Home / Lajme / Nè letrèn qè Ilir hoxha i drejtonte Kancelarive tè botès e Kryministrit shqiptar ndèr tè tjera thuhet !

Nè letrèn qè Ilir hoxha i drejtonte Kancelarive tè botès e Kryministrit shqiptar ndèr tè tjera thuhet !

-Besoj se e gjithè bota e mori vesht sot se fandromat fashiste tè Erion Veliajt kishin zaptuar shtèpinè e Familjes sè Enver Hoxhès . Vallè kèta fashistè tè rinj kujtojnè se me fandroma do zhdukin gjurmèt e Enver Hoxhès ? ??!
E kanè gabim ,,e pèrsèris ,e kanè Gabim .-
-Nè letrèn qè Ilir hoxha i drejtonte Kancelarive tè botès e Kryministrit shqiptar ndèr tè tjera thuhet : ” Qëllimi i zonjès Dallëndyshe Bici ishte që me cdo kusht të nxirrte në mes të katër rrugëve familjen e Enver Hoxhes, dhe ia arriti qellimit. Mbetem pa shtëpi dhe ato orendi dhe objekte që shpëtuam i shpërndamë në miq e shoqeri. Më vjen keq zoti Kryeministër që t’ju them, se u përserit e njëjta situatë siç na nxorri nga shtëpia Sali Berisha në vitin 1993. Më vjen cudi si përputhen këto akte fashiste edhe pas 30 vjetëve, për më shumë nga një qeveri e majtë?!!!”
Familja e Enverit as ishte njoftuar ,e po ashtu edhe vetè Shteti “demokratik ” nuk kishte marrè asnjè masè pèr strehimin e kèsaj Familje sipas Ligjeve nè fuqi .
Pse gjithè ky diskrimin pèr Familjen e Enverit nga disa segmentè fashistè tè Shtetit ,apo qeverisè socialiste ?.
Ja arèsyet sipas njè gazetarje “tè persekutuar “me emrin Elona caslli . Kjo antikomuniste ,apo fashiste e re e pyeste djalin e Enverit :–A e dini kush èshtè babai juaj ? A e dini se biri i kujt jeni ?–mè tej kjo fytrè e egèr hitleriane shkruam me ironi :–” Im atè nuk ka vrarè njeri ,ka vrarè dy ,pastaj njèqind ,pastaj mièra , dhe dhjetra mijèra dhe mudn tè kishte vrarè milona ” (elona caselli ,gazeta tema ,29.6.2020 ).
Lexoji mirè kèto mashtrime tè kèsaj demutokratje me fjalèn e lirè!
Unè tè kuptoj mirè ty moj nazifashiste e Institutit tè tè mundurve tè Luftès ,,tè kuptoj mirè se ju keni kohè qè po kèrkoni tè ringjalleni e tè èndrroni tè mirni Fitoren nè tavolinè ..
Si kujtoni ju se me rehabilitimin e Komandantit tuaj Mitht frashèri nga ana e antienveristit edi rama e keni nè duar “letrèn e fitores “!!?? Mos ju rrej qulli ,,,mos i besoni as Salès e as Edit ,se ata nuk kanè gjè nè dorè ..Atè qè mund tè bèjnè mè tè shumtèn ndaj shtresès suaj “tè tè persekutuarve “do tè ishin vetèm premtimet me lugè boshe ,do tè ishin vetèm mashtrimet elektorale ,ose tè tè lejonte ty e sojin tènd tè llomotisni si qen nèpèr ekrane e tè zhgarravitni nèpèr gazeta private .
Ja si thuhej nè njè libèr me kujtime pèr Leninin “-“Shumè kanè shkruar pèr “ashpèrsinè” e Leninit . Unè e dija (gorki ) pèr Leninin se shpifja dhe gènjeshtra janè njè metodè legjitime e politikès sè mikroborgjezisè ,njè mènyrè e zakonshme lufte kundèr armikut . Midis njerèzve tè mèdhenj tè kèsaj bote nuk di se mundntè gjendet tè paktèn njè tè cilin mikroborgjezèt tè mos jenè mundur ta njollosin me baltè.Kètè e dijnè tè gjithè .
Veç kèsaj ,tèrè njerèzit kanè aspiratèn jo vetèm tè ulin njè njeri tè shquar gjer nè nivelin e kuptimit tè tyre ,por edhe orvaten ta shkelin atè me kèmbè nè baltèn ngjitèse ,tè helmatisur ,tè cilèn ata e ngjizèn dhe e quajtèn “Jetè tè zakonshme “—“
