Home / Lajme / IFIMES: Vetëvendosje e para, qytetarët e duan Albin Kurtin kryeministër

IFIMES: Vetëvendosje e para, qytetarët e duan Albin Kurtin kryeministër

 6 Gusht 2019

Instituti Ndërkombëtar për Studime të Lindjes së Mesme dhe Ballkanit (IFIMES) në Ljubljana, Slloveni, rregullisht analizon ngjarjet në Lindjen e Mesme dhe Ballkan. Në ngjarjet e fundit në Kosovë, IFIMES ka analizuar situatën aktuale politike të këtij vendi, përfshirë dorëheqjen e kryeministrit Ramush Haradinaj dhe marrjen në pyetje të tij para Dhomave të Specializuara të Kosovës dhe Zyrës së Prokurorit të Specializuar (KSC-SPO). “Zgjedhjet e parakohshme parlamentare të Kosovës 2019: Një shans i ri për dekriminalizimin e Kosovës?”, është titulli që përmbanë raporti i IFIMES.

Më poshtë ju sjellim një pjesë të raportit të IFIMES

Zgjedhje të pashmangshme parlamentare

Pyetja është nëse do të ketë zgjedhje të parakohshme parlamentare në Kosovë? Situata në skenën politike dhe orientimi i qytetarëve shkojnë në favor të Lëvizjes Vetëvendosje (LVV), e cila çon pak përpara Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), ndërsa Partia Demokratike e Kosovës (PDK) dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) po garon për vendin e tretë. Lojtari i pestë që mund të hyjë në Parlamentin e Kosovës është partia Nisma. Partitë e tjera politike aktualisht janë nën pragun parlamentar prej 5%. Përfaqësuesit e komuniteteve pakicë u jepen 20 vende në Kuvendin me 120 anëtarë.

Ashtu si në zgjedhjet e mëparshme parlamentare, sondazhet e opinionit publik kanë treguar përsëri se Albin Kurti gëzon mbështetjen më të lartë të votuesve si kandidat për kryeministër. Sidoqoftë, ekziston ende rreziku që zgjedhjet e parakohshme të parandalohen, pasi që dy partitë kryesore të qeverisë në detyrë (PDK dhe AAK) do të ishin humbësit e zgjedhjeve të ardhshme.

Analistët kanë vërejtur se rrethanat aktuale në Kosovë janë shumë të dëmshme për interesat e vendit dhe se zgjedhjet e parakohshme parlamentare me shumë mundësi do të zgjidhnin situatën ekzistuese të komplikuar dhe do të sillnin një qeveri të re legjitime, e cila do të ishte e gatshme të përballet me sfidat e luftimit të krimit dhe korrupsionit, duke siguruar zhvillimi ekonomik dhe parandalimi i emigrimit masiv, veçanërisht i popullatës së re, nga Kosova. Prandaj, rezultatet e zgjedhjeve eventuale të parakohshme parlamentare dhe formimi i koalicionit të ri dhe qeverisë së re mund të paraqesin një shans të ri për dekriminalizimin e Kosovës, që është procesi kryesor për ekzistencën dhe të ardhmen e këtij vendi

About admin

x

Check Also

Prof. Farudin Hoxha: Si i ndërtoi Shqipëria 650 diga në të gjithë vendin dikur

INTERVISTA/ Akademiku Farudin Hoxha, parashtron rrezikun që mund të vijë nga amortizimi ...