Home / Histori / ZBULIMI – KISHA E PARË NË BOTË U NDËRTUA NË KOSOVË

ZBULIMI – KISHA E PARË NË BOTË U NDËRTUA NË KOSOVË

Ballina  Arkeologji  ZBULIMI – KISHA E PARË NË BOTË U NDËRTUA NË KOSOVË
ARKEOLOGJI

Kosova mund të jetë djep i krishterimit në Ballkan, në Evropë dhe më gjerë. Një ekip i arkeologëve turq pretendojnë se gjetën themelet e tempullit fetar në zonën e Ulpianës.

Pjesa që i ngjanë një luleje thuhet se ishte vendi i pagëzimeve.

Shefi i ekipit të arkeologëve që e zbuloi këtë vend, turku Haluk Cetinkaya beson se këtu ishte ndërtuar Kisha më e vjetër në botë dhe jo vetëm në Ballkan.

“Një pjesë e Kishës u zbulua më 2013, sivjet e kemi zbuluar të tërën. Është ndër më të vjetrat ndonjëherë të zbuluara.

Jam i bindur, sipas testeve shkencore, kjo faltore u kushtohet dy shenjtëreshave Flora dhe Laura që e kanë prejardhjen nga Konstandinopoja, pra Stambolli i tashëm”, tha Cetinkaya, citon Klan Kosova.

Në këtë zbulim nuk po merr pjesë asnjë arkeolog nga Kosova.

About admin

x

Check Also

SI U NDRYSHUAN EMRAT E VENDEVE DHE NJERËZVE NGA SHTETI I GREQISË?

Shkruan: Prof.Dr. Abdulla Mehmeti Nga shekulli i 19-të deri në shekullin e...