Home / Lajme (page 20)

Lajme

KULTURA E TRADITËS SHQIPTARE, APO DREJTËSIA KA KRIZË VLERASH?

Nga: Afrim Caka Kur duhet ta përcaktojmë, pra, fillimin ose mbarimin e kësaj kulture? A është e mundur ta gjejmë drejtësinë e përhershmë në jetën e përditëshme? Si do t’ia japim mundësinë brezit të ardhshëm që ta bëjë shtetin tonë ...

Read More »

RESPEKTI MË I MADH U TAKONË GURBETÇARËVE QË ME VITE TË TËRA JANË BËRË “KURBAN” TË FAMILJES DHE ATDHEUT.

Fatlind Selmani Ata të cilët po mundohen t’i ofendojnë, përqeshin, përbuzin dhe nënvlersojnë gurbetçarët, janë injorantët e shkallës më të lartë të shoqërisë tonë. Injorantët nuk e dinë, se këta gurbetçarë kanë emigruar larg familjeve të tyre për t’i mbajtur ...

Read More »

Kryeministri Kurti ‘godet’ rëndë Serbinë: Kosova nuk vuan për shkak të mosnjohjes nga Beogradi!

8 Korrik, 2021 Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se Beogradi është thelbi i problemit për shpërbërjen e Jugosllavisë. “Në një farë mënyre, procesi i shpërbërjes së Jugosllavisë nuk është trajtuar kurrë me introspeksion në Beograd, në mënyrë që ...

Read More »

REZOLUTA E OBRM-PDUKM DHE LSDM KUNDËR AUTOKTONISË SË SHQIPTARËVE NË MAQEDONI

Shkruan: Prof Dr. Abdulla Mehmeti (8 korrik 2021) /Mos gaboni!/ (Populli i sotëm maqedonas ka të drejtë ta deklarojë, ta ruaj dhe ta mbrojë identitetin dhe gjuhën e tij, ashtu siç dëshiron, por asnjëherë nuk duhet ta mbështesë këtë mbi ...

Read More »

Lamtumirë hallë e dashur!

Nga: Landa Molishti (Poezi kushtuar hallës së dashur!) Sot po të përcjellin, vajzat, nipi, mbesa, të afërmit. Fati pelin na ndau, kēshtu pamëshirë, A nuk sheh fytyrat tona të pĕrlotura…. – Si mund të ikësh, pa na thĕnë dy fjalë?! ...

Read More »

Nga Amerika I Vjen Mbeshtetje E Madhe Kurtit Dhe E Godasin Planin E Kosnetit Per Asociacionin ..!!

    Profesori në Universitetin e Nju Jorkut, Alon Ben Meir, thotë se Asociacioni i komunave serbe me kompetenca ekzekutive është në dëm të Kosovës, prandaj sugjeron Kurtit që të rez.istojë dhe të mos e pranojë të njëjtin. Gjithashtu, ai ...

Read More »

Prononcimi i drejtorit, Ahmet Qeriqi, në 22 vjetorin e përfundimit të misionit të Radios-Kosova e Lirë, në Bunkerin e Pallanikut

21/06/2021 Këtu, në Majën e Pallanikut,  në fshatin Berishë të Rrafshnaltës së Drenicës, 22 vjet më parë kemi përfunduar misionin historik të transmetimit të programit të Radios Kosova e Lirë. Më 21 qershor të vitit 1999, nga ky bunker, tanimë ...

Read More »

SHKUPI, KA QENË KRYEQYTETI I MBRETËRISË SË DARDANISË, JO QYTET I MAQEDHONISË ANTIKE

Shkruan: Dr. Abdulla Mehmeti Shkupi, kryeqyteti i Maqedhonisë së sotme, asnjëherë nuk ka qenë pjesë e Maqedhonisë antike, siç pretendojnë aktualisht disa qarqe shkencore dhe politike në Maqedhoninë e sotme, ideatorë të Projektit antishqiptar ,,Shkupi 2014″, por kryeqytet i Mbretërisë ...

Read More »

Asociacioni i komunave serbe eshte vdekjeprurese per Republiken e Kosoves

Shkruan: Prof. Dr. Muhamet Kelmendi Asociacioni i komunave me shumice serbe eshte nje subjekt vdekjeprures per Republiken e Kosoves. Me ate humb Republika e Kosoves ne teresi territoriale unike dhe ashtu i ipet mundesia pushtetit serb per te krijuar qendra ...

Read More »