home
autori mediat impresum kontakt
aktuale
kulturė
analizat
intervista
arkiv
historia
Debat

 

TĖ NGRITET VETĖDIJA SHTETFORMUESE

LETER E HAPUR:

PRESIDENTIT TE KOSOVES

KRYEMINISTRIT TĖ KOSOVES

MINISTRAVE DHE DEPUTETEVE TE KOSOVES

RESHAT SAHITAJ & BEHARE REXHEPI

 

Shekuj me radhė populli ynė u sakrifikua pėr lirinė qė ne sot e jetojmė. Dinjiteti dhe atdhedashuria u tregua kur mbi njė milion shqiptar u kthyen nga bota rehatshme nė shtėpitė e tyre ende pa u shuar flaka dhe tymi i oxhaqeve tė tyre. Nė fytyrėn e secilit dukej gėzimi dhe lumturia qė, mė nė fund, vuajtjet, torturat, vrasjet, burgosjet, e sakrifica kolektive e njė populli tė tėrė u kurorėzua me lirinė. Populli ishte i vetėdijshėm se na prisnin ditė e vite tė varfėrisė, por mė mirė tė varfėr se sa tė jetohej me frikė nė palcė.

Kurrė mė forcat serbe nuk do na trokasin nė derė pėr tė na burgos djalin apo dhunuar vajzėn. Kurrė mė nuk do tė ndodhin vrasje enigmatike! Kurrė mė nuk do shfrytėzohej pasuria e Kosovės nga tė huajt! Kėto dhe shumė mendime tjera pushtuan mendjen e shqiptarit me shpesė se do vinin ditė tė mira.

Gjendja sociale e pasluftės

Gjendjen e rėndė ekonomike tė ditėve tė para tė lirisė e zbuti Bashkėsia Evropiane duke ndarė miliona pastaj miliarda dollarė ndihmė Kosovės. Edhe pse njė pjesė e kėtyre ndihmave humanitare shkonin ne xhepa tė ndėrkombėtarėve dhe shqiptarėve tanė qė pėrfitonin nga tragjedia e njė populli tė tėrė, Kosova ndėrtohej mė shpejt se ē’ishte planifikuar.

Me konsolidimin e Parlamentit dhe Qeverisė sonė, ndihmat u rralluan dhe na mbetej qė vetė tė mendonim pėr ngritjen e ekonomisė dhe tė standardit tė jetės sė qytetarit tonė. Mirėpo, nė vend se tė zhvillohej ekonomia dhe standardi i pėrgjithshėm, ēdo ditė e mė tepėr ngrihej standardi i personaliteteve politike. Enigmatike ėshtė se si ministrat tanė brenda pak muajve shndėrrohen nė milionerė! Enigmatike ėshtė se si Kosova me tėrė resurset e pasurisė nėntokėsore ende mbetėt vendi mė i varfėr nė botė?!

Pyesim: sikur tė ishte vetėdija e shtetformimit tek personalitet politike, a do tė ishte Kosova vendi me i varfėr nė Evropė.

Kontrolli mbi media

Jo rastėsisht mediet konsiderohen si arma mė e fuqishme pas bombės atomike. Jo rastėsisht qeveria jonė nė mėnyrė tė sofistikuar ka shtrirė kontrollin nė tė gjitha mediet, natyrisht, jo duke ushtruar dhunė direkte, por duke i vėnė nė pozita gazetarėt mė besnik tė tyre dhe duke i infiltruar ndonjė gazetar aty ku nuk ka ndikim. E, kontrolli mbi media, thuhet pėrgjithėsisht nė traditėn informative, i ndihmon qeverisė t’i fshehin gjurmėt e krimit tė organizuar dhe krimit ekonomik.

Pyesim prandaj, po tė ishte ngritur ashtu si duhet vetėdija e shtetformimit tek personalitet politike nėn qeverisjen tuaj, a do tė kishit nevojė tė censuroni mediet.

Pozita dhe opozita

Se pari nė Kosovė nuk ekziston asnjė parti politike e mirėfilltė ku anėtarėt e tyre aderojnė pėr programin partiak. Kalimi prej LDK-sė nė AAK, prej AAK nė PDK, prej PDK-sė nė LDK ėshtė barometri mė i mirė qė na tregon se anėtarėsia e tyre janė karrieristė qė mendojnė vetėm pėr pasurimin e tyre individual. Ėshtė e pashpjegueshme se si njė individ qė pėrmes mjeteve te informimit deklaron gjėrat mė tė kėqija aderon tė nesėrmen po nė atė parti! Pyesim, mos individėt e tillė qė bėjnė kalimin prej njėrės parti nė tjetrėn, janė tė zhytur nė krimin e organizuar dhe pėr tė gjetur mbrojtje i mbėshteten njėrės apo tjetrės parti. Individėt e tillė janė nė kėrkim tė mbrojtjes sė pasurisė sė tyre tė fituar pėrmes grupeve mafioze. Kėta as qė kanė menduar pėr parti e lėre mė pėr fatin e popullit.

Besoj se po tė ngritėt vetėdija e shtetformimit tek personalitet politike, mė pak do tė ketė kalime nė partinė rivale.

Korrupsioni, droga dhe prostitucioni pengesė pėr integrimin nė BE

Ka kohė qė personalitet politike e sidomos ata ne pozita kyēe pėr integrimin e Kosovės nė BE, manipulojnė opinionin tonė me deklaratat e tyre stereotipe, duke e cekur se pasaportat biometrike janė pengesė pėr liberalizimin e vizave, duke mashtruar opinionin se sė shpejti do tė integrohemi nė BE etj. Nė fakt kėto janė deklarata pėr t’iu dhėnė shpresa tė rreme popullit dhe njėherit pėr t’i hedhur pluhur syve BE, qė tė pėrfitojnė nga fondet e dedikuara pėr kėtė gjė.

Kudo nė botė ekziston korrupsioni i personaliteteve politike, por nė momentin kur njė personalitet dyshohet ose zbulohet i merret imuniteti dhe dėnohet. Raste tė tilla kemi sa tė duash, por ndėr mė spektakularėt ėshtė ai Drejtorit tė NATO-s Wily Claess, i cili dha dorėheqje se akuzohej pėr 2 milion DM, tė cilat nuk i kishte futur ne xhepin e tij, por nė atė tė partisė se tij. Rasti tjetėr ėshtė ai i kryetarit tė Francės, i cili akuzohej pėr njė biletė tė aeroplanit qė e kishte shfrytėzuar nė emėr tė qeverisė pėr vajzėn e tij. Kėto ditė nė Belgjikė akuzohet Van Correnberg i PS. Si ėshtė e mundur qė nė Kosovė pėr asnjėrin ministėr tė mos guxojmė tė dyshojmė se ka keqpėrdorur fondin publik pėr xhepin e tij personal?! Ēka i duhet ministrit avokati nėse ėshtė i sigurt se nuk ka keqpėrdor fondin publik?! Si guxojnė qytetarėt tė protestojnė pėr ta mbrojtur njė ministėr qė dyshohet se ka keqpėrdor fondet e po atij qytetari?! Pas pėrfundimit tė gjyqit nėse ministri apo deputeti del i pafajshėm ka tė drejt tė kėrkon dėmshpėrblim material dhe moral e jo tė kėrkojė mbrojtje morale dhe materiale nga qeveria, partia dhe anėtarėsia e tij.

Po tė ngritėt vetėdija e shtetformimit tek personalitet politike, do tė luftohet ndershmėrisht korrupsioni droga dhe prostitucioni qė janė pengesa numėr njė pėr integrime nė BE.

Shendetėsia

Nė Kosovėn e pasluftės sistemi i shėndetėsisė ėshtė ndėr mė tė mjerueshmit, jo vetėm nė Ballkan, por ndoshta mund tė krahasohet edhe me vendet mė tė varfra afrikane. Kudo nė botė ekziston sigurimi shėndetėsor e nė Kosovė qytetari ynė nuk mund tė shtrohet nė spital pa dhėnė fshehtas 200 euro, ku aty ka vetėm krevatin pa ēarēafė, jastėk e jorgan. Nė spitalet e Kosovės pastėrtia nėn nivel, kujdesi nėn nivel, pagesa e qytetarit mbi nivelin evropian.

Po tė ngritėt vetėdija e shtetformimit tek personalitet politike, do tė ngrihet niveli nė shėndetėsi, sepse pa popull tė shendosh nuk ka qeveri tė shėndosh.

Pa zhvillimet kulturore pavarėsia ėshtė e brishtė

Nė ēdo vend tė botės e madje edhe nė ato mė tė prapambeturat kulturės i japin rėndėsi tė veēantė sepse kultura ėshtė pasqyra mė reale e njė populli. Pėr fat tė keq deri sot qeveria ka emėruar ministra akultural me njė staf po aq destruktiv. Ēdo subvencion nga Ministria e Kulturės jo vetėm qė ėshtė keqpėrdor, por edhe ju ėshtė ndarė atyre qė nuk e kanė merituar. Kanė ndarė qindra mijėra euro pėr spektakėl tė misave, qindra mijėra euro pėr filma, qė kurrė nuk janė punuar, madje nuk ėshtė bėrė asnjė metėr shirit filmik, dhe janė paguar botime tė librave pa asnjė vlerė artistike e kombėtare.

Po tė ngritėt vetėdija e shtetformimit tek personalitet politike, do tė zhvillohet kultura e mirėfilltė qė do bėhet dritėshpėrndarėse e idealeve tė popullit nė botė.

E kaluara bazė e ndėrtimit tė sė ardhmes

Ėshtė bėrė njė praktikė qė ēdo gjė e kaluar skajshmėrisht tė injorohet, duke u pėrpjekur qė t’i glorifikojnė vetėm veprat e veta dhe tė shokėve tė tyre. Ėshtė krijuar bindja se lufta pėr pavarėsinė e Kosovės ka filluar me 1997 dhe ēdo kush tjetėr qė rrėfen se i ka kontribuar luftės pėr ēlirim injorohet. Injorohen gjenerata tė tėra patriotėsh, dėshmorė e veprimtarė qe nga 1978 e deri mė 1998. Pėr disa, viti 1998, konsiderohet dhe ēmohet si vit i rezistencės sonė. Madje jo vetėm kaq, por injorohen dhe njollosėn edhe disa qė ranė heroikisht nė fushėbetejėn e lirisė. Injorohen dhe nuk pėrfillėn familjet e shokėve tė tyre, tė cilėt ranė nė altarin e lirisė. Kujdesemi pėr ndonjė shokė tė tyre, e pėr ndonjė qė ndoshta as qė e ka parė luftėn me sy. Ende, kaq vjet pas luftės qeveria nuk gjen mundėsi pėr ta pėrpiluar njė libėr objektiv pėr luftėn! Si ėshtė e mundur?

Po tė ngrihej vetėdija e shtetformimit tek personalitet shkencore, do tė bėhej vlerėsimi objektiv i historisė sonė aq tė shtrembėruar.

Hapja e ambasadave dhe nominimet

Ambasadat janė pikat mė tė domosdoshme nė funksionimin dhe zhvillimin e njė shteti. Pėrmes ambasadave zhvillohen marrėdhėniet ekonomike dhe kulturore ndėrshtetėrore. Secili shtet kujdes tė veēantė i kushton emėrimit tė ambasadorėve dhe stafit tė tij. Zakonisht ambasadorėt janė intelektual me njė kulturė tė pėrgjithshme, por para se gjithash verifikohet atdhedashuria e tyre ndaj shtetit tė vetė. Kryesisht ambasadorėt janė mbi dyzetvjeēar. Rast specifik ėshtė Franca ku nė Irak e emėron ambasadorin 32 vjeēar, me tė riun nė historinė e saj. Nė Kosovė ambasadorėt emėrohen nė bazė tė marrėdhėnieve familjare dhe partiake. Nuk ėshtė aspak pėr t’u habitur nėse bisedoni me ndonjė ambasador tonin, i cili nuk e din kush ishte Jusuf Gėrvalla dhe Enver Hadri, siē me ka rėnė vėrėn e shkuar tė bisedoj me njėrin prej tyre. Edhe mė keq madje, nuk duhet tė habiteni kur ne ambasada tona tė takoni emra qė dikur i kanė shėrbyer UDB-sė, e tė tillė ka!

Po tė ngritėt vetėdija e shtetformimit tek personalitet politike, do tė emėrohen ambasadorė e kėshilltarė qė dinė dhe e donė atdheun.

Prishtinė, 04/06/2010

Kriza s’do brirė

“Borxhi publik nuk ėshtė mė problematik. Ai tashmė ka shkuar nė 60 pėr qind. Edhe borxhin e jashtėm e pėrballojmė, se e kemi afatgjatė” – deklaratė gjithė besim kjo e bėrė nga ministri shqiptar i Financave nė njė konferencė pėr “zhvillimin ekonomik tė vendit”. Garancia e fjalės sė tij do ishte e dyshimtė edhe sikur Bode tė drejtonte financat e secilit prej 27 vendeve tė BE-sė sot, megjithatė, duke qenė se lagjja ku ai menaxhon financat quhet Shqipėri, deklaratat e tilla edhe mund tė anashkalohen.Por shqetėsimi ėshtė se fjalėn e tij e pėrforcon kryeministri i vendit. “Me reformat e thella e tė gjithanshme tė kėsaj qeverie, Shqipėria do tė mund tė kapė orbitėn e vendeve tė zhvilluara”. - Ja kėshtu garanton ai me trimėrinė qė e karakterizon.Nė fakt, tė njėjtėn siguri kishte nė fjalėn e tij edhe kur nė Parlament fliste pėr shndėrrimin e njė goje nė kėpucė, por kjo e krizės dhe e reformave ėshtė me interes mė tė prekshėm.Si ministri i Financave,ashtu edhe kryeministri (apo kushdo shqiptar tjetėr qė e sheh veten brenda oborrit tė parrethuar tė PD-sė), nxiton tė pėrgėnjeshtrojė ekzistencėn e krizės

dhe tė bėjė deklarata pėrjashtuese pėr tė.  Njėlloj si dy tė cituarat mė sipėr. Ndėrkaq, nė Evropė nuk ka guxim asnjė prej kryeministrave, vendet e tė cilėve janė prekur mė shumė se tė tjerėt nga recesioni botėror, qė tė mohojnė ekzistencėn e saj.Ekonomisti i Nobelit, Paul Krugman, pati deklaruar tetorin e kaluar se “qendra e krizės evropiane nuk ėshtė Greqia, por Spanja”. Me njė borxh tė jashtėm qė kap 91 pėr qind tė GDP-sė, me njė shifėr zyrtare papunėsie prej 20 pėr qind (dyfishi qė prej rizgjedhjes se Zapateros nė krye tė qeverisė), e njė deficit buxhetor qė kalon pėrmasat e regjistruara ndonjėherė nė shtetin e tyre, spanjollėt e shohin sot vendin t’iu dridhet nėn kėmbė nga borxhi. Ama e kuptojnė situatėn, po e tregojnė publikisht atė dhe qeveria po mundohet tė ndėrmarrė masa pėr parandalimin e situatave tė pakėndshme qė sjellin krizat financiare. Ministrja spanjolle e financave, Elena Salgado pranon nė shtypin e vendit tė saj se deficiti buxhetor ka dalė jashtė kontrollit, duke shpėrthyer nė 11.4 pėr qind tė GDP-sė. Dhe ėshtė e ndėrgjegjshme qė duhen ndėrmarrė hapa urgjente, ndaj i sugjeroi Zapateros tė ndėrmarrė reformat e duhura qė e ngushtojnė kėtė deficit nė shifrėn ambicioze tė 2.5 pėr qind. Kryeministri ėshtė nė situatė tė vėshtirė, sepse zgjedhjet lokale janė nė prag dhe atij nuk i intereson tė ngrejė valė pakėnaqėsie duke ulur shpenzimet publike nė prag zgjedhjesh, veēanėrisht tani qė popullariteti i tij ėshtė nė ulje pėr shkak tė krizės. Nga ana tjetėr, konservatorėt e Partisė Popullore shohin rritje nė mbėshtetje, me gjithė problemet e imazhit tė tyre tė lėkundur pėr ēėshtje ryshfeti.Ku qėndron thelbi? Brenda qeverisė, ministrja e Financave pati pėrgjegjėsinė dhe guximin t’i kėrkojė eprorit tė saj tė pėrshpejtojė reformat, tė cilat nė fakt filluan qė javėn e kaluar, kur tė enjten Parlamenti miratoi planin e ashpėr pėr uljen e shpenzimeve publike. Vėrtet plani hyn nė fuqi vetėm nė fillim tė vitit tė ardhshėm, ama vendimi u mor.Kurse nė Shqipėri, kriza, deficiti dhe problemet as qė nuk njihen si tė tilla, jo mė tė adresohen. Deficiti buxhetor nuk trajtohet ndonjėherė si problem e as shpenzimet publike nuk i gjejmė nė gojėn e politikanėve tanė qeverisės. Afėrmendsh, edhe fryrja e administratės publike, qė tė nxėrė sa mė shumė ngjyra militantėsh e mbėshtetėsish, nuk ka si tė jetė e adresuar publikisht, teksa politika i bėn bisht shkėlqyeshėm ēėshtjeve delikate e tė prekshme tė ekonomisė dhe financave.Kryeministri spanjoll e pranon tashmė se ka vėnė interesin politik pėrpara atij kombėtar kur nuk i ka kushtuar vėmendje kėrkesės pėr pėrshpejtim tė reformave. Ama ai tashmė ka reaguar dhe Spanja po pėrpiqet mė tė gjitha mėnyrat tė ruajė pozicionin e saj si vendi i katėrt pėr nga ekonomia nė Bashkimin Evropian. Por kjo nuk ėshtė asesi as faj, as meritė e Zapateros. Sė bashku mė zėrat e brendshėm tė qeverisė e tė shtresave tė ndryshme tė prekura nga recesioni spanjoll, kryeministri ėshtė pėrballur me njė opozitė tė fortė, argumentuese, presion-ndjellėse e shtytėse, qė e ka vėnė shumė nė lėvizje Zapateron. Zgjedhjet e ardhshme spanjolle janė nė vitin 2012. Sikur ato tė bėheshin sot, sipas shtypit spanjoll, do i fitonin konservatorėt e Partisė Popullore. Ama deri nė 2010-ėn, kryeministri pretendon se do jetė nė gjendje tė ndėrmarrė masa qė ta nxjerrė Spanjėn nga pozicionimi si “vatra e krizės evropiane” (me 20 pėr qind tė papunėsisė, ajo tashmė shihet si e tillė edhe nga vetė BE).Por, ashtu si edhe Greqia, Spanja e ka tė identifikuar problemin, e njeh, e pranon dhe mundohet ta adresojė atė; pa e mbajtur asnjė minutė publikun tė painformuar. Mbase nuk ka asnjė vlerė ky informacion, qė e lė popullsinė me nerva tė acaruara kur mėson se si shpenzohen fondet publike apo ē’fat ka deficiti buxhetor, ama edhe pėr ta gėnjyer nė mes tė ditės, nuk e merr kurajėn kush.Krahasimi mbase nuk ka vend, por tė marrėsh parasysh shumė aspekte tė vendeve tė sjella kėtu. Ama si nė BE, si jashtė tij, ministrat e financave dhe kryeministrat njė kuptim kanė pėr publikun. Pėrse disa pranojnė gjendjen e mundohen ta adresojnė atė, e tė tjerė mohojnė, mbėshtesin e nxisin njėri-tjetrin tė fshehin diellin me shoshė?
Borxhi i jashtėm i Shqipėrisė ėshtė mė i lartė se ai i Spanjės; deficiti buxhetor po ashtu, papunėsia po e po. Interesat politike e zgjedhore janė gjithashtu shumė mė tė mėdha e tė paskrupullta nė krahasim me iberikėt. Gjithandej ua kalojmė. Edhe nė unisonin e pėrpjekjeve pėr tė bindur dynjanė qė krizė nuk ka, sepse brirėt e saj s’duken kund.E mira do ishte qė problemi tė identifikohej e tė adresohej. Por kur nė fakt unisioni shtrihet edhe pėrtej qeverisė, pėrderisa opozita ka ngecur tek ca ultimatume e ca kuti deri sa tė vijė nė pushtet, e ėshtė e vėshtirė tė besosh se kriza e deklaratat rreth saj do tė merren ndonjėherė seriozisht nė vend. Duhet guxim i madh tė mohosh atė qė duket. Prandaj vallja e krizės tek ne hidhet nė gojė tė ujkut, sepse valltarėt janė guximtarė. Madje, nga ata pėr t’u pasur zili! 2.06.2010
gjedlira@yahoo.co.uk

Shqiperi

Do zhdėmtohet "General Electric" pėr prishjen e kontratės

Tiranė, 20.05.2010

Qeveria shqiptare pranon humbjen e ēėshtjes gjyqėsore pėr "trenin elektrik", projekt tė cilin e ndėrpreu nė mėnyrė tė njėanshme, ndonėse ishte nėnshkruar njė kontratė e rregullt dypalėshe.

Nė mbledhjen e djeshme tė Kėshillit tė Ministrave u vendos ekzekutimi i vendimit tė Gjykatės Ndėrkombėtare tė Arbitrazhit, nė Romė, Itali, pėr ēėshtjen nr.14403/FM General Electrics, Athena (Iliria Consortium) kundėr Ministrisė sė Punėve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit, nė vlerėn 11 milionė euro. Pėr kėtė vlerė ėshtė rėnė dakord, sipas marrėveshjes sė negocimit me 'General Electrics'. Ministrisė sė Punėve Publike dhe Transportit, nė buxhetin e miratuar pėr vitin 2010, do t'i shtohen fondet pėrkatėse pėr kryerjen e pagesės sė vlerės dhe procedura e ekzekutimit do tė jetė nė pėrputhje me marrėveshjen e negocimit ndėrmjet 'GE Transportation System S.p.a.' dhe Republikės sė Shqipėrisė, pėrfaqėsuar nga Ministria e Punėve Publike dhe Transportit. Detyrimi financiar do tė pėrballohet nga buxheti i shtetit, fondi i kontigjencės. Nė kėtė mėnyrė, pėrfundon me njė dėm tė konsiderueshėm financiar "kapriēoja" e qeverisė 'Berisha' pėr anulimin e kėsaj kontrate, e cila do tė realizohej pėrmes njė borxhi me terma tė buta dhe do tė sillte njė leverdi tė madhe ekonomike, sidomos pėr shtresat nė nevojė qė pėrdorin trenin. Kėto ditėt e fundit, ministri Olldashi ka akuzuar direkt ish-ministrin e Transporteve nė qeverinė socialiste Spartak Poēi se, nėpėrmjet njė letre informale ka shkaktuar dėmin nė fjalė. Kjo akuzė, e ēuar tashmė nė prokurori pėr "abuzim me detyrėn", ėshtė kundėrshtuar nga Poēi, i cili ka pohuar se faji duhet kėrkuar tek ata qė nuk e ēuan kontratėn pėr ratifikim nė Parlament.
BalkanWeb

Reagim Ministrisė sėTransportit

Ish-ministri socialist i Transporteve Spartak Poci ka reaguar ndaj Ministrise se Transportit, e cila e fajeson ate si pergjegjes direkt per denimin e Shqiperisė nga Gjykata Nderkombetare e Arbitrazhit ne lidhje me ceshtjen e trenit elektrik Tirane- Durres.

Sipas ministri aktual Olldashi ,  i cili  ka ngritur edhe nje padi ne gjykate, ish-ministri Poēi ka kerkuar zyrtarisht zbatimin e menjehershem te nje pjese te kontratės per trenin, ne kundershtim me ligjin dhe pa marrė ratifikimin ne kuvend te marreveshjes se huase. Por Poci sqaron se periudha per te cilen ben fjale kallezimi eshte koha kur ka qene ne mes te hartimit te kontrates dhe jo zbatimit te saj.
 
Gjykata e Arbitrazhit nė Romė ka vendosur nė favor tė kompanisė amerikane, duke e dėnuar Shqipėrinė me 12 milionė euro gjobė per shkak te prishjes se njeanshem te kontrates. Sipas ish-ministrit Poci, faji kryesor per kete humbje i mbetet qeverise aktuale.

Odiseja e cėshtjes gjyqėsore mes qeverisė shqiptare dhe kompanisė amerikane nisi qė nė vitin 2005, pasi qeveria demokratike e sapoardhur nė pushtet prishi nė mėnyrė tė njėanshme kontratėn 70 milionė dollarėshe pėr ndėrtimin e trenit tė ashtuquajtur elektrik Tiranė-Durrės.

KALLĖZIM PENAL KUNDĖR ISH-POLITIKANĖVE, PROKURORĖVE DHE UDBASH-ėve

AVOKAT - LAWER
BAJRAM KRASNIQI
Tel & fax: + 381(0) 38246695
Mob: + 377(0) 44116506

PROKURORIA PUBLIKE E QARKUT NĖ PRISHTINĖ,

PROKURORIA PUBLIKE E QARKUT TĖ EULEX-it, PRISHTINĖ

Nė bazė tė nenit 198 par.1 tė tė KPPK-sė, paraqes kėtė:

K A LL Ė Z I M  P E N A L

Kundėr tė pandehurve:

 1. SINAN HASANIT (Anėtar i Komitetit dhe i Kryesisė tė ish Jugosllavisė) 
 2. ALI SHUKRIUT (Anėtar i Komitetit dhe Prokuror Krahinor)
 3. YMER PULĖS (Anėtar i Komitetit)
 4. XHAVIT NIMANIT (Anėtar dhe Kryetar i Komitetit)
 5. XHEVDET HAMZĖS (Anėtar i Komitetit dhe SKS MPB)
 6. MEHMET MALIQIT-CIKULI (Sekretar i SPB-sė i KSK-sė)
 7. MEHMET SHOSHIT (Sekretar i Punėve tė Brendshme i KSK) 
 8. JUSUF KARAKUSHIT (Sekretar i Punėve tė Brendshme tė KSK) 
 9. MAHMUT BAKALLIT (Kryetar i Kryesisė sė KSK-sė)
10. AZEM VLLASIT (Anėtar dhe Kryetar i Komitetit tė KSK) 
11. REMZI KOLGECIT (Kryetar i Komitetit dhe Kryesisė sė KSK) 
12. RRAHMAN MORINĖS (Sekretar i SPM dhe Kryetar i Komitetit) 
13. JUSUF ZEJNULLAHUT (KKZ tė Kosovės dhe Drejtor i Feronikelit) 
14. HASHIM REXHEPIT (Anėtar i Komitetit dhe Kryetar i Rinisė sė Jugo.) 
15. METĖ KUQIT (Shef i Sigurimit Shtetėror pėr regjionin e Prishtinės) 
16. MEHMET LUMIT (Shef i S. Shtetėror pėr regjionin e Prishtinės)
17. HASAN MEHMETIT (Shef i S.Shtetėror pėr regjionin e Prishtinės) 
18. IBUSH KLLOKOQIT (Shef i UDB-sė pėr regjionin e Prishtinės)
19. NAZMI MUSTAFĖS (KKE tė KSK dhe SST tė ish RFSJ) 
20. XHEMSHIT DURIQIT (Drejtor i KSH tė ish RFSJS - spiun) 
21. HAZER SUSURIT (AK tė KSAK dhe KK pėr ndryshime kushtetuese ’89)
22. NIKĖ LUMEZIT (SSK pėr Jurisprudencė) 
23. MIFTAR JASIQIT (Prokuror i Prokurorisė sė Qarkut tė Prishtinės) 
24. HILMI ZHITIS (Konsull, Gjykatės tani Kryeprokuror i Kosovės)
25. REXHEP HAXHIMUSĖS (Gjykatės i Gjykatės Supreme, tani KGJSK) 
26. VESEL LATIFIT (ish-udbash dhe SSK pėr Jurisprudencė)

* * *

SINAN HASANIT

Pėr veprat penale krime kundėr njerėzimit tė pėrcaktuara me nenin 117 i KPK paragrafi 1 (pikat 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11) paragrafi 2 (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10). Vepra penale tė gjenocidit e pėrcaktuar me nenin 116 tė KPK pika. (1, 2, 3, 4, 5).

ALI SHUKRIUT

 Pėr veprat penale krime kundėr njerėzimit tė pėrcaktuara me nenin 117 i KPK paragrafi 1 (pikat 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11) paragrafi 2 (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10). Vepra penale tė gjenocidit e pėrcaktuar me nenin 116 i KPK pikat (1, 2, 3, 4, 5).

YMER PULA

Pėr veprat penale krime kundėr njerėzimit tė pėrcaktuara me nenin 117 tė KPK paragrafi 1 (pikat 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11) paragrafi 2 (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10). Vepra penale tė gjenocidit e pėrcaktuar me nenin 116 tė KPK parag. (1, 2, 3, 4, 5).

XHAVIT NIMANIT

Pėr veprat penale krime kundėr njerėzimit tė pėrcaktuara me nenin 117 tė KPK paragrafi 1 (pikat 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11) paragrafi 2 (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10). Vepra penale tė gjenocidit e pėrcaktuar me nenin 116 tė KPK-sė parag. (1, 2, 3, 4, 5).

XHEVDET HAMZES

Pėr veprat penale krime kundėr njerėzimit tė pėrcaktuara me nenin 117 tė KPK-sė paragrafi 1 (pikat 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11) parag0rafi 2 (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10). Vepra penale tė gjenocidit e pėrcaktuar me nenin 116 tė KPK-sė pika. (1, 2, 3, 4, 5).

MEHMET MALIQI - CIKULI

Pėr veprat penale krime kundėr njerėzimit tė pėrcaktuara me nenin 117 1 KPK-sė paragrafi 1 (pikat. 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11) paragrafi 2 (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10). Vepra penale tė gjenocidit e pėrcaktuar me nenin 116 tė KPK pika. (1, 2, 3, 4, 5).

Pėr shkak se kanė tradhtuar dhe mashtruar shqiptarėt e Kosovės me rastin e Konferencės sė BUJANIT e cila ėshtė mbajtur disa ditė pas Konferencės tė AVNOJ-it nė tė cilėn konferencė ėshtė vendosur qė Kosova tė mbetėt pjesė e territorit Jugosllavė, pėrkatėsisht nė kuadėr tė Serbisė. Tė njėjtit persona kanė qenė bashkėpjesėmarrės nė Kuvendin e Prizrenit (8-10 korrik 1945) dhe kanė votuar qė Kosova tė jetė pjesė integrale e Republikės Federale tė Serbisė. Nė tė njėjtėn mbledhje tė Asamblesė tė ashtuquajtur Kuvendi i Prizrenit tė gjithė tė pandehurit e sipėrshėnuar, prej nr 1 deri nė nr 6, kanė votuar por, Ymer Pula bashkė me nėnėn e tij kanė qenė pjesėmarrės tė mbledhjes sė sipėrshėnuar dhe kanė votuar, qė Kosova tė mbetet pjesė e Serbisė Federale. Kjo do tė thotė se me dhunė apo me vetėdėshirė e kanė tradhtuar Konferenca e BUJANIT, pėrkatėsisht popullin e Kosovės.

"Tė pandehurit tė sipėrshėnuar i kanė mobilizuar dhunshėm shqiptarėt, qė rreth 4300 – 5000 shqiptarė mė 31. 03. 1945 i kanė dėrguar nė Mal tė Zi kinse tė ndihmohet ēlirimi i Malit tė Zi.

Gjithashtu me bashkėpjesėmarrjen e kėtyre personave tė pandehurit tė sipėrshėnuar kanė dėrguar brigada tė tėra. Nga tri brigadat e pėrmendura kosovare, janė formuar 6 brigada plotėsuese:

Nga brigada e VI, nė Knin, formohet njė brigadė;
Nga brigada e VII, nė Vershac, formohen dy brigada;
Nga brigada e VIII, nė Zrenjanin, formohet tri brigada.

Pėr plotėsimin e Armatės sė VI tė Jugosllavisė, pėr nė Frontin Veriperėndimor tė Bregdetit tė Adriatikut, nė mars dhe prill tė vitit 1945, u deportuan 22. 017 luftėtarė shqiptarė dhe atė:

Nė mars:

Eshaloni i Parė, me 3700 luftėtarė, niset nga Prizreni mė 24. 3. 1945 dhe arrin nė Tivar mė 29. 03. 1945.

Eshaloni i dytė, me 4700 luftėtarė, niset nga Prizreni mė 26. 3. 1945 dhe arrin nė Tivar mė 31. 03. 1945 dhe

Eshaloni i tretė, me 2700 luftėtarė shqiptarė, nisen nga Prizreni mė 27. 03. 1945 dhe arrin nė Tivar nė prill tė vitit 1945.

Nė prill:

Eshaloni i Parė, me 1506 luftėtarė shqiptarė, niset nga Prizreni mė 19 prill 1945;

Eshaloni i tretė, me 1216 luftėtarė, niset nga Prizreni mė 24 prill 1945;

Eshaloni i posaēėm me 5594 luftėtarė shqiptarė, nga Maqedonia, deportohen nė Frontin Veriperėndimor tė Adriatikut, ditėt e para tė prillit tė vitit ’45.

PROVĖ:

Libri i autorit Azem Hajdini - Xanit, pjesėmarrės i masakrės tė Tivarit (MEMOARE) Viti 1998. Dhe shkrime tė tjera nga autori Muhamet Pirraku historian etj.

* * *

Me kėto veprime tė krimeve kundėr njerėzimit dhe gjenocidit kėta persona janė bashkėpjesėmarrės me aktorėt, pėrkatėsisht pushtetarėt e ish Serbo-Jugosllavisė duke filluar prej Titos, Rankoviqit dhe bashkėpunėtorėve tė tyre, tė pandehurit tė sipėrshėnuarė shqiptarė.

A ishte bindėse letra e KQ tė PKJ, pėr aktivistėt, pėr strukturat ushtarake dhe politike tė Kosovės, qė tė mos veprohej nė bazė tė vendimeve tė Konferencės sė Bujanit, apo u dashtė qė gati pas njė viti tė shpallej Administrimi Ushtarakė (08. 02. 1945), ku u vendos nė bazė tė Urdhrit tė Komandantit Suprem tė UNĒ tė Jugosllavisė Titoiste, nėnkuptohet qė tėrė pushteti ai politikė, ushtarak dhe ekzekutivė (ai popullore qė kishte dalė nga Bujani), tė kalonte nė institucionet ushtarake, siē thuhej pėr normalizimin e gjendjes. Pse gjendja nuk ishte e normalizuar kur forcat partizane tani e kishin marrė pushtetin?! Ky regjim ushtarakKosovės i kushtojė me kėto dėme: "Nė shkurt 1945 Ushtria Jugosllave okupoi Kosovėn duke vrarė e terrorizuar njerėz nė radhė tė etiketuar si "mbeturina tė reaksionit". Vetėm nė Drenicė u masakruan mbi 30 mijė burra, gra dhe fėmijė. Mijėra shqiptarė tė mobilizuar nė brigadat partizane shumėnacionale u vranė me urdhėr tė Shtabit tė Jugosllavė. Vetėm nė Tivar u ekzekutuan nė fshehtėsi 1600 tė rinj shqiptarė tė Kosovės tė thirrur nėn armė. Me kėto metoda titistėt kishin qėllim shfarosjen e etnitetit tė popullit shqiptarė".

AKSIONI I ARMĖVE NĖ KOSOVĖ MĖ 1956!

Politikėn gjenocidale tė Jugosllavisė sė Versajės, pėr shfarosjen dhe dėbimin e shqiptarėve nga trojet e veta etnike e vazhdoj Jugosllavia "socialiste" Tito. Qendra e kėsaj politike antishqiptare ishte Akademia serbe e shkencave e udhėhequr nga pseudoakademikėt: Vasa Qubrolloviqi, Ivo Andriqi, Dobrica Qosiqi e shumė "viqa" tjerė qė projektuan projekte dhe platforma pėr shkombėtarizimin e shqiptarėve nėn ish-Jugosllavi. Pas luftės sė dytė botėrore Jugosllavia "socialiste" e Titos pėrmes aparatit shtetėrorė e udhėhequr nga krimineli serb i asaj kohe, Aleksandėr Rankoviqi, zbatojė njė politikė barbare dhe kriminele e tė paparė nė historiografinė botėrore, ndaj shqiptarėve tė quajtur si "shėrbėtorė" tė nazifashizmit.

Pas masakrės sė Tivarit ku u pushkatuan dhe u masakruan me mijėra shqiptarė tė pafajshėm, regjimi kriminel i Titos organizoj aksionin famėkeq tė mbledhjes sė armėve nga shqiptarėt.Kėtij aksioni nuk i shpėtuan gra e pleq, tė ri e tė reja, fshatar e qytetarė, bujk e intelektual. Pra kėtij aksioni iu nėnshtrua e tėrė popullata shqiptare.

Armiqėsia kundėr shqiptarėve, nė Jugosllavi, ėshtė treguar sidomos me ndjekjet policore tė cilat ishin mė barbare nė historinė e njerėzimit. Kėshtu, mė 1956, duke gjetur si shkak kėrkimin pėr armė tė fshehura, policia Jugosllave u lėshua si bishat e egra kundėr shqiptarėve duke bėrė tortura dhe masakrime tė tmerrshme. Pati me qindra tė vdekur prej torturave, pėrveē atyre qė mbetėn gjallė, por tė gjymtė dhe disa qė u burgosėn.

Gjatė kėsaj periudhe tė aksionit tė armėve tė vitit 1956 u dėbuan me dhunė, u shpėrngulėn rreth 300 mijė shqiptarė tė Kosovės pėr nė Turqi. Njė pjesė e vogėl e kėtyre krimeve u publikua - shpallė botėrisht prej vetė shtypit serb (gazetat Borba dhe Veqernji novosti) nė shtypin e vitit 1966 me rastin e rėnies sė Rankoviqit nga pushteti. Duke e bazuar nė shtypin jugosllav, disa gazeta tė mėdha tė perėndimit si: The New York Time, Dayli Telegraf, Le Monde etj), botuan njė pjesė shumė tė vogėl tė kėtyre krimeve: si psh, disa dhjetėra tė vrarė ose tė vdekur mizorisht, disa dhjetėra tė gjymtuar prej torturave, disa dhjetėra arsimtarė shqiptarė tė prishur mendėrisht nga torturat dhe 120 mijė dosje pėr shqiptarėt "tė dyshimtė" nė arkivat e policisė sekrete. Nė tė vėrtetė, kėto krime qė minimizohen nga shtypi ndėrkombėtar, nuk paraqesin as tė dhjetėn pjesė tė atij realiteti tė trishtuar.

Mirėpo edhe pas kėtij aksioni famėkeq vazhduan ndjekjet dhe "proceset politike "kundėr shqiptarėve. Pothuajse ēdo muaj, nė gjyqet e Shkupit, tė Tetovės dhe tė Prishtinės, si dhe nė burgjet e Jugosllavisė ishin mbushur me plotė shqiptarė. Kėto pushkatime, burgosje, maltretime tė egra e mė ēnjerėzore qė u bėnė nė mes tė viteve 1954 dhe 1967 kanė detyruar tė emigrojnė pėr nė Turqi mbi 340 mijė shqiptarė tė asaj Jugosllavie. Mirėpo politikat shfarosėse dhe shkombėtarizuese tė Jugosllavisė "socialiste" vazhdojnė edhe nė vitet 1968-1981 dhe nė vitet e 90-ta. Gjatė periudhės sė aksionit tė armėve tė viteve 1965-1966, janė vrarė dhe janė torturuar nė mėnyrė mizore rreth 120 mijė shqiptarė. Dhe rreth 20-30 mijė janė dėbuar nė mėnyrė tė dhunshme pėr nė Turqi.

PROVĖ:

VEPRAT E MUHAMET PIRRAKUT, AGIM CURRIT E TĖ TJERĖ.

Kėto veprime dhe bashkėveprime tė tė pandehurve tė sipėrshėnuar janė vepra penale krim i organizuar kundėr njerėzimit dhe gjenocid, tė pėrcaktuar nė Kodin Penal tė Kosovės dhe Konventėn e Gjenevės tė 12 gushtit 1949. Nė kėto aksione janė bashkėpjesėmarrės tė pandehurit e sipėrshėnuar.

DEMOSTRATAT E VITIT 1968

Demonstratat e vitit 1968, qė kishin pėrfshirė tėrė Kosovėn si dhe Tetovėn, kishin karakter politik dhe dallonin nga ato tė vendeve Evropiane, por organizatorėt kishin gjetur momentin e duhur pėr kėto revolta, pra ndryshimet nė kreun jugosllavė, ku shihej se po lėviznin gjėrat. Alternativa e Republikės sė Kosovės u shtrua edhe nė njė takim tė delegacionit shqiptarė qė pati me Titon dhe Kardelin nė tetor 1968, mirėpo Titoja (pavarėsisht qė kjo kėrkesė kishte dalė nga tubimet e gjėra tė popullit shqiptarė) nė mėnyrė diplomatike e kundėrshtoj alternativėn e Republikės, duke deklaruar se "Republika nuk ėshtė shkop magjik e as i vetmi faktorė qė mund t’i zgjidh tė gjitha problemet". Pas demonstratave tė vitit 1968 nė nivel tė Jugosllavisė u bėnė disa ndryshime lidhur me organizimin e rinisė sė atėhershme socialiste dhe u vendos qė nė Universitetet e Jugosllavisė tė zgjidhen kryetarėt e Lidhjes Socialiste Tė Rinisė Studentore.

AZEM VLLASI

Nė Fakultetet e Prishtinės qė ende nuk ishte krijuar Universiteti, u zgjodh si kryetar i Lidhjes Socialiste tė Rinisė Studentore Azem Vllasi edhe pse nuk e kishte statusin e studentit tė Fakultetit Juridik tė Prishtinės por, ishte student i Fakultetit Juridik tė Beogradit. Edhe pse nė mbledhjen e studentėve tė Fakulteteve tė Prishtinės duhej tė zgjidhej kryetari i Lidhjes Socialiste tė Rinisė tė Studenteve u kundėrshtua Azem Vllasi qė nuk e ka statusin juridik si student i Fakultetit Juridik tė Prishtinės, megjithatė ai u zgjodh si kryetar i Lidhjes Socialiste tė Rinisė Studentore. Dhe si i tillė u bė politikan me renome Jugosllave. Gjatė kryerjes sė funksioneve tė tij nė nivelin Jugosllavė, pastaj nė nivelin e Serbisė e sidomos si funksionar i shumė funksioneve tė tij nė ish-Krahinėn Autonome Socialiste tė Kosovės, duke filluar prej lidhjes Socialiste Komitetit, Lidhjes Socialiste tė Prishtinės e deri nė nivelin e kryetarit tė Komitetit Krahinor tė Lidhjes Komuniste tė Jugosllavisė, ka vepruar nė mėnyrė kundėr kushtetutave tė atėhershme nė fuqi, kundėr Ligjeve Penale tė atėhershme nė fuqi tė KSAK, RSS dhe tė RFSJ, kundėr Konventės ndėrkombėtare tė Gjenevės tė vitit 1949, pėr krime kundėr njerėzimit dhe gjenocid: Azem Vllasi me deklaratat dhe me veprimet e tija ka bėrė krime kundėr njerėzimit, kundėr popullit shqiptarė tė Kosovės:

- Ka rehabilituar kriminelet e Rankoviqit tė dėnuar nė Plenumin e Brioneve, Velko Vllahoviqin e tė tjerė;

-  Ka denoncuar demonstratat e vitit 1981 me emėrtime fashiste dhe kundėrrevulucionre. Gjithashtu ka bėrė diferencimin e kundrave tė Universitetit tė Prishtinės, si: Mark Krasniqin, Gazmend Zajmin, Idriz Ajetin, Rexhep Qosjen e tė tjerė…!?;

-  Ka propozuar dhe ndryshuar pamjen e flamurit kombėtar me yllin pesėcepėsh nė anėn e majtė.

JUSUF ZEJNULLAHU

Funksionar i lartė i Komitetit Komunal tė Prishtinės, Drejtorė IOP Feronikelit nė ish-Gllogoc–Drenas, i cili ka ardhur me urdhra tė Petar Graqaninit ish-Sekretar i Sekretariat tė RFSJ, Ushtrisė Jugosllave me tė cilin ka pasur miqėsi dhe bashkėpunim tė ngushtė, me tė cilin ka fol nė telefon sa herė ka dashur dhe duke i thėnė: "Xhjesi Stari…!?".Pra ky ėshtė Jusuf Zejnullahu, i cili ka qenė bashkėpunėtor i ngushtė i kriminelėve serb kundėr Kosovės dhe kombit shqiptarė nė Kosovė.

HASHIM REXHEPI

Ish kryetar i lidhjes sė Rinisė Socialiste tė Kosovės, tė Serbisė dhe tė Jugosllavisė, i cili ka vepruar dhe bashkėpunuar me okupatorin serb kundėr shqiptarėve tė Kosovės dhe ka kryer krime kundėr njerėzimit.

METĖ KUQI

Sekretar i Komitetit tė Lidhjes Komuniste tė Klinės, Shef i Shėrbimit tė Sigurimit Shtetėror pėr regjionin e Prishtinės nė kohėrat kur janė bėrė demonstratė dhe diferencimet.Pėr veprimet e tija nė postin e tij do tė flasin dėshmitarėt qė do t’i propozojmė, pėr krime kundėr njerėzimit.

MEHMET LUMI

Shef i Shėrbimit tė Sigurimit Shtetėror pėr regjionin e Prishtinės dhe ish njeri qė ka punuar nė shėrbim shtetėror nė Prizren pėrgjigjet pėr krime kundėr njerėzimit ndaj kombit shqiptarė.

HASAN MEHMETI

Shef i Shėrbimit tė Sigurimit Shtetėror pėr regjionin e Prishtinės dhe ky pėrgjigjet pėr veprat penale krim kundėr njerėzimit - pėr kombin shqiptarė lidhur me demonstratė e vitit 1968-1981.

IBUSH KLLOKOQI

Zėvendės i Hasan Mehmetit ishte keqpėrdorues, torturues dhe ka kryer krime kundėr njerėzimit pėrkatėsisht e ka torturuar nėpėrmes bashkėpunėtorit tė tij si dėshmitar i rrejshėm Rexhep Maqedoncit tani Prokuror i Prokurorisė Publike tė Prishtinės, ish bashkėpunėtor i Shėrbimit Sekret tė Ushtrisė Jugosllave (KOS), Tahir Gecin, tė cilin nė bazė tė torturave mizore tė inskenuar nga Ibush Kllokoqi dhe dėshmitari i rrejshėm i tij Rexhep Maqedonci e kanė dėnuar me 13 vjet burg.

NAZMI MUSTAFA

Ish Kryetar i Kėshillit Ekzekutiv tė KSK i cili me urdhrin e Rrahman Morinės ish Sekretar i Sekretariatit pėr Punė tė Brendshme tė ish KSAK me aktvendimin e nėnshkruar nga Jusuf Karakushi i kanė arrestuar dhe torturuar rreth 100 intelektualė shqiptarė nė vitin 1989, tė cilėt shumica prej tyre janė tė vdekur prej torturave tė shtetit serbo Jugosllavė apo tė pa aftė nė aspektin shpirtėror dhe fizik.Kėtė vendim e kanė miratuar Mustafa Sefedini, sekretar krahinor i SPB, e pak mė vonė edhe vendimin pėr paraburgim, tė nėnshkruar nga shefi i Sigurimit Shtetėror, Hasan Mehmeti. Kėtė vendim e ka miratuar Kryetari i Kėshillit Ekzekutiv tė ish KSAK mė vonė ish Sekretar i Sekretariat pėr Tregti tė Jashtme tė ish Jugosllavisė nė tė cilin Sekretariat 9 vjet ka qenė Ymer Pula. Nuk ka qenė e rastėsishme pse kėta njerėz kanė qenė nė kėto Sekretariate tė ish RFSJ "EksimKosit nga Kosova, Jugohromit nga Serbia" ku pėrfaqėsues i Jugohromit ka qenė djali i Ymer Pulės, Bardh Pulaj. Ky i fundit ka qenė pėrfaqėsues nė SHBA, dhe tani jeton atje.

Tė gjitha kėto lidhen qė nėpėrmes tregtisė sė jashtme, pėrfaqėsuesve tė tyre t’i pėrcjellin shqiptarėt nė Evropė dhe Amerikė, tė cilėt kanė vepruar pėr tė drejtat e tyre legjitime pėr tė krijuar shtetin e tyre tė Kosovės.

VESEL LATIFI

Ish shef i Sigurimit Shtetėror tė ish KSAK dhe Sekretar i Sekretariatit tė Drejtėsisė. Me veprimet e tija nė bashkėveprim ka bėrė krime kundėr njerėzimit.

NĖ FUND I PROPOZOJMĖ

PROKURORISĖ PUBLIKE TĖ QARKUT

PROKURORISĖ PUBLIKE TĖ EULEX-it NĖ PRISHTINĖ

Qė nė harmoni me dispozitat ligjore tė KPPK, dhe Konventės ndėrkombėtare tė Gjenevės pėr krime dhe gjenocid tė vitit 1949, kundėr kėtyre personave tė fillojnė hetimet dhe t’i akuzojė nė Gjykatėn kompetente tė EULEX-it.

I propozojmė Prokurorisė Publike tė Qarkut nė Prishtinė dhe Prokurorisė tė Qarkut tė EULEX-it qė t’i marrė si prova:

1. Librin e Dobrica Qosiqit "KOSOVO" e botuar nė Beograd nė tetor tė vitit 2004;

2. Memorandumin e Vaso Qubrolloviqit, Akademik dhe ish-Kryetar i Akademisė sė Shkencave tė Serbisė.

3. Librin e Millo Gligorojeviqit

4. Librin e Sinan Hasanit “Tė vėrtetat e mashtrimet…”, tė cilin e kanė shkruar Zenun Qelaj ish-Kryeredaktorė i Gazetės “Rilindja”, i cili sipas shėnimeve e ka numrin specifik tė ish-UDB-ės – KOS-it, Behlul Beqaj ish-Sekretar pėr Ēėshtje Politike tė ish Komitetit Krahinor.

5. Librat e Vladimir Dedijerit I dhe II, Autobiografia e Titos.

6. Librin e Ivan Stamboliqit "Rasprave o SR Srbiji, 1988.

7. Librin: Serbia i Albanci, Pregled Politike Srbije Prema Albancima OD 1944 do 1989 godine, KNJIGA TREQA.

8. Librin e Miodrag Maroviqit, Balkanski Dzhoker Albanija i Albanci.

9. Librin e Azem Hajdinit, Masakra e Tivarit (MEMOARE), Prishtinė, 1998.

10. Librin e Ibrahim Osmanit, Tunelet e Tmerrit.

11. Naim Krasniqi, Demonstratat e vitit 1981 (Sipas Shtypit gjerman).

Nait Hasani - Paraqitėsi i kallėzimit penal
Prishtinė, mė 23. 12. 2009
I autorizuari - Av. Bajram Krasniqi 
Bashkėpunėtori - Islam Morina

NUK JAM MĖ ZĖVENDĖSKRYETAR I KOMUNĖS SĖ VITISĖ

Sepse:

- Ndaj meje dhe mbi Komunėn e Vitisė ėshtė organizuar dhe zbatuar njė presion, shantazh dhe dhunė politike sistematike. Pjesė e kėsaj orkestre ka qenė dhe ėshtė Gjykata (drejtėsia), EULEX-UNMIK-u dhe segmente tė caktuara tė institucioneve qendrore.

 

 

- Nė Komunėn e Vitisė dhe pėrgjithėsisht nė Kosovė krimi i organizuar ėshtėmė i fuqishėm se organet komunale dhe se shteti.

- Mungon, pothuajse plotėsisht, vullneti politik i klasės politike dhe institucionale pėr ta luftuar krimin e organizuar dhe korrupsionin.

- Ka munguar dhe po mungon vullneti politik pėr reformimin e drejtėsisė, e cila vazhdon tė jetė mbi Kosovėn dhe mbi interesat e saj. Gjykata nė Kosovė nuk e konsideron veten si hallkė tė sistemit politik, shoqėror e ekonomik dhe si pjesė e luftės kundėr krimit tė organizuar dhe korrupsionit. Ajo vazhdon tė jetė e kontrolluar nga EULEX-UNMIK-u dhe shėrbime e misione tjera kundėr Kosovė.

