Home / Lajme / EUROPA PRO SHOVINIZMIT SERBOMADH ….TRADHETIA SHQIPTARE KUNDÈR BASHKIMIT ME SHQIPÈRINÈ!

EUROPA PRO SHOVINIZMIT SERBOMADH ….TRADHETIA SHQIPTARE KUNDÈR BASHKIMIT ME SHQIPÈRINÈ!

Mundet ky shkrim te ngjallè reagime dhe mund te befasoje edhe me entuziastet; qè si èshtè e mundur Europa qè po bèn kaq shumè ” pèrpjekje” tè “ ndihmoje shqiptarèt” te integrohen ne Bashkimin Europian tè jetè pro shovinizmit ?
Natyrisht pyetja do tè ish vèrtetè llogjike , nèse nuk do tè shikonim pèrtej fasadès sé padukshme tè politikave” tè kabareve dhe ngjyrave rozè” qè ndèr shekuj e kanè karakterizuar kètè kontinent ,sidomos per çèshtjen shqiptare nè pèrgjithèsi dhe zgjidhjen drejt tè saj né veçanti.

Fundshekulli i XX-tè dhe fillimi i shekullit tè ri e gjeti rruzullin né pèshtjellime tè mèdha ,nè luftèra agresive né rajone tè ndryshme, né lakmi tè reja e tè vjetra nacionaliste, né luftèra pèr çlirim kombètar dhe né luftèra pèr vetèvendosje .
Né aspektin gjeo-strategjik fuqive tè mèdha imperialiste edhe pse janè vetè burim dhe shkaktarè luftrash nuk duan qè kèto e sidomos ato tè karakter nacional- çlirimtar, ato pèr vetèvendosje qè kanè tè bèjnè me karakter kombetar tè marrin zhvillim.
Pse cila èshtè arèsyeja ?
Nga pikepamja dialektike dihet se luftèrat me karakter nacional-çlirimtar, ato pèr liri, pavaresi dhe indetitet kombetar janè njè hap i madh pèrpara drejt zgjimit tè popujve pèr tè qènè tè lirè , janè njè hap i madh drejt zgjimit tè ndèrgjegjies kombètare .Ato ( luftèrat me karakter kombetar per liri e pavarèsi )jo vetèm realizojne aspiratat e popujve por kur kurorèzohen me fitore, por japin edhe njè shèmbull e mesazh tè qartè dhe tè kuptueshem se :
“ Ai popull qè merr né dorè fatet e veta, ai popull qè nuk duron dot shtypje e shfrytèzim dhe qè lufton pèr tè fituar, mundet dhe èshtè né gjendje ta realizojè misionin e vet historik”
Pikèrisht kèsaj i trembet imperializmi ,ai nuk i duron dotè kèto lloj luftrash, ai kèrkon ti dirigjojè vetè ato pèr qèllimet e veta tè nènshtrimit tè popujve.
Le tè kthehemi pak mbas ne histori jo shume larg por 16-17 vjet mè parè….
Gjithèkujt i kujtohen “thirrjet e shqetèsuara” tè Europès por edhe Amerikès apo edhe te Rusisè pèr çèshtjen shqiptare te Kosovès .
Na kujtohen fare mirè” kèshillat” e tyre pèr vetèpèrmbajtje- qè “ Ballkanin tè mos e kthenim ne fuçi baroti”- na kritikonin tè ashtuquajturèn” irredentizèm- separatizèm” tè shqiptarève . U bènin thirrje autoriteteve serbe qè tè na jepnin mè shumè tè drejta, bile pati edhe shqiptarè tè shitur qè deklaronin : – “ Jo bre duhet me ba rezistencè aktive- por jo luftè pèr liri ,sepse kjo luftè ka pèr me na shkatèrru krejt” . Pra kèta shqipfolès, pavarèsisht se hidhnin sllogane per lirine e Kosovès ,propozonin teoritè e “ luftès paqèsore” te indianit Ghandi ,kètu e njè shekull mè parè. Pati edhe nga ata qè shfaqinin hapur frikèn se mos kjo luftè udhèhiqej nga levizja Marxist- Leniniste e Kosovès.
Çuditèrisht kètij kori ju bashkangjitèn edhe zyrtarèt dhe hierarkèt mè tè lartè tè Tiranes zyrtare. A thua qè Serbia do ja falte Kosovèn vullnetarisht Shqiperise ashtu si Anglia qè i fali Kinès Hong-Kongun me 1997 .??
