Home / Intervista

Intervista

INTERVISTA/ Zef Brozi: SHBA shpalli ‘Non grata’ Berishën me informacione të tri dekadave! Tani Drejtësia shqiptare duhet t’ja konfiskojë pasuritë

Ish-Kreu i Gjykatës së Kasacionit në vitin 1994, flet nga SHBA: “Ja si Sali Berisha filloi shkatërrimin e drejtësisë që nga 1992. Politika përpiqet të vendosë nën kontroll prokurorinë dhe gjyqtarët. Veprimet e Ilir Metës të turpshme. Presidenti i Republikës ...

Read More »

Bislim Elshani: Kështu foli veprimtari, i burgosuri politik, luftëtari i lirisë, Hysen Gega

Hysen Gega,  i lindur në fshatin Sallgrazhdë me 1950, njihet midis të burgosurve politikë kosovarë si “legjendë e burgjeve jugosllave“ për shkak të qëndrimit të tij të paepur dhe përherë kryengritës. Për herë të parë unë vetë kam pasur rastin ...

Read More »

Biserko: Edi Rama ishte politikani i parë që pranoi ndarjen e Kosovës

Shkëmbimi i territoreve Kosovë-Serbi, nuk gjendet në tryezën e bisedimeve mes të dyja vendeve. Kështu ka deklaruar në një intervistë ekskluzive për gazetën “Bota sot”, kryetarja e Komitetit të Helsinkit për të Drejtat e Njeriut në Serbi, Sonja Biserko  30/08/2020 ...

Read More »

ÇEDOMIR PETROVIÇI – INTELEKTUALI SERB QË I KËRKON FALJE POPULLIT SHQIPTAR PËR TË GJITHA MËKATET E POPULLIT TË TIJ SERB

Një tekst interesant nga dramaturgu serb, Çedomir Petroviçi (i biri aktorit serb Miodrag Petroviçi – “Çkala”) që tepër rrallë shkruhet nga një intelektual serb e që ka ngritur mjaft pluhur në opinionin serb. Shkrimi i këtij intelektuali serb tregon se ...

Read More »

Sa të gënjyer ishim !

/ Intervist që ia vlen të lexohet e rilexohet/ Intervistë me ish refugjatin prej Prishtine në Korçë, Ismet Myftar Berishën dhe të shoqen e tij, Nailen. Intervista është kryer në familjen e tyre, te Lagja e Trimave. Intervistoi: Dilaver Goxhaj ...

Read More »

Intervistë me oficerin nga Republika e Shqiperisë vullnetar në Luftën për Çlirimin e Kosovës, Kolonel Dilaver Goxhaj

  Linda Karadaku   Si ndihmuan oficeret shqiptare ne luften e Kosoves? Përgjigje: Oficerat e Republikës së Shqipërisë që ndihmuan në luftën çlirimtare të Kosovës ndahen në dy grupe: grupi i parë janë ata që ndihmuan në ngritjen e qendrave ...

Read More »

Avni Dehari, ‘feniksi shqiptar’, flet për MekuliPress: “Vendi i parë, pa një dallim të madh nga i dyti, do t’i ngjante fitores së Pirros me dëme të mëdha për Kosovën. Fitorja e madhe që po vie është garantuese e mosminimit si në të kaluarën e themeleve të qeverisë së re, që do të dalë si vullnet i popullit.”

January 20, 2021 Është ky Avni Dehari, humanisti, poeti, kritiku, këshilltari dhe aktivisti i pandalshëm politik, i cili me kënaqësi pranoj kërkesën tonë që të bashkëbisedoj me MekuliPress. Bashkëbisedimi bënë fjalë për situatën politike, emërimit të tij për kandidat për ...

Read More »

Rexhep Qosja: Fitorja e Albin Kurtit do të sjellë shpresë për gjithë shqiptarët!

October 8, 2019 Akademiku shqiptar, autoriteti moral i shqiptarëve, këtej e andej kufirit, Rexhep Qosja  dy ditë para zgjedhjeve shkroi editorialin “Zgjedhjet e parakohshme dhe kriza e vlerave”, ku tregoi votën dhe besimin te Vetëvendosja. Sot, një ditë pas fitores ...

Read More »

Intervistë për TV Danez DR1, Televizioni shtetëror, në lajmet qendrore.

/Nga Arkivi, Diplomacia.dk/ 1-Tetor, 1997 (5) TVA 21:00 KOSOVO – YouTube Në ekranin televiziv paraqiten protestat e Unionit të Studentëve në Prishtinë më, 01 Tetor, 1997, të prirë nga studenti Albin Kurti. Gazetari: “Policia serbe i përdori të gjitha mjetet ...

Read More »