- Drejtėsinė dhe ligjin nė Kosovė edhe sot e kėsaj dite e bėjnė, e interpretojnė dhe e zbatojnė gjykatės, prokurorė dhe avokat, qė deri dje zbatonin qorrazi ligjet dhe drejtėsinė e Jugoserbisė komuniste dhe pushtuese.

- Drejtėsia dhe ligji nė Kosovė, edhe dy vjet pas shpalljes sė pavarėsisė, interpretohet dhe zbatohet kundėr interesave publike, komunale dhe shtetėrore. Madje, Gjykata kushtetuese e Planit tė Ahtisarit, po i jep vetes tė drejtė dhe kompetencė ta gjykojė dhe dėnojė edhe Lidhjen Shqiptare tė Prizrenit!!

- Drejtėsia dhe ligjet interpretohen dhe zbatohen nė tė mirė (favor) tė krimit tė organizuar dhe tė njerėzve tė veshur me pushtet politik e ekonomik.

- AKP-AKM-ja, edhe dy vjet pas shpalljes sė pavarėsisė, vazhdon ta interpretojė dhe zbatojė ligjin nė dėm tė interesave tė komunave, tė qytetarėve dhe nė dėm tė Kosovės. AKP-AKM-ja vazhdon me kėmbėngulje ta shkatėrrojė pronėn dhe ekonominė e dobėt tė Kosovės. Kjo Agjenci vazhdon t’i shėrbej krimit tė organizuar dhe disa pushtetarėve e politikanėve mafiozė.

- EULEX-UNMIK-u dhe Zyra e pėrfaqėsuesit special tė Bashkimit Evropian, edhe dy vjet pas shpalljes sė pavarėsisė, po sillen si xhandarė (zotė) tė Kosovės! Madje, po imponojnė vendime dhe politika edhe nė shkallė Komune.

- Kryetari i Komunės (i kėrcėnuar dhe shantazhuar me shkarkim), nė kundėrshtim me vendimet e Kuvendit komunal, nė kundėrshtim me qėndrimet, deklaratat dhe vendimet e partive dhe tė shoqatave politike e jo politike, si dhe nė kundėrshtim me peticionin e nėnshkruar nga njėmbėdhjetėmijė qytetarė tė Komunės sė Vitisė, ka njohur dhe po e mbėshtet komunėn politike tė Kllokotit, qė ka uzurpuar zemrėn e Komunės sė Vitisė.

- Dhe nė fund, sepse kėto presione, shantazhe dhe kjo dhunė politike e orkestruar nga EULEX-UNMIK-u dhe nga segmente e agjentė tė shėrbimeve sekrete serbe, kanė pasur miratimin e heshtur tė institucioneve qendrore tė Republikės sė Kosovės. Heshtja e tyre ka inkurajuar dhe po inkurajon krimin e organizuar, korrupsionin dhe shėrbimet e politikat e ndryshme kundėr interesave tė Kosovės, tė pavarėsisė sė saj dhe kundėr interesave tė kombit shqiptar.

Do tė doja qė edhe me kėtė dorėheqje t’i kontribuojė sadopak vetėdijesimit tė opinionit tė gjerė dhe tė atyre politikanėve e qarqeve qė ia duan tė mirėn kėtij vendi pėr gjendjen nė Komunėn e Vitisė dhe nė Kosovė.

Xhevat Bislimi

Viti, mė 12 prill 2010

ZAFIR BERISHA JEP DORĖHEQJE NGA PARTIA DEMOKRATIKE E KOSOVĖS 

Sot, Kryetari i Degės sė PDK’sė pėr Prizren, jep dorėheqje nga tė gjitha funksionet partiake.

 

Zafir Berisha, deputet i Kuvendit tė Republikės sė Kosovės

Unė, Zafir Berisha,njoftoj opinionin dhe bashkėpunėtorėt e mi se nga sot nuk do tė jem mė anėtar i Partisė Demokratike tė Kosovės dhe jap dorėheqje nga tė gjitha funksionet e PDK-sė si dhe nuk do tė jem mė nė grupin parlamentarė tė saj nė Kuvendin e Republikės sė Kosovės, por nė kėtė organ do tė veproj si i pavarur.

Qė nė vjeshtėn e vitit 1999 isha i angazhuar nė formimin e strukturave tė PPDK-sė nė fillim, mė vonė PDK-sė me qėllimin mė tė mirė, qė Kosova tė dalė nga pushtimi serb, si rezultat i luftės sė lavdishme tė UĒK-sė, t’i japim njė parti qė do t’i jep kuptim jetės politike dhe demokratike nė shtetin qė po lind.

Deri nė vitin 2002 isha anėtar i KD tė PDK-sė nė Prizren, nga 2002 deri 2005 sekretar i degės sė PDK-sė nė Prizren, ndėrsa nga 2005 e deri mė sot kryetar i degės sė PDK-sė nė Prizren. Si i zgjedhur nga qytetarėt e Prizrenit kam qenė dy mandate nė Kuvendin e Komunės se Prizrenit si kėshilltar i PDK-sė. Gjatė kohės qė kam udhėhequr degėn e PDK-sė nė Prizren nė njė bashkėpunim tė ngushtė me strukturat e PDK-sė nė Prizren kemi arritur qė nė vitin 2007 ta nxjerrim PDK-nė fituese, fitore kjo qė u pėrsėrit edhe mė bindshėm nė zgjedhjet e fundit lokale.

Gjatė gjithė kėsaj kohe tė veprimtarisė sime nė PDK jam munduar qė sinqerisht tė jap gjithēka nga vetvetja vetėm e vetėm qė partia tė triumfojė, duke menduar se jam duke i dhanė njė subjekti qė do t’i shėrbejė ithtarėve tė vet dhe qytetarėve tė Kosovės, edhe pse kohė pas kohe jam pėrballuar me shumė shantazhe dhe lojėra tė ulėta nga njerėz, tė cilėve ju kam ndihmuar tėrė kohėn nė pozicionet e tyre brenda partisė dhe institucioneve.

Kulmi i poshtėrsive arrin kur servilėt dhe pakurrizorėt politikė tė sojit Ramadan Muja, Minir Krasniqi, Hasan Hasani, Nijazi Kryeziu dhe tė vogėlushit Samir Hoxha, tė gjithė kėta tė ndihmuar nga unė pa hile pėr t’u pozicionuar, fillojnė tė pėrgatisin eliminimin tim politik me lloj-lloj lojėrash dhe shpifjesh, tė cilat u intensifikuan me tė madhe pasi i fituam zgjedhjet nė Prizren.

Kjo do tė ishte kaluese si shumė lojėra tjera po mos ta kuptoja se, pas tyre qėndron Hashim Thaēi dhe Jakup Krasniqi, tė cilėt me ditė tė tėra qėndrojnė rreth Prizrenit, duke i marrė njerėzit nė pyetje dhe duke lėshuar lloj-lloj shpifjesh deri te ajo se, unė e paskam kėrcėnuar dikė nga kėta servilė tė Hashimit dhe Jakupit.

Jam shumė i zhgėnjyer me njerėzit dikur shokė tė luftės e pas luftės edhe bashkėveprimtarė nė PDK-sė, qė pėr interesa tė ngushta, shumė tė ngushta janė verbuar nga pasuria dhe luksi dhe pėrdorin metoda staliniste pėr tė eliminuar njerėzit politikisht dhe tė sjellin rreth vetes servilė.

Unė dhe familja ime njė jetė tė tėrė i kemi dhėnė Kosovės dhe me asnjė mėnyrė nuk do tė lejoj qė tė luhet me dinjitetin tim dhe tė familjes sime nga askush, e aq mė pak nga ata qė partinė e udhėheqin nė stilin e COSA NOSTRA.’s.

Qytetarėve tė Prizrenit u jam shumė mirėnjohės qė mė kanė mbėshtetur gjatė gjithė veprimtarisė sime, qė nga viti 1981 e deri nė luftėn e UCK-sė, por edhe gjatė kohės sa kam qenė nė krye tė PDK-sė, ndėrsa bashkėpunėtorėve tė mi ju kėrkoj falje, por nuk do tė jem mė me ta, sepse u binda se pėr dikė nė politikė nuk paska zot nė kėtė botė.

Me nderime,

Zafir Berisha

Prizren, 08. 04. 2010

Ish-peshkopi i KOM-it: As kishė e as xhami nė sheshin e Shkupit

Nė sheshin e Shkupit nuk duhet tė ndėrtohet as kishė e as xhami... Por nėse ndėrtohet ndonjė objekt kulti pėr besimtarėt ortodoks, duhet tė ndėrtohet edhe xhami- pohon- ish peshkopi i KOM-it, tani arqipeshk i Arqipeshkvisė sė Ohrit.

Sipas tij, Kishės Ortodokse Maqedonase shteti i jep ndihmė shumė tė madhe.

“Puna ėshtė qė bashkėsitė shkelen dhe nuk ndihmohen. Nėse jo proporcionalisht tė paktėn t’u ndihmonte nga pak, qė tė mos tė ndjehen tė lėnė pas dore”, deklaroi Jovan Vranishkovski.

Sipas tij, KOM-i vetėm nė njė formė mund tė zgjidh problemin pėr statusin me Kishėn Ortodokse Serbe, ndėrsa ajo ėshtė qė tė pranoj status autonom, e mandej tė kėrkojė tė jetė autoqefale. Vranishkovski pohon se problemi kishtar me kishėn serbe lidhet edhe me problemin pėr emrin qė ka Maqedonia me Greqinė.

“Nė ortodoksi ekzistojnė tė paktėn pesė kisha me proveniencė greke pėr ėt cilat ėshtė krejtėsisht i papranueshėm njė emėr siē ėshtė maqedonase apo qė ėshtė prefiks i kishės nė territorin e kėtij shteti”, shtoi Vranishkovski.

Peshkopi i cili ishte shkarkuar nga KOM-i thotė se rregullisht bashkėpunon me Kishėn Ortodokse Greke ku e kanė pranuar me saktėsimin e nocionit maqedonase dhe maqedonas. Vlerėson se patjetėr emrit tė kombit duhet t’i shtohet, siē thotė, parashtesa ose prapashtesa.

“Nėse bėhet fjalė pėr njė popullatė sllave tė njė territori, i cili ėshtė quajtur Maqedoni, duhet tė vendosim prefiksin ‘sllavo’ apo ‘sllavisht’, u shpreh Vranishkovski. Ndėrsa, i pyetur se a donė tė thotė kjo se ju ndiheni si sllavo-maqedonas, ai pėrgjigjet: ‘Pra, mė sė afėrti, me siguri si sllavomaqedonas’”.

Ndryshe, KOM-i e shkarkoi Vranishkovskin nė vitin 2002 pėr shkak se, ai bėri unifikimin kishtar me kishėn ortodokse serbe. Ai nė atė kohė udhėhiqte me dioqezėn e Povardaries. /Alsat-M/

05.04.2010

Telegram me rastin e Festės sė Pashkėve dhe tė Velikdenit!

Politika e fshehjes dhe zhdukjes sė gjurmėve arkeologjike qė kanė lidhje tė drejtpėrdrejtė me shqiptarėt, pėrvetėsimi i monumenteve ortodokse shqiptare, shkatėrrimi i monumenteve islame e katolike si dhe pyllėzimi i Maqedonisė me kryqe ortodokse sllave karakterizojnė politikėn dominante tė institucionet shtetėrore tė Maqedonisė.

Kjo strategji antishqiptare, qė hyn nė funksion tė interpretimit ideologjik dhe fetar tė sė kaluarės, tė sė tashmes dhe tė ardhmes, bėhet edhe me bekimin e partive politike shqiptare qė marrin pjesė nė koalicionet e njėpasnjėshme qeveritare.
Pėr kontributin e madh nė kėtė politikė antishqiptare, Bashkimi Demokratik Shqiptar ua uron Festėn e Velikdenit Pravosllav Ali Ahmetit dhe Menduh Thaēit, tė cilėt, pėrmes pėrfaqėsuesve tė vet nė institucionet shtetėrore tė Maqedonisė, me rrotacion, i dhanė legjitimitet politikės sė fundamentalizmit ortodoks maqedonas!
Shpresoj se Ali Ameti dhe Menduh Thaēi do tė marrin guximin qė t’i thyejnė vezėt publikisht!
Ky akt do tė ishte akti mė fisnik qė mund tė bėnin nė dobi tė shqiptarėve sepse do tė kontribuonte nė heqjen e iluzioneve qė fatkeqėsish mbretėrojnė ende te njė pjesė e popullit shqiptar! Populli do tė shihte se vezėt e tyre janė tė kllukėta dhe se as ndryshimi i ngjyrave tė vezėve tė kllukta e as zierja e tyre nuk mund t’ua fsheh afatin e skaduar kombėtar!
Bashkimi Demokratik Shqiptar uron Festėn e Pashkėve tė gjithė tė krishterėve qė ruajnė edhe kuptimin metaforik tė kėsaj feste pėr rilindjen dhe kalimin e njė populli nga robėria nė liri!
Je tė jetė kjo Festė edhe njė lutje pėr lirinė e popullit shqiptar nė Maqedoni!

Bashkimi Demokratik Shqiptar
Bardhyl Mahmuti
Kryetar
4 prill 2010

Anketa: Bosnja dhe Maqedonia janė vende mė religjioze nė Ballkan

Hulumtimet janė bėrė nė tė gjitha vendet evropiane; shqiptarėt nė Ballkan janė mė pak religjioz (63% prej tyre deklaruan qė religjioni nuk ėshtė me rėndėsi), kurse mė religjioz ishin qytetarėt e BH dhe tė Maqedonisė. Ja rezultati i tė gjitha vendeve tė Evropės:

Pėrqindja e vendeve qė janė deklaruar se religjioni nuk ka rėndėsi:

Estonia 84%
Suedia
83%
Danimarka
80%
Norvegjia
78%
Azerbajxhani
74%
Republika Ēeke
74%
Franca
73%
Britania e Madhe
71%
Finlanda
69%
Holanda
66%
Bjellorusia
65%
Rusia
63%
Albania
63%
Bullgaria
62%
Letonia
62%
Belgjika
61%
Hungaria
59%
Sllovenia
59%
Spanja
59%
Gjermania
57%
Zvicra
56%
Ukraina
54%
Lituania
52%
Sllovakia
51%
Mali Zi
48%
Serbia
45%
Kazakistan
43%
Austria
42%
Irlanda
42%
Moldavia
31%
Kroacia
30%
Greqia
30%
Armenia
29%
Bosnja Hercegovina
29%
Portugalia
27%
Italia
26%
Qipro
24%
Polonia
23%
Gjeorgjia
22%
Maqedonia
20%
Rumania
18% 

Bosnja Hercegovina bie nė grupin e “vendit mė religjioze” krahas me Greqinė, Spanjėn, Poloninė dhe vende tjera:
Greqia 
30%
Armenia
29%
Bosnja Hercegovina 
29%
Portugalia
27%
Italia
26%
Qipro
24%
Polonia
23%
Gjeorgjia
22%
Maqedonia
20%
Romania
18%

marrė nga sarajevo-x.com
27.01.2010

Fenomeni i divorcit nė shoqėrinė kosovare

Shkruan: Ferdi Kamberi

Fenomeni i divorcit ėshtė bėrė njė ndėr temat mė tė studiuara kohės sė fundit nė shkencat sociale e nė veēanti nė shkencėn e psikologjisė dhe sociologjisė, megjithatė divorci paraqet njė tė drejtė themelore tė vetė njeriut. Divorc do tė thotė fundi i martesės, pra pezullimi i detyrave dhe pėrgjegjėsive ligjore tė martesės dhe zgjedhja e lidhjeve tė martesės nė mes tė dy personave. Ai nga aspekti juridik ėshtė njė e drejtė e burrit dhe gruas, mirėpo nė vetvete divorci paraqet njė problem social i cili bartė pasojat e tij.

Sot, shumica e vendeve e lejojnė divorcin, pėrveē njė ose dy shteteve qė ndalohet divorci, edhe atė nė raste tė jashtėzakonshme lejohet, ėshtė fjala pėr vendet si Filipinet dhe Malta. Ndėrsa, nė vendet tjera njė gjė e tillė ėshtė e lejuar nė miratim me vetė aspektin juridik. Por, vlen tė theksohet se vet ky fenomen sot paraqet njė problem social dhe psikologjik, sepse nga ndarja ēifti pėrjeton njė krizė psikologjike dhe sociale, duke pėrfshirė edhe trauma tjera qė do t’i bartin ata mė pastaj. Mirėpo, nėse ēifti bashkėshortor ka fėmijė, atėherė problemi ėshtė mė i madh, sepse hulumtimet e bėra nė teren tregojnė se fėmijėt janė viktimė kryesore kėtu. Ata, ndihen tė vetmuar, ndihen fajtor pėr ndarjen e prindėrve, dhe nga ky kontekst ata krijojnė njė lloj izolimi social, por pėrveē kėsaj shumica e fėmijėve pa prindėr ka gjasa qė nė tė ardhmen tė pėrfshihen nė organizimet kriminale, duke paraqitur pėr shoqėrinė njė rrezik potencial.

Duke folur pėr divorcin studiues tė ndryshėm mundohen qė tė japin shpjegime tė ndryshme rreth ndryshimeve qė mund tė pėrjeton ēifti gjatė ndarjes, nė kėtė drejtim “Paul Bohannan dallon gjashtė tė ashtuquajtura stacione tė divorcit nėpėr tė cilat duhet tė kalojė ēifti qė divorcohet:
1. Divorci emocional – shpreh pėrkeqėsimin e martesės, rritjen e tensionit midis partnerėve, dhe zakonisht ēon drejt ndarjes.
2. Divorci ligjor – ėshtė fundi i martesės nga ana ligjore.
3. Divorci ekonomik – ka tė bėjė me ndarjen e pasurisė dhe tė pronave.
4. Divorci bashkėprindėror – lidhet me problemet e kujdestarisė mbi fėmijėt dhe tė drejtat e takimeve me ta.
5. Divorci social – ka tė bėjė me ndryshimet nė rrethin shoqėror tė tė divorcuarve.
6. Divorci psikologjik – kur individi ndėrpret lidhjet e mėparshme emocionale dhe pėrballon kėrkesat e tė jetuarit i vetėm”.

Pra, kėtu shihet qartė mėnyra se si pėrjetohet divorci nga tė dy bashkėshortėt dhe nėpėr cilat stacione kalon ēifti, madje sterotipet gjinore theksojnė se nė kėtė rast femrat janė mė tė ndjeshme se sa meshkujt, por ka raste qė edhe meshkujt e pėrjetojnė shumė rėndė njė gjė tė tillė. Shikuar nga kėndvėshtrimi sociologjik divorci ėshtė njė fenomen social, i cili paraqet njė problem serioz pėr shoqėrinė edhe pse nė parim ėshtė e drejtė e individit qė tė vendos pėr veten e tij.

Prandaj, mund tė themi se ka lloje tė ndryshme tė divorcit, mirėpo njė tipologji e mundshme e divorcit mund tė jetė:
• Divorci jo – fajtor – sipas njė sistemi, shpėrbėrja e martesės qė nuk kėrkon pretendimin ose dėshminė e fajit / fajtorit. Me fjalė tė tjera, ky lloj divorci ėshtė i atillė qė nuk kėrkohet faji, apo fajtori, por merren si bazė faktet dhe arrihet deri tek rasti nė fjalė.
• Divorci fajtor – deri para vitit 1975 nė shumicėn e vendeve kėrkohej qė pėr divorc tė sjellin edhe dėshminė e njėrės dhe palės tjetėr, madje nė disa vende ende kėrkohet njė gjė e tillė, p.sh. nė Nju Jork ende kėrkohet faji/fajtori.
• Divorci pėrmbledhės – ėshtė kur bashkėshortėt plotėsojnė kėrkesat e caktuara mė parė, p.sh. kur njė martesė bėhet pėr pėrfitime personale, materiale – ekonomike, pastaj pėr marrjen e nėnshtetėsisė etj.
• Divorci i pakontestueshėm – paraqitet kur tė dy palėt (bashkėshortėt) janė nė gjendje tė arrijnė njė marrėveshje me ose pa avokat.
• Divorci bashkėpunues – po bėhet njė model popullor sot gjithkund, ky lloj divorci ekziston kur palėt bien dakord tė negociojnė pėr njė zgjidhje me anėn e avokatėve, nė ndėrmjetėsim dhe shpesh me ndihmėn e njė specialisti neutral. Palėt nė kėtė rast janė tė autorizuar tė marrin vendimet e tyre bazuar nė nevojat dhe interesat e tyre personale.
• Divorci ndėrmjetėsues – ėshtė atėherė, kur palėt angazhojnė ndonjė avokat, ose avokati i rastit nė fjalė mund tė caktohet nga vetė organet gjyqėsore.

Pavarėsisht nga kjo tipologji, nė dioptrinė analitike dhe empirike, divorci ėshtė njė gamė e gjerė, e cila meriton njė vėmendje tė thellė, sepse mbi tė gjitha individi nga divorci pėrjeton njė tjetėrsim, alienohet, por edhe njė izolim social. Sot, ky fenomen ėshtė gjithnjė nė rritje si shkak i shumė faktorėve tė ndryshėm duke pėrfshirė kėtu edhe Kosovėn, ku kohėt e fundit divorci ka filluar tė marrė pėrmasa tė mėdha. Periudha e tranzicionit, elementet e ndryshimit nė strukturėn e familjes, por edhe vetė elementet tjera kanė ndikuar qė nė Kosovė tė rritet divorci me tė madhe.

Hulumtimet e bėra nga shumė organizata tregojnė se ka njė rritje tė divorcit nė vendin tonė, madje sipas Entit tė statistikave tė Kosovės, shkurorėzimet sipas vendit nė komunė dhe moshės sė gruas nė vitin 2008 gjithsej kanė qenė: mosha 20 vjet 25 raste, mosha 20 – 24 vjet 204 raste, mosha 25 – 29 vjet 270 raste, mosha 30 – 34 vjet 177 raste, mosha 35 – 39 vjet 139 raste, mosha 40 – 44 vjet 111 raste, mosha 45 – 49 vjet 51 raste, mosha 50 – 54 vjet 28 raste, mosha 55 – 59 vjet 14 raste, mosha 60 – 64 vjet 5 raste dhe nė fund mosha 65 e tutje 2 raste, gjithsej 1026 raste (pėr mė shumė shih: Enti i Statistikave tė Kosovės). Pra, nė kėto tė dhėna shihet qartė se gjėrat nuk duken edhe aq mirė, shihet qė ka njė rritje tė vazhdueshme tė kėtij fenomeni si pasojė e shumė faktorėve.

Shkaqet e lindjes sė divorcit

Sociologėt mundohen qė tė japin shpjegime tė ndryshme lidhur me shkaqet e lindjes sė divorcit nė shoqėrinė tonė. Disa e lidhin me ndryshimin e strukturės sė familjes kosovare, mirėpo disa e lidhin me faktorė tjerė. Megjithatė, mund tė themi se disa nga shkaqet e lindjes sė divorcit nė shoqėrinė tonė janė: konfliktet nė mes tė bashkėshortėve (moskoordinimi, moskompromisi adekuat), dobėsimi i rolit nė familjen kosovare, rėnia e njė prestigji familjar krahasuar mė parė, diferencat nė moshė ku shumica e vajzave martohen tė reja dhe ende nuk ka njė pjekuri psikologjike dhe sociale, andaj vjen deri tek ndarja, pastaj faktor tjetėr mund tė jenė edhe kriza e sistemit tė vlerave, tradhtia bashkėshortore, konfliktet e ndryshme nė familje e sidomos nė relacionet nuse – vjehėrr, nuse – kunatė (motra e burrit), pastaj divorci mund tė lind si pasoj e shkaqeve ekonomike (papunėsi e madhe, varfėria tejet e lartė nė disa raste 40 %). Nuk duhet harruar se shumė raste tė divorcit tek shoqėria kosovare bėhen edhe pėr pėrfitime materiale, nė kėtė mėnyrė duke bėrė divorc me bashkėshorten vetėm pėr t’i fituar shtetėsinė e ndonjė vendi perėndimor (shkurt – shqip pėr letra), e pastaj disa ribashkohen, disa jo. Kėta janė disa nga faktorėt qė ēojnė drejt divorcit, mirėpo nė kėtė drejtim nuk mund tė anashkalohen edhe shumė faktorė tjerė.

Pasojat e divorcit

Duke folur pėr temėn, edhe pse ėshtė njė temė e gjerė, jemi munduar qė tė paktėn t’i shpjegojmė disa nga pasojat e divorcit. Sė kėndejmi duhet pohuar se divorci nuk paraqet njė ngjarje nė jetė, e cila mund tė harrohet aq lehtė, mirėpo nė tė pėrfshihen disa etapa qė nga: konflikti i brendshėm, nga ajo qė sociologėt e quajnė ,,inicori’’. Pra, nga ai/ajo qė fillon konfliktin, pastaj ndarja, krijimi i njė ambienti, tentativa eventualisht pėr t’u rikthyer nė gjirin familjar, riorganizimi, ri-martesa apo martesa e re etj.

Tė gjitha kėto tregojnė se divorci nuk mund tė pėrjetohet lehtė, andaj edhe ka pasojat e tij qė pėrfshinė: depresion tė vazhdueshėm, ankth, fobi sociale, agresivitet tė lartė, izolim social, pasiguri nė jetė, pesimizėm tė thellė psikologjik si dhe shumė pasoja tjera. Studimet tregojnė qė tė divorcuarit pėrjetojnė sėmundje shpirtėrore dhe fizike, madje ky problem ndikon edhe nė problemet me zemėr. Pasojat mė tė rėnda janė pėr fėmijėt, tė cilėt kanė njė ndrydhje shpirtėrore apo atė qė quhet ,,latent’’ e fshehur pra, e cila i bartė ata deri nė periudha tė ndryshme e qė manifestohen nė mėnyra tė ndryshme.

Si konkludim mund tė themi se fenomeni i divorcit paraqet njė problem pėr familjen kosovare, por edhe pėr shoqėrinė kosovare, pasi qė familja konsiderohet edhe agjenci e parė e socializimit, por edhe vetė celulė e shoqėrisė. Prandaj, nė parandalimin e kėtij fenomeni kontribut tė veēantė duhet tė jap vetė ēifti duke ruajtur martesėn e tyre, pastaj media tė krijojė emisione mė shumė kushtuar kėtij problemi, duke bėrė nė kėtė mėnyrė njė sensibilizim tė vetė opinionit tė gjerė lidhur me pasojat, problemet dhe shkaqet e kėtij fenomeni. Sepse, nėse vazhdohet me kėtė ritėm tė kėtij problemi, familja kosovare vėrtet do tė pėrjetoj njė krizė tė thellė, por edhe shfaqje tė problemeve tjera.

(Autori ėshtė master nė Sociologji)

5 janar 2010

ENVER HOXHA, NACIONALIST MĖ I MADH SE UNĖ!

Bacė Ademi pėr hapjen e dosjeve nė Kosovė ka plotėsisht tė drejtė, por aspak nuk ka tė drejtė, kur pėr Enver Hoxhėn thotė. (Parafrazojė F.B.), tė gjithė ata qė bashkėpunuan me Rusinė, Serbinė, Jugosllavinė, pra edhe Enver Hoxha, ishin kolaboracionistė. Aspak, aspak kėtu s’ka tė drejtė (pėrkundėr respektit pėr jetėn dhe veprėn e bacės), sepse sipas asaj logjike duhet dėnuar edhe Qurqilli e Ruzvelti.
- Nuk mendoj, qė ēdo anėtar i LKJ-sė, apo edhe ēdo udhėheqės nė Kosovė kanė qenė bashkėpunėtorė tė sigurimit (UDB-sė apo KOS-it). Mirėpo njerėzit, tė cilėt i pėrlyen duart me gjak drejtpėrdrejtė, njerėzit, tė cilėt i shkelėn ligjet, tė cilat i nxorėn vetė (Ligji asokohe 1981 thoshte; askush nuk guxon tė marrė deklaratė nga i arrestuari me dhunė, pra me mjete dhune etj). Derisa unė jam njėri nga ata dėshmitarė tė shumtė, tė cilėt u llomitėn e torturuan mė mizorisht gjatė marrjes nė pyetje pas Demonstratave tė vitit 1981. Jo vetėm na rrahėn, por na mbytėn dru, stupc, qader rrymė, automatik nė gojė e kokė nė malet e kufirit Kosovė-Shqipėri (kėtė tė fundit jo mua, por shokėve tė mi, si Bajram Kosumit e shumė tė tjerėve). Pra ėshtė mėkat dhe shumė irrituese, qė edhe sot nėpėr pozita udhėheqėse tė vazhdojnė tė jenė njerėzit, tė cilėt dje i thurnin himne kral Titos, e tė tillė ka mjaftė. Ėshtė shumė e dėmshme dhe irituese, qė edhe sot tė vazhdojnė tė na udhėheqin tė njėjtit (nė emėr tė kuadrove) qė dje mendonin vetėm si tė ndėrtonin shtėpi sa mė tė bukura dhe mendonin se si t’i shtonin dashnoret. Tė gjithė ne e dimė qė ēerdhja e UDB-sė ishte Rilindja dhe RTP-ja (mjerisht, por kėshtu ishte), dhe vėreni sot nė ēfarė pozicionesh janė ata dhe bijtė e tyre, dhe nė ēfarė pozicionesh janė bartėsit e veprimtarėve qė nga 1945-ta e deri te lufta e 1998-99-ės.

Shok i nderuar Megjuani, unė meqė kam mbaruar Letėrsinė, i di dhe i kam lexuar tė gjitha ato hyjnizime pėr Titon… dhe tė tillėt tė mė shesin sot patriotizėm, madje edhe tė mė pėrēmojnė e shtypin, sepse unė vazhdoj tė jem punėtorė krahu (sepse Agim Zatriqi si kuadėr partie udhėheq RTK-nė, e shumė tė ngjashėm. Tė lutem shumė, po tė kem njė adresė tėnden elektronike do tė dėrgoja njė shkrim tė Shaip Beqirit, tė botuar diku mė 1996, apo `97 nė EUROZĖRI, shkrim, i cili edhe pse jo as pėrafėrsisht jo krejt, megjithatė ka shpjeguar shumė gjėra. Kur kihet parasysh qė Shaipi pėr 20 vjet punoi nė ato institucione (gazetash)…
Hashim Thaēi, duke u frikėsuar se prish pozicionin e vetė, jo pse vetė ėshtė i dyshimtė apo familja e tij, por po tė mbaj qėndrim pėr hapjen e dosjeve, do e humb njė numėr tė madh votuesish, e pse titistėt s’ishin pakė…, derisa nė Shqipėri punėt qėndrojnė krejt ndryshe. Unė, Fehmi Berisha, (edhe pse babai im, Idriz Ismail Berisha, nga Dyzi i Besianės ishte njėri ndėr themeluesit e NDSH-sė nė Llap), do ta kisha pėr nder tė punoja nė vendet udhėheqėse, ose nė SIGURIMIN e shtetit tim SHQIPĖRISĖ nė kohėn e mė tė madhit bir tė Shqipėrisė pėr tė gjitha kohėrat - ENVER HOXHA. Pra Komunistėt e Shqipėrisė e kanė bėrė Shqipėrinė dhe i kanė shėrbyer asaj, derisa komunistėt "- tiistėt i kanė shėrbyer Jugosllavisė (kundėr Shqipėrisė). Babai im, ndjesė pastė, nuk pajtohej pėr shumė gjėra ideologjike, fetare… me Enver Hoxhėn, por atė e donte si Komandant Lufte, si udhėheqės shteti, si Nacionalist shqiptar. Gjithnjė thoshte; ai veē fshihet mbas petkut komunist, kurse ėshtė nacionalist ma i madh se unė.

Me nderime, Fehmi Berisha

13 janar 2009

INTRIGAT E CANĖS NĖ MOSHĖN E THYER

(Reagim ndaj shkrimit tė Z. Cana, „Midis gėzimit dhe dėshpėrimit“, 
Rilindja javore, 21.12.1997)

Shkruan: Bislim Elshani

Njė kujtim i hidhur

Mė pati ndodhur 9 vjet mė parė njė rast qė kurrė s“i kam dhėnė dot shpjegim. Atėherė nuk e kuptoja dot se njėra ndėr hobitė mė tė pėrhapura midis inteligjencies sė Prishtinės ishin intrigat dhe hipokrizia. Natyrisht, fenomene tė tilla gjenden gjithkund nė botė, por ato rrallėkund marrin pėrmasat e njė identiteti moral tė pėrgjithshėm. Zotin Zekeria Cana e respektoja shumė. Ai kishte shkruar deri atėherė nja tri vepra qė mė patėn lėnė pėrshtypje tė rrallė, sidomos „Socialdemokracia serbe …“ por edhe „D. Tucoviqi“ dhe njė tjetėr. Kėshtuqė ardhja e tij nė Lubjanė dhe mundėsia pėr ta njohur pėr sė afėrmi mė pati gėzuar.

Duke qenė se ishte nė rrugė drejt njė konference ndėrkombėtare mbi tė drejtat e njeriut, qė mbahej, mė duket, nė Varshavė, m’u pat dhėnė rasti qė t’i gjeja makinėn bashkė me shoferin qė do ta ēonte atje e do ta kthente. U kthye pas dy ditėsh i kėnaqur dhe triumfator. Por kur hapi gepekun pėr t“i marrė gjėrat e veta, pashė se ai ishte mbushur cit. Si duket, rrugėtimi i kishte shėrbyer edhe pėr sigurimin e ca pajisjeve shtėpiake pėr zonjėn Cana. „Kėshtu e kanė gjakovarėt“, pata menduar me vete. Mirėpo skandali i tij i mėvonshėm i „bananeve“ mė pati detyruar t’i rikthehem edhe njė herė kėtij episodi.

Ndėrkaq atė qė s’arrija ta kuptoja nga pikėpamja morale ėshtė njė rast qė kishte tė bėnte direkt me mua. Pati rastisur qė disa muaj mė vonė, nė fund tė vitit 1989, tė vinte z. Cana sėrish nė Lubjanė dhe tė na linte mua dhe kryeredaktorit tė atėhershėm tė Alternativės, njė pusullė me njė listė emrash tė njė numri intelektualėsh kosovarė. Nė krye tė pusullės ishte dhėnė njė titull qė i cilėsonte emrat e mėposhtėm si shėrbėtorė tė Beogradit me tituj e ofiqe tė ndryshme pushtetore.

Botojeni, na tha z. Cana. E pashė listėn. Ē’ėshtė e vėrteta, shumica e emrave i meritonin etiketat. Pėr dy-tre emra qė kisha dyshim, i besova autoritetit tė Z. Cana, me mendimin se ky do tė ketė argumente tė mjaftueshme pėr tė mbėshtetur cilėsimet qė u bėnte. Mirėpo ishin ca gjėra qė mė vunė nė pozitė tė vėshtirė pėr ta pėrgatitur pėr botim edhe pas marrjes sė obligimit nga kryeredaktori: pusulla s’kishte pikė vlere artistike dhe s’kishte nė fund asnjė autor, qoftė edhe nė formė pseudonimi. M’u desh t’ia siguroja njė formė tė tillė qė t’i shmangej etiketimit dhe denoncimit tė thjeshtė, duke shfrytėzuar titullin, njė strofė si dhe frymėn e pėrgjithshme tė poemės satirike tė F.S. Nolit „Sulltani dhe kabineti“. Mirėpo nuk kisha menduar se pikėrisht kjo gjetje e imja do t’i tėrbonte mė shumė tė etiketuarit dhe do ta popullarizonte kėtė shkrim nė pėrmasa tė jashtėzakonshme nė Kosovė.

Pastaj menjėherė filluan telefonatat dhe kėrcėnimet nga Prishtina. Akil Koci sa nuk qante nė telefon. Po edhe N. Bashota e E. Stavileci ishin tė shqetėsuar. Pas ca ditėsh i pashė disa prej tyre tė zbarkonin nė Lubjanė. Pyetja e tyre e vetme ishte se kush ishte autor i shkrimit, njė pyetje qė mė kumbonte si ēekan mbi kokė, sepse unė hem isha dhe hem s’isha autor i tij. Isha vetėm autor i formės, por jo edhe i pėrmbajtjes. Ndėrsa autori i vėrtetė fshihej dhe vėshtronte efektet nga prapaskena. As sot nuk e di se si i ka zbutur tė atakuarit S. Kabashi, dhe nėse ua ka bėrė tė njohur “autorėt” ose jo. Vetėm e di se ata u larguan me premtimin e kryeredaktorit se do t’u botoheshin reagimet, gjė qė edhe u realizua. Mirėpo mua mė mbeti shija e hidhur e hedhjes sė gurit dhe fshehjes sė dorės, gjė qė s’e kisha pasur adet deri atėherė. Ndėrkaq nuk dija se ky adet ishte ndėr sportet mė tė pėrhapura nė Prishtinė.

Intriganti plak

Para dy javėsh mė ra tė lexoja ditarin e z. Cana nė faqet e „Rilindjes javore“. Nė numrin paraprijės kisha lexuar njė intervistė tė tij ku ndėr tė tjera shpreheshin ca paragjykime rreth personalitetit tė akad. Qosjes dhe orientimit tė tij politik, mirėpo kjo s’mė pati lėnė shumė pėrshtypje, ndonėse mė pati dėshpėruar pakėz, qoftė sepse nuk e besoja se edhe ky mund tė zbriste nė nivelin e njė Tekiu, qoftė sepse ruaja akoma njėfarė respekti pėr tė duke i mveshur njė nivel mė tė lartė nga tė tjerėt, sidomos pas prononcimeve tė tij rreth Akshin Hotit, duke harruar se ky i fundit nuk e honepste dot.

Ndėrkaq prononcimi i Anės rreth AKA. Qoses mė zbuloi papritur se edhe qėndrimin ndaj Akshin Hotit ky e kish hipokrit dhe vetėm sa pėr tė fituar poenė politikė, sepse rreth ngjarjeve nė Shqipėri qėndrimet e Qosjes dhe tė Hotit nuk dallojnė fare. Por ajo qė mė befasoi nė ditarin e tij ishte transmetimi nga ana e tij i njė bisede private me Moikom Zeqon ku ky i fundit shprehet negativisht pėr Ismail Kadarenė duke quajtur „njė zero“. Me Moikomin njihemi qė prej 5 vitesh, dhe ruajmė njė komunikim tė rregullt bashkė. Pėr Kadarenė, edhe nė shkrime, edhe nė biseda, ai shprehet gjithmonė me superlative.

Nė librin e tij „Liriku i tokės, demoni i fjalės“ gjendet njė kapitull i tėrė qė e dėshmon kėtė fakt. Ndėrkaq, mendoja se Cana do ta ketė keqinterpretuar ndonjė pohim tė Moikomit lidhur me faktin se Kadareja, fatkeqėsisht, nuk e gėzon sot famėn e meritueshme ndėr shqiptarėt ashtu siē e gėzon akad. Qosja. Kėtė interpretim ia pėrcolla pėrmes telefonit edhe mikut tim R. Hotit, i cili komunikon me Kadarenė. Mirėpo vetėm pasi bisedova me Moikomin, e mora vesh gjithė tė vėrtetėn: Moikomi as qė e kishte zėnė n’goje fare Kadarenė nė bisedė me Canėn. Ishte ky thjeshte njė trillim, i ndėrtuar mbase mbi dyshimin qė do tė ketė hedhur ndonjėri prej tyre pėr tjetrin mė herėt, qė hidhej nė qarkullim sot me njė qėllim tė mbrapshtė: jo thjesht pėr tė armiqėsuar dy intelektualė tė mėdhenj shqiptarė (M. Zeqo, me serinė e librave tė tij tė fundit, ka merituar konsideratėn e Qosjes si „eseisti mė i madh shqiptar“), por pėr tė pėrfituar edhe Kadarenė nė fushatėn e ēmendur dhe aventuristė pėr tė trazuar e pėrgjakur edhe njėherė Shqipėrinė me banditė tė tillė si Berisha e Hajdari. Teza e tij se grekėt e kanė pushtuar Shqiperinė tashmė jo gjer nė Korēė e Gjirokastėr, po deri nė Mat, nuk ka tjetėr kuptim, veē thirrjes idiotike pėr ta shpėtuar Shqipėrinė sipas shembullit tė Ceno Begut. Prandaj pėr kėtė fushatė i duhet sidomos prononcimi dhe pėrfitimi i gjeniut mė tė madh shqiptar dhe ndėrsimi i tij kundėr socialistėve si Moikomi me shokė.

Kėtu s’ėshtė as rendi dhe as vendi pėr tė hyrė nė shkaqet qė i shtyjnė ca intelektualė reprezentativė kosovarė tė prononcohen mbrapsht karshi vullnetit politik tė shqiptarėve tė shprehur nė zgjedhjet e fundit nė Shqipėri. Mund tė jetė ajo qė thotė akad. Qosja, se ruajnė akoma mendėsinė e kohės sė luftės sė ftohtė e tė ndarjes bipolare tė botės, dhe nuk e kuptojnė psh. se si njė Klinton e njė superfuqi kapitaliste si ShBA mund tė pėrkrahė socialistėt shqiptarė. Mund tė shpjegohet edhe me nivelin gjysmak tė dijeve tė tyre shkencore e tė horizontit intelektual. Pastaj nuk kuptohet as shqetėsimi i njė lexuesi tė ZiK-ut pėrtej oqeanit, pėr ata 200 ushtarė grekė qė ndodhen nė Shqipėri, sipas logjikės sė lashtė homerike, sipas tė cilės vetėm ca ushtarė grekė nė barkun e njė kali tė drunjtė arritėn tė bėnin hatanė nė Trojė. Mirėpo harrojnė kėta zotėrinj, se jo 200, por rreth 3-4 qind mijė shqiptarė ndodhen nė Greqi, dhe Greqia akoma s’quhet e pushtuar prej tyre.

Nė Shqipėri sot ka vetėm njė kalė, ai ėshtė kali i Tro(po)jės, qė me njė mijė mėnyra do tė ndezė e tė destabilizojė Shqipėrinė, qė tė mos bėjė as vetė pėrpara dhe as tė ndihmojė Kosovėn. Natyrisht ky kalė dihet se ku e merr tagjinė: nė stallat e Beogradit.

08 janar 1998

Protokolli i Eulex-it me Beogradin s’ duhet tė nėnshkruhet

Shkruan: Isa Mulaj

Komenti i z. Spahiu ėshtė konfuz dhe njė interpretim i shtrembėruar. Ai pėrmend njė lloj Protokolli ndėrmjet EULEX-it dhe Serbisė pėr Kosovėn duke mos na treguar se cila ėshtė lėnda e atij Protokolli qė ky po e rekomandon se duhet tė nėnshkruhet nga Qeveria e Kosovės. Jo pak analistė dhe gati tė gjitha mediat nė Kosovė i karakterizon njė defekt serioz kur shkruajnė komente, lajme, artikuj, e shumėēka tjetėr. Ai defekt gjithmonė ėshtė i ndėrlidhur me mungesėn e konceptit bazė. Askush prej nesh si lexues nuk e kemi tė qartė se pėr ēfarė Protokolli e ka fjalėn z. Spahiu. Fjala ėshtė pėr njė marrėveshje tė EULEX-it me Serbinė, mė konkretisht Ministrinė e Punėve tė Brendshme tė Serbisė pėr “bashkėpunim” nė sektorin e policisė. Ēka thotė ky Protokoll ose Marrėveshje kėtė nuk mund ta mėsoni nga z. Spahiu ose shtypi ditor i Kosovės, ndonėse pėr ēdo ditė flitet e shkruhet pėr tė. Diēka e ngjashme kishte ndodhur me 6 pikat e sekretarit tė pėrgjithshėm tė OKB-sė Ban Ki Moon. Vetėm nė dy raste e kam parė pėrmbajtjen e atyre 6 pikave nė media. Kush e ka tekstin e kėtij Protokolli, propozoj ta botoni diku ose sė paku postojeni nė kėtė Forum pa e komentuar. A mund ta pėrkrahim z. Spahiu kur thotė se ai Protokoll duhet tė nėnshkruhet? Mjaft ka nėnshkruar Qeveria e Kosovės dokumente pa i lexuar fare. Ne nuk po duam ta nėnshkruajmė atė Protokoll. Duam vetėm ta shohim se ēka thotė.

Komenti i z. Spahiu nė pjesėn mė tė madhe paraqet keqinterpretime serioze. Ai e identifikon Protokollin si investim tė BE-sė. Protokolli ėshtė dokument prej letre. Investimet janė diēka tjetėr. Nėse z. Spahiu mendon se BE-ja e solli dhe vendosi ta nėnshkruaj kėtė Protokoll me Serbinė shkaku i ndonjė investimi, kjo nuk qėndron. EULEX-i e imponoj Protokollin nė bazė tė shumė dokumenteve paraprake si 6 pikat e Ban Ki Moon-it, dhe mbi tė gjitha, besimin e plotė qė ia dhanė Qeveria dhe institucionet e Kosovės EULEX-it. Po i lėmė anash shumė analistė e shkencėtarė tė kėtij Forumi qė u munduan tė na bindin se vendosja e EULEX-it do tė sjell mrekullira. Nėse nuk beson, komentet e tyre i keni diku nė arkivat e postės elektronike.

Nuk e di ēfarė ēmimi ėshtė duke paguar Beogradi pėr atė qė ju e quani “bllokuesi kryesor I proceseve evropiane ne Ballkan”. Ku e ke dėgjuar kėtė? Mos po ta merr mendja ty qė liberalizimi i vizave pėr Serbinė nga BE dhe nė tė njėjtėn kohė pėrjashtimi i Bosnjės dhe Kosovės ėshtė ēmim qė po e “paguan” Beogradi? Mė tutje, kur Beogradi nė Kosovė bėnė ēka i shtihohet ditėn dhe natėn duke iu falėnderuar askujt tjetėr nė kėtė botė pos udhėheqėsisė sė Kosovės, atėherė a ėshtė ky ndonjė ēmim qė po e paguan Beogradi? Nėse nuk e keni drejtpėrdrejtė, 6 pikat e Ban Ki Moon-it janė sjellė me qėllim qė tė ndėrrohet Qeveria e papėrgjegjshme dhe jo kompetente e Kosovės. E pa bota dhe BE-ja nė veēanti se ne nuk jemi tė interesuar pėr shtet, ēka ėshtė vazhdimisht me besimet e plota njėherė nė UNMIK, mė vonė nė SHBA, dikur nė BE, dje nė EULEX, prandaj edhe solli Protokollin pėr bashkėpunim me Ministrinė e Punėve tė Brendshme tė Serbisė. Ju e dini se ministėr nė kėtė ministri dhe zėvendės kryeministėr i parė ėshtė Ivica Daciq i cili njėkohėsisht ėshtė edhe kryetar i Partisė Socialiste tė Serbisė. Kėtė postin e fundit e ka trashėguar nga Millosheviqi i cili vdiq si kriminel lufte nė Gjykatėn e Hagės pėr Krime Lufte. Qeveria dhe Institucionet e Kosovės (dhe disa komentues nė kėtė Forum e shumė qytetarė tė painformuar) kanė pasur besim tė plotė nė EULEX, e kjo tash pėrkthehet si besim i plotė nė MPB-nė e Serbisė qė e udhėheq pasardhėsi i Millosheviqit. Qeveria dhe institucionet e Kosovės nuk duhet tė ēojnė pluhur shumė pse EULEX-i tash nėnshkruan nė emėr tė Kosovės Protokolle (dhe ēka do tjetėr) me Serbinė. Kanė menduar kėto institucionet e Kosovės se duke i bėrė lajka ēdo institucioni tė huaj me frazėn me tepėr se poshtėruese “kemi besim tė plotė” do t’i lė rehat shumė funksionarė shqiptarė tė vazhdojnė me korrupsion dhe njė lloj qeverisje qė nuk dallon aspak me grupet mafioze. EULEX-i vetėm po bėnė presion nė shoqėrinė se sa ėshtė nė gjendje t’i duroj kėto eksperimente tė qeverisjes sė papėrgjegjshme tė udhėheqėsisė sė saj. EULEX-i nuk duhet tė ndalet nė kėtė drejtim derisa t’i sjellė pjesėtarėt e MPB-sė sė Serbisė (mundėsisht ata tė kohės sė Millosheviqit!) qė shoqėria dhe shumica e qytetarėve trushpėrlarė tė Kosovės tė shohin “besimin e plotė”, kėsaj radhe nė policinė e Millosheviqit. Vetėm edhe ndaj MPB-sė sė Serbisė ka mbetur tė zbatohet koncepti i besimit tė plotė. Nuk ka mbetur tjetėr kush pa u testuar. EULEX-i do ta testoj edhe kėtė. Tė jeni tė bindur se disa budallallėqe mafioze tė shumė zyrtarėve nėpėr institucionet tona dhe vet institucionet si tėrėsi, janė analizuar me kujdes nga shumė organizma ndėrkombėtarė dhe nė bazė tė atyre sjelljeve janė pėrgatitur edhe diagnozat dhe ilaēet qė i kemi tani. Nė momentet kritike tė shtet ndėrtimit shumė zyrtarė u turren si tė tėrbuar pėr rritje tė mėdha pagash pėr vete, duke pėrfshirė edhe kryetarin e Kosovės Fatmir Sejdiu. Kėshtu shteti shihej si njė instrument pėr t’i shkaktuar dėme shoqėrisė. Ec e bindi budallenjtė nė shtetet normale se kjo i ndihmon shtet ndėrtimit? Dikush ose shumėkush i ka analizuar kėto pėrvoja dhe ka sjellė masat qė po i shohim se nuk po na konvenojnė.

Z. Spahiu nė komentin e tij duket se ėshtė shumė i dobėt nė Gjeografi. Citim:

“Para 20 viteve Beogradi zotėronte gjithe Ballkanin Perėndimor dhe tani ka mbete ku ka mbete..... Nėse Beogradi me histori gati 200 vjecare si komb, me nje politike te tille ka humbur 2/3 e territoreve qe zoteronte (Sllovenine, Kroacine, gjysmen e Bosnje Hercegovines, Maqedonine, Malin e Zi dhe ¾ e Kosovės),..”

Sqarim pėr z. Spahiu:

Ballkani Perėndimor pėrfshin kėto shtete: Kroacinė, Bosnjėn dhe Hercegovinė, Malin e Zi, Serbinė, Kosovėn, Maqedoninė, dhe Shqipėrinė. Beogradi nuk e zotėronte Shqipėrinė para 20 viteve ose mė 1989. Lufta nė Kroaci ka filluar nė mesin e vitit 1991 kurse ajo nė Bosnje nė muajin prill 1992. Deri nė atė kohė Beogradi ose Serbia nuk ka pasur kurrfarė kontrolli tė plotė nė kėto pjesė tė Ballkanit Perėndimor. Nė Kroaci deri mė 1995 kishte arritur ta marrė 1/3 e territorit kroat me luftė, ndėrsa nė Bosnje mė shumė, por jo siē thotė z. Spahiu tėrė Kroacinė dhe gjysmėn e Bosnjės para 20 viteve. Nuk e di se ēka nėnkupton z. Spahiu me zotėrimin e Maqedonisė si pjesė e Ballkanit Perėndimor nga Serbia para 20 viteve ose mė 1989? Serbia nuk e humbi Maqedoninė pasi nuk e kishte nė zotėrim. Nėse Maqedonia ka qenė dhe ėshtė pro-serbe, kjo ėshtė diēka tjetėr. Z. Spahiu fut edhe Slloveninė nėn zotėrimin e Beogradit para 20 viteve dhe atė nė kuadėr tė Ballkanit Perėndimor. Ky ėshtė gabim i dyfishtė. Sė pari, Sllovenia nuk ėshtė pjesė e Ballkanit Perėndimor. Sė dyti, Serbia nuk e ka pasur kurrė nė zotėrim Slloveninė. Nėse mendon se kjo para 20 viteve identifikohej me kryeqytetin e Jugosllavisė qė ishte nė Beograd, edhe ky ėshtė mendim i gabuar. Sllovenia edhe gjatė viteve 1980-ta cilėsohej si pjesė shumė e veēantė e Jugosllavisė. Kthehu pak nė histori jo mė larg se nė vitet 1985-1990 dhe mendo pėr deklarimet e panumėrta tė shumė qytetarėve shqiptarė tė Kosovės kur thoshin me shaka “n’shtete t’jashtme n’Slloveni”. I pėrmenda kėto tė meta tė vogla nė komentin e z. Spahiu sepse nuk ėshtė hera e parė qė ky bėnė dezorientime nė kohė (para 20 viteve) dhe hapėsirė (Ballkani Perėndimor dhe Sllovenia) dhe nė shtypin ditor tė Kosovės ku ka qasje mė tė madhe se shumė analistė tjerė mė tė saktė, pėrdorė termin “banalistė” duke aluduar nė tė tjerėt qė sipas tij nuk dinė gjė.

