Home / Author Archives: xhzeqiri

Author Archives: xhzeqiri

Anekdota: ORAKULLI

Beqir Elshani 1. FISNIKU – Ku është dallimi në mes njeriut të mençur dhe njeriut fisnik? – pyeti njëri mikun e vet. – Dallimi është se i mençuri jeton, kurse fisniku nderohet, – u përgjigj i dytit. 2. KRIPA – ...

Read More »

Sa fëmijë u abuzuan seksualisht nga priftërinjtë francezë që nga viti 1950?

Një komision nxori shifrën prej 216.000 fëmijësh të abuzuar seksualisht në kishat franceze 5 tetor 2021 Një hetim mbi abuzimin seksual në Kishën katolike franceze ka nxjerrë në pah se rreth 216,000 fëmijë ishin viktima të abuzimit seksual nga priftërinjtë ...

Read More »

Koloneli amerikan ‘shtangë’ të gjithë: Këto shtete e mbështeten ndarjen e Kosovës në konferencën e Rambujes – ja kush e ndali atë

1 tetor 2021 Koloneli amerikan, Douglas McGregor i cili tani ëshë në pension gjatë një intervistë për një radio në Çikago zbuloi planet për ndarjen e Mitrovicës Verior gjatë konferencës së Rambujes. Ai u shpreh se pak para bombardimeve të ...

Read More »

Ish-zëvendëskryeministri i Serbisë: Rusia i ka dhënë përkrahje të madhe Millosheviqit për projektin e luftërave në ish-Jugosllavi

30 shtator 2021 Ish-zëvendëskryeministri i Serbisë, Zharko Koraq ka thënë se Sllobodan Millosheviq ka marr përkrahje nga Rusia për të zhvilluar luftëra në ish-Jugosllavi, në vitet ’90-ta. Koraq duke folur për dokumentarin “VIRUSSIA” ku bëhet fjalë për ndikimin e diplomacisë ...

Read More »

Hstoriania e njohur, Kocaqi, jep alarmin

Elena Kocaqi: Kjo është e rrezikshme! Qëndrimi i Tiranës duhet të jetë shumë i ashpër Hstoriania, Elena Kocaqi, u shpreh se nëse Serbia sillet keq me Kosovën, atëherë edhe qëndrimi i Tiranës duhet të jetë shumë i ashpër. Ajo tha ...

Read More »

RECIPROCITETI PËR TARGAT NË KUFI ME SERBINË ARMIKE?!

Shkruan: Fadil Shyti Merreni me mend!… Qe 5 vjet, qenka e nënshkruar, kjo marrëveshje, ndërsa Serbia ende s’e zbaton! Udhëheqja “kosovare” qyqare dhe tradhtare, paska heshtur?! Europa dhe Amerika, paskan heshtur?! Shqiptarët e Kosovës, paguanin andej kufirit të Kosovës, pandalshëm ...

Read More »

Koha për bashkimin Kosovë-Shqipëri

Dr. Koco Danaj (Rasti është mbreti i botës) Po sikur të veprojmë ndryshe!! Ka dy ditë tensioni midis Serbisë dhe Kosovës. Qeveria e Kosovës  ka të drejtë. Pse? Unë si Kosovë jam e pavarur. Me njohin 110 shtete. Për më ...

Read More »

Patkoi i kalit dhe fiku

Shkruan: Beqir Elshani Sipas besimeve popullore thuhet se kur gjen tre patkonj, në vend të patkoit të katërt vjen kali. Njeriu që gjen patkoin e parë, pastaj të dytin, të cilin nuk e harron, prandaj sapo gjen patkoin e tretë ...

Read More »

KONFERENCA E PEZËS ËSHTË VEPËR E LAVDISHME E PARTISË KOMUNISTE TË SHQIPERISË DHE ENVER HOXHËS

jehona

Shkruan: Qemal Cicollari Konferenca e Pezës u mbajt në Pezë më 16 shtator 1942. Ajo u thirr me vendim të Komitetit Qendror të PKSH me Enver Hoxhën  në krye. Në Konferencën e Pezës morën pjesë përveç komunistëve dhe nacionalistë të ...

Read More »

Ngatërrim i përemrit pronor

Shkruan: Beqir Elshani Shpeshherë shtypi i ngatërron përemrat pronor time / sime si dhe tonë / sonë. Përemri pronor “im” në rasën dhanore njëjës bën vajzës sime / djalit tim”, që i përgjigjet pyetjes “kujt” pastaj në rasën kallëzore vajzën ...

Read More »