Home / Shëndetësi / Eksperienca ime Covid-19 

Eksperienca ime Covid-19 

Një ditë ju jeni pjesë e ekipit që ndihmon pacientët Covid, ditën tjetër ju jeni pacienti Covid.
Një ditë ju jeni pjesë e ekipit që ndihmon në shpëtimin e jetëve, të nesërmen është jeta juaj që duhet shpëtuar.
.
Ky është virus i çmendur, nuk i prek të gjithë njësoj:
Dikush mund të vdesë brenda një jave, dikush mund të vuajë për 3 javë, dikush mund të ketë probleme me frymëmarrjen për 6 muaj, disa mund të kenë dëmtim të përhershëm të mushkërive
.
Për mua Covid ishte shumë agresiv: lëshoi arsenalin e tërë, kështu që mora të gjitha simptomat.
Ethet, freskuese, kollë e pakontrollueshme, dhimbje e rëndë në gjoks, sob, pothuajse e pamundur frymëmarrja, dhimbje koke të pandalshme… të vjella… të vjella… të gjitha llojet e dhimbjeve.
Pas slitë rul të simptomave dhe eventeve, mjekimit për 6 ditë, trajtimit, u shkarkua mbrëmë.
Më goditi aq fort, humba 12 lbs, jam i dobët, por mund të marr frymë, jam në shtëpi, dhe jam i lumtur t ‘ i bashkohem të mbijetuarve!
.
Jam mirënjohës dhe falënderues për të gjithë familjen, miqtë, kolegët e mi (Edward Hospital & Illinois Masonic Medical Center), për mbështetjen, mesazhet e kujdesshme, shënimet e dashura, videot qesharake, muzikën, kontrollin e statusit tim çdo ditë, për gatishmërinë për të bërë çdo gjë për të unë dhe familja ime… Ju jam mirënjohës për jetën për të gjithë ju, dhe ju dua!
.
Jam mirënjohës ndaj stafit mjekësor të Spitalit Edward – Miqtë e mi
Familja ime Edward, nga triazhi, ER, dhe si pacient në katin #324-për kujdesin, për mbështetjen, për zemrat tuaja të mëdha-mora kujdesin mjekësor më të mirë në botë, për shkakun tuaj… Unë e dua Ju! Ju!
Faleminderit Familja ime e Departamentit Ultratinguj për mesazhet e kujdesshme, për lulet shumë të bukura që zbukuruan dritaren time, dhe më dhanë shpresë çdo mëngjes. Unë të dua!
.
Ishte e vështirë për mua, shërimi im do të zgjasë pak më shumë, por unë jam në këmbë, mund të marr frymë, jam në shtëpi… dhe e di që viti i ardhshëm do të jetë një vit më i mirë për të gjithë njerëzit në tokë.
*
Stafi mjekësor ose jo vazhdon:
Distancimi fizik
Ndaloni udhëtimin
vetë-izolohuni nëse kontaktoni, ose keni ndonjë simptomë
ndiqni këshillat mjekësore CDC
DHE PO: Covid Asimptomatik pozitiv mund të shpërndajë virusin
Vish maskën më të mirë të mundshme (N-95)
Maska kirurgjikale ngadalëson përhapjen por NUK KONSIDEROHEN MBROJTJE REZULTATIVE. Sipas CDC, ato nuk ofrojnë mbrojtje të besueshme nga thithja e grimcave më të vogla të ajrit.
Jini të sigurt!

 

Shiko origjinalin

 

Vlerësojeni këtë përkthim

About admin

x

Check Also

Sa të gënjyer ishim !

/ Intervist që ia vlen të lexohet e rilexohet/ Intervistë me ish ...