“Bashkimi Sovjetik, e Jugosllavia kane qene te njohura nga te gjitha shtetet e botes po ku janė sot?” Dihet se ku janė. Rusia ėshtė trashėgimtarja kryesore e Bashkimit Sovjetik, ėshtė fuqi e madhe, e nė aspektin e armatimit dhe teknologjisė ushtarake ende ėshtė superfuqi. Ka arsenalin mė tė madh tė armėve tė shkatėrrimit masiv. Ende i ka nė shėrbim edhe 75 raketa SS-18 Satan. Njė raketė e tillė ka 25 megaton (250 herė sa bomba atomike e hedhur nė Hiroshimė) mbushje nukleare, 40 decoys, 10 koka nukleare (secila godet caqe tė ndryshme). Me njė SS-18 mund tė zhduket i tėrė Ballkani Perėndimor dhe diēka mbetet edhe pėr shkatėrrimin e Sllovenisė qė ju gabimisht e futet nė rajonin qė nuk i pėrket.

“SHBA i ka humbur mbi 5000 ushtare ne Irak dhe prap jane shteti me i fuqishem I botes. Me ba Kosova me I hy ndonje aventure e me i humbe 5000 ushtare te FSK-se, mbetet pa ushtri fare e zhduket si shtet. Serbia ka humbe 2/3 e territoreve qe mbante nen kontroll,…”, thotė z. Spahiu nė komentin e tij mė poshtė. Kosova nuk zhduket si shtet nėse i humb 5000 ushtarė (pse po e dyfishon numrin kur madhėsia e tij ėshtė 2500 + 800 rezervistė?). Kosova i ka humbur afėr 15.000 njerėz gjatė luftės 1998-99 (12.000 viktime+2.000 ende tė pagjetur + disa viktima tjera). Pėrsėri duhet tė kthehemi tė pėrvoja e BRSS-sė. Ky shtet gjatė luftės sė dytė botėrore humbi ndėrmjet 8.8 dhe 10.7 milionė ushtarė dhe afėr 15 milionė civilė, ose afėr 15% tė popullsisė sė pėrgjithshme. Me vlerėsimin qė ju i bėni numrit tė dyfishuar prej 5000 pjesėtarėve tė FSK-sė se Kosova do tė mbetej pa ushtri (po FSK-ja nuk ėshtė ushtri por forcė civile z. Spahiu), do tė thotė humbje e vetėm diku e rreth 0.24% tė popullsisė sė pėrgjithshme. Unė do ta shumėzoja kėtė humbje me numrin 10 vetėm tė bėhemi shtet normal, por kam frikė se humbjet do tė jenė dyfishi i kėtij numri 10 nė forma tjera, duke nėnkuptuar kėtu sidomos tė gjallėt por mentalisht tė vdekur, tė poshtėruar, diskredituar dhe pėrqeshur nėpėr botė si njerėz tė njė shteti qė nėnshkruan mijėra dokumente tė huaja pa i lexuar dhe kuptuar, qė kanė besim tė plotė nė ēdo kė qė parashutohet nė Kosovė, etj, etj. Humbja e 15% e popullsisė nė BRSS ia ka vlejtur qė shtetit komunist tė futet nė Berlin, tė bėhet vendi i parė qė dėrgoi njeriun e parė nė hapėsirė, dhe pėr njė periudhė tė ketė avantazh nė goditje kundėr SHBA-va nė atė qė CIA e quante doktrina e goditjes sė parė (First Strike). E tillė ėshtė historia. Pa sakrificė dhe rreziqe nuk shkon. E tėrė kjo pėrvojė po e bėnė Rusinė e tanishme t’i tregoj dhėmbėt nė disa sfera tė ndikimit. E njėjta vlen edhe pėr Britaninė me territor me tė vogėl se ish-Jugosllavia tė cilėn Rusia mund ta shkatėrroj me njė SS-18 Satan. Edhe anglezėt nuk janė se kanė ndonjė fuqi tė madhe reale, por i mban ai lloji i pėrvojės historike “se kush kemi qenė ne”. Vetėm e kundėrta e rusėve dhe anglezėve i karakterizon shqiptarėt e Kosovės. Gjithmonė kemi pasur besim tė plotė kushdo qė ka ardhur gjatė historisė (Perandoritė Romake, Bizantine, Osmane, Austrohungareze, Gjermane) Jugosllavi, UNMIK, EULEX, e tė tjera nė tė ardhmen. Sikur sot qė themi qė Protokolli duhet tė nėnshkruhet, dyshoj se edhe kur kemi qenė nėn tė gjitha perandoritė kemi thėnė se ēdo gjė duhet tė nėnshkruhet, edhe pse atėherė nėnshkrimet nuk duket tė kenė qenė mė tė dėmshme se sot. Atėherė nuk ka pasur aq shumė “brainwashing” sikur sot.

Bosnjėzimi i Kosovės qė e keni pėrmendur ėshtė fakt nė terren. Serbia ėshtė e interesuar edhe mė shumė se kaq. Institucionet e Kosovės kanė thėnė mė herėt se kanė besim tė plotė nė EULEX-in qė u vendos me pėlqimin e Serbisė, qė ėshtė neutral ndaj statusit politik tė Kosovės dhe kufirin ndėrmjet Kosovės dhe Serbisė e njeh si kufi administrative e jo shtetėror.

Ėshtė mirė qe ky problem diskutohet nė Alb-Shkencė ku ka edhe shumė zyrtarė nė pushtet. Qytetarėt nuk dinė se ēka po ndodh me Kosovėn shkaku i censurės dhe dezinformimit. Kėtyre disi duhet sqaruar duke i bindur se fajet mė tė mėdha gjinden vetėm brenda Kosovės tek tė gjitha shtresat, sidomos tė karakteri intelektual super i lig. Edhe sikur t'i kishim nė dispozicion SS-18-shat, ne me dėshirė do t'ia jepnin dikujt shkaku i besimit tė plotė nga i cili kurrė nuk po mund tė lirohemi, ani pse ai do t'i pėrdorte kundėr neve.

Me respekt, Isa.

Nė vijim, komenti i z. Spahiu

Date: Mon, 24 Aug 2009 07:31:32 -0700
From: nspahiu@yahoo.com
To: alb-shkenca@alb-net.com
Subject: [Alb-Shkenca] Protokolli i Eulex-it me Beogradin duhet te nenshkruhet
 
Protokolli i Eulex-it me Beogradin duhet te nenshkruhet
- Ky moment politik eshte rezultat i investimit te Bashkimit Evropian duke perdorur “pak shkopin e shume karroten” ndaj Beogradit. Natyrisht, kosovaret do te donin qe politika e Bashkimit Evropian karshi Beogradit te jete ajo e “shkopit te madh e karrotes se vogel” por Prishtina nuk mund te ndryshoje kete politike te Brukselit duke e shantazhuar Brukselin me bllokim te proceseve aty ku Bashkimi Evropian investon.

- Nenshkrimi i protokollit mes Eulex-it dhe Beogradit nuk garanton se Kosova nuk do te Bosnjizohet (te ndahet ne dy republika dhe te behet federate e brishte) por eshte nje shanse me shume qe deri te kjo te mos vihet.

Nexhmedin Spahiu
 
Me beri pershtypje nje titull gazete “Lidershipi i Kosoves bllokon” (protokollin mes Eulex-it e Beogradit). Ne fakt, lidershipi i Kosoves po bllokon gjitheēka e me se shumeti zhvillimin e Kosoves. Bllokimi eshte bere metode e zhvillimit te politikes kosovare. Per me teper ne disa raste te politikave te tilla te gabuara lidershipi i Kosoves po e merr edhe perkrahjen e opzites ne menyre direkte e me shpesh ne menyre indirekte. Politikat e gabuara me perkrahje te opozites jane edhe me te demshmet sepse ketu motoret ndizen deri ne fund derisa te ndodhe theqafja.
Jane shume arsye qe lidershipi kosovar nuk duhet ta kundershtoje nenshkrimn e protokollit mes Eulex-it dhe Beogradit.
Se pari, ky moment politik eshte rezultat I investimit te Bashkimit Evropian duke perdore “pak shkopin e shume karroten” ndaj Beogradit. Natyrisht, kosovaret do te donin qe politika e Bashkimit Evropian karshi Beogradit te jete ajo e “shkopit te madh e karrotes se vogel” por Prishtina nuk mund te ndryshoje kete politike te Brukselit duke e shantazhuar Brukselin me bllokim te proceseve aty ku Bashkimi Evropian investon.
Ne fakt, bllokuesi kryesor I proceseve evropiane ne Ballkan eshte Beogradi dhe ai per kete ka paguar dhe po e paguan ende ēmimin per kete. Para 20 viteve Beogradi zoteronte gjithe Ballkanin Perendimor dhe tani ka mbete ku ka mbete. Prishtina nuk duhet te ndjeke rrugen e Beogradit. Nese Beogradi me histori gati 200 vjecare si komb, me nje politike te tille ka humbur 2/3 e territoreve qe zoteronte (Sllovenine, Kroacine, gjysmen e Bosnje Hercegovines, Maqedonine, Malin e Zi dhe ¾ e Kosoves), atehere me politike te tille Kosova jo vetem qe humbe veriun e saj e pjese tjera po edhe rrezikon te perspektiven e vet si shtet.
Njohja nga 62 shtete (e as edhe nga 192 shtete) nuk eshte garance se shteti ne fjale do te ekzistoje. Edhe Bashkimi Sovjetik, e Jugosllavia kane qene te njohura nga te gjitha shtetet e botes po ku jane sot?. Ajo ēfare siguron ekzistencen dhe perspektiven e nje shteti eshte politika e menēur e klases politike te atij shteti. Madje sa me i vogel te jete shteti aq me te menēur lypset ta kete klasen e vete politike. Shtetet e fuqishme e kane luksin edhe te gabojne. Ato demtohen kur gabojne por nuk u rrezikohet ekzistenca. SHBA i ka humbur mbi 5000 ushtare ne Irak dhe prap jane shteti me i fuqishem I botes. Me ba Kosova me I hy ndonje aventure e me i humbe 5000 ushtare te FSK-se, mbetet pa ushtri fare e zhduket si shtet. Serbia ka humbe 2/3 e territoreve qe mbante nen kontroll, I ka qendruar bllokades ekonomike per disa vite rresht ne kohen e Millosheviqit po prap eshte shtet. Imagjinoni Kosoven ne nje rast te tille. Kjo eshte arsye e mjaftueshme per te mos marre per model politiken e Serbise ne drejtim te Perendimit.
Nenshkrimi I protokollit mes Prishtines e Beogradit do t’ishte I mireseardhur, po kush I ka faj Prishtines qe nuk eshte e zoja t’ia imponoje Beogradit nje gje te tille ashtu siē ia ka imponuar Brukseli Beogradit. Tani Prishtina do te tregoje se eshte e zonja ta bllokoje Bashkimin Evropian. Natyrisht me kollaj eshte me prishe se sa me ndreqe, por politika e bllokimit te tregon se nuk je duke shkuar perpjete po je duke rene teposhte. Kur bllokimi paraqitet si sukses kjo tregon se nga po e ēon klasa politike Kosoven.
Interesi i Kosoves eshte qe te mos bllokohet ky proces edhe per arsyen se me kete nenshkrim protokolli, Beogradi po futet ngadale nen kthetrat e aleateve tane (jo nen kthetrat tona, po te aleateve tane) me te cilet ne nuk guxojme t’i ftohim marredheniet, sado qe ndonje diplomat perendimore per ta testuar klasen politike te Kosoves edhe mund t’i nxite politikanet tane ne drejtim te te marrurit poza “patriotike”.
Kundershtimi i nenshkrimit te protokollit mes Eulex-it dhe Beogradit mund te lere pershtypjen se klasa politike e Kosoves eshte e nderlidhur me struktura mafioze dhe se i leverdise nje gjendje amullie siē eshte aktualisht.
Nenshkrimi i protokollit mes Eulex-it dhe Beogradit nuk garanton se Kosova nuk do te bosnjizohet (te ndahet ne dy republika dhe te behet federate e brishte) por eshte nje shanse me shume qe deri te kjo te mos vihet. Ne te kunderten, me politika te vendnumrimit e te bllokimit, Kosova po shkon pashmangshem drejt bosnjizimit te saj.

 

Pėrmes Ambasadės sė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės nė Shkup 

L E T Ė R

           Presidentit tė Shteteve tė Bashkuara

 Amerikane, z. Barack Obama

 - Kėrkesė qė Kryeministri aktual i Maqedonisė z. N. Gruevski tė futet nė ‘listėn e zezė amerikane’ si person qė planifikon, qė ushtron dhe qė mbėshtetė dhunėn institucionale kundėr shqiptarėve nė Maqedoni dhe qė pengon implementimin e Marrėveshjes sė Ohrit.

- Kėrkesė qė SHBA-tė dhe BE-ja, si garant tė Marrėveshjes sė Ohrit, tė organizojnė njė Konferencė Ndėrkombėtare me qėllim qė Maqedonia tė ndalojė aplikimin e diskriminimit racial ndaj shqiptarėve dhe tė ushtrojnė presionet e domosdoshme pėr tė imponuar zbatimin e plotė tė saj tė kėsaj marrėveshje.

===========================================================

I nderuari z. President!

Mbajtja nė fuqi e ‘listės sė zezė amerikane’ pėr personat qė sponsorizojnė ose mbėshtesin dhunėn nė Maqedoni dhe qė pengojnė implementimin e plotė tė Marrėveshjes sė Ohrit dhe mospėrfshirja nė kėtė listė tė shkaktarėve kryesor tė dhunės dhe pengimit tė implementimit tė kėsaj marrėveshje mė shtrėngoi t’ju drejtohem  pėrmes kėsaj letre publike.

Fillimisht rikujtoj se qė nga themelimi i Maqedonisė si republikė nė kuadėr tė Federatės jugosllave e deri nė ditėt e sotme njė nga karakteristikat e funksionimit tė institucioneve shtetėrore tė kėtij shteti ka qenė dhe mbetet diskriminimi racial i shqiptarėve. Pėr t’ju pėrshtatur modės dhe kontekstit historik nėn akuza tė ndryshme shqiptarėt nė Maqedoni

·       janė vrarė,

·       janė rrahur,

·       janė poshtėruar,

·       janė  torturuar,

·       janė burgosur dhe

·       janė dėnuar nė vazhdimėsi.

Si rezultat i dhunės sė vazhdueshme shpėrtheu lufta e vitit 2001. Falė angazhimit ndėrkombėtar dhe veēanėrisht mobilizimit diplomatik tė SHBA’ve lufta pėrfundoi me pasoja minimale krahasuar me pasojat e luftėrave tjera qė u zhvilluar gjatė procesit tė shpėrbėrjes sė Federatės jugosllave.

I nderuari z. President!

Marrėveshja e Ohrit, si marrėveshje me garanci ndėrkombėtare qė i dha fund luftės, nuk arriti qė tė implementohet dhe t’i japė fund diskriminimit tė shqiptarėve nė kėtė shtet. Tani, kur po i afrohemi 8 vjetorit tė nėnshkrimit tė kėsaj marrėveshje konstatojmė me keqardhje se marrėveshja qė i dha fund luftės nuk ndėrtoi paqen nė Maqedoni. Dėshtimi i kėtij misioni lidhet nė mėnyrė tė pashmangshme me logjikėn e funksionimit tė institucioneve shtetėrore tė Maqedonisė nga njėra anė dhe tė mėnyrės sė funksionimit tė partive politike shqiptare qė bėhen pjesė e pushtetit nga ana tjetėr.

Politika antishqiptare dhe strategjia e manipulimit janė inherente nė institucionet shtetėrore tė Maqedonisė, ndėrsa karakteristikė dominante e partive politike shqiptare ėshtė degradimi i projekteve kombėtare pėr interesa tė ngushta klanore dhe grupore. Si pasojė e koordinimit tė interesave tė tyre grupore koalicionet e njėpasnjėshme qeveritare e sollėn situatėn politike nė gjendjen e para luftės sė vitit 2001.

Instalimi i diktaturės sė VMRO-sė nė institucionet shtetėrore tė Maqedonisė paraqet rrezikun mė tė madh pėr paqen dhe stabilitetin e vendit. Ky rrezik bėhet edhe mė i madh pėr shkak tė aplikimit tė politikės radikalisht antishqiptare tė VMRO-sė. Ky radikalizėm antishqiptar i VMRO-sė u shpreh nė mėnyrė mė tė qartė dha pa ambiguitet nė fjalimin e famshėm tė para dy viteve tė Kryeministrit Gruevskit nė Parlamentin e Maqedonisė.  Ai para deputetėve tė parlamentit, para korit diplomatik dhe nė sytė e opinionit publik qė pėrcillte pėrmes TV-ve transmetimin e drejtpėrdrejtė tė seancės e bėri tė qartė pikėpamjen e VMRO-se “se shqiptarėt mund vetėm tė ėndėrrojnė tė jenė tė barabartė nė kėtė shtet!”

Fjalimi i Kryeministrit Gruevski nė Parlamentin e Maqedonisė simbolizoi fillimin e njė dinamike tė re tė radikalizmit antishqiptare:

-        refuzim i zyrtarizmit tė gjuhės shqipe nė Maqedoni qė ėshtė nė pėrputhje me Marrėveshjen e Ohrit;

-        ndalimi i pėrdorimit tė flamurit dhe simboleve kombėtar shqiptar qė ėshtė nė pėrputhje me Marrėveshjen e Ohrit;

-        mobilizimi i aparateve represive kundėr popullsisė civile:

·       dhuna nė Tanushė,

·       vrasje nė Vaksincė,

·       vrasje nė Haraēinė,

·       Vrasje nė Shkup, 

·       vrasje nė Pollog,

·       vrasjet nė Malėsi tė Sharrit (Masakra e Brodecit);

-        Montimet e proceseve politike kundėr shqiptarėve, tė motivuara nga urrejtja etnike dhe fetare;

-        degradimi i mėtejmė i tė drejtave tė shqiptarėve nė fushėn ekonomike, politike dhe kulturore;

I nderuari z. President!

Kjo politikė antishqiptare dhe antidemokratike e VMRO-sė dhe e liderit tė saj N. Gruevskit paraqet aventurė tė rrezikshme politike qė destabilizojnė vendin dhe rajonin. Bashkimi Demokratik Shqiptar kėrkon nga SHBA-tė si garant i Marrėveshjes sė Ohrit qė Kryeministrin aktual tė Maqedonisė z. N. Gruevskin ta fusin nė ‘listėn e zezė amerikane’ si person qė planifikon, qė ushtron dhe qė mbėshtetė dhunėn institucionale kundėr shqiptarėve nė Maqedoni dhe qė pengojnė implementimin e Marrėveshjes sė Ohrit.

I nderuari z. President!

Bashkimi Demokratik Shqiptar konsideron se SHBA-tė dhe BE-ja,  si garant tė Marrėveshjes sė Ohrit, duhet tė organizojnė njė Konferencė Ndėrkombėtare me qėllim qė Maqedonia tė ndalojė aplikimin e diskriminimit racial ndaj shqiptarėve dhe tė ushtrojnė presionet e domosdoshme pėr tė imponuar zbatimin e plotė tė kėsaj marrėveshje.

 

SKANDALOZE

 

Shkėlzen Berisha, biri i kryeministrit shqiptar, Sali Berisha, ėshtė lobuesi kryesor pėr kontratėn e Gėrdecit

Dėshmia e sekretares Bumēi, Anjola Agolli

     Kėtė fakt e pėrforcon dėshmia e sekretares sė ish-ministrit tė Drejtėsisė, Aldo Bumēi, dhėnė organeve hetimore. Ajo ka konfirmuar se i ka nisur vetė birit tė kryeministrit Berisha faksin qė i ka dhėnė ministri Aldo Bumēi, ku kėrkohej mendim pėr projektvendimin qė do i hapte rrugė ndėrtimit tė Gėrdecit. Para disa kohėsh gazeta “TemA” botoi faksin qė nisej zyrtarisht nga Ministria e Drejtėsisė dhe mbėrrinte e protokollohej nė Ministrinė e Mbrojtjes me shėnimin “Pėr Shkėlzen Berishėn”. Kėshtu, del qartė se ministrat i raportonin birit tė kryeministrit, i cili kujdesej qė vendimi tė kalonte nė qeveri.

     Dėshmia e ish-sekretares sė Bumēit, Anjola Agolli, hedh dritė pėr kėtė pjesė tė trishtė tė kapjes sė shtetit nga biri i kryeministrit. Ajo e nis rrėfimin duke treguar se edhe pse posti i saj ėshtė politik, dhe mund tė ishte larguar pas ardhjes nė pushtet tė qeverisė sė djathtė, Aldo Bumēi e mbajti atė sėrish nė punė. Agolli tregon se mban mend shumė mirė se shkresėn me shėnimin ia ka dhėnė ministri vetė dhe nuk ka ardhur nga ndonjė drejtori tjetėr, ndėrsa shton se shkrimi me dorė ėshtė i vetė Bumēit.

     Njė gjė tė tillė ajo e mban mend shumė mirė, pėr shkak se nė atė periudhė ishte e vetme nė punė, sepse sekretarja tjetėr kishte marrė lejen e lindjes. Ajo nuk shpjegon se pse ishte nisur me faks kjo shkresė dhe pse njė tjetėr ishte nisur me postė, por ėshtė fakt se duke parė datat ėshtė e qartė se nxitimi bėhej pėr shkak se vendimi do kalonte sė shpejti nė qeveri. Agolli thotė se mban mend qė tė paktėn dhe dy herė tė tjera Shkėlzen Berisha ka qenė nė zyrėn e ministrit tė Drejtėsisė, Aldo Bumēi. Sipas saj, nė Ministrinė e Mbrojtjes i janė pėrgjigjur nė momentin e nisjes sė faksit, se nuk njohin asnjė Shkėlzen Berisha qė punonte nė atė institucion, por ajo u ka thėnė qė ka marrė urdhėr qė tė nisė kėtė faks pėr atė person dhe kėshtu ka vepruar. Mė poshtė vijon dėshmia e saj e plotė pėrpara organeve tė drejtėsisė, dėshmi pėr tė cilėn ajo merr pėrgjegjėsi tė plota, nė rast se provohet e kundėrta. Vetė Aldo Bumēi nė disa dalje publike e ka mohuar kėtė shkresė dhe shėnimin mbi tė.

================================================== 

Pjesė nga dėshmia e ish-sekretares

 sė Aldo Bumēit

    Pasi u paralajmėrua pėr pėrgjegjėsinė penale qė ka, nėse bėn deklarim tė rremė para oficerit tė policisė gjyqėsore duke dhėnė shpjegime qė i di se janė tėrėsisht ose pjesėrisht tė rreme, apo fsheh fakte ose prova, nė bazė tė nenit 305/b tė Kodit Penal, dėnohet me burgim deri nė gjashtė muaj.

     Me vullnetin e saj tė lirė ajo deklaroi:

     Banoj nė adresėn e mėsipėrme dhe aktualisht jam me punė juriste nė Drejtorinė e Pėrgjithshme tė Bankės Popullore. Mė parė kam punuar sekretare nė kabinetin e ministrit tė Drejtėsisė. Punėn si sekretare e kam filluar nė qershor tė vitit 2005 dhe kam qėndruar nė kėtė punė deri nė datėn 2 prill 2007. Jam larguar nga detyra, pasi ndryshoi ministri i Drejtėsisė. Prej datės 2 prill 2007 deri nė datėn 15 tetor 2007 kam qenė e papunė. Nė fillim kam qenė sekretare e ministrit tė Drejtėsisė, zotit Fatmir Xhafaj, deri nė krijimin e qeverisė sė re pas zgjedhjeve tė 3 korrikut 2005. Nė detyrėn e sekretares kemi qenė dy, unė dhe Rovena, sė cilės nuk i kujtoj mbiemrin. Ajo u largua nė shtator 2005, pasi u ndėrruan ministrat. Nuk e di as sot dhe kėsaj dite pėrse mė ka mbajtur nė punė si sekretare ministri Bumēi, pasi detyra e sekretares ėshtė pjesė e stafit politik dhe personal dhe nuk ėshtė pjesė qė trajtohet nga statusi i nėpunėsit civil. Nė shtator tė vitit 2005 ose tetor 2005, pasi u vendos tė largohet Rovena, nė punė ka ardhur Alma Zili.

     Sekretarja e ministrit ka detyra tė specifikuara nė njė akt tė Ministrisė sė Drejtėsisė, tė cilin e kam lexuar, por nuk e kujtoj saktė emrin e aktit, as vitin e kėtij akti. Nuk kujtoj se ēfarė kishte tė specifikuar nė kėtė akt rregullues pėr detyrat e sekretareve tė ministrit. Kujtoj se ky dokument kishte kėto detyra pėr sekretaret e ministrit - mbajtjen e korrespondencės sė shkresave qė hynin dhe dilnin nga ministri, mbajtjen e axhendės sė takimeve tė ministrit.

     Tė gjitha dokumentet qė vinin nga jashtė Ministrisė sė Drejtėsisė, vinin nė fillim nė zyrėn e Protokollit tė Ministrisė sė Drejtėsisė, qė me sa kujtoj janė punonjėse: shefe Diana Kasapoi, Fetija dhe dy gra tė tjera qė nuk u kujtoj emrat. Tė gjitha shkresat qė i drejtoheshin ministrit, pasi u vihej njė numėr protokolli i Ministrisė sė Drejtėsisė, vinin te paradhoma e ministrit, tek unė ose kolegia ime. Nė pėrgjithėsi, praktikat e shkresave hynin te ministri dy ose tri herė nė ditė. Ndėrsa pėr ato qė na thuhej se ishin urgjente, ne komunikonim me ministrin nė telefon dhe i thoshim se kjo shkresė ėshtė urgjente dhe i kėrkonim t’ia dorėzonim atė. Nė pėrgjithėsi, shkresa tė tilla ishin shkresat e ekstradimeve. Mė pas shkresa me shėnimin e ministrit dilte prej zyrės sė tij dhe nėpėrmjet nesh i dėrgohej drejtorisė pėrkatėse, sipas shėnimit. Dorėzimi i bėhej sekretares sė drejtorisė pėrkatėse ose zonjave qė punonin te protokolli. Kur bėhej pėrgjigjja, vinte materiali nga drejtoria pėrkatėse, ne vendosnim njė fishė tė verdhė, ku do tė firmoste ministri. Nė njė tabelė tė thjeshtė me Excel qė pėrmbante kolonat: Drejtoria qė e pėrgatiste, numri i protokollit tė ministrisė dhe kujt i dėrgohej dhe nė fund dy kolona, njėra qė tregonte hyrje, qė do tė shoshte qė shkresa hyri te ministri pėr firmė, dhe dalje, kur vinin ato tė protokollit qė e merrnin. Kėtė lloj tabele e bėmė unė dhe Alma pėr tė lehtėsuar punėn tonė dhe, me sa di, nuk ka qenė mė parė. Unė, kur kam ikur nga puna, e kam lėnė kėtė lloj tabele nė kompjuterin e sekretares. Me sa kujtoj, Alma nuk ka qenė nė punė nė shkurt dhe mas 2007, pasi ishte me leje lindje. Atė periudhė unė kam punuar me ty turne dhe qėndroja nė punė deri nė orėn tetė. Pėr axhendėn e ministrit, pėr personat qė planifikonin tė hynin dhe tė takoheshin me ministrin, po nė kompjuter, nė programin Outlook Express, pėrgatisnim tabelat dhe i printonim. Gjithashtu, kam patur edhe njė lloj blloku, i cili nuk ishte i protokolluar, nė tė cilin shėnonim personat qė hynin. Edhe kėto blloqe i kam lėnė nė zyrė, por pa firma dorėzimi.

     Pyetje: A ju kujtohen numrat e telefonit tė zyrės suaj, faksit tė zyrės suaj dhe numrat e telefonit dhe faksit tė zyrės sė ministrit nė muajin mars 2007

Nuk i kujtoj numrat e telefonit, por di tė them qė aparati i faksit, megjithėse ishte i ministrit, qėndronte te paradhoma, te ne, dhe nga aty mundet tė nisnin tė gjitha drejtoritė. Ndėrsa ministri nuk kishte numėr faksi dhe numrat e telefonit i kishte nėpėrmjet nesh dhe kishte njė aparat telefoni qė nuk e di nė ishte funksional.

     Po paraqes shkresėn numėr 1286, prot. datė 05.03.21007, e ministrit tė Mbrojtjes, Fatmir Mediu, “Dėrgohet pėr mendim njė projektvendim”, drejtuar ministrisė pėrkatėse, Ministrisė sė Financave dhe Ministrisė sė Ekonomisė, Tregtisė dhe Energjitikės sė bashku me projektvendimin “Pėr procedurėn e trajtimit tė armėve, teknikės dhe pajisjeve tė Forcave tė Armatosura, tė hequra nga armatimi dhe pėrdorimi”. A ju kujtohet kjo praktikė dhe, nėse po, tė kujt janė shėnimet nė kartelėn shoqėruese tė kėsaj shkrese?

     Nė ditė zakonisht vinin dy ose tri projektvendime dhe nė mars 2007 unė kam qenė e vetme dhe kam pasur ngarkesė tė madhe pune. Kėtė praktikė nuk e kujtoj, por shikoj nga kartela shoqėruese, pasi praktika nga protokolli vjen e lidhur me kartelėn shoqėruese, nė tė cilėn dėrguesit, marrėsi, pėrmbajtja plotėsohen nga protokolli, ndėrsa te shėnimi nga ministri, zoti Bumēi shkruante dhe firmoste me njė lloj stilolapsi, por me bojė, qė shkruan si stilograf. Nė rastin konkret shikoj qė shėnimi “Pėr trajtim” ėshtė i ministrit Bumēi “DPK DLAL” dhe firmėn te data 06.03.2007 nuk e identifikoj se e kujt ėshtė, pasi nuk mė duket si e ministrit Aldo Bumēi. Shėnimi “Z. Alban Dokushi” ėshtė specialist i Drejtorisė sė Kodifikimit. Te shėnimi ėshtė 5 ditė dhe pėrpiluesi, Albani, nė kėtė rast e ka dorėzuar nė datėn 9, pra pėr tri ditė.

     Po ju paraqes faksin e Ministrisė sė Drejtėsisė, drejtuar ministrit Fatmir Mediu me lėndėn “Mendim pėr njė projektvendim”, nė tė cilin ėshtė shėnimi me shkrim dore “Pėr z. Shkėlzen Berisha”. Data e nisjes sė kėtij faksi ėshtė data 13 mars 2007, ora 19.09, nga numri i faksit 234 560 dhe faksi ka emrin “Min Drejtėsisė”. A kujtoni ta keni nisur ju kėtė faks dhe nga kush e keni marrė kėtė shkresė, e cila ėshtė protokolluar?

     Nė kėtė periudhė kam qenė vetėm unė nė punė dhe kėtė faks, nga ky numėr, i cili tani po mė kujtohet qė tė ketė qenė i paradhomės sė ministrit tė Drejtėsisė, e kam nisur unė. Shėnimi i vendosur me shkrim dore te cepi i majtė lart “Pėr z. Shkėlzen Berisha” ėshtė shkrimi i ministrit tė kohės, Aldo Bumēi. Me sa kujtoj, kur shkresat pėrfundoheshin tė premten dhe nė dikasterin kėrkues pėr mendim nuk kishte shkuar pėrgjigjja, ne i kalonim pėr shpejtėsi edhe me faks, pasi do tė kishte njė vonesė pėr tė dėrguar shkresėn me pėrgjigje me postė. Nė protokoll qėndron zakonisht shkresa, e cila ėshtė me firmat e pėrpiluesve. Kėtė faks e kam nisur unė pėr te Ministria e Mbrojtjes.

     Po ju paraqes shkresėn origjinale drejtuar ministrit Fatmir Mediu me lėnda “Mendim pėr njė projektvendim” me numėr protokolli 1594/1, datė 09.03.2007, me firmat e ministrit tė Drejtėsisė, Aldo Bumēi, A. Dokushi, V. Gumi, data e pėrpilimit, 08.03.2007. Faksi i sipėrcituar ėshtė me tė njėjtėn pėrmbajtje si dhe shkresa, por ai ėshtė nisur nė datė 13 mars 2007 pa protokoll, ndėrsa shkresa mban datėn 9 mars 2007. Nga e keni marrė ju dokumentin qė e keni nisur me faks?

     Si fillim duhet t’ju them se sekretaret e ministrit nuk lėvizin nga zyra, pasi pothuajse tė gjithė punonjėsit e ministrisė vijnė te zyra e paradhomės sė ministrit dhe nuk shkojmė ne tek ato. Pra, kėtė shkresė duhet ta kenė sjellė tek unė nga drejtoria pėrkatėse dhe unė ia kam dhėnė ministrit dhe ai ka vėnė shėnimin dhe mė ka dhėnė udhėzimet. Nuk e kujtoj se kush e ka sjellė, por zakonisht e sjell sekretarja. Ministri mė udhėzoi t’ia nisja Ministrisė sė Mbrojtjes me faks shkresėn qė kishte vėnė shėnimin “Pėr z. Shkėlzen Berisha”. Unė kujtoj se e kam nisur ashtu shkresėn te Ministria e Mbrojtjes nė numrin e faksit qė i kishim qė mė parė, pasi i kishim tė gjithė numrat e fakseve tė dikastereve nė numėrator. Nga Ministria e Mbrojtjes mė ka marrė njė zė femre, e cila mė tha se nė Ministrinė e Mbrojtjes nuk ka njeri me atė emėr dhe unė i kam thėnė se kėshtu ma kanė dhėnė faksin pėr ta nisur dhe se unė vetėm po nisja faksin. Punonjėsja e Ministrisė sė Mbrojtjes mė tha se aty kishte njė punonjės me emrin Shkėlzen, por me mbiemėr tjetėr dhe mė tha mbiemrin, por nuk ia kujtoj. Unė i thashė qė nuk kam dijeni mė shumė, por kėshtu mė kanė thėnė ta nis, siē ėshtė. Nuk kujtoj tė kem komunikuar me ndonjė pėr praktikėn qė ėshtė vonuar ose jo, ka pasur raste qė ministri mė thoshte mua tė komunikoja me drejtorin pėrkatės ose ai komunikonte vetė me drejtorėt.

     A kujtoni se ku e keni dorėzuar shkresėn origjinale me shėnimin “Pėr z. Shkėlzen Berisha”?

     Mbaj mend qė e kam dėrguar nė formė faksi. Shkresėn nuk e kujtoj ta kem fotokopjuar nga origjinali dhe mbi tė tė jetė vėnė shėnimi me shkrim dore. Shkresėn ma ka dhėnė ministri dhe mendoj se ia kam kthyer pėrsėri, kur i kam futur praktikat e tjera. Kėtė e them, pasi, me sa kujtoj, kjo shkresė mė ka ardhur prej tij dhe jo nga protokolli qė t’ia ktheja pėrsėri protokollit. Nuk e di se ku mund tė jetė aktualisht kjo shkresė.

     A njihni ndonjė shtetas me emrin Shkėlzen Berisha dhe, nėse po, nė ēfarė rrethanash e keni njohur?

     Po, njoh njė shtetas me emrin Shkėlzen Berisha, i cili ka ardhur dy herė pėr tė takuar ministrin Aldo Bumēi nė zyrė. Rasti i parė duhet tė ketė qenė nė fillimin e punės si ministėr tė zotit Bumēi dhe nė atė rast e kam parė, kur po dilte nga zyra e ministrit tė Drejtėsisė, pasi ai ishte futur nė zyrėn e ministrit tė Drejtėsisė, kur ishte nė turn Rovena. Rastin e dytė nuk e kujtoj me saktėsi se kur ka qenė si muaj, por kujtoj se ka qenė pak para drekės, se mė kanė njoftuar nga sporteli qė zoti Shkėlzen Berisha do takojė ministrin, pasi ka lėnė takim me tė. Unė kam komunikuar me ministrin dhe ai mė ka thėnė qė “po e pres”. Nuk kujtoj sa ka qėndruar nė takim me ministrin.

     Po ju paraqesim dy fakset drejtuar ministrit Fatmir Mediu, lėnda “Mendim pėr njė projektvendim” me numėr protokolli 1594/1, datė 09.03.2007, me firmat e ministrit tė Drejtėsisė, Aldo Bumēi, datė 12.03.2007, ora 14.24, Dr. e Pėrgj. e Kod. dhe faksin drejtuar ministrit Fatmir Mediu, lėnda “Mendim pėr njė projektvendim” me numėr protokolli 1594/1, datė 09.03.2007, me firmėn e ministrit tė Drejtėsisė, Aldo Bumēi, datė 09.03.2007, ora 14.30, Dr. e Pėrgj. e Kod. A kujtoni t’i keni nisur ju kėto fakse nė Ministri tė Mbrojtjes?

     Me sa shikoj nga fakset, janė nisur nga zyra e Drejtorisė sė Kodifikimit.Gjė tjetėr nuk kam pėr tė deklaruar, pėr sa mė sipėr, deklarimet e mia, pasi i lexoj dhe konstatoj se gjenden tė shkruara drejt, i konfirmoj duke nėnshkruar pa vėrejtje.

(Gazeta Tema, - Tiranė, 11.05.2009)

Miti apo historia, gėnjeshtra apo e vėrteta?

Shkruan: Ahmet QERIQI
Prishtinė, 19 dhjetor 2008

Demokracia u ka sjellė shqiptarėve shumė tė mira, e mbi tė gjitha ka sjellė mendimin e lirė, madje edhe tė shfrenuar pėr tė shkruar, pėr tė sharė e pėr tė fyer kėdo, pėr ta fajėsuar tė kaluarėn si atė komuniste ashtu edhe tė kohės sė Skėnderbeut.
Kjo demokraci e kuptuar kėshtu, dita ditės po e sheshon kaosin dhe po pėrzien pėrfundimisht vlerat dhe jo vlerat, tė cilat po zihen nė tė njėjtin kazan, qė e kanė farkuar e mbushur me ujė dhe qė po i fryjnė zjarrit antishqiptarėt, nga jashtė e nga brenda.
Nuk di a ka kund ndonjė popull tjetėr qė prodhon mė shumė bastardė se ky populli ynė, bastardė tė tillė qė ka prodhuar jeta nga robėria nė robėri, saqė tani, nė kėtė lirinė e pėrgjithshme e pa fre, “ kėta pėrngjajnė me kafshėt e egra, qė kanė ikur nga Kopshti Zoologjik, dhe kur nuk arrijnė tė gjejnė ushqimin, kthehen prapė nė kopsht, sepse janė mėsuar qė atje ta gjejnė racionin ditor tė ushqimit.” Tė tillė janė disa analistė dhe disa nga ata, qė veten e quajnė shkrimtarė dhe tė cilėt mundohen me ēdo kusht t’ i japin munxėt Shqipėrisė dhe kombit shqiptar, nė emėr tė modernizmit, nė emėr tė altruizmit, por gjithnjė nė shėrbim tė qarqeve, qė i financojnė me qėllim pėr tė shkatėrruar njėsinė kombėtare, gjuhėsore dhe kulturore shqiptare.

Nuk ka personazh tė historisė dhe tė kulturės shqiptare, qė tė mos jetė kontestuar nga ky soj njerėzish.
Kohėve tė fundit ka filluar gara pėr ta pėrdhosur edhe figurėn madhėshtore tė Skėnderbeut, pasi janė pėrdhosur, sharė e fyer tė gjithė, me radhė deri te kėta tė kohės sonė.

Nė kėtė luftė bastardėsh pėr tė “demitizuar” historinė dhe pėr t’i ēmontuar shtyllat e bazamentit kombėtar, ėshtė arritur edhe deri shtylla kryesore, deri te figura e Skėnderbeut. E kishin filluar kėtė punė tė pandershme disa islamikė tė ndėrkryer, pastaj njė sulm tjetėr tė poshtėr i ka dhėnė edhe Ben Blushi nė romanin e tij “Tė jetosh nė ishull” dhe tash sė fundi edhe botimi i monografisė pėr Skėnderbeun nga Oliver Jens Shmit, qė ka nxitur debate, meqė kjo vepėr edhe ėshtė pėrkthyer me qėllim pėr ta diskredituar kėtė figurė madhėshtore tė kombit.
Nė kėtė aktivitet antikombėtar po marrin pjesė njerėz me prirje tė sėmurė, pėr tė qenė tė pranishėm nė medie dhe pėr tė dhėnė gjykime ndėr mė tė ndryshmet.
Bastardėt, nė figurėn e Skėnderbeut shohin mitin jo historinė. Historisė nuk duan t’i besojnė, sepse thonė se ėshtė shkruar shtrembėr, por duan ta bindin opinionin se paska qenė Rilindja Kombėtare, ajo qė nxori nė sipėrfaqe Skėnderbeun dhe e madhėroi atė, me qėllim pėr t’ i dhėnė hov luftės kundėr Turqisė. Dhe ēuditėrisht, sipas tyre, ishin vetė shqiptarėt islamė ata qė po e kryesonin kėtė luftė, nipat e atyre qė ishin konvertuar. Ja pėr shembull si e pėrkufizon mitin e Skėnderbeut, sociologu nga Tirana Enis Sylstarova.

(Miti i Skėnderbeut)
(Kryengritja e Skėnderbeut nė shek. XV ishte njė dėshtim. Qėllimi i saj, qoftė ky hakmarrje personale, kryqėzatė apo ruajtja e zgjerimi i zotėrimeve tė tij, nuk u arrit. Shumė kohė pas vdekjes sė tij, kujtimi i Skėnderbeut nė Shqipėri nisi tė harrohej. Kryengritjet nė zonat malore nuk patėn sukses dhe njė popullatė qė shkallė-shkallė po myslimanizohej nuk kishte pse tė investonte nė kujtimin e njė luftėtari tė krishterė qė i ishte kundėrvėnė padishahut. Miti i Skėnderbeut u krijua nga Rilindja Kombėtare Shqiptare qindra vjet mė vonė vdekjes sė tij. Qėllimi i Rilindjes ishte krijimi i shtetit kombėtar shqiptar dhe miti i Skėnderbeut i shkonte pėr shtat: periudha e Skėnderbeu u kujtonte shqiptarėve ekzistencėn e shtetit mesjetar; Skėnderbeu kishte luftuar kundėr Perandorisė Osmane; me mitin e Skėnderbeut si "mbrojtės i Evropės" mund tė kėrkohej nėpėr kancelaritė evropiane pėrkrahje pėr tė drejtat e kombit shqiptar. Nė njėfarė mėnyre, Rilindja Kombėtare e zbuloi mitin e Skėnderbeut nga vetė shkrimtarėt evropianė tė Rilindjes Evropiane qė e kishin krijuar atė...)

Nė tė gjitha segmentet ky pėrkufizim ėshtė tendencioz dhe i mbrapshtė. Nė radhė tė parė sepse jo vetėm kryengritja e Skėnderbeut, por tė gjitha kryengritjet e shekujve 15-16 tė popujve tė Ballkanit dhe tė Evropės qendrore kanė dėshtuar nė luftė kundėr Turqisė. Ky sociolog nuk e njeh historinė, ose i bėn bisht, pėr arsye qė vetėkuptohen. Nuk ėshtė aspak i vėrtetė fakti se Rilindja Kombėtare e zbuloi Mitin e Skėnderbeut nga shkrimtarėt e Rilindjes Evropiane. Dihet mirėfilli se nė cilėn kohė ėshtė shkruar vepra e parė madhore e Marin Barletit pėr Skėnderbeun dhe qindra vepra tė periudhės pasuese tė Renesansės dhe iluminizmit jo vetėm nė Itali, Gjemani, Francė, Angli por edhe nė shumė shtete tė Evropės e tė botės.
Nuk ishte shpikje kjo, pėr mė tepėr, pėrfaqėsuesit e Rilindjes Kombėtare shqiptare, nuk kishin sa duhet njohuri pėr veprat e Skėnderbeut, sepse ato nuk i gjenin dot nė gjuhėn turke, por as nė gjuhėn shqipe, qė ishte gjuhė e ndaluar. Vetėm ata qė nė rrethana tė ndryshme kishin mėsuar frėngjisht , italisht apo gjermanisht kishin kontaktuar me veprat e romanet e shkruara pėr Skėnderbeun.
Skėnderbeu nuk ishte “mbrojtės i Evropės”, as ishte “atlet i Krishtit”, as qė mund tė ishte i tillė, pėrderisa Evropa nuk e pėrkrahu, meqė paraprakisht kishte humbur dy beteja tė mėdha nė luftė kundėr Perandorisė Osmane, nė vitin 1389 nė Fushė tė Kosovės, dhe nė vitin 1448, po nė Fushė tė Kosovės, kur pėsoi fatalisht prijėsi i Evropės sė krishterė, Janosh Hunjadi dhe tėrė fisnikėria evropiane e kohės. Dihet mirėfilli se nė kėto beteja kanė marrė pjesė edhe hungarezėt, austriakėt, ēekėt, polakėt, rumunėt dhe popujt e ballkanit etj.

Pėrse u dashka “ēmitizuar” Skėnderbeu?

Realisht, Gjergj Kastrioti-Skėnderbeu nuk iu pėrket tregimeve popullore, edhe pse ka ndonjė rrėfim tė tillė. Ashtu sikur nuk i pėrket mitit e mitologjisė as Milosh Kopiliqi, qė ėshtė njė personazh i mirėfilltė i historisė sonė, pėr tė cilin kujtesa jonė kombėtare, e pėrcjellė pėrmes rapsodėsh homerikė, ka ruajtur hiq mė pak se 3400 vargje kėngėsh, qė kanė mbijetuar deri nė ditėt tona. Nė Shalė, nė Drenicė, nė Dukagjin e gjithandej nėpėr Kosovė janė ruajtur 8 kėngė epike heroike pėr kėtė trim me gjak arbėri. Mitin pėr kėtė hero tė Mesjetės, e ndėrtoi me mjeshtėri dhe e pėrdori pėr qėllime ekspansioniste kisha serbe dhe kreu nacioanlshovinist i Serbisė.
Po tė mos ishte shqiptar Milosh Kopiliqi, pėr ēfarė arsye do ta ruanin kujtimin dhe kėngėt pėr tė, pikėrisht shqiptarėt qė ishin islamizuar? Tė gjithė rapsodėt shqiptarė, tė cilėt kanė kėnduar kėngė epike historike pėr Milush Kopiliqin dhe qė kėndojnė edhe sot, me ndonjė pėrjashtim, janė shqiptarė tė besimit islamė. Pėrse ata nuk do ta hymizonin Sulltanin, edhe pse nė disa variante kėngėsh, tė cilat me kohė kishin ndėrruar pėrmbajtjen hymnizohet fuqia e Sulltanit, i cili luftonte kundėr 7 krajlive.

Figura e Milush Kopiliqit ka qenė fatkeqe me faktin se nuk u njoh nga Rilindja jonė Kombėtare, ndėrsa regjimi kolonizator dhe shqiptarvrasės serb e kishte pėrvetėsuar, duke ia ndėrruar edhe emrin e mbiemrin (Milosh Obiliq) dhe e kishte bėrė pėrpjekje shekullore ta pėrvetėsonte, nė mos edhe e ka pėrvetėsuar, meqė janė vetė historianėt shqiptarė tė kohės sonė, tė cilėt shprehin rezerva dhe nuk kanė gatishmėri ta mbrojnė tė vėrtetėn historike, meqė pėr njė kohė kishin qenė nė shėrbim tė historiografisė serbe.
Po ēka ka tė pėrbashkėt “miti” pėr Skėnderbeun, pėrderisa ai i takon historisė dhe ėshtė personazhi i saj mė realist, i kundruar nga kronikat dhe shkrimet e kohės. Nėse nė njė rrėfim, apo nė njė tregim tė Barletit gjemė ndonjė tė dhėnė, qė na duket jo reale, apo nėse hasim nė njė shprehje artistike ku thuhet “se shpata e Skėnderbeut ēante malet”, kjo nuk na lejon qė tė kokludojmė se kemi tė bėjmė me mite. Fakti se kujtimi pėr Skėnderbeun ėshtė ruajtur nė traditėn e rrėfimeve apo edhe nė kodet dokesore, nuk na lejon tė pėrfundojmė se ai qenka mitizuar, pėrveē kur me pretendime tė tilla, dėshirohet tė rrėnohet morali i kombit.
Nuk ėshtė aspak e vėrtetė se regjimi komunist nė Shqipėri e ka mitizuar kėtė hero tė kombit. Pėrkundrazi regjimi komunist i Enver Hoxhės nė vitin 1968 organizoi njė Simpozium mbarėkombėtar, ku studiues shqiptarė dhe shumė tė huaj nga Evropa e bota, hodhėn dritė dhe ndriēuan nė tėrėsi jetėn dhe veprėn e Skėnderbeut. Tė krisurit dhe tė ēmendurit mund tė “logjikojnė” se pikėrisht ky simpozium dhe shumė tė tjerė paskan bėrė tė Skėnderbeu tė “mitizohet”. Kemi tė bėjmė me historinė e mirėfilltė, tė shkruar e tė dokumentuar me mijėra referenca, me qindra burime, turke, italiane, gjermane, franceze, ruse etj, dhe jo me mite e gėnjeshtra.
Nė atė Simpozium u lexuan qindra kumtesa, tė gjitha kumtesa shkencore, tė qindra autorėve madje edhe rusė e turq, italianė e gjermanė, anglezė, austriakė, arbėreshė nga Italia, etj.
Natyrisht se po tė mos nxirrej fare nė sipėrfaqe, Skėnderbeu edhe do tė harrohej, ashtu sikurse ėshtė harruar dhe ėshtė injoruar pabesisht dhe tmerrėsisht, Halil Patrona nga Hurpishti i rrethit tė Manastirit, Kryengritėsi i Stambollit nė vitin 1730, qė ėshtė njėri ndėr personazhet mė tė njohura tė historisė turke dhe botėrore, shumė mė i njohur nė botė, sesa Skėnderbeu. Ky ėshtė shembulli me ilustrues se ēka ndodh kur memorja kombėtare pėson defekt, sepse defektet e tilla i shkaktojnė bastardėt e tė gjitha kohėrave dhe politikat e qarqeve tė caktuara antikombėtare si nė tė kaluarėn ashtu edhe sot.
Pėr dallim nga Skėnderbeu, i cili me ushtarėt e tij besnikė u kthye nė Krujė, nė pronat e babait dhe tė njerėzve tė gjuhės e tė gjakut dhe ngriti flamurin, tė cilit iu bashkuan shumica e princėrve shqiptarė, Halil Patrona ngriti nė kėmbė turmat e pakėnaqura tė Stambollit kundėr Sulltanit, i cili jetonte nė ar dhe begati, duke kultivuar tulipanė dhe duke ndėrtuar shtėpi publike nė Stamboll. Kėrkesat e Halil Patronės ishin kėrkesa njerėzore, universale. Ai kėrkonte qė tė zbuteshin tatimet, tė shfuqizoheshin tatimet e pėrjetshme, “malikanet”, dhe nė kohėn kur nė Stamboll populli vdiste urie, tė prisheshin dhe tė digjeshin 150 shtėpitė e dėfrimeve, tė prostitucionit, tė cilat po i ndėrtonin inxhinierėt francezė, nė vendin “Te ujėrat e ėmbėla”.
Jetėn dhe veprėn e Halil Patronės nuk e njohin shqiptarėt, sepse ai ėshtė pėrjashtuar nga tekstet e historisė tonė kombėtare, meqė nuk ka kėrkuar ta bėjė Shqipėrinė. Ėshtė e vėrtetė se ai ndoshta as ishte kujtuar ta bėnte Shqipėrinė, por donte drejtėsi pėr tė gjithė dhe dėnonte amoralitetin, perversitetet dhe marrėzitė. Qėllimi i tij ishte universal, ashtu sikur qėllimi i Nėnė Terezės, e cila asnjė ndihmė nuk i dha kombit tė vet as fėmijėve tė sėmurė shqiptarė, por me pėrkushtimin e saj rrezatoi mbi tėrė njerėzimin, meqė ajo doli nga suazat e ngushta tė kombit dhe iu pėrkushtua fesė e humanizmit. E tillė, pėr nga dimensioni ishte vepra e Halil Patronės, i cili edhe u vra pabesisht nga Sulltan Mahmudi nė nėntor tė vitit 1730 sė bashku me 12.000 jeniēerė shqiptarė.
Ben Blushi nė romanin e tij “Tė jetosh nė ishull” nė mėnyrėn mė bastarde shtrembėron figurėn e Halil Patronės, ashtu sikur edhe atė tė Skėnderbeut dhe Ali Pashė Tepelenės, por madhėron dhe ngrit nė qiell figurat mitologjike serbe e greke. Ky ėshtė shembulli tipik i njė bastardimi tė marrė.
Tė pretendosh, se vetėm shqiptarėt e krishterė e paskan ruajtur kombėsinė dhe shqiptarėt islamė paskan qenė dhe qenkan mercenarė dhe njerėz pa identitet, kjo nuk ėshtė mė pak se njė urrejtje morbide, tė cilėn e ka lakmi Beogradi dhe Athina, pėr tė mos thėnė se edhe e financojnė po kėto dy pole antishqiptare.
Por e vėrteta nuk mund tė mbyllet “nė njė ishull” tė njė bastardi, as ne komente tė njė tė marri, as me sharjet e njė pisi, meqė tė gjitha figurat mė madhore tė kombit tonė, me pėrjashtime tė rralla kanė qenė dhe janė shqiptarė tė besimit islamė, edhe pse ata kurrė nuk e kanė identifikuar kombin me fenė, por kanė mbajtur njė qasje krejtėsisht emancipuese nė kėtė drejtim, me moton “Fe e shqiptarit ėshtė shqiptaria”.
Kjo moto i pengon bastardėt, ashtu sikur iu pengon Skėnderbeu, Halil Patrona, Ali Tepelena, Avdyl Frashėri, Ismail Qemali, Ahmet Zogu, Enver Hoxha e deri te personalitetet e sotme tė njohura tė kombit shqiptar, si Rexhep Qosja, Adem Demaēi, Ismail Kadare, madje edhe Adem Jashari, tė cilin njė bastard i tillė, e quan “fshatar kopuk qė mori nė qafė tėrė familjen”.

