq,tre-kater persona themelues te kesaj Lidhjeje ishin udbash,por, jo udbash me pagese. Ishin udbash qe ju kishin shitur falas udb-es çetnike dhe neqoftese nuk eshte keshtu, le te goxoj ndonje bir nene e te thote Jo! Po ku guxojn se e dijn se kush jane. Perndryshe do te ishte mire te demantoj kete shkrim dhe te shohin faktet lexuesit e gazetes lidere ne Kosove,”KOSOVA SOT”.
Pra, Ibrahim (Pjeter) Rugova, te gjithe keta anetare te devotshem te Serbosllavise, me libreze ne dore,udbash,spiune dhe tradhtare, nga stanet e sllavojugorve i futi ne kopene e barakes se tij. Udbashet ne kete parti kishin pervoje te madhe per sajime,te zenit prite, te pabese, te shkolluar ne shkollat e Zemunit. Dhe, keta ish-udbash te gjaksorit Milosheviq,mjerisht, shqipfoles,formuan sigurimin e mfsheft me emrin Sigurimi i Atdheut (SIA), qe kesaj radhe nuk do i permendi emrat e ketyre qe ishte ne dijeni edhe shefi i tyre, Rugova. Dhe, keta shqiptarshitur qe u futen rehat ne kulmin e LDK-es, qe vetem kishin nderruar kemishen prap,nga ajo serbe, Ibrahim Rugoven, e quajn:”President historik,pejgamberi Muhamed, Jezu Krisht,Mahatma Gandi…” Eh, ç´dreç mu kujtua dicka:Kjo kope langojsh nga stanet e Zemunit, qe deri dje shanin flamurin kuqezi e lavdronin trobejnicen e Rankoviqit, shanin Shqiperine e lavdonin gjaksoret e Serbosllavise,kelyshet e Rrahmanzinve,sot, permendin Pavarsine e Kosoves,keta qen bile permendin edhe SHQIPERINE,por, me fjale e assesi me zemer. Me zemer e mendje kane nostalgji per nenen e tyre Serbi. Nje gje po ja them: KA VDEKUR NENA JUAJ SERBI!!!
Banditet e Rrahmanzinjve,kopilat e Titos e quanin Rugoven edhe Mahatma Gandi. Emri Mahatma Gandi nga indishtja do te thote njeri i mire. Mahatma Gandi,çarçafin qe mbante veshur e kishte tjerrur vete ne vekun me derrasa dhe nuk kerkonte tekstil nga anglezet,grate lindinin femije te mjeket e tyre dhe nuk lakuriqzohmin te anglezet. Me nje fjale,Mahatma Gandi refuzoi cdo gje nga pushtuesi, nderkaq, ky soj e surollat,bashkepunojn edhe me mish qeni,per t´ia shitur shqiptareve si mish qengji,krunde lopesh ju shitshin shqiptareve per miell, si rasti i bandes “DEVOLLI”, me kumbaren e Jovica Stanishiqit, Baton Haxhiun. Lidhja Demokratike e Kosoves, nenshkruante me serbianet per arsimin dhe…
KUSH QENDRON PRAPA ATENTATIT?
SHIK-u dhe SIA, dy organizata sekrete shkonin ne mes veti si ujku e dhia. Benin krime ndershqiptar dhe u mundoheshin te merrnin me dhune shtetin ne kurriz te shqiptareve te vrare, shume sosh te pafajshem per bindje politike,se te kishin vrare ndonje spiun,tradhtar,sabutues te luftes,si themi ne ne Zhur te krahines se Lumes:”Dora i pikte mjalt”…
Ne mars te vitit 2004, ne kapitolin e Republikes se Kosoves, viente per vizite Havier Solana. Ibrahim Rugova me limuzinen e ti te blinduar qe kushtonte qindramijera euro,udhetonte drejt Presidences, ku do te takohej me sekretarin e NATO-S, HAVIER SOLANEN, ndodhi atentati me ekploziv. Ne kete limuzine te blinduar si te ishte Xhon F. Kenedy, ndodhej edhe Skenda (Skender Hyseni,titist dhe perkthyes i Rugoves), tani ne Qeverine kuislinge te Isa Mustafes,kopilit te Titos, eshte Minister i Brendshem.
Pas keti “ATENTATI” NUK QENDRON ASKUSH TJETER POS BANDES DHE BANDITET E LIDHJES DEMOKRATIKE TE KOSOVES, ISH -UDBASH TE GJAKSORVE SERBIAN.
