Home / Author Archives: admin

Author Archives: admin

TREGIMI PËR XIMIN DHE ORËN E TIJ

Shkruan: Fatmir Brajshori-Tushi Pasi e solla tregimin për „ Pleshtin“ m‘u lajmëruan disa të lagjes „ Kodra e Trimave“ dhe ma kërkuan tregimin për Milazim Canollin i cili ishte vra në masakrën e njëjtë në të cilën ishte vra edhe ...

Read More »

“Si e mori Shqipërinë, ky dhëndri i Serbisë, duke shkruar faqet më të zeza, në librin e historisë”

21/10/2021 Nga Arben Duka Hiqni një herë syzet e errëta, dhe paragjykimet politike, dhe shikoni ç’hatara ka bërë Saliu, në krye të Partisë Demokratike! –   Serbia bëri presion, duke ja çuar Kosovës tanket në kufi, po ne çfarë do ...

Read More »

SKA  SI TË   JETË  NDRYSHE !

Zeqir DURAKU Njeriu, mëson disi, edhe duke parë… edhe duke dëgjuar, dhe, kuptohet se mëson   -edhe duke l e x u a r ! – Veçse, njeriu, fatkeqësisht, mëson TAMAM vetëm duke PËSUAR, …dhe sa më rëndë që njeriu PËSON, ...

Read More »

LDK- Organizata Themelore e Lidhjes Komuniste të Kosovës…

Nga: Fatmir Brajshori-Tushi Kohë më parë shkrova një koment real dhe jo kritik, për këtë partin me mbetje jugosllave! Dhe vërshuan sharjet! Nuk i shava! Më ndali Sami Frashëri dhe më tha: „ Mos i harro fjalët e mia: Nëse ...

Read More »

Në Maqedoninë Veriore, çështja është si të ndërtohet shteti, jo si të rrëmbehet pushteti

 21 Tetor, 2021 Shkruan: Abdulla Mehmeti SHTETIN E NDËRTUAR KEQ, MBI BAZA TË DISKRIMINIMIT DHE PADREJTËSIVE, NUK E BËJNË FUNKSIONAL DREJTUESIT E PUSHTETIT, AQ MË PAK ATA TË PUSHTETIT LOKAL, POR KONCEPTI I NDËRTIMIT TË SHTETIT Për funksionimin normal të ...

Read More »

PËRBALLË ENVER HOXHËS!

Shkruan: Fadil Shyti (Poezi e ribotuar) Enver Madhështorin,-Shqiptar! Vetëm njëherë e kam parë, E kisha afër, më pak se 100 hapa! Dielli rrezonte, Tiranën, shkëlqesi,-freski! – Në stadiumin me emrin e flakadanit, Qemal Stafa ! Bukuritë e jetës, -atë ditë ...

Read More »

KU JE DASHURIA JONË?! 

Nga:  Landa Molishti 21/10/2021 Ku e “humbe rrugën” dashuria  jonë?! Vite buzëplasura, dhëmbë-shtërnguar, tĕ kërkojmë, mos vallë je fshehur pas ndonjë reje?! – Bashkë na rrëmbyen stuhitë e kohës, Si dallgët e detit; që anije gjigante fundosin, Kjo kohë, me ...

Read More »

A ishin zgjedhjet e fundit “debakël” për Lëvizjen Vetëvendosjes apo rezultat lehtësisht i parashikueshëm?

  Shkruan: Ali Mehmeti 21.10.2021 Së pari duhet thënë se ata që kanë pritur që në xhiron e parë të zgjedhjeve lokale në Republikën e Kosovës, Lëvizja Vetëvendosje të fitoj gjysmën e komunave, duke u bazuar në fitimin e mbi ...

Read More »

Satellitët e Elon Musk dhe Rama si mashtrues i nivelit të lartë

Shkruan: Driyon Goxhaj Tiranë, 21,10,2021 Në vitin 1532 Nikolo Makiaveli publikon librin e tij “ Princi” si një udhërrëfyes për pushtetarët, për të ardhur ose mbajtur pushtetin. Dhe qëllimi i ardhjes ose mbajtjes së pushtetit mund të justifikohet nëpërmjet përdorimit ...

Read More »

PSE DO TË NDRYSHOJË PUSHTETI NË MAQEDONINË VERIORE?

Shkruan: Prof.Dr. Abdulla Mehmeti Tetovë, 21. X. 2021 R e f l e k s e për zgjedhjet lokale dhe arsyet për ndryshimin e pushtetit në Maqedoninë Veriore (Ndryshimi i rrethanave pas marrëveshjeve të rëndësishme dhe historike për të ardhmen ...

Read More »