Tash pėr tash kemi vetėm disa emra arrogantėsh qė po bėjnė pėrpjekje ta pėrēajnė njėsinė kombėtare, historike e kulturore tė kombit, si Ben Blushi, Fatos Lubonja, Avdi Baleta, Pirro Misha, Maks Velo, Migjen Kelmendi, Halil Matoshi, Baton Haxhiu, Jusuf Buxhovi e tė tjerė, qė hiqen pas tyre. Tė tillėt, nė dukje janė pak, por duke parė disponimin e disa qarqeve evropiane, proserbe, nė politikat e tyre antishqiptare, duket se politika e moderuar e Evropės, e cila po shpik identitete tė reja mbi kurriz tė kombit shqiptar, dhe e cila nuk pranon nė asnjė mėnyrė qė shqiptarėt tė bėhen bashkė me njė shtet, sikur kombet e tjera tė Ballkanit, atėherė kjo ēėshtje duhet tė merret me seriozitet, nė radhė tė parė nga tė gjitha ata, qė nuk janė tė gatshėm tė heqin dorė nga kombi, historia, gjuha dhe kultura e tyre.
Bastardė ka pasur nė ēdo kohė dhe do tė ketė.
Ėshtė mirė kur ata vetė identifikohen. Ka rrezik nga ata qė veprojnė nėn maska dhe tė kamufluar si ideologė tė politikave tė caktuara, tė cilėt po e drejtojnė kombin e ndarė nė pesė shtete dhe po bėjnė pėrpjekje qė kėsaj ndarje t’i japin vulė tė pėrjetshme.
Kjo ėshtė e rrezikshme.


Deklarata e Bernard Kushnerit nė Prishtinė e tregon qartė fytyrėn e tij prej “miku” tejskajshmėrisht i rafinuar dhe dinak!

Fadil SHYTI...Kur mė 26 Nėntor 2008 Kosovės i erdhi si rrufeja, ”sulltan-fermani” pėr ricopėtimin e saj, sipas 6 Pikėshit tė Ban Ki Munit, nga mbretėria e botės e quajtur OKB; si kurrė mė parė u zgjua diplomacia franceze, e cila e tregoi fytyrėn e saj tė vėrtetė si mike e pėrbetuar e Serbisė okupatore; e cila ende po pretendon hapur tė shtrijė mė tej okupimin e saj mbi trojet shqiptare, pavarėsisht faktit qė pėr ta bėrė kėtė i ka ndėrruar format dhe mjetet por, kurrsesi edhe qėllimin!

Shkruan: Fadil SHYTI
Suedi, 13 dhjetor 2008

Ministri i Jashtėm francez, Bernard Kushner, deri nė fillim vitet ‘90-ta nuk ishte i njohur as pėr opinionin e brendshėm francez, pa lėre mė pėr opinionin e jashtėm nė botė. Bernard Kushnerin e bėri tė njohur fatkeqėsia e nxėnėsve tė Kosovės, kur okupatori serb nė pranverėn e vitit 1990, kreu helmim masiv ndaj rinisė shqiptare, kjo rini u helmua me elemente toksike, e cila atyre u shkaktoi dhembje tė mėdha, fizike dhe psikike, tė vjella, ngėrēe e tė tjera; atėbotė, Serbia thoshte qė: ”kėto pėrplasje, pėrpėlitje ishin vetėm paraqitje tė rrejshme, pra ishin aktrime tė stisura; sepse nė tė vėrtetė rinia e Kosovės nuk ishte e helmuar”!...

- Ēėshtja shkoi deri aty sa organizata tė brendshme, dhe tė jashtme joqeveritare, qė i mbrojnė tė drejtat e njeriut, kėrkuan nga regjimi serb, qė tė vėrtetohet jashtė Kosovės, kjo masakėr e xhelatėve serbomėdhenj.

Bernard Kushneri, si mjek qė ishte, u caktua tė bėnte ekspertizėn e tė sėmurėve; pas analizave mjekėsore u vėrtetua qė: ato ishin vėrtetė helmime e jo aktrime. - Ekipi i tij ėshtė pėr t“u admiruar, atėbotė, e tha tė vėrtetėn e hidhur, se ato pėrpėlitje pėr jetė o vdekje tė rinisė shqiptare, nuk ishin aktrime, por vėrtetė ishin helmime”! Qė prej asaj kohe, Bernard Kushneri, filloi tė hapėronte drejt rrugėve tė botės, jo vetėm me mjekėsi, por dhe nė fushėn politike, pėrtej kufijve tė Francės.

Pas Luftės Ēlirimtare nga UĒK-ja heroike dhe pas atyre ngjarjeve dramatike tė fillim-prapakthimit nė politikėn shqiptare tė Kosovės, ky ish-mjek, qė konsiderohej mik i shqiptarėve, u dėrgua nė Kosovė si Kryeadministrator, pra si dikur nė Shqipėrinė administrative, e mori rolin e Princ Vidit, pėr faktin qė Ibrahim Rugova atėbotė, kurrsesi nuk pranoi tė bashkėpunonte me Qeverinė Pėrkohshme, anipse kjo qe marrėveshje nė Rambuje; tė drejtuar nga: ”duart e zgjatura tė Serbisė” - siē i quante ai, udhėheqėsit e UĒK-sė, Thaēin dhe Haradinin.

Bernard Kushneri, si qytetar i ardhur nga njė vend me traditė tė gjatė okupimi dhe terrori mbi popujt; ku politikėn e saj e ka krijuar mbi themele tė demokracisė dinake dhe tė pėrgjakur, me njė pėrvojė tė gjatė nė konfliktet dhe invadimet qė njihen nė histori: kujtoj kėtu kolonizimin e Algjerisė, etj., fillimisht, (pėrkohėsisht), sa pėr sy e faqe gjykonte drejt; me arsye, por vepronte pa tė drejtė dhe pa arsye!

Ai, pėr tė fituar pikė politike shkoi nė Drenicė; nė Prekazin e jasharėve legjendarė dhe me njė zgjuarsi tė theksuar diplomati deklaroi: ”nėse do tė kishte ēmim ”Nobel” pėr liri, ai ēmim do t“i takonte familjes suaj”! Kjo, deklaratė e tij natyrisht qė atėbotė i ka entuziasmuar shqiptarėt e dalė nga ajo luftė aq e pėrgjakshme! Por, siē ka shkruar vet Bernard Kushneri nė librin e tij tė kujtimeve: “Luftėtarėt e paqes”, (nga Kosova nė Irak), Tiranė, 2004.

- Kur ky, qenka nisur pėr Kosovė me detyrėn e Kryeadministratorit, Presidenti i shtetit tė tij, Zhak Shiraku, i paska thėnė. ”vepro si tė mundesh dhe tė dish mė mirė, por njė gjė mos e harro, mbaje si vath nė vesh - serbėt i kemi miq”!...

…Dhe, koha e vėrtetoi qė ndryshe fliste dhe ndryshe vepronte nė diplomaci i dėrguari i Francės, miku i serbėve: pėrveē atyre goditjeve nė aspektin politik qė mori Kosova, gjatė udhėheqjes sė tij, tani sėrish, pėrfundimisht i doli boja - them kėshtu, sepse Ministri i Jashtėm, Bernard Kushneri, me klithje tė papėrmbajtura, bėri thirrje ultimative, qė i ngjante njė kėrcėnimi cinik, kur tha: ”shqiptarė tė Kosovės, pranoni me ēdo kusht 6 Pikėshin e Ban Ki Munit”! Ai, nuk ngurroi aspak, tė ngritė gishtin tregues lart dhe tė pėrkujtonte: “ne, ju kemi ndihmuar, ne ju kemi dhėnė aq shumė para, kurse ju nuk na dėgjoni ēfarė ju propozojmė”!...

Ju tha kėshtu, qeveritarėve ”“tė padėgjueshėm” Kosovės, tė cilėt kinse i thanė Jo kėsaj katrahure tė re diplomatike!

- Jo mė kot diplomacia franceze, kohė mė parė e kishte ftuar nė Paris, Grupin kokėshkretė tė Unitetit...

Ato ditė shtypi shkruante:
“Ekipi i Unitetit, tė negociatorėve kosovarė u prit nė Paris, mė 21 tetor 2007 nė Ministrinė e Jashtme Franceze. Pas njė dreke pune me ekipin shqiptar, nė Quai d'Orsay, Ministri i Jashtėm francez Bernard KOUCHNER sė bashku me Presidentin kosovar, Fatmir Sejdiu dhanė njė konferencė pėr shtyp.

- Ministri i jashtėm francez u shpreh se “ēėshtja e statusit tė Kosovės do tė jetė njė pjesė e refklektimit tė evropianėve nė lidhje me marrėveshjen e asocim-stabilizimit mes Serbisė dhe Bashkimit Evropian ”.

- Ai, deklaroi, ndėr tė tjera, se data e 10 tė dhjetorit e pranuar nga tė dyja palėt, ėshtė njė datė limit qė duhet tė respektohet!

- Tha kėshtu, pėrkrah Presidentit kosovar, Fatmir Sejdiu, gjatė konferencės pėr shtyp, mė 21 tetor, nė Quai d'Orsay.

- Me kėto ”sheqerka helmi” nė fakt diplomacia franceze po e hapte kanalin drejt vėrshimeve politike dimėrore tė diplomacisė botėrore qė GU, tė jepte dorėzimin atje nė Paris, si dikur Esat Pasha me suitėn e tij nė Konferencėn e Paqes mė 1919, dhe si nė vitin e rėndė, 1999, Ibrahim Rugova & Co, me suitėn e tij nė Konferencėn e Rambujesė. - Prandaj, padyshim qė edhe ky takim ėshtė dhe njė dėshmi e pathyeshme qė udhėheqja servile e Kosovės, prej kohėsh po vepron prapa krahėve tė popullit tė vet!

...Dhe komploti pėr ndarjen e Kosovės po vazhdon – kjo, po shihet hapur, kur po dihet fakti qė trupat franceze, nė bazė tė planit tė veprimit; edhe nėn drejtimin e EULEX-it, do tė stacionohen pėrkrah trupave rumune pėrsėri nė veri tė Kosovės, ashtu siē kanė bėrė prej vitit 1999-tė. Pra, francezėt me rumunė, miqtė mė besnikė tė serbėve, po duan dhe po lejohen nga EULEX-i pėrsėri tė mbeten nė veri tė Mitrovicės...

- Ėshtė e njohur qė historikisht; Franca ishte mbrojtėse e fortė e interesave serbe, qė nga viti fatkeq, 1918 kur qeveria e saj e njohu e para nė Ballkan mbretėrinė Serbo-Kroate-Sllovene ( SKS ). Dhe, me kėtė turravrap, politiko-diplomatik, po shkon edhe tani!

- Tani, dhe njė rast qė politikanėt shqiptarė duhet t“i bėjė tė ndėrgjegjshėm; ja ēfarė ka deklaruar Jeremiēi pėr Kosovėn; mė dat. 12/12/08:
Ministri i Jashtėm serb, Vuk Jeremiē ka deklaruar se Serbia ėshtė gati tė heqė dorė nga anėtarėsimi nė Bashkimin Evropian pėr Kosovėn. “Nėse njohja e pavarėsisė sė Kosovės bėhet kusht pėr anėtarėsimin, Serbia nuk do tė ketė rrugė tjetėr veēse t’i thotė jo Bashkimit Evropian”, ka pohuar Jeremiē.

Sipas mediave lokale, shefi i diplomacisė serbe e bėri kėtė deklaratė para komisionit pėr marrėdhėniet me jashtė nė Parlamentin serb. Megjithatė, Jeremiē ka shprehur besimin se njohja e pavarėsisė sė Kosovės nuk do tė jetė kusht pėr integrimin evropian tė Serbisė.

“Nėse vendet anėtare tė BE nuk janė tė detyruara pėr ta njohur Kosovėn, atėherė pėrse duhet tė ketė njė kusht tė tillė pėr vendet kandidate”, ka shtuar Jeremiē. Nė radhėt e Bashkimit Evropian, 5 vende nuk e kanė njohur ende pavarėsinė e Kosovės”!...

Nga ky qėndrim i vendosur, por jo i drejtė i Ministrit tė Jashtėm serb, konstatoj me indinjatė qė deri ku ka vajtur servilizmi dhe prapakthimi historik i politikės shqiptare, e cila kurrė deri tani nuk u tregua kaq e vendosur t“i thotė JO, integrimit evropian, pa u integruar fillimisht, kombi shqiptar, si njė trup i vetėm me trojet e veta!

Ėshtė koha pėr ndryshime tė mėdha, kjo mund tė arrihet vetėm me vendosmėri dhe qėndresė, me punė dhe pėrpjekje tė pandėrprera, drejt horizonteve tė reja pėrparimtare tė historisė.


Nė mes tė vetėvendosjes dhe integritetit territorial

Shkruan: Avni KLINAKU
Prishtinė, 8 dhjetor 2008

1 .Ruajtja e paqes dhe e sigurisė nė arenėn ndėrkombėtare

Nė skenėn moderne politike e juridike ndėrkombėtare, nė rregullimin e raporteve ndėrshtetėrore, nė drejtim tė ruajtjes sė paqes e stabilitetit, qė nga shekulli XIX e kėtej zhvillohet njė luftė e pandėrprerė, herė e heshtur e herė fare e hapur, nė mes tė konceptit tė ruajtjes sė integritetit territorial tė shteteve dhe vetėvendosjes sė kombeve deri nė shkėputje.

Kėto dy koncepte shpesh gjenden nė pajtueshmėri e shpesh nė kolizion te plotė. Ato gjenden nė pajtueshmėri vetėm nė ato vende ku ēėshtja kombėtare ėshtė e zgjidhur plotėsisht, ndėrsa vazhdon tė jetė aktuale dhe nė kundėrthėnie tė thellė dhe burim i luftėrave e konflikteve nė ato vende ku ēėshtja kombėtare mbetet e pazgjidhur.

Nė qoftė se popujt janė tė interesuar pėr zbatimin e parimit tė vetėvendosjes si rregullatori mė efikas nė ruajtjen dhe forcimin e paqes nė botė, qeveritė e shumicės sė shteteve janė tė interesuara pėr ruajtjen e integritetit territorial. Te shtetet qė ēėshtjen kombėtare e kanė tė zgjidhur plotėsisht, parimi i ruajtjes sė integritetit territorial ėshtė i mjaftueshėm, ndėrsa parimi i vetėvendosjes te kėto vende ėshtė plotėsisht i tejkaluar.

Nė aktet dhe normat juridike padyshim se ka zėnė vend parimi i ruajtjes sė integritetit territorial tė shteteve ekzistuese, edhe pse ky parim shkelet vazhdimisht dhe nuk respektohet nga ata popuj qė akoma nuk e kanė ēėshtjen kombėtare tė zgjidhur.

Parimi i ruajtjes sė integritetit territorial nė formėn mė tė prerė ka zėnė vend nė Konferencėn pėr Siguri e Bashkėpunim tė njohur si Akti Final i Helsinkit – 1975. Ndėrsa, nė aktet normative tė OKB-sė, edhe pse pėrparėsi i jepet parimit tė ruajtjes sė integritetit territorial, edhe parimi i vetėvendosjes, sado qė nė formė shumė tė mjegulluar dhe tė paqartė, ėshtė i njohur si parim.

Parimi i ruajtjes sė integritetit territorial ėshtė bėrė politikė dominuese e pothuajse e tė gjitha institucioneve evropiane. Ndėrsa nė politikėn e jashtme tė SHBA-ve, nė pėrputhje me interesin shtetėror amerikan, bashkėjetojnė kėto dy parime dhe zbatohen nga rasti nė rast, edhe pse termi vetėvendosje nė politikėn e ShBA-ve vazhdimisht zėvendėsohet me terma si “ēėshtje humanitare”, “pengim i gjenocidit e dhunės”, ”mbrojte e tė drejtave tė njeriut” etj.

Diēka mė ndryshe qėndron ēėshtja nė politikėn e jashtme ruse. Rusia, duke u ballafaquar me probleme tė shumta me fqinjėt e saj pėr shkak tė ēėshtjeve tė mbetura pezull nga shpėrbėrja e Bashkimit Sovjetik, nė pėrputhje ekskluzive me interesat shtetėrore ruse, herė del si mbrojtėse e parimit tė vetėvendosjes e herė del nė favor tė parimit tė ruajtjes sė integritetit territorial tė shteteve.

2. Pėrplasja e kėtyre dy parimeve nė Kosovė

Parimi i ruajtjes sė integritetit territorial dhe parimi i vetėvendosjes nė Kosovė ka kohė qė pėrplasen ndėrmjet veti dhe e pėrjashtojnė njėri-tjetrin. Nė periudhėn kur Kosova ishte nėn sovranitetin e Jugosllavisė dhe tė Serbisė, pushteti i atėhershėm serb e jugosllav padyshim ngulnin kėmbė nė respektimin e parimit tė ruajtjes sė integritetit territorial ose ruajtjes sė tėrėsisė territoriale tė ish-Jugosllavisė. Mirėpo popujt e Jugosllavisė, pėr tė cilėt Jugosllavia ishte shndėrruar nė burg tė popujve, ngulėn kėmbė nė shfrytėzimin e sė drejtės vetėvendosjes dhe padyshim erdhi deri te shpėrbėrja e federatės jugosllave, fakt tė cilin u deshtė ta pranojnė edhe faktorėt relevant ndėrkombėtarė, edhe pse ata ishin pėr ruajtjen e Jugosllavisė, pra nė bazė tė parimit tė ruajtjes sė integritetit territorial. Parimi i vetėvendosjes triumfoi mbi parimin e integritetit territorial, edhe pse ky parim nuk u lejua dhe vazhdon tė mohohet pėr popullin shqiptar.

Pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės si Qeveria e Kosovės, ashtu edhe opozita e shoqėria civile ngulin kėmbė nė parimin e ruajtjes sė integritetit territorial tė Kosovės. Kjo ėshtė e sanksionuar edhe nė dokumentet kryesore me tė cilat qeveriset Kosova si nė Kushtetutė, si nė Pakon e Ahtisarit po ashtu edhe nė Gjashtėpikėshin e Ban Ki Mun-it.

Nė anėn tjetėr Serbia ende ngulė kėmbė nė ruajtjen e integritetit territorial tė Serbisė dhe sovranitetin e saj mbi Kosovėn, edhe pse veprimet e saj konkrete japin shenja tė qarta se Serbia ėshtė duke punuar nė mėnyrė intensive pėr ndarjen e Kosovės nė vija etnike.

Pala shqiptare (pozita dhe opozita duke u bazuar nė qėndrimin e Grupit tė Kontaktit dhe Pakon e Ahtisarit, ndėrsa shoqėria civile thjesht duke u bazuar nė parimin e ruajtjes sė integritetit territorial) ngulė kėmbė nė tėrėsinė territoriale tė Kosovės dhe ruajtjen e kufijve aktualė dhe kjo mė sė shumti ka tė bėjė me veriun e Kosovės, tė cilin aktualisht e qeverisin serbėt, ndėrsa pala serbe, duke u thirrur nė rezolutėn 1244 tė KS tė OKB-sė si dhe nė dokumente tjera ndėrkombėtare tė cilat janė nė favor tė ruajtjes sė integritetit territorial tė shteteve dhe kundėr vetėvendosje sė kombeve.

Pra, tė dyja palėt, si pala shqiptare, si pala serbe, tė nisura nga interesa tė ndryshėm, kėmbėngulin nė ruajtjen e kufijve aktualė tė Kosovės, tė cilėt nuk janė tė caktuar nga vullneti i popullit por nga diktati dhe qėllimet koloniale tė pushtuesit serb dhe tė cilėt do tė vazhdojnė tė jenė shkaktarė tė tensioneve dhe konflikteve sepse brenda kėtyre kufijve kanė mbetur pjesė tė popullit serb (veriu i Kosovės) me karakteristika tė kombit dhe me mundėsi tė shfrytėzimit tė sė drejtės sė kombeve pėr vetėvendosje dhe jashtė kėtyre kufijve tė Kosovės sė sotme kanė mbetur pjesė tė popullit shqiptar (Presheva, Bujanoci e Medvegja) me karakteristika tė padiskutueshme tė kombit dhe me tė drejtė e mundėsi tė shfrytėzimit tė sė drejtės sė kombeve pėr vetėvendosje.

3. Maqedonia, ruajtja e integritetit territorial dhe vetėvendosja

Nė Maqedoni ēėshtja e pėrplasjes sė parimit tė ruajtjes sė integritetit territorial dhe vetėvendosjes sė kombeve ėshtė jo mė pak e komplikuar dhe ėshtė gjithashtu burim i vetėm i tensioneve tė vazhdueshme e i konflikteve.

Maqedonia pėrbėhet nga maqedonasit (mbi 50%) dhe nga shqiptarėt (25-40%).

Kontestimi i emrit nga ana e Greqisė, kontestimi i identitetit maqedonas na ana e Bullgarisė si dhe kontestimi i integritetit territorial nga ana e popullit shqiptar e bėjnė Maqedoninė njė shtet mjaft tė brishtė dhe tė paqėndrueshėm.

Aktualisht Maqedonia mbahet nė kėmbė nė bazė tė Marrėveshjes sė Ohrit tė arritur nga maqedonasit dhe shqiptarėt (nėn diktatin e faktorit ndėrkombėtar) pas luftės sė vitit 2001. Nė kėtė marrėveshje spikatė fuqishėm parimi i ruajtjes sė integritetit territorial tė Maqedonisė dhe shkelja flagrante e parimit tė vetėvendosjes sė kombeve. Populli shqiptar nė kėtė marrėveshje trajtohet si pakicė kombėtare ndėrsa maqedonasit trajtohen si komb shtetformues. Maqedonasit ngulin kėmbė nė ruajtjen e integritetit territorial dhe arrijnė ta ruajnė kėtė gjendje vetėm falė dėgjueshmėrisė apo ndihmės sė partive politike shqiptare nė Maqedoni, tė cilat nuk e artikulojnė as pėr sė afėrmi interesin kombėtar tė popullit tė pushtuar nga Maqedonia.

Pėrfundimisht

Populli shqiptar nė Kosovė, nė Preshevė, Bujanoc e Medvegjė e nė Maqedoni vazhdon tė jetė i privuar nga e drejta e kombeve pėr vetėvendosje dhe atė nė bazė tė tri marrėveshjeve tė arritura pas tri luftėrave: nė bazė tė Pakos sė Ahtisarirt (si derivat i Rambujesė), nė bazė tė Marrėveshjes sė Ohrit dhe nė bazė tė Marrėveshjes sė Konēulit. Prandaj, populli shqiptar nė pėrgjithėsi, nuk e ka asnjė arsye tė shėndoshė qė tė jetė nė anėn e parimit tė ruajtjes sė integritetit territorial nė vendet ku jeton. Populli shqiptar duhet nė mėnyrė energjike ta shprehė interesin e vet kombėtar pėrmes sė drejtės sė kombeve pėr vetėvendosje deri nė shkėputje. Do tė vijė koha kur edhe populli shqiptar do ta ketė interes kombėtar ruajtjen e integritetit territorial dhe vetėm atėherė do tė jetė nė gjendje t’u qaset me sukses integrimeve tė mėtutjeshme ndėrkombėtare.

(Autori ėshtė kryetar i Lėvizjes pėr Bashkim)


Faleminderit zoti Uilliam Voker, mik i madh i Kombit Shqiptar!

Mr. Sc. Rexhep AHMETI
Trepēė-Prishtinė, mė 3-4 dhjetor 2008

Kėshtu foli dhe kėshtu falėnderoi zemra ime nė mbrėmjen e 3 dhjetorit kur pėrmes valėve tė RTK-sė dėgjova mendimin dhe veprimin e kthjelltė humanitar qė njeriu i madh i kombit amerikan z Uilliam Voker qė m“u nė kohėn dhe momentin e duhur tha: ”NUK DUHET TĖ PERSEKUTOHET MENDIMI I KUNDĖRT”!

Me kėtė ide madhėshtore, Ay i dha njė kėshillė miqėsore dhe shpėtimtare kryeministrit tė ri tė shtetit tė ri tė Kosovės, sepse nėse qeveria e tij e ndalon dhe ndėshkon mendimin e kundėrt dhe persekuton bartėsit e tij, bėnė gabimin trashanik lidhur me vlerat tona kombėtare demokratike botėrore.

Kanuni shqiptar i Lekė Dukagjinit e ka tė ligjėsuar e tė ēimentosur tė drejtėn e patjetėrsueshme pėr mendim tjetėr dhe dėgjim tė menēur tė tij, si p.sh. Nye i nandėt, Familja e kuptueme nė vedvedi, neni 20 tekstualisht thotė: “Mbas Kanunit, sundimi shpis i perket ma tė vjetrit nėn kulm tė shpis a se vllaut tė parė; po s’ paten ato veti, qi duhen per me krye ket zyre si lypė detyra, atėbotė zgjidhet kuvendisht prej shpijakve njaj, qi tė jet ma i menēem, e i urtė e ma kujdestar.

Zot shpije mundet m’u ba edhe nieri i pamartuem. “ (Shih KLD pėrmbledhur dhe koduar nga Shtjefėn Gjeqovi, Botuar nga Enti i Teksteve..Prishtinė1972) Me tė drejtėn tonė zakonore, pra jo vetėm qė lejohet mendimi i kundėrt por sanksionohet, pa asnjė hezitim, edhe veprimi sipas tij, pa marrė parasysh moshėn, kur ai ėshtė i menēur, ma kujdestar dhe kur bartėsi ka ato veti qė duhen. Edhe pse Kushtetuta e tashme e Kosovės nuk ka mundur tė marrė kėto vlera aq tė thella superdemokratike tė Kanunit tonė ajo ka sanksionuar dhe ka shpallur tė mbrojtur, me shumė nene, tė drejtėn pėr mendim tė lirė, qoftė ai i kundėrt edhe me qeverinė.

Neni 40 i Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės ka sanksionuar: Liria e shprehjes ėshtė e garantuar.

Liria e shprehjes pėrfshinė tė drejtėn pėr tė shprehur, pėr tė shpėrndarė dhe pėr tė marrė informacione, mendime dhe masazhe tė tjera, pa u penguar nga askush.

Ndėrsa neni 38.1:Liria e besimit,e ndėrgjegjes dhe e fesė ėshtė e garantuar.

Neni 24. Askush nuk mund tė diskriminohet nė bazė tė racės, ngjyrės, gjinisė, fesė, mendimeve politike ose tė tjera....

Neni 24. Dinjiteti i njeriut ėshtė i pacenueshėm dhe bazė e tė gjitha tė drejtave dhe lirive themelore tė njeriut.

Neni 28.1: Askush nuk mund tė mbahet nė skllavėri ose nė pozitė tė ngjashme me skllavėrinė.

Neni 29.1: Secili i garantohet e drejta e lirisė dhe e sigurisė.


Shumicėn e kėtyre tė drejtave na i garanton Kushtetuta e Republikės sė Kosovės nuk ėshtė e lejuar nė kurrfarė rrethanash, pra as nė rrethana tė gjendjes sė Jashtėzakonshme e cila ėshtė dispozituar nė nenin 56 - tė Kushtetutės dhe e cila, po tė zbatohej Kushtetuta e Republikės sė Kosovės, siē duhet, ka qenė dashtė tė shpallet qysh kur qeveria e Republikės sė Kosovės ka qenė e informuar edhe me shkrim pėr 6 pikat diskriminuese tė Ban Ki Moon-it dhe kur ka qenė e informuar se bazė juridike e misionit tė EULEX-t nė Kosovė do tė jetė Rezoluta nr. 1244 e Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė.

Ne qė ishim nė demonstratėn e 2 dhjetorit 2008 nė Prishtinė, dualėm pėr ta mbrojtur sovranitetin e Kosovės dhe pėr tė kėrkuar qė EULEX-si tė mos hyjė nė Kosovė me bazė juridike tė Rezolutės nr. 1244 tė KS , OKB-sė.

Aty, nė demonstratė u takuam me shumė veteranė tė luftės sė UĒK-sė tė cilėt, natyrisht se nuk ishin pajtuar me mendimin e z. Xhavit Jashari, (Kryetar i Organizatave tė dala nga lufta!) se edhe nė situatėn nė tė cilėn jemi duhet tė besojmė kėtij apo atij funksionari.(Epoka e re, 2 dhjetor 2008, f.4.)

Prandaj, EULEX-i pėr tė hyrė nė Kosovė dhe pėr tė na ndihmuar duhet tė ketė patjetėr dokument juridiko-politik tė shkruar dhe valid,sepse ne tashmė jemi shtet kushtetues i shpallur, qė bota demokratike pret qė tė funksionojė (sidomos ata qė na njohėn) kėtė dokument.

Edhe ne veteranėt domostrues tė 2 dhjetorit 2008, mendoj se besojmė te bashkėluftėtari Thaēi, se ai me vetėdije, kurrė nuk do tė pranojė qė mė 9 dhjetor 2008 EULEX-i ta shkelė sovranitetin e Kosovės duke pasur bazė juridike Rezolutėn nr. 1244 tė KS OKB-sė, por misioni i tij do tė jetė nė bazė tė Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės dhe ku “ zot shtėpie” nė Kosovė do tė jenė institucionet e Kosovės dhe EULEX-i nuk do tė jetė neutral, siē proklamoi, po dje Piter Feith.

Vetė nga deklarata e Kryeministrit tė vendit.z. Hashim Thaēi, nga fjalia e tij se “ individė tė caktuar, tė dėshtuar nė politikė dhe tė dėshtuar nė sfera tė tjera pa ndikim nė shoqėrinė e Kosovės, kanė pritur qė institucionet e Kosovės t’i thonė ‘po’ gjashtėpikėshit”( Infopress, 4 dhjetor 2008 f.3), nėnkuptuam se tė ngjashmit me kėta qė i pėrshkruan zoti kryeministėr janė edhe ata qė e kėshillojnė tė merr masa persekutimi ndaj atyre qė mė 2 dhjetor 2008 e kanė shfaqur demonstrativisht mendimin e vet, pakėnaqėsitė dhe shqetėsimet e veta lidhur me rrezikimin e sovranitetit tė Kosovės sot dhe zbarkimin a fillimin e funksionimit tė EULEX-it mė 9 dhjetor 2008, me bazė juridike tė paralajmėruar (Rezoluta famėkeqe nr. 1244 e KS tė OKB-sė), ndėrsa dje, njė ditė pas demonstratės, proklamuan se EULEX-si do ta respektojė Kushtetutėn e Kosovės.

Kėtė dushk pėr gogla apo, sapun pėr djathė, nuk e hamė ne ish-luftėtarėt e vetėdijshėm tė UĒK-sė, sepse aq punė e dimė. E dijmė se nuk janė njėjtė si baza juridike, apo Marrėveshja e fshehtė pėr ta ri-instaluar pėrsėri 1244-shin nė Kosovė, kinse raporti i forcave qenka kėshtu dhe, deklaratat pėr opinion (pėr ta mashtruar atė (opinionin) se EULEX-si paska pėr ta respektuar Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės.

Njė kėshillė tė pa kėrkuar dhe tė papaguar ia jap Kryeministrit tė vendit, z. Thaēi (por jo vetėm atij):

Mos iu beso (ni) deklaratave tė politikanėve dhe diplomatėve tė ndryshėm, qofshin ata edhe miqtė a aleatėt tanė, por shikoji (ni), dhe bėri tė njohura edhe pėr ne bashkėluftėtarėt tuaj dhe publikun e gjerė kombėtar shqiptar, dokumentet bazė, aktet politiko-juridike me tė cilat do tė hyjė EULEX-i nė Kosovė mė 9 dhjetor 2008, sepse ene nuk i kemi tė njohura konkretisht dhe detalisht z Uilliam Voker.

Qytetarėt e republikės sė Kosovės nuk kanė se si tė pajtohen a tė mos pajtohen me njė mision pėr bazėn juridike tė cilit nuk dinė, nuk janė tė informuar me dokumentet bazė.

Pos qė do tė duhej edhe nė bazė tė Kushtetutė sė Kosovės qė qytetarėt tė jenė tė informuar, por do tė duhej edhe t“u lihet kohė qytetarėve tė studiojnė e ta sheshojnė mirė e mirė dokumentin i cili iu jep tė drejtė misioneve dhe organizatave tė jashtme tė hyjnė nė tokėn tonė, nė truallin tonė stėrgjyshor.

Se, a do tė hyjė a jo EULEX-i nė Kosovė, dhe nėse po, atėherė si do tė duhej tė hynte ai nė Kosovė, pėr kėtė do tė duhet tė pyetet populli pėrmes REFERENDUMIT dhe formave tė tjera qė i ka paraparė neni 2 i Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės. Neni 92.2 obligon qeverinė e Kosovės qė ta zbatojė Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės, ndėrsa tani kur po ofrohet 9 dhjetori situata dhe shqetėsimi i qytetarėve obligon qeverinė dhe institucionet tjera vendosėsh ta ruajnė sovranitetin e Kosovės duke zbatuar, nė kėtė rast nenin 2 tė Kushtetutės.

Kosova dhe institucionet e saj nuk duhet tė shkojnė dhe shkojmė me atė se a ėshtė “po”-ja dhe “jo”-ja e butė apo e fortė, por duhet tė mėsohemi qė nė ēdo rast e moment ta zbatojmė dokumentin qė e kemi bazė, dhe qė duhet tė betohet para tij ēdo burrėshtetas para se ta merr mbi vete barrėn rėndė dhe tė shenjtė tė kombit.

Kėtė mėsim duhet ta kishim pėrvetėsuar qė moti nga Aleati ynė mė i dėshmuar, SHBA-ja dhe pėrvoja e madhe e kombit tė madh amerikan dhe anglez, se si ata i pėrmbahen dhe se si e zbatojnė Kushtetutėn e tyre aq tė respektuar nga ata.

Mos tė mėsohemi t’ i duartrokasim lehtė kėtij apo atij misioni pa e parė qartė, nė dritėn e diellit, bazėn e tij juridike dhe pa e vėrtetuar sa ajo bazė ėshtė a ėshtė nė shėrbim tė popullit.

Serbia, nuk i duartrokiti asnjė misioni edhe nė tokėn e huaj, nė Kosovė, pa e parė se a ėshtė nė nė interes tė Serbisė (Rezolutės 1244) kurse, ne edhe e lejojmė apo pėrgatitemi ta lejojmė dikend qė tė shkelė tokėn tonė me njė bazė tė fshehtė juridike!, jotransparente, (ngase vet fakti se fshihet tregon se ėshtė ose krejt e dyshimtė, qė mbjellė, na imponon e mund edhe tė na sjellė luftė ballkanike, pa dyshim dhe pa dashjen tonė).

Askush, assesi nuk duhet tė ketė mė iluzionin se po tė hyjė qoftė edhe njė pjesė e kombit shqiptar nė luftė, ajo do tė izolohet!

Kombi shqiptar nė Ballkan ėshtė mbėshtetur pėr muri!

Nuk ka se ku tė shkojė mė. I mbetet, qė nėse persekutohet ende kėshtu siē ėshtė duke u persekutuar, atėherė tė luftojė pėr mbijetesė dhe ekzistencė si i TĖRI kudo qė ėshtė, nė Ballkan dhe Evropė.

Kushtetuta nuk ėshtė stoli apo sėnduk qė sjellė vota vetėm duke e pasur por ėshtė vegėl e lirisė me tė cilin ruhet pasuria, malli dhe nderi i qytetarėve tė njė vendi. Ajo nuk ndėrtohet si stoli dhe mjet manipulimi por si akt juridiko politik mė i lartė pėr tu zbatuar edhe nė raste tė rrezikshme pėr kombin, siē ėshtė tani, pėr ta shpėtuar atė.

Prandaj, as miku ynė z. z Uilliam Voker (e lė mė ne vet) nuk u ngazėllye mbrėmė dhe nuk tha se EULEX-i do tė ketė suksese dhe do tė ketė rezultate apriori (para pėrvojės a praktikės)
Pasi qė Kushtetuta e Republikės sė Kosovės mė lejon dhe garanton mendimin e lirė dhe tė kundėrt, me nenin 48 tė saj ( liria e krijimtarisė artistike dhe shkencore ėshtė e garantua, liria akademike ėshtė e garantuar) po i jap edhe disa mendime, lidhur me kontestin mes Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės dhe Rezolutės sė cilės iu harroftė emri sa mė parė (Rezoluta famėkeqe nr. 1244 e KS tė OKB-sė).

U them ish-bashkėluftėtarėve tė UĒK-sė se rendi juridik i njė shteti a kombi nuk ndėrtohet duke u besuar apo duke mos u besuar ish bashkėluftėtarėve tanė qė janė nė pushtet, por RENDI FILLESTAR LIGJOR (JURIDIK) ndėrtohet dhe mbrohet nė varshmėri nga ajo se sa ne tė gjithė (pra tė gjithė qytetarėt e Kosovės) e njohim dhe e zbatojmė nė ēdo moment dhe nė ēdo situatė (qoftė ajo edhe mė e turbullta dhe mė e rrezikshmja) Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės, aty ku nuk ėshtė e diktuar, e imponuar apo e kushtėzuar nga interesa tė kundėrta me ato tė qytetarėve tė Kosovės.

Nuk mund tė jemi pėr njė Evropė jeremiēiano-tadiēiane qė planifikon e punon pėr ta skllavėruar vendin tonė dhe qytetarėt e saj!

Nuk mund tė jemi kundėr njė Evrope e cila nuk na pengon, por pėrkundrazi na ndihmon nė realizimin e sovranitetit tonė, qė pastaj nėse na pėlqen mund ta ndajmė me tė, sipas Kushtetutės sonė.

Ne, po bėjmė pėrpjekje sizifiane dhe premetheiane qė ta ndėrtojmė rendin tonė kushtetues ligjor nė Kosovė, me gjithė rrėnimet dhe sabotimet qė pa na ndodhin, prandaj shtetet qė na njohėn pavarėsinė, presim tė na ndihmojnė nė kėtė mision tė madh demokratik.

-Vetėm kėshtu duke mos na penguar ne nė Kosovė, por duke na ndihmuar pėr ta krijuar dhe mbrojtur RENDIN LIGJOR NĖ KOSOVĖ, Evropa pėrparimtare ndėrton edhe RENDIN E VET LIGJOR EVROPIAN (prej asaj prapanike nuk presim asgjė) si parakusht qė pastaj, sė bashku PĖRSĖRI ta krijojmė RENDIN LIGJOR TĖ MIRĖFILLTĖ EVROPIAN.

Shembull, se si miku e ndihmon mikun ėshtė ai i z. Uilliam Voker pėr Kosovėn dhe popullin e saj. Tė njėjtėn gjė e presim edhe nga Evropa pėrparimtare (dhe jo nga Evropa qė e pėrkrah tė vjetrėn johumane dhe jo dinjitoze).

-Po e pėrfundoj kėtė artikull me njė mendim tė Volterit:
”Kur tė gjithė mendojnė njėsoj, kjo do tė thotė se askush nuk mendon shumė”!


Me vendosjen e EULEX-it 2 nė Kosovė, sipas rezolutės 1244 shqiptarėve nuk u mbetet tjetėr rrugė veē ajo e ribashkimit tė Shqipėrisė Natyrale!

Shkruan: Fadil SHYTI
Suedi, 29 Nėntor 2008

Mė 26 nėntor 2008, ēėshtja shqiptare nė mbledhjen e KS tė OKB-sė, mori edhe njė goditje diplomatike, kur bota “demokratike” e pėrforcoi idenė pėr vazhdimin e Rezolutės 1244 mbi Kosovėn dhe pėr zbatimin e 6 pikėshit famėkeq, pėr Kosovėn.

-Pėr Republikėn e Serbisė, Rusinė edhe njė herė vlejti dhe u aprovua pėr zbatim, zbatim Rezoluta nr. 1244 e KS tė OKB-sė, prandaj u zyrtarizua edhe njėherė nga njė pjesė e madhe e bashkėsisė ndėrkombėtare fatkeqėsia mė e madhe pėr Kosovėn dhe kombin shqiptar nė pėrgjithėsi-baza juridike (shumė e padrejtė) e misionit tė EULEX-it 2 nė Kosovė, dhe nėn maskėn e mbrojtjes nga kjo Rezolutė, po, bėhet shtrirja e tij nė tėrė Kosovėn.

Mjerisht, as vendet mike tė shqiptarėve, duke u bazuar nga interesa tė ndryshme strategjike dhe politike, nuk e ngritėn zėrin fuqishėm pėr ta stopuar kėtė padrejtėsi kaq tė errėt qė po u bėhet shqiptarėve!

E ripėrsėris se: nė selinė e OKB-sė, kėto ditė, nga Serbia dhe Rusia, bashkė me vendet e tyre mike nėpėr botė bėnė dhe njė diversion i hapur, dhe fort tė ashpėr ndaj tė ashtuquajturės “Republikė e pavarur dhe sovrane” tė Kosovės.

-Them kėshtu, sepse, sikur tė ishte Republika e Kosovės e pavarur dhe sovrane –siē po pretendojnė dhe po e mashtrojnė popullin disa udhėheqės mashtrues; hiq, nuk do tė kishte nevojė tė mblidhej KS dhe tė debatonte pėr Kosovėn, pėr aq sa nuk pati nevojė tė mblidhet pėr ish-republikat tjera jugosllave; Slloveninė, Kroacinė, Maqedoninė, Malin e Zi, Maqedoninė dhe Bosnjėn, e copėtuar pamėshirė nga thikat imperialiste serbomadhe e tė tjera, kjo republikė dallon nga tė tjerat, tė cilat vėrtetė janė tė pavarura dhe sovrane.

Kėsaj fillim-tragjedie tė pėrforcim-vazhdimit, tė Rezolutės famėkeqe 1244 e ēimentuar nga OKB-ja, marrėzisht i ka paraprirė politika verbuese, demagogjike dhe aspak kombėtare e diplomacisė shqiptare qė nga Prishtina, Tirana, Shkupi e gjetiu.

Duke filluar nga pranimi i kėsaj Rezolute 1244, nė Konferencėn e Rambujesė, nė shkurt tė vj. 1999 aty ku shumė qartė thuhet: ”pranohet sovraniteti i Serbisė mbi Kosovėn”.

-Natyrisht, si duket tani po i rriten “ferrat” diplomacisė serbo- ruse pėr ta penguar rritjen e luleve tė pavarėsisė dhe sovranitetit tė Kosovės , tė shpallur mė 17 shkurt tė vj. 2008.

-Madje, kjo nga kėto qarqe reaksionare, nuk u bė ad-hoc; por, Serbia, Rusia dhe shtetet tjera mike tė tyre si Franca, Greqia, Italia, Rumania e tė tjera; janė mobilizuar dhe angazhuar pėr vite tė tėra, duke bėrė parapėrgatitje qė ta stopojnė Republikėn e pavarur dhe sovrane tė Kosovės, janė parapėrgatitur si ta ricopėtojnė atė me mjete “diplomatike” tepėr perfide, duke i vendosur fillimisht pyka nėn rrotat historike ; -kujtojmė kėtu zhvillimet e shpikjeve tė ligjeve politike, ekonomike e tė tjera enkas pėr shqiptarėt, pėr t“u pėrgatitur terrenin ngjarjeve tė pasluftės: ndarjen e Mitrovicės, trazirat e marsit 2004, qė pastaj tė krijohej alibia qė ja: nė Kosovė po terrorizohen serbėt qė jetojnė aty etj...

-Erdhėn pastaj ato tė “famshmet” 8 standardet, kinse, pėr ta “realizuar” pavarėsinė dhe sovranitetin, sėrish me pyka e bishta, para e prapa!...

-U parapėrgatitėn bllokada tė reja si ato: decentralizimi, eksterritorialiteti dhe iu vu “kurora e marrėzisė”, nga politika shqiptare, me zhvillimin e negociatave nė Vjenė.

Kjo, qe hapi mė tragjiko-komik i pasluftės, i politikės shqiptare nė defensivė!

Them tragjik, sepse atje u lejua tė pėrsėritet tragjedia e vendimeve qė ishin nė kundėrshtim historik me dėshirėn e kombit shqiptar pėr vetėvendosje; atje u pranua Paketa famėkeqe e Ahtisarit, e cila, la gjurmė gjaku pas!...

Rinia heroike e udhėhequr nga Lėvizja Vetėvendosje, u ngrit kundėr kėsaj fatkeqėsie e hermetizuar nė Pako, politika shqiptare heshti, por, nuk heshtėn armėt e kolonizatorėve rumunė, ata qė na i vranė dy tė rinj!

Aty, ka filluar rezistenca dhe gjakderdhja e parė e shqiptarėve pėr ta hequr qafe robėrinė e re, nga ajo Pako qė ideatori i saj, u shpėrblye me ēmim pėr paqe nė Osllo, mė 15 tetor tė kėtij viti!!!

Ahtisari, nga bota “demokratike”, mori shpėrblim, kurse ne shqiptarėt morėm dhe po marrim ēdo ditė, dėnim!

-Them komike, sepse, delegacioni “kosovar” shkoi atje, pa e dėgjuar zėrin e arsyes tė Lėvizjes Vetėvendosje, kur doli me sloganin:

Jo negociata, vetėvendosje!

Ky delegacion puthadorėsh e servilė, shkoi atje si cjapi tek kasapi, pėr mė keq se: disfatat politike atje i fshihte para popullit dhe i trumbetonte si fitore!!!

Populli ynė thotė njė fj. tė urtė: “mzdraku, -pra, shigjeta nė thes nuk hyn”!

Ato, “hapėrime” drejt “pavarėsisė dhe sovranitetit” tė Kosovės, nėn ombrellėn e Pakos sė Ahtisarit, dhe e kufizuar nga kufijtė e decentralizimit dhe eksterritorialitetit; e pushtuar nga “mbikėqyrėsit” alias kolonialistėt e huaj ndėrkombėtarė, miq dhe armiq tė shqiptarėve; tani po iu shihen gjurmėt, tani e tutje do tė shijohen frytet nga kjo Pako e kėsaj historie tė zezė!

Pranimi pa rezistencė diplomatike nga pala shqiptare i ēdo “ēorbe” tė ofruar nga tė huajt tė cilėt padyshim dhe pamėdyshje, kurdoherė konsideroheshin aleatė dhe refuzimi i ēdo alternative tjetėr nga faktorėt politikė pėrparimtarė shqiptarė, e ka sjellė kėtė gjendje qė nė dukje duket pa shtegdalje; po jo, nuk ėshtė ashtu; sepse, kombi ynė nė shekuj pėrballė bllokadave tė rėnda qė ia kanė imponuar tė huajt, ka ditur dhe ka mundur tė gjejė rrugė dhe shtigje tė reja, drejt ecjes pėrpara gjatė historisė.

-Pėrballė kėsaj gjendjeje tė rėndė qė na ofruan politikanėt e dobėt dhe aleatėt dinakė; ne shqiptarėt o sot o kurrė tė bashkohemi si njė trup i vetėm rreth flamurit tė Gjergj Kastriotit, t“i lėmė mėnjanė zėnkat e brendshme politike dhe ca mosmarrėveshje tė dorės sė dytė e tė tretė..., dhe t“i themi armikut dhe tradhtisė; ”pasi ju nuk po i merrni parasysh “kompromiset”, nuk po i merrni parasysh dėshirat tona pėr “ t“u bashkuar me Evropėn”, tani e tutje ne i kemi ndėrruar qėndrimet tona politike; ne, po u themi me vendosmėri ; jo kompromiseve apo mė saktė tradhtive qė po i bėhen historisė sonė tė re; kėrkojmė tė na lejohet mbajtja e njė referendumi nė tė gjitha trojet shqiptare , me dėshirėn pėr t“i ribashkuar trojet tona etnike, sipas tė sė drejtės sė kombeve pėr vetėvendosje, pėr ta realizuar parimin “njė komb, njė shtet”!

-Pėr t“u arritur kjo kėrkohet sa mė parė qė parlamenti i Kosovės tė mblidhet dhe tė hedh poshtė rezolutėn 1244, pra, ta konsideroj tė pazbatueshme atė nė Kosovė; nė kėtė pėrpjekje pėr tė dalė nga kjo krizė madhe politike dhe kombėtare ta hedhė poshtė Paketėn e Ahtisarit, ta stopojė realizimin e saj me UNMIK-un dhe EULEX-in, 2!

-Deri nė zgjedhjet e ardhshme tė veprojė njė qeveri e unitetit kombėtar e cila do ta realizonte Referendumin dhe tė hynte e vendosur drejt realizimit tė ėndrrės shekullore tė shqiptarėve, pėr njė shtet shqiptar nė Ballkan.

-Gjithashtu, sa mė parė aq mė mirė pėr ne, edhe Tirana zyrtare tė shpallė njė referendum pėr tė realizuar ribashkimin kombėtar.

Po kėtė hap historik tė bėjnė Shkupi dhe Kosova Lindore, po pse jo edhe Ulqini?!

Bota demokratike e gjendur pėrballė kėsaj kėrkese dhe vendosmėrie gjithėkombėtare shqiptare, me siguri do tė detyrohet tė pranojė kėtė tė drejtė legjitime e cila ka mbetur e parealizuar nė shekuj pėr ne shqiptarėt!

Tani, ėshtė koha tė bėhet thyerja e “murit politik” tė Koshares, nga shqiptarėt nė Ballkan!
Nesėr, do tė jetė vonė!...

-Vetėm duke bėrė kėtė kthesė tė madhe pozitive shqiptarėt nė Ballkan do ta kenė Shqipėrinė e tyre tė lirė dhe tė pėrparuar, vetėm atėherė do ta fitojmė luftėn kundėr fashizmit tė vjetėr e tė ri sllavė, i cili pėr mė tepėr se njė shekull i ka okupuar trojet tona etnike..

Pėrpara drejt fitoreve tė reja!
Rroftė Shqipėria Natyrale!


