Home / Lajme (page 2)

Lajme

E drejta ligjore

E pyeti profesori i lëndës “E drejta ligjore” njërin nga studentët si e ka emrin. Pasi i tregon studenti emrin e tij, profesori i thotë: Dil jashtë, pa asnjë arsye! Studenti bëri përpjekje për ta mbrojtur veten, por e kot, ...

Read More »

Prof.asoc.dr. Sabit SYLA: Dokumente nga AQFARSH dhe AQMMP Arkivi Qendor (Drejtoria e Zbulimit), për Demonstratat e vitit 1981 në Kosovë II

Prof.asoc.dr. Sabit SYLA: Dokumente nga AQFARSH dhe AQMMP Arkivi Qendor (Drejtoria e Zbulimit), për Demonstratat e vitit 1981 në Kosovë II 25/03/2021 Fejton Facebook Twitter Google + LinkedIn Pinterest Tema të tjera… Prof.asoc.dr. Sabit SYLA: Dokumente nga AQFARSH dhe AQMMP ...

Read More »

“Zbulimi” i keqpërdorimeve në universitetet tona është i vonuar!

Arflet Selmani Persona të papërgatitur dhe jo-adekuat për mësimdhënie kanë vite që janë aty dhe për pasojë nga këta të ashtuquajtur “prof.dr.”, kanë dalë mijëra student/e. Pra, se çfarë kritere në lidhje me studentët kanë pasur “profesorët e nderuar”, të ...

Read More »

KJO ËSHTË FYTYRA E POSHTËR E FEUDAL KAPITALIZMIT GJAKATAR!

Shkruan: Fadil Shyti (…E tmerrshme?! -Edhe një ish-ushtar i UÇK-së, “Agroni” u vetëvra, në Mitrovicë. E shtroj pyetjen logjike, a u vra ndërgjegja e pushtetarëve, me në krye renegatin, Hashim Thaçi, kuislingu Isë Mustafa & Co, si s’ po turpërohen ...

Read More »

Me 10-të pyetje, 10% ia rriti votuesit Albin Kurtit!

Nga KIMETE BERISHA Nuk je në pozitë të shtrosh pyetje, Envero! Për të shtruar pyetje duhet të jesh i pafajshëm dhe i painformuar. 2.  Ku ke parë Ti kësi yrneku: Në emër të PDK-së, e merr në pyetje Albinin për ...

Read More »

Për regjistrimin e popullsisë në Maqedoninë Veriore! KU E NISËM E KU MBETËM…

 Shkruan Prof. Dr; Abdulla Mehmeti Për regjistrimin e popullsisë në Maqedoninë Veriore KU E NISËM E KU MBETËM… Tridhjetë vjet me radhë, disa parti politike të shqiptarëve e kanë shfrytëzuar mërgatën, me para e me vota, sa për të ardhur ...

Read More »

NJË KËRKESË IMJA SPONTANE PËRBALLË PROFESORIT ZEJNULLAH GRUDA E SHPREHUR ME FJALË ZEMRE PËR ATDHEUN PËR ALBININ DHE LV?!

Shkruan: Fadil Shyti Lajm i hidhur qe për mua dhe jo vetëm për mua, vdekja fizike e profesorit të nderuar atdhetar, Zejnullah Gruda! Profesorin e nderuar, pata fatin që ta takoja një ditë vjeshte, kujtoj qe viti 2014, gjatë vizitës ...

Read More »

KONVENTAT JUGOSLLAVO-TURKE PËR SHPËRNGULJEN E SHQIPTARËVE PËR TURQI GJATË VITEVE 1938-1966

Shkruan: Akademik Prof. Dr. Hakif Bajrami Lexues i nderuar, shpërngulja e shqiptarëve në Turqi 1877-1966, është faktori më tragjik shqiptarë gjatë shekullit XX. Ajo popullsi arbrore nuk do të kthehet më kurrë në trojet e veta etnike. Prandaj, nga dorëshkrimi ...

Read More »

Phillips arsyeton qëndrimin e Kurtit për bashkimin kombëtar dhe jep një paralajmërim për Serbinë

  David Phillips Phillips: Administrata e Bidenit do të fshijë dashurinë e Trumpit për Serbinë Ish-këshilltari i lartë në Departamentin e Shtetit, David Phillips, ka komentuar deklaratën e liderit të Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti, për bashkimin kombëtar Kosovë-Shqipëri. Kreu i ...

Read More »

Televizioni Publik Kroat: Che Guevara I Kosovës Do Të Duhet Të Bëhet Diplomat, E Ka Punën Më Të Vështirë Në Ballkan

                      Skena politike në Kosovë është anuar ndjeshëm në favor të partisë Vetëvendosje dhe udhëheqësit të saj, Albin Kurti. Ishte një garë për t’i mposhtur strukturat e vjetra me të ...

Read More »