Ajo qè tè le pa mènd dhe qè habitesh jashtè mase, èshtè fakti se aty nga fillimet e viteve 90-tè shume shtete pèrbèrse tè ish federatès Yugosllave dhane njè shèmbull tè mirè, duke copètuar zinxhirèt e skllavèrisè nga shovinizmi serbo-madh, sikurse ishin Kroacia- Sllovenia- Bosnja .Kèto nuk u bènè paqèsisht por me luftè pèr çlirim, atèhere pèrse shqiptarèt duhet tè prisnin akoma ? Pèrse Europa qoftè edhe USA nuk u shqetèsuan aq shumè pèr kèto shtete a nuk ishin edhe kèto pjesè territoriale te gadishullit tonè ballkanik ? Dhe pèr mè tepèr, kèto luftèra a nuk ishin edhe njè shèmbull i mirè pèr shqiptarèt kur dihej nga tè gjithè se ne pèrpjekjet pèr liri e pavarèsi i kemi filluar edhe para tyre ?!!?!!
Pèrse u dashkej qè pèr tè njèjtin element, tè kemi dy masa apo dy pesha tè ndryshme ? Ç’farè u èshtè fshehur popujve tè kètij rajoni e sidomos popullit tonè mbas kuintave dhe kancelarive Europiane ?
Mos vallè Evropa nuk donte tè zemèronte Serbinè dhe aleatin e vet historik Rusinè? Apo nuk i leverdiste forcimi i Shqipèrisè?!! Apo te dyja sèbashku ?!!
Kuptohet né kuadrin e dominimit tè zonave tè influencès jo se Europa nuk e donte ta kish “ nèn sqetull Shqipèrinè” , por kopeja e ujqerve edhe pse luftojnè me njèra tjetrèn, dijnè edhe te bien nè marrèveshje pèr prehèn apo gjahun e tyre.
Por populli ynè i krahinès heroike tè Kosovès me djemtè e vet ,nuk pyetèn as Europè, as Amerikè, as Serbi dhe as vetè Tiranèn e cila mundohej tè bènte “ politikè tè madhe” duke qèndruar gjoja indiferente ,pèr ti lènè opinionit ndèrkombetar pèrshtypjen se kèto levizje me karakter clirimtar, keto formacione luftarake qe po perhapeshin dhe kèto aksione kunder forcave militare e paramilitare serbe, nuk udhehiqeshin nga Shqiperia dhe se ajo ( Shqipèria) nuk kish fare gisht né kèsi punèsh !! E bukur politike !! Tradheti e hapur duke i lènè vèllezrit tanè tè njè gjuhe tè njè trungu tè njè tèrsie territoriale tè vetèm né luften e tyre ( Veçse jo…jo ! Populli shqiptari i gjithè ish pro vèllezerve tè vet)
Lufta e sapo filluar tronditi tashmè tè gjithè.Ajo pèrfshiu né vorbullèn e vet dhe progresistet dhe reaksionaret, dhe atdhetarèt dhe tradhetarèt dhe vèndet mike qè na shikonin me simpati por edhe armiqtè qè kurrè nuk na kanè munguar . Ne ecèm pèpara me pushkè né dorè pèr lirinè e ènderruar né shekuj. Nuk i pyetèm as Evropèm as Ameriken dhe as ata qè na shtireshin si miq dhe na kèshillonin. Por ironia e historisè ,qèndronte né faktin se ata qè deri dje na kèshillonim tè ruanim gjakèftohtèsine, tè mos luanim me zjarrin, tè mos bèheshim shkaktarè tè njè lufte tjetèr ballkanike etj..etj…na u gjèndèn çuditèrisht ” pranè si aleatè” !!!
Shtrohet pyetja me tè drejtè: Pse dhe si ka mundèsi kjo, kur deri dje na thonin dhe kèshillonin ndryshe e sot… ndryshe ?!!
Natyrisht edhe kjo ka sipegimin e vet.
Deri dje kèta “ kèshilltarè” nuk arrinin tè kuptonin ( né fakt nuk kishin dèshirèn pèr ta kuptuar) fenomenin shoqèror- nuk arrinin tè kuptonin se nuk ishin tre – kater formacione luftarake, apo edhe disa pushkè tè hedhura aty kètu, por ish njè popull i tèrè, njè rini heroike e tèrè qè nuk mund tè durote dot zgjedhen e huaj nga pushtuesit serbo-mèdhenj .Pra lufta kish filluar, ndèrkohè qe Evropa vendosi tè dilte tashmè nga dilema e udhèkryqit dhe nga njè frenuese e procesit u bè “ njè mbèshtetèse e luftes “ sé popullit shqiptar te Kosovès.
