Home / Opinion / ISHIN DHE MBETËN?!…

ISHIN DHE MBETËN?!…

Se kildebilledet

Shkruan: Fadil F SH Shyti

(Parodi për neoballistët,
-bijtë e tyre ldk-istét)
Këta horra dhe horre politike, titisto-sllobiste, po çirren; “kemi traditë institucionaliste”,-po thoné…?!!!
Kur Kosova po digjej me zjarr e hekur, banda rugoviqe, vajtonte e mrekur…
Për zgjedhjet e përgjakura,
Me male të përflakura,
në luftën për liri, ah,”paqja kuislinge”,
E ngrinte kohën në Velani,
Jo, s’ju bëhej vonë…
Kjo farë e keqe kryeneqe, tradhëtie,
Disa përuleshin, para krajlit,
derisa u thyheshin kurrizet,
Té tjeré nê Bllacë, o né Mal të Zi…
Madje, me “farkistët” e vetëquajtur “ushtri”, fshiheshin pas murrizet.
Kjo ushtri e shkolluar,
Palo, profesionaliste kumrovciste…
Me ikë, kah sytë këmbët.
Liderucët, në fustane plakash,
Mjeranët, iknin si lepujt…
Tani këndojnë, për vete,
Himne, hëh paskan bërë heroizma!…
Pas betejash me kumbarët…
Pas luftës, në tavolina, krejt,
Paqësore dhe pa krisma…?!!!
Me shumë ladata trutharët.
LKJ, simotra LDK-ja,
Mund të fikej si cigare e lagur.
Por, qe 21 vj, Komandantët e LÇ-re,
Përfitues, lakmues për vota,
E mbajtën si kukullën, kacën e tyre.
-Me Unmikun, Eulexin kolonialistë…
Bashkë me serbët kolonë fashistë
Shtetin si s’ka më zi,
Pabesisht, hajnisht e kanē kapur…
I kam shkruar dhe Albinit,
Larg duart, nga LDK-ja,
Asgjë s’ na bashkon,
Me ligēsitë, hajnitë e tyre!
Po kush e dëgjon atdhetarin,
Qē aq sa helmin,-me dije,
S’i pranon, politikat lavire?!…
Jo!…
Me çdo kusht, as me çdo çmim,
Nuk ra, as nuk bie mjerueshëm,
Në humnera të ndyra, tradhëtie…
Ah!…
Mjerë, kush i voton,
Këtë soj, sorollop,-ballistësh,
Që dikur përuleshin, nën çizme fashistësh.
Shkretanët, ishin dhe mbetën,
Puthadorë të pushtuesve mizorë.
Krekosen me vula të lagra, kolona e pesté, Vërtet, ishin dhe mbetën servilë-debilë…
Ishin dhe mbetën prore, qyqarë derëzinjt e dynjesê…
Me ‘ta atdheu, kurrë nuk çlirohet,
Jo! S’ njeh fitore.
Atdheu, veç rrudhet, venitet,
Populli mashtrohet, vetéshkatérrohet…
Shkruan: AVDI IBRAHIMI
PAK FJALË RRETH NJË PARODIE SATIRIKE TÉ POETIT NË MËRGIM?!
…E veçanta e vargut poetik të parodisë “Ishin dhe mbetën”, të poetit atdhetar në mërgim, Fadil Shyti është shprehje e revoltës nëpërmjet ironisë nga tragjiko-komikja e realitetit shoqëror të atyre njerëzve që kur është atdheu në rrezik nga pushtimi i të huajit sikurse është rasti me ballistët e Zogut, o ikin nga atdheu, o bëhen një me pushtuesin.
-Prandaj, poeti ngre akuzë prej realitetit të vërejtur edhe në një subjekt politik të Kosovës siç është udhëheqja e LDK-së, që autori Shyti ndjen një ndotje ndaj shkaktarëve të kësaj fryme politike mjerane, që ky realitet nga vetë antarësia e kësaj partie politike të mohohet, e të ndryshohet kjo çthurrje morale të çfaqjes së jetës individuale, autori nxjerr elemente revolte nuk mund të duroj pa reaguar nëpërmjet parodisë “Ishin dhe mbetën”, vetëm servilë e sahanlëpirës ndaj të huajve dhe zhvatës të të mirave materiale të shtetit të Kosovës për interesat e tyre personale duke e dëmtuar rëndë interesin kombëtar të atdheut tonë, reagimi i tij bëhet në emër të ndërgjegjës së moralit njerëzor, të shoqërisë sonë, parodia në fjalë nuk është orvatje e autorit që të zgjoj ndërgjegjen e tyre që t’i ironizojë, ngase shprehja e tij poetike të tillët i dërgon në purgatorin e Dante Aligerit.

29 Janar, 2021

About admin

x

Check Also

Sa të gënjyer ishim !

/ Intervist që ia vlen të lexohet e rilexohet/ Intervistë me ish ...