Home / Lajme / Franca neutral?

Franca neutral?

Mund të jetë një imazh i 1 person

Nga: Genta Kaloçi

20 maj 2021!

Kundërakuzë, padi për shpifje me avokat të huaj nëpërmjet Francës “neutrale”.

E marrim të mirëqënë vendimin e saliut.

Mundet ta bëj?

Jo

Aspak. Pjesë e grupit antishqiptar ndër shekujsh, francë/rusi/turqi/vendet arabe/greqi.

Saliu sapo u tha atij grushti militantësh që i kanë mbetur për të cilët ka nevojë akoma se rama ka dërguar dosjet nga Tirana.

Saliu sapo deklaroi se, Rama drejton CIA-n, DASH-in, NSA, Pentagon, Kongresin dhe Senatin. Kot qënka Biden president i amerikës, ai firmos në bordero e merr rrogën, por Koka botërore qënka rama. Ne e paskemi ktu kokën politikës dhe dipllomacisë botërore dhe presim zhvillime nga matanë oqeanit.

Hajde, mëndje hajde.

Kush e pjerdh ramën amon, ai është mashë për vete në këtë situatë.

Futemi pak më thellë të shohim një rastësi djallëzore.

Esati, i vdekur, fiks një shekull më parë kishte avokatin më të mirë, shtetin e francës në krah kundër Rustemit dhe shqiptarizmit.

– Rustemi shpëtoi me ndihmën e diasporës në SHBA.

– Saliu, esati 2, përsërit historinë në mënyrën më të poshtër duke e vrarë shqiptarizmin në zemrën e saj në mes të Tiranës për tre dekada rresht.

– Sërish në mbrojtje të shqiptarizmit doli diaspora/lobi shqiptaromalazez në SHBA dhe amerika (me punën/ndihmën e tyre) e shpalli non grata.

– Saliu, ka avokatin më të shtrenjtë dhe mbështetje nga shteti i Francës (në prapaskenë rusi/turqi/shtetet arabe/greqi) që njihen si faktori antishqiptar në botë prej shekujsh.

Franca, qendra nga ku rekrutohen për hesap të serbisë e gjithë politika shqipfolëse në rajon (Tiranë/Prishtinë/Shkup) në tre dekada.

– Padia dhe mbrojtja fillon me 1milion €.

Ku i gjen paret e mbrojtjes saliu i apartamentit +34m katror?

Na tha se ja ka sjellë argita nga kosova për mbrojtjen e babait afro 2 dekada më vonë.

Krim me paramendim!

Sërish e ka ngrënë.

– Sanaderi (si saliu politikan i pas komunizmit) i Kroacisë, kalbet në burg me dënime të një pas njëshme për akuza të ndryshme.

– Pinoçeti (façist, si saliu) përfundoi me barrelë në burg. Fundja edhe ky ishte kopil i Shba-së, prapë se prapë e hëngri.

Ashtu si saliu edhe Pinoçeti bëri lojra me kundërakuza, por nuk arriti të mundte makinerinë e Amerikës.

Nuk ua ka fajin Amerika, por koka juaj boshe pa tru në pd, ps, lesheli shpk në tre dekada. Formati i berishizmit kaput!

Kaq e thjeshtë, ç’i mashtroni dythundrakët në ato qoskat tuaja partiake pd, lesheli shpk?!

Gjynah!

Iku koha e edukimit, mbaroi në 85ën, erdhi koha e praktikës të tregonit se ç’farë dinit të bënit, por nga 91shi deri më sot e kthyet përmbys e bëtë kasapanë.

Ndërsa, Tani është koha e veprimit, vendimit, ndëshkimit, drejtësisë, zhvillimit, rezultateve!

Ps. Mona në amerikë mori mandatën e rradhës për burrin. Shpresonte e shkreta ndonjë gjë, por mori të trejat e bide-së!

Mund të jetë një imazh i 2 persona dhe teksti

About xhzeqiri

x

Check Also

Lëvizja VETËVENDOSJE Informon!

Lëvizja VETËVENDOSJE!  Shtetet e Bashkuara të Amerikës përsërisin qëndrimin se dialogu Kosovë...