Home / Opinion / Lista e turpit, emrat e politikanëve që u kanë marrë shtëpitë të pastrehëve, në krye Ridvan Bode…

Lista e turpit, emrat e politikanëve që u kanë marrë shtëpitë të pastrehëve, në krye Ridvan Bode…

/ Ribotim/

Politikanët shqiptarë nuk njohin kufi kur vjen puna përtë vjedhur popullin dhe atë që u takon qytetarëve të thjeshtë. Si të mosmjaftonin vilat, makinat e bukura dhe paratë në bankë, ata kanë rrëmbyer dhebanesat e të pastrehëve.

Shkrimi i Pamfletit:

Raca e politikanëve shqiptarë është babëzitur në rrugën e pasurimit, duke varfëruar ata që e kanë votuar. Kanë bërë thasë ma para korrupsioni, kanë vila dhe apartamente të panumërta, kanë makina 100 mijë eurosh, janë aksionerë të fshehtë në kompanie të ndryshme, kanë rrëmbyer prona publike dhe objekte shtetërore, po rrafshojnë pyje dhe zaptojnë plazhe, dhe sërish janë të pangopur. Marrin çdo muaj haraçin e koncesioneve që kanë dhënë për 30 vjet deri në 100 vjet, kanë punësuar familjarët në pozicionet më të mira të administratës, por sërish janë të pangopur. Disa nga politikanët shqiptarë u kanë rrëmbyer edhe banesat atyre që nuk kanë një banesë për të futur kokën.

Ministra, ish-ministra, deputetë dhe drejtorë, pjesë e klasës mafioze politike të Tiranës, kanë përfituar nga Enti Kombëtar i Banesave shtëpi si të pastrehë, duke lënë të pastrehë familjet shqiptare që kanë vërtetë nevojë për një banesë. Banesë si pastrehë ka përfituar edhe ish-ministri i Financave Ridvan Bode, të cilin tani Edi Rama e ka emëruar në Këshillin Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë. Bode posedon disa vila dhe apartamente nga Korça në Tiranë, qindra mijëra euro, familjarët i ka punësuar në poste kyçe, megjithatë ka marrë një banesë gjoja si i pastrehë, e cila i takonte një familje vërtetë të pastrehë.

Si i pastrehë ka përftuar edhe ish-ministri i Brendshëm, Flamur Noka, i cili ma pas ka blerë një makinë 40 mijë euro, duke treguar se ka pasur të ardhura dhe ka përfituar padrejtësia. Ka përfituar edhe kryetari i grupit parlamentar të PD, Edmond Spaho, i cili ka banesa të tjera dhe të ardhura për ta blerë në një banesë, pa qenë e nevojshme të përfitojë nga shteti shqiptar, meqenëse ka mijëra familje që janë të varfra realisht. Në të njëjtën formë ka përfituar edhe Arben Imami, ish-ministër i Mbrojtjes. Disa nga zyrtarët dhe ish-zyrtarët edhe mund ta meritonin një kredi më interes zero nga Enti Kombëtar i Banesave, por shumica e tyre kanë abuzuar, pasi posedojnë makina me blerë mbi 100 mijë euro sa dyfishin e një kredia që akordon Enti i Banesave për të marrë një banesë si pastrehë. Ky abuzim i madh duhet të jetë në fokusi e SPAK-ut, i cili duhet t’u marrë shtëpitë dhe t’ua ktheje familjeve që flenë  jashtë./Pamfleti

Politikanët që kanë marrë banesa si të pastrehë

Ridvan Bode, ish-ministër Financash, sot anëtar i Këshillit Mbikëqyrës së Bankës së Shqipërisë

Arben Imami, ish-ministër  i Mbrojtjes

Edmond Spaho, kryetari i grupit parlamentar të Partisë Demokratike

Flamur Noka, ish-ministër i Brendshëm, deputet i PD

Edi Paloka, deputeti i PD

Arenca Trashani, ish-deputete e PD

Astrit Bushati, ish-deputete  i PD

Paulina Hoti, ish-deputet e PD

Oerd Bylykbashi, deputet i PD

Spiro Ksera, ish-ministër i Punës, i dënuar për vjedhje

Visho Ajazi Lika, ish-kreu i SHISH, Rama e bëri ambasador

Dritan Ylli, drejtor i Ilir Metës

Endri Hasa, deputeti i PD, që goditi Ramën me vezë

Ndue Paluca, ish-deputet

Klevis Bitro, vartës i Kserës

Arben Doci, i kreu i Pastrimit të Parave

Elvis Çefa, ish-nënkryetar i KLD dhe ish-kreu i AKKP

Adriatik Alimadhi, kreu i Ballit Kombëtar

Enno Bozdo, ish-nënkryetar i Bashkisë Tiranë

Edit Harxhi, zyrtare e PD

Dorjan Teliti, drejtor i Lulzim Bashës, i arrestuar për korrupsion

Gjergji Papa, ish-deputet i PD

About admin

x

Check Also

INTERVISTA/ Zef Brozi: SHBA shpalli ‘Non grata’ Berishën me informacione të tri dekadave! Tani Drejtësia shqiptare duhet t’ja konfiskojë pasuritë

Ish-Kreu i Gjykatës së Kasacionit në vitin 1994, flet nga SHBA: “Ja ...