Home / 2018 / februar

Monthly Archives: februar 2018

Shpalosje kujtimesh

UÇK

Shpalosje kujtimesh në valën e luftës për liri e bashkim kombëtar (Fragment i shkurtër nga libri në dorëshkrim me kujtime.) Nga autori: Avdi Ibrahimi Nëse nuk gabohem me atdhetarin Zaim Beqiri nga Tetova, jam njohur nëpërmjet Fatos Aliut, jemi takuar ...

Read More »

Cilat ishin aspiratat e kosovarëve?

UÇK

Cytje nga një konferencë për shtyp e Abdullah Hotit e mbajtur më Shkruan:Sylejman Krasniqi Prishtinë 18 shkurt 2018 Abdullah Hoti iu kundërvu kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama në fjalën e ti përshëdetëse për dhjetëvjetorin e shpalljes së Pavarësisë së Kosovës ...

Read More »

DILAVER GOXHAJ: ADEM DEMAÇI DHE UÇK-ja

Në 82 vjetorin e lindjes së Adem Demaçit Shkruan:DILAVER GOXH Pse Demaçi dha dorëheqjen nga detyra që i pat ngarkuar SH.P i UÇK-së? – Adem Demaçi kishte jetuar shumë gjatë jashtë rrethit të njerëzve të atij kallëpi, që e fyen. ...

Read More »

NJË AUTOBIOGRAFI E SHKURTËR E ADEM DEMAÇIT

· Në 82 vjetorin e lindjes se Adem Demaçit: Sipas kujtimeve të nënës së tij, Nazife Lahu’Demaçi, Adem Demaçi u lind diku në gusht’shtator 1935, por zyrtarisht babai i tij Zeqiri e regjistroi më 26. 02. 1936. U rrit në ...

Read More »

I forti dhe e drejta

Nga Xhevat Bislimi Zhvillimet dhe ngjarjet kudo ne bote po e vertetojne ate thenien e mocme se i forti gjithmone ka te drejte ose se e drejta eshte me te fortin! Kjo po vertetohet ne te kater anet e botes ...

Read More »

“Demokracia” e demarkacionit

UÇK

Shkruan: Rexhep Ahmeti Siç mund të shikoni edhe vet më poshtë, zotëri Abdullah Hoti, sot (më 24 shkurt 2018) ka deklaruar:…” deputetët e Kuvendit të Kosovës,…….. do t’i kenë informatat e plota nga të gjitha komisionet e formuara nga Qeveria ...

Read More »

Me besa-besë për komb e atdhe!

Me besa-besë për komb e atdhe! Është tragjedia e popullit shqiptar, që nuk pa ditë të bardhë nën pushtimin gjakatar e tejet të egër të pushtuesve të ndryshëm neper shekujt e përgjakur, por nuk pa as edhe një ditë të ...

Read More »