Home / 2022 / januar

Monthly Archives: januar 2022

“NË U VRAFSHA, MA MERRNI HAKUN!”

UÇK

Shkruan: Beqir Elshani Përvjetor i Lavdisë – kushtuar dëshmorit – Zahir Pajaziti! Kaluan 25 vjet, kur më 31 janar 1997 dëshmori i kombit dhe i Pavarësisë së Kosovës, Zahir Pajaziti, së bashku me Edmond Hoxhën dhe Hakif Zejnullahun, u vra ...

Read More »

POLICI DHE KOLEGËT E TIJ TË LARGOHEN NGA PUNA!

Aktiv

 Nga: Fatmir Brajshori-Tushi Policia është Ajo që duhet t‘na jep siguri; ajo që duhet të mbrojë qytetarin! Por dje qytetarët morën porosinë më dëshpëruese pikërisht nga policia e Kosovës! Një polic i Kosovës u rrah! Mori një shuplakë fytyrës nga ...

Read More »

RAFI HALILIT

UÇK

Arflet Selmani  RAFI HALILIT Nëse ka simbol trimëria Nëse ka simbol qëndresa Nëse ka simbol atdhedashuria E këtë simbol në doni ta dini Ai simbol është vet Rafi Halili. – Ata që të harruan sa ishe gjallë Sot kanë shkruar ...

Read More »

HISTORIA E SHKURTËR E QYTETIT TË SEREZIT

Shkruan: Prof.Dr. Abdulla Mehmeti /Kujtesë historie mbi njërin ndër qytetet më të lashtë të Pajonisë në Gadishullin Ilirik/ Qyteti është themeluar nga fisi i Paionëve – Siropaionët, një fis që jetoi në luginën e lumit Struma deri në detin Egje ...

Read More »

Ja se çfarê shkruante I.Kadare në vitin 1985

” Duke qenë ideator dhe arkitekt i Shqipërisë së re, Enver Hoxha është njëkohësisht i tillë edhe për shkencat, artet dhe letërsinë tonë. Mendja e Tij e gjerë prej ideologu, filozofi e eruditi të pashtershëm ka qenë një ndër faktorët ...

Read More »

ASTRIT SULI

Ky në foto është Astrit Suli, i lindur më 13 prill të vitit 1976 në Kuçovë. Për ta ndihmuar babain në mbajtjen e familjes shumanëtarëshe (gjashtë djem e dy vajza), ashtu si shumë të rinj nga Shqipëria, shkon në Greqi ...

Read More »