Home / Lajme (page 160)

Lajme

Albin Kurti: Kosova ka të drejtë bashkimi me Shqipërinë

Prishtinë, 21.06.2010 Lideri i lëvizjes “Vetëvendosja”, Albin Kurti në një intervistë për radion “Evropa e Lirë” pohon se “sovraniteti nënkupton të drejtën e Kosovës për kontrollin e resurseve natyrore dhe të kapaciteteve ekonomike, nënkupton të drejtën e Kosovës për t’u ...

Read More »

Atë që nuk e bëri sulltani, e bëri vetë Enver Hasani

Sot në Prizren u mbajt demonstrata e Lëvizjes VETËVENDOSJE! me moton “Për identitet dhe dinjitet kombëtar”. Kjo demonstratë u mbajt për ta kundërshtuar vendimin e Gjykatës Kushtetuese për ndryshimin e emblemës komunale të Prizrenit, në të cilën paraqitet shtëpia e ...

Read More »

Arrestohen 5 aktivistë pas demonstratës në Prizren

Prizren, 10.06.2010 Pas përfundimit të demonstratës në Prizren, shumë pjesëtarë të Policisë së Kosovës filluan t’i përcillnin aktivistët e VETËVENDOSJE!-s dhe demonstruesit që po shpërndaheshin pas demonstratës. Këto police arrestuan 5 aktivistë të VETËVENDOSJE!-s: Arianit Sadikun, Muhamed Shemsiun, Durim Jasharajn, ...

Read More »