Home / Opinion / PER SHKAK TE PERVJETORIT TE LAVDISHEM.

PER SHKAK TE PERVJETORIT TE LAVDISHEM.

PER SHKAK TE PERVJETORIT TE LAVDISHEM.
PSE NUK ARRITI?
Deri kur borgjezia ulet afer timonit papagajt e saj do t’na pyesin si patefoni i cmendur: “PO PSE NUK ARRITI?”. Pse socializmi ka deshtuar fundi fundit, te gjithe qe kane ndertuar u rrezua nje dite te vitit 1991? Nga ku u shfaq Ramizi? Nese u shfaq kjo shenon se gabonte Enveri…
Jo! Nuk gaboi asnjehere parimisht. Po gabimet e vegjel i ka cdonjeri, askush nuk eshte siguruar nga ata. Sepse NJERIU s’eshte ZOTI.
Duhet kuptuar cka i solli botes se socializmit Tradhetia e madhe e grupit te Hrushqovit. Refleksioni i saj kishte efekt me te forte se mundimet te Gjeniut shqiptar. E kjo ishte nje gje objektive, eshte e pamundur te shpetosh nga termeti i shkalles se nente. Po kjo nuk tregon se s’duhet te perpiqesh! Kur te di se do te vdesesh duhet vazhduar luften per jeten deri fund, a jo? Enveri luftonte, e ka krijuar levizjen nderkombetare m-l, e ka ndihmuar levizjen nacionalclirimtare ne Kosove, ka bere te gjithe qe kishte ne forcat e tij. Po ishte NJE ne nje oqean imperialistesh e tradhetaresh. Socializmi shqiptar ndertohej ne kushtet e rrethimit te plote armiqesor, pa asnje ndihme serioze te jashtme. Po Enveri duke e ndertuar me sukses gjente edhe mjetet e forcat per t’i organizuar e financuar levizjet e jashtme, duke ndodhur ne gersheren serbo-greko-amerikano-rus.
NJE njeri e NJE vend nuk mund te mbahet aq gjate pa promovim te revolucionit jashte. Po rrethanat ishin jo ne favor te ketij procesi. Prandaj pas vdekjes se Prometeut te gjithe ka deshtuar.
C’tregon tere kjo? Vetem nje. Revolucioni i ardhshem duhet te promovohet sa me shpejte ne vendet e tjere apo te fillohet ne nje vend me te fuqishem se Shqiperia. Ne nje vend ne te cilin ka te gjithe burime per te ekzistuar ne izolim perparimisht e ndihmuar vendet e levizjet e tjera (edhe Shqiptarine). Rrofte revolucioni ne Rusi e ne Amerike!
Po historia e luftes se Enverit sot paraqitet si DRITA, si YLLI ndaj te cilit u duhet orientuar ne te perditshmen e luftes sone. Mos e kritikoni, po beni me mire se Enver!

Billedet indeholder sandsynligvis: friluftsliv og tekst
Kommentarer
Zaharulla Warfi
Zaharulla Warfi Gjiganti I pamposhtur trim e mendimtari
Patrijoti dhe liridashes
Lavdi Komandantit Enver Hoxha ??????

Administrer

Billedet indeholder sandsynligvis: en eller flere personer, folk, der står og ocean
5
Synes godt omVis flere reaktioner

· Svar · 6 d

Petraq Gjika
Petraq Gjika Kadareja ciret se ” friksoi” Enverin , me bejten ” Pashallaret e kuq!
Po per pashallaret e zinje, kur do te shkruaj ” I madhi Kadare”
Enveri nuk u tremb ne kohen e luftes, ne Paris, ne Moske, dhe nga planet e agjenturave te huaja Se mere

Administrer

Billedet indeholder sandsynligvis: 1 person, smiler, tekst
4
Synes godt omVis flere reaktioner

· Svar · 5 d

Xhemil Zeqiri
Xhemil Zeqiri Gjeniu i kombit, në 500 vjet lindin njerses si Enver E Skender Shqiptari.
3

Administrer

Synes godt omVis flere reaktioner

· Svar · 5 d

Marina Llagami
Marina Llagami Xhelozia I qepet gjithmon merites!
Lavdi !!!

Administrer

Billedet indeholder sandsynligvis: 2 personer, smilende personer
2
Synes godt omVis flere reaktioner

· Svar · 10 t.

Labi Kabi
Din kommentar …
Synes godt omVis flere reaktioner

Kommentarer

About admin

x

Check Also

Cikli : I Plotëfuqishmi dhe e madhërishmja!

Shkruan: Genta Petro Kaloçi “Ateisti që b/bisedon me Atë, quhet i çmendur....