Projekti i Ban Ki-Moon’it rrudhos nė mėnyrė shkatėrrimtare integritetin dhe sovranitetin e Kosovės

... dhe rikthen autoritetin e Beogradit nė njė varg fushash nevralgjike. Shkurt e shqip: nuk ėshtė fjala thjesht pėr “dypushtetin” nė Mitrovicė, qė ka ekzistuar edhe nė periudhėn e Reich-ut tė tretė; as pėr “vijėn mė veriore tė pranisė shqiptare” - “gjegjėsisht vijėn mė jugore tė pranisė serbe”, sikurse ka qenė nė periudhėn e Luftės sė Dytė Botėrore, sipas statutit tė Mitrovicės. Problemi ėshtė mė i thellė dhe mė i ndėrlikuar. Nuk ėshtė fjala pėr “Kosovėn e vogėl” qė u duhet serbėve nė jug, por pėr Kosovėn nė tėrėsi.

Shkruan: Monika STAFA
Tiranė, 24 nėntor 2008

Ban Ki Moon:“ …procesi tė udhėhiqet dhe pėrkujdeset nė pajtim me rezolutėn e Kėshillit tė Sigurimit nr. 1244 (1999)“ (!!!)

Njė gjendje e re juridike ėshtė krijuar nė Kosovė javėn e fundme, pas deklarimit tė “six point of Ban-Ki Moon proposal” pėr Kosovėn. Nga nervozizmi me tė cilin ėshtė pritur ky dokument nė mjediset politike shqiptare nė Kosovė merret vesh lehtėsisht se “propozimi prej gjashtė pikash” i Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-sė shkon nė drejtim tė pėrkundėrt me pėrgjigjen e presidentit Bush nė Tiranė ndaj pyetjes se kur duhej shpallur pavarėsia e Kosovės: “Time is now!”.

Sekretari i Pėrgjithshėm i OKB-sė mendon ndryshe. Tani nuk ėshtė koha pėr pavarėsi, “tani ėshtė koha qė autoritetet e Kosovės t’i pėrgjigjen pozitivisht dhe tė vlerėsojnė si tė favorshme propozimin tim, para sė gjithash qė gjithė procesi tė udhėhiqet dhe pėrkujdeset nė pajtim me rezolutėn e Kėshillit tė Sigurimit nr. 1244 (1999)” - “Noė, it is time for the Kosovo authorities to positively and favourably consider these proposals, so that first of all, all the process can be carried out and conducted in accordance ėith Security Council resolution 1244 (1999)”.

Mė shqetėsuesja ėshtė fshehja e gjashtė pikave tė Ban’it nga politikanėt e nga gazetarėt

Mė shqetėsuesja nga tė gjitha ėshtė fshehja e kujdesshme e gjashtė pikave tė famshme tė propozimit tė Ban-Ki Moon-it nga politikanėt e nga gazetarėt. Nervozizėm e panik gjithandej, por pa bėrė tė njohur vetė dokumentin, cilat janė kėto gjashtė pika, tė cilat Sekretari i Pėrgjithshėm i pėrmendi njė pėr njė nė konferencėn e pėrmuajshme tė shtypit tė datės 11 nėntor. Nė ligjėratė tė drejtė funksionari mė i lartė i OKB-sė pohon se, pas njė kėshillimi me tė gjithė “interested stakeholders”, u ka propozuar Beogradit dhe Prishtinės tė fillojnė bisedimet pėr njė marrėveshje tė re kompromisi, qė pėrfshin sipas radhės:

1. policinė;
2. doganat;
3. gjykatat;
4. transportin dhe telekomunikacionin;
5. administratimin e kufijve dhe
6. objektet e kultit fetar.

Pėr mė tepėr, vetė Ban-Ki Moon, nė tė njėjtėn deklaratė saktėson pa asnjė ekuivok se “six points” e propozimit tė tij janė vlerėsuar e pranuar nga autoritetet serbe (“it was agreed by the Serbian government”) dhe shumė shpejt do tė mirėkuptohen pasi tė jenė kapėrcyer “some reservations and opposition by the Pristina government”.

Projekti i Ban’it rrudhos nė mėnyrė shkatėrrimtare Integritetin dhe sovranitetin e Kosovės!

Propozimi prej gjashtė pikash qė Ban-Ki Moon u ka bėrė palėve jo vetėm qė ėshtė sekretuar nė njė mėnyrė tė habitshme, por, madje, nuk ėshtė pėrmendur as fakti qė vetė administrata e OKB-sė e pranon: qė dy prej pikave tė kompromisit, ajo e doganave dhe ajo e policisė, janė “two points that challenge republic of Kosovo constitution”. Nė tė vėrtetė ėshtė edhe mė keq. Propozimi i Ban-Ki Moon, qė nuk ėshtė njė nismė vetjake e Sekretarit tė Pėrgjithshėm, por njė projekt pėr tė cilin ėshtė thirrur tė diskutojė e tė vendosė vetė Kėshilli i Sigurimit, “possibly by the end of this week”.

Ky projekt rrudhos nė mėnyrė shkatėrrimtare integritetin dhe sovranitetin edhe deri mė tani tė kufizuar tė Kosovės dhe rikthen autoritetin e Beogradit nė njė varg fushash nevralgjike. Shkurt e shqip: nuk ėshtė fjala thjesht pėr “dypushtetin” nė Mitrovicė, qė ka ekzistuar edhe nė periudhėn e Reich-ut tė tretė; as pėr “vijėn mė veriore tė pranisė shqiptare” - “gjegjėsisht vijėn mė jugore tė pranisė serbe”, sikurse ka qenė nė periudhėn e Luftės sė Dytė Botėrore, sipas statutit tė Mitrovicės. Problemi ėshtė mė i thellė dhe mė i ndėrlikuar. Nuk ėshtė fjala pėr “Kosovėn e vogėl” qė u duhet serbėve nė jug, por pėr Kosovėn nė tėrėsi.

Propozimi i Ban’it ėshtė bėrė pas disa kėshillimeve me Autoritetet mė tė larta tė Bashkimit Europian!

Fshehja e projektit tė propozuar nga Ban-Ki Moon natyrisht qė nuk ėshtė bėrė pėr tė ruajtur autoritetin e Sekretarit tė Pėrgjithshėm. Sepse, sikurse shprehet ai vetė, propozimi ėshtė bėrė pas disa kėshillimeve me autoritetet mė tė larta tė Bashkimit Europian. Fshehja e nismės mė tė re tė rregullimit formal-juridik tė statusit tė Kosovės, duke ia lėnė dyert hapur Serbisė nė ato nyje qė pėrbėjnė shtetėsinė vetė, ka tė bėjė me njė vetėdije anakronike tė mashtrimit tė vetes dhe tė popullit, me vetėdijen e ruajtjes sė njė optimizmi fals, qė pėrditė e mė shumė e ngarkon tė ardhmen e Kosovės me njė kosto tė papėrballueshme.

Kush ua ka mbyllur gojėn protagonistėve tė veprimit politik jo vetėm nė Kosovė, por dhe nė Tiranė, qė e kanė reduktuar gjithė pėrmbajtjen e nismės tek “dypushteti nė Mitrovicė”?

Nuk mund tė fshihet: thjesht fakti qė nė brendėsinė e tyre peshojnė mė shumė interesat e protagonizmit vetjak se interesa tė mėdha pėrbashkuese kombėtare. Pikėrisht prej kėndej vjen dhe qetėsia e propozuesve, kur shprehen tekstualisht se autoritetet e Prishtinės do tė veprojnė me ndjeshmėri prakticizmi, realizmi dhe lėvizshmėrie (“I hope that the Pristina government ėill understand and react to this ėith a sense of practicability and reality, ėith a sense of flexibility”).

Shqiptarėt nxituan tė gėnjejnė veten menjėherė pasi presidenti amerikan Bush, tha nė Tiranė se “koha pėr pavarėsi ėshtė tani”

Gjashtė pikat e propozimit tė Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-sė nė fakt nuk janė ndonjė e re krejt e papritur pėr botėn shqiptare. Me njė dėshirė tė pafrenuar shqiptarėt nxituan tė gėnjejnė veten menjėherė pasi presidenti amerikan Bush, tha nė Tiranė se “koha pėr pavarėsi ėshtė tani”. Televizionet dhe tė pėrditshmet nxituan tė shpallin me bujė se fati i Kosovės u garantua. Njė vetėdije rajaje u shpėrfaq menjėherė si epidemi nė gjithė mjedisin shqiptar. Njė ngutje si nė maratonė kush tė pohohet mė entuziast se tjetri.

Nė tė vėrtetė, pohimi i presidentit Bush kishte pėrmbajtjen dhe duhej kuptuar nė formėn “koha pėr shpalljen e pavarėsisė ėshtė tani”. Ai nuk u pyet sa do tė zgjaste procesi i njohjes sė shtetėsisė sė Kosovės. Emisarė tė diplomacisė amerikane, si ish-ambasadori Holbroucke, pohuan shqip se nuk ėshtė e thėnė qė pavarėsia tė kuptohet si “barazi nė tė drejtėn ndėrkombėtare tė shtetėsisė”, sepse dhe vende tė tjera, si Taivani, kanė njohur zhvillime tė shkallės mė tė lartė, pa qenė anėtarė tė OKB-sė.

Tani po bėhet gjithnjė e mė e qartė se statusi i Kosovės nuk po shkon kah shtetėsia, nė kuptimin terminologjik tė fjalės, por kah europianizimi i saj si njė rajon qė qeveriset me rendin e bashkėsisė dhe nėn autoritetin e saj. Mė saktė, njė rajon (fr. “provence”) europian jashtė sundimit tė Beogradit, por jo dhe jashtė kontrollit tė pjesshėm tė tij.

Ajo qė po ndodh sot nė Kosovė ėshtė njė zgjidhje “ad hoc” e autoriteteve ndėrkombėtare, me tė cilėn nuk bie ndesh as projekti i Ban-Ki Moon-it. Nėse tė gjitha vendeve tė ish-Lindjes, BE u bėri tė qartė se rruga e integrimit kalonte pėrmes kapėrcimit tė problemeve ndėrkombėtare, nė rastin e shqiptarėve dhe serbėve zgjidhja u zbatua nė invers. Me njė fjalė, nė fillim pranojmė problemin (Kosovėn, ashtu si ajo e quan veten) dhe pastaj palėt e vonuara. Deri atėherė as pavarėsia dhe as kufiri nuk do tė kenė mė vlerė.

Kosova nė fakt ka marrė deri mė tani vetėm “votat e solidaritetit” dhe ēdo votė tė re duhet ta meritojė…

Mendjelehtėsia e veprimtarėve politikė tė shqiptarėve nė Kosovė e nė Tiranė shprehet edhe mė qartė nė duartrokitjet qė provokojnė nga tribunat e konferencave tė shtypit sa herė qė numri i vendeve qė deklarativisht e kanė njohur pavarėsinė e Kosovės shtohet nga 50 nė 51 ose nga 51 nė 52. Rrallėkush nuk trembet pėr ta prishur qetėsinė, pėr tė rrezikuar rishtas status quo-nė, pėr tė tronditur ata tė paktė qė kanė fuqi tė tronditen, pėr tė shtruar ēėshtjen tejet tė vėshtirė, qė rruga e mundimshme prej pushtetit (qeverisjes) drejt shtetit (barazisė me subjektet e botės sė sotme) nuk ėshtė njė ēėshtje e vulosur me tapi, madje nuk ėshtė mė as njė ēėshtje europiane apo euroatlantike.

Kosova nė fakt ka marrė deri mė tani vetėm “votat e solidaritetit” dhe ēdo votė tė re duhet ta meritojė fort, duke dėshmuar para syve tė botės se arrin t’i ushtrojė prerogativat e shtetėsisė, se di tė lundrojė nė detet e rrezikshėm tė pragmatizmit e tė lobingut, se di tė zgjedhė partnerė duke neutralizuar argumentet emocionalė kundėr saj. Janė tė paktė ata qė nuk mund tė gėnjehen lehtė duke shtuar njė herė nė muaj njė votė plus nė listėn e shteteve qė e kanė njohur Kosovėn, sepse tanimė ėshtė krejt e qartė se peshojnė shumė mė tepė “votat nė grup”.

1. Mbi 50 vende arabo-islamike, tė cilat as e kanė kapėrcyer dhe as munden, tė paktėn tani pėr tani, ta kapėrcejnė antiamerikanizmin e tyre thjesht pėr dashamirėsi ndaj shqiptarėve (duke pėrjashtuar Turqinė dhe Malajzinė, ndoshta dhe Iranin, qė, pėrmes ambasadorit tė vet nė Tiranė, ka pohuar se “ne nuk mund tė njohim njė vend qė nuk na e ka kėrkuar njohjen”);

2. Mė shumė se 30 shtete gjysmė-sovjetike gjysmė-jugosllave qė i bashkon nė votėn kundėr lidhja gjenetike me Serbinė;

3. Dhe po ashtu ndoshta afro 50 shtete tė tjera, afro dhe latinamerikane, tek tė cilat ende ėshtė nė veprim kulti i simpatisė pėr ish-Jugosllavinė-lider tė vendeve tė “botės sė tė paangazhuarve”, hija e dikurshme e kreut tė “botės sė tretė” jashtėbllokiste.

Vetėm kur tė bėhet pyetja se ēfarė na mungon, jo ēfarė kemi arritur, mund tė bėhet fjalė pėr dalje nga vetėmashtrimi dhe njerėzia nuk do tė bėjnė me faj Ban-Ki Moon-in, por vetėdijen e rajasė tė vetė liderve tė tyre.


Tė lumtė pėr qėndresėn o BURRĖ SHQIPĖRIE!

PA DY KRAHINA KRYEGRITĖSE VLORĖN NĖ JUG DHE DRENICĖN NĖ VERI, ZOR SE DO TĖ KISHTE SHQIPĖRI!
                                          (Shefikate Sherolli)

Letėr pėrkrahjeje vėllaut tė idealeve ēlirmtare, Ali Kadriut.

Shkruan: Fadil SHYTI
Suedi, 20 Nėntor 2008

Kur fillova tė shkruaj pėr vėllaun e idealeve tona ēlirimtare, Ali Kadriun, fillimisht mė erdhėn nė mendje dy ide:
E para, m“u kujtua qė kur po bisedoja nė vitin 1992, me vėllaun e tij, Kadri Kadriun, tani dėshmor i kombit; tek ato dy kullat kala, Ay, midis tjerash mė tha: "O Fadil vėllai! Aliu ėshtė trim, Aliu, i merr armikut gjak nė vetull"!

E dyta, m“ u kujtua njė motėr jona atdhetare, Shefikate Sherolli, e cila dikur ka jetuar nė Suedi, kurse tani jeton nė Mitrovicė, nė pjesėn veriore tė qytetit, me njė rast mė kishte thėnė: "pa dy krahina kryengritėse shqiptare, Vlorėn nė jug dhe Drenicėn nė veri, zor se do tė kishte Shqipėri".

Kur po e shiqoja vėllaun tonė tė idealeve, nė rtv, AL-SAT duke u pėrfytur me policinė e UNMIK-ut, vėllaun me tė cilin dikur e kemi ndarė koromanen e thatė, i kemi pėrjetuar gėzimet dhe hidhėrimet sė bashku, natyrisht, se vėrtetė u ndjeva sė tepėrmi i shqetėsuar!…

…Dhe, pėr tė marrė forca kombėtare, e ngrita dorėn grusht dhe thirra: Qėndresė vėlla!...

Vajza ime Yllka, e habitur nga ky reagim imi, papritur, mė pyeti: -ēfarė po ngjanė atje nė Kosovė, baba?!

-Pse janė barrikaduar ata policė, para shtėpive tė Aliut?!
-A janė serbė, ata policė?!
-Atje, po dėgjohen krisma armėsh?!
-Aty, dėgjohen disa policė duke folur edhe shqip, or baba?!
Nga shqetėsimi im, u revoltua ajo dhe e tėrė familja!...

I fola vajzės sime se: Aliun e kam shok, ėshtė vėllai i dėshmorit, Kadri Kadriu, vėllai i atij atdhetari tė madh, i atij artisti tė mrekullueshėm: ishte, piktor dhe poet; por, mbi tė gjitha, vėlla i atij burri qė shqipen letrare e fliste aq bukur; sa qė kur e dėgjoje; mendoje me veten se po ligjėron bilbili nga majat e maleve tė Qyqavicės; -them kėshtu, sepse, vėllezėrit Kadriu kanė zbritur nė Mitrovicė, andej nga katundi Qirez i Drenicės Kreshnike.

Policėt para kullave kala tė Aliut , janė barrikaduar ta pengojė Aliun dhe familjen e vėllait tė tij Kadriut, tė kthehen nė vatrat e tyre.
Policėt, moj bija ime nuk janė serbė por, janė miqtė e tyre evropianė; francezė, rumunė, grekė e tė tjerė, qė u ka marrė koka erė, pėrderisa, i zbatojnė urdhėrat e padronėve tė tyre duke u bėrė vrasės mizorė dhe okupatorė tė shtėpive tė shqiptarėve, e jo ēlirimtarė tė shtėpive tė atyre qė janė autoktonė prej shekujsh nė trojet e veta.

Krismat dėgjohen nga kolonėt serbė, tė cilėt provojnė ta frikėsojnė Aliun, qė tė largohet nga shtėpia e tij.

Ndėrsa, pėr policėt qė po flasin shqip, ata janė shqiptarė moj bijė; ata momentalisht janė nė mes dy zjarresh: urdhėrave tė pushtetit tė pa shtet sovran i cili tani po dirigjohet nga tė huajt, pra, atyre u mungojnė eprorėt, drejtuesit e Kosovės sė pavarur dhe sovrane, por, jam i bindur dhe pėr kėtė jam informuar nga njerėz besnikė, qė nė rast se rrezikohet Aliu nė oborrin e tij , do tė gjenden trima; nga ata qė kanė luftuar nė aradhat e UĒK-sė, ata nuk do ta shkelin luftėn e tyre, pra, do ta mbrojnė vėllaun tonė, deri nė pikėn e fundit tė gjakut, pėrballė hordhive ēetnike.

-Pastaj, po meditoja; sikur qenka shkruar me ngjyrė gjaku nga historia, qė pėr tė fituar pavarėsinė dhe pėr ta mbrojtur pavarėsinė shqiptare, tė parėt pėrballė armiqėve kurdoherė do tė dalin vlonjatėt dhe drenicakėt.

Ah! Sa fjali me peshė tokėsore, paske folur; moj motra jonė, Shefikate.

Rrethina e Mitrovicės, qė po ndeshet dhe po zien tym e barot nga sulmet serbe, pėrbėhet nga lagjet, Kroi i Vitakut, Lagje e Boshnjakėve, e tė tjera dhe nga katundet Suhodoll, Vinarc, Gushavc, Vidimriq e tė tjera katunde tė asaj ane, tani, vėrtetė kanė tė drejtė tė jenė krenarė pėr qėndresėn e tyre dhe ēėshtja e tyre u pasqyrua jo vetėm nė Kosovėn e Shqipėrisė, por, edhe botėrisht, -mė shumė se kurrė, nė veēanti nga QĖNDRESA e paepur e birit tė madh tė Drenicės, Ali Kadriut, nga djersa dhe gjaku i tij, i cili me gjoksin e tij prej graniti, ndeshej me falangat e Evropės, tė dirigjuara nga Beogradi dhe tė bekuara nga aletatėt e tyre tė hapur e tė maskuar, shqipfolės dhe tė huaj!

Ėshtė nė nderin dhe pėrgjegjėsinė e secilit shqiptarė qė t“i del zot truallit tė vet, sepse, prej aty fillon ATDHEU, kėtė provė jetėsore po e bėnė babai i Korabit (Korab, quhet djali i Aliut ) dhe po e bėnė me guxim, xhaxhai i Shpatit,( Shpat, quhet, djali i Kadriut), dhe, kėtė jam thellėsisht i bindur qė kėtė qėndresė, nuk po e bėnė vetėm pėr vete, por edhe pėr ta quar nė vend amanetin e vėllait, dėshmor, i cili ato kulla i kishte pėr zemėr, i kishte simbole qėndrese nė trojet e tij.

Meriton tė theksohet kėtu se, matrapazė e tregtarė tė huaj pėr qėllime politike, e tė tjera, pėr t“i shitur ato dy kulla kala ia kanė ofruar Aliut, hiq mė pak se njė miljon e dyqind mijė euro, mirėpo, ky besnik i trollit shqiptar u ėshtė pėrgjigjur: "kot e keni se edhe po t“mi jepnit edhe dymbėdhjetė miljardė euro, nuk do t“jua japė truallin qė ma ka lėnė vėllai"! -Pastaj, ka deklaruar me krenari nė rtk se: “nuk ka para Serbia pėr t“i blerė kullat e mija!

Nuk shitet plisi!

Ua pėrkujtoj lexuesve kėtu se: kullat i kanė nga tre plisa, si skulpturė nga ēimentoja), prandaj, “Prometheu shqiptar”, ka shtuar; "me gjoks do t“i mbrojė dy kullat”.

-Ndėrsa, pėr tėrheqjen e tij me dhunė Ay, ka thėnė botėrisht: "vetėm kur t“m“i ngulni njė gur tek kėmbėt e njė tek koka , do tė tėrhiqem prej kėtyre kullave, unė po e mbrojė votrėn time, nuk po merrem me politikė, askujt nuk po i bie nė qafė”!....

Kjo, pėr disa mendjelehtė mund tė duket ide jo e qėlluar, por, kėshtu ngapak e ngadalė-dalė, e pa bujė -po rrudhet atdheu: ja, fjala vjen nė Lagjen e Boshnjakėve , janė shitur pėrafėrsisht, 25- 30 shtėpi pra, janė shitur rreth 70% e tokės sonė, aty janė vendosur kolonėt serbė me ndihmėn e qeverive serbe, kėtyre viteve tė pasluftės.

-Ėshtė pėr tė“u pėrshėndetur gjithashtu, respekti dhe pritja qė iu ka bėrė Aliut, dhe pėrgėzimi pėr qėndresėn nga Klubi, "Afrim Zhitia".

-Ėshtė pėr t“u pėrshėndetur nė veēanti rtv, AL-SAT, i cili e ka qarė terrin informativ tė rtk-sė, pėr kėtė rast, dhe njėkohėsisht i ka dhėnė jehonėn e merituar vendosmėrisė sė Aliut.

-Ėshtė pėr t“ u pėrshėndetur gjithashtu dhe qėndrimi i Lėvizjes Vetėvendosje, rreth zgjidhjes sė Mitrovicės dhe tė viseve tė tjera qė sė shpejti do tė ballafaqohen me thikat e decentralizimit....

O Ali vėllai!

Pas qėndresės tėnde, u zgjuan dhe lėvizėn shumė politikanė tė Kosovės, tė cilėt deri atė ditė, sikur e kishin harruar se ka njė popullatė pa mbrojtje andej urės sė Lumbardhit.

-Ėshtė pėr t“u pėrshėndetur, qėndrimi i drejtė i opozitarėve tė Kosovės, si Ahmet Isufi i AAK-sė, e tė tjerė, tė cilėt dualėn nė vendin e ngjarjes.

Ėshtė pėr t“u pėrshėndetur, nė veēanti rtv, AL-SAT, i cili e ka qarė terrin informativ tė RTK-sė, lidhur me kėtė ngjarje.

Ėshtė pėr t“u pėrshėndetur, zėri i tė gjitha mediave televizive dhe media tė shkruara qė e kanė ngritur zėrin e sė vėrtetės.

Ėshtė pėr t“ u pėrshėndetur, qėndrimi e djeshėm ( 15 nėntor, 2008), i kryeministrit tė Kosovės, Hashim Thaēi, i cili e pėrgėzoi pėr QĖNDRESĖN, vėllaun tonė dhe i premtoi njė ndihmė modeste prej 10 mijė euro pėr rregullimin e dy shtėpive, kulla-kala.

...Dhe, njėkohėsisht me kėtė rast konsideroj qė do tė ishte tepėr e ngutshme fakti qė njė ndihmė materiale pėr aq sa ėshtė e nevojshme, pėr mė tepėr se kaq; t“i ofrohet edhe familjes sė dėshmorit, Kadri Kadriu, i cili nė vitet 80-ta, qe i ndjekur nga puna dhe i persekutuar i lėnė pa strehė gjatė regjimit serbo-titist.
Ėshtė pėr t“u pėrshėndetur gjthashtu, edhe premtimi i Thaēit i cili deklaroi qė:"tė gjitha shtėpitė e uzurpuara ( tė cilat janė njėmijė ) , tė shqiptarėve nga serbėt, do tė lirohen".

Mitrovicės, tė gjithė kėrkohet t“i dalim zot; me tė gjitha format dhe mjetet, Mitrovica, ėshtė guri i provės pėr ruajtjen me besnikėri tė tėrsisė tokėsore tė Kosovės, kėsaj pjese mė veriore tė Shqipėrisė.

Pėrshėndetje shqiptare me grushtin lart, o vėlla Ali Kadriu!
Ashtu siē na ka pėrshėndetur kurdoherė vėllai ynė, Kadriu.
Pėrpara nė rrugėn e qėndresės shqiptare!

Njė dije; nuk je vetėm!
-Edhe djali i heroit tė artit dhe shkencės, patriotit tė pėrjetshėm Kadri Kadriut nga diaspora po tė pėrkrah dhe po tė ndihmon pėr t“i ruajtur shtėpitė pėrmendore, apo kullat shqiptate binjake nė trollin e shqiponjave.

Aty, kanė ngrėnė bukė shumė shqiptarė atdhetarė, aty kemi kėmbyer pėrvoja dhe kemi bėrė plane tė shumta, qysh herėt pėr ēlirimin e Kosovės dhe ribashkimin me Shqipėrinė.

Pėr ato dy kulla e meriton secili shqiptar tė sakrifikohet e jo vetėm Ty!

Ata, qė i mbrojnė ato, tani nė kėtė kohė tė ligė, nuk do tė mbesin vetėm kurrė por, do t“u shtohen nė kolona gjithnjė vargane atdhetarėsh tė devotshėm sepse, qėndresa dhe bujaria e shqiptarit nuk do tė soset, (mbarohet) kurrė!

Aliu, ka kėrkuar qė tė zbatohet Kushtetuta e Kosovės andej Lumbardhit, Ay, dhe shqiptarė tė tjerė kanė tė drejtė tė ndėrtojnė shtėpitė e tyre edhe nė Albanik e lėre mė, tė mos u lejohet tė rindertojnė shtėpitė e tyre nė rrethin e Mitrovicės sonė tė bukur.

Me tė drejtė dhe me vendosmėri; Aliu, ka deklaruar se: NUK E NJEH FARE UNMIK-un!

Ėshtė me rėndėsi, tė dinė lexuesit, se: UNMIK-u qysh ditėn e parė kur punėtorėt kanė ardhur tek Aliu, janė spiunuar nga unmikasit, duke iu treguar serbėve se sa veta janė dhe duke mos i penguar pėr t“i sulmuar ndėrtimtarėt por, duke i ndihmuar; edhe duke i ndėrsyer ata pėr ta sulmuar Aliun dhe kullat e tij. Meriton tė theksohet qė: kėshtu UNMIK-u, ka vepruar prej vitit 1999-tė, andej Lumbardhit, (ish-Ibrit).

Ndėrsa, fytyrėn e vėrtetė tė aleatėve tė Serbisė, ia demaskoi QĖNDRESA E vėllaut tonė Aliut.
Jemi me Ty, deri nė fitore!


Refuzimi i "6 pikėshit" pėr tė arritur tek "4 pikėshi"!

"6 pikėshi" si shfaqje teatrale!

Shkruan: Fatos ALIU
Prishtinė, 18 nėntor 2008

"6 pikėshi", lojė-taktike (truk politik) pėr ta pranuar e zbatuar Planin e Ahtisarit dhe misionin e ri kolonial EULEX, pėr t'u dukur si "shpėrblim" e si "fitore" nė krahasim me "6 pikėshin", pėr t'u pajtuar: - me rikolonizimin dhe copėtimin etnik tė Kosovės,
- me tjetėrsimin e trashėgimisė kulturore,
- tė kishave dhe manastireve,
- krijimin e shoqėrisė multietnike - kosovare si komb i ri, new born, kundėr bashkimit tė trojeve tė Shqipėrisė.

Refuzimi "euforik" i "6 pikėshit" ishte vetėm njė shfaqje teatrale para opinionit, pėr tė arritur tek "4 pikėshi" i deklaruar nga tandemi Sejdiu&Thaēi pėr shtrirjen e Eulexit nė Kosovė.

"4 pikėshi" i deklaruar nga tandemi Sejdiu&Thaēi

“Nėn 1 - Jemi pėr vendosjen sa mė tė shpejtė tė EULEX-it nė tėrė territorin e Kosovės sipas mandatit tė paraparė me deklaratėn e pavarėsisė, dokumentin e presidentit Ahtisaari, Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės, ligjet e Kosovės, aksionin e pėrbashkėt tė 4 shkurtit tė vitit 2008 dhe ftesėn bėrė EULEX-it nga institucionet e Kosovės, tė nėnshkruar edhe nga presidenti mė 17 shkurt dhe 8 gusht tė vitit 2008”.

“Nėn 2 - Institucionet e Kosovės refuzojnė dokumentin gjashtėpikėsh”.
“Nėn 3 - Institucionet e Kosovės do tė bashkėpunojnė me EULEX-in pėr vendosjen nė tėrė territorin e Kosovės”.

“Nėn 4 - Kosova do tė bashkėpunojė ngushtė me SHBA-nė, BE-nė dhe NATO-n”, tha Sejdiu, duke prezantuar pozicionin e Prishtinės zyrtare.

* * *

Gjashtė pikėshi i Kosovės qė garanton daljen nga ēorrsokaku

Ēėshtja e Kosovės ka ngelur nė “ēorrsokak”. “6 pikėshi” Serbi-BE-OKB do tė duhej tė ishte leksioni i fundit pėr tė kuptuar lojėn me Kosovėn dhe me ēėshtjen shqiptare nė Ballkan. Pėr tė mos pėrsėritur mendimet tė cilat i kam paraqitur sa e sa herė nė shkrimet e mėhershme (si p.sh. shkrimi i hershėm i datės 09 nėntor 2001: “Kosova nė kthetrat e njė strategjie fatale”, botuar nė gazetėn “Rilindja”, ose “Pėr ēfarė pavarėsie tė Kosovės bėhet fjalė” (dervina.com - tė dates 22 janar 2007), mendoj se faktorit ndėrkombėtar me kėtė rast, do tė duhej t’i kundėrpėrgjigjeshim me “6 pikėshin” e Kosovės:

Pėr shkak tė mos largimit tė afatizuar tė UNMKI-ut nga Kosova, tė bėhet shpallja e e kėtij misioni si “persona non grata”, ndėrsa si jolegjitime dhe tė pavlefshme pėr Kosovėn tė gjitha rregulloret dhe vendimet e sjella nė kohėn e sundimit tė tij;

Pėr shkak tė skenareve” prapa shpinės” sė Kosovės, dhe Marrėveshjes “6 pikėshe” BE-Serbi, duhet tė bėhet pezullimi i Planit tė Ahtisarit, anulimi i shtrirjes sė EULEX-it nė Kosovė, pėrderisa tė mos ketė shtrirje tė autoritetit dhe ushtrim tė sovranitetit shtetėror nė tėrė territorin e Kosovės;

Adoptimi i Kushtetutės tė Kosovės sipas parimit tė vetėvendosjes, respektimit tė Kartės sė Atlantikut dhe konventave pėrkatėse ndėrkombėtare pėr vetėvendosje dhe dekolonizim;

Vendosja e sistemit pėrkatės demokratik autokton, sipas kritereve dhe kodit tė ri zgjedhor nė Kosovė, nė bazė tė vullnetit tė popullit nė debat tė hapur gjithpėrfshirės tė shoqėrisė politike e civile nė Kosovė;

Themelimi i Qeverisė sė Unitetit nga tė gjitha subjektet e Kosovės, pėrgatitja pėr zgjedhje tė reja demokratike parlamentare sipas Kodit Zgjedhor Demokratik tė Kosovės sovrane;

Hartimi i Planit Nacional tė Zhvillimit tė Kosovės dhe krijimi i raporteve tė reja tė partneritetit demokratik me shtetet veē e veē, si bazė e integrimeve serioze dhe dinjitoze me botėn demokratike.

Arsyet:

- Kosova ėshtė e rrezikuar nė ēdo fushė tė jetės, dhe nuk mund tė funksionojė e dezintegruar me mbikqyrje tė misioneve eksperimentale ndėrkombėtare;

- Qė nga paslufta 1999, Kosova nuk u trajtua si ēėshtje koloniale qė duhej ēliruar nga mbeturinat e kolonializmit;

– Nė Kosovė, qė nga 1999, me instalimin e UNMIK-ut e deri mė sot, janė shkelur e po shkelen konventat ndėrkombėtare, konventat pėr tė drejtat e njeriut, konventat pėr tė drejtat ekonomike e sociale, ndėrsa nė vend tė ligjit tė sė drejtės, ėshtė instaluar sistemi i korrupsionit dhe krimit tė organizuar, ėshtė lejuar krijimi i klasave tė pasura kullake pėrmes pėrvetėsimit tė pronės kombėtare.

- Kosova ka nevojė urgjente pėr zbatimin e politikave kombėtare, me njė strukturė tė re dhe tė emancipuar politike, dhe pėr njė sistem demokratik autokton.

- Pėrndryshe, me imponimet e misioneve dhe pazarllėqeve tė reja koloniale, kriza do tė mund tė eskalojė nė luftė tė re pėr rivendosjen e kufijve nė Ballkanin e trazuar.


Jo, planeve tė errta reaksionare!

Shkruan: Fadil SHYTI
Suedi, 15 tetor 2008

Shqipėria Natyrale, gjatė historisė sė lashtė e tė re, jo rrallėherė ėshtė ballafaquar me komplote tė errta tė cilat i kanė pėrgatitur kundėr saj qarqet reaksionare ndėrkombėtare, por, kurdoherė i ka tejkaluar ato; -pavarėsisht nga pasojat, edhe kur nė situata tė caktuara historike, kur politika shqiptare herė-herė ka rrėshqitur ca, nė “akullnajat siberiane”, apo e ka humbur rrugėn nė mjegullnajat e stepave tė politikės evropiane; sėrish, vetėtimthi ka ditur dhe ka mundur t“i rimerr forcat dhe hapat drejt ecjes pėrpara, duke i shpartalluar pamėshirė insinuatat dhe komplotet e huaja reaksionare.

Forcat e organizuara pėrparimtare, qė veprojnė nė Kosovė dhe jashtė saj: parti, organizata politike dhe jo politike por, edhe njerėz pėrparimtarė qė veprojnė tė pavarur kudo nė trojet shqiptare dhe jashtė Shqipėrisė, prej kohėsh e kanė dhėnė alarmin, pėr rreziqet qė po i kėrcėnohen Kosovės dhe viseve tė tjera tė Shqipėrisė Natyrale; mirėpo, fatkeqėsisht qė: kėto kėshilla e vėrejtje serioze, kėto reagime, protesta dhe demonstrata tė drejta, nė shumė forma tė veprimtarive; politikanėt “largpamės” nė Prishtinė, Tiranė nė Shkup dhe gjetiu..., i kanė injoruar me heshtje; ose pėr mė keq i kanė kundėrshtuar me tė tė gjitha format dhe mjetet e dhunės e tė mashtrimeve politike.

Natyrisht, pėr t“i arritur objektivat “madhore” pėr t“u integruar nė Evropė, jo nga Tirana por, nga Brukseli, ose, jo nga Prishtina, por, nga OKB-ja, “politikanėt” servilė, ishin tė ndihmuar nga qarqe tė huaja reaksionare, tė cilat heshturazi nėn maskėn e aleatėve “demokratė”, po ia hapnin ndėrkėmbėzat dhe bllokadat diplomatike kombit shqiptar.

Nėn maskat e mbrojtjes sė “tė drejtave dhe lirive” tė njeriut , nėn maskat e mbrojtjes sė “pakicave jo shqiptare” – (siē i quajnė ata) – e jo si minoritarė, serbėt kolonė tė ardhur pėrtej Karpateve dhe tė “ mbrojtjes sė pakicave tė tjera”, sipas idesė pėr Kosovėn “multietnike”;“aleatėt” ruso-francezė dhe greko-italianė po i realizonin tepėr ngadalė, por, sigurt planet e tyre tė njė strategjie afatgjate, kundėr-shqiptare.

Qė prej vitit 1999 e gjerė mė tani, Kosova e Shqipėrisė, kjo bijė e pėrgjakur dhe e pėrflakur e saj, ėshtė ballafaquar nga tendenca herė tė hapura, herė tė maskuara; pėr bllokimin dhe eliminimin e lehtėsishėm tė kėrkesave tė saj; -fillimisht, pasi e ēarmatosėn forcėn e saj mbrojtėse, UĒK-nė, duke e kthyer nė “forcė” civile, pasi e lanė tė zhveshur dhe nga drejtimi i forcės pėr ruajtjen e kontrollit tė brendshėm, -siē ėshtė policia, e cila drejtohej nga UNMIK-u, filloi zezona e re, filloi persekutimi dhe vrasjet e shqiptarėve nė veri tė Mitrovicės dhe gjetiu.

-Por, jo!...
- “Aleatėt”, nuk mjaftoheshin me kaq, ata kurdoherė vendosėn barriera politike, ekonomike e tė tjera, pėr tė na penguar tė ecim pėrpara si komb, dhe pėr kėtė kanė tentuar dhe po tentojnė qė klasėn politike shqiptare ta mashtrojnė me “sheqerka helmesh” nga forca tė pėrbetuara serbo-ruse dhe greko-francezo- italiane.

Dhe, pėr kėtė qėllim i kanė mbyllur apo i kanė lėnė ashtu tė shkatėrruara kombinatet, uzinat, fabrikat, tokat djerrina etj..., dhe si pasojė e kėtyre sabotimeve, industria e lehtė dhe e rėndė e Kosovės, tani gjendet nė gjendje tejet tė mjeruar.

-Njėri nga politikanėt e njohur italianė, Maksimo D“Alema, nė njė intervistė pati deklaruar hapur:
“menjėherė pas luftės, unė i pata telefonuar Bill Klintonit, me ē“rast ia shpreha mendimin tim qė, sa mė parė duhet ta kthejmė nga Italia, “kufomėn politike”, -siē e quante ai, Ibrahim Rugovėn, -sepse, pastaj, me krerėt e UĒK-sė, e kemi zor tė merremi vesh, pėr raportet tona me Serbinė; dhe pėr ardhmėrinė e Kosovės - siē shprehet ai mė tej: -pėr kėtė e mora pėrkrahjen edhe nga Klintoni; pastaj, ne kemi bėrė gjithēka qė ishte e mundur qė I. Rugova, t“i fitonte zgjedhjet dhe ta udhėhiqte Kosovėn”!

Tani, kur para shqiptarėve tė Kosovės, po shtrohet ēėshtja e “ zgjidhjes” sė Kosovės, sipas orekseve imperialiste, mė i zėshmi, mė kėmbėngulėsi, nė mbrojtjen e 6 pikave reaksionare; tani, po del sheshit, ish -kryeadministratori, francezi, Bernard Kushner. Bile, ky “mik” i madh yni, nuk harroi tė na i pėrkujtojė dhe ndihmat (euro) qė na i paska dhėnė Evropa!
Si duket Kushneri dhe misionarė tė tjerė evropianė e paskan harruar shpejt kullėn kala tė jasharėve legjendarė dhe kulla tė tjera si ajo; ata, paskan mendjelehtėsinė pėr tė kujtuar qė ne shqiptarėt luftojmė, por, pastaj e shesim me (euro dhe dollarė) lirinė!!!

Jo, ore jo!...
Kjo, as ka ngjarė ndonjėherė nė historinė tonė, kjo nuk ngjanė sot, as s“do tė ngjajė nesėr!
Ju, ore mizantropė tė denjė tė Molerit, kot e keni, sepse, i keni bėrė hesapet pa hanxhiun!...

...Dihet, si rrodhėn ngjarjet pastaj; e ritheksoj faktin qė burimet e tė gjitha fatkeqėsive qė ngjanė pas luftės mbi popullin tonė tė shumėvuajtur, “laramanit” e tė gjitha veprimeve kuturu pa plane e strategji afatshkurte as afatgjate; nga politikanėt shqiptarė siē janė: mospajtimi i LDK-sė, pėr formimin e njė qeverie tė re tė Kosovės, me Qeverinė e Pėrkohėshme, pastaj, ballafaqimi me Kornizėn Kushtetuese, nga e cila “pollėn” ato 8 pikat “famoze” tė standardeve para statusit, kompromiset me decentraliuzimin, eksterritorialitetin, negociatat ogurzeza nė Vjenė e deri tek kėto 6 pikat e zeza tė Ban Ki Munit, -gjenezėn e kanė tek “aleancat “ politike tė “kukullave qeveritare”, qė i bėnė partitė e dala nga lufta ēlirimtare me LDK-nė, e Ibrahim Rugovės, qė nga Rambujeja; tė nxitura nga dinakėritė e diplomacisė evropiane dhe nga “mbyllja e syve” nga diplomacia amerikane -pėrballė njė hendeku tė madh pėr ndarje qė po i pėrgatitej Kosovės dhe viseve tė tjera shqiptare.

-Kujtoj kėtu, pėrkrahjen e planit 6 pikėsh jo vetėm nga Brukseli por, edhe nga Uashingtoni, me anėn e ambasadores amerikane nė Prishtinė, Tina Kajdanov.

Pavarsisht, se kėto ditė po deklarohen qė: “ Kosova, nuk do tė ndahet,” “6 pikat e planit nga OKB-ja e tė aprovuara nga diplomacia botėrore, nuk janė kundėr popullit shqiptar”, logjika e drejtė politike, fokusohet dhe vėrteton , krejtėsisht, ndryshe!

Megjithatė, le tė shpresojmė, ndonėse jam tepėr skeptik; qė kėsaj radhe politikanėt e Kosovės, ndonėse tė papėrkrahur nga qeveria e Berishės, dhe jo sa duhet, nga opozita e Tiranės, e harruar edhe nga politika “shqiptare” e Shkupit, e gjetiu..., do tė dinė dhe do tė jenė tė vendosur tė qėndrojnė tė palėkundur, pėr t“ķ hedhur poshtė planet pėr ndarjen e Kosovės sipas atyre 6 pikave “famoze” tė ardhura nga OKB-ja.

Ne, e dimė qė, gjellėra tė pėshtira, kundėr Kosovės me vise, dinė tė pėrgatisin vetėm “kuzhinierėt”, diplomatė, ruso-serbė dhe italiano-francezė pastaj, tė shpėrndahen nė tavolinat “demokratike”, andej nga Brukseli.

Pavarėsisht, prej dobėsive tė mėdha qė kanė shoqėruar politikėn shqiptare nė Kosovė, pavarėsisht, prej dėmeve qė tani vėrtetė ėshtė zor tė riparohen, pasojat qė i ka shkaktuar kjo politikė e verbėr e pas-luftės, kombit tonė; konsideroj qė ėshtė koha qė: sot o kurrė, tė mobilizohen tė gjitha forcat politike dhe ushtarake kudo qė veprojnė nė trojet etnike shqiptare, tė bashkohen si njė trup i vetėm pėr t“i thėnė JO, tė fuqishme, deri nė ditėn e RIBASHKIMIT GJITHĖKOMBĖTAR, planit tė zi, 6 pikėsh, i cili ka pretendime pėr ta bėrė copa-copa Kosovėn dhe pėr ta rikthyer errėsirėn mesjetare dhe tej -mesjetare ruso-serbomadhe nė trojet shqiptare.

Konsideroj gjithashtu qė, nė pėrkrahje tė politikės shqiptare nė Kosovė pėr mohimin kategorik tė kėtij plani ri-pushtues serbo-ruso-evropian, sipas orekseve tė vjetra kolonialiste .., tė kėrkohet qė tė hidhen poshtė tė gjitha pėrpjekjet pėr qėndrimin e mėtejshėm tė UNMIK-ut, nėn maskėn e konfigurimit; tė bėhen kėrkesa dhe pse jo edhe presione me aksione konkrete qė tė hidhet poshtė edhe Paketa e Ahtisarit, pastaj EULEX-i, tė lirohet nga obligimet qė, kinse ia paska kombit shqiptar, tė na ndihmojė; kurse, nė fakt qė nė fillim ky mekanizėm kolonialist, sivėlla me unmikas-it, ka filluar t“i tregojnė shenjat e para tė dominimit dhe tė sundimit.

EULEX-i, po pėrpiqet qė duke mbetur mik me Serbinė, Kosovėn donė ta sundojė, indirekt!
Shkurt, nė Kosovė tė drejtojė truri “i menēur” i kokės shoveniste serbe, me ndihmėn e gishtit tregues tė EULEX-it.
Kosova, nuk ėshtė as do tė jetė e pavarur dhe sovrane, pėrderisa, nė truallin e saj tė larė me gjak, do tė qėndrojnė ..., “pashallarėt” e burokracive e huaja, tė ardhur “me ftesėn” tonė, kinse nėn maskėn e ndihmave “demokratike”!

Sot, ėshtė mė mirė tė ikin, sepse, nesėr mund tė bėhet vonė!... Kosova, vetėm atėherė kur do ta realizojė tė drejtėn e VETĖVENDOSJES, mund tė quhet republikė e pavarur dhe sovrane, kjo mė sė miri do t“i shėrbente paqes dhe stabilitetit nė rajon.

Pėr ta mbrojtur tėrėsinė territoriale tė atmėmėdheut, ėshtė koha qė rinia heroike dhe i tėrė kombi shqiptar tė ngritėt nė demonstrata masive, brenda dhe jashtė atdheut, me kėto demonstrata dhe aksione tė tjera ēlirimtare, pėrsėri do t“i tregonim botės pėrparimtare se shqiptarėt nuk janė lodhur as mashtruar si komb pėr mbrojtjen e kufijve tė tyre etnikė, nuk janė lodhur as mashtruar si komb pėr tė ecur guximshėm deri nė fitore nė rrugėn e nderit dhe tė lirisė.

Pėrpara Shqipėri Natyrale!
Poshtė planet e errta reaksionare!


Kosova humb shumė me planin gjashtė pikėsh

Shkruan: Smajl LATIFI
Prishtinė, 13 nėntor 2008

Kosova humb shumė me planin 6-pikėsh, Serbia pėrfiton shumė me zbatimin e tij. Me pranimin e kėtij plani Kosova nuk ec pėrpara. Serbia nga ky plan fiton edhe njė mundėsi pėr tė ecur njė hap pėrpara drejt Kosovės.

Plani gjashtė pikėsh Kosovės dhe institucioneve tė saj nuk u jep asgjė nė dorė pėr tė shtrirė pushtetin shtetėror mbi kėtė pjesė. Pranimi i tij do tė thotė se Kosova e ka humbur kėtė territor, nuk ka pse tė pėrpiqet tė shtrijė autoritetin pėr ta qeverisur kėtė territor, por pėr mė keq, modeli nė Veri tė Kosovės mund tė reflektojė mesazhe tė qarta qė rrezikojnė tė kenė tė njėjtin fat edhe pjesė tė tjera tė territorit tė Kosovės.

Mbrėmė pėrmes RTK-sė, ambasadorja e SHBA-ve,Tina Kaidanov, mes tjerash tha, se shtrirja e EULEX-it nė Kosovė duhet tė merr miratimin e tė gjithėve, pra edhe nga Prishtina; misioni EULEX nuk mund tė vendoset me forcė, ai duhet tė shtrihet me pajtimin e tė gjithėve nė tėrė territorin; misioni EULEX ėshtė nė interes tė popullit tė Kosovės; plani 6-pikėsh ėshtė produkt i negociatave tė shumta konstruktive me tė gjitha palėt, e arsyetime tė tjera, vetėm e vetėm qė tė ndikohet (imponohet) pranimi i kėtij plani nga ana e Prishtinės. Ajo kėrkoi qė tė pranohet ky plan dhe pret miratimin e tij nga Prishtina.

Pavarėsisht respektit pėr zonjėn ambasadore, ne edhe pas rileximit shumė me vėmendje tė kėtij plani, nuk arritėm tė gjejmė diēka tė mirė, diēka tė tillė qė do ta ofronte shtetin e Kosovės drejt Mitrovicės dhe pjesės tjetėr Veriore, ndonjė element qė serbėt e veriut tė gjejnė ose tė kenė arsye, tė kenė vullnet ose tė detyrohen me ligj tė nisin rrugėn e integrimit dhe afrimit tė tyre drejt Prishtinės. Nė 6-shtė pikat pamė vetėm mundėsinė, qė Serbia tė vazhdojė lojėn e saj tė suksesshme me mbėshtetjen e fuqishme tė UNMIK-ut tė ‘rikonfiguruar’, por fuqi-plot dhe me bekimin e EULEX-it. Aty nuk pamė diēka nė tė mirė tė qytetarėve tanė tė zhvendosur (kurrė nuk mund tė kthehen ata). Pėrkundrazi, aty pamė ndarjen e qartė nė vija etnike dhe mundėsinė e vazhdimit tė pastrimit etnik deri nė shqiptarin e fundit. Aty pamė ecjen drejt shkėputjes edhe fizike tė kėsaj pjese tė territorit. A thua vallė kjo ėshtė nė interes tė Kosovės? Me pranimin e kėtij plani, Veriu i Kosovės do tė vazhdojė tė mbetet njė tregim i suksesshėm pėr Serbinė dhe pėr aktorėt qė e duan Kosovėn me tipare tė njė shteti shumė jo-funksional, me pavarėsi tė dyshimtė, pa sovranitet, me rreziqe tė riciklimit tė dhunės, me pasiguri tė lartė.

Pėr LIB e tėra ėshtė e qartė. Prandaj, jemi pėr forcimin e pavarėsisė edhe ashtu tė kufizuar dhe tė kushtėzuar tė Republikės sė Kosovės, jemi pėr sovranitetin e plotė tė saj dhe jo pėr imponimin e kushtėzimeve dhe pengesave tė reja qė pamundėsojnė progresin e mėtejmė tė Kosovės drejt realizimit tė kėtyre tė drejtave fundamentale. Jemi pėr heqjen e kufizimeve tė tanishme qė po e pengojnė Kosovėn nė tė gjitha fushat, jemi pėr bashkimin kombėtar dhe jo tė pajtohemi me kompromise qė janė gangrenė pėr trupin dhe shėndetin tonė.

Duhet tė jetė e qartė edhe pėr institucionet qendrore tė Kosovės, se EULEX-i si mision mbikėqyrės nė Kosovė (pėr tė cilin vetė janė pajtuar, kanė kėrkuar e po kėrkojnė) sipas kėtij plani, nuk ka rol tė njėjtė nė Kosovė. Roli i tij nė Veriun e Republikės sė Kosovės plotėsisht ndryshon. Pėrpjekjet pėr shtrirjen e tij na japin shenja tė qarta tė vazhdimit tė kompromiseve tė dhimbshme, qė imponohen padrejtėsisht pėrsėri si barrė mbi supe mbi popullin dhe territorin e Kosovės nė emėr tė shtyrjes pėrpara tė proceseve.

Nė kėto rrethana tė karakterizuara me kushtėzime tė vjetra e tė reja, institucionet e Kosovės mė mirė do tė bėnin, sikur tė mos e pranojnė planin pavarėsisht presioneve tė ndryshme qė vijnė nga faktorėt ndėrkombėtarė. Pėr miratimin i kėtij plani nuk mund tė gjesh edhe njė argument tė vetėm, qė tė besojmė se mund t’i shėrbejė popullit tė Kosovės. Nėse Serbia duhet tė pyetet pėr shtrirjen e misionit tė ri dhe pranohen kushtet e saj, atėherė Kosova dhe pavarėsia e saj, jo vetėm qė nuk po avancojnė, por kushtėzimet po bėhen gjithnjė e mė tė rėnda.

Shteti i Kosovės ende nuk ka kufij tė qartė vetėm me Serbinė, ndėrkaq kufijtė me Shqipėrinė, Malin e Zi dhe Maqedoninė, janė tė trashė dhe shumė tė kontrolluar. Vetėm me Serbinė ka kufij administrativ, nuk ka dogana dhe janė tė pambrojtur, ndėrkaq me Shqipėrinė ka kufij shtetėrorė dhe dogana tė rregulluara bukur mirė. Ēka do tė thotė kjo?

Po tė lexohet me vėmendje ky plan, nuk do koment, se kush rrezikon tė humb, Kosova apo Serbia. Asnjė arsye e fortė nuk na mundėson tė besojmė, se pėrfitimi do tė jetė pėr popullin e Kosovės.