Kjo Europè qè deri dje ishte po aq reaksionare ndaj nesh, mos vallè vèrtetè u dhimbsej çèshtja shqiptare apo e kish hallin gjetkè ?!!
Pèr tè ekuilibruar disi politikat gjeostrategjike thirrèn me urgjence “ Konferencen e Rambujesè” e cila dèshtoi, dèshtoi pèr faktin sepse aty kèrkohej paqia dhe autonomia e Kosovès dhe kjo gjè u kèrkohej si serbève ashtu dhe shqiptarève. Edhe nè kohen e Titos , Kosova thirrej “ Krahina autonome e Kosovès”- mos vallè kjo e pengoi atè (Titon )qè tè mos e mbante tè nènshtruar ? Edhe nèn qeverisjen e Milosheviçit pèrsèri Kosova konsiderohej “ autonome”– por qè né fakt i mungonte edhe ajo qè vetè e kishin firmosur né letèr .
Çèshtja né Rambuje ,nuk duhej tè ecte sipas paketès Ahtisari- por simbas kerkesve te popullit shqiptar per te shpallur pavarèsinè e plote te Kosovès nga Serbia- pèr te shporrur gjithe admistraten drejtuse te Serbisè aty- pèr te tèrhequr tèrèsisht trupat pushtuse dhe gjithe repartet e militarizuara e paramilitarizuara duke i vènè sanksione Serbise. …. gjè qè nuk u bè si duhej por gjysmake, prandaj ajo Konference quhet dèshtim dhe me tè drejte njè nga frymèzuesit e çèshtjes Kombetare Adem Demaçi e braktisi dhe nuk u pajtua me qèndrimet gjysmake e nguruese te Europes.
Por kur mbarojne dhe nuk kanè mè efekt fjalèt- efektin e luajnè bombat.
Tashmè hiqet dorè nga deklaratat ultimative sepse dhe vetè Milosheviçi nuk i pèrfillte mè bile duke nèpèkèmbur edhe komunitetin nderkombètar.
Faktori ushtarak ne Kosovè duhet theksuar se ka luajtur rolin kryesor qè detyroi jo vetèm ushtrinè serbe por edhe Europèn dhe vetè Amerikèn qè problemin ta shikonin seriozisht. Né kèsi rastesh ata menduan se meqènse dèshtuan nè zgjidhjet paqèsore tè paktèn tè krijonin imazhin e “ luftetarève tè lirisè”…. “ luftètarève tè paqes”…. dhe menjeherè i dolèn né krah edhe ushtarakisht formacioneve tona te rregullta te “ UÇK “-sè , duke mobilizuar “ N.A.T.O.”-n dhe forcat e tjera ushtarake te koalicionit.
Nga ana e tyre duhej pranuar tashme edhe prej zorit gjysma e sé keqes..!!!!! Duhej tè dilte Evropa dhe Amerika si “ liberatorè”- dhe jo Ushtria jone- jo zemrat e luftetareve tane- jo heronjte dhe deshmoret tanè. Dhe Kosova u çlirua duke u vendosur edhe pavarèsia.Por kjo ishte njè fitore e pjesèshme ,njè fitore ” si e Pirros”, sepse pèrsèri Kosova nuk mund,i qè si tèrsi territoriale ti bashkangjitej trungut mèmè Shqipèrisè- pèrkundrazi ngeli edhe pa flamur . Pèr flamurin tone ku vèllezrit tanè derdhèn aq gjak, u mendua qe tè na e ndanin sikurse edhe e ndanè( por jo kurrè – nga zemrat e shqiptarève).
Vendosi Evropa dhe Amerika tè mbanin trupa “paqeruajtèse” né Kosovè !!!! Po pse né Kosovè kur kèto trupa duhej te vendoseshin né Serbi-kur dihet se shovinizmi i tyre i egèr èshte jashtè kontrollit ? Nèse do tè pranonim pèr nje çast idenè e vendosjes sè kètyre trupave atèhere ku duheshin vendosur nè vèndin qè èshte dhe lufton pèr paqen apo te agrsorèt kur dihet se historikisht janè pèr luftèn?!!
