Home / Opinion / DY FJALE PER SOT

DY FJALE PER SOT

Shkruan:Alush Kamberi

B A R B A R E T
Edhe nje lajm trondites na goditi mbreme!Nuk eshte hera e pare!U mesuam me lajme te ketilla!U mesuam,sepse,dy dite bejmne zhurme dhe, diten e trete heshtim sikur s,ka ndodhur asgje!Te cuditeshem jemi ne shquptaret!Ndoshta lashtesia jone e ben qe te jemi aq tolerante dhe aq te denje per te heshtur,madje edhe atehere kur zeshem kerkohet vdekja jone ne dhioma gazi,kur zeshem shahet nena jone shqiptare,kur na sulmojne neper rruge,sheshe e autobuse,madje,per t,u cuditur,edhe kur na vrasin…!?Heshtin partite tona,heshte popullata,heshtin intelektualet,heshtin studentet tane,heshtin institucionet,heshte heshte policia,heshte gjykata!
Dhe,me kete HESHTJE u mesuan edhe barbaret,ata qe vazhdimisht ndersehen ndaj shqiptareve,ata qe i mbrone edhe vete shteti!Mbron Monstren,Sopotin,Kumanovn,Bit Pazarin,Brodecin,mbron vrassin e Almirit…Mbron cdo sulm kunder sqiptareve!
O Zot!Shteti vehet hapur n mbrojtje te barbareve,ne mbrojhtje te huliganve,ne mbrojtje te vrasaeseve!Bile,shqiptaret ngarkoen me faj dhe vuajne,te pafajshem burgjet e kurdisura…Kishte te drejte Gordana qe na quante ,,Indiane,,!Kishte te drejte,sepse,ky shtet ka vene kritre te tilla juridike!Huliganet maqedonas mund te sulmojne shqiptaret,mund t,i rahin,mund t,i vrasin,por,fajtore persri do te jene shqiptaret!Ky shtet,pra,eshte kunder shqiptareve,kunder barazise,kunder Ligjit qe duhet t,i mbroje qytetaret e vet pa dallim etnik…!
Po,me tregoni,c,faj pati Zeadin Sela!Barbaret e rahen mizorist,derisa u ngopen,te bindur se e lane te vdekur?!
Po,c,faj pati Prof.Branko Sinadinosvski qe u sulmua mizorisht mbreme,njesoj si Selen dhe e lane perseri ,,si te vdekur,,?!Athua pse tha boterisht se une jam shqiptar ortodoks,se formoi Bashkesine e shqiptareve ortodokse,se kerkon Kishen shqiptare,se kerkon barazine e te gjitheve njesoj…!
Po,si mund te vehet dore ne nje njeri ne moshe,intelektual,diplomat,njri i urte,i heshtur dhe dinjitoz?!Kete mund ta bejne vetem njerezit pa shpirt dhe pa ndergjegje!
Po,ne,do te heshtim edhe metej?!Do ta durojme kete poshtrim te radhes?

About admin

x

Check Also

Cikli : I Plotëfuqishmi dhe e madhërishmja!

Shkruan: Genta Petro Kaloçi “Ateisti që b/bisedon me Atë, quhet i çmendur....