Kete e theme me pergjegjesine morale dhe penale. Ne te kunderten, Skenda,tani eshte Minister e Brendshem dhe ahere te zboloj pra kush jane atentatoret!? Kjo bande mafioze deshtin t´i shesin dushkun per gogla shqiptareve. Me nje fjale, deshten “t´ia lene kembet e arushes UÇK-ES”. Per interesa te ngushta dhe personale atehere,ose tani kolacioni mafioz nuk mendonin se shqiptaret deshten t´i fusin ne gjak,ne lufte vellavrasese dhe qytetare. Nuk zgjidhnin mjete keta vagabonde per interesa personale…
Do shtrojm ca pyetje shume te thjeshta,por logjike, per Skenden, Minister te Brendshem:A ishte siguruar rruga per sekretarin e NATO-s, Havier Solanen, si ne gjithe boten e qytetruar?
A keni ndonje fotografi qe ishte ne limuzine ose duke dalur Ibrahim Rugova, i pergjakur ose i gervishur te pakten ne gisht? Sepse kur u takua me Havier Solanen,dukej i pispilosur si kur ka hyre dhender me Fanen,gruan e tij.
Perse nuk i´u dha rasti Interpolit dhe Amerikaneve,per te zbuluar,por derguat ne hotel per te fjetur, nje te pafajshem kinse per “atentator”…?
Kemi edhe njemijeenje pyetje.Por, do te ishte shume korrekte te pergjigjeni vetem ne kete dy pyetje. Lerini keto pallavra titiste se nuk zene vend,perse percani shqiptaret dhe i nderseni ne vellaverasje more edepsez. Aq rende i ofendoni shqiptaret, duke menduar se sapunin e han per djath…
Te tregoj une ku te kerkosh atentatoret. Atentatoret jane ne oborrin tuaj. Do te ishte mire te bisedoni me argatin te deridjeshem serbian,djalin Fazli Mares,me Ramen. Fazliu,fal lojalitetit me serbianet ishte njezetevjete drejtor i kooperatives Bujqesore,ndonse ishte analfabet… Rama,ishte mjeshter i iskenimeve, qe per mrekulli inskenoi edhe atentatin kunder vellaut te tij, Milaimit ne Chur te Zvicres…
Pase luftes Rame Maraj ka pasur kontakte me te gjitha sherbimet sekrete te shteteve qe jane prezente ne Kosove si me administrate, poashtu edhe me forca ushtarake. Te gjitha keto sherbime i ka dezinformuar me qellim qe ti humbe gjurmet nga kryesit e krimeve ne Kosove. Eshte e vertete absolute se Rame Mara mbi 70% te vrasjeve ne Kosove eshte ne gjendje ti zbardhe dhe njehere e pergjithmone populli te lirohet nga ngarkesa qe i shkaktuan keto vrasje. Rame Maraj e ka mbajtur Rugoven dhe familjen e tij gjithenje nen nje presion psikologjik, duke krijuar panik se gjoja ekzistone rrezik atentati ndaj tij. Mirepo si duket kohet e fundit i kishte bere llogarite gabim… Në lidhje të ngushta me Lidhjen Demokratike të Kosovës, i emëruar si këshilltar për siguri kombëtare në Presidencë, si dhe në miqësi me Ukë Rugovën, i biri i kryetarit Ibrahim Rugova, Ramë (Fazli) Maraj dhe Instituti për Hulumtime Strategjike të Opinionit Publik (IHPSO), tash e disa vjet rresht ushtronte veprimtari ilegale në Kosovë. Sot, ekzistojnë dëshmi se nën ombrellën e këtij Instituti, të regjistruar si OJQ, Ramë Maraj dhe bashkëpunëtorët e tij, për disa vite me radhë, kanë krijuar një rrjet agjenture për t’u marrë me përgjime, fotografime, spiunazh, kërcënime, reketim, mbledhje të informatave për shumë persona dhe bashkëpunime me shërbimet e huaja sekrete që operojnë në Kosovë.
Fillimisht me atë gjerman, Bundesnachrichtendienst – BND. Kur bëhet fjalë për situatën e sigurisë në Kosovë, është vështirë të krijohet një pasqyrë e përgjithshme vetëm nga deklaratat zyrtare të përgjegjësve, qoftë nga Shtylla I e UNMIK-ut, qoftë nga KFOR-i.
