Home / Opinion

Opinion

LDK- Organizata Themelore e Lidhjes Komuniste të Kosovës…

Nga: Fatmir Brajshori-Tushi Kohë më parë shkrova një koment real dhe jo kritik, për këtë partin me mbetje jugosllave! Dhe vërshuan sharjet! Nuk i shava! Më ndali Sami Frashëri dhe më tha: „ Mos i harro fjalët e mia: Nëse ...

Read More »

Në Maqedoninë Veriore, çështja është si të ndërtohet shteti, jo si të rrëmbehet pushteti

 21 Tetor, 2021 Shkruan: Abdulla Mehmeti SHTETIN E NDËRTUAR KEQ, MBI BAZA TË DISKRIMINIMIT DHE PADREJTËSIVE, NUK E BËJNË FUNKSIONAL DREJTUESIT E PUSHTETIT, AQ MË PAK ATA TË PUSHTETIT LOKAL, POR KONCEPTI I NDËRTIMIT TË SHTETIT Për funksionimin normal të ...

Read More »

A ishin zgjedhjet e fundit “debakël” për Lëvizjen Vetëvendosjes apo rezultat lehtësisht i parashikueshëm?

  Shkruan: Ali Mehmeti 21.10.2021 Së pari duhet thënë se ata që kanë pritur që në xhiron e parë të zgjedhjeve lokale në Republikën e Kosovës, Lëvizja Vetëvendosje të fitoj gjysmën e komunave, duke u bazuar në fitimin e mbi ...

Read More »

Satellitët e Elon Musk dhe Rama si mashtrues i nivelit të lartë

Shkruan: Driyon Goxhaj Tiranë, 21,10,2021 Në vitin 1532 Nikolo Makiaveli publikon librin e tij “ Princi” si një udhërrëfyes për pushtetarët, për të ardhur ose mbajtur pushtetin. Dhe qëllimi i ardhjes ose mbajtjes së pushtetit mund të justifikohet nëpërmjet përdorimit ...

Read More »

PSE DO TË NDRYSHOJË PUSHTETI NË MAQEDONINË VERIORE?

Shkruan: Prof.Dr. Abdulla Mehmeti Tetovë, 21. X. 2021 R e f l e k s e për zgjedhjet lokale dhe arsyet për ndryshimin e pushtetit në Maqedoninë Veriore (Ndryshimi i rrethanave pas marrëveshjeve të rëndësishme dhe historike për të ardhmen ...

Read More »

Enver Hoxha gjerë në vdekje ka qenë për bashkimin e kombit dhe trojeve shqiptare

Shkruan:Ragip Mexhuani  Prishtinë, 18 10,2021 Shqiptarët duke e kritikuar Enver Hoxhën i treguan botës që janë servilë dhe nuk jemi atdhetarë. Enver Hoxha që më 1936 ishte për bashkimin e kombit dhe trojeve shqiptare. Shqipëria e E. Hoxhës ishte shteti ...

Read More »

“Na shpeto Sali”, jane disa nga thirrjet e te mpireve nga trute ne “Faltoret” e ustait dhe besnikut te UDB-se!

Shkruar nga: Luan Baci USA 18 Tetor 2021        Sali Berisha godet ne menyre indirekte  ambasadoren amerikane ne Shqiperi, dhe jo vetem ate, po edhe Ameriken, qe ka pjesen e vet ne ngritjen politike dhe ne fuqi shteterore te ...

Read More »

Bilushi dhe efendi Adnani, dy luftëtarët nga Llërca protagonistë në betejën e Pollogut!

Shkruan:  Medai Shaholli (qyfyre elektorale) Dy llërcalinj besëprerë, Bilushi i vogël dhe efendi Adnani, njëri kryebesatar dhe tjetri sekretar tashmë i konvertuar në politikan, në ‘betejën’ e Pollogut për zgjedhjet lokale të 17 tetorit, kanë ‘ngjeshur’ në brez koburet dhe ...

Read More »

KRIMINALITETI NJOLLË E ZEZË PËR KOMBIN SHQIPTAR NËATDHE E NË BOTË, VETËM NË ANGLI 1600 SHQIPTARË KRIMINELË T’BURGOSUR

Shkruan: Dr.Musa Krasniqi17.10.2021/Një ndodhi e perjetuar n’lidhje me këtë/ Në një pushim t’një mbledhje, një evropjan në pranin e shumë evropjanëve tjerë nga shtete të ndryshme i tha një mërgimtari shqiptar – “Kam lexuar që vetëm n’Angli janë 1600 kriminelë ...

Read More »

NJË PËRGJIGJE NDAJ SHPIFJES SË MINISTRIT TË JASHTËM TË SERBISË, z.NIKOLLA SELAKOVIQ

Shkruan: Dilaver Goxhaj Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është përplasur sot, dt. 15 tetor 2021, me ministrin e Jashtëm të Serbisë, Nikolla Selakoviq në Takimin e KS të OKB-së për Kosovën, ku z. Nikolla Selakoviq shpifi duke thënë, se UCK-ja ...

Read More »