Home / Lajme / Osmani: “Unë do të jem pengesë për çdo marrëveshje jo në interes të Kosovës”

Osmani: “Unë do të jem pengesë për çdo marrëveshje jo në interes të Kosovës”

Në një intervistë për programin Jeta ne Kosove të BIRN-it, kryetari i Kuvendit të Kosovës Vjosa Osmani diskutoi formimin e qeverisë së re, masat reciproke me Serbinë duke u hidhëruar dhe të ardhmen e saj politike.

Për Vjosa Osmani, Kryetare e Kuvendit të Kosovës, ishte e paimagjinueshme që partia e saj, Lidhja Demokratike e Kosovës, LDK, të votonte në favor të shuarjes së partneritetit të saj me Vetëvendosjen vetëm 51 ditë pasi të dy partitë krijuan një qeveri koalicioni. “Asnjëherë nuk kam besuar se do të vijë deri këtu, shumë sinqerisht,” i tha ajo BIRN në emisionin televiziv JIR ne Kosove.

Osmani, e cili nuk mbështeti prishjen e koalicionit LDK-Vetëvendosje më 25 mars, kritikoi partinë e saj për shkaktimin e rrëzimit të qeverisë së mëparshme kur ndodhi. “Në rastin ideal, partia ime nuk do ta kishte organizuar kurrë lëvizjen në mes të një pandemie,” tha ajo.

Për Osmani, i cili ishte kandidati për kryeministër i LDK-së gjatë zgjedhjeve të 6 tetorit, rrethanat në të cilat u formua qeveria e Avdullah Hoti janë “shqetësuese” për demokracinë e Kosovës, duke përmendur se Presidenti Hashim Thaçi ishte përfshirë direkt në lobim për të siguruar votat për qeverinë.

Deputeti i NISMA, Haxhi Shala deklaroi në Kuvendin e Kosovës se vota e tij në favor të formimit të Qeverisë Hoti, e cila u miratua nga shumica e njërës, u sigurua pas një vizite nga presidenti mbrëmjen para se të merrej votimi.

“Në një botë ideale, asnjë qeveri nuk do të aprovohej në të cilën vota e 61-të sigurohet nga Presidenti Thaçi, në kundërshtim me detyrat e tij kushtetuese,” tha Osmani. “Detyra e tij është të përfaqësojë unitetin e njerëzve.”

Osmani u befasua që LDK ndryshoi qëndrimin e saj për zbatimin e masave të ndërsjella me Serbinë dhe planet për vettingun e gjyqësorit, pasi partia kishte votuar unanimisht për t’i përfshirë këto çështje si pjesë e programit të partisë në fushatën zgjedhore 2019. “Për mua, çështja e reciprocitetit ishte thelbësore pasi ne e kishim futur atë në programin [zgjedhje] dhe donim asgjë më shumë sesa të ishte e barabartë me Serbinë,” tha ajo.

Gjatë intervistës, Osmani tha se ajo do t’i rezistojë në mënyrë aktive çdo deal marrëveshje përfundimtare ’të arritur me Serbinë që ajo ndjen se dëmton interesin e Kosovës.

“Unë do të jem pengesë për çdo marrëveshje që nuk është në interes të Kosovës, çdo vendim që nuk është në interes të qytetarëve,” tha ajo, duke shtuar se një gjë duhet të jetë e qartë për Presidentin Thaçi nëse ai ndjek një marrëveshje të tillë: “Vjosa nuk është pengesa e vetme, do të jenë edhe qytetarët e Kosovës.”

Për gruan më të votuar në historinë politike të Kosovës, rezultatet e zgjedhjeve gjithmonë duhet të reflektohen në përbërjen e organeve ekzekutive të vendit. “Nuk mund të ketë një ekip që fiton votat dhe një tjetër që merr vendime,” pohoi Osmani.

“Ajo që mund të them tani është se është e qartë se kush dëshiron të luftojë kapjen e shtetit dhe kush jo,” tha ajo. “Për mua, nuk është e rëndësishme se ku do të jem unë ose nëse karriera ime personale do të digjet deri në fund të mandatit. Ajo që është e rëndësishme për mua nuk është të prish premtimet që u kam dhënë qytetarëve. ”

Mes shumë spekulimeve për hapat e rradhës në karrierën e saj politike, Osmani nuk sqaroi nëse ka në plan të largohet nga LDK. “Në fund të mandatit do të më duhet të vendos nëse dua të jem në politikë apo jo,” i tha ajo Jeta ne Kosove. “Do të mendoj shumë për këtë dhe dua të sigurohem që kur të garoj herën tjetër, do të rrethohem me njerëz që nuk do të më lënë të mbërthyer në baltë dhe të cilët nuk do të qëndrojnë në rrugën që filluam së bashku. “

About admin

x

Check Also

INTERVISTA/ Zef Brozi: SHBA shpalli ‘Non grata’ Berishën me informacione të tri dekadave! Tani Drejtësia shqiptare duhet t’ja konfiskojë pasuritë

Ish-Kreu i Gjykatës së Kasacionit në vitin 1994, flet nga SHBA: “Ja ...