Home / Lajme / Gazeta amerikane alarmon për ndikimin rus në zgjedhjet në Kosovë: Kongresisti më i madh prorus, mentor i Vjosa Osmanit

Gazeta amerikane alarmon për ndikimin rus në zgjedhjet në Kosovë: Kongresisti më i madh prorus, mentor i Vjosa Osmanit

Gazeta hulumtuese amerikane “Open Source Investigations”, ka raportuar për raportet shumë të afërta të kandidates për kryeministre të LDK-së, Vjosa Osmanit, si dhe bashkëshortit të saj, Prindon Sadriut, me mikun e Putinit në SHBA, kongresistin Dana Rohrabacher. Kjo gazetë e përshkruan kongresistin Rohrabacher si njeri që i ka avancuar interesat ruse në Kosovë, i cili edhe në SHBA dhe kudo në botë, përmes shkrimeve dhe aktivitetit të tij vazhdimisht e ka mbrojtur Putinin dhe Rusinë.

A po ndërhyn Rusia në zgjedhjet e Kosovës? Aleati kongresist i Putinit, Dana Rohrabacher, është mentor i Prindon Sadriut. Burri i Vjosa Osmanit-Sadriu shërbeu si asistent i Kongresmenit Rohrabacher. Të dy, Vjosa dhe Prindon Sadriu, kanë një lidhje shumë të ngushtë me Dana Rohrabacher. Rohrabacher ka avancuar interesat ruse në Kosovë.

Vjosa Osmani-Sadriu është zyrtare e lartë e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) dhe kandidate e partisë për kryeministre në zgjedhjet e parakohshme të planifikuara për tetor 2019. Burri i saj është Prindon Sadriu, një zyrtar i lartë në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Kosovës. Çifti u martua në dhjetor 2012.

Prindon Sadriu, të cilit kohët e fundit iu dha grada diplomatike e ministrit (një promovim i ndikuar nga akuzat e nepotizmit), u emërua Drejtor për Marrëdhënie Bilaterale në Ministrinë e Punëve të Jashtme në korrik 2008. Para kësaj, nga 2006 deri në 2007, ai ka punuar për Dhomën e Përfaqësuesve të SHBA-së si asistent i Përfaqësuesit Republikan, Dana Rohrabacher.

“Të punosh në Kongresin e Shteteve të Bashkuara ishte një përvojë e mrekullueshme që lë një shenjë të pashlyeshme”, kishte thënë Prindon Sadriu në vitin 2018. Në të vërtetë, Rohrabacher dhe Sadriu kanë mbajtur marrëdhënie mjaft të afërta.

Sipas Vjosa Osmanit (e vetëdeklaruar si një mikeshë dhe mbështetëse e Dana Rohrabacher), kongresisti shpesh është takuar me Prindonin vitet e fundit

Në përgjithësi, një marrëdhënie e tillë me një përfaqësues amerikan do të ishte e dobishme për një kandidat për kryeministër, veçanërisht në Kosovë, një nga vendet më proamerikane në botë. Por, Dana Rohrabacher nuk është vetëm miku i familjes Sadriu. Ai është kryesisht shoku i Rusisë së Putinit. Dhe Rusia nuk është në asnjë mënyrë mike me Kosovën. Dana Rohrabacher përdori pozicionin e tij si kryetar i Nënkomitetit të Dhomës së Punëve të Jashtme për Evropën (një organ i rëndësishëm që mbikëqyr politikën drejt Evropës, përfshirë Rusinë) për të shtyrë përpara interesat ruse. Ai mbrojti inkuadrimin e Rusisë në Gjeorgji në vitin 2008 (www.telegraph.co.uk/Rebel-Republican-congressman-Dana-Rohrabacher-backs-Russia-over-Georgia) dhe aneksimin e Krimesë në 2014 (www.nytimes.com/kremlin -finds-a-mbrojtës-in-kongresin

Rohrabacher kundërshtoi sanksionet dhe loboi për të shfuqizuar Aktin Magnitsky, i cili vendosi dënime për oligarkët dhe zyrtarët rusë të akuzuar për korrupsion dhe abuzime të të drejtave të njeriut. Rohrabacher propozoi një ndryshim për të goditur emrin e avokatit rus të martirizuar Sergei Magnitsky në një projektligj global kundër korrupsionit, duke mbështetur versionin rus të ngjarjeve (duke pretenduar se Magnitsky nuk ishte një kallëzues, por një hajdut).