Mospajtimi me kėtė plan ėshtė investim pėr tė ardhmen. Pranimi i tij, ėshtė rikthim nė tė kaluarėn.

Lėvizja pėr Integrim dhe Bashkim rekomandon, se as deri nė tė premten dhe as pas tė premtes, nuk duhet tė pajtohet askush me kėtė plan. Kjo ėshtė nė tė mirė tė Kosovės. Mospajtimi ėshtė hap demokratik legjitim dhe pėrpjekje pėr tė fituar sovranitet dhe pavarėsi reale Kosova. Shfrytėzojeni me guximin, kėtė tė drejtė demokratike. Ta hedhim nė koshin e plehrave cilindo plan qė rrezikon ta kthen Kosovėn nė pikėn zero.

Te vendosmėria ekziston mundėsia dhe rritet shpresa pėr fitore tė reja, por edhe imponimi i respektit ndaj kundėrshtarėve tė Kosovės, por edhe kalohet njė provė e domosdoshme sot, e cila te shumė aleatė do tė ndikojė nė rritjen e cilėsisė dhe shtimin e seriozitetit tonė nė partneritetin me ta. Nė tė kundėrtėn, nga pavendosmėria jonė, mund tė duket pėrparim dhe sukses tani, por do tė jemi tė dėshtuar qė sot para interesave tė popullit tonė, por edhe lehtėsisht tė braktisur nga faktorėt demokratik ndėrkombėtarė nė tė ardhmen.


Reagim i radhės ndaj RTK-sė

RTK-ja nė shėrbim tė kolaboracionistėve pro-fashistė!


Shkruan: Xhemil ZEQIRI
Kopenhagė, 12 nėntor 2008

Kėsaj radhe reagimi im ka tė bėjė lidhur me njė intervistė qė ia dha RTK-sė, Uran Butka.
Uran Butka, ėshtė i biri i Safet Butkės, i cili luftoi pėrkrah nazi-fashistėve, derisa u vra, nė shėrbime tė huaja armike.
Uran Butka, intervistėn ia dha gazetarit ”gjentelmen”, Smajl Smaka, nė datėn 10. 11. 2008, Prishtinė.
Nė atė intervistė, ”rishkruesi” i historisė sipas qejfeve tė tij dhe politikės ditore, na njoftoi se, e paska pėruruar njė libėr, kinse e paska analizuar ”drejt” Mbledhjen e Mukjes nė cilėsinė e njė ”historiani”.
Reagimi im, rreptė i drejtohet RTK-sė, pėr faktin se nė kėtė studio, kinse pėr “art dhe kulturė”, po ftohen mbi 90%, ish-udbash, ish-LKJ-istė, ballistė e zogistė, pėr tė vetmin qėllim qė: tė dezinformohet si mos mė keq, populli ynė i shumėvuajtur shqiptar.
Populli ynė, padyshim e din fort mirė se: dezinformimet, trillimet, shpifjet dhe cenzurimet nuk po kanė tė ndalė, nė kėtė shtėpi informative.
Retorikėn e poshtėr e tė pakursyer nga fjalėt e ulėta qė nuk e meriton ky popull t“i dėgjojė; mė sė miri e ka pėrshkruar dhe analizuar saktė veprimtari atdhetar, analisti dhe eksperti i retorikės, Mr. Gėzim Mekuli, i cili nė web-faqen www.mekuli.com, midis tjerash konstaton se: “RTK-ja, i shėrben shpėlarjes sė trurit tė shqiptarėve, pastaj pėrfundon me lutjen, o zot ruana nga dezinformatat e RTK-sė”!

Unė, prej vitesh, jetoj nė Kopenhagė, pas punės sė gjatė dhe tė mundimshme, memzi pres tė shkojė nė banesė dhe t“i ndjekė zhvillimet e ngjarjeve nė atdhe dhe tė shikoj ndonjė program shkencor, kulturor, ekonomik apo politik, me njė fjalė jam shikues i rregullt i RTK-sė.

Ėshtė e habitshme qė RTK-ja, e paska ftuar Uran Butkėn tė evokoi kujtime pėr babain e vet, Safetin me ē“rast nuk i kurseu lėvdatat, -mbase, pėr tė kjo e natyrshme; por ėshtė tepėr e habitshme si ky “mendjendritur” e paska harruar axhėn e tij anti-fashist, pra, nuk e tha asnjė fjalė pėr atdhetarin antifashistin, Muharrem Butkėn, pėr tė cilin i madhi Enver Hoxha kishte konsiderata tė larta. Ay, gjatė vizitės nė familjen e Butkajve do ta pėrkėdhelte Uranin e ri dhe do t“ i uronte me gojė dhe, urimin do ta firmoste me shkrim: “qė tė bėhet trim si mixha i tij, Muharrem Butka e jo si krimineli, Safet Butka”!

...Dhe, atė letėr do ta ruante gjatė, “trimi”, Uran Butka.

Irriton fakti qė kur gazetari, Smaka e pyeti; se ē“mendon pėr rolin e Haki Stėrmillit; U.B. iu pėrgjigj negativisht se: “ai, pėr fat tė keq e pėrqafoi njė politikė anti-kombėtare, pra, antifashiste”! Haki Stėrmilli, paska pėrqafuar politikė anti-kombėtare sepse paska luftuar me armė nė dorė kundėr fashizmit, kurse, Safet Butka, babai i Uranit, Muharrem Bajraktari dhe vėllezėrit Kryeziu, tė cilėt i vajtonte “qyqja” neo-fashiste, kinse, paskan pėrqafuar politikė atdhetare!!! Po “harron” apo nuk e ditka, pinjolli i Safet Butkės, i cili u vra nėn uniformėn fashiste se: Muharem Bajraktari dhe Kryezinjt, ishin kokė e kėmbė tė shitur tek krajlėt serbė, -se, ishte pikėrisht Ceno Beg Kryeziu ai xhelat i cili nė bashkėpunim me Muharrem Bajraktarin e organizuan dhe e realizuan vrasjen e atdhearit me famė kombėtare; Bajaram Curri.

Ndėrsa, pėr Ballin dhe veglat qorre tė nazi-fashizmit, me nė krye Mit“hat Frashėrin, sipas Uran Butkės, ishte akt patriotik i kryeballistit Mit“hat Frashėri qė urdhroi qė pushtuesin e Shqipėrisė Perandorin, Viktor Emanueli III–tė, mė 21 maj 1939 ta stoliste me Kurorėn e Skenderbeut duke e shpallur mbret tė Shqipėrisė!!!

Pa harruar t“ia pėrkujtoj “historianit” qė po me kėtė kurorė e stolisi edhe, Gjergj Fishta, i cili nuk hezitoi t“i kėndonte edhe hymne...

Urani i Safet Butkės, vajton pse pas luftės nuk u instalua nė Shqipėri sistemi shumėpartiak, pra, tė lejoheshin tė merrnin pjesė nė zgjedhje edhe ato parti qė kishin kolabouar me fashistėt!!!

Jo mor zotėri!
Kjo logjikė nuk shkon!

Sepse, qė nga Mbledhja e Mukjes (tė cilėn ju e ngritni aq lart, Balli Kombėtar, Iegaliteti dhe parti tė tjera “opozitė” e PKSH-re, nuk iu bashkuan kryengritjes popullore, por, i goditėn partizantėt prapa shpine; si paskan menduar tė parėt tuaj: tė bien nė gjunjė tė armikut, t“i godasin prapa krahėve partizantėt dhe pasaj tė ulen kėmbėkryq nė parlamentin shqiptar i dalė nga gryka e pushkės!!!

Mbledhja e Mukjes alibi e kotė!...

-Pėr kėtė Mbledhje, fjalėn e vet e ka thėnė dhe mė tej do ta thotė historia, por, devijimi nga rruga i ēlirimtarėve tė rinj tani, pra, aleancat pėr “pushtet”, madje edhe pa shtet, me pacifistėt e kolaboracionistėt titistė, mė sė miri tregojnė sot, se nė ēfarė gjendje po kalon sot Shqipėria Natyrale.

E, kėtė nuk e lejoi kurrė i madhi Enver Hoxha, mbase dhe pėr kėtė, ne shqiptarėt patėm fat, sepse, u ruajt ajo gjysmė Shqipėri, pa u bėrė repulblikė e shtatė e Jugosllavisė.

Lexuesve, kėtu po ua japė vetėm njė fakt: oficeri i Shėrbimit tė fshehtė anglez, Reginald Hibbert, nė librin e tij “Fitorja e hidhur - Lufta nacional Ēlirimtare e Shqipėrisė” (nė kujtimet e tij) gjatė luftės sė dytė botėrore shkruan se: “ne, ishim tė interesuar ta ndihmonim luftėn nė Shqipėri; ne, e dinim se atje ekzistonin forcat komuniste dhe nacionaliste- siē i quan ai; tė dy palėve u jepnim armė, ushqime etj, ballistėt e tė tjerė nacionalistė; i merrnin armėt por nuk luftonin me fashistėt, ndėrsa, partizanėt e udhėhequr prej komunsitėve, tė Enver Hoxhės, luftonin flakė pėr flakė”.

-Ballistėt nuk luftonin sepse, ishte bėrė midis tyre dhe qeverisė fashiste italiane, njė marrėveshje, qė ata tė mos i goditnin forcat fashiste.

-Pastaj, shton: -“ ne, e dinim se kjo do tė na kushtonte nė tė ardhmen pėr vendosjen e sistemit nė Shqipėri, por, ne duhej tė ishim aleatė me ata qė e bėnin luftėn anti-fashiste”.

Po, plaku djathtist, Sabri Godo, ēfarė hyri nė kėtė mes gjatė atij emisoni?! Harrron z. Smakaj se ėshtė Sabri Godo ai qė e zgjodhi pasardhėsin e tij, Fatmir Mediun, i cili pa kurrfarė logjike shkoi, kinse pėr t“u bėrė mė papė se papa; para ca kohėsh shkoi dhe bėri homazhe tek ish- ushtarėt e fashizmit tė rėnė nė Shqipėri! Pas asaj broēkulle politike, ngjau hataja:...nuk kaloi as viti dhe ky “demo (n ) krat) i kulluar tani po pėrballet me gjyqet e zvarritura “berishiste”, pėr tragjedinė e Gėrdecit.

Nga ky emision fund e krye u dėgjua zėri i reaksionit, u pa qartė qė: qe pėrgaditur enkas tė mohohet lufta ēlirimtare, tė mohohen vlerat e larta kombėtare dhe historike tė kombit shqiptar.

Emisione tė tilla asnjėherė nuk do t“i duheshin popullit shqiptar kudo qė jeton nė trojet e veta etnike, sepse, jeta politike aktuale ėshtė shumė e vėshtirė, por, ustallarėt e RTK-sė, bėjnė “lukse” tė tilla pėrēarėse brendakombėtare, ata mendojnė se tani ėshtė koha mė e pėrshtatshme sipas kutit tė tyre “vepro nė mjegulla” qė tė rahabilitojnė edhe veten duke trilluar me tė tilla emisone...

Natyrisht, qėllimi i tyre ėshtė ta ē“orientojnė kombin tonė nga rruga e drejtė e lirisė.

Ėshtė tepėr trishtuese fakti qė sot, organizohen pėrurime tė librave tė tillė ku ngriten pa asnjė meritė pro-fashistėt, dhe mohohen ngjarjet historike anti-fashiste nė kohėn kur Europa demokratike, i mohon pro-fashistėt dhe i nderon anti-fashistėt.

Pėr ne shqiptarėt ishte fat i madh historik qė PKSH-re, na bashkoi me aleancėn anti-fashiste botėrore, pėrndryshe, sot e mot do tė ishim tė humbur dhe tė turpėruar para botės sė vėrtetė liridashėse.

Ndėrsa, sa u pėrket shpifjeve balliste, tepėr tė pakuptimta dhe bajate, sipas stilit politik, titist kinse “serbėt e udhėhoqėn luftėn dhe ndėrtimin e socializmit nė Shqipėri” tani, nuk ao zhurma, nuk i beson njeri me mend nė kokė; mbase, shkojnė kėto vajtime vetėm tek ithtarėt besnikė tė verbuar tė Ibrahim Rugovės dhe Sali Berishės, kur krerėve tė tyre si po shihet ēdo ditė po u dalin sheshit gjurmėt e mishėruara me politikėn serbe.

Shqiptarėt, sot kudo qė jetojnė e dinė fort mirė qė: nė kohėn e Enver Hoxhės, shqiptarėt ishin krenarė, jetonin tė lirė dhe me nderė nė trojet e tyre, ata nuk i frikėsoheshin kurrė askujt qė tė deklarohen se janė shqiptarė!

Ndėrsa, tani po shihet qartė ku e solli “politika” alla Salo-Rugova, Shqipėrinė Natyrale dhe shqiptarėt.

Enver Hoxha, dikur vizitonte qytete e katunde shqiptare, pėr festa e gėzime, kurse, tani Saloja, po i viziton vetėm pėr votime apo pėr mė keq, pėr fatkeqėsi e tragjedi tė paparashikuara, qė po u ngjajnė njerėzve tė pafajshėm!...

Ndėrsa, Kosovėn e ka mbėrthyer kolonializmi dhe politika e nėnshtrimit sipas amaneteve dhe aleancave politike partiake me LDK-n, e I. Rugovės, shqiptarėt s“janė tė lirė as tė jetojnė nė shtėpitė e tyre nė veri tė Kosovės, “sė lirė e sovrane”!

Dikur na torturonte policia e Serbisė, tani po na torturon policia e Evropės, me firmėn kolonialiste, “UNMIK”.


Mrekullitė e kombit tonė

Ne jemi i vetmi komb, qė heronjtė i pėrbaltim...!

Ne jemi e vetmja pjesė e kombit qė nuk ka ushtri dhe qė djalėrinė tonė e lėmė, qė pėrdorimin e armės ta mėsojė nė mėnyrė tė egėr, ku nė gjithė botėn, madje edhe nė luftėn tonė ēlirimtare pati edhe vasha nė uniformė dhe pėrdoruese tė shkėlqyera tė armėve!

Shkruan: Afrim MORINA
Prishtinė, 30 tetor 2008

Ndoshta kjo temė ka qenė dashtė tė trajtohet nė fund tė vitit, por ja qė mrekullitė shqiptare janė tė shumta, e besojė se do tė ketė edhe mė tepėr, prandaj e pash tė rrugės qė disa nga ato t’i trajtojė, pėr tė parapėrgatit terrenin qė dikush tė ngritė zėrin qė ne tė konkurrojmė pėr libėr Ginisi dhe ēmim Nobel! Se duke i parė tė gjitha kėto me syrin kritikė, kam droje se pėrgatitėt furtunė pėr ne mrekullibėrėsit!

Ja disa nga mrekullitė e shumta qė jam pėrpjekur ti nxjerri nė pah.

Ne jemi i vetmi komb qė nga balta krijojmė heronj dhe heronjtė i pėrbaltim! Madje shkuam aq larg sa ngritėm pėrmendore pėr tradhtarė e vasal, madje edhe u puthim dorėn nė shenjė respekti pėr vrasje tė patriotėve me pėrmasa kombėtare, e me pėrmasa evropiane si intelektual dhe pėr dhėnie territore pėr tė ardhur nė pushtet!

Ne jemi i vetmi komb dorėshlirė qė pa pėrtesė japim territore, ndėrsa tė tjerėt i bien gurit e drurit pėr tė pushtuar toka tona!

Ne jemi i vetmi komb qė kemi pasur njė parti politike nė pluralizėm me mė shumė anėtarė, se shumė popuj, shumė fish me mė tepėr banorė!

Ne jemi i vetmi komb qė bėjmė lufta ēlirimtare dhe mohojmė ato, pėr tė pėrmbushur dėshirėn e armikut, qė ti hiqet nga biografia si popull pushtues, vrastar, dhunues e piroman!

Ne jemi i vetmi komb qė kurrė nuk ia huqim nė votime pėr interesa tė huaja dhe nuk ka nevojė tė bėhen pėrsėritjet nė asnjė vend votim, nė njėrėn anė, e nė anėn tjetėr po pėr tė njėjtin qėllim pėrdorim edhe kallashėt pėr tė ardhur nė pushtet!

Ne jemi i vetmi komb qė tolerojmė tė sorollaten dhe tė shesin mend edhe nė institucione shtetėrore udbashėt e kosistėt, madje edhe u japin vendin e nderit pėr bėmat e tyre “kombėtare”!

Jemi i vetmi komb qė nuk gajlohet pėr ruajtjen e territoreve, sepse ato na i ruajnė armiqtė tanė, se e dinė se deri ku duhet tė shkohet nė kėtė kohė dhe tė pėrgatitin elaborate pėr kohėrat qė do tė vijnė!

Ne jemi i vetmi komb qė kėrkon ndarje kombėtare e bashkė jetesė me armiqtė, duke shkelur mbi gjakun e dėshmorėve, mbi betimin pėr luftė ēlirimtare, pra jemi ata qė nėpėrkėmbim besėn qė luajti njė rrol shumė me peshė nė histori!

Ne jemi i vetmi komb qė secilit qė i teket pėr tė luajtur me simbole e data me peshė kombėtare, i themi shumė mirė po bėnė, kjo ėshtė menēuria qė ne nuk e kemi ditur, sepse nuk pranojmė edhe data ēlirimi e pavarėsimi nga armiqtė tanė!

Ne jemi i vetmi komb qė ndan gjuhėn nė dysh, ndan dėshmorėt nė dysh dhe nostalgjia pėr titizmin e papadopulloset nuk na hiqet ende, sepse vetėm kėshtu mund tė mbushim xhepat me para!

Ne jemi i vetmi komb qė fjalorin e kemi tė mbushur me korrupsion e hajni, por nuk ndėrmarrim asnjė veprim, sepse vetė ata tė cilėt nuk e heqin nga goja kėtė, janė tė parėt qė duhet tė ulėn nė bankėn e tė akuzuarit!

Ne jemi i vetmi komb qė pranojmė tė shahemi nė parlamente me fjalor rrugėsh dhe nuk ndėrmarrim veprime menēuruake pėr tė shpėtuar nga ky fjalor rrugaēėsh!

Ne jemi e vetmja pjesė kombi qė nuk kemi bankė kombėtare e monedhė dhe kemi guvernator, i cili krekoset pėr stabilitet financiar, sa ia kalojmė edhe shteteve mė tė zhvilluar tė botės pėr qėndrueshmėri valutore!

Ne jemi e vetmja pjesė e kombit qė nuk pranojmė se ka krizė ekonomike, kur dihet se nė gjashtė mujofshin e parė kemi inflacion prej 25%, ndėrsa vetėm nė muajin e shtatė kemi 13%, duke mos llogaritur kėtė krizė financiare tė sotme!

Ne jemi e vetmja pjesė e kombit qė mielli pėrcakton koston e jetės, ndėrsa ne vendet tjera kėtė e pėrcaktojnė karburante! Ne jemi e vetmja pjesė e kombit qė ende nuk kemi pėrllogaritur koston e jetės, pėr tė ditur ku jemi!

Ne jemi e vetmja pjesė e njė kombi, qė nė mungesė regjistrimi popullsie, caktojmė shkallėn e papunėsisė, varfėrinė e skajshme, varfėrinė dhe pėrcaktojmė tė ardhurat pėr kokė banori!

Ne jemi e vetmja pjesė e kombit qė nuk kemi sigurim social, sigurim pensionalė dhe sėmundjet e pleqėrinė ia kemi lėnė fatit!

Ne jemi e vetmja pjesė e njė kombi qė na i marrin deputetėt nė burg pėr krime tė luftės, e prijatarėt heshtin pėr hesap tė vetin, ndėrsa bartėsit e krimeve krijojnė karrierė politike dhe mohojnė se ka pasur luftė dhe nė vend tė saj, nė pajtim me ne, kanė gjetur termin konflikt!

Ne jemi i vetmi komb qė rehabilitojmė, madje edhe mbrojmė, furnizuesit me karburante dhe armė tė armiqve tanė, me tė cilat u mundėsua edhe jetėgjatėsia e luftės pėr tė vrarė, dhunuar e djegur!

Ne jemi i vetmi komb qė mbrojmė bashkėrrugtarėt dhe udhėrrėfyesit e arkanėve nėpėr territoret tona!

Ne jemi i vetmi komb qė mė shumė na pėlqen tė kėndojmė “od Trigllava...” se sa “prej lufte ai qė largohet...”!

Ne jemi i vetmi komb qė pranojmė se historia fillon me njė personalitet dhe nuk ka pasur e nuk ka vazhdimėsi!

Ne jemi i vetmi komb qė akademikėt i ka politizuar dhe i nxjerrė si deputet lokal dhe i largon nga puna profesionale, duke u premtuar paga tė majme nė karrierė politike dhe jo nė atė akademike!

Ne jemi i vetmi komb qė akademitė i ka dekor e jo pėr punė dhe punėt akademike i kryejnė klanet politike, sepse ashtu sugjerojnė “misėrt” tanė!

Ne jemi i vetmi komb qė shkel kushtetutėn dhe pėr mbrojtje tė drejtės tonė nė Gjykatėn e Drejtėsisė marrim avokatė nga jashtė, duke pėrjashtuar faktografin historike, tė cilėn mund ta prezantonte dhe mbronte me sukses Presidenti Topi!

Ne jemi i vetmi komb qė mė shumė kemi mbytur nė Adriatik e Jonė dhe vrarė nė luftėn qytetare nė emėr tė demokracisė, se sa nė luftė ēlirimtare!

Ne jemi i vetmi komb qė lejomė hapjen e varreve nė tokėn tonė, pėr tė pėrcaktuar se i kujt ėshtė ky vend dhe tė akuzohemi pėr krime gjenocidiale!

Ne jemi i vetmi komb qė nuk hulumtojmė pasurin e “baballarėve” tė kombit, sepse nga ajo pasuri po bėhet shpėlarja e parasė dhe biznese tė pista!

Ne jemi e vetmja pjesė e kombit qė nuk ka ushtri dhe qė djalėrinė tonė e lėmė, qė pėrdorimin e armės ta mėsojė nė mėnyrė tė egėr, ku nė gjithė botėn, madje edhe nė luftėn tonė ēlirimtare pati edhe vasha nė uniformė dhe pėrdoruese tė shkėlqyera tė armėve!

Ka edhe shumė mrekullia tjera, qė ia kalojmė edhe shteteve mė tė forta ekonomikisht e ushtarakisht, por edhe atyre qė ende jetojnė nė kolibe e strehimore nėpėr thepat e bjeshkėve!

Jemi para njė krize tė madhe kombėtare pėr shkak tė arrogancės pėr tė mbrojtur pushtetin, nė njėrėn anė dhe nga ana tjetėr pėr “urtėsinė” qė tregohet nė ndarjen e tokės tonė tė gjakosur nė ēdo pėllėmbė, prandaj duhet ti vėmė gishtin kokės pėr tė mos pasur dimėr nė jetė nė kėtė dimėr tė natyrshėm!


Enver Hoxha ishte shqiptar i madh

Godiste pa mėshirė shovinistėt jugosllavė dhe shėrbėtorėt e tyre

Nga Hydajet HYSENI
Prishtinė, tetor 2008

- Fjalimi nė akademinė politike “Enver Hoxha pėr Kosovėn”, tė mbajtur nė Prishtinė, mė 10 tetor 2008 -

Sot na ka bashkuar Enver Hoxha. Na ka bashkuar e vėrteta pėr veprėn e Enver Hoxhės pėr Kosovėn.

Nderimin dhe falėnderimin pėr Enver Hoxhėn, Kosova dhe brezat e saj atdhetarė e kanė manifestuar edhe atėherė kur kjo ishte e ndaluar. E kanė manifestuar nė dolli dasmash e festash, nė mbledhjet e fshehta, nė auditorė, salla teatri e halla sportive, madje edhe nė stadiumin e Beogradit, madje edhe nė kazerma tė Armatės Jugosllave e nėpėr kazamatet e shumta shoviniste. Mė e pakta qė mund tė bėjmė sot ėshtė tė themi hapur e pa ekuivokė tė vėrtetėn.

Ky pėrvjetor jubilar, pėr dallim nga pėrvjetorėt e tjerė, e gjen Kosovėn nė liri, tashmė shtet i pavarur dhe i njohur ndėrkombėtarisht.

E vėrteta dhe hapėsira pėr tė vėrtetėn ėshtė shprehje veēanėrisht domethėnėse e simbolike e lirisė dhe e demokracisė sė vėrtetė, ėshtė njė dėshmi dhe masė e saj.

Pėr lirinė e fituar ne zakonisht falėnderojmė gjithė ata qė na kanė ndihmuar aq shumė, Amerikėn, vendet e Evropės dhe vendet e tjera mike, liderėt Bush e Klinton, Bler, Shirak, Shreder, Demirel, Mesiē, Kuqan e tė tjerė. I falėnderojmė ata me tė drejtė, por ndodh shpesh qė pa tė drejtė tė harrohet kontributi i pazėvendėsueshėm i Shqipėrisė dhe prijėsve tė saj tė mėdhenj, atyre tė sotėm dhe atyre tė djeshėm, atyre tė gjallė dhe atyre tė pavdekshėm. Midis tyre padyshim njė vend tė veēantė zė Enver Hoxha.

Vepra e Enver Hoxhės pėr Kosovėn dhe ēėshtjen e pazgjidhur shqiptare qoftė si opus krijues qoftė si angazhim konkret, qoftė pėr nga sasia e qoftė pėr nga cilėsia, qoftė pėr nga gjerėsia, qoftė pėr nga thellėsia e qoftė pėr nga largpamėsia, ėshtė e jashtėzakonshme dhe objektivisht e paarritshme nga cilido nga emrat e respektuar tė bashkėkohanikėve tė tij, madje edhe nga disa tė tillė bashkė.

Gjysmėshekulli - luftė pėr kauzėn kombėtare

Enver Hoxha ėshtė nga atdhetarėt dhe revolucionarėt e rrallė qė mbeten tė tillė gjatė gjithė jetės sė tyre. Qė nga betimi i tij para trupit tė patriotit Bajo Topulli, nga koha e luftės ēlirimtare, kur programin e “Shqipėria ē’ka qenė ē’ėshtė dhe ē’do tė bėhet” e mbante gjithmonė me vete e deri nė ēastet e fundit tė jetės, kauza kombėtare dhe ėndrra e bashkimit pėr Enver Hoxhėn, ishin kredo jetėsore, ēėshtje mbi tė gjitha ēėshtjet dhe siē shkruante “ēėshtje gjithmonė nė rend dite...”.

LDB e gjeti kombin shqiptar dhe veēanėrisht viset e pushtuara shqiptare nė njė kontekst tė rrezikshėm historik e gjeostrategjik. Nga njė anė nazifashizmi qė pushtimin e Shqipėrisė, Kosovės dhe viseve tė tjera shqiptare i shiste si bashkim tė shqiptarėve, nga ana tjetėr shovinizmi pansllavist qė synonte gllabėrimin e Shqipėrisė dhe po ashtu bashkimin e saj me viset e tjera tė pushtuara nėn sundimin e tij, kurse pjesa tjetėr e Evropės vazhdonte tė ishte rob i zgjidhjeve tė padrejta tė Versajės.

Qė nga fillimi e nė vazhdimėsi Enver Hoxha u pėrcaktua pėr parimin e vetėvendosjes sė popujve, parim tė cilin, nė kohėn e tyre, e mbėshtesnin nga njė anė Lenini dhe presidenti Uilson, kurse mė vonė aleanca antifashiste. Rreshtimin nė bllokun fitimtar antifashist nė luftėn antifashiste, si dhe marshimin e Ushtrisė Shqiptare nė Kosovė e Sanxhak, ai e vinte gjithmonė nė funksion tė krimit tė kushteve pėr realizimin e vetėvendosjes dhe bashkimit. Koha dėshmoi se rreshtimi i Shqipėrisė dhe Kosovės nė aleancėn antifashiste ishte i drejtė dhe bėri qė Tirana tė jetė kryeqyteti i parė i ēliruar, edhe atė me forcat e veta, ndėrkaq Enver Hoxha – njėri nga liderėt mė tė respektuar qė nga personalitete si Sharl de Gol e tė tjerė. Mbi kėtė bazė atėbotė u pamundėsuan planet pėr ta shpallur gjithė popullin shqiptar dhe veēanėrisht atė tė viseve tė robėruara palė tė mundur dhe nė kėtė mėnyrė t’i gatuhej atyre fati i folksdojēerėve tė Vojvodinės apo shqiptarėve tė Ēamėrisė etj. Gjysmė shekulli mė vonė, ishte ky kapital historik nga koha e aleancės antifashiste qė, pos tė tjerash, i siguroi Kosovės pėrkrahjen shpėtimtare ndėrkombėtare.

Pėrpjekjeve tė shovinistėve tė tipit tė Tempos pėr ta pamundėsuar vetėvendosjen e Kosovės nėn pretekstin e kundėrshtimit tė parullės fashiste sė “Shqipėrisė sė Madhe”, Enver Hoxha i pėrgjigjej: “Nuk do tė lejojmė kurrė tė mendohet se meqė godasim bartėsit e pseudoparullės “Shqipėri e madhe”, ne qenkemi pėr ndonjė “Shqipėri tė vogėl”,... ne s’jemi as pėr ndonjė Shqipėri tė madhe dhe as pėr tė vogėl. Jemi pėr Shqipėrinė e cila si truall dhe si komb ėshtė njė dhe vetėm njė”.

Edhe nė komunikim me Titon, Stalinin dhe gjithė tė tjerėt Enver Hoxha e mban si lajtmotiv qėndrimin “Kosova ėshtė shqiptare, mbetet shqiptare dhe i pėrket Shqipėrisė”.
Nė tė gjitha kthesat e forta diplomatike, lidhjet dhe zgjidhjet e aleancave, njė faktor imponohet si determinues: vendi i Jugosllavisė dhe pozicioni i saj, qė s’mund tė mos ēojė nė pėrfundimin se ishte interesi kombėtar, fati i Kosovės me vise, ai qė pėrcaktonte edhe pozicionimet politike e diplomatike tė Shqipėrisė. Gatishmėria pėr t’u konfrontuar qoftė edhe me aleatėt politikė e ideologjikė kur kėtė e kėrkon interesi nacional, nuk mund tė mos jetė kriter pėr vlerėsimin e atdhetarėve, siē thoshte atdhetari Hysen Tėrpeza, pikėrisht duke vlerėsuar shqiptarizmin e pakontestueshėm tė Enver Hoxhės.

Si pragmatist dhe taktiken i rrallė qė ishte, Enver Hoxha kombinonte dhe zėvendėsonte me zhdėrvjelltėsi format dhe metodat e luftės pėr lirinė e Kosovės dhe viseve tė tjera... Ka dėshmi tė shkruara e tė pashkruara, sipas tė cilave, nė fund tė luftės, kur u bė e qartė se pėr shkak tė tradhtisė sė kreut tė PKJ dhe veglave tė tij, Kosova nuk po bashkohej dot me Shqipėrinė, Enver Hoxha porosiste Fadil Hoxhėn, Selman Rizėn dhe ndonjė atdhetar e intelektual tjetėr kosovar, qė tė pėrgatiteshin pėr luftė afatgjate duke u pėrqendruar veēanėrisht nė pengimin e kthimit tė kolonistėve, pamundėsimin e shpėrnguljes sė shqiptarėve nė Turqi, kujdesin pėr politikėn demografike e migruese, me theks tė posaēėm, ruajtjen e popullimit nė qytete dhe veēanėrisht kujdesin pėr shkollėn, kulturėn, gjuhėn, moralin... Tradita e dėrgimit tė mėsuesve nga koha e Hilė Mosit e Ernest Koliqit u vazhdua me dinamikė dhe pėrmasa tė shtuara edhe nga qeveria e pasluftės e Enver Hoxhės...

Kur kreu serbomadh po ringjallte planet pėr shpėrnguljen e shqiptarėve nė Turqi, Enver Hoxha godet me forcė siē dinte ai. Trandet dhe reagon me histeri e fyerje i gjithė kreu politik nė Beograd e Prishtinė, por vetėm ndonjė vit mė vonė ata u detyruan tė flasin me turp pėr aferėn e dhjetėra mija shqiptarėve tė shpėrngulur dhe po aq “visikave” ( vizave) tė pashfrytėzuara pėr nė Turqi.

Enver Hoxha i ishte kundėrvėnė me forcė dhe me efektivitet planit pėrbindėsh pėr ta gllabėruar Shqipėrinė gjoja si republikė e shtatė dhe pėr ta shfrytėzuar edhe Kosovėn dhe ēėshtjen e saj si karrem mashtrues, por mė vonė ai pėrkrahu pa rezervė pėrpjekjet pėr status republike dhe barazim me popujt e Jugosllavisė sė atėhershme.

“Varet, thoshte ai, kush qėndron pas saj, kush e inicion dhe pse e inicion... Demonstratat qė u bėnė janė prelude tė simfonisė patriotike tė shqiptarėve tė Kosovės, shkruante ai. - Zjarri u ndez edhe mė shumė. Tash ai nuk do tė shuhet mė kurrė. Mė kot titistėt bėrtasin se po ndėrhyjmė ne. Jo, ky zjarr vatrėn e ka brenda vetė Kosovės. Zjarrin e ndez patriotizmi i kosovarėve dhe kėrkesat e ligjshme tė tyre”.

Dhe i thoshte kėto nė kohėn kur nėn udhėheqjen e tij Shqipėria po i tregonte rrugėt jashtė Shqipėrie Traktatit famėkeq tė Varshavės qė kishte gjakosur Pragėn e Budapestin.

Kthesėn e pasbrioneve nė Jugosllavi, Enver Hoxha e vlerėsonte drejt, dhe e shfrytėzoi pėr ta rishtruar ēėshtjen e Kosovės, pėr ta avancuar dhe pėr ta pėrshtatur strategjinė e luftės pėr Kosovėn dhe viset e tjera shqiptare.

Kujdesi pėr Kosovėn, obligim i pėrhershėm patriotik

Enver Hoxha demaskonte pa mėshirė demagogjinė mashtruese pėr gjoja tė arriturat e papara tė shqiptarėve nė Jugosllavinė e atėhershme, por ai u gėzohej seriozisht sukseseve qė shėnoheshin nė cilėndo fushė dhe angazhohej pėr mbėshtetje tė tyre pa rezervė...
“Kosovarėt duhet ta kenė tė qartė se ne nuk nėnvleftėsojmė pėrpjekjet e tyre...
Ne shohim me kėnaqėsi pėrparimet qė bėhen... Aktualisht ne nuk zėmė nė gojė pėr tė keq emra tė udhėheqėsve kosovarė... Nė kushtet e krijuara ēdo shqiptar atje, nga mė i vogli e deri te mė i madhi, nė njė mėnyrė apo nė njė tjetėr, jep kontributin e tij pėr forcimin e pozitave tė popullsisė shqiptare... Intelektualėt dhe rinia shqiptare luajnė dhe do tė luajnė njė rol tė madh nė mbajtjen gjallė tė patriotizmit tė kulluar shqiptar”, shprehej ai.
“Sado qė tė bėjmė pėr Kosovėn, pak ėshtė... ndihma qė i japim Kosovės nuk ėshtė diēka e rastit, por njė vijė politike me rėndėsi tė madhe kombėtare...”.
Enver Hoxha i kushtonte kujdes tė posaēėm literaturės qė kėrkonte Kosova dhe porosiste, po qe nevoja, te hiqet emri i tij nga librat...Edhe nga kėngėt. Reagonte ashpėr kur nuk botoheshin veprat e shkrimtarėve kosovarė, ose kur nuk jepej ndonjė film, dramė, apo koncert nga Kosova... Nė ditarin e tij merret me njė poezi, njė kėngė nga Kosova, me njė kuadėr tė ri, si Ismet Gucia...
Enver Hoxha theksonte nė vijimėsi karakterin demokratik tė lėvizjes ēlirimtare dhe shpesh kėrkesat kombėtare i quante kėrkesa demokratike.
“Rinia e sotme shqiptare, shkruante ai, e ka tė theksuar ndjenjėn e demokracisė sė vėrtetė qė do tė thotė urrejtje kundėr pseudodemokracisė shoviniste serbomadhe...”.
Edhe pavarėsisht qėndrimit tepėr tė ashpėr ndaj feve, kur bėhej fjalė pėr Kosovėn ai porosiste qė tė ruheshin dhe tė shfrytėzoheshin edhe tempujt fetarė si vende bashkimi e mobilizimi...
Ai i fshikullonte ashpėr format abstrakte e hermetike nė letėrsi e arte, por kur vinte fjala pėr Kosovėn, porosiste qė tė mbaheshin kritere tė tjera dhe tė mos harrohej fakti se artistėt e Kosovės krijonin nė robėri.

E konsideronte me tė drejtė njėsimin dhe standardizimin e gjuhės shqipe si njė fitore historike tė kombit, por vetė pėrdorte, sigurisht jo rastėsisht, edhe forma tė tė folmes gegėrishte.

Enver Hoxha godiste pa mėshirė shovinistėt jugosllavė dhe shėrbėtorėt e tyre, por kur e donte interesi i kombit dhe kauzės shqiptare ishte i gatshėm edhe pėr kompromise dhe korrigjim tė qėndrimeve tė tij... A mund tė bisedohet edhe me Fadil Hoxhėn. Po mundet, thoshte, edhe me Fadil Hoxhėn. Mė mirė ėshtė tė jetė nė krye tė Kosovės njė shqiptar se njė shovinist. Ai i porosiste krerėt e Kosovės qė tė mos harrojnė se lėshimet e Titos ishin “Politikė koniunkturale e Titos, pėr t’u kthyer shpejt tek e vjetra...”.

“Udhėheqėsit shqiptarė tė Kosovės, porosiste Enver Hoxha, duhet ta kuptojnė mirė njė gjė, qė forcėn e kanė nė popull dhe jo nė famėn personale...tė jenė tė kujdesshėm dhe tė mos bien nė provokacionet e serbėve, por t’i mbrojnė tė drejtat a tyre dhe t’i mbrojnė tok me masat, tė mos lejojnė armiqtė t’i akuzojnė masat pėr shovinizėm dhe kėta vetė tė mos hiqen si prudentė dhe tė zgjuar, kur tėrhiqen nga frika dhe lėnė popullin nė baltė...”.

Enver Hoxha kishte qėndrim tė ashpėr ndaj bllokut ballisto-zogist, por kur bėhej fjalė pėr Kosovėn dhe ballistėt e Kosovės, ai jo vetėm qė sugjeronte qėndrim tjetėr fare, por takoi me nismėn e tij personalitete si Demė Ali Pozhari, etj. “Nacionalistėt kosovarė luftonin pushtuesit dhe forcat ēetnike...theksonte ai duke porositur madje kosovarėt: “Shqiptarėt e Kosovės po luftojnė dhe duhet tė luftojnė tė bashkuar dhe nė unitet, ndryshe i merr lumi... Ku ėshtė bashkimi ėshtė shpėtimi”.

Pėr arsyet qė dihen, atėbotė, ai e kundėrshtonte NATO-n, por nė analizat e tij pėr mundėsinė e ndėrhyrjes sovjetike nė Ballkan llogariste shumė nė reagimin pozitiv tė NATO-s.
Enver Hoxha ishte shqiptar i madh por jo shqiptaromadh. Ai porosiste shqiptarėt qė tė mos bien nė pozita shoviniste dhe tė mos ngatėrrojnė shovinizmin serbomadh me popullin serb. “Shovinizmin kėrkojeni dhe do ta gjeni gjetiu dhe jo te shqiptarėt e Kosovės, dhe as tek ata tė RPSSH qė pėrbėjnė njė popull. Parulla Kosova etnikisht e pastėr, nuk ėshtė parullė e shqiptarėve por e serbomėdhenjve pėr ta mbytur nė gjak Kosovėn... Dhuna dhe terrori shovinist janė vetėvrasje”.

E urrente me shpirt Titon, por kur analizonte interesin e Kosovės dhe kombit, shprehej: “Eh, sikur tė jetonte edhe dy-tre vjet...”.

Pavarėsisht nga dėshirat, ai parashikonte me largpamėsi profetike furtunėn qė po vinte. Qysh mė ’72 ai shkruante: “Mbreti Tito jetoi si mbret me moton: pas meje le tė bėhet kiamet...”.“Se ēdo tė ndodhė pas Titos ne e kemi parashikuar para Titos”.
Nė kohėn kur Titos i jepeshin mirėnjohje e doktoratura nderi me motivacion pėr kontributin pėr zgjidhjen e ēėshtje nacionale, Enver Hoxha pėrgjigjej se: “Ēėshtja nacionale nuk zgjidhjet me slogane si ai vėllazėrim-bashkim. E vėrteta pėr ēėshtjen nacionale nė Jugosllavi, shkruante ai, do ta tmerrojė Titon, nė varr pas vdekjes”.
Ai parashikoi nė mėnyrė profetike edhe rrjedhat e mėvonshme nė Jugosllavi.

“Nė qoftė se vendoset hegjemonia serbomadhe, pavarėsisht nga kamuflazhet demagogjike, Jugosllavia do tė kthehet mė keq se ē’ėshtė sot, nė njė vend me diktaturė tė hapėt fashiste e cila do t’i shtypė egėrsisht popujt e ndryshėm qė e pėrbėjnė, do t’i zhdukė edhe format mė tė zbehta aktuale tė “demokracisė” e tė vetėvendosjes dhe do tė vendoset terrori i zi...klani serbomadh do tė luftojė pėr ta ruajtur formėn federative pėr t’i mbajtur nėn zgjedhė popujt e tjerė...”.

Enver Hoxha e kishte parashikuar edhe revanin revanshist tė Beogradit qė mori formėn e Librit tė Kaltėr, por edhe shpėrthimin e vazhdimėsisė sė simfonisė patriotike tė Kosovės, pranverėn e vitit 1981. Shumė vite mė parė ai shprehej:
“Ē’do tė ngjasė pas Titos? Ēdo gjė do tė shkatėrrohet se e shkatėrruar ishte. Ēdo gjė do tė falimentojė se e falimentuar ishte. Ēdo gjė do tė demaskohet se blof ishte, kala e ndėrtuar mbi rėrė ishte...

Kurse pėr Kosovėn shprehej: “Ē’do tė bėhet Kosova? Tendenca dhe lufta e klanit serb ėshtė dhe do tė jetė ta gllabėrojė nė Serbi. Ta skllavėrojė. Varet shumė ēdo tė bėjnė kosovarėt. Do tė luftojnė... apo do ta shpallin Republikėn e pavarur tė Kosovės...? Pra, populli i Kosovės vendos dhe reziston deri nė fund...”.

Prandaj ngjarjet e vitit 1981 nuk e befasuan dhe as e hutuan Enver Hoxhėn. Ai i pėrkrahu kėrkesat e popullit tė Kosovės dhe rinisė sė tij pa rezervė dhe pa ekuivokė dhe e arsyetoi si askush kėrkesėn kompromis Kosova - Republikė! “Minimalja qė kėrkuan ata ėshtė t’i njihet Kosovės statusi i Republikės”, shprehej ai.

Djelmoshat dhe ēupat e Kosovės, qė po shėnonin faqe tė reja lavdie e heroizmi, tė cilėt kreu i Kosovės i quante “plehu i Kosovės”, Enver Hoxha i quante lulet mė tė bukura tė Kosovės. Kah Kosova, siē thuhej atėherė, ishin drejtuar tė gjitha bateritė. Tashmė nuk ėshtė sekret se artikujt kumbues tė Radio Tiranės dhe tė shtypit shqiptar ishin, pos tė tjerash, edhe gjuha dhe lapsi i vetė Enver Hoxhės.

Enver Hoxha e parashikonte si tė pashmangshme edhe luftėn ēlirimtare pėr lirinė e Kosovės. Tanimė nuk ėshtė sekret: ishin bėrė edhe planet dhe pėrgatitjet e nevojshme nė rast nevoje. “Ne pėrpiqemi tė flasim me gjuhėn e arsyes, kur ju flisni me gjuhėn e forcės, por edhe ne e dimė gjuhėn e forcės..., u drejtohej krerėve shovinistė Enver Hoxha dhe i paralajmėronte: Mos luani me zjarrin se po filloi zjarri, do tė digjeni vetė nė tė...”. Dhe vėrtet u dogjėn.

Shqiptar i madh, por jo shqiptaromadh

Ai, siē edhe deklaronte, nuk pėrzihej nė punėt e brendshme tė vendeve tė tjera, madje as tė Kosovės, por luftėn e drejtė tė popullit tė Kosovės e pėrkrahte hapur dhe pa hezitim.“Fitorja e popullit tė Kosovės deri nė vetėvendosje do tė organizohet, nė njė rrugė tė gjatė, plot vuajtje, mundime dhe sakrifica nga vetė populli dhe jo nga krerėt e shitur shqiptar...”.

Do tė vijė koha, kur kosovarėt do tė luftojnė akoma mė mirė, mė shumė e mė fort pėr ta fituar lirinė, pavarėsinė dhe sovranitetin. Shqiptarėt qė jetojnė nė trojet e veta kombėtare nė Jugosllavi, do tė vendosin vetė me cilin shtet do tė bashkohen, do tė vijė koha qė ata ta thonė fjalėn e tyre.

Po tė mos mbrojmė tė drejtat e vėllezėrve shqiptarė nė Jugosllavi ne do tė bėjmė njė krim dhe do tė jemi tradhtarė tė kombit tonė...”.

Ndėrkaq veprimtarėt atdhetarė nė Kosovė dhe nė viset e tjera i porosiste: “Duhet tė dish e tė mėsosh pėr tė qenė “supėl” i lakueshėm kur duhet, pa bėrė lėshime parimore...s’duhet humbur gjithēka e fituar pėr tė arritur diēka tė parėndėsishme... U duhet adaptuar situatave qė tė mund tė luftohet pėr krijimin e situatave mė tė mira. Duhet bazuar nė tė drejtat e fituara pėr tė fituar tė reja...Duhet me qenė gjakftohtė nė punėn pėr kauzėn e madhe tė popullit..., as liberal e shpresues i zbrazėt dhe as sektar dhe difitent pėrpara ēdo situate tė pafavorshme koniunkturale...”.
“Jo grupe sekrete pa asnjė sekret pėr udb-ėn, porosiste ai dhe - as aventurė qė nuk tė nxjerrė nė shteg dhe as pajtim me statuskuon. Kryengritja e parakohshme do tė ishte gabim fatal... Pėr luftė nuk mjafton vetėm guximi dhe trimėria individuale. Ajo pėrgatitet, pastaj shpėrthen, piqet, pastaj bėhet, porosiste Enver Hoxha... Dhe kėshtu u bė.

Fakti pse lėvizja ēlirimtare e viteve ’70 e ’80 kishte njė kurs kryesisht tė drejtė i detyrohet nė masė tė madhe sugjerimeve qė transmetonin pėrfaqėsues e diplomatė tė Shqipėrisė si kėshilla vėllazėrore nga udhėheqja e Shqipėrisė, madje, siē thoshin ata, “nga Enver Hoxha vetė”. E kemi borxh ta themi tė vėrtetėn se pėr Lėvizjen ēlirimtare kėndej kufiri janė dėshmuar largpamėse dhe shpėtimtare kėshillat qė i dėrgoheshin Lėvizjes pėr ta ndjekur rrugėn e bashkimit tė gjerė ēlirimtar pa dallim klase, feje a bindjesh politike dhe pėr tė mos lejuar politika e parulla sektariste dhe ideologjizėm tė skajshėm, pėr tė mos lejuar ngatėrrimin e qėndrimit ndaj shovinizmit serbomadh me qėndrimin ndaj popullit serb dhe sidomos qytetarėve serbėve tė Kosovės; pėr tė mos lejuar ngutje e lojė me kryengritje tė parakohshme dhe as forma anarkiste, terroriste e fokiste tė luftės e organizimit; pėr tė mos lejuar tė bėhen pėrpjekje e shpenzime tė panevojshme pėr armatim, pasi qė ėshtė herėt dhe kur kėsaj t’i vijė koha, siē na thuhej: “Shqipėria ka mjaft armatim pėr vete dhe pėr vėllezėrit...”. Ishin kryesisht kėto armė qė vite mė vonė ēliruan Kosovėn.

Ėshtė padyshim edhe ndikimi i kėshillave tė tilla tė mėhershme qė ndihmoi ndėrtimin e profilin e njė Lėvizjeje politike dhe mė vonė edhe tė njė Ushtrie Ēlirimtare tė tipit popullor, tė rregullt, tė pėrgjegjshme, paqedashėse dhe paqendėrtuese, e cila jo vetėm nuk praktikon por i dėnon format terroriste tė luftės, dhe e cila jo vetėm nuk rrezikon komunitetet e tjera etnike dhe tė drejtat e tyre, por, pėrkundrazi, i merr nė mbrojtje dhe i mbron me trupin e saj.

Zonja e zotėrinj,
Tė vėrtetėn ia kemi borxh jo vetėm Enver Hoxhės, por edhe brezave qė vijnė. Pavarėsisht nga e vėrteta, s’do mend ka edhe anėn tjetėr. Si ēdo njėri tjetėr, nuk do mend edhe Enver Hoxha ka mangėsitė, lajthitjet dhe gabimet e tij, pėr tė cilat ai do tė fliste e do tė shkruante vetė siē ka bėrė nė tė kaluarėn. Ai ka folur sa e sa herė nė mėnyrė vetėkritikė edhe pėr periudhėn e luftės dhe marrėdhėniet me Jugosllavinė, ndėrkaq duke folur pėr mbėshtetjen pėr Kosovėn, ai theksonte: “Ne duhet ta pranojmė se pėr Kosovėn nuk kemi bėrė mjaft... Pėr Kosovėn sado tė bėjmė nuk ėshtė mjaft”.

I tillė ishte Enver ynė, dhe tė tillė do ta kujtojė dhe nderojė gjithmonė Kosova.
Mėnyra mė e mirė, ndėrkaq, pėr ta nderuar Enver Hoxhėn, besoj do tė ishte jo ndarja e pėrēarja dhe kthimi prapa, por uniteti dhe ecja pėrpara nė pėrputhje me rrethanat e reja dhe me tendencat e zhvillimit historik. Nė ditėt e fundit tė jetės sė tij Enver Hoxha shkruante: “Ne me forcat tona do ta ndėrtojmė unitetin e kombit shqiptar. Kėtė detyrė tė shenjtė na e kanė lėnė amanet ta plotėsojmė tė parėt tanė. Nė mos arriftė dot brezi ynė qė ta plotėsojė atė, duhet ta pėrgatisim fushėn qė djemtė dhe vajzat tona ta kryejnė kėtė detyrė tė shenjtė ndaj mėmės sonė tė dashur Shqipėri”.

Pėrvjetorėt e tjerė do ta ndriēojnė edhe mė mirė tė vėrtetėn pėr veprėn madhore tė Enver Hoxhės pėr Kosovėn dhe gjithė kombin. Do ta gjejnė tė botuar gjithė veprėn e tij pėr Kosovėn. Brezat qė vijnė do ta njohin edhe mė mirė Enverin dhe do tė vazhdojnė t’i shprehin nderim e falėnderim Enver Hoxhės, pėr veprėn kolosale dhe kujdesin atėror pėr Kosovėn dhe kauzėn e saj.


Reagim ndaj emisionit "Jeta nė Kosovė", emetuar nė Radio Televizionin e Kosovės

Kushtuar 100 vjetorit tė kolosit Enver Hoxha

Shkruan: Xhemil ZEQIRI
Danimarkė, 25 tetor 2008

Duke e dėgjuar emisionin tuaj, mendova tė reagoj fuqishėm ndaj emisionit tė datės 23. 10. 2008 nė Radio Televizionin e Kosovės (RTK-sė) nga ora 20.30 - tė.

Mėnyra tejet e pakontrolluar e atij debati, i ashtuquajtur ” Jeta nė Kosovė“- sipas „taktikės“, „Pro e kontra“ mė detyroi tė reagoj ndaj sė RTK-sė e udhėhequr nga njė staf i dyshuar i kėsaj redaksie.