NE KOSOVE VEPRONIN 32 SHERBIME SEKRETE
Në Kosovë sipas të dhënave jozyrtare veprojnë diku rreth 32 shërbime sekrete të shteteve të huaja, dhe disa të tjera kosovare të cilat u përkasin partive politike, klaneve të ndryshme apo grupeve të interesit.
Në këtë mes, përveç të njohurit Shërbim Informativ i Kosovës (SHIK) i cili funksionon po ashtu i regjistruar si një organizatë joqeveritare, paraqitet edhe emri i një personi, ish shef i sigurimit në Ministrinë e Mbrojtjes në Qeverinë e Republikës së Kosovës (1992-1999) të udhëhequr nga Bujar Bukoshi: Ramë Maraj.
Për opinionin, Maraj është drejtor i Institutit për Hulumtime Politike, Strategjike dhe të Opinioneve, i regjistruar në UNMIK më 4 shkurt 2000, me numër regjistrimi 5200018 -1. IHPSO është i regjistruar si organizatë joqeveritare.
Por, jozyrtarisht, gjatë kohës janë bërë të njohura edhe veprimtaria e edhe aktivitetet diskrete të Marajt dhe të bashkëpunëtorëve. Sot, dokumenteve skandaloze të cilat janë dorëzuar në UNMIK dhe në polici e etiketojnë atë si shef të një rrjeti sekret, i përfshirë brenda strukturës së shërbimit të ashtuquajtur informativ, Sigurimi i Atdheut (SIA).
Dy vjet më herët, një gjë e tillë ishte pohuar edhe nga David Wentz, polic amerikan, i cili në Kosovë kishte shërbyer zëvendës shef i Njësitit për Krime Serioze për rajonin e Prishtinës. Në një intervistë ekskluzive, Wentz asokohe kishte deklaruar se Ramë Maraj dhe instituti të cilin e drejton paraqet një shërbim sekret i cili merret me shkëmbim të informatave me shërbime të ndryshme jashtë vendit.
Ky burim rrëfenb se si, pas luftës, bashkë me disa kolegë kishte qenë i kontaktuar nga Maraj. “Na është prezantuar si Shef i Sigurimit të Presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova – shef i agjencisë së inteligjencës – duke shpjeguar se si agjencia e tij ka përfshirje në tërë territorin e Kosovës, përfshirë edhe degët nëpër nivele komunale”. Sipas tij, Maraj kishte pranuar që ata të rekrutohen, t’i nënshtrohen kurseve të trajnimit për të punuar agjentë në rrjetin agjenturës. Në shërbim të Kosovës. “Së pari na ka orientuar në sektorin e ashtuquajtur të ‘terrorizmit’. Aty kemi filluar të punojmë me disa pak kurse trajnimi që na janë bërë. Është ky viti 2000, kur edhe u themelua instituti IHPSO”. Instituti është i vendosur në lagjen Bregu i Diellit mbi Pallat të Sporteve. Disponon me një auto-park impresiv me rreth 20 vetura, disa prej të cilave janë të blinduara. Një listë, pohohet se në mesin e shfrytëzuesve të këtyre veturave ka edhe policë të ShPK, ministra dhe zyrtarë qeveritarë. Madje, mes tyre mund të gjendet edhe emri i ministrit aktual të Ekonomisë dhe Financave të Kosovës, Haki Shatrit.
Mt: Maraj, “kiosk i informacioneve”?
Megjithatë, për disa punëtorë, mes të cilëve ndodhet edhe burimi ynë, puna në IHPSO nuk u kishte dalë ashtu siç e kishin menduar në fillim.
Sipas tij, pas një viti pune filluan edhe dyshimet ndaj këtij personi. Dyshohej për akte të shantazhit dhe të reketimit ndaj personave zyrtarë – përfshirë këtu edhe disa ish-ministra të LDK në Qeverinë e Kosovës gjatë periudhës së Bajram Rexhepit.
KONFLIKTI BRENDA LDK-ES,RAME MARAJ ME SABRI HAMITIN
“Puna, të cilën e kryenin ‘punëtorët’ e Marajt kryesisht përqendrohej në fotografime dhe mbledhje të informatave për persona të caktuar”.
