Home / Lajme

Lajme

PAVARESIA E TRADHETUAR

Shkruan: Dilaver Goxhaj /ose viti i mbrapsht/ Sot eshte dita e shpalljes se Pavaresise se Shqiperise.Dihet rendesia e kesaj dite, prandaj nuk do shkruaj per te, por per nje ane te veçante te saj, per tradhetine qe ju be asaj ...

Read More »

UÇK-Führung am Pranger

26.11.2021 Diese Woche ist auf dem kosovarischen Sender TV7 Bemerkenswertes geschehen. Der Sender, der dem Lager der früheren Regierungspartei PDK um Hashim Thaci zugeordnet wird, hat in seiner Debattensendung „Pressing“ ein politisch hochbrisantes Stück zur Geschichte der Befreiungsarmee UÇK zur besten Sendezeit ...

Read More »

‘MUHAXHIRËT’: SANXHAKU E TOPLICA

‘MUHAXHIRËT’: SANXHAKU E TOPLICA Sylejman Qyqalla  · 242 n7fë0m7n8tor1 l6nëpn0 782:26suio8 MrDed  ·  Afrim Caka 242 n7fë0m7n8tor1 l6nëpn0 762:02suio8 MrDed  ·  AS SHEFQETËT, AS MULLA OSMANËT, AS ERDOGANËT NUK MUNDËN DOT TË NA NDËRROJNË KULTURËN Prof. Blerim Latifi: “Fundamentalizmi islamik sponzorizohet nga Serbia për ta penguar Dardaninë në rrugëtimin e integrimin euro-perëndimor. ...

Read More »

E BUJSHME! Pasi shpalli non-grata Sali Berishën, DASH tregon për herë të parë arsyet

November 26, 2021 Ka ardhur edhe reagimi i DASH pas letrës së Kongresmenit amerikan, Lee Zeldin në lidhje me shpalljen non grata të ish-kryeministrit Sali Berisha. Në përgjigjen e bërë thuhet se ky veprim është marrë pasi Berisha ishte përfshirë ...

Read More »

NËSE VËRTET PO “MENDONI” PËR KËTË POPULL?!

(Skicê proteste,-aktuale) Nëse ju qeveritarë, vërtet po “mendoni” për këtë popull, pse turpet dhe krimet; rreth nesh çdo ditë, po hedhin valle?! Nëse vërtet po “mendoni” për popull, pse njerëzit po jetojnë me drojë  nga hajnat, mafiozët e sojnikë të ...

Read More »

TË VDEKURIT NË NËNTOR!

Shkruan: Afrim Caka Gjakovë, 25 nëntor 2021 Letër publike, “Unë, një ish i burgosur shqiptar në burgjet serbe, ju kërkoj të zgjoheni nga gjumi i letargjisë mbi një dramë për të cilën institucionet tuaja nuk kanë dijeni për vdekjen e ...

Read More »

Albin Kurti Para Parlamentit Evropian Keto Jane 4 Nga Kushtet Qe Serbia Duhet Ti Permbush Per Dialog

LV

Kryeministri Albin Kurti ka folur në Komitetin për Punë të Jashtme të Parlamentit Evropian para euro.deputetëve . Në këtë fjalim, Kurti ka renditur 4 kushtet për të bërë dialog me Serbinë.“Nuk jam lideri i parë që flas në këtë Institucion ...

Read More »

Shaip Kamberi: Në këtë betejë as nuk mund të nënshtrohemi as të dorëzohemi

Angazhimi ynë për simbolet identiteti nuk do të pushojë. Në këtë betejë as nuk mund të nënshtrohemi as të dorëzohemi. Z. Kryetar, Zonja dhe zotërinj deputet, Mirëdita – Dobar dan! Pyetja ime sot i dedikohet Kryeministres së Republikës së Serbisë ...

Read More »

Ngjarje e rëndë: 46 udhëtarë nga Maqedonia e Veriut humbën jetën në një aksident trafiku në Bullgari, viktimat janë shqiptarë

23 NËNTOR 2021 Foto nga vendi i ngjarjes Një 17 vjeçare dhe 6 të rritur janë hospitalizuar në Sofje Drejtori i Drejtorisë së Përgjithshme Siguria nga zjarri dhe mbrojtja e popullatës, kryekomisioneri, Nikolaj Nikolov, në një intervistë për mediat vendase ...

Read More »

Dita e alfabetit të gjuhës shqipe

Sot është dita e alfabetit Shqip, i cili u unifikua 113 vjet më parë në Kongresin e Manastirit. Kjo festë është paralajmëruar të jetë tradicionale dhe sa më shumë të marrë jehonë në mbarë trevat shqiptare. Kongresi i Manastirit u ...

Read More »