Home / Të ndryshme / HEROI I POPULLIT SELAM MUSAI

HEROI I POPULLIT SELAM MUSAI

Mund të jetë një imazh i 1 person

Autor Genc Sefa – Lushnja

Qoftë bekuar ajo nënë Salariote,
Për birin që ja lindi kësaj toke!
Dhe ju o malet e Labërisë,
për trimin që ja rritët Shqipërisë!
Për Selam Musa Salarinë,
që nderoj gjith Shqipërinë!
Nga derë e madhe e fisnike,
Me ndjenja të larta patriotike!
Sapo përfundoj vitet e ushtrisë,
trimi ju bashkua çetave të labëris!
Për të mbrojtur tokat e Shqipëris,
luftoj me turq e andartët e Greqis!
Qeveria e Vlorës dha kushtrimin,
me 200 luftëtar Salaria nisi trimin!
Në Hormovë dhëmb për dhëmb,
Selam Musai plagoset rëndë!
Por nuk ndalet Selam Salaria,
Se në zjarrë digjej Shqipëria!
Me vetmohim e trimëri,
do të vazhdoj luftën për liri!
Vujtjet e atdheut zgjatën disa vjetë!
deri në luftën e Vlorës 1920-të!
Kur u mblodhën prijësit e labërisë,
që ti kthejnë nderin Shqipërisë!
Lajmi shkoj në çdo krahinë,
Shqiponjat nisen në fluturim,
Shkojnë të shkruajn historin,
Krah për krah me Selam Salarin!
Ja të vdesim ja me nder të rrojmë,
sot e përgjithmon Vlorën ta çlirojmë!
Vërsulen mbi topa godasin stuhia,
në krye heroi kombit Selam Labëria!
—————————————–
Lavdi dëshmorëve të Kombit!
Luftëtar i lirisë ! 🇦🇱🦅🇦🇱
Mund të jetë një imazh i 2 persona, njerëz në këmbë, monument dhe ambiente të jashtme

About admin

x

Check Also

Biserko: Edi Rama ishte politikani i parë që pranoi ndarjen e Kosovës

Shkëmbimi i territoreve Kosovë-Serbi, nuk gjendet në tryezën e bisedimeve mes të ...