Home / Opinion / Isa Mustafa, kanibali i financave të diasporës

Isa Mustafa, kanibali i financave të diasporës

Isa Mustafa, kanibali i financave të diasporës

22 qershor 2020

Shkruan: Hajrush Shaqiri

Popull i nderuar, i Kosovës, këtë shkrim po e filloj për Isa Mustafen. Ai  që udhëheqë sot LDK-në, 25 vjet më parë  si ministër i atëhershëm i Financave të Qeverisë së Kosovës, bashkë me Bujar Bukoshin kryeministër, në vitin 1992, nënshkruan vendimin për themelimin e fondit të 3 për qindëshit.

Kështu me këtë nismë i kërkohej diasporës mbështetje financiare për Kosovë. E diaspora u tregua e gatshme si përherë për të ndihmuar vendlindjen në kohën e okupimit dhe pushtimit serb. Unë ne vitin 1994 kam migruar ne Gjermani, kam kerkuar Azil, jam instaluar në rrethinen e Bonnit, me dy shok jemi inkuadruar në fondin e financave për Diasporën, Bukoshi e ka pas zyren ku në këtë Zyre punonte një shok i joni, unë me disa shok ishim të angazhuar në këtë fond vullnetar, sidomos kur filloj Lufta ne Kosov ne 1998 Beteja e Jasharajave. E gjith Diaspora kishte shum interesim për Kosovën ne çdo vend në çdo klub të shqiptarëve dërgoheshin ndihmat gjithë markat qe u grumbullojshin ne klubet e shqiptareve me mijra e mijra. Financimi i luftës për liri. Ato mjete janë transferuar në zyren e Bukoshit në Bonn dhe në Stuttgart, Hafiz Gagica (kryetari i LDK për Gjermani) e kishte Zyren në keto dy Zyre jan Derguar me mira e mira marka Gjermane nga Diaspora e Gjermanisë, për popullin e Kosoves. Sot e asaj dite, askush nuk jep përgjegjësi se si u keqpërdorën mjetet e fondit të 3 përqindshit.

Për këto keqpërdorime fajtor janë Isa Mustafa dhe Bujar Bukoshi. Paratë e popullit u plaçkitën.

Llogari për këtë fond duhet të jap Isa. Një njeri që ta merr kafshaten e bukes prej gojes, një njeri që e han djersën punëtorit në mërgim, ai nuk quhet ndryshe veçse kanibali i financave ekonomike në Diasporë. Ky njeri me Bujar Bukoshin e kan vjedh, e kanë rrejt e kan mashtru e kan trathtuar popullin e Diaspores e popullin e Kosovës. Para luftes populli i Kosoves nl Diasporë, të shumë mjete kanë dërguar për fondin e Republikës së Kosovës, që atë e  kishin ne dorë këta, hajna si Mustafa e Bukoshi.

Fondi i cili ishte krijuar në vitet 90 kishte mbledhur miliona euro të mërgimtarëve por edhe të qytetarëve të Kosovës të cilët depononi para për të financuar qeverinë e Kosovës në ekzil. Ata u pasuruan për vete me ndihmat e diasporës per popullin e vuajtur të Kosoves edhe kafshaten e bukes e kursente vetem e vetem për të ndihmuar popullin dhe UCK që ishin në male duke luftuar Serbien Qetnike.

Në kohen kur filloj lufta, kur populli i Kosoves dhe UCK kishin nevoj per ndima nga Diaspora, këta hajna këta faqezinj, këta të pa fytyrë, i bllokuan ndihmat që diaspora i kishte grumbulluar për popullin, ende nuk dihet për çfar arsye. Por edhe Rugoves ua bllokuan fondin e Diaspores.

Ky është parashikimi i motit për 5 ditët e ardhshme

Këta dy duhen të përgjigjen por Kosova dhe të mos heshtin. Kur filloj Lufta koha ma e nevojshme per popullin e per UCK ky far Isa qeni plak e la UCK, në male pa armatim, popullin e shum vujtur e la në fusha e male pa bukë e ujë, pasi i bllokoi ndihmat e diaspores që ishin grumbulluar për popullin e për UCK-në. Janë bërë 20 vjet dhe nuk dihet asgjë për keqpërdorimet që u bënë. Janë Bujar Bukoshi e Isa Mustafa që e kanë keqpërdorë fondin e 3 përqindshit. Si është e mundur që ai të jetë ende në politikë e të drejtoj LDK-në. Ai është mashtrues, njeriu që e ka vjedhur diasporën. Isa Mustafa duhet të largohet dhe të dënohet. Deputetët e LDK-së duhet që Isën ta dënojnë për të kaluarën e tij kriminale dhe ta largojnë nga partia. Isa asht anti-rugovist. Une popull, jam për me u votu në zgjedhje, Hashimi, Ramushi, Kadria e Fatmiri, këta e kanë një të mirë pasi kanë luftuar kunder Serbisë kriminele. Por çfar të mire ka bërë ky Isa, qeni plak për Kosoven, asgjë kurrë, ai vetëm e ka zhvat vendin për interesa të veta personale. Të gjithë duam që të dihet se ku kanë përfunduar paratë e fondit të 3 përqindëshit, ne bashkatdhetarët më shumë se askush tjetër duam të dim të vërtetën.  Prokuroria Speciale e Kosovës, duhet hetoj dhe sqarojë këtë çështje një herë e përgjithmon. Por me këta politikanë të inkriminuar në pushtet si Isa Mustafa nuk zbardhen zhvatjet. Unë si mërgimtarë, jam i gatshëm të dëshmojë për abuzimet e bëra ndaj ondin 3%. Sot i gjithë populli të bashkoht e ti zgjedh këta, politikantë që janë të popullit e për popullin.