Kjo vajza ,tè cilès i janè errrur sytè nga paraja , mashtron aq shumè sa thotè se Enveri paska vrarè edhe miliona shqiptarè !!!!
Mirè moj hitleriane e betuar , apo na thuan pak se me sa popullsi e gjeti Enveri e e la Shqipèrinè ? E gjeti me rreth 700 mijè banor e e la me mbi 3 milion ..Ku èshtè numri i tè vrarève kètu ??!! Po sot moj vajzè e “persekutuar ” a po na thua se sa vriten çdo ditè si zogj pule ????
Si kujton kjo nènpunèsja e shtetit ,Dallandyshe bici se me fandromat e saj do tè mbylli Jetèn ,Veprèn e dokumentuar tè Enver Hoxhès ?
Me tè drejtè Ilir hoxha e barazon ditèn e sotme me ditèn e 1993-it kur krimineli hitleriano-serb sali berisha e nxorri nè rrugè Familjen e Komandantit tè Luftès Enver Hoxha . Urrejtja e tij ndaj Enverit habiti çdo shqiptar . I habiti se nga shèrbètor besnik e bukèngrènès tek Familja e Enverit u kthye nè njè armik i betuar . Vallè ,çfar ndodhi me kètè njeri ? Ishte i lig ,ishte maskara ,ishte i poshtèr ,apo ishte armik i Shqipèrisè ? Mendoj qè sali berisha i meriton tè gjitha epitetet e kèqia nè leksikun shqiptar .
Dje Presidenti Ilir meta festonte pèrvjetorin e riardhjes nè Shqipèri tè familjes sè ish mbretit Zog .Si nuk u interesua ky far presidenti edhe pèr njè personazh tjetèr tè Historisè sonè mè tè ndritur ,atè tè Luftès e tè ndèrtimit tè Shqipèrisè moderne e industrialiste ?
–Zogu Ka ndèrtuar shtetin shqiptar -thonte ky qerrata president !! –Po Enveri e shkatèrroi kètè Shtet , mor hipokrit ?!
Enveri fitoi Luftèn , tè cilèn e tradhètoi Zogu ,,Enveri rindèrtoi Shqipèrinè nga e para e e bèri njè Shtet tè barabartè me tè tjerèt nè botè ,,njè shtet tè arsimuar ,tè fortè ushtarakisht e tè mjaftueshèm ekonomikisht ,e bèri njè shtet e njè vend krejtèsisht tè lirè e tè pamvarur . .
Ore president , shiko ato vilat tuaja e mos kujtoni ,as Ti e as Kryeministri se me nxjerrjen jashtè rrugève tè Familjes sè Enverit (se kur ishte gjallè i kèndonit kèngè ) do tè fitoni simpatinè e Ndèrkombètarève .
Pèrkundrazi Ndèrkombètarèt nderojnè çdo figurè Historike tè vendeve tè tyre e krenohen me to ,pavarèsisht diversiteteve ideollogjike . —“Del se Ai ishte ndèr dy Burrat e shtetit bashkèkohès qè De Goli i admironte mè shumè”(f.37,-shqiptari dinak -jon halliday)–
Ore President ,ore kryeministèr antienverist ja si shkruajnè disa nga Historianèt mè nè zè nè botè :-Ai mund tè pikturohej fare mirè duke mbajtur nè njèrèn dorè shpatèn e diktaturès sè proletariatit dhe nè tjetrèn “llampèn e arsimit Perèndimor “…
—. Ju pyes juve sot— .çfar keni edhe sot me Familjen e Enverit ?
Nuk u mjaftuat pèr 30 vjet tè vidhnit e tè krenoheni me atè qè ju la Enveri ?
Po qe se me fandroma allaveliaj do tè zhdukni njè Histori ,besoj se ju ka marrè me vete lumi i idjotèsisè .. Enveri rron e do tè rrojè pèrherè nè Historinè popullore ,nè kèngèt e popullit , nè tregimet e popullit ..Kèto nuk zhduken as me fandroma ,as me Institute ,as me bunkerarte e as me Media fashiste .(riza sinani 29.6.2020)

About admin

x

Check Also

Prof. Farudin Hoxha: Si i ndërtoi Shqipëria 650 diga në të gjithë vendin dikur

INTERVISTA/ Akademiku Farudin Hoxha, parashtron rrezikun që mund të vijë nga amortizimi ...