Home / Histori / Lajm: gjendet varri i filozofit antik iliro-shqiptar Aristoteli

Lajm: gjendet varri i filozofit antik iliro-shqiptar Aristoteli

aristoteli_ilir_02

Arkeologët mendojnë se kanë gjetur në veri të Greqisë varin e filozofit influent, Aristotel, sipas një konference për shtyp të mbajtur në Selanik.

“Ka prova të fuqishme se kemi gjetur varit e tij”, tha Kostas Sismanides i cituar nga televizioni shtetëror.

Vari i mundshëm i filozofit është në vendin ku ai ka lindur, në qytetin antik të Stagira-s në lindje të gadishullit Halkidiki pranë qytetit Olimpiada.

“Qytetarët e Stagira-s i sollën eshtrat e Aristotelit në vendin e tij të lindjes pas vdekjes në vitin 322 para erës sonë, duke i vendosur ato në jug të qytetit Khalkis dhe në godinën në formë patkoi që është duke u analizuar”, thanë arkeologët

About admin

x

Check Also

Prof. Farudin Hoxha: Si i ndërtoi Shqipëria 650 diga në të gjithë vendin dikur

INTERVISTA/ Akademiku Farudin Hoxha, parashtron rrezikun që mund të vijë nga amortizimi ...