Home / Lajme / Greqia shpall ‘non grata’ pronarin e Tv Alpo në Gjirokastër (Dokumenti)

Greqia shpall ‘non grata’ pronarin e Tv Alpo në Gjirokastër (Dokumenti)

Youtube

Pronari i Televizionit Alpo në Gjirokastër, Aristotel Petro, është shpallur person i padëshiruar nga shteti grek. Atij i është ndaluar hyrja në territorin e Greqisë. Rasti denoncohet nga Unioni i Gazetarëve të Shqipërisë përmes një deklarate. Motivet e këtij vendimi nuk bëhen me dije.

Ndonëse Aristotel Petro është shembulli më i keq të bërit gazetari në Gjirokastër apo trajtimit të gazetarëve në aspektin financiar e profesional, Argjirolajm.net e dënon këtë vendim të shtetit grek.

Pengimi i gazetarëve të lëvizin lirshëm drejt shtetit grek është një hap pas në raportet që duhet të kenë dy vendet mes njëri-tjetrit, cënon klimën e fqinjësisë së mirë dhe frymën europiane të lirisë së medias. Më poshtë deklarata e plotë e Unionit të Gazetarëve të Shqipërisë për rastin e Aristotel Petros.

Zyra qendrore e UGSH-se njoftohet se autoritetet greke ne piken kufitare te Kakavies, permes nje dokumentacioni zyrtar kane shpallur si te padeshirueshem per ne territorin e Republikes se Greqise pronarin dhe drejtuesin e RTV Alpo ne Gjirokaster, zotin Aristotel Petro.

Ne shkresen formale qe zotit Petro i eshte paraqitur, nuk jepen shpjegime per arsyen e ketij vendimi. Nuk ka asnje shpjegim per motivet qe justifikojne nje vendim te tille refuzues nga shteti fqinj. Pas njoftimit te sotem, zyra qendrore dhe drejtues te Unionit te Gazetareve Shqiptare po interesohen per arsyen konkrete te ketij vendimi, i cili ka te beje me nje nder mediat private me te rendesishme te rajonit jugor te vendit.

Unioni i Gazetareve Shqiptare shpreh shqetesimin se nje vendim i tille perben nje akt te rralle privimi per levizje te lire, te nje perfaqesuesi te medias ne rajonin kufitar mes Shqiperise dhe Greqise dhe fatkeqesisht, shton numrin e gazetareve shqiptare qe shpallen te padeshirueshem nga autoritetet zyrtare greke. UGSH shqetesimin e vet per kete problem serioz e ngriti edhe ne konferencen nderkombetare te SEMO-s, organizuar ne Tirane ne fundvitin 2018, ku u kerkua reagim nga te gjitha organizatat e gazetareve ne rajon dhe prej atyre nderkombetare.

UGSH u kerkon autoriteteve shqiptare te interesohen per rastin e fundit si dhe te sqarojne rrethanat e metejshme per vendime te tilla me heret, si per rastin e gazetarit te njohur Marin Mema apo te kryetarit te Unionit te Gazetareve te Qarkut Vlore, Henrik Mehmeti. Ne ditet ne vijim, UGSH do te kete disa reagime dhe protesta, pasi e konsideron nje vendim te tille te perseritur ndaj gazetareve shqiptare, si privim nga te drejtat themelore si dhe cenim te klimes se fqinjesise dhe lirise se shprehjes ne rajonin tone.

About admin

x

Check Also

 Mbështetje e fuqishme nga Amerika për Qeverinë Kurti/ Blinken sapo e tha me zë të lartë: “Kosova është partnere e palëkundur dhe e rëndësishme e SHBA-së”

Nga: Gëzim Mekuli Mbështetje e fuqishme nga Amerika për Qeverinë Kurti Sekretari...