Home / Opinion / “PUSHKA E TRIMIT, FJALA E TË DITURIT DHE BUJARIA E DORËLIRIT, S’NDALEN KURRË”?! (Populli)

“PUSHKA E TRIMIT, FJALA E TË DITURIT DHE BUJARIA E DORËLIRIT, S’NDALEN KURRË”?! (Populli)

Përshkrimi i fotografisë nuk është i disponueshëm.
Shkruan: Fadil Shyti
(Kushtuar, shokut e vëllait tim të idealit, për mbrojtjen e tij heroike në Hagë).
-Rroftë atdhetari çlirimtar, Komandanti i UÇK-së Heroike, Nasim Haradinaj!
I lumtë Pushka dhe mendja e ndritur!…
Ky burrë Shqipërie, në Hagë po e nderon Dardaninē e Shqipërisë, në Hagë po ia ngritë gjyqin ish-Jugosllavisë titiste-rankoviqiane, Serbisë Fashiste millosheviqiane, Rusisë putiniste dhe tradhëtisë serviliste “shqiptare”, pro-fashiste të të gjitha ngjyrave pulariste partiake, që të gjitha me laramani; veçse, kundër popullit e atdheut, i ka bashkuar dhe i bashkon ngjyra e errët,-ku s’ka ku shkon më tej; zi e mē zi!…
Poshtë 82-ta famēkeqe e deputetëve derëzinj e derēzeza, faqezinj e faqezeza të Kuvendit të Kosovës, që e votuan Gjykatën e reaksionit dhe segregacionit të Euro-Serbo-Rusisë,
Nën maskat e pista, tē demone-kracisē…
Lavdi dëshmorëve të atdheut!
12 Janar, 2022
-MOS HARRONI!
-Në pllakat mijëvjeçare të esmeraldit, Thoti ka thënë: “Unë, nuk vdes.
Kombin tim e ripërtrijē me shpirtëra të rinj, nē trupa tē bashkēvendasve të mi, me njerêz trima dhe tē ditur.
Ata, ju ruajnë, ju mbrojnē nga armiqtë dhe tradhētarët, pa u fshirë nga faqja dheut,
Unë-vazhdon- i PAVDEKSHMI, Thoti:
E ruaj, PËRJETËSISHT, Pellazgo-Ilirinë-Arbērinē, Shqipērinē Etnike”.
-E shihni!
Shqipëria s’u shkatērrua dhe falë rezistencës dhe luftërave tona çlirimtare; nuk do të shkatërrohet si Kartaxhena.
(Parafrazimi im).
Lavdi dëshmorëve të atdheut!
13 Janar, 2022
MBAJU KRENAR O SHQIPO SHQIPTAR!
Eh, mor im vēlla ideali, Nasim Haradinaj,-Shqipëria,
Dje na dënojë burgjeve,
Pushtuesja, Jugosllavia Fashiste,
Sot, po na dënon, mikja e saj dinake dhelparake, Europa.
E nxitur, nga Rusia putiniste.
Naivët, kujtuan se, na ndihmoi;
Ajo pas LÇ-re, rrugēn e lirisë,
Na e hapi me gropa…
Me qindra bllokada na pengoi?!
Me ligje të pabesa, segregacioni,
Me gjyqet e padrejtësisë!.
Inskenimet e saj, i votoi reaksioni.
Le ta dinē mirë,-bile fort mirë;
Shqipot dhe Shqiponjat;
Pêr ne, e drejtē kurrë nuk qe.
Deri sot, s’na deshi,
Dje, na ricopëtoi,-sot, po na bën pre.
Çdoherë, ujkonjë mbeti për ne,
Reaksionarja e keqe, Europa.
Ty, atje, kērkon Gjuhën Shqipe,
Ty, atje, kërkon emrin shqiptar, 
Dardani-Shqipēri,
Jo, s’e pranon edhe duar lidhur,
“Kosovo Metohi”?!
Ty, atje o trim me guxim,
Po sfidon armiq e tradhētarë!
Rrofsh, sa malet e Shkēlzenit!
Rrofsh, sa malet e Tomorrit!
Ty, o biri i devotshëm i vendit,
Ty, o nderi i kombit!
13 Janar, 2022

About admin

x

Check Also

Merr “flakë” i gjithë Beogradi nga ajo që Albini tha në mediumin kroat për Vuçiqin dhe Putinin

20.12.2021 Në një intervistë për gazetën kroate, Vecernji List, kryeministri i Kosovës, ...