Home / Histori

Histori

Shqiptarët e kanë simbol plisin, por a e dini historinë e plisit?

Plisi është kap.elja autoktone që i ka përcjellë shqiptarët që nga kohët pellazgo-ilire e gjerë në ditët tona. Plisi, apo siç njihet në popull edhe me emra të tjerë: qeleshe, kësulë, qylah, qylaf, është quajtur kështu varësisht prej regjioneve shqiptare. ...

Read More »

ENVER HOXHA LINDI PËR POPULLIN  DHE ATDHEUN

Shkruan: Qemal Cicollari  Tiran. 16 Tetor, 2021 Partia Komuniste e Shqipërisë , sot më  16 Tetor 2021 me rastin e 113 vjetorit të ditëlindjes së Enver Hoxhës, bëri homazhe pranë vendprehjes së tij në Tiranë .  Në emër të PKSH ...

Read More »

Elife Luzha: Dëshmori, Arif Seferi (1938 – 1992) një jetë për Atdheun

Shkruan: Elife Luzha October 15, 2021 Në historinë e përpjekjeve për liri të shqiptarëve, vend të merituar zë njëri nga veprimtarët e shquar të çështjes sonë kombëtare, dëshmori Arif Seferi. Arif Seferi u lind më 22 gusht të vitit 1938, ...

Read More »

50 fakte që nuk i keni ditur për Skenderbeun, ja të vërtetat rreth tij

  Gjergj Kastriot Skenderbeu është he.roi Kombëtar por roli dhe vepra e tij vlerësohet në çdo shtet evropian, deri në kontinentin amerikan. Për këtë qëllim Evropa e njeh Skënderbeun si një “Atlet të Krishtit”, një mbret dhe një lu.ftëtar, që, ...

Read More »

Monedha e mbretit iliro-shqiptar ‘ΒΑΡΓΥΛ’ i nxjerr sërish bojën gjuhës greke

Shkruan: Aleksander HASANAS Kjo monedhë është e shkruar pastër, qartë në gjuhën shqipe, pra sërish këtu na duhet të bëjmë një krahasim me gjuhën e quajtur “greke” ashtu siç kemi shpjeguar edhe në monedha të tjera, në rast se shkrimi ...

Read More »

EKSKLUZIVE/ Dokumenti qe po bene namin ne rrjet – Zbulohet roli i Sali Berishes ku pengonte pavaresine e Kosoves REPUBLIKE….

Dokumenti gjatë presidencës së Clinton: Ja roli i Berishës për të penguar pavarësinë e Kosovës – Me 12 Shtator 1995, Presidenti i Republikes se Shqiperise, Sali Berisha, u takua me Presidentin e Shteteve të Bashkuara te Amerikes, Bill Clinton. Ne ...

Read More »

– Stradiotët Shqiptarë në Spanjë.

  Ku s’kanë shkuar e luftuar Stradiotët Shqiptarë, madje deri në Spanjë! Jose Floristan përshkruan shkurt aventurat e disa prej këtyre familjeve të detyruara të largohen nga Arbëria prej kthetrave otomane. I. Familja Alambrezi Me origjinë nga Berati, përmenden për ...

Read More »

ZEMRA E NJË LUFTËTARI I TRI LUFTRAVE KOMBËTARE

/fOTO: Genc Sefa-LUSHNJA/ Shkruan: Dilaver Goxhaj (Shpëtim Golemi) Tiranë, 10 Tetor 2021 Vëllimi me poezi “Pushka e tyre, kushtrim lirie” i luftëtarit të tri ushtrive çlirimtare kombëtare shqiptare të fundshekullit XX dhe fillimshekullit XXI, e vullnetarit nga Republika e Shqipërisë  Genc ...

Read More »

As vdekja nuk i tund nga vendi, shkruante National Geographic për shqiptarët, në nëntor të vitit 1912…

 8,10,  2021 Sot shqiptarët, arabët, armenët, bullgarët, grekët, serbët dhe vetë turqit po vuajnë, siç ka ndodhur prej dekadash, nga plaga e sundimit turk. Nga këta popuj të pafat, shqiptarët janë të parët që duhet të tërheqin vëmendjen e një ...

Read More »

Koloneli amerikan ‘shtangë’ të gjithë: Këto shtete e mbështeten ndarjen e Kosovës në konferencën e Rambujes – ja kush e ndali atë

1 tetor 2021 Koloneli amerikan, Douglas McGregor i cili tani ëshë në pension gjatë një intervistë për një radio në Çikago zbuloi planet për ndarjen e Mitrovicës Verior gjatë konferencës së Rambujes. Ai u shpreh se pak para bombardimeve të ...

Read More »