“Jemi marrë me fotografime dhe përcjellje të personave, të cilët ai i ka fiksuar dhe ka pasur qëllim të merret me ta; ka ndodhur që të njëjtit të kërcënohen përmes fotografive që i kishim bërë “.
Eshte deshmuar se në Presidencë të Kosovës, po ashtu dëshmon për një operacion konkret të cilin e kishin ndërmarrë edhe ndaj Sabri Hamitit, anëtar shumëvjeçar i kryesisë LDK-së, njeri i cili ka edhe lidhje të afërt familjare me Presidentin Rugova.
“Maraj e kishte urdhëruar fotografimin e Sabri Hamitit. Dyshohet se ai posedon edhe me aparat për përgjim të telefonëve. Në një moment, truprojat e Sabri Hamitit e kishin vërejtur Marajn, duke e kuptuar se çfarë po ndodhte. Aty kishte plasur një konflikt i ashpër me të”, tregon ky punëtor i Presidencës, kushëri i Ramë Marajt. Ai edhe vetë kishte qenë i pranishëm në këtë veprim.
Burime të tjera brenda Institutit pohojnë se kanë qenë të pranishme kur Maraj kishte mbajtur mbledhje të rregullta, çdo javë, me shërbime të ndryshme të zbulimit, përfshirë edhe atë francez.
“Duke qenë punëtor i atyshëm, kam marrë pjesë në disa nga këto takime. I kam parë me sy të mi. Takimet më së shumti ishin mbajtur në selinë e institutit në Bregun e Diellit, por edhe në lokalet e klinikës Rezonanca dhe në banesën e tij private. Aty ishin shkëmbyer informacione të ndryshme me shërbimet sekrete nga fqinjësia “, pohon burimi i E.
Punëtorët e institutit nuk kishin pasur qasje në informacionet e shkëmbyera. Por, sipas disa prej tyre, ekzistojnë dyshime të bazuara se informatat e shkëmbyera kishin bërë fjalë për ish-luftëtarët e UÇK.
Ndërkohë, sipas burimeve brenda policisë së Kosovës rrjeti i Marajt në rajonin e Dukagjinit më së shumti përbëhet nga policë të ShPK-së të cilët punojne paralelisht edhe për IHPSO.
“Maraj ka qenë dhe mbetet një kiosk i informacioneve. Kush ka dashur ka mundur të vijë e të merr informacione. Edhe me shërbimet e huaja, me ato britanike, franceze, shpeshherë ka marrë para për shkëmbim informatave”, tregon ky burim.
Mt: Edhe policë të SHPK në listë të rrogave të IHPSO
Nga ana tjetër, ish-polici amerikan nga fillimi i këtij rrëfimi, David Wentz, në intervistën e tij të fundit në Kosovë kishte theksuar se Maraj kishte shkuar aq larg sa që ia kishte dalur që ta dërgojë një person për të shkëmbyer informata edhe në Serbi.
Këtë pohim të Wentzit të dhënë vitin e kaluar e konfirmon edhe vet burimi i E., të cilit i kishte rastisur që të udhëtojë disa herë për në Serbi, për ‘punë zyrtare’ të institutit.
“Maraj dhe zyra që e drejton është shërbim zbulimi. Mendoj se ai ka lidhje me secilën agjenci të zbulimit që vepron në Kosovë, përfshirë edhe Byroja Kosovare për Krim të Organizuar – KOCB (Kosovo Organized Crime Bureau).
Ndërkohë, sipas dokumentit 30-faqesh të dorëzuar nga PDK në seli të UNMIK disa ditë më herët, Maraj pohohet të ketë pasur lidhje të ngushta edhe me Sebahate Tolajn dhe Isuf Haklajn, të dy këta policë të vrarë për motive ende të pasqaruara.
Nga ana tjetër, burimi i E. pohon se edhe Sebahate Tolaj e Isuf Haklaj kishin punuar paralelisht si policë të SHPK dhe informatorë të Marajt për rajonin e Dukagjinit.
“Ai dyshohet të ketë mbajtur takim të ndara me Sebahate Tolajn dhe Isuf Haklajn vetëm një ditë para se të vriteshin në pritë”, pohojnë burime brenda SHPK në Prishtinë.
Sipas tyre, ai i kishte përdorur ata edhe për furnizim me informacione plotësuese për krime të rënda.
