Home / Intervista (page 3)

Intervista

Ekskluzive/ Intervistë me Prof. Servet Pëllumbin: Mbi dështimin e kapitalizmit, manipulimin masiv dhe populizmin që po gërryen standardet morale

Qershor-2, 2020   Profesor Servet Pëllumbi, ish-Kryetar i Kuvendit të Shqipërisë dhe një nga figurat emblematike të së majtës shqiptare, thyen heshtjen! Para disa ditësh piva një kafe me Prof. Pëllumbin dhe i mbusha mendjen për këtë intervistë ekskluzive në ...

Read More »

Kryeziu: 100 ditëshi i Qeverisë Kurti më i suksesshmi në histori të Kosovës, dialogu Kosovë – Serbi duhet të vazhdoj me vija të kuqe

NGA ALBULENË MUJI MË 30 MAJ 2020  Zëvendësministri i Integrimeve Evropiane, Taulant Kryeziu dhe kryeministri në detyrë, Albin Kurti Intervistë me Taulant Kryeziun   Zëvendësministri i Integrimeve Evropiane, Taulant Kryeziu në një intervistë ekskluzive për gazetën “Bota sot”, ka folur ...

Read More »

Heidegger: Veç një Zot mund t‘na shpëtojë

May 27, 2020 Më 23 shtator të vitit 1966, Rudolf Austein dhe Georg Wolff nga gazeta “Der Spiegel”, realizuan një intervistë me filozofin e shquar gjerman, Martin Heidegger. Me këtë rast, Heidegger insistoi që kjo intervistë të mos publikohej në ...

Read More »

Befason Florian Marku: Truprojat e McGregor janë shqiptarë

May 21, 2020 “Luftëtari” shqiptar që garon në kategorinë MMA (Artet Marciale të Kombinuara),Florian Marku, ishte një nga të ftuarit e emisionit “FanZone”, ku tha se dyshon që ka kaluar Koronavirusin, ndërsa zbuloi edhe planet për të ardhmen dhe kontaktet ...

Read More »

Pro serbi Baton Haxhiu zbulon marrëveshjen me Serbinë, për ndarjen e Kosovës, thotë profesori i njohur

Matrapazi shqipfolës Baton Haxhiu e din se me marrëveshje ka amnisti gjenerale nga të dyja anët, dhe se nuk do të ketë as reparacione të dëmeve nga lufta. Kuptohet se veç është përcaktuar që Veriu të kalon në anën serbe ...

Read More »

Intervistat e rralla të gjeniut Nikola Tesla, e realizuar para 117 viteve

May 13, 2020 Nikola Tesla (1857-1943) American inventor. Photograph, 1915. — Image by © Bettmann/CORBIS Për të profilizuar një identitet kaq të jashtëzakonshëm të historisë së shkencës, për të hedhur dritë mbi terrin e shumë hamendësimeve dhe dilemave, për të ...

Read More »

Sabato: Nëna ime gjithmonë fliste shqip me vëllain e saj

April 30, 2020 Luan Rama Ernesto Sabato, shkrimtari i shquar argjentinas dhe ndër më të mëdhenjtë e kontinentit latino-amerikan ka shumë vite që ka vdekur. Një shkrimtar që jetoi gjatë, shumë gjatë dhe që pothuaj një dhjetëvjeçar ai u shkëput ...

Read More »

Intervista në Foreign Policy/ Kurti kundër Grenell: “Në Ballkan po harrove historinë, ajo të godet mbrapsht”

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti, ka dhënë një intervistë për “Foreign Policy”, ku ka folur gjërë e gjatë për qeverinë e udhëhequr nga ai, mocionin, opozitën, presidentin Hashim Thaçi dhe rolin e ambasadorit Richard Grenell në marrëveshjet e ...

Read More »

Ekskluzivisht për MekuliPress flet Agim Doçi: Me gurët që është goditur Albin Kurti do të mund të ndërtohen 100 kisha

April 14, 2020 Intelektuali dhe autori shqiptar i më shumë se 600 këngëve, Agim Doçi në një intervistë ekskluzive për të pavarurën MekuliPress, ka folur mbi situatën aktuale politike e shoqërore në të cilën ndodhet shoqëria shqiptare në tërësi. Në ...

Read More »

Nagavci për MekuliPress: Nuk mund të ketë qeveri pa fituesin e zgjedhjeve, qeveria LDK-AAK-Nisma është antiligjore

April 13, 2020 Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Arbërie Nagavci, e konsideron si jo kushtetuese dhe joligjore, nismën e LDK-së për formimin e qeverisë pa zgjedhje të reja. Në një intervistë ekskluzive për të pavarurën ...

Read More »