Home / Lajme / “Opozita nuk po godet qeverinë, por Europën dhe Kombin”

“Opozita nuk po godet qeverinë, por Europën dhe Kombin”

Për gazetarin dhe publicistin Frrok Çupi, opozita e di shumë mirë që nuk e rrëzon qeverinë dhe nuk po sulmon atë. I ftuar në studion e “Top Talk”, Frrok Çupi u shpreh se opozita jashtëparlamentare po godet Europën dhe Kombin, jo qeverinë. “Opozita jashtëparlamentare kërkon të vijë në pushtet, ndërkohë që e di se nuk ka votues. Ajo ka arritur në pikën që e shumë mirë që nuk e rrëzon qeverinë. Aktet e dhunës së opozitës po godasin dy faktorë të tjerë, jo qeverinë. Opozita po godet Europën dhe Kombin”, u shpreh Çupi.

Sipas tij rruga e zgjedhur nga opozita nuk mund të pranohet nga ndërkombëtarët, sepse do të sillte pasoja të rënda edhe në Europë. “Fakti që zgjedh këtë rrugë dhe tërheq mandatet, e ushtron dhunë ndaj institucioneve do të thotë se nëse ky fenomen do të përhapej në Europë, ajo do të ishte në gjendjen më të rëndë që ka qenë që para viteve 1600. Kjo është edhe një prej faktorëve që ndërkombëtarët nuk e mbështesin. Mund të ketë edhe faktorë të tjerë, sepse dhunohet institucioni, turizmi, individi. Nën dhunë nuk mund të ketë të drejta të individit”.

Më tej Frrok Çupi hedh poshtë pretendimet se një pjesë e përfaqësuesve të ambasadave të vendeve perëndimore janë të korruptuara për qendrimet e tyre kundër opozitës, duke theksuar se nëse kjo do të ishte e vërtetë, atëherë do të ishte fundi i botës. “Nëse do të bashkoheshim me idenë se ambasada e SHBA, BE, Francë, Gjermanisë etj, do të vepronin në këtë mënyrë do të ishte fundi i botës. Që do të thotë që qytetërimi perëndimor ra, demokracia e botës ra, e protokolli i shteteve ra. Nuk është e mundur që deklarata të tilla për ta njohur apo mos ta njohur aksionin e opozitës vijnë prej qendrave të tyre.

Por çfarë e shtyn opozitën që të sulmojë politikisht ambasadorin e OSBE, për qëndrimet e tij? “Opozita është e instaluar si një organizëm anti-perëndimor. Kjo do të prodhojë një gjendje stanacioni, një gjendje të rrënimit të shtetit. Nëse kjo vijon, Shqipëria po shkon drejt anarkisë. Me një shtetet në anarki, me një europë të dobësuar, me një perëndim që se ka marrë veten nga ndryshimet e mëdha, etj. Në këtë situatë, strategjia e opozitës tenton ta rrëzojë situatën. Këtu mund të ndërhyjë SHBA, BE, por edhe Rusia apo Kina”, u shpreh Frrok Çupi, duke shtuar se dobësimi i shtetit, krijimi i një situate anarkike është e hapur, njësoj si një pacient që shtrohet në sallën e operacionit.

Sipas Çupit, qeveria ra ka përgjegjësinë e jashtëzakonshme për të mbrojtur individin. “Nuk them ta mbrojë me luftë. Por pak nga pak, them se kjo situatë prek edhe situatën”. Për Frrok Çupin është e rëndësishme që të mbrohet Kombi. “Për mua në këtë rast duhet mbrojtur Kombi. Këta po e çojnë Kombin në idenë e ‘Pranverës Arabe’. Po mundohen t’i tregojnë botës se ky është një komb që nuk e meriton demokrcinë”, tha Çupi.

About admin

x

Check Also

Prof. Farudin Hoxha: Si i ndërtoi Shqipëria 650 diga në të gjithë vendin dikur

INTERVISTA/ Akademiku Farudin Hoxha, parashtron rrezikun që mund të vijë nga amortizimi ...