Location: Vevey-Suisse
Posts: 5,184
Madje, një fotografi inkriminuese e një pjesëtari të UÇK ishte gjetur gjatë një bastisjeje të policisë, të udhëhequr nga policët Tolaj dhe Haklaj. Pak ditë më vonë, ajo ishte botuar nëpër mediat serbe.
Burime të E. në polici ritheksojnë se ekzistojnë dyshime të bazuara për veprimtarinë ‘zbuluese’ të Marajt. Mirëpo, nuk ka shpjegime pse deri tash nuk është ndërmarrë gjë.
Aty, dëgjohen ankesa për suspendimin e dy kolegëve të tyre për afat të pacaktuar. Sipas tyre, ata ishin suspenduar për afat të pacaktuar vetëm pse e kishin marrë në pyetje Avdi Behramin, për të cilin thonë të jetë ndër njerëzit më të afërt të Marajt.
Suspendimin e policëve e konfirmoi edhe Willi Hayward, Shefi i Njësitit të Standardeve Profesionale të SHPK, i cili kishte kryer supsendimin. Ai nuk deshi të komentojë se për çfarë arsye ose për çfarë kohëzgjatje ishin suspenduar ata.
Burime nga IHPSO theksojnë se ky rrjet-agjenturë dhe udhëheqësi i saj janë të përfshirë edhe në emërime politike të nivelit më të lartë në Kosovë.
“Instituti sot vendos njerëzit lojalë nëpër poste ministrore; ai i përdorë, për qëllime të veta, ministrat aktualë, por edhe disa nga ata të mëhershmit nga Lidhja Demokratike e Kosovës.”
Sipas tyre, ndërlidhja me ministra është e nevojshme “për marrjen e tenderëve”.
I pyetur disa herë nga E. rreth pohimeve të këtilla mbi IHPSO dhe Marajn, Kai Vitrupp, Komisionier i Policisë së UNMIK, vazhdimisht ka theksuar se një shërbim i tillë nuk ekziston në Kosovë, dhe se, po që se ekziston, duhet të ndalohet menjëherë.
As Shtylla I e UNMIK nuk është përgjigjur ndonjëherë në pyetjet e Expressit rreth këtyre çështjeve. Ndërkohë, punëtorë të afërt të Marajt vazhdojnë të dëshmojnë se niveli dhe marrëdhëniet me zyrën ku ka punuar ka lënë përshtypjen kinse ky është një shërbim legal i zbulimeve.
“Policia asnjëherë nuk i ka bastisur zyrat. Niveli i bashkëpunimit ka qenë kierarkik. Saherë që ka ardhur, policia ka shkëmbyer informacione. Policia i ka raportuar Marajt sikurse të kishte qenë vetë Komisioneri”, theksojnë burimet e E. në Presidencë të Kosovës.
Mt: I biri i Rugovës, biletë për Presidencë
‘De facto’, Maraj udhëheqet Këshilltar Special i Presidentit për Siguri Kombëtare; ‘de iure’ ai nuk ndodhet në listë të rrogave si nëpunës i Presidencës. Në anën tjetër, prezantimi i tij i rëndomtë me njerëz bëhet në cilësinë e ‘Këshilltarit Special të Presidentit të Kosovës’, titull i shkruar në kartë-vizitën e tij.
Deri tash as nuk është pohuar e as mohuar nëse Maraj vërtet punon si ‘këshilltar special’. Megjithatë, burime të E. pohojnë se vetëm ky togfjalësh i mjafton Marajt që të ketë ndikim të madh tek veprimtarët e LDK kudo nëpër Kosovë.
Të pyetur nëse Presidenti i Kosovës është në dijeni për këto veprimtari të pohuara të Marajt, burimet nga Presidenca theksojnë se Ibrahim Rugova ka të ngjarë të mos dijë gjë.
“Për Rugovën nuk jam i sigurt, porse e them me siguri se njeri i afërt me Marajn nga shtëpia e Presidentit është i biri i tij, Ukë Rugova”. Sipas tij, “ai ka raporte të afërta dhe është ndër financuesit kryesorë të tij”.
Pohime të ngjashme – për lidhjet e Ukë Rugovës dhe Ramë Marajt – mund të gjenden edhe brenda dokumentit të PDK të dorëzuar në UNMIK.
