Home / Opinion / Qysh quhet bre Enverist dikush qe kerkon bashkim?!

Qysh quhet bre Enverist dikush qe kerkon bashkim?!

Nuk ka asnjë përshkrim të disponueshëm
USA-SHBA
10 Shtator 2020

     Njeri nga miqte e mi ne f.b. ka vendosur nje shenim tip pllakate shume interesanteku ai shkruan: 

     Qysh quhet bre Enverist njeri pse ka kerku ribashkimin e tokave shqiptare. E te paret tane qe kane luftuar per bashkim perpara se te linde Enverisi duhet te quhen?” 

 Vertete ESHTE PYETJE teper terheqese!  

     Pergjigja ime eshte per te paret taneqe luftuan per atdhe e per bashkim, para se te linde Enveriose gjate kohes qe Enveri ishte akoma femije dhe jashte politikeseshte se duhen te quhen “para-enveriste”, e meqe kane ne emrimin e tyre brenda dhe emerin e Enverit, “duhen luftuar” si armiqndersa bashkepunetoret e armiqvetradhetare te popullit, “duhet te ju ngrejme monumente e ti respektojme”, sepse ata vjedhin popullin dhe atdheun dhe bile e shesin ate. 

    Nuk eshte cudiqe dikush te beje nje pyetj me te habiteshme: “Po Enveri a ishte Enverist?!” Dhe ne se nuk ka qene aq sa duhet Enveri vete Enveristduhet te themic’fare te themi:”Ah more Enverc’na bere qe nuk ishe edhe ce akoma me shume Enverist!” 

     Ka kush qe habitet kur them se “duhet ti luftojme te gjithe”?! Pse a nuk po behet ne mode qe po shkojme ne baltosjen e kujtdoderi tek Nene Tereza, Pjeter BogdaniIdriz Seferi e tek kushdoderi tek Skenderbeu?! “Liria e fjales” i jep te drejte cdo llumi te godase krejte historine tone kombetare, per te na zhveshur dhe lene pa histori, pa dinjitet kombetar, per te na zhdukur si komb! 

 

About admin

x

Check Also

Sa të gënjyer ishim !

/ Intervist që ia vlen të lexohet e rilexohet/ Intervistë me ish ...