Home / Të ndryshme / BACI PO FLË?!… JO! NUK VDES ADEM SHQIPËRIA!

BACI PO FLË?!… JO! NUK VDES ADEM SHQIPËRIA!

 

Kan være et billede af 4 personer, personer, der sidder og indendørs

 

Nga: Fadil Shyti

(Shkruar me pikëllim të thellë, kur e mora lajmin e hidhur…, që, kurrë s’dua ta besoj, sot as mot!)

Adem Shqipoja Demaçi,
Me Shqiponjën në Flamurin Kuqezi,
U lind dhe u rrit!…
Me Shqiponjën në Flamurin Kuqezi,
Rilindje, do të ketë përdit!…
Mjerë bastardhët, kush e hoqën,
Flamurin e shenjtë, të Nënës Shqipëri,
Turpe të mëdha, vetes pas i lanë…
Pjellat e pista të laramanisë.
Faqezezat dhe faqezinj!…
Baca ynë, Adem Demaçi,
Le të prehet i qetë:
Kudo në trojet shqiptare,
Flamuri i të parëve,
Flakadan, i çlirimtarëve.
Ditëve me diell,
Netëve me stuhi, do të valojë,
Në paqe dhe në luftëra;
Sot e mot, DO TË RROJË!
28 Korrik, 2018

About xhzeqiri

x

Check Also

ËNDËRR E BEKUAR!

Nga: Genc Sefa-Lushnja Seç më mori me vete një ëndërr e bekuar,...