Rohrabacher përdori memorandume private të siguruara nga Rusia në luftën e tij kundër Aktit Magnitsky dhe pasardhësit të tij Global Magnitsky. Ai udhëtoi për në Moskë, u takua me të besuarit e Putinit dhe pranoi dokumentet nga zyrtarët rusë. www.politico.com/putin-congress-rohrabacher

Rohrabacher u takua me agjentët rusë në Moskë, Shen Petersburg dhe Uashington. Kongresisti pati disa takime me Maria Butina, e cila më vonë pranoi fajësinë, në një gjykatë amerikane, për akuzën e komplotit për të vepruar si një agjente e huaj. (abcnews.go.com/russia-bistro-bis-calif-congressman-dined-accused-ruse). Në vitin 2017, ai darkoi me bashkëpunëtorin e Butinës, Alexander Torshin, zv.guvernatorin e Bankës Qendrore të Rrusisë, i cili ka qenë i lidhur me shërbimet e sigurisë ruse dhe krimit  të organizuar. (www.nytimes.com/dana-rohrabacher-putin-kremlin-under-fire).

I quajtur “Kongresisti i preferuar i Rusisë”, Dana Rohrabacher luftoi për krah me Vladimir Putin në vitet 1990. “Muskujt e Putinit – kujtoi Rohrabacher – janë thjesht të pabesueshme”. Sipas fjalëve të Rohrabacher, Putin “është një njeri i fortë dhe ai supozohet të jetë një njeri i fortë, kjo është ajo që dëshiron populli rus”. (Www.theguardian.com/dana-rohrabacher-loses-congressional-seat-russia-putin).

Rohrabacher ka qenë nën një kontroll të ashpër hetimor dhe politik për afërsinë e tij me Rusinë. Ai u bë aq i vlefshëm për Kremlinin sa FBI-ja e paralajmëroi atë që spiunët rusë po përpiqeshin ta rekrutonin si spiun. (www.newsweek.com/dana-rohrabacher-putins-favorite-congressman)

“Kur po e dëgjoja u ndjeva sikur po shikoja RT, Televizionin Rus”, përshkroi një herë një Kongresist Demokrat. Republikanët vunë në dyshim gjykimin dhe synimet e tij. Në 2017, udhëheqësi i asaj kohe me shumicë republikane, Kevin McCarthy, u regjistrua duke thënë se ai besonte se Rohrabacher paguhej nga Putin. Pas 15 mandateve në Kongres, Dana Rohrabacher është shndërruar në një të dëbuar në Uashington, “mishërimi i korrupsionit moral” (www.washingtonpost.com/a-not-so-fond-farewell-to-dana-rohrabacher-putins -kongresi më i mirë i mikut) mbështetja ruse e Rohrabacher e detyroi atë të përballet me zgjedhje të parakohshme dhe në nëntor 2018, ai humbi vendin e tij në Orange County California.

Por, Dana Rohrabacher ka qenë gjithashtu një agjent për interesat ruse në Kosovë. Kjo gjë ngreh një pikëpyetje të madhe për kandidaturën e Vjosa Osmanit: A po ndërhyn Rusia në zgjedhjet e Kosovës?

( Huazuar nga Portali Veriu info)

About admin

x

Check Also

 Mbështetje e fuqishme nga Amerika për Qeverinë Kurti/ Blinken sapo e tha me zë të lartë: “Kosova është partnere e palëkundur dhe e rëndësishme e SHBA-së”

Nga: Gëzim Mekuli Mbështetje e fuqishme nga Amerika për Qeverinë Kurti Sekretari...