Por qfarte mire ka ber ky Isa qeni plak per Kosoven, vetum nji njeri le te thot qe ky njeri e ka ber qet a qat te mir per Kosoven une po ju kerkoj falje.ky njeri e ka flliq LDK  a edini ju popull kush ka qen LDK e Dr.Rugoves e Prof. Fatmir Sejdiut me qen LDK ka qen krenari e madhe. Ky isa qe 20vite e ka Helmuar Kosoven. Ky njeri ne kohen e Komunizmit ka denuar shqiptar,sod ky ben perqarje mashtrime.

Popull I nderuar I Kosoves eshtë shum fat i madh qe sot ne Kosov I kemi politikanet e rinje qe janë per popullin e me popullin ALBININ(Hasan Prishtna I ri).VJOSA  Osmanin (Merkelka e Kosoves).

Të  gjithë vrasesit, hajnat, kriminelat me i dënu populli. Nuk shkon ma keshtu dikush milioner e dikush s’ka bukë.Thot një thenje e popullit, Kriminelat me parë e shkatrrojnë shtetin se sa leshojnë, shtetin,e dim na te gjithë, por populli nese don edhe din. Në, Kosovë nuk ka drejtësi sot, por populli e ka drejtësin këta hajna, kriminela me i denu sa ma shpejt. Diaspora e ka friken se po na cofë Isa, e na jetë merak që se merr denimin e popullit te dashur Kosoves. Diaspora e ka edhe një kerkes per Kosoven e per Albinin ne perveq se kemi dhen ndihmat e shumta per fondin e Republikes se Kosoves 3perqindëshi, kena dhan edhe disa bona per luften ne Kosovë qe I kan marr keta hajna e ma kush nuk i permend ma kush, na thojshin kur te fitojm keni me i marr keto pare por ma kush nuk i permend.

Une jam deshmi e gjallë kur ne vitin 1989 me parollen E gjith Kosova në Prishtinë, me mbrojt Autonomin e Kosoves, i gjithë populi u nis per ne Prishtinë, Burra,Gra, Djem, Vajza, i gjithë populli ne këmbë me ardhe ne Prishtinë ne çdo rrugë, fusha male, shiqojshe njerëz as tankat e kallashat e qetnikve serb nuk i frigonte popullin e dashur te Kosoves.

Kur mbërrinem në Prishtinë ishimi dikun 100 a 200 mi njerz, ushtonte Prishtina,kur e kendojshmi kengen Besa Besë, Besen ta kam dhënë…..Une me syt e mi e kam par qe policët qetnik serb u drithke kallashi ne dorë nga frika. Me kujtohet I nderuari Veton SURROI nga pista e sheshit folke vllezerë, shperndohuni, shkoni ne shpija se Kosova është e jona RroftKosova!.

Po te thonte Vetoni mshoni vllezer ne hakshmi policët serb me  kallash e me tesha vesh. Popull I nderur I Kosoves sikurAlbini ta ftonte popullin sot me parollen “Egjithë Kosova në Prishtinë. une i kisha propuzuar Albinit qe ta ftonte edhe Diasporen. E gjith Diaspora ne Kosovë ju garantoj qe to te tubohen 500 mi Njerzë në Prishtinë. Hajnat e kriminelat e Kosoves se din se qka i pret.

KanibaliI Financave Ekonomike te Diaspores edhe ne vrimen e minit nese hin, kena me shkue I gjith populli me kap e kena me ngre zhag zhag neper sheshin e Prishtines e ta kupton se ket e ka merituarnga Populli. Populli kur don edhe din, e pastajkena me fillu me Hajnat e vogel. Nuk shkon ma keshtu dikush Milioner e dikush s’ka bukë. Ju perqafon diaspora, Kosovë e Dashurë!.

About admin

x

Check Also

Dyluftimi i integristëve!

Shkruan: Medai Shaholli I ashtuquajturi ‘grupi i zjarrit’ brenda integristëve me protagonistë...