Të bëmat e këtij instituti të udhëhequr nga Ramë Maraj nuk përfundojnë vetëm me ngjarjet e vitit të kaluar. Në raportin e përpiluar nga një hetues ndërkombëtar i UNMIK në kohën kur kishte kontaktuar me IHPSO lidhur me granatën e dorës të hedhur në oborrin e Presidencës vitin e kaluar, Maraj kishte dhënë dëshmi dhe informacione të gabuara.
Sipas këtij raporti, Maraj në intervistë kishte pohuar se granatën e kishin hedhur persona të cilët në kohën kur kishte ndodhur incidenti nuk kishin qenë fare në Kosovë.
Çfarë nënkuptohet me IHPSO, marrë parasysh të gjitha këto pohime që shpeshherë shkojnë në shpjegime shumë më të thella – dhe, më neveritëse – e të cilat redaksia e E. do t’i botojë pas kompletimit të fakteve? Përse emri i Ramë Marajt paraqitet përnjëherë i ndërlidhur me etiketën e një ‘eminence gri’ brenda Zyrës së Presidentit të Kosovës, i specializuar për veprime prapa skenave politike e policore?
Përderisa zyrat e institutit të tij ruhen 24 orë nga personeli i tij – ndonjëherë, përfshirë edhe Carabinierët italianë – burime nga Presidenca pohojnë se Maraj, për çdo ‘punë’ të kryer i paguan punëtorët e vet nga 200 euro.
Prishtinë, 24 mars – Janë 1.400.000 euro (një milion e katërqind mijë euro) fitim i pastër që del se kanë marrë 13 persona nga pazari i nisur për veturat e Presidencës në mars 2005. Hetimet e Prokurorisë nxjerrin një varg emrash të rinj që kanë bashkëpunuar në një zinxhir të veprimeve.
Shumica nga këta kanë poste në Presidencë dhe pothuajse të gjithë janë në lidhje familjare ndërmjet tyre.
“L.” siguron dosjen e hetimeve mbi skandalin e veturave në Presidencë, shpëlarjen e parave nga të cilat dalin edhe veprime të tjera. Sipas dosjes së hetuesisë nuk janë vetëm 6 vetura të blinduara. Nga ky pazar janë blerë edhe vetura të tjera me çmime astronomike, destinimi i të cilave nuk është ditur kurrë.
Përderisa prokurori në këtë dosje, Andra Velegoni, është në përfundim të përgatitjes së aktakuzës, hetimet tregojnë se ligjërisht një varg personash duhet të përgjigjen para drejtësisë që të gjithë me lidhje familjare mes veti.
Sipas përshkrimit të Prokurorisë, gjithçka kishte nisur në prill të 2004-ës, kur administrata e Presidencës kishte kërkuar të porositen pajisje kundër bombave me teledirigjues.
Në qershor 2004, Presidenti Ibrahim Rugova i kishte autorizuar tri sisteme të sofistikuara mbrojtëse, nga një për secilin VIP në Kosovë, për Presidentin, kryetarin e Kuvendit dhe Kryeministrin e Kosovës. Vlera totale e kontratës ishte 2.737.500,00 €, përfshirë pjesët e ndërrimit.
Kompanisë “Decotec”, që ishte kontraktuar në fillim, nuk i ishte dhënë asnjë cent, ngase nga Presidenca nuk është dorëzuar asnjë listë trajnimesh dhe asnjë përgjigje me shkrim për këtë çështje.
Pas 15 marsit 2005, kur kishte ndodhur tentimatentati ndaj Rugovës, njerëzit e Presidencës kishin vlerësuar se sulmi do të ishte shmangur po qe se pajisja do të kishte arritur me kohë.
“Hetimet kanë treguar se të njëjtët persona janë përpjekur ta bllokojnë dhe vonojnë qëllimisht. Një gjë duhet sqaruar. Cili ka qenë interesi i këtyre njerëzve për ta vonuar një pajisje kaq të rëndësishme. Pa këtë pajisje Presidenti do ta kishte humbur jetën në sulmin e 15 marsit 2005”.
Më vonë, tentimatentati ishte përdorur për prokurimin e dy automjeteve të reja të blinduara, e kjo kishte ndodhur pa përfshirjen e drejtorit të administratës.