Nuk ėshtė hera e paė qė redaktorėt e kėtij mediumi elektronik informativ po planifikojnė budallallėqe me “analistė” tė tipit, Halil Matoshi,

Nėse titstėt si Agim Zatriqi dhe zatriqėr e hiqėr tė tjerė tė RTK-sė, ishin dhe do tė jenė tė interesuar qė tė dalin me “argumente “ kundėr shqiptarit mė tė madh qė ka lindur nėna shqiptare kėtė e dinė mė mirė dhe kėtė u pėrpoqėn ta bėjnė nė emisionin nė fjalė.

Gjatė emisonit u pa qartė se popullit i servireshin shpifje dhe trillime nga mė tė ndryshme dhe nuk i jepej mundėsi palės tjetėr tė shpjegonin shtruar kundėr-argumenet e tyre.

Pastaj, aty nuk ftohen njerėz qė do tė debatonin shtruar dhe shekncėrisht tė shpjegonin pėr luftėn dhe pėrpjekjet e Enver Hoxhės, pėr t“i ēliruar e pėrparuar Kosovėn dhe viset tjera shqptare tė cilat kishin mbetur padrejtėsisht nė robėrinė e ish-Jugosllavisė titste.

Nė fillim tė programit vetėm me dy fjalė u paraqit veprimtari besnik i ēėshtjes kombėtare, Hydajet Hyseni dhe pastaj iu dha rasti atyre „analistėve“ tė pėrrallave titiste dhe berishiste qė si hijenė me syze , Halil Matoshit dhe njė puthadori „gazetaruc“ nga Tirana.

Ky i fundit krekosej para kamerės me “argumente“ doli se Enver Hoxha ka qenė komunist dhe diktator dhe ka vra kaq e aq, kishin dhembje pėr ata qė i shėrbenin nėnės sė tyre UDB-sė famėkeqe dhe bashkė me agjenturat evropiane dėrgonin diverzantė pėr tė bėrė pėrmbysjen e pushtetit popullor nė Shqipėri, i cili u fitua me 28.000 dėshmorė e dėshmore tė atdheut, gjatė luftės ēlirimtare.

Bile grindaveci fjalaman, H.Matoshi e sulmoi bashkėbiseduesin historian, me akuzėn se: „Enver Hoxha , paska qenė kundėr NATO-s historianin, se Enver Hoxha ka qenė kundėr NATO-s.

Sa harrestar i madh u tregua „analisti“ titist , kur harroi se i madhi, Enver Hoxha ishte trim, Ay, s“ kishte frikė as nga zoti e lėre mė nga blloqet imperialiste , tė cilat nė esencė e kishin shtpjen e popujve.

Harrestari mjeran, harroi gjithashtu, apo mė saktė kėtė fakt nuk e din se: nė vitin 1961 Pakti i Varshavės ishte shum mė i fortė se sa NATO-ja por, Enver Hoxha, ia tregoi vendin tek thana, me nder lexuesve e qoi nė rr... t“ sėmės , nė momentin e duhur dhe kur e pa qartė se ky Pakt, i drejtuar nga Rusia hrushqoviane, kishte qėndrime kundėr-shqiptare.

Enver Hoxha, punoi pėr tė mbrojtur popullin nga rreziqet qė i kanoseshin nga fqinjėt okupatorė.

Ay, dha urdhėr tė prodhohen miljona tonelata armatime, tė fortifikohej vedi, qė nė momentin e caktuar tė mundet dhe tė dijė si tė veproi; ndėrsa, ato armė tani po shiten nė Serbi dhe deri nė Afganistan, nga trafikantė armėsh tė tipave Delijorgji dhe nga tipa injorantė si ti o H.Matoshi. Natyrisht, duke e marrė bekimin nga i pari juaj Sali Berisha.

E, sa pėr NATO-n, s“keni pse tė krenoheni aq shumė o tė marrė , pėr faktin qė: ani pse kaluan 10 vjet pas luftės, ende nuk u zgjidh ēėshtja e Kosovės por, as ēėshtja shqiptare!

Sot, po shihet qartė se qarqe reaksionare, brenda dhe jashtė Shqipėrisė, ende po bėjnė plane pėr tragjedi tė reja pėr kombin shqiptar nė Ballkan, sepse, tani nuk ėshtė Enver Hoxha, nė ballė tė popullit e t“iu thotė tė huajve dhe puthadorėve tė tyre: stop pazareve me popullin shqiptar se ky popull ka zot!

Ashtu siē u tha nė Beograd mė 1946, se: „Kosova, ėshtė e Shqipėrisė dhe duhet t“i kthehet asaj“!

Ashtu siē u tha nė Paris mė 1947, se: „Shqipėria ishte aleate nė alenacėn antifashiste, e cila u ēlirua vetėm me forcat e veta, prandaj, kujdes me Shqipėrinė“!

Ashtu siē u tha nė Moskė mė 1961, se: „Nikita Hrushqovi me klikėn e tij, mund t“i fusin m... xhepave, por kurrė Shqipėrinė nuk do tė munden ta bėjnė koloni“!

Ashtu siē u tha nė Tiranė mė 1981, se: „Kėrkesa pėr Republikėn e Kosovės, ėshtė kėrkesė e drejtė“!

Atėherė, kur titistėt shqipfolės dridheshi nė Prishtinė dhe e dėnonin si djallin vet, kėrkesėn pėr Republikėn e Kosovės.

Ishte, Enveri ynė Ay, qė aq shumė e mbrojti rininė heroike shqiptare e cila po pėrfytej e po pėgjakej shesheve tė qyteteve shqiptare, pėr tė drejtat tona, me nė krye atdhetarin vizionar, Hydajet Hysenin.

Eh, tani e ka Shqipėria njė palo kryeminsitėr si Sali Berishėn , i cili nėpėr vite po prodhon vetėm fatkeqėsira pėr Shqipėrinė duke u pėrlyer nė korrupsion, duke pjellė afera, me tipat e delijiorgjėve dhe fazlliqėve.

Ty, dhe titstėve tė tjerė tė mjerė nga idetė tuaja qė po u shėrbeni klikave tė huaja kam edhe shumė pėr t“u thėnė thėnė o H. Matoshi, por, kėtu nuk ėshtė e mundur me njė shkrim dhe nuk dua ta bjerri aq shumė kohėn qė tė merrem me ty; por, pėr kuriozitetin e juaj, se e di se ju keni dėshira pėr tė tilla kuriozitete: dua t“ju bėjė me dije ty dhe klanit tėnd reaksionar se: 100 vjetorin ditėlindjes tė e Enver Hoxhės e festuan nė mėnyrė madhėshtore edhe revolucionarėt danezė nė Kopenhagė.

Pa harruar t“ju tregoj qė: edhe enciklopedia botėrore kėto muajt e fundit e ka shpallė Enver Hoxhėn si njeriun mė tė aftė shqiptar, pėr kėtė lajm, kujdes zotėrinj; -mos po merrni infart nė zemrat tuaja fanatike.

Dhe, pėr fund po ju them: grupit tė „Ekspresit“ me kokėn nė Beograd e bishtin nė Prishtinė , mjaft me kėto trillime e shpifje tė paskurpullta, dhe mos harroni se nėnat shqiptare, pėr kohėra tė vėshtira do tė lindin kurdoherė, Avni Rustemėt e Shqipėrisė.

Mos e harroni fatin e tė parėve tuaj ideologjikė: Ahmet Zogollit dhe Esat Pashės tė cilėt ishin paraardhėsit tuaj tė mjerė.


Enver Hoxha u sulmua dhe po sulmohet pamėshirė nga qarqet reaksionare, por kėto sulme kurrė s’do t’ia humbin vlerat e tij revolucionare!

…Se goditet ari prej gurit, mos u ēudit aspak,
vlerė e gurit nuk iu shtua as e arit nuk iu mpak!
(Poezi persiane)


Ne, revolucioanarėt nuk po habitemi aspak pse pėrsėri po sulmohet i madhi atdhetar, komandanti i LANĒ, shoku Enver Hoxha.
Ne, kemi parė dhe lexuar se komandanti ynė legjendar dhe shokėt e shoqet e tij, nuk e kishin rrugėn tė shtruar me lule, qė nga koha e vėshtirė e luftės sė dytė botėrore, kėsaj lufte frontale me fashistėt e nazistėt italiano-gjermanė.


Shkruan: Fadil SHYTI
Suedi, 25 tetor 2008

Fashistėt e zinj e ndoqėn ta burgosin Enverin legjendar, i shkuan nė shitoren ”Flora”, aty ku punonte, por Ay, me zgjuarsinė dhe trimėrinnė qė e karakterizonte ua hodhi: kur karabinierėt e pyetėn a gjendet Enveri kėtu; djaloshi guximtar pa iu trembur syri me gjakftohtėsi iu tha: - po, kėtu ėshtė dhe filloi tė thėrras me zė: ”Enver, Enver, Enver, njėkohėisht doli nga dera prapa shitores qė e shpiente drejt kopshtijeve; fashistėt e egėr dhe tė marrė, duke menduar se do t“ju vinte Enveri, e prisnin kot, mirėpo, Enveri, udhėheqėsi i demonstruesve tė demonstratės sė 28 Nėntorit 1941, i kaloi kopshtijet dhe muret e shtėpive tiranase dhe i hyri ilegalitetit, duke zhvilluar luftėn ēlirimtare nga njė udhėheqės i grupeve komuniste guerile ilegale nė qytete, pėr t“iu qepur maleve duke u prirė ēetave,batalioneve, brigadave, dhe divizioneve partizane.
- Pra, siē shkruan nė kujtimet e tij: ”fashistėve, ua lash vetėm emrin tim nė bllokun e tyre”!

Pas fitores mbi fashizmin dhe mbi bashkėpunėtorėt e tij, duke filluar nga zogistėt, tė cilėt gjatė luftės kishin ikur nga sytė kėmbėt me nė krye tė parin e tyre; satrapin Ahmet Zogu, i cili pėr 18 vjet gjatė regjimit tė tij “tė hurit e tė litarit” - siē e quante i madhi, Enver Hoxha; pasi i burgosi, Ali Kelmendin, Qemail Stafėn e shumė tė tjerė, pasi i vrau shumė atdhetarė opozitarė si: Hasan Prishtinėn, Bjaram Currin, Avni Rustemin, e syrgjynosi dhe e vrau nė Itali poetin famėmadh, Luigj Gurakuqin, e syrgjynosi Fan Stelian Nolin, dhe shumė atdhetarė tė tjerė; bėri koncesione tė mėdha me fqinjėt grabitēarė e nė veēanti me Serbinė dhe Italinė, Pra, e qiti Shqipėrinė nė ankandė tek tė huajt, pėr ė ardhur nė pushtet ia dha Serbisė, Shėn Naumin dhe Vermoshin; dhe sė fundi e pėrmbylli misionin e tij “mbretėror” kundėr-Shqipėri derisa fashistėve tė Musolinit ua la vendin nė duar tė “sigurta” gjakatare pėr ta “modernizuar” dhe “evropianizuar” me alla romano, duke sjelle me zjarr e barot kulturėn europiane dhe tok me suitėn e tij, e grabiti arin e popullit dhe iku pėr tė jetuar nė luksin e paparė nėpėr botė, me arin e plaēkitur tė popullit shqiptar. Po tė kėsaj linje tė egėr tradhtare ishin edhe sivėllezėrit e tij “atdhetarė”, si: “ballistėt”, “legalistėt” dhe “zjarristėt”, tė cilėt me tė gjitha format dhe mjetet ishin vėnė nė shėrbime tė armiqve fashistė.
Po kush i doli zot vendit tė shqipeve?

Askush tjetėr si biri i madh i kombit, Enver Hoxha me shokėt dhe shoqet e tij besnikė tė popullit dhe tė atdheut.

Pėr Enver Hoxhėn dhe komunsitėt, tė organizuar nė PKSH-sė, pas luftės kjo do tė quhej PPSH-sė, do tė fillonte lufta e re nė dy fronte kryesore: lufta pėr ndėrtimin e atdheut nga tė gjitha fushat e jetės dhe mbrojtja nga armiqtė e jashtėm e tė brendshėm, -qė ishin tė pėrbetuar kundėr pushtetit popullor i dalur nga gryka e pushkės.
Duke filluar nga zhdukja e analfabetizmit e deri tek ndėrtimi i hidrocentraleve, kjo qe rrugėdrita e pėrpjekjeve pėr zhvillimin e Shqipėrisė nga Gjeniu Enver Hoxha dhe PPSH-sė.
Gjatė kėsaj periudhe tė ndritur historike asnjėherė nuk u harruan problemet e mėdha qė popullit ia kishin bėrė jetėn ferr; zhdukja vėllavrasjes, lufta kundėr paditurisė si: zakonet e prapabetura; fejesat nė djep, ndalimi i vajzave nga shkollat, ndalimi i grave nga puna, sundimi i dhunshėm nė familje nga ana e burrit ose gruas, zhdukja e ligjeve tė egra tė kanunit tė maleve, i cili e himnizonte vėllavrasjen dhe shtypjen e egėr ndaj femrės shqiptare.
Nė epokėn e ndritur tė Enver Hoxhės, u ruajtėn me xhelozinė mė tė madhe traditat tona tė lavdishme si: nderi, besa, humanizmi, flamuri etj etj…
Nė epokėn e ndritur tė Enver Hoxhės, pamėshirė u luftuan tė kobezezat, qė sot e kanė mbėrthyer botėn kapitaliste si: droga, e cila duke hapur tragjedi tė reja, madje po kultivohet dhe nė tokėn shqiptare - krim mbi vetveten apo jo?! Sot, Shqipėria rėnkon nga kjo “mortajė bardhė”, nga e cila matrapazėt dhe gjakpirėsit e popullit, vet po pasurohen, ndėrsa shoqėrisė shqiptare e nė veēanti rinisė po ia prejnė si me thika tė lirive “demo( n ) kratike” ardhmėrinė…

Sot, Shqipėria po rėnkon nga korrupsioni, i cila i ka hapur kthetrat dhe i ka mbuluar “kupolat”e pushtetit tė sotėm nė Shqipėrinė adminsitrative…
Kėta matrapazė politikė, me nė krye Sali Berishėn, duke u lidhur me njėmijė e njė fije me qarqet mė reaksionare nė Ballkan dhe mė tej, janė zhytur si mos mė keq nė afera tė pista duke filuar nga vitet ‘90-ta, nė tregtinė me naftė me shtetin mė armik tė kombit shqiptar, me Serbinė, janė zhytur gjithashtu nė aferėn e madhe ekonomike, si ajo e piramidave “berishjane”, e cila e solli Shqipėrinė deri nė prag tė njė lufte vėllavrasėse nė vitin tonė fatzi mė 1997 e deri tani, kur afera e armėve me Delijorgjin, e cila e pėrgjaku Gėdecin pėr tė vijuar turpin e zi deri tek afera “Fazlliq”, qė po e neveritė botėn...

Shqipėria e sotme nuk qėndron krenare, siē ishte krenare nė vitet e “diktaturės” nga turpet e kohės e mbėshtjellė si me veladan tė zi, nga“eksport-importi” mė i i shėmtuar njerėzor dhe kombėtar, siē ėshtė prostitucioni, i cili i ka kaluar dhe kufijt drejt Ballkanit dhe Europės. Kjo, padyshim, sot dhe nesėr e vret dhe do ta vret ndėrgjegjen tonė kombėtare.

Pra, nė ato vite tė “diktaturės” kombi shqiptar, ishte me ndėrgjegje dhe trup tė pastėr, kishte shėndetin dhe gjallėrinė shpirtėrore optimiste, sepse, moralin kombėtar e kishte tė pastėr.

Kujtoj kėtu idenė e madhe gjeniale tė E.Heminguejit, i cili thoshte: “mos pyet pėr kė bie kėmbana, ajo bie pėr ty”!… Tragjedi tė tilla na kanė ngjarė ne shqiptarėve dhe gjatė luftės, kur aq shumė femra shqiptare nga dhuna mizore kanė rėnė viktima tė ēetnikėve serbė. Por, kjo atyre motrave tona shqiptare, aspak nuk duhet t“ju shkojė mendja se viktimizimi me dhunė ua ka ulur vlerat e tyre morale; vlerat morale ulen vetėm tek ato femrat “shqiptare”, tė cilat tė harlisuara dhe tė mashtruara pas pėrfitimeve “tė mėdha” e shkelin moralin e tyre, pa e kuptuar se nė ē“batake tė pista kanė rėnė!
Shqipėria, sot po rėnkon nga korrupsioni, madje (sikur nė antikė) po bėhet tregtia me pjesė tė gjymtyrėve tė trupit tė foshnajve e tė njerėzve , tė rėnė viktima tė kėsaj mafie tė egėr; kėto prapėsi gjakatare, nė ato vite tė “diktaturės” as nuk mund tė ėndrroheshin nga shqiptarėt, kurse tani hapja “pa kufi” me botėn e “lirive dhe tė drejtave tė njeriut” edhe Shqipėria e sotme “kapitaliste” alias feudaliste, ka rėnė nė kėto kurthe e komplote tė egra tė brendshme e tė jashtme.

- Po e pėrkujtoj kėtu njė ide tė madhe tė njė punėtori atdhetar, i cili quhet, Idriz Pasha, ai me njė rast, kur i pa tė shkatėrruara dhjetėra fabrika, tė cilat ishin kthyer nė gėrmadha nga regjimi “demokratik”, i revolutuar u shpreh: “Ne, tani po e hamė bukėn e bardhė, por e kemi faqen e zezė!”

Pse tha kėshtu ky bir i thjeshtė, por i madh i kombit?

-Ja argumenti mė fatkeq:
-nė vitet e “diktaturės”, vajzat shqiptare shkolloheshin dhe punonin me nder nė vendin e tyre, ishin tė lira nga huliganėt e tė gjitha ngjyrave, ato jetonin krenare dhe kurrė, bile, as nuk ėndrronin tė martoheshin me fqinjėt sllavė: grekė, maqedonė, serbė e tė tjerė!…
Kurse, tani nė kėto vite tė “demokracisė” blu, po bėhen skllave, vetėm pėr njė “jetė mė tė mirė”, pėr njė vend pune etj…
Pra, po bien pre e njerėzve tė huaj,
qė se kanė gjakun, as gjuhėn tuaj,
e pėr pak pare, qė do tė fitoni,
gjakun e tė parėve, krejt e harroni! (Pashko Vasa)

Sot, nė kohėn e “mrekullive” tė “demokracisė” shqiptarėt po detyrohen me dhunė o me mashtrime qė ta ndėrrojnė dhe identitin e tyre; shovenistėt grekė pėr ta mundėsuar qėndrimin e emigrantėve shqiptarė nė Greqi, po i detyrojnė t“i ndėrrojnė emrat e tyre shqiptarė, duke i kėthyer nė grekė!
Nė kohėn e ndritur tė Enver Hoxhės, kjo pėrulje as ka ngjarė dhe as guxonte askush bile, as ta ėndrronte!

-Tani, po bėhet zhurmė e madhe se nė vitet e “diktaturės”, shqiptarėt nuk ishin tė lirė tė kalonin kufijtė e tė shėtisnin botėn!!!

Po tani, kur shqiparėt qenkan tė lirė tė iken nga sytė kėmbėt, sa veta ranė deri tani nė male nė lumenj, liqene e nė dete, Fatkeqėsisht shifrat janė tmerruese, ato shkojnė jo me dhjetėra, por me qindra…

Nga kjo konstatoj, qė nuk ėshtė aspak e vėrtetė qė bota “demkratike” po na ofron aq shumė paqe dhe mikpritje aq sa po ēirren sot, “politikanėt” nė pushtet. Nėse regjimi “diktarorial” i Enver Hoxhės, e paska “izoluar” Shqipėrinė, sa i solli kjo humbje nė njerėz, mėmėdheut tonė?!
Po, ju or zotėrinj “demokratė” qė i hapėt portat e kalasė “sė mbyllur” shqiptare, sa jetėra njerėzish i humbėt?!

-Shtroj pyetjen e domosdoshme: kush e paska goditur mė shumė Shqipėrinė, “mbyllja” apo hapja pa porta?!
Populli ynė e thotė njė fjalė tė urtė: “gjella me kripė dhe kripa me masė”!

Kėshtu, do tė duhej tė qėndronte kjo ēėshtje, e jo gjithēka tė zhytej nė stihi…

-Tani nė kėtė pėrvjetorin e 100-tė tė ditėlindjes sė Ever Hoxhės, pas festimit madhėshtor dhe nderimit krenarisht dhe shqiptarisht atij burri, sėrish kanė ngritur kokat “kukuvajkat”, pasardhėsit e fashistėve tė vjetėr e tė rinj, ideologėt shkretanė tė demo(n)kracisė alla berishjane dhe rugovjane, kanė ngritur kokė dhe renegatėt ideologėt e ‘pėrjetshėm” tė enverizmit, pikėrisht ata/ato, qė deri nė vitet ‘90-ta kishin folur e shkruar me simpatinė dhe pėrkushtimin mė tė madh pėr PPSH-nė dhe Enver Hoxhėn!
-Devijatorėve u ranė pendlat, sepse ata e kishin pas me hile; ata nuk kishin folur e shkruar tė nxitur nga mendjet dhe zemrat, por nga interesat e tyre personale!
Nga kjo kujtoj kėtu atė kėngėn popullore ironike:

Ēka po i thotė Dema Kadrisė,
s“po ia di rendin burrnisė,
po, ia di dhe ia kam ditė,
disa herė pėr miq jam fikė…
…sa pata pula e ēurana,
pata miq, pata jarana,
po, kur mbeta pa ēurana…
m“ikėn miq e jarana!


-Nga kjo del ideja se miqtė e rremė tė Enver Hoxhės, ikėn kur s“patėn mė interesa…
Aq u bėnė betimi i tyre, renegatėve tė pacipė!...
Tani, nga shtypi ”Shekulli” u njoftuam se: Humbja e dosjeve tė UDB-sė nė Shqipėri, njė skandal i rėndė. Puna ka shkuar deri aty sa tė zhduken dosjet e UDB-sė, nga arkivat shqiptare. Kjo, nuk u bė rastėsisht, por edhe naivėt e dinė se kjo u bė nga pinjollėt e politikės reaksionare serbomadhe pėr t“i mbuluar gjurmėt e krimeve dhe tė turpeve tė shqiptaro-hiqėrve, bashkėpunėtorėve serbofil, tė etshėm pėr ta pėrmbysur Shqipėrinė nė bashkėpunim me sojin e rankoviqėve, koēixoxėve, alishukrioviqėve e stojniqėve e tė tjerė, tė cilėt, Enver Shqiptari ua dha dėnimin e merituar, ndėrsa tani xhuxhmaxhuxhėt “analistėt “ tė politikės “shqiptare”, si Halil Matoshi, Migjen Kelmendi, Baton Haxhiu, e tė tjerė hedhin baltė mbi figurėn e ndritur tė Enver Hoxhės tė nxitur nga qarqet e huaja rekasionare.
I kanė zhdukur ato dosje sepse: ato do t“i ndriēonin mė tej arsyet, pse u bėnė gjithė ato “krime” mbi bashkėpunėtorėt e UDB-sė. Dhe, natyrisht se do tė demaskoheshin para popullit, "viktimat" e djeshme dhe tė sotme… pra, udhėheqėsit pakurrizorė dhe sahanlėpirėsit e tyre. Kur mungojnė ato dosje me siguri ithtarėt e krra-krrasė, do tė jenė mė tė lirė tė bėjnė mė shumė zhurmė pėr krimet e "diktataturės" komunsite. Tani shtroj pyetjen: nė kėto vite tė demokracisė, kur e drejta e mendimi lirė –lejohet si ēirreni ju ditė e natė, zogistėt paskan tė drejtėn ta pėrkujtojnė nė Tiranė, nė muajin shtator, 2008, atė 80 vjetorin e tyre tė “lavdishėm” tė mbretėrisė “shqiptare” me nė krye “lartmadhninė” e tyre Zogollin, kurse enveristėt, nuk paskan drejt ta festojnė 100 vjetorin e adhuruesit tė tyre, Enverin?! Duket qartė qe juve ju mungon arsyeja!
Demmokracia e vėrtetė, nuk lejon shkarje tė tilla alla fashiste!
Nė vendet me pėrvoja tė hidhura historike, si Europa, psh, dhe me jetė tė gjatė demokratike kėto gjėra lejohen dhe kalohen pothuaj pa asnjė mosmarrėveshje ndėrnjerėzore dhe brenda kombėtare.

…Dhe, ėshtė krejt normale o adoloshentė tė “diplomacisė” suaj tė mjerė, prandaj mos harroni qė: i zoti i shtėpisė duhet domosdoshmėrisht, t“i qortojė “fėmijėt” qė nuk e dėgjojnė! Mjerisht, qė tani Shqipėria Natyrale nuk ka zot shtėpie, pėrndryshe juve do t“jua kishte ngrehur ca veshėt!… Prandaj, po e pėrfundoj kėtė shkrim me devizėn atdhetare tė Bajram Currit:
“More fėmijė mos folni keq,
i kam mbushur 70 vjet,
s“mė ka lidhė krajli as mbreti,
jo po mė lidhė Kadri Mehmeti” (kupto Sali Berisha)!

Enver Hoxhėn nuk e kanė mposhtur dot perandoritė fashiste dhe superfuqitė social-imperialiste, si Rusia 200 mijlonėshe e Nikita Hrushqovit, nė fillim tė viteve ‘60-ta; ndėrsa, ju tani po perpiqeni t“ia ulni vlerat madhėshtore!!! O mjerim e shkuar mjerimit tė pamendimit!

“Lavdi marrėzisė”! Poshtė rrėnja e keqe profashiste e tradhtisė!


Pak fjalė rreth gjendjes aktuale qė po kalon Kosova!

Shkruan: Hamdi BABAJ, Veteran i UĒK-sė
Skėnderaj, 18 tetor 2008

Unė, qė sot mora mundimin t“i drejtohem opinionit shqiptar brenda dhe jashtė Shqipėrisė Natyrale, jam njė njeri qė nuk di shumė me u marrė me letra, bile edhe ky titull i kėtij shkrimi po mė duket disi titull i madh, por megjithatė mora guximin ta lė kėshtu pėr faktin se kur ishte koha mė e vėshtirė pėr vendlindlindjen time dhe pėr kombin shqiptar pa ngurruar qė nga fillimi i luftės e deri nė mbarimin e saj, e kapa pushkėn dhe dola maleve tė Shqipėrisė, pra nė Kosovėn e pėrflakur e tė pėrgjakur, pėrkrah tė famshmes UĒK. Gjatė luftės kam qėndruar e luftuar kryesisht nė rrethin tonė, nė rrethin e Skėnderajit, pikėrisht nė malet e Llaushės sė vendlindjes sime tė dashur, ku prej aty u dha kushtrimi pėr ēlirimin dhe ribashkimin e viseve shqiptare me Shqipėrinė.

Mė duket e tepėrt tė flas pėr veten dhe kjo privilegje nuk i takon modestisė sė njė luftėtari, por kur po e shoh qė ēdo ditė nė shtypin tonė dhe nė mjetet tjera tė informimit, po krekosen lloj-lloj pseudo gazetarėsh e pseudo-atdhetarėsh, tė cilėt para dhe pas luftės ēlirimtare, iknin si minjt podrumeve tė Prishtinės e tė qyteteve tė tjera tė atdheut, madje disa me paturpėsinė e tyre u veshėn edhe nė rrobe tė plakave dhe ikėn drejt Qafės sė Morinit dhe drejt Bllacės, pėr tė shpėrtuar kokėn e tyre nga miqtė e tyre tė dikurshėm serbė; atėbotė kur ne “njerėzit e frustruar” qė ishim pėr ata horra “dorė e zgjatur e Serbisė”; po qėndronim maleve pa bukė e pa ujė, po qėndronim pėrballė granatimeve, ata bukėshkalė tė pėrdalė, gjetėn strehim nė Shqipėri, me paturpėsinė e tyre kishin harruar sa shumėherė e kishin fyer dhe sharė nė shtyp dhe nė mjetet tjera tė informimit.

Shqipėria jonė Mėmė - bujare dhe krenare nuk u mor me kėta pusa e gjiresha, por popullit tonė tė shumėvuajtur ia dha barotin dhe bukėn shqiptare tė gatuar me lot e gjak…

Pėr mė keq, shqetėson fakti qė po kėta ”pehlivanė” u kthyen fitimtarė, madje edhe prej vendeve armike si Serbia dhe nė vend se tė turpėroheshin kėta sejmenė tė huaj arritėn t“i kapin edhe majat e ”shtetit tė pavarur dhe sovran” tė Kosovės!!!

Prandaj, kur meditoj dhe e kujtoj tė djeshmen plot sakrifica tė djemve dhe vashave tė UĒK-sė, natyrshit se zemra mė bėhet vrerė, kur i shoh nė gazeta, radio dhe televizion kėta puthadorė tė djeshėm tė tė huajve, kur krekosen si gjelat mbi pleh, se ja ne ishim ata qė e ndihmuam luftėn, me diplomacinė tonė tė hollė, bota na pėrkrahu e tė tjera pėrralla me tupan…

E kanė thėnė para meje shumė atdhetarė dhe njerėz tė huaj pėrparimtarė se:
- ”sikur tė mos ishin krismat e pushkės sė Adem Jasharit dhe UĒK-sė heroike, Kosovėn, askush nuk do ta pėrkrahte nė rrugėn e saj tė lirisė.”

Jam i bindur thellėsisht se sikur tė mos ”kėndonte si bilbil grykėholla nė malet tona, edhe deri sot do t“ kishim serbėt okupatorė, sikur mė herėt edhe gjatė vitve ‘90-ta, pikėrisht tek kėsolla”!

Por, siē po shihet tani, kjo nuk ėshtė e tėra:
- disa, po thonė me mendjelehtėsi: Bacė u kry!

Kur po e dėgjoj apo po e lexoj kėtė ide tė rrejshme, besoni, fort po mė neveritė!

Habitem si kanė forca morale dhe kombėtare disa liderė e lideruce t“ia thonė popullit kėtė gėnjeshtėr tė madhe!!!

Si harruan kaq shpejt zotėrinjte e majmur nga eurot e dollarėt se:
Kosova, sot po kontrollohet nga tė huajt, dhe pėr mė keq nga serbėt “vendas”, pra nga ardhacakėt, minoritarėt e verbuar nga shovenizmi serbomadh, hiq mė pak se nė 35% tė truallit tė saj.

Pasataj, Kosova sot po kontrollohet nga qarqe tė huaja me firmat ”paqėsore” “UNMIK” dhe “EULEKS”.

Po, a nuk doli hapur “ndihma” qė UNMIK-u na bėri, madje duke na i vrarė dhe pėrgjakur djemtė e cucat tona tė Lėvizjes Vetėvendosje. Dy tė rinj qė u vranė nė Prishtinė akuzojnė edhe sot: sepse as deri sot kryesit e asaj vepre kriminale, tė cilėt ishin nga Pėrtejkaraptet e Rumanisė, as sot nuk dolėn para gjyqit as kombėtar, as ndėrkombėtar.

- Dhe, si pėr ironi tė fatit, pėr kėtė vepėr kriminale ende deri sot qeveritė e Kosovės, askund nė gjykatat ndėrkombėtare nuk e kanė ngritur zėrin fuqishėm, pra tė kėrkojnė qė kjo padrejtėsi tė shpaguhet, me dėnimin e kriminelėve.

Dje, lajmet e mbrėmjes nė RTK, e shiqova njė skenė tragjikomike; po zhvendosej UNMIKU- nga zyrat nė Prishtinė dhe aty po vendosej EULEKSI, derisa UNMUK-u, kinse po tėrhiqej nė periferi, jo pėr tjetėr qėlllim por vetėm pėr t“u ardhur nė ndihmė enklavistėve serbė, pėr ta penguar ecjen pėrpara tė bėrejes sė “pavarėsisė” spica e me bishta – si ajo “e mbikėqyrur” nga qarqe tė huaja; e cila nė fakt ėshtė vetėm njė autonomi nėn juridiksionin evriopian dhe botėror – derisa, dikur ishte nėn juridiksionin jugosllavo-serb; bile pjesa, e cila ėshtė e okupuar nga kolonėt serbė, edhe sot e ka po atė gjendje, bile mė tė keq se nė vitet e paraluftės!

Dhe, ja makinacionet e “aleatėve” tani, qendrėn po e merr tani EULEKS-i, i cili, nė fakt, nuk ėshtė hiq mė pak xhandar ndėrkombėtar, mbi vendet, tė cilat i ka nėn kontrioll!

Pra, liderėt e EULEKS-it, tė cilėt ēdo ditė po puthen nė Beograd me ēetnikė dhe me “demo(n)kratė tė tipit Koshtunica, Tadiqi etj., aspak nuk e kam iluzionin qė nuk do tė shkojnė po atyre gjurmėve tė mashtrimeve e tė dhunimeve tė tė drejtave tė shqiptarėve nė Kosovė.

- Pa tė shohim si e paska fituar sovranitetin Kosova, nėn kontrollin e qarqeve tė huaja nėrkombėtare:
- Tė gjithė jemi dėshmitarė qė kufijtė e Kosovės, pothuaj nga tė gjitha anėt janė tė sulmuar dhe tė prekur mizorisht; kurse kryeministri nė Hashim Thaēi, si duket e harron kėtė kur deklaron:
- “kufijtė e Kosovės janė tė paprekshėm!”

- Unė jam njė ish-ushtar i UĒK-sė dhe nuk mud tė pajtohem dot me kėto malverzime e mashtrime tė ulėta politike, kur ish-udhėheqėsit tanė, tani janė kthyer nė politikanė paqėsorė, duke bėrė aleanca me pacifistėt titistė tė pasardhėsve tė I. Rugovės, i cili aq shumė e pengoi gjatė luftės dhe pas saj, UĒK-n, heroike.

Kur ishte momenti historik tė bashkohen pėr mbrojtjen e Kosovės, me tė tilla aleanca politike dhe ushtarake, pacifistėt e mohonin kėtė, kurse, kur erdhi puna pėr ta mbrojtur me mashtrime pushtetin e pa-shtet, pacifistėt e ulėn kokėn, e pėrpinė “helmin” dhe u pajtuan me ish-luftėtarėt e lirisė!

Si mund tė deklarohet se:
- “kufijtė e Kosovės janė tė paprekshėm kur tani e sa vite Mitrovica, po lėngon e ndarė, po lėngon nga flamuri serbo-ēetnik , i cili u ngritė nė mėnyrė provokative, mbi majėn e kalasė sė saj, bashkė me kryqin e sllavizmit?!

- Po tė ishte gjallė Isa Buletini, a do ta duronte kėtė turp qė i ka rėnė nė ballė, dhe po e rėndon mbi supe qytetin tonė verior, apo do ta jepte kushtrimin?!

Ndėrsa, askush deri sot nga liderėt as liderucet e Kosovės nuk e ka ngritur kėtė ēėshtje; si duket kjo nuk po ua vret sytė e verbuar nga lakmitė e pushtetit nė Kosovėn e pėrgjakur dhe tė ricopėtuar.

Jo, nuk e besoj kurrė, qė Isa Buletini me shokė do t“i duronte kėto sulme makabre!

Liderėt dhe lidferucet e Kosovės, duhet ta kuptojnė njėherė e mirė qė: populli nuk ėshtė, pėrjetėsisht dhe pafundesisht, “dele”, qė shkon pas “ēobanėve”, qė se mbrojnė nga ujqėrit.

Ky popull, nė zgjedhjet e fundit me bojkotim, pra me protestė tė heshtur, fort mirė i paralajmėroi se ju nuk jeni nė rrugė tė mbarė tė bėrjes sė shtetit tė Kosovės, ju qė po e mohoni edhe ribashkimin e trojeve shqiptare, ky popull di dhe mundet t“ju flas edhe ndryshe; me bojkot dhe me protesta, tė cilat i lejon tėrė bota demokratike. Prandaj, konsideroj qė pėr ta detyruar, tė reflektojė drejt dhe pozitivisht, kėsaj klase politike, populli ynė doemos duhet treguar “vendin tek thana” me tė gjitha mjetet dhe format, tė cilat e lejojnė konventat ndėrkombėtare, pėr ta ēuar nė vend amanetin e dėshmorėve tė rėnė nė altarin e lirisė, gjatė luftės ēlirimtare.

Pėr ta bėrė Kosovėn tė pėrparuar, dhe me tė Shqipėrinė tė ribashkuar!


RKL: Shėnimi i 100-vjetorit tė lindjes sė Enver Hoxhės nė Prishtinė sfidoi mendjet e robėruara dhe tė harlisura tė titizmit

Mbajtja e Akademisė pėrkujtimore nė shėnim tė 100-vjetorit tė lindjes sė prijėsit komunist shqiptar, Enver Hoxha zgjoi mė pak reagime sesa mund tė kenė pritur organizatorėt, tė cilėve iu pėrket merita kryesore pėr kėtė ngjarje, e cila aktualisht me manifestime tė ndryshme po shėnohet edhe nė Tiranė, Gjirokastėr dhe nė qytete tė tjera tė Shqipėrisė.

Pėr mendjet e lira dhe sovrane pėrkujtimi i njė pėrvjetori tė tillė ėshtė krejtėsisht normal, meqė Enver Hoxha, dashur pa dashur, ėshtė njė personalitet i pamohueshėm i historisė sė Shqipėrisė, por edhe i kombit shqiptar nė pėrgjithėsi.
Mirėpo, kjo ngjarje ka sfiduar disa nga mendjet e robėruara tė titizmit tė ringjallur nė Kosovė dhe tė kolaboracionistėve, tė cilėt edhe luftėn e UĒK-sė kanė bėrė pėrpjekje ta identifikojnė me ideologjinė revolucionare tė Enver Hoxhės.
Megjithatė, nga dhjetėra mijėra gazetarė sa ka Kosova dhe nga qindra mediume, vetėm tre, katėr “gazetarė” kanė reaguar me paraqitje tashmė tė njohura dhe vetėm njė gazetė nostalgjike e titizmit, e emėrtuar Ekspress, simotėr e Ekspresit tė Beogradit, ka komentuar kėtė ngjarje, duke nxjerrė nga naftalina zhargonin e dikurshėm tė UDB-sė dhe tė titizmit kundėr, sikur thuhet “diktatorit mė tė madh tė botės”, Enver Hoxha.

Nuk e vlen barra qiranė tė merresh shumė me opinionet e kėtij lloji tė gazetarėve, tashmė tė njohur pėr opinionet dhe qėndrimet e tyre pėrēarėve, fyese e denigruese jo vetėm kundėr Enver Hoxhės, por edhe kundėr UĒK-sė dhe krahut tė luftės ēlirimtare nė pėrgjithėsi. Por ėshtė e natyrshme tė sqarohet se kush janė kėta dhe ēfarė prejardhje ideologjike mbėshtesin.
Ėshtė i njohur opinioni ynė me aktivitetet kolaboracioniste tė Baton Haxhiut, nė esencė aktivitete antishqiptare, sidomos nė fund tė viteve ’90, kur ky Batoni po bėnte pėrpjekje tė aranzhonte njė takim tė kreut tė regjimit tė Milosheviqit, me klasėn titiste tė Mahmut Bakallit dhe tė njė segmenti tė LDK-sė.
Pėr kėtė aktivitet tė tij, kolaboracionist, ka shkruar gjerė e gjatė edhe Veton Surroi, i cili edhe e ka ngritur, e ka financuar dhe pėr njė kohė tė gjatė e ka mbajtur edhe nėn kontroll kėtė Batonin e papėrmbajtur.
Kėtė akt tė tij, jo vetėm njė herė e ka apostrofuar edhe njė ish ministėr serb i ish-Qeverisė sė Kosovės.
Pėr kėtė akt, disi nė mėnyrė tė turbullt, ka shkruar edhe vetė Batoni, i cili po ashtu kishte kėrkuar nga lideri i Lėvizjes “Vetėvendosje” qė ta paralajmėronte protestėn nė organet e UDB-sė, mė 1 tetor tė vitit 1997, meqė sipas tij, Serbia ishte shtet dhe kishte ligjet e veta, tė cilat duhej tė respektoheshin edhe nga shqiptarėt. Sesi iu kishte pėrgjigjur Albin Kurti me kėtė rast, kėtij Batonit, kėtė e di opinioni e mė sė miri e di vetė Batoni. Batoni dikur kishte ndėrsyer bashkėmendimtarė tė tij tė bashkėpunonin me Hagėn kundėr luftėtarėve tė lirisė, ndėrkohė qė publikoi emrin e njė bashkėpunėtori, nė pėrpjekje pėr ta larė vetėn, por as kjo nuk mbeti pa u hetuar nga Tribunali i Hagės.

Qėndrimi i tij dhe i tė tillėve kundėr Enver Hoxhės vetėm sa e shton respektin e njerėzve pėr Enverin. Po ta lavdėronin Enverin, Batoni, Migjeni, Shkėlzeni dhe soji i tillė, me siguri se shumė kush do tė irritohej.
Njė zėdhėnės kujdestar i luftės kundėr gjuhės letrare, kundėr ish tė persekutuarve tė regjimit tė Titos dhe tė Milosheviqit, i njohur pėr lidhjet e tij tė hershme mbase edhe aktuale me pobratet e Beogradit, Migjen Kelmendi, por ashtu nuk ndal turrin e tij pa cipė duke bėrė krahasime groteske, anormale, pse jo edhe qesharake.Makineria e Titos, Rankoviqit dhe Milosheviqit ka vrarė qindra mijėra myslimanė nė Bosnje, dhjetėra mijėra kroatė, qindra, mijėra shqiptarė, ndėrsa regjimi i Enver Hoxhės nuk ka vrarė as edhe njė shqiptar tė Kosovės, as edhe njė serb apo malazez tė vendit tonė. Krahasimet e tilla nuk i besojnė as maskarenjtė e llojit tė tij. Sa pėr vrasjet dhe likuidimet e kundėrshtarėve politikė, qė kanė ndodhur nė kohėn e regjimit tė Enver Hoxhės nė Shqipėri, kjo ėshtė pjesė e historisė, qė nuk lidhet drejtpėrdrejt me Kosovėn, dhe pėr kėto vrasje e likuidime ka kush ankohet. Nuk kanė mbetur kėta njerėz nė njė pozitė aq tė mjerė, sa Migjen Kelmendi e Baton Haxhiu t’ iu tregojnė se kush iu paska vrarė baballarėt apo vėllezėrit e tyre. Kėta kanė bėrė ēmos dhe kanė ndėrsyer sa kanė mundur, por nuk besoj tė ketė arritur asgjė nė kėtė drejtim me shkrimet tyre gjithnjė skandaloze dhe sensacionale.

Ēka fshihet pas turrit tė kėtyre dy mjeranėve dhe disa mjeranėve tė tjerė tė gazetarisė sė sotme?

Njerėzit njėdimensionalė e shohin botėn vetėm nėn prizmin e paragjykimeve tė tyre.Tė tillėt, mendojnė se janė tė thirrur pėr ta ndrequr familjen, rrethin e tyre apo edhe shoqėrinė, vetėm sipas bindjeve dhe shijeve tė tyre. Tė tillėt, dikur kafshonin, meqė ishin pjesė e regjimit antishqiptar, qė kafshonte, burgoste, vriste dhe masakronte shqiptarėt atdhe dhe liridashės. Sot kėta mund ta derdhin rrėke mllefin e tyre, por nuk mund tė kafshojnė, meqė me luftėn tonė ēlirimtare dhe fitimtare, me pėrkrahjen e botės demokratike dhe tė NATO-s, Kosova njėherė e pėrgjithmonė ėshtė liruar nga kafshimet, vrasjet, e masakrimet e policisė dhe ushtrisė serbe dhe tė njė segmenti tė bastardėve.
Andaj edhe janė mjeranė kėta pionierėt e Titos, Rankoviqit e Milosheviqit. Kėta i japin vetes tė drejtė tė shprehen me shumė simpati pėr Josip Broz Titon, sikur ka bėrė redaktori i kėtij “Ekspresit”, Shkėlzeni i Mehmet Maliqit, (kryeudbashit dhe shqiptarė-vrasėsit shumė tė njohur pėr shqiptarėt liridashės tė Kosovės), nė 25-vjetorin e vdekjes sė Titos. Por kėta nuk kanė guxim, pėr ta shėnuar nė sallėn e Kuqe tė pallatit tė Rinisė dhe Sporteve ditėlindjen pėr Marshall Titon, jo sepse frikėsohen, jo sepse nuk do t’ iu lejohej salla, por sepse e dinė mirėfilli se salla do tė mbetej bosh.
Andaj, duke parė sallėn e mbushur pėrplot me pjesėmarrės nė shėnimin e 100-vjetorit tė lindjes sė Enver Hoxhės, kėta dhe soji i kėtyre, ndihen tė bezdisur, tė sėkėlldisur, tė hallakatur deri nė marrėzi e ēmenduri. Dhe mllefin e tyre tė mjerė e shfryjnė, ku tjetėr, pos nė gazetat e tyre, natyrisht pėr lexuesit dhe bashkėmendimtarėt e tyre. Njė pjesė tė mllefit e shfryjnė nėpėr forume tė ndragėta, apo duke dėrguar kėrcėnime anonime. Askush mė nuk druan nga kafshimi i tyre, meqė koha e sundimit sllav dhe e bashkėpunėtorėve tė tyre nė Kosovė ka perėnduar njėherė e pėrgjithmonė.


Enver Hoxha pėr Kosovėn
Ismet SYLEJMANI
Kryetar i Klubit Politik "Afrim Zhitia"

(Fjalim i mbajtur mė 10 tetor 2008 nė akademinė politike Enver Hoxha pėr Kosovėn, organizuar nga ky klub)
Shumė tė dashur pjesėtarė tė familjes sė tė madhit dhe tė pavdekshmit Enver Hoxha!
I nderuari President i Shqipėrisė Ramiz Alia!
I dashur Axha Osman, baba i udhėheqėsit dhe heroit tė kombit Afrim Zhitia!
Shumė tė dashura familje tė heronjve dhe dėshmorėve tė kombit!
Tė nderuar invalid, veteran dhe luftėtarė e veprimtarė tė devotshėm pėr ēlirim tė Kosovės dhe viseve tė saja!
Tė nderuar mergimtarė!
Tė nderuar tė pranishėm!
Zonja dhe zotrinjė!


Jam shumė i lumtur, ėshtė e do tė mbetet pėrgjithmonė nderė i madh pėr mua, qė nė emėr tė Klubit Politik “Afrim Zhitia”, tė mbaj kėtė fjalė rasti, nė 100 vjetorin e lindjes sė Komandantit tė lavdishėm e udhėheqėsit legjendarė tė popullit shqiptarė – Enver Hoxha.

100 vjet mė parė, 16 tetori i vitit 1908, paralajmėronte sihariq tė jashtėzakonshėm, njė nėnė e thjeshtė shqiptare gjirokastrite, bėnte lindjen mė tė madhe tė shekujve pėr kombin tonė.
Kėtu e 100 vjet mė parė u lind Enver Hoxha, qė u bė mbrojtėsi mė i palėkundshėm i vlerave dhe interesave tė gjithanshme tė popullit shqiptarė nė pėrgjithėsi, tė Kosovės e tė viseve tė saja nė veēanti.

Tė nderuar tė pranishėm!

Mburremi e do tė mburremi gjithmonė, qė po ia festojmė ditėlindjen e 100-tė, shqiptarit tė pėrmasave mė tė mėdha qė ka njohur ndonjėherė historia e popullit tonė, Enver Hoxhės, i cili u bė vijė demarkacioni, kush ishte kundėr Enver Hoxhės nė Kosovė ishte titist, dhe titistėt ishin aleatėt mė tė mėdhenj tė Serbisė nė luftė kundėr Republikės sė Kosovės;ia festojmė ditėlindjen Enver Hoxhės, qė na ka mėsuar e porositur sa e sa herė: motra dhe vėllezėr nga Kosova, ju duhet dhe keni tė drejtė tė kėrkoni tė drejta mė shumė, sepse edhe ju duhet tė jeni tė barabartė, ashtu si edhe popujt tjerė nė Jugosllavi, nė kėtė rrugė tė rėndė e tė mundimshme, ku u vranė dhe u gjakosėn, ku u torturuan dhe u burgosėn me qindra dhe me mijėra vite burg bijat dhe bijtė mė tė mirė tė popullit tonė, nė kėtė rrugė liridashėse, fisnike, njerėzore dhe kombėtare, na mbėshteti edhe e gjithė bota demokratike, prandaj nderimi pėr Enver Hoxhėn, kėtė figurė nga mė tė shquarat tė kombit tonė, merr kuptim edhe mė tė madh, sot kur Kosova ėshtė e lirė e pavarur dhe sovrane, qė ėshtė njohur e po njihet nga shtetet e ndryshme tė botės.

Enver Hoxha, ėshtė ky emėr i cili kur e ke dėgjuar tė ka qeshur fytyra, tė ėshtė ngrohur zemra, tė ėshtė shtuar vullneti pėr tė ecur mė me vendosmėri nė rrugėn e ēlirimit dhe pavarėsisė sė Kosovės, tė ka humbur frika fare, tė ėshtė shtuar edhe mė shumė urrejtja pėr pushtuesin serb.Me Enver Hoxhėn nė mendje e nė zemėr, kemi punuar mė me devocion pėr largimin e zgjedhės pushtuese serbe nga Kosova, sepse kėshtu porosiste e kėrkonte Enver Hoxha.

Enver Hoxha, kur ka folur pėr Kosovėn dhe popullin shqiptarė qė vuante nėn pushtimin Jugosllav, pushtuesit janė tmerruar. Gatishmėria ushtarako-politike e pushtuesve tanė, ngritej nė nivelet mė tė larta, e dinin pushtuesit se pas ēdo qėndrimi tė hapur, parimor e nė mbrojtje tė popullit shqiptar tė Kosovės nga ana e Enver Hoxhės, radhėt e ilegalėve nė Kosovė shtoheshin, rritej e forcohej organizata ilegale politike pėr liri e pavarėsi tė Kosovės nga Serbia.

Kurdoherė qė Enver Hoxha ka vizituar vise tė ndryshme tė Shqipėrisė nė kufijtė me ish-Jugosllavinė, pushtuesit e Kosovės nxirrnin ushtrinė nga kazermat dhe ia bashkanėgjitnin kontingjentit tė madh qė ishte gjithmonė i pėrqendruar nė kufirin shqiptaro-shqiptarė.

Kėtė kufi qė na ndau padrejtėsisht, e lavdishmja dhe famėmadhja Ushtria Ēlirimtare e Kosovės dhe populli shqiptarė e thyen dhe e ujitėn me gjakun e luftės pėr liri.

Enver Hoxha, me qėndrimin e Tij tė hapur nė mbrojtje tė Kosovės, ishte idoli i qindra dhe mijėra veprimtarėve patriotė e atdhetarė shqiptarė, ishte ikona mė e shenjtė e ēlirimtarėve tė kombit tonė tė ndarė me dhunė, ishte shpresa e shqiptarėve tė robėruar jashtė kufijve tė Shqipėrisė politike.

Enver Hoxha, ishte mėsuesi ynė mė i madh nė luftėn e gjatė e tė mundimshme qė kemi zhvilluar kundėr pushtuesit serb, mėsimet e Tij tė mėdha qė ne i kishim lexuar e rilexuar nė veprat e Tij, nė drejtimin e aktivitetit ilegalė dhe pėrgatitjen e luftės sė armatosur ēlirimtare, ishte busulla orientuese e veprimit tonė. Ne Atij dhe vetėm Atij, ia atribuojmė suksest e korrura nė ndėrgjegjėsimin dhe zhvillimin me sukses tė veprimtarisė sonė ilegale nė Kosovė e vise, deri nė fillimin e luftės sė armatosur ēlirimtare.

Ne shqiptarėt e Kosovės e kemi pėr nderė tė madh tė festojmė 100 vjetorin e lindjes, tė njėrit prej mbrojtėsve mė tė mėdhenj tė ēėshtjes sė Kosovės, i cili ishte zėri i vetėm qė na dilte nė pėrkrahje atėherė kur ne shtypeshim dhe pėrgjakeshim nga pushtuesi jugosllav.

Askush mė shumė se Enver Hoxha, nė kohėn kur jetoi, nuk ka bėrė mė shumė nė mbrojtje tė Kosovės dhe popullit tė saj, prandaj ne jo vetėm sot, por gjithmonė do t’i pėrulemi me respekt tė pafund e mirėnjohje tė thellė.

