Home / Lajme / Vjosa Osmani dridhë Thaqin dhe partin e saj me këtë deklaratë

Vjosa Osmani dridhë Thaqin dhe partin e saj me këtë deklaratë

Në një intervistë për programin Jeta në Kosovë të BIRN-it, Vjosa Osmani, Kryetare e Kuvendit të Kosovës, tha se ishte e paimagjinueshme që partia e saj, Lidhja Demokratike e Kosovës, LDK, të votonte në favor të shuarjes së partneritetit të saj me Vetëvendosjen vetëm 51 ditë pasi të dy partitë krijuan një qeveri koalicioni. “Asnjëherë nuk kam besuar se do të vijë deri këtu, shumë sinqerisht,” i tha ajo BIRN në emisionin televiziv Jeta në Kosovë.

Osmani, e cila nuk mbështeti prishjen e koalicionit LDK-Vetëvendosje më 25 mars, kritikoi partinë e saj për shkaktimin e rrëzimit të qeverisë së mëparshme kur ajo ndodhi. “Në rastin ideal, partia ime nuk do ta kishte organizuar kurrë lëvizjen në mes të një pandemie,” tha ajo.

Për Osmani, e cila ishte kandidati për kryeministër i LDK-së gjatë zgjedhjeve të 6 tetorit, rrethanat në të cilat u formua qeveria e Avdullah Hoti janë “shqetësuese” për demokracinë e Kosovës, duke përmendur që Presidenti Hashim Thaçi ishte përfshirë direkt në lobim për të siguruar votat për qeverinë.

Deputeti i NISMA, Haxhi Shala deklaroi në Kuvendin e Kosovës se vota e tij në favor të formimit të Qeverisë Hoti, e cila u miratua nga shumica e njërës, u sigurua pas një vizite nga presidenti mbrëmjen para se të merrej votimi.

“Unë do të jem pengesë për çdo marrëveshje që nuk është në interes të Kosovës, çdo vendim që nuk është në interes të qytetarëve,” tha ajo, duke shtuar se një gjë duhet të jetë e qartë për Presidentin Thaçi nëse ai ndjek një marrëveshje të tillë: “Vjosa nuk është pengesa e vetme, do të jenë edhe qytetarët e Kosovës.”

About admin

x

Check Also

Një lajm i gëzueshëm dhe historik për shqiptarët vjen nga SHTËPIA E BARDHË

Nga: Ramazan Bekteshi Një lajm i gëzueshëm dhe historik për shqiptarët vjen...