Home / Lajme / Kelmendi vjen me akuza shokuese për Hashim Thaçin, zbulon detajet e pathëna për ‘Gjarprin’

Kelmendi vjen me akuza shokuese për Hashim Thaçin, zbulon detajet e pathëna për ‘Gjarprin’

Muhamet Kelmendi, njëri ndër themeluesit e Lëvizjes Popullore, përmes një shkrimi ka hedhur akuza të rënda ndaj Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, i njohur gjatë luftës me nofkën “Gjarpri”.

Kelmendi ka hedhur akuza të rënda ndaj Thaçit, për të cilin thotë se është shkatërruesi kryesor i UÇK-së.

Ua sjellim shkrimin e plotë të Muhamet Kelmendit, pa ndërhyrjen e redaksisë:

Shkaterrimtari i UCK-se,z.Hashim Thaci, paraqet video mbi punen e tij per themelimin e USHTRISE se Kosoves

Shkruan: Muhamet Kelmendi

Ne kohen e fundit eshte lansuar nga z.Thaci nje video mbi punen e “madhe” qe e paska bere ai per themelimin e Ushtrise se Kosoves qe u be me votim ne Kuvend.

Per lexuesit eshte mire te dihen disa fakte shume domethende qe flasin per te kunderten e asaj qe ka lanesuar Presidenca e Kosoves per z.Hashim.

Z. Hashim eshte angazhuar ne UCK ne vitet 1995/96.

Atij ia ka qejfi te deklaron se nga ai eshte formuar UCK. Por, me fakte konkrete flase:

Z.Thaci nuk ka qene ne asnje Mbledhje te Pergjithshme te LPRK-se dhe te LPK -se ku eshte vendosur themelimi i formaciineve ushtarake.

As ne MP te Pergjithshme te LPRK-se, viti 1997, as ne te Dyte 1999, si dhe me vone deri ne formimin e UCK-se, viti 1994, kurre z.Thaci nuk ka qene prezent dhe as qe ka qene i zgjedhur ne ato organe.

Po ky njeri nuk lene vend pa permendur se eshte themelues dhe personi njender kryesoret, mos kryesori i UCK-se.

Thjeshte mashtrim.

Per me teper, ne vitet ne vijim, pas vitit 1997/98 ne bashkepunim me grupin informal qe e krijuan, duke organizuar katershen famekeqe, Xhavit Halitin, Azem Sylen, veteveten Hashim Thacin dhe Kadri Veselin, te perkrahur nga Tirana, kryesisht Fatos Nano dhe Lobi Amerikani-serbo-greke, si dhe Kryesia e re e LPK-se e dalur ne maj 1998, pas grushtit te bere ne mars te vitit 1998- se, e shkaterruan LPK–ne dhe ne vitin 1999 edhe UCK-ne, duke e shnderruar ne organizate te zjarrefikese.

Lexo edhe:  Thaçi merr urdhër nga Vuçiq të mos flasë për këmbimin territoreve

UCK ishte ushtri e popullit e dalur nga populli dhe e formuar me gjakun me te paster te popullit shqiptar.

Dhe, te shkaterrohet nje ushtri e tille, sikunder beri Thaci dhe Ceku ne vitin 1999, eshte papergjegjesi e larte kombetare dhe tradheti ndaj shokeve qe rane nen nen flamurin e UCK-se.

Disa here ma von z.Thaci mori iniciativa per ushtri.

Tash eshte veshtire te shuhet pse zgjidhi kohen kur nuk kishte mundesi dhe kushte per formim.

Ndishta per te dalur si i vetmi person qe e done ushtrin.

Shiko pee kete vitet 2013-2015kur nuk u be ushtria. Ishta z.Thaci qe e propozoi por nuk u arrite dhe sot nuk ka takim qe nuk flete per ate se ka punuar shume, por ja qe te tjeret ishin kundr dhe ushtria nuk u formua.

Tamam nje loje politike dhe mashtruese per masat. ne menyre qe te dele si subjekt qe shume large e ka planifikuar dhe ai e kishte krijuar ushtrin, por ja qe te tjeret ne Kuvend ishin kunder.

Ne vazhden e kesaj e kemi propozimin pimpoze te z.Thaci para 15 muajeve, ne vitin 2017, kur ne Kuvend, keyetarit te Kuvendit, z.Veseli ia paraqiti projektligjet per votim lidhur me formimin e ushtrise.

Kjo inicitative e tij u anulua dhe u kundershtua nga SHBA,NATO etj. Kjo e detyroi z. Thaci te terheqe projekligjet nga Kuvendi dhe Kosova mbeti pa ushtri.

Nderrimi i pushtetit ne vend sjelli z.Ramush Haradinaj ne pushtet dhe ne krye te Qeverise.

Kryeministri arrti te perkatite tri projektligje. Si arriti te bashkepunoi z.Haradinaj me SHBA-te dhe e mori pelqimin, eshte ceshtje shume domethebese, por u be dakordimi dhe me ndihmen e SHBA-ve dhe te NATO-se u perkatitet projektligjet dhe ne Kuvend u votuan unanimisht.

Lexo edhe:  Bukoshi: Milaim Zeka është hajvan

Kjo eshte historia e Ushtrise se Kosoves.

Por, e demshme eshte paraqitja ne video televizive nje histori tjeter nga Presidenca, e mbushur me elemente jo reale, qe jane te kunderta.

Z.Thaci nuk eshte krijues i Ushtrise se Kosoves por shkaterrues i saj. Kete e beri ne tere punen e vete, para, gjate luftes dhe pas luftes ne Kosove, deri me sot.

Historia nuk mund te meshefet.

About admin

x

Check Also

Prof. Farudin Hoxha: Si i ndërtoi Shqipëria 650 diga në të gjithë vendin dikur

INTERVISTA/ Akademiku Farudin Hoxha, parashtron rrezikun që mund të vijë nga amortizimi ...