Personat që e kishin inicuar këtë janë sekretari i Presidencës, Mujë Ukaj, që është i afërt i Naser Rugovës, një i afërm i ish-Presidentit Ibrahim Rugova, bashkë me shefin e Sigurimit, Qefser Baholli, i ashtuquajturi këshilltar i Sigurisë – Ramë Maraj, motra e gruas së Presidentit, Lumturije Shabani, ushtruesi i kreut të Prokurimit, Nexhat Shatri, që po ashtu është vëllai i ministrit të Ekonomisë, Haki Shatri, Nexhat Shabani – baxhanaku i Presidentit, si dhe Ukë Rugova – djali i Presidentit”.
Nga buxheti prej 2.2 milionë eurosh i Presidencës për 2005 janë paguar 1.489.499.76 euro në llogarinë e një kompanie të quajtur “Autopark Loeninengen”, me seli në Gjermani. Pagesa i është bërë në llogarinë në Kasabankë, në Kosovë, nr. 1700200100050031.
“Fillimisht, ata e kanë bërë një gabim dhe kanë dashur t’ia procedojnë pagesën Ahmet Demajt, i autorizuar të nënshkruajë në emër të ‘Autopark Loeninengen’, pronë e Xhevdet Nikçit, i afërti i truprojës kryesore të Presidentit, Elez Nikçit”.
Dokumenti sqaron se nga kjo ishin dorëzuar dy kërkesa për sigurimin dhe pagesën.
“Njëra kërkesë është realizuar në shumën 1.058.849,76 €. Pagesa është kryer në dy pjesë të ndara. Njëra në vlerë 1.016.625,00, e paguar më 31.03.2005, dhe tjetra në vlerë 42.224,76, e paguar më 04.04.2005. E dyta, nr. C15724 është paguar e plotë, në vlerën prej 430.650,00, më 04.04.2005, me autorizim të Mujë Ukës, dhe e aprovuar nga Lumnije Murati, zyrtare ndërlidhëse e Presidencës, një juriste pa asnjë njohuri dhe përvojë ekonomike.
Zyrtari certifikues Bekim Canolli, asistent administrativ, është detyruar të nënshkruajë”.
Sipas dosjes, hetimi mbi kompaninë “Autopark Loningen”, me adresë Rowenkamp 7, 49624 Loningen, dhe pronarit Xhevdet Nikçi (1967), tregon se gjykata në Gjermani ka verifikuar se ai merret me shitblerjen e automjeteve të dorës së dytë.
“Me urdhër të gjykatës, ‘Autopark Loeningen’ tani është mbyllur dhe dy nga automjetet që arritën në Gjermani janë konfiskuar nga autoritetet gjermane”.
Kërkesa për lejen e eksportit të veturave është nënshkruar më 23 mars 2005, nga Qefser Baholli, ngase në fillim Nexhat Shatri, ushtrues detyre i shefit të Prokurimit, kishte kërkuar më 24 mars 2005 të sillen vetëm dy vetura, duke urdhëruar shmangie nga procedurat e prokurimit dhe transferet kryhen më 31 mars dhe 4 prill 2005.
“Kërkesa ka qenë vetëm çështje dokumentesh, sepse të dhënat tregojnë se i tërë biznesi ka qenë tashmë punë e kryer. Urdhëresa është bërë për 6 automjete, ato kanë qenë gati për transport ajror nga Atlanta. Është dhënë licenca për eksport, e lëshuar nga Departamenti i Tregtisë amerikane, ka munguar vetëm hardkopja para transportimit.
Çmimet e automjeteve kanë qenë 107.000,00 € (sipas kursit të dollarit në prill 2005)”.
Pas nënshkrimit të Qefser Bahollit, më 13 prill 2005, Melihate Tërmkolli më 27 prill i transferon 1.000.000 euro, me miratim të Haki Shatrit, Zyrës së Presidentit të Kosovës.
Hetuesia sqaron se në fund të dhjetorit 2004, Mujë Ukaj kishte udhëtuar për në Gjermani, ku takohet me Xhevdet Nikçin, ndërsa më 17 mars 2005, dy ditë pas tentimatenatit, Blerim Svirca ia dërgon rreth 800.000 euro Xhevdet Nikçit, për automjetet.
“Në fillim të prillit, Nikçi ia transferon 1.300.000 Blerim Svircës. Gjatë hetimeve, Svirca sqaron se ka dashur të blejë tokë, por nuk ka mundur ta saktësojë lokacionin”. 4 nga 6 automjete dhe 2 Hummer-a kishin arritur në Kosovë më 4 mars 2005, nëpërmjet Pejës.