Nuk ka individ tė moshės sė pjekur qė e ka dashur kombin dhe popullin me gjithė shpirt;nuk ka shtėpi patriote e atdhetare shqiptare tė Kosovės, e cilėsdo anė apo krahinė, qė kur kanė dėgjuar fjalėn e Enver Hoxhės nė Radio Tiranė, nė Radio Kukės apo nė Televizionin Shqiptarė ose kur kanė lexuar fjalimet dhe artikujt e shumtė, nė mbrojtje tė ēėshtjes sė Kosovės, qė nuk janė mobilizuar edhe mė me pėrkushtim nė luftėn pėr ēlirim nga zgjedha pushtuese serbo-jugosllave.

Enver Hoxha, duke pasur respekt tė madh pėr luftėtarėt dhe patriotėt dėshmorė tė kombit, qė ishin me prejardhje nga Kosova, pėr tė cilėt respekti meritorė nė Kosovė mungonte, pasi ishte e pamundur pasi Kosova ishte nėn pushtimin serbo-titist, na i nderoi nė mėnyrė tė veēantė duke u ngritur shtatore vigane Isa Boletinit nė Shkodėr, Hasan Prishtinės nė Kukės dhe Bajram Currit nė Bajram Curr, por jo vetėm kaq, njė qyteti tė tėrė ia vuri emrin e plakut tė pamposhtur qė nuk lidhej i gjallė nė shpellat e Dragobisė heroike.

Enver Hoxha, tregoi kujdes tė veēantė nderi e respekti ndaj varrit ku pushonin eshtrat e heroinės sė kombit Shotė Galica, kurse nė Kosovė duke ndjekur rrugėn e mėsimeve tė Enver Hoxhės, pėr eshtrat e Azem Galicės nė mungesė institucioni, kujdeseshin mėsues patriot e atdhetarė si Avdyl Krasniqi e shokė tė tij.

Kėshtu nderoheshin gjerdanėt e gjakut tė derdhur pėr liri nga Enver Hoxha, pėr tė cilin ne jemi tubuar sot t’i bėjmė nderimin meritorė nė kėtė akademi politike, qė mendojmė se nuk ėshtė e mjaftueshme pėr tėrė atė qė ka bėrė Enver Hoxha pėr Kosovėn.

Nuk kishte ngjarje me rėndėsi historike nė tė cilėn ėshtė pėrfshirė dhe ka luajtur rol vendimtarė populli shqiptar i Kosovės dhe klasa politike ilegale, dhe tė mos ketė mbajtur qėndrim parimorė e atdhetar, prej vėllai e udhėheqėsi, mėsuesi e patrioti, gjiganti me emrin Enver Hoxha.

Demonstratat e vitit 1968 dhe tė vitit 1981, nė tė cilat populli ynė doli nė rrugė dhe kėrkoi tė drejta mė tė mėdha, u mbėshtetėn nė mėnyrė tė fuqishme nga Enver Hoxha dhe jo vetėm kaq, Enver Hoxha gjithmonė por veēanėrisht pas vitit 1981 e derisa vdiq, u bė mbrojtėsi mė i zjarrtė i tė drejtave legjitime tė popullit shqiptarė tė Kosovės e viseve tė saj.

Ai nga Tirana, e thoshte atė qė nuk lejohej dhe nuk ishte e mundur ta thonin, udhėheqėsit politik ilegal tė Kosovės.

Po ka ndonjė qė nuk i kujtohet qėndrimi i Enver Hoxhės, kur ju drejtohej pushtuesve: “...Ju zotrinjė tė Beogradit dėrguat nė Kosovė 60 mijė ushtarė serb, pėr tė shtypur e pėr tė vrarė kosovarėt dhe pėr tė frikėsuar Shqipėrinė, ne nuk frikėsohemi, ne jemi gati, nė kėmbė, si njė trup...”

Kur armiqt serb afėr Shtutgardit tė Gjermanisė vranė drejtuesit e lėvizjes ilegale Jusuf Gėrvallėn, Kadri Zekėn dhe Bardhosh Gėrvallėn, Enver Hoxha pėr tė treguar pėrpara botės se shteti shqiptarė ishte lėnduar thellė nga ajo vrasje qė kishte dėmtuar rėndė lėvizjen politike ilegale dhe pėr tė inkurajuar shokėt e udhėheqėsve tė vrarė, qė tė vazhdonin rrugėn e lėnė pėrgjysmė tė tyre, kishte pritur familjen Gėrvalla nė Tiranė, madje njėrin fėmijėve tė dėshmorit e kishte mbajtur nė prehėr edhe para kamerave, kjo neve ilegalėve qė vepronim nė Kosovėn e okupuar, na inkurajonte dhe shumė madje, pėr tė mos u ndalur pėr asnjė ēast nė rrugėn e lavdishme, drejtė lirisė dhe pavarėsisė sė Kosovės.

Motra dhe vėllezėr, tė nderuar tė pranishėm!

Lėvizja politike ilegale atdhetare ka njohur shumė emra tė shquar tė udhėheqjes sė saj, por mė tė shquarit padyshim janė heronjtė e kombit: Jusuf Gėrvalla, Kadri Zeka, Bardhosh Gėrvalla, Rexhep Mala, Nuhi Berisha, Zija Shemsiu, Afrim Zhitia, Fahri Fazliu, Fadil Vata, Bahri Fazliu e shumė e shumė tė tjerė.
Tė gjithė kėta patriotė e udhėheqės tė lartė tė lėvizjes politike ilegale nė Kosovė, tani heronj tė kombit, kanė qenė nxėnės besnik tė mėsimeve tė mėdha pėr Kosovėn, tė Enver Hoxhės.

Ata kanė rėnė nė fushė tė nderit me mall pėr ta parė tė ēliruar, tė lirė e sovrane Kosovėn dhe pėr ta takuar e pėrqafuar tė gjallė Enver Hoxhėn, njė ditė nė Prishtinė.

Ne nė Kosovė kemi shumė arsye ta festojmė 100 vjetorin e lindjes sė Enver Hoxhės, sepse ky vigan i ēėshtjes kombėtare, jo vetėm nuk nėnshkroi kartėn e Helsinkit, por hapur kundėrshtonte aneksimin e Kosovės dhe viseve tė saja Serbisė, nuk pranonte kufijtė ku Kosova jonė e dashur dhe e shtrenjtė ishte nėn Serbinė, kjo na mjaftonte neve qė ta vazhdonim luftėn edhe mė me vendosmėri.

Enver Hoxha, ka qenė shkėndija e shpresės morale qė ka depėrtuar nė ēdo skutė tė errėt tė qelive tė mykura ku kanė vuajtur dhe janė dergjur pėr vite tė tėra, me qindra dhe mijėra tė burgosur politik shqiptarė, nėpėr burgjet serbo-jugosllave.

Po sa herė qė xhelatėt dhe kriminelėt serb kanė torturuar pėr vdekje tė burgosurit politik shqiptarė, qė tė lidhur kėmbė e duar me zinxhirė, kanė lėnė gjymtyrėt e trupit dhe shėndetin e tyre nėpėr kazamatet famėkėqija jugosllave, dhe kurrė nuk janė thyer, por kanė qėndruar stoik e tė pamposhtur, ata kurrė nuk e kanė pushur kėngėn pėr Kosovėn, pėr Shqipėrinė dhe Enver Hoxhėn, kėshtu ka shkruar nė kujtimet e tij nga burgu, i famshmi, ēeliku i burgjeve dhe i qėndresės shqiptare, heroi i kombit tonė - Rexhep Malaj.

Nė stadiumet e palestrat e ndryshme sportive, sportdashėsit shqiptarė nga Kosova dhe viset e saja, nė shenjė mirėnjohje e falėnderimi, dashurie e respekti, gjėmonin me thirrjet E - Ho, E - Ho, kjo ishte nderė e konsideratė pėr gjithė atė qė kishte bėrė Enver Hoxha pėr Kosovėn. Po ne kosovarėt kėshtu kemi brohoritur jo vetėm nė Kosovė, por edhe nė zemėr tė Serbisė nė Beograd, dhe pastaj propaganda serbe gjėmonte me sharje dhe fyerje, tortura e burgosje, ndėrkohė qė nga kėto ngjarje ēdo herė dilnim mė tė fortė e mė tė organizuar, mė tė vendosur pėr tė ecur drejt ēlirimit definitiv.

Gjykimet dhe burgosjet nė Kosovė, faktet dėshmojnė se janė pėrcjellur me vėmendje tė veēantė nga Enver Hoxha. Ja qfarė shkruante mė 26 qershor 1969“...Tė dėnuarit prej gjyqeve janė me dhjetėra, tė burgosurit qė presin tė dalin nė gjyqe janė me qindra. Shumica e kėtyre janė mėsues, profesorė dhe studentė.I gjithė ky terror ka pėr qėllim mbylljen e shkollave shqipe, frikėsimin e shqiptarėve dhe synon shkombėtarizimin dhe largimin nga tokat e tyre. Ata i detyrojnė tė largohen nė mėrgim...”

Nė kohėn kur pushtuesit serb, pėrmes klubeve nė perėndim, bėnin gjithēka qė tė degjeneronin, e tė shkombėtarizonin mėrgimtarėt tanė dhe tė largonin vėmendjen e tyre nga ato qė ndodhnin nė Kosovė, ja se si ju drejtohej Enver Hoxha mėrgimtarėve kosovarė qė punonin pėrkohėsisht nė botėn e jashtme:”...Atdheun tuaj, Kosovėn, serbomėdhenjtė e mbytėn nė gjak. Ata ju vranė nė mėnyrė barbare shtazarake motrat, gratė, vėllezėrit, baballarėt dhe kalamanėt tuaj, sepse kėta kėrkonin tė drejtat e tyre. Burgjet e Kosovės janė plot, njerėz tė gjymtuar nga torturat ka atje plot, shtetrrethimi vazhdon i egėr, por Kosova dhe gjithė shqiptarėt qė jetojnė nė trevat e tyre u rezistojnė dhe do t’u rezistojnė edhe mė me forcė terrorit dhe dhunės serbomadhe...” 2 qershor 1981.

Ka pothuaj pėr ēdo ngjarje qėndrime tė qarta dhe tė prera e largpamėse tė Enver Hoxhės pėr Kosovėn.

Tė nderuar tė pranishėm!

A thua vallė e ka imagjinuar Enver Hoxha, se nė Kosovė, se njė ditė do t’i lindej njė vėlla me emrin Adem Jashari, qė do tė dilte me aq madhėshti nė log tė mejdanit, e do t’ia kthente pushkėn pushtuesit serb, e do tė bėhej kurban me vetėdije tė plotė, me tėrė familjen, dhe i tėrė kombi dhe bota e lirė do t’i pėrulej me respekt tė thellė e mirėnjohje tė pafund?

Shqipėria e Enver Hoxhės, me vendim tė Prsedentit Ramiz Alia, e morėn dhe nė akademitė e saja ushtarake, nė fushat dhe malet ku kanė luftuar luftėtarėt kombėtarė tė Gjergjigjit tė lavdishėm, dhe ku kanė zhvilluar luftime tė rrepta partizanėt trima gjatė Luftės sė Dytė Botėrore, e pėrgatitėn Komandantin Legjendar Adem Jashari, pėr luftėn finale pėr jetė a vdekje me Serbinė.

Pra pėrgjigja ėshtė, se Enver Hoxha ka bėrė gjithēka qė duhej bėrė dhe qė ishte e mundur, qė nė Kosovė tė rritej e tė forcohej Lėvizja Ilegale Politike Patriotike, dhe tė krijonte rrethanat dhe tė pėrgatitej e tė themelohej mė vonė e famshmja dhe e lavdishmja Ushtria Ēlirimtare e Kosovės, sepse me qėndrimin e tij prej projektuesi tė sė ardhmes kishte parashikuar, ”... Do tė vijė koha kur kosovarėt do tė luftojnė akoma mė mirė, mė shumė e mė fort pėr tė fituar lirinė, pavarėsinė dhe sovranitetin...”, dhe kjo kohė erdhi me Ushtrinė e lavdishme Ēlirimtare tė Kosovės.

Nė ato vite sa jetoi e drejtoi Enver Hoxha, na doli zot dhe ne nuk ndjeheshim nė mėshirė tė fatit, por kur u nda nga jeta, Kosovės dhe popullit shqiptarė, vazhduan t’i dalin zot vazhduesit e Tij, njėrin prej tė cilėve sonte e kemi nė mesin tonė, shokun e bashkėpunėtorin e ngushtė tė Enver Hoxhės, Presidentin Ramiz Alia, tė cilin e pėrshėndesim edhe nji herė dhe i urojmė jetė tė gjatė.

Populli ynė dhe Kosova jonė e dashur, nuk mbeti pa aleat e pa miq. Gjatė luftės ēlirimtare tė armatosur qė zhvilluam, nė kohėn kur rrezikoheshim tė shfaroseshim nga faqja e dheut, dolėn nė skenė mbrojtės tė tjerė qė i thanė botėrisht jo dhunės dhe gjenocidit qė kryente xhelati Milosheviq nė Kosovė.

Ashtu si dikur i madhi dhe i pavdekshmi Enver Hoxha qė na mbronte, kur ushtria dhe policia jugosllave ushtronte dhunė e terror tė paparė e tė padėgjuar deri mė atėherė mbi Kosovėn dhe shqiptarėt, e qė ishim bėrė sy e vesh nga Ai dhe nga Shqipėria, kėsaj radhe popullit tonė i doli nė mbrojtje, pėrpos Shqipėrisė sė Enver Hoxhės me aq sa kishte mundėsi pas traumave qė kishte pėrjetuar, Amerika dhe Presidenti Klinton, Britania dhe Kryeministri Toni Bleri e tė tjerė.

Motra dhe vėllezėr!
Tė nderuar tė pranishėm!

Ėshtė i njohur fakti se kur filloi bombardimi i Serbisė dhe i forcave tė saj militare, paramilitare e ēetnike nė Kosovė, qė shkatėrronin ēdo gjė qė gjenin pėrpara , nė ato momente kur fluturonin dhe bombardonin bombarduesit e NATO-s, nė ato momente vetėm Presidenti Klinton dhe menjėherė pas tij Kryeministri Bler, pėrpara opinionit botėrorė mbanin konferenca shtypi live, ku i bėnin thirrje popullit tonė, si dikur legjendari Enver Hoxha, qė tė mos dėshpėrohej e tė mos dorėzohej, tė qėndronte i fortė dhe e pranonin se Aleatja e NATO-s nė tokėn e okupuar Kosovės ėshtė Ushtria Ēlirimtare e Kosovės, se liria dhe ēlirimi nuk kanė alternativė tjetėr, se Serbia ka vetėm nji rrugė, atė tė largimit pėrfundimtarė e me turp nga Kosova.

Ne sot jemi tė lirė dhe tė pavarur, kjo ka ndodhur falė luftės heroike qė ka zhvilluar Ushtria Ēlirimtare e Kosovės dhe gjakut tė derdhur pėr liri, por edhe ndihmės sė madhe qė na ka ardhur nga aleatėt tanė tė mėdhenj Shqipėria, SHBA-tė, Britania e Madhe dhe shtete tė tjera.

Kemi realizuar shumė nga ato qė ka ėndėrruar e projektuar i madhi dhe i pavdekshmi, mėsuesi dhe mbrojtėsi ynė i madh Enver Hoxha.

Tė nderuar tė pranishėm!

Klubi Politik”Afrim Zhitia”, do tė pėrkujtojė e do tė nderojė tė gjithė ato personalitete kombėtare e ndėrkombėtare, qė kanė kontribuar dhe ndihmuar Kosovėn nė rrugėn e saj tė gjatė e tė mundimshme, por tė lavdishme, drejt lirisė dhe pavarėsisė.

Kosova do t’i jetė mirėnjohėse nė shekuj Enver Hoxhės, pėr ndihmėn e madhe qė i ka dhėnė.

Lavdi e pėrjetshme mėsuesit dhe mbrojtėsit mė tė madh tė Kosovės dhe popullit shqiptarė!
Lavdi dėshmorėve tė kombit!

Faleminderit.


Me shqiptarin Enver Hoxha pėrballė jugosllavit Tito!

Shkruan: Kristina RASI
Zvicėr, 10 tetor 2008

(Me rastin e 100 vjetorit tė Ditėlindjes sė Legjendarit e tė pavdekshmit dhe nacionalistit Enver HOXHA)

Shqiptari Enver HOXHA ishte organizatori dhe drejtuesi kryesor i Luftės Anti-fashiste Nacional-ēlirimtare tė popullit shqiptar, luftė kjo qė Shqipėrinė dhe popullin shqiptar e radhiti nė krahun e fitimtarėve tė Luftės sė Dytė Botėrore, tė Koalicionit Anti-fashist (SHBA, Britania e Madhe dhe BRSS) tė Botės...

Kam bindjen e patundur se, sikur tė mos ishte Enver HOXHA, populli shqiptar dhe Shqipėria do tė kishin qenė tė radhitur nė krahėt e humbėsve, Koalicionit Nazi-fashist (Romė, Berlin dhe Tokio), sepse ashtu si Legaliteti edhe Balli Kombėtar, ishin bashkėpunėtorė tė pushtueseve nazi-fashistė (italian dhe gjerman) nė Shqipėri, dhe dihet edhe fati i humbėsve, qė pėr mua do tė ishte fatale-ndarjen e Shqipėrisė midis Greqisė dhe Serbisė, sepse ashtu si Serbia edhe Greqia ishin me fitimtarėt e Luftės sė Dytė Botėrore, me Koalicionin Anti-fashist.

Shqipėria njihet, nga histografia kombėtare dhe ajo ndėrkombėtare, si vendi i vetėm nė Ballkan dhe mė gjerė, qė u ēlirua pa asnjė ndihmė tė huaj, por qė u ēlirua vetėm e pėrvetem me forcat e vetme tė popullit tė saj shqiptar.

Shqiptari, Enver HOXHA, menjėherė pas Luftės Anti-fashiste Nacional-ēlirimtare, nė Shqipėri vendosi sistemin demakratik, me ē’rast edhe zhvilloi reformat demokratike popullore, siē janė:

1. Zhdukja e analfabetizmit nė Shqipėri
2. Zhdukja e malaries nė Shipėri,
3. Reforma agrare nė Shqipėri
4. Emancipimin e femrės shqiptare nė Shqipėri
5. Elektrifikimin e Shqipėrisė
6. Bonifikimin e buqėsisė nė Shqipėri
7. Universitetet nė Shqipėri dhe
8. Unifikimin e gjuhės shqipe dhe unifikimin e kombit shqiptar nė tė gjitha trojet e Shqipėrisė Natyrale.

Por, mbi tė gjitha, shqiptari Enver HOXHA, mbrojti dhe pėrkrahu Kosovėn dhe trojet e saj, si dhe pa as me tė voglin kompromis pėrkrahu tė drejtėn e shqiptarėve tė Kosovės pėr Republikėn e saj, si hap tė parė tė saj drejt ribashkimint kombėtar.

Gjithashtu, kam bindjen e patundur se, sikur shqiptari i madh Enver HOXHA tė jetonte deri nė v. 1990, kur edhe filloi shpėrbėrja e ish RSFJ-sė, shqiptarėt sot do tė ishin tė ribashkuar nė njė shtet tė vetėm kombėtar, me emrin SHQIPĖRI, dhe sot shqiptarėt nuk do tė kishin nevojė pėr ta patur as Frontin pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar (FBKSH) dhe strukturat e tij: AKSH, SKSH dhe FKSH, si dhe organizime tė tjera, ndėr tė cilėt ėshtė edhe Kėshilli Organisativ i Kuvendit Mbarėkombėtar, por sot (nė Shek. XXI) Shqipėria Natyrale do tė ishte anėtare e rregullt dhe e fuqishme e strukturave euro-atlantike, Bashkimit Evropian dhe Nato-s, me dinjitetin dhe identitetin kombėtar.

Prandej, ne atdhetarėt shqiptarė, jashtė Shqipėrisė Administrative (Shqipėria Londineze), si nė tė kalurėn, ashtu edhe tani (kur po pėrkujtojmė 100 Vjetorin e Ditėlindjes sė Tij), e kemi dashur, e duam dhe do ta duam birin mė tė madh tė Kombit Shqiptar, nacionalistin Enver HOXHA, qė pėr mua duhet edhe tė shpallet Hero i Kombit Shqiptar, ashtu siē AI (Enver HOXHA) e shpalli Gjergj Kostriotin-SKENDERBEUN, Hero Kombėtar, apo edhe siē tė gjithė atdhetarėt e trojeve tė Shqipėrisė etnike siē janė: Avdyl FRASHĖRI nga Permeti, Sylejman VOKSHI nga Prizreni, Ismail QEMALI nga Vlora, Isa BOLETINI nga Mitrovica, Shote GALICA nga Drenica, Hasan PRISHTINA nga Vushtrria dhe shumė tė tjerė, si nga Jugu ashtu edhe nga Veriu i Shqipėrisė Etnike, i gradoi dhe i shpalli heronjė tė popullit shqiptar, edhe ne atdhetarėt e trojeve te Shqipėrisė Natyrale dhe tė diasporės shqiptare, sapo ta realizojmė ribashkimin kombėtar, tė lavdishmin e tė pavdekshmin Enver HOXHA duhet ta shpallim Hero Kombėtar.

LAVDI JETĖS DHE VEPRĖS SĖ NDRITUR TĖ LEGJENDARIT E TĖ PAVDEKSHMIT ENVER HOXHA!


... kah po shkon shoqėria shqiptare, pse po degjenerohet dhe pse po lėngon ajo?! (2)

Shkruan: Fadil SHYTI
Suedi, 5 tetor 2008

...Nga mesi i korrikut tė kėtij viti, kam shkruar pėr kėtė temė kaq tė gjerė dhe tė thellė, pėr tė cilėn jam i vetėdijshėm qė me njė shkrim dy apo tri, ėshtė e pamundur tė trajtohet nga tė gjitha aspektet jetėsore me baticat dhe zbaticat me tė cilat po ballafaqohet sot kombi shqiptar, brenda dhe jashtė kufijve tė Shqipėrisė Natyrale.

Pėr kėtė temė tė domosdoshme duhet tė flasin dhe tė shkruajnė dhe tė japin kontributin e tyre: pedagogė, sociologė, mjekė, filozofė, shkrimtarė, e tė tjerė...

Konsideroj qė duke u ballafaquar me kėto dukuri jetėsore: sjellje dhe veprimtari kundėr- njerėzore dhe kundėr- kombėtare tė shėmtuara e tė pakėndshme, tė cilat shoqėrinė shqiptare, nuk e nderojnė por vetėm e turpėrojnė; duke i luftuar kudo dhe kurdoherė ato; duke filluar nga embrioni i parė kombit siē ėshtė familja dhe mė tej.

Kėto “sėmurje” tė shoqėrisė kapitaliste, duhet luftuar pa hezitim dhe pa kompromise, kur dihet se burimet i kanė nė tė gjitha kohėt; duke ngritur kokė herė mė shumė e herė mė pak; duke ua kėrkuar gjenezėn e sė djeshmes, nga shoqėria feudale, pėr ta shėruar tė sotmen kėtyre rrėnjėve tė pista dhe tė ēoroditura qė kanė hyrė nga ndikime tė huaja reaksionare nė qenien tonė si viruset; si ushunjėzat, si gjarpėrushet ;duke e gėrryer, thithur e helmuar herė hapur e herė maskuar shqiptarinė ; padyshim mund t“i kontribuojmė njė tė nesėrme tė ndritur.

Tani, shtroj pyetjen qė konsideroj qė ėshtė mė se e domosdoshme:
- po, kush mund ta bėjė dhe kush mund ta fitojė kėtė luftė tė heshtur, e cila i ka hapė kthetrat pamėshirė nė trojet tona etnike; e cila po na helmon, po na tmerron, po na plagosė, po na syrgjynosė, po na asimilon dhe po na vret e po na vet-vret pamėshirė?! Konsideroj qė, nėse vėrtetė jemi tė vendosur kombėtarisht, kėtė luftė mundemi dhe duhet ta fitojmė ne, dhe vetėm ne?!

...Por, kjo luftė e heshtur; njėkohėsisht, kjo luftė e egėr, hiq mė pak se lufta ēlirimtare frontale nė llogore, nuk mund tė fitohet pėrpjekje titanike, qė secili shqiptar dhe secila shqiptare kudo dhe kurdoherė si njė ushtar/e, i devotshėm, tė hyjė nė betejat e pėrditshme tė saj!

Jetėn, nėse kjo merr tatėpjetat dhe shkon sė prapthi, duhet ta kthejmė nė beteja tė pandėrprera pėr t“u zhvilluar dhe ecur sė mbari!...

Vetėm kėshtu, jetėn do ta jetojmė njerėzishėm, shqiptarisht nė paqe dhe nė rrugėn e saj nderit!

Ėshtė krejt e natyrshme qė edhe mund tė humbim ndonjė betejė, por kjo pastaj tė kthehet nė qėndresė dhe forcė, pėr tė marrė mėsime nga pėsimi, pėr tė ecur mė tej drejt rrugės sė qėndresės; pėr ta fituar luftėn “moderne” me fatkeqėsi tė reja e tė vjetra...

Tė jemi secili pra, luftėtarė/e, vigjilentė dhe kurdoherė tė pa kompromise; pėrse tė mos luftohen dukuritė e kėqija si: dhėnia e mitos, korrupsioni, hajnia, shpifjet, mashtrimet, vėllavrasja, analfabetizmi (injoranca), prostitucioni, droga, snobėria, pse tė mos luftohen ndikimet e huaja si tradhtia kombėtare , si loja me flamurin kombėtar; ndryshimi dhe heqja e tij nga institucionet kombėtare; pse tė mos luftohet tradhtia qė shkelė mbi parimet thelbėsore njerėzore si: -shkelja e nderit dhe mohimi i identitetit tė tjetrit, pėrse tė mos luftohet injorimi dhe shkelja e traditave tona tė pastra siē janė mikpritja, bujaria, besa?!

Pse tė mos luftohen dhe tė demaskohen me emra konkretė elementėt reaksionarė/e, qė sot kudo nė radio dhe televizione dhe nė media; kudo nė trojet tona etnike dhe kudo nėpėr botė; po e ēorodisin gjuhėn tonė tė lashtė dhe tė re po e degjenerojnė dhe artin tonė tė mrekullueshėm duke e zėvendėsuar me fjalė dhe melodi tė huaja?!!!

- Vallė, a nuk po “shkrihet” kėshtu ngadalė, por tepėr tmerrshėm dhe pahetueshėm - gjuha jonė dhe muzika e saj etnike nė vorbullat e fjalėve tė huaja dhe nė pėrroskat e zhurmave tė huaja?!

- Pse tė mos luftohet kjo sėmurje “moderne” kur mjerisht, shumica e kėngėtareve shqiptare, tė mashtruara dhe tė verbuara nga lakmitė; pėr tė fituar lekėt, kanė shkuar po deri aty sa i kanė hedhur nė muze kostumet tona tė mrekullueshme tradicionale, pėr mė keq; ato, nuk i veshin si duhet njerėzisht dhe ndershmėrisht as rrobet qė sot i pėrdorin kėngėtaret e ndershme, brenda dhe jashtė atdheut?! Konsideroj, qė kjo errėsirė nė art, po vjen si pasojė e njė gjendjeje tė pėrgjithshme tė njė niveli tė ulėt kulturor.

Vallė a nuk po pėsojnė njė kthim prapakthehu tė gjitha llojet e arteve tona, tė zhytura nė vorbullat e modernizmit dhe tė mbytura nga ndikimet e huaja si : piktura, skulptura, filmi etj etj?!

- Pse tė mos luftohet dhe tė demaskohen pamėshirė keqbėrėsit e mbjelljes sė drogės- kėsaj mortaje tė bardhė?!

Kur tė gjithė e dimė mirėfilli se ku e katandisė njeriun shqiptar pėrdorimi i saj?! Ėshtė krejt e natyrshme dhe bile e pamundur qė kjo detyrė t“ju takoj vetėm organeve tė ndjekjes: policisė, gjykatave etj etj...

Grushti i popullit i demaskimit tė bie pamėshirė mbi kriminelėt tė cilėt pėr t“i realizuar pėrfitimet e tyre milionėshe, pamėshirė po e vrasin nė heshtje shoqėrinė shqiptare!

Shqetėson fakti qė kjo kolonė armiqėsore kėto vitet e “ndritura” tė demo (n ) kracisė , i ka pėrfshirė “majat” e shoqėrisė shqiptare nga pushteti dhe deri nė bazė;kujtoj rastet tepėr tė hidhura kur pushtetarė dhe shkrimtarė me “famė” janė kapur me “presh” nė duar, me kėtė gangrenė tė botės kapitaliste e revizioniste.

A nuk ėshtė tepėr tragjik dhe i tmerrshėm fakti qė: sipas shtypit tė kohės njoftohet qė sot nė Shqipėrinė “demokratike” drogėn e pėrdorin hiq mė pak se 50.000 shqiptarė tė shkretė; kjo shifėr jepet brenda Shqipėrisė administrative, kur i shtojmė kėtu edhe numrin e atyre tė shkretėve (pėrdorues droge) jashtė kufijve tė shtetit tė copėtuar shqiptarė; vallė deri nė sa mijėra tė tjera viktima tė kėsaj lufte do t“i numėronim?!

Arsyetimi se tani droga e ka marrė dheun, pra, po pėrdoret kudo nėpėr botė; nuk shkon! E theksoj faktin qė edhe para viteve 90- ta, “mortaja e bardhė” pėrdorej dhe sillej vėrdallė rreth kufijve tė Shqipėrisė Socialiste, por, nė Shqipėri nuk i gjeje dot as dhjetėra tė shkretė pėrdorues droge, pa lėre me qindra e mijėra!

- Kjo, ishte shoqėria e pastėr shqiptare e cila nuk lėngonte as nga droga as nga i ashtuquajtura sėmurja “HIV”, i cili burimet i ka nga prostitucioni , e cila po merr sot jetėn e miliona njerėzve, natyrisht edhe tė qindra e mijėra shqiptarėve, tė cilėt sot e janė futur nė vorbullat e botės sė errėt kapitalisto- revizioniste.

Nga njė Shqipėri e hapur, si hon pa porta, popullit tonė po i bien fatkeqėsi tė papara qė nė vitet e epokės sė Shqipėrisė Socialiste, si ka vuajtur as nė ėndrra.

Nuk do tė ishte kaq shumė e dėmshme sikur kjo “hapje ndaj botės” tė bėhej me maturi, pasi qė nė Shqipėri tė fuqizohej rendi dhe ligjet, pasi tė krijoheshin kushtet qė secilit keqbėrės/e, t“i jepej me kohė dėnimi i merituar dhe tejet kapital, pėr krime tė rėnda. Por, pėrballė zhurmave tė turmave pa tru; pra, tė biznesmenėve tė sotėm tė pandershėm, nga tė gjitha anėt dhe nga tė gjitha fushat e jetės dhe tė politikanėve “demokratė” e “vizionarė”, kinse Shqipėria paska qenė e mbytur, e ngulfatur, se paska qenė e mbyllur ndaj botės, nė tė vėrtetė tentuan dhe po tentojnė ta mbysin Shqipėrinė, duke e ngulfatur nga kjo hapje e pakontrolluar e kufijve shqiptarė dhe mė tej...

Kėtu i parashtrova vetėm disa nga elementet e errėsirės jetėsore qė sot e kanė pėrfshirė Shqipėrinė; pėr tė dalė tek pyetja dhe pėrgjigjet: kah po shkon shoqėria shqiptare, pse po degjenerohet dhe pse po lėngon ajo?!

Po e ritheksoj qė: pėr kėto pyetje dhe pėrgjigje mbetet edhe shumė pėr tė thėnė, kėto plagė qė e kanė pėrfshirė kombin tonė, munden tė shėrohen dhe tė tejkalohen mė lehtė dhe mė me pak dhembje, duke luftuar pėr kurimin e tyre, tė gjithė, pa dallim gjendjes civile qė e disponojmė dhe moshave qė i kemi: tė rinj e tė vjetėr, vetėm tė bashkuar nė keØtė front tė jetės do t“i tejkalojmė edhe kėto sulme kundėr- njerėzore.


Le tė hapet kutia e Pandorės

Shkruan: Afrim MORINA
Prishtinė, 3 tetor 2008

Kohėve tė fundit u ngrit shumė pluhur pėr kėrkesėn e Serbisė drejtuar Asamblesė sė Kombeve tė Bashkuara, pėr shqyrtimin e shpalljes sė ligjshme apo jo tė Republikės sė Kosovės, nė Gjykatėn Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė. Dihet se serbėt nuk do tė lėnė guri pa lėvizur pėr tė krijuar situata tė pa lakmueshme dhe qė ndikimin e vet ta forcojė nė kėtė pjesė tė truallit tonė kombėtar. Gjithė kėtė zhurmė e bėnė duke e par politikėn tonė tė plogėsht dhe politikanėt frikacak nė gjithė hapėsirėn kombėtare. Me kėtė politikė qė ka filluar Serbia do tė arrijė qėllimin, pėr tė shkėputur pjesė nga trualli ynė, siē e ka bėrė gjithnjė nė krizat e shfaqura nė kėtė Gadishull dhe pėr tė nxjerr ekx teritore jo vetėm kishtare, mė tepėr seē kanė mundur tė imagjinojnė edhe vet apostujt kishtar (ato i ka siguruar duke iu falėnderuar “largpamėsisė” sė liderthve tanė), por edhe nė pjesėt e pushtuara tė trajtuara si komuna serbe.

Sot ne jemi mė tė favorizuar se kurrė nė histori, sepse pėr herė tė parė kemi dike qė na kupton drejtė, mirėpo mungon veprimi konkretė pėr tė pasur edhe mė tepėr mbėshtetės. Pushtetarėt nė Shqipėri, por edhe pushtetarėt nė Kosovė, harxhojnė energji dhe kapin gacėn me dorė duke pasur mashėn. Kėta duhet, ende nuk ėshtė vonė, tė hapin kutinė e Pandorės, pra arshivėn e Konferencės sė Ambasadorėve nė Londėr dhe ti bėhet e ditur gjithė opinionit ndėrkombėtar dhe bėrėsve tė politikave tė tyre, se nė atė Konferencė Shqipėria u nda padrejtėsisht dhe ka ardhur momenti historikė pėr tė kėrkuar ridefinimin e kufijve nė kėtė hapėsirė.

Faktet pėr njė veprim tė tillė janė tė bollshme, duke filluar nga “Naēertania” e Garashaninit, elaborati pėr “shfarosjen e popullit shqiptarė mė 1913”, Elaborati i Ivo Andriqit, Elaboratet e Vasa Qubrelloviqit, Marrėveshjet xhentellmene nė mes Mbretėrisė Serbo- Kroato-Sllovene dhe atė tė ripėrtėrirė nga Tito.

Faktet tjera, qė janė shumė domethėnėse, mund tė pėrmendėn mbi pushtimin e territoreve shqiptare, zbatimin e tokės sė djegur dhe masakrat e zhvilluara pėr tė zbrazur vendbanime tė tėra dhe kolonializuar ato me serb.

Tė gjitha kėto ti dėrgohen tė gjitha instancave ndėrkombėtare, shteteve veē e veē dhe po tė njėjtės Gjykatė ku e ka adresuar Serbia problemin. Serbia e ka hapur ēėshtjen serbo- shqiptare, prandaj ne nuk kemi pse hezitojmė kur argumentin e kemi nė dokumentet qė i kanė lėnė vet ata dhe mbėshtetėsit e tyre dikur dhe ka ardhur koha qė Evropa tė zgjidh njė herė e mirė problemin tė krijuar po vet nga paraardhėsit politik tė tyre dhe tė shuhet kjo krizė lufte, sepse ėshtė vetėtuar se mos zgjidhje e drejtė e ēėshtjes shqiptare ka prodhuar dhe do tė prodhojė kriza me pėrmasa mė tė gjėra se sa kanė ndodhur deri tash. Apetitet pushtuese e koloniale tė Serbisė nuk janė ndalur e as do tė ndalėn nėse nuk veprohet nė bazė tė argumenteve dhe me politikė tė bashkuar, tė paktėn nga shqiptarėt.

Pėr tė gjitha kėto mund tė shėrbehen vetėm nga autorėt serb dhe tė huaj, pėr tė mos u treguar se po shpifet, sepse ata (serbėt) gjithmonė janė munduar tė na cilėsojnė si shpifės tė realiteteve, sepse vetėm nėpėrmjet tė njė politike tė tillė ata kanė arritur tė zgjerojnė territore nė dėm tė truallit shqiptarė, kėtė e pohon edhe babai i politikė moderne serbe, Dobrica Qosiq.

Udhėheqja e pushtetit nė Shqipėri kėtė tė drejtė e ka edhe me Kushtetutė dhe duhet pėrfillur atė, jo vetėm nė mėnyrė deklarative, por me veprime konkrete. Ajo duhet angazhuar njerėz tė thirrur shkencėrisht pėr tė pėrgatitur materiale dhe sistemuar ato nė mėnyrė profesionale, e jo ti lehet Ministrisė sė Punėve tė Jashtme, pėr tua mbushur mendjen pėrfaqėsuesve diplomatike e burrėshtetasve tjerė, se shqiptarėt janė tė pajtuar me pakon e Ahtisarit. Tė paktėn politika e Shqipėrisė duhet tė jetė aktive nė kėtė drejtim dhe tė hap problemet qė janė krijuar me shekuj, tė ndal gjakderdhjen e mėtutjeshme, tė kursejė kėtė gjeneratė dhe gjeneratat e ardhshme nga kjo politikė sadista serbe, pėr tė mos mbetur peng shqiptarėt edhe mė tutje. Nėse bėhet politika sikurse deri sot, vetėm nė etėr pėr tė na mbushur mendjen neve shqiptarėve se po veprohet, atėherė jo vetėm se do tė komprometohet si politikė, edhe ashtu mjaftė ėshtė komprometuar, por do tė kemi edhe probleme me pėrmasa kombėtare derisa tė zgjidhet ēėshtja shqiptare ashtu siē meritohet. Duhet tė mėsohemi njėherė e pėrgjithėmon, se veprimeve antikombėtare, ti pėrgjigjemi flakė pėr flakė, duke mos kursyer asnjė argument qė kemi nė dispozicion. Ministri i Punėve tė Jashtme i Kosovės, jo vetėm se nuk ka dell pėr kėtė punė, por edhe nuk ėshtė nė gjendje tė bėjė asgjė nė kėtė drejtim, sepse ky sektor nė kushtet nė tė cilat gjendemi lyp njė dinamikė veprimi, tė cilėn nuk ėshtė nė gjendje ta bėjė bashkė me gjithė stafin, mirėpo mungojnė edhe angazhimet e mirėfillta tė institucioneve shtetėror e joshtetėror, tė cilat kanė pėr detyrė ta pasurojnė me dokumente pėrkatėse pėr ta adresuar ēėshtjen nė adresė tė caktuar, tė cilėn adresė si duket nuk kanė guxim ta gjejnė, pėr tė mos prishur komshillėkun edhe me tė tjerėt, tė cilėt nuk po lėnė gurė pa lėvizur nė dėm tė ēėshtjes shqiptare.


Reagim

Veprime kundėrkombėtare
dhe kundėrhistorike qė nuk e nderojnė Shqipėrinė!
Shkruan: Fadil SHYTI
Suedi, 27 shtator 2008

Qė prej fillimviteve 90-ta, nė trojet shqiptare ka hyrė njė lloj virusi pėrēarės dhe ky virus padyshim ėshtė i nxitur nga qarqet reaksionare brenda dhe jashtė vendit.

Mbase, kur ishte nė euforinė e ardhjes nė pushtet klasa “e re” politike, kryesisht ajo djathtiste, mbase edhe mund tė mos ta kuptonte prapavijėn e rrezikut qė mund t“i kanosej atdheut nga ky virus modern; por ēka e bėnė edhe mė tė neveritshme kėtė ushujzė qė po ua pi gjakun e pastėr shqiptarėve, duke ua helmuar me mėritė vėllazėrore, ėshtė fakti qė as tani pas gati dy decenie tė udhėheqjes “demokratike” kjo klasė politike nuk denjon tė qetėsohet nga gjakrat, por i frynė zjarrit si mos mė keq!...

Derisa dje u shpalli luftė herė tė hapur e herė tė maskuar udhėheqėsve tė LANĒ-re, duke i ndjekur dhe persekutuar ata qė i pėrjetuan kėto ndryshime, tė cilat jo rrallė quhen “kalimtare,” ndėrsa, nė fakt, janė hiq mė pak se ndryshime reaksionare; tė cilat aq shumė dhembje dhe dėme tė pallogaritshme nga shumė aspekte i shkaktuan kombit. Pra, kujtoj kėtu burgosjen dhe persekutimet e Nexhmije Hoxhės, Ramiz Alisė, Shefqet Peēit, i cili nė pleqėrinė e tij tė thellė vdiq nė burgjet berishiste, duke bėrė grevė urie, nė kėtė kalvar vuajtjesh natyrisht se ka edhe tė tjerė... Pastaj, nė fillimvitet 90-ta filluan tė ndiejnė “tėrmete demokratike” monumentet e Avni Rustemit, Luigj Gurakuqit, Shote Galicės, Hasan Prishtinės, Abdyl Frashėrit, Naim Frashėrit, Sami Frashėrit e tė tjerė. Kėtyre tė fundit regjimi berishjan drejtpėrdrejt nuk pati guxim t“jua rrėzojė monumentet, por me njė cinizėm tė pacipė ua ndėrroi vendqėndrimin! Tani, brenda kėtij viti, jemi dėshmitarė po pėr ato turpe qė po na i shohin sytė dhe po na i dėgjojnė veshėt: kėrkohet tė hiqet emri i Ismail Qemailit nga njė tempull i diturisė nė Vlorė, ndėrsa, pas njė zhurme tė “arsyeve” pėrballė protestave tė drejta tė mendjendriturve tė kombit, (qeveria berisha, deklarohet se qenka kundėr!...)

Pastaj, me sa u kuptua, kjo ose u hesht ose mbeti qė kjo kėrkesė makabre (se vetėm makabre din tė krijojė sot klasa politike “demokratike” e Berishės); shpresojnė tė realizohet nė njė rast tė pėrshtatshėm! Ndėrsa, uroj qė pėr rastin mė tė mirė: nismėtarėt e prapėsive mos paēin kohė ta presin ditėn e atyre qė e mbrojtėn me tė drejtė nderin dhe krenarinė e burrit e madh tė kombit - Ismail Bej Vlorės! ...Kjo u pa qartė se: ishte njė komplot qė i bėhej shkencės dhe kulturės shqiptare! - Por, ja sėrish po ngre krye virusi i keq i kombit!

- Ja fakti tjetėr i hidhur: Bashkia heq pesė Heronjtė!!! Ėshtė fjala kėtu pėr hapin e “ri ” nga qyteti verior, Shkodėr.

Monumenti i "Pesė heronjve" nė Shkodėr do tė shkulet dhe nė vend tė tij do tė ndėrtohet njė shatėrvan. Vendimi ėshtė marrė ditėn e djeshme pas debateve tė ashpra mes anėtarėve tė Kėshillit Bashkiak...

- Monumenti qė ndodhet nė qendėr tė qytetit, nė rrethoren e vetme tė Shkodrės, ndėrtuar para viteve 80-tė, tashme ėshtė i tepėrt pėr atė vend!!! - Kėshtu, shkruan nė njė gazetė shqiptare!!! Monumenti ėshtė vendosur nė kėtė vend nė muajin gusht tė vitit 1984 dhe ėshtė vepėr e skulptorit, Shaban Hadri. Ndėrsa heronjtė janė vrarė nė gusht te vitit 1944, nė Vig-Mnele tė Mirditės.

- Kush ishin "Heronjtė e Vigut": Ahmet Haxhia, Ndoc Mazi, Naim Gjylbegu, Ndoc Deda, Hydajet Lezha.

- Pavarėsisht, se dikujt prej “demo(n )kratėve), mund tė mos i pėlqejė veprimtaria kundėrfashiste e heronjve tanė, kjo me siguri do t“u pėlqejė kundėrfashistėve tė tė gjitha kohėrave, prandaj zotėrinj “ tė nderuar” aspak nuk jeni duke e nderuar Shqipėrinė me kėto veprimtari kundėrnjerėzore dhe kundėrhistorike po aq edhe kundėrkombėtare! - Deri kur do tė mblidhni mendjen dhe ta hiqni nga kokat tuaja virusin e importuar nga qarqet mė reaksionare kudo nėpėr botė!

- Sa mė herėt tė shėroheni aq mė mirė pėr ju; por edhe pėr Shqipėrinė kaq shumė tė plagosur nga virusėt e huaj dhe sahanlėpirėsit e tyre!


Marrėveshja antikombėtare e Ahmet Zogut!

Marrėveshja Nikolla Pashiē - Ahmet Zogu e gushtit 1924


Shkruan: Dr. Shyqyri HYSI
Tiranė, 2 shtator 2008


Ahmet Zogu = Nikolla Pashiē

* * *

Gjatė rrjedhave tė historisė sė njerėzimit dhe historisė sonė kombėtare njihen disa marrėveshje tė fshehta, tė cilat pėr publikun e gjerė janė marrė vesh pas shumė kohėsh. Njė prej marrėveshjeve tė fshehta me pasoja tė rėnda kombėtare pėr shqiptarėt ėshtė marrėveshja Pashiē-Ahmet Zog e lidhur nė gusht tė vitit 1924. Njoftimet publike pėr kėtė marrėveshje pa dhėnė detajat e saj, fillimisht u botuan nė faqet e shtypit tė diasporės shqiptare nė Gazetėn “Dielli”. Mė e shpejtė pėr tė siguruar tekstin e kėsaj marrėveshje u tregua pala italiane, e cila brenda njė kohe relativisht tė shkurtėr siguroi tekstin nė dy kopje. Kopjen e parė e siguroi atasheu ushtarak italian nė Beograd, nė nėntor tė vitit 1925 dhe tė dytėn e pėrcolli pėr nė Romė mė 9 janar 1926, i ngarkuari me punė nė Tiranė Tomas Asereto. Historiografia shqiptare megjithėse ka patur dieni kėtė marrėveshje, nuk e ka publikuar pėr ta bėrė prezente.

Pas viteve nėntėdhjetė, marrėveshja ėshtė botuar e plotė nga studiuesit Marenglen Verli dhe Shyqyri Hysi. Studiuesi Marenglen Verli (drejtor i HI), nė mars tė vitit 2007, prezantoi faktin nė punimin “Kosova, sfida shqiptare nė historinė e njė shekulli” (faqe 126-140 me titull “Rreth njė marrėveshje tė A.Zogut tė vitit 1924”). Po tė njėjtin fakt nė muajin shkurt, tė po atij viti, pedagogu i universitetit tė Gjirokastrės, Shyqyri Hysi, e botoi nė monografinė “Rauf Fico shtetar dhe diplomat i shquar” (faqe 74-78, me titull “Marrėveshja Pashiē-Ahmet Zogu e gushtit 1924”).

Dokumenti i zbuluar nga studiuesi Marenglen Verli ėshtė nė gjuhėn italiane, ndėrsa dokumenti i bėrė prezent nga Sh. Hysi, ėshtė nė gjuhėn shqipe. E pėrmendim kėtė fakt pėr tė theksuar prezencėn e dokumentit nė dy forma. Pala greke qė ishte nė sinkron me Beogradin pėr ēėshtjen e Shqipėrisė, pasi u njoh me marrėveshjen, nxitoi dhe mori premtimet pėrkatėse prej Zogut. Pėr dijeninė e palės geke me kėtė marrveshje, na njofton M. Frashėri (Ministėr fuqiplotė i Shqipėrisė) nė vitin 1925, me anė tė njė telegrami tė dėrguar nga Athina nė Tiranė, nė tė cilin theksonte: “Kollokotroni ...mė bėri fjalė pėr do premtime qė paska bėrė z. Ahmet Zogu kur ishte nė Beograd”.

I pari shqiptar qė u njoh me kėtė dokument ishte diplomati gjirokastrit Rauf Fico, i cili mė 1928 ishte ministėr fuqiplotė i Shqipėrisė nė Beograd. Rauf Ficua gjatė bisedės me ish-Ministrin e Punėve tė Jashtme Jugosllave, Ninēiē, do tė dėgjonte pėr herė tė parė se “Zogu ishte kthyer nė Shqipėri nė bashkėpunim dhe me ndihmėn e Qeverisė sė Beogradit....se Zogu kishte firmosur me Qeverinė e Beogradit njė akord tė vėrtetė politik, duke premtuar nė shkėmbimin e Shėn Naumit”. Pas afro dhjetė vjetėsh nė vitin 1937 kur Ficua ishte ministėr fuqiplotė nė Athinė, gjatė debatit me palėn greke, pėr hapjen e shkollave private greke nė Himarė dhe shkollave publike nė gjuhėn shqipe nė Ēamėri, i pėrmendet edhe fakti se midis Zogut dhe palės greke kishte njė marrėveshje si ajo me jugosllavėt. Megjithatė deri mė sot njė marrėveshje e tillė nuk ėshtė publikuar, duke mbetur nė potencė ēėshtje pėr zbardhje.

Sutudiuesi i parė qė e ka trajtuar kėtė marrėveshje nė mėnyrė tė plotė ishte italiani P. Pastoreli. Dokumenti me 16 pika i marrėveshjes Pashiē-Ahmet Zogu, qė ai ka analizuar, gjendet nė AQSH nė gjuhėn italiane dhe konsiderohet njė tekst i plotė sikurse edhe ai nė gjuhėn shqipe, qė gjendet nė arkivin e MPJ. Pas tij edhe Avramovski pėrmend kėtė marrėveshje, por thekson se nuk ka asnjė dokument tė shkruar, ēka nuk ėshtė e vėrtetė. Mesa duket atėhere ai nuk e kishte mundėsinė pėr ta njohur kėtė dokument tepėr sekret.

Marrėveshja theksonte:

1.Shipėria impenjohet t’i bashkohet Jugosllavisė me bashkim personal.

2.Kryetar i shtetit shqiptar do tė jetė Ahmet Zogu, qė mė vonė do tė njohi dinastinė Caragiorgvitch.

3.Qeveria Jugosllave, me gjithė mjetet diplomatike dhe ushtarake, do tė njohi Ahmet Zogun si kryetar shteti ...dhe i atribuon me njė herė njė kontribut vjetor tė shtetit.

4. Ministria e Luftės Shqiptare do tė anullohet dhe Shqipėria heq dorė qė tė ketė njė ushtri Kombėtare.

5.Shqipėria do tė mbajė njė gjindarmėri aq tė fortė sa tė mbaj qetėsinė e brendshme tė vendit pėr tė ndaluar e ēfarosur ēdo lėvizje tė ngritur kundėra Ahmet Zogut dhe kundra regjimit tė vendosur prej tij.

6.Nė kėtė gjindarmėri do tė bėjnė pjesė edhe oficera rus tė ish ushtrisė tė Gjeneralit Ėrangel qė tashti ndodhet nė Jugosllavi. Qeveria Jugosllave do tė mbajė atė gjandarmėri me mjete financiare dhe armė.

7.Nė gjandarmėri mund tė hyjnė pėr tė shėrbyer edhe oficerat jugosllavė dhe tė tjerė qė qeveria Jugosllave do tė pranoi nė interes tė dy vendeve.

8.Midis Shqipėrisė dhe Jugosllavisė do tė stabilizohet njė bashkim doganal nė bazė tė sė cilės akordohet liri e plotė e importimeve dhe eksportimeve tė mallrave tė dy vendeve. Edhe transiti nėpėmjet kufijve tė dy vendeve do tė jetė i lirė pėr ushtarėt e dy vendeve.

9.Pėrfaqėsuesit e jashtėm Jugosllav do tė ngarkohen edhe pėr interesat e Shqipėrisė, e cila heq dorė qė tė mbajė zyra diplomatike dhe konsullata tė saja jashtė shtetit.

10.Qeveria shqiptare duhet tė deklarojė pranė Konferencės tė Ambasadorėve nė Paris qė tėrheq pretendimin e saj pėr sovranitetin mbi Manastirin e Shėn Naumit dhe Lokalitetet e Vermoshit e Klementit qė mbeten nė zotrimin e Jugosllavisė.

11.Kisha Ortodokse Shqiptare do tė tėrhiqet nga Patriarku i Kostandinopulit dhe tė bashkohet gjerarkisė