Home / Lajme / DËSHMORIT RAMADAN REXHEPI KOMANDANT ADIDASI

DËSHMORIT RAMADAN REXHEPI KOMANDANT ADIDASI

Mund të jetë një imazh i 1 person

Autor Genc Sefa – Lushnja !

Përshkrimi i fotografisë nuk është i disponueshëm.

Oj Sojevë e bukur pa më thuaj si je,
Komandant Adidasin vallë si e ke!
Po si është trimi Ramadan Rexhepi,
zemërluani Ferizajit, vigani, atleti!
Që në moshën e rinisë në vitin 81,
Biri i Sojevës marshonte për liri!
Kudo në demostrata në rendin e parë,
me Nijazi Azemin sot hero kombëtar!
Që nga fëmijëria se duronte robërin,
më të shtrejtë se jeta kishte Shqipërin!
Si studentë e profesor ishte i shkëlqyer,
kudo që veproj la gjurmë të pashlyer!
Zëri i atdheut thërriste pa pushim,
Ramadan Rexhepi po merr vendim!
Ti bashkohet Uçk-s shtigjeve të lirisë,
t’luftoj me armë në dor përballë Serbis!
Bjeshkëve të Jezercit po niset përpjet,
Për tokën që e rriti i gatshëm t’fali jetë!
Për atdheun e lashtë të bukurën Dardani,
për ti dhënë fund një shekulli robëri!
Ofensive të madhe çetnikët kan filluar,
në katër anët Jezercin kan rrethuar!
Bijt e Dardanisë kala përball Serbisë!
Ramadan Rexhepi në ballë të stuhisë!
Luftoj me vetmohim e me trimëri,
gjakun se kurseu për të shtrejtën liri!
Ra heroikisht shqiponja Dardanisë,
biri i Sojevës dëshmori Shqipërisë!
————————————————–
Lavdi dëshmorëve të Atdheut!
Autor Genc Sefa – Lushnja !
Luftëtar i Lirisë ! 🦅🇦🇱
Mund të jetë një imazh i 1 person dhe teksti

About admin

x

Check Also

INTERVISTA/ Zef Brozi: SHBA shpalli ‘Non grata’ Berishën me informacione të tri dekadave! Tani Drejtësia shqiptare duhet t’ja konfiskojë pasuritë

Ish-Kreu i Gjykatës së Kasacionit në vitin 1994, flet nga SHBA: “Ja ...