Home / Të ndryshme

Të ndryshme

O AGRON DALIPAJ I GJORË !

Zeqir DURAKU Enver Hoxhën e ka sjell në krye të Shqipërisë LUFTA TITANIKE e tij -me pushkë në dorë për Çlirimin dhe Lirinë e Shqipërisë dhe të popullit shqiptar nga armiqtë e jashtëm si dhe nga tradhëtarë e mërcenarë vendor, ...

Read More »

DËSHMORIT – YMER ALUSHANI, KOMANDANT “VOGLUSHI”

Autor Genc Sefa – Lushnja! Ç’ësht ai vigan që lufton si një gladiator, është Ymer Alushani, një burrë Arbëror! I lindur e rritur në Bushat të Drenicës, frymëzuar nga qëndresa e Azem Galicës! – Nga mosha e rinisë ju përkushtua ...

Read More »

Anekdota: Qaforja

Beqir Elshani 1. GJYKATA E SHENJTË SPECIALE – Kuvendi i Republikës së Kosovës ka deklaruar se kush nuk e voton Gjykatën Speciale, do të burgoset si armik i shtetit, – tha një deputet i LDK-së. – Prandaj pritet që Albin ...

Read More »

              U N Ë

  Zeqir DURAKU – Edhe romantik, e, edhe kapricioz -edhe . . .si Don Kishoti ! – Shumë ma “Hamlet” -sesa Hamleti ! Parashikues e sugjestiv -si Kasandra e Laokonti ! – Lucifer, dhe i pamposhtur nga Mëhilli ! – ...

Read More »

GJENERAL TAHIR SINANI

Autor: Genc Sefa – Lushnja /25.05.1964 – 29.07.2001/ Nga Tropoja për në Dardani, niset Tahir Sinani si stuhi! Lind e rrit në zemër t’malsis, shkon ti mbroj nderin Shqipnis! – Ngjitet shtigjeve të lirisë, për t’ja ndal turrin Serbis! Bir ...

Read More »

GJENERAL AHMET KAÇIKU

Autor Genc Sefa – Lushnja! Gjeneral Ahmeti pse s’na folë një fjalë, të kan ardhur shokët se për ty kan mall! të bisedoni gju më gju ashtu si në mal, kur hasmit shekullor i qëndronit përball! – Të thërret gjyshi ...

Read More »

NË KËMBË (Demaçit)

Hydajet Hyseni Disa vargje në kujtim të Bacë Adem Demaçit 1. Në qelinë e errët, Me hekur e beton, Thonë dhe guri zbehet, Dhe guri ndryshon. – Në qelinë e errët, Balli zverdhe Trupi bëhet lluq, Syri shteret… E kurrizi ...

Read More »

OJ SHQIPONJË UNË E SHKRETA

  Nga: Dr. Musa Krasniqi 27.07.2021 Shqiponja prap po qanë Po rënkon e po ofshanë Djali i madh s’po mperngjanë I vogli plagët don t’mi sheron I madhi fare nuk ndegjon Me gjarprin kokëton As vezët dot smi mbronë këtu ...

Read More »

DËSHMORIT HYSNI KAJTAZI

Autor Genc Sefa – Lushnja! Në Prekaz u dha kushtrimi i liris, Jehona shkoj anemban Shqipnis! Hysni Kajtazi me padurim e priti, pushka e Jasharëve trimin e thërriti! – U rrit me përkushtim e atdhedashuri, që nga fëmijëria u frymëzua ...

Read More »

HEROI I POPULLIT SELAM MUSAI

Autor Genc Sefa – Lushnja Qoftë bekuar ajo nënë Salariote, Për birin që ja lindi kësaj toke! Dhe ju o malet e Labërisë, për trimin që ja rritët Shqipërisë! – Për Selam Musa Salarinë, që nderoj gjith Shqipërinë! Nga derë ...

Read More »