Fakti i hidhur qè Republika e Kosovès e ka te sanksionuar ne Kushtetute mos bashkimin me ndonje shtet tjetèr- tregon fare qartè dhe nxjerr né dritèn e diellit kulistat e luajtur mbi shpinè tè saj. Po si èshtè e mundur vallè qè klasa politike si andej por edhe kètej kufirit ta ketè pranuar kètè “ statukuo- kostituive” ? Tè jetè vallè se nuk e kuptuan kètè gjè, se Bashkimi me Shqipèrinè èshtè njè hap i madh né shèrbim tè çèshtjes tonè kombètare ?!!.. Kush e tradhètoi BETIMIN USHTARAK – tè luftètarève dhe ushtrisè çlirimtare tè Kosovès ku aty theksohet kjartè….” SE SI LUFTÈTAR I LIRISÈ DO TÈ LUFTOJ PÈR ÇLIRIMIN E KOSOVÈS , LIRINÈ PAVARÈSINÈ E SAJ DHE BASHKIMIN ME SHQIPÈRINÈ…””? Pèrse paragrafi i kushtetutès e ndalon bashkimin me Shqipèrinè – dhe pèrse u shkel betimi ? Kush i beri pazarllèqet mbi kurrizin e shqiptareve ?!! Evropa Londineze, tashmè u transformua nè atè Berlineze….. apo Euro-Atllantike ?
Po shqiptarèt e sidomos ata qè dolèn me armè né dorè dhe ata qè entuziazmoheshin pèr fitoret e arritura duke i soditur ato nga Tirana ,pèrse i pranuan kushtet e Europès dhe Amerikès ?.
Pse mos ne i pyetèm dhe u muarèm leje kur filluam luftèn pèr çlirim ?
Mè tregoni njè popull dhe nje rast tè vetèm- qoftè edhe nje rast i vetèm qè tè ketè ndodhur né histori ku popujt tè marrin leje pèr tè filluar luftèn kundèr skllavèrisè sé tij….. atèhere vetèvetiu lind pyetja: Pèrse pèr lirinè- pavarèsinè dhe tè drejtèn tènde u dashka marrè leje dhe aq mè keq pèr ty tè vendosè Evropa ?
Pèrse kjo Evropè dhe Amerikè kur e dijnè fort mire se Dardania èshte shqiptare se jane vazhdimèsi e kulturès- dokeve- zakoneve- gjuhes- territorit tèrèsisht shqiptare pèrse e la mènjanè pa e bashkuar me Shqipèrinè ? Dhe pèr mè keq akoma ka lenè peng dhe tè pazgjidhur çèshtjen e tèrsisè teritoriale edhe vetè brènda pèrbrenda Kosoves sikurse èshte Mitrovica-Lugina e Preshevès dhe Medveda ?!!! A nuk e kuptojnè kètè gjè se kjo nuk èshtè zgjidhje ?
Eshte e kjartè Europa pèrkèdhel disi serbèt duke u thènè : – “ Ja e shikoni edhe ne nuk e njohim Kosovèn- Shqipèri” ?!!! Me kètè rast u ri-japin pèrsèri shpresè serbève por qetèsojnè edhe rusèt . Pra sikurse shikohet fajtor pèr mos zgjidhjen si duhet te çèshtjes tonè kombetare nuk èshte vetèm faktori ndèrkombetar por edhe djegia e etapave nga faktori shqiptar.Pikèrisht né atè moment kur u deklarua mèvetesia e Kosovès dhe pavarèsia e saj pa pyetur askend duhej te kish bere bashkimin me Shqipèrine – dhe vete Shqipèria duhej ta mbronte me flakè e zjarr kètè çèshtje kaq madhore…. por Shqipèria heshti , heshti sepse pret qe ta udhezojè Europa dhe Amerika. KJO PIKÈRISHT KJO ÉSHTÈ NJÈ NGA TRADHÈTITÈ MÈ TÈ MÈDHA QÈ NUK DO TA FALÈ HISTORIA
Sot politika e” dy shqiptarève tè ndarè “po rend nèpèr botè pèr ta bèrè tè njohur Kosovèn shtet !
UNÈ NUK DO TA NJOHJA KOSOVÈN SHTET—SEPSE NJOH KOSOVÈN SHQIPÈRI.
Direkt apo Indirekt lihet tè kuptohet se kjo na qenka njè tokè tjetèr- njè popull tjetèr qè ka pak afèrsi me shqiptarèt por qè nuk janè shqiptarè. O tempra o morres ! Ç’na degjojnè veshèt e ç’po na shohin sytè. !!!
Brezat qè do vijnè pèr kètè çèshtje do thonè : Paska edhe raste kur humbet vetèdija politike !!
A nuk ka ardhur koha te bashkohemi nèn njè komb- nèn njè gjuhè nèn njè flamur tè pèbashkèt ?!!!

About admin

Leave a Reply

Your email address will not be published.

x

Check Also

ANTONY BLINKEN LAVDATA PËR OSMANIN DHE KURTIN: E ÇMOJ SHUMË LIDERSHIPIN TUAJ.

Nga: prof. Dr. Binak Maxharraj Maxharraj-Opozitës: Keni mbet si zhabat pa ujë…E...