Home / 2021 / marts

Monthly Archives: marts 2021

Anekdota: VESI I QYQES

Beqir Elshani 1. GJYMTIMI – Ku është dallimi në mes njeriut të gjymtuar në këmbë dhe atij në moral? – e pyeti njëri kolegun e tij. – Dallimi është se njeriu i gjymtuar në këmbë dallohet, kurse ai në moral ...

Read More »

POEMA “LOTËT E OTRANTOS”

Vlorė, recituar   nga Autori para masës në datë 13-14 nëntor 1997 Nga Hysni MILLOSHI Moj Vlorė e bukur nė gropė Skele e parė nė evropė Kjo shqiponjė me shirit zie Pse tė fluturon mbi krye Kėtu mu nė shesh tė ...

Read More »

ASTROFIZIKANI ANGLEZ, BEN MOORE

Shkruan: Ibrahim Kelmendi Kam përjetime mrekulluese kur përcjell emisione televizive, filozofiko-shkencore, si këto që i përgatit e emeton televizioni publik zviceran SFR. Sot pata fatin të gjej emisionin e 29 majit 2017, mysafir i të cilit paskësh qenë astrofizikani i ...

Read More »