Home / Lajme (page 4)

Lajme

BOOM!! Eksperti Amerikan DRIDH Serbinë, “Të Anulohet Asociacioni, Dëshira E Serbisë Nuk Do Të Nodhë Kurrë, POR..”

16,Korik.  2021 BOOM!! Eksperti Amerikan DRIDH Serbinë, “Të Anulohet Asociacioni, Dëshira E Serbisë Nuk Do Të Nodhë Kurrë, POR Ish-këshilltari për Marrëdhënie me Jashtë i angazhuar nga Qeveria e Kosovës David Phillips, ka thënë se rezultati i dialogut mes Kosovës ...

Read More »

KOZMOPOLITIZMI DHE SPEKULIMI MJERAN I AKADEMIKUT

   Shkruan: Kadrush Radogoshi Në një studio televizive tiranase e dëgjova ballafaqimin e gazetarit Çim Peka me akademikun Artan Fuga për ftesën e Bashkisë së Korçës dërguar këngëtarit shovinist serb Goran Bregoviq që të performojë në Festën e birrës dhe ...

Read More »

NJË PYETJE PËR Pr. BLERIM LATIFIN,

Nga: Dilaver Goxhaj Tiranë, më 15.8.2021 (i cili propozon pranimin e refugjatëve nga Afganistani në Kosovë) Më 15 gusht 2021 lexuam në gazetën “Bota sot” thirrjen e pr. Blerim Latifi, i cili, midis të tjerave shkruan: “Duke u dhënë strehim ...

Read More »

Enver Robelli: Pse heshti Bregoviç kur serbët vranë rokerët shqiptarë?

13 gusht 2021 Gazetari dhe analisti i njohur nga Kosova, Enver Robelli ka komentuar çështjen ‘Bregoviç’ pas ftesës për pjesëmarrjen e tij në festën e birrës në Korçë. Në një shënim të fundit në rrjetet sociale, Robelli kujton se në ...

Read More »

Historiani Austriak hallakat gjithe boten me zbulimin e tij per Shqiperine dhe Kosoven ! E papritur ishte kjo…

12 korrik 2021 Historiani i njohur, Oliver Jens Schmitt, që ka shkruar disa libra për Shqipërinë, thotë se Shqipëria nuk është mëmëdheu i Kosovës Si pas tij, dy vendet thjesht kanë një kulturë të përbashkët, ashtu siç e kanë shu ...

Read More »

Zonja E Hekurt Mesazh!: Ose Populli Shqiptarë I Burgosur Gjith Jetën! Ose Ti Burgosni Krerët Politik!

  June 30, 20210 Zonja E Hekurt Mesazh!: Ose Populli Shqiptarë I Burgosur Gjith Jetën! Ose Ti Burgosni Krerët Politik! Bundestagu gjerman prëvëlon kokat e kor rupsionit të politikës dhe drejtësisë, me këtë klasë politike nuk ka integrim dhe shpresë, ...

Read More »

GËNJESHTRA DHE E VËRTETA

 Nga: Genc Sefa-Lushnja Bisedojnë gënjeshtra dhe vërteta, i thotë të vërtetës mirë se t’gjeta! A e din se në log të kuvendit, Sot jam un në krye të vendit! – Sa shum ka ndërruar jeta, Më shum gënjeshtra se t’vërteta! ...

Read More »

NUK MUND TË JETË “BALLKANI I HAPUR” PA QENË BALLKANI I LIRË

Shkruan: Prof.Dr. Abdulla Mehmeti Shipkovicë, 12 gusht 2021 Xhelatin dhe viktimën mund t’i bëjë bashkë vetëm interesi i pushtetit, jo ideali i lirisë së një populli të shtypur ndër shekuj. Serbia ka qenë katalizatori kryesor i të gjitha luftërave të ...

Read More »

KAUZA E MBETUR NË GJYSMË…

“Motër, nëse i mbijetoj kësaj lufte do t’i çliroj një nga një tokat shqiptare” Bekim Berisha Të gjithë …ose shumkush nga ne, kemi ëndërru çlirimin e bashkimin e trojeve shqiptare. …Por kur një gjë të tillë e pohonte një kolos ...

Read More »

NË GJUHËN DHE TRADITËN SHQIPTARE KAFSHËT NGORDHIN

Beqir Elshani Derisa gjuha angleze e ka të vetmen fjalë died (stop living) = vdes (pushoj së jetuari), që përdoret si për njerëzit dhe bimët, ashtu edhe për kafshët, gjuha shqipe ka fjalën kuptimplote vdes për njerëzit dhe bimët si ...

Read More »