Home / Opinion / Vleresim real, që duhet ta ndihmoje Ramushin

Vleresim real, që duhet ta ndihmoje Ramushin

Nga: Maki Maqedonci Canolli

Haki Maqedonci për Ramush Haredinajn, njëvleresim real, që duhet ta ndihmoje Ramushin:

Të isha afer aty do ta pyesja, pse s’të vrau pra ty Serbia? Mos të ruajti të ja falesh Çakorrin Cërnagorës? Pse si vrau edhe Thaçin, Veselin, Krasniqin etj? Çka paske leverdi ti që ështe vrarë Ukshin Hoti? Çka do te kishim leverdi të na vritej Kurti? Pra, këte e deshironi ju qe t’ju hiqej qafe e s’do ta kishit rival? Apo pushteti u takon vetem komandanteve? Edhe tre vellezerit e mij me qindra shoke e shoqe u treten burgjeve sllave, pra kushdo që mbijetoi nga ato turtura na qenka i tille? Po baba yt si pjesa dermuese e asaj kohe pse nuk kan guxuar as ta permendin emrin e Adem Demaçit? Juve me kohe u tha Amerika krahu i luftes shkoni ne shtepi! Gabimet e tyre i quan ata ne HAGË e tani le t’i liron pafajesia e tyre. Hashim Thaçi deklaronte kush ështe kundër gjykatës speciale ështe tradhetarë! Ti more i gjore kudo nëpër intervista të asaj kohe deklaroje ëndrra ime eshte të behem kryeminister dhe çfarë duhet të themi ne, luftove për shtet apo pushtet? Populli u tregua mirenjohes për luften e UÇK-së e mbrojti dhe e lartesoi por ju e njollosët dhe i shkelet vlerat e saj për egon tuaj! Sa shume gjak u derdh bashkë me gjakun e Deshmoreve të Lirise, gjakun e Fehmi Aganit, Ukshin Hotit dhe 28 vite tortura të Adem Demaçit e mijera Ademave burgjeve sllave që disa dhanë jetë aty e disa i lanë dyshemet dhe muret e atyre burgjeve famkeqe. E keqperdorët urtësinë dhe bujarinë e popullit që duroi shumë por s’ja thoshte shpirti të ju shkarkojnë vetem të mos ju leshojnë të bini aty ku keni renë! Më e keqja është që edhe sot pas shumë viteve e gabimeve etja për pushtet nuk po ju len të permiresoheni por çdo dite më shumë po gaboni. Nuk kanë thenë kotë “ Burrin e korit koja”!Ka shumë për t’ju thenë juve…!

About admin

x

Check Also

SI TË ELIMINOHEN MOSMARRËVESHJET DHE PENGESAT MES POPUJVE DHE SHTETEVE BALLKANIKE PËR HAPJEN E PERSPEKTIVËS EVROPIANE DHE EUROATLANTIKE TË TYRE

Shkruan: Dr. Abdulla Mehmeti 12 gusht 2022 A k t u a...