Home / Lajme (page 10)

Lajme

Shteti ligjor në peshojë: përvoja e qytetarëve në Maqedoninë Veriore

Shkruan Prof.Dr. Abdulla Mehmeti Gjuha shqipe nuk është zyrtare, ndërsa pjesëtarët e partive politike të shqiptarëve janë një formalitet tragjikomik në pushtetin e Maqedonisë Veriore. NË LIDHJE ME LIRITË DHE TË DREJTAT THEMELORE TË NJERIUT, PUSHTETI NË MAQEDONINË “DEMOKRATIKE” NUK ...

Read More »

AIbin Kurti nje burre i madh nuk harron Sanxhakun /Ja letra e faIeminderimit

26 dhjetor 2021 Albin Kurti ka marrë Ietër falënderimi në urimin që ia ka dërguar presidentit të Partisë(SDA) të Sanxhakut, Sulejman Ugljanin, me rastin e mbajtjes së Kuvendit Zgjedhor dhe rizgjedhjen e tij në krye të saj edhe për katër ...

Read More »

Pse largohen besimtarët nga kisha?

26. dhjetor 2021 Shumica e krishterë në Gjermani është diçka e natyrshme për shekuj. Por anëtarët e kishës po largohen. Kishat katolike dhe protestante ende nuk kanë gjetur përgjigje, thotë Christoph Strack. Ky është një moment historik simbolik: vetëm më ...

Read More »

SPAK-u  bëhet  “KAPS”!

SHKRUAR NGA GJON BRUÇI1 GUSHT 2020 FacebookWhatsAppTwitterEmail Për të dytën herë, i famshmi SPAK bëhet “KAPS”. Shkaku, dy dosje me numra të ndryshëm, por me përmbajtje të njëjtë. 339–ta dhe 188-ta, ku flenë regjistrimet e tragjikomedisë së zgjedhjeve të 2017-tës, ...

Read More »

Ministrja i përgjigjet Prokurorisë: Reaguat vetëm ju dhe Beogradi, ku ishit kur kryeministra e ministra ndërtuan vila në Brezovicë

LV

  Ministrja i përgjigjet Prokurorisë: Reaguat vetëm ju dhe Beogradi, ku ishit kur kryeministra e ministra ndërtuan vila në Brezovicë Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka reaguar ndaj deklaratës të zyrës së kryeprokurorit Aleksandër Lumezi lidhur me aksionin e fundit ...

Read More »

Albin Kurti: “Me mua si Kryeministër nuk ka pazare në dëm të shqiptarëve!“

Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Rozeta Hajdari ka thënë se Kosova po sfidohet me barriera të ndryshe nga Serbia dhe Qeveria e Kosovës do të ndërmerr masa duke vepruar njëjtë. Ajo tha se transportuesit e mallrave që vinë nga Evropa ...

Read More »

Joe Biden nuk ndalet: Emëron një superprokuror antikorrupsion për Ballkanin

20/12/2021 Joe Biden nuk ndalet: Emëron një superprokuror antikorrupsion për Ballkanin Presidenti i SHBA Joe Biden, avancon në ofensivën e tij në Ballkan për të ndëshkuar korrupsionin, por edhe për të larguar influencën ruse. Siç bën të ditur televizioni ‘B92’, ...

Read More »

Internet pa WIFI, shqiptarja fiton çmimin e 2-të në botë dhe merr dhuratën e veçantë nga Bill Gates

November 15, 2021 Xhulia Kurti është një studente e vitit të tretë të Shkencave Kompjuterike. Ajo u rendit e dyta në botë në konkursin botëror të shpikjeve të reja kompjuterike për vitin 2021 dhe ku në fazen finale ishin përzgjedhur ...

Read More »

Sot me 14.12.2021 u nda nga jeta në moshen 64 vjeçare Poeti Arben Duka !

Edhe Redaksis së  Diplomacia.dk, shprehë ngushëllime më te sinqerta familjes dhe miqve te poetit ton Kombëtar Arben Dukës. Nga: Bardhyl Hazizaj Ngushëllimet më të sinqerta familjes dhe te afërmeve! Lamtumirë, luftëtar i palodhur për të vërtetën, drejtësinë dhe solidaritetin! Ai ...

Read More »

SHBA e futi në listën e zezë/ Ramush Haradinaj: Unë e respektoj Radojeçiqin, jam i interesuar me punu me të…

Millan Radoiçiq, Zvonko Veselinoviq, bashkë me 11 serbë të tjerë nga Kosova u futen në listën e zezë të SHBA-së nga Departamenti i Thesarit të ShBA-së. E Milan Radojçiqi, njihet edhe si miku i ish kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinajt. ...

Read More »