Fotografia e Ylli Mece
Ylli Mece

MEQENSE ” Kadareja” sot mbush 82 vjeç po i ribotoj poezine.
Te me falin miqte qe e kane lexuar

NJÈ POEMÈ PÈR….. KADARENÈ
——
Ku t’i kèrkoj unè rrènjèt e tua tè lashta Kadare?!!…
Ku nuk brodha pèr tè tè kèrkuar ty anembanè?
Prej Gjirokastres sè gurtè u rrugètova drejt Rusisè,
Por mè kot, ti pate ardhur kètu, drejt e nè Tiranè .
—–
Kam rendur me vrap drejt teje pèr njè intervistè…
(Tè mè besosh e ta them” pèr fjalè tè nderit”)!
Por kur shkoja afèr te ” Lidhja e Shkrimtarève”
Mè thoshnin se ka “IK” Molua… nè shtèpinè e Enverit.
——
Pèr ty kam prit gjatè, sa gjatè nèn shi e pa cadèr
Mbèshtjellè fort me njè” fèsh-fèshe” tè vjetèr
-Nuk ka kohè,-mè thoshnin,-bën mirè tè largohesh,
se Kadareja i ngujuar po shkruan kryevepèr!
——-
-Prisni ,or shokè ,-se dhe unè,ndaj dua ta takoj !!
Ai i paska ka vènè nè mendime tè thella, gjith malet !
C’varrosi prej tokès tonè kafka e kockat e armiqve,
Pastaj ua dha nè dorè si hajmali,disa gjeneralève !
——
Kur shkroi pèr “Dimrin e madh ” ai vetè u lartèsua
Mandej nga fundi i tij ja futi me njè “Grand koncert”.
Shqipèri nèna ime,pse ma mba fshehtè e s’ma thua?!!…
Se ne paskemi mè “te madhin shkrimtar e poet ?!”
——
Perèndimin befas ,cuditèrisht e la me gisht nè gojè
Carève tè Kremlinit i’u sul egèrsisht si Buonaparti,
Teksa pèr Enverin shkruajti me mè tè kuqen bojè.
Kush mund ta kuptonte Kadarenè se c’qèllim pati ?!
—–
-Kadare! Ti shkrove pèr shekullin tonè dhe bère mirè
Ndèrsa unè tè kam lexuar me èndje vetèm nè vite,
Nè Kuvend ,nga TV tè kam parè mè shumè se kushdo,
Kur prej karriges hidheshe e pèr Enverin brohoritje !
——
Nuk di nèse ke qènè anètar i”Qèndrorit” ,a nè Parti,
Propozuar apo zgjedhur deputet nga bota letrare,
Vecse di ,qè kur pèr buzèqeshjen mbi botè hidhje ti
Unè hidhja hapat e mi tè ngatèrruar mbi trotuare !
——-
Vdiq Enveri tè pashè dhe ty qè si ne e qave aq shumë
Vec unè se pata mundèsinèpèr t’i bèrè homazhe.
Cuditèrisht mè tepèr se kushdo ti bashkè me Helenèn
Shkulèt flokè, qatè me kujè e me thonj corrèt faqe!!
—–
-“Molo”! Nuk di nè gaboj , do tè kèrkoj dhe ndjesè,
Mbase unè dhe aq shumè nuk jam mirèinformuar
Vecse… Kadare!- nuk do ta besoja deri sa te vdes
Se regjimi ty…. keq tè paska ndjek e persekutuar !
—–
Po ec e mbylli gojèt e liga qè pèshpèritin tek- tuk
Ato cmendin dhe tè vdekurit i ngrejnè nga varri
Kalin e Trojes , Kadareja ,-thonè ,-nè Shqipèri ka fut,
Teksa Helena e kodifikoi me nofkèn ” Gjenerali”
——
Por ka njè paradoks qè s’shkon ,i nderuari Kadare!
Kur me veprat qe shkrove pèr Partinè dhe Enverin
Aq shumè i ngrite nè qiell lart , sa lart e pèrmbi re…
T’i mallkosh mbas rènies, u ngre mè shumè nderin !
—–
Ti mè tepèr se kushdo, nè art shkrove pèr trimèrinè.
Nè shekuj te ne e pèrcolle vazhdimisht, pa kufi e cak
Vecse me gisht nè gojè me le dhe vèrtetè bèra habinè.
Nga gjithè shqiptarèt vetèm ti u tregove mè frikacak!
—–
Por paska ca gjèra qè toka dhe nè i varros ,dot s’i nxè.
Packa se shqipen ti e cove aq lart nè fluturim, krenare
Kur prej gjithè sèrès dhe llojit tènd ,Atdheu u shpèrbè.
Atèhere pse bijtè e saj i quajte :”jashtèqitje kombètare”?!!
——
Me mburrjen mè tè madhe, vetèdeklarohesh “disident”
Atèhere pèr tè tjeret, c’dreqin mè ngelet qè tè shkruaj?!…
Kur pèr frontin popullor u zgjodhe si zèvendespresident
Ec e merre vesh pèr Atdheun tim, ishe ti, apo unè i huaj ?
——-
Tashmè ,unè tè kuptoj ty Ismail, sikurse gjithë “Kadaretè”
Prej Parisi ke kohè qè merresh me Evropèn e pudrosur
Natyrisht si hileqar i flet derès tè tè dègjojnè penxheretè
Pèr ta marrè njè ” Nobel” servilizmi tè bèri tè xhindosur.
—— ”
Ty s’tè bèn pèrshtypje se e njeh aq mirè “Kurvèn plakè”
Sikurse dhe ajo me sy ua u bèn kurvarève nè cdo skaj.
Seksualisht mbi njè kafeneje tè Parisit ku pèr tè shkruan.
Ajo pa fre shuan epshet e me letra fshin” menderin” e saj !
—–
Mè kot tè paskam pritur kèto vite Kadare ,pèr intervistè….
Evropa tè paska bèrè dhe krushk tè hypur mbi njè kalè
Mos i zbrit,qèndro aty i ngrirè , ashtu orgjinal e i pistè!
Shpirtin tènd tè qelbur vèrtetè s’paska lum e det ta lajè !
——-
Nè djall intervista me ty..se shpirti m’u vra e keq u ndrydh
Vlen mè shumè njè armik trim…se sa ti Kadare pa bythè!

About admin

x

Check Also

Prof. Farudin Hoxha: Si i ndërtoi Shqipëria 650 diga në të gjithë vendin dikur

INTERVISTA/ Akademiku Farudin Hoxha, parashtron rrezikun që mund të vijë nga amortizimi ...