Home / Lajme (page 30)

Lajme

Joe Biden fiton në zgjedhjet presidenciale në SHBA

  Biden fitoi shtetin vendimtar Pennsylvania dhe kështu tejkaloi shifrën prej 270 delegatëve të nevojshëm të Kolegjit Zgjedhor për të fituar zgjedhjet Hakan Çopur |07.11.2020      Washington Presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden mundi presidentin në detyrë Donald Trump, duke ...

Read More »

Zbulohen detaje: Grenell e rrëzoi qeverinë Kurti, ja faktet!

Një studim mbi rolin e lajmeve të rreme në Ballkanin Perëndimor, i prezantuar në Parlamentin Evropian (PE) thotë se fenomeni i dezinformimit në Kosovë ka pasur implikime të drejtpërdrejta politike që shkaktuan edhe rënien e qeverisë së Albin Kurtit. “Vetë ...

Read More »

Me presidentin e ri amerikan Joe Biden vdes plani për krijimin e Asociacionit, shtetit paralel serb në Republikës e Kosovës

12 dhjetor 2020 Shkruan: Muhamet Kelmendi Thjeshtë, Kosova nuk duhet në asnjë mënyrë të pranoj pretendimet e tandemit pro serb Borrell-Lajçak dhe kurrë mos të kërkoj formimin e këtij Asociacioni me pushtet politiko-juridik dhe ekzekutiv. Kjo edhe nëse kurrë nuk ka ...

Read More »

LETËR E HAPUR KRYEGJYQTARIT TË GJYKATËS SPECIALE PËR KOSOVËN NË HAGË, ZOTIT NIKOLA GIJU.

Zotit NIKOLA GIJU, Kryetari Gjykatës Speciale etnike për Kosovën në Hagë. Zotit NIKOLA GIJU (Nicolas Guillou), Unë që po u shkruaj këtë letër kam qenë zevendës i Shefit të Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Çlirimtre të Kosovës gjatë periudhës mars–qershor ...

Read More »

Eliot Engel: Administrata Trump ka kontribuar në rrëzimin e Qeverisë Kurti

 December 9, 2020 Në mbledhjen e Komitetit, udhëheqësi i saj për Marrëdhënie me Jashtë në Dhomën e Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (ShBA), Eliot Engel ka folur rreth çështjeve të Ballkanit Perëndimor. Në diskutimin e tij ka qenë ...

Read More »

Ish–Shefi I Shërbimit Sekret Francez, Siramy: Thaçi Është Agjent I Yni, E Rekrutuam Në Rambuje

 7 Dhjetor, 2020   Hashim Thaçi është agjent i Francës. Kështu thotë ish –shefi i shërbimit francez Pierre Siramy, në një dokumentar special të Canal +. Sipas tij, në historinë e rekrutimit të Thaçit, është i përfshirë Arnaud Danjean, në atë ...

Read More »

Albin Kurti: Do padisim Serbinë për gjenocid, nuk mund t’u zihet besë atyre që qëndrojnë mbi varret masive teksa i mohojnë ato

December 9, 2020 Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka shkruar rreth gjenocidit në botë dhe historikut të tij. Ai thotë se në pranverë Qeveria e tij kishte filluar diskutimin për procesin e padisë ndaj Serbisë për gjenocid. Kurti thotë ...

Read More »

Serwer i reagon gazetës së Vuçiqit që ofendoi shqiptarët dhe kryqëzoi atë, Albrightin dhe Engelin

09 dhjetor 2020 Pas ofendimit që iu bë shqiptarëve, si dhe akuzimit të ish-Sekretares amerikane të Shtetit, Madeleine Albright, ish-kongresmenit Elliot Engel, si dhe profesorit Daniel Serwer nga gazeta serbe ‘Informer’, ky i fundit ka reaguar duke e quajtur përdorimin ...

Read More »

Eliot Engel: Serbia nuk mund të anëtarësohet në BE pa e njohur Kosovën!

09 dhjetor 2020 Ekspertë të Ballkanit i bëjnë thirrje administratës së ardhshme të drejtuar nga Joe Biden që të shtojnë vëmendjen ndaj Ballkanit dhe të bashkëpunojnë me Bashkimin Evropian për të zgjidhur problemet e mbetura në rajon.     Ballkani ...

Read More »