“Pagesa është kryer më 10 maj 2005, kurse çmimi i automjetit është dhënë 338.875 për një Chevrolet Suburban, 65.500 euro për një Hummer dhe 68.500,00 euro për Hummerin tjetër. Mbikëqyrës i transferit ka qenë Kushtrim Shatri, kushëri i ministrit Haki Shatri, dhe kreut të Prokurimit Nexhat Shatri. Automjetet përbirohen në kufi në po atë ditë që ato arritën pa hyrë në terminal dhe pa pagesë”.
Në fund të majit, në Frankfurt kishin arritur dy “Chevrolet” të tjerë dhe menjëherë ishin konfiskuar nga policia gjermane, ndërkohë që Xhevdet Nikçi ishte nën hetime.
“Zyra e Presidentit është paraparë të paguajë një diferencë shtesë nga 485.000 euro, gjë që nuk është bërë, për shkak të hetimeve që po vazhdojnë. Kontrata me ‘Autopark Loenningen’ e Xhevdet Nikçit është nënshkruar nga Nexhat Shatri, transferi është lëshuar me urdhër të Haki Shatrit. Përfitimi i tërësishëm për këtë grup njerëzish ka qenë 1.400.000 euro”.
Hetuesia ndërkohë po tenton të sqarojë përse shuma e arritur ndërmjet kompanisë “Project Support Vehicles” dhe Zyrës së Presidentit të Kosovës nuk është dërguar në mënyrë të rregullt ligjore në llogarinë në Gjermani dhe kush i ka marrë 4 automjetet tjera.
Krahas kësaj blerjeje, sipas dosjes, janë blerë edhe 2 Toyota Landcruiser të zeza, njëra nga të cilat vozitet nga Nexhat Shabani, baxhanak i ish-Presidentit të Kosovës, me targa 483 KS 951, tjetri nga sekretari Mujë Uka, 000KS 09-39. Përveç kësaj, edhe disa Audi A6, dy Audi A8 dhe Audia A4 janë blerë për njerëzit e Ramë Marajt. Një Audi A6 është blerë për përdorim privat për gruan e Nexhat Shabit, Lumturien, motrën e gruas së Presidentit
“Sipas informacioneve, ato janë paraparë për Ramë Marajn, me ndihmën e personave në Presidencë, kryesisht bazuar në marrëdhëniet e tyre familjare. Lumturije Shabani është në fakt pika lidhëse mes të gjithë këtyre personave, përfshirë edhe djalin e ish-Presidentit, Ukë Rugova. Për më tepër ajo është shoqe e shkollës së ministrit Haki Shatri.
Mujë Ukaj është mbështetur dhe udhëzuar nga Naser Rugova dhe Nexhat Shatri, vëllai i ministrit Haki Shatri. Ky i fundit e ka udhëzuar personelin ta kryejë transaksionin e shumave të lartpërmendura në llogarinë në “Kasabankë”, si dhe Marajn, këshilltar i Sigurisë, i ashtuquajtur personi inicues i një shërbimi të zbulimit, i emëruar jozyrtarisht këshilltar, Qefser Bahollin, Elez Nikçin dhe Adnan Mehmetin, shef i Protokollit”.
Shumat e transferuara:
Shuma Të zotuara Rata Pagesa
430.650,00€ 31.03.2005 430.650,00€ 04.04
1.058.849,76€ 24. 03.2005 1.016.625,00€ 31.03
1.058.849,76€ 24.03.2005 42.224,76€ 04.04
Aktakuza në fillim të prillit – pritet arrestimi i Nexhat Shatrit
Burime të sigurta nga Prokuroria ndërkombëtare në Prishtinë i kanë thënë gazetës se aktakuza mbi hetimet rreth Presidencës mund të lëshohet në fillim të prillit, ndërsa i pari që mund të arrestohet është Nexhat Shatri. “Hetimet janë zgjeruar së fundi për disa persona, ndërsa Nexhat Shatri mund të arrestohet së shpejti”.
Kesaj radhe kaq nga une,RESHAT BADALLAJ-ZHURIANI,Zhur,krahina e Lumes, Republika e Shqiperise
28 Janar, 2016

About admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.

x

Check Also

‘Nuk dua të vdes për Putinin’, arrestohen qindra persona në protestën kundër mobilizimit

Qindra njerëz janë arrestuar në të gjithë Rusinë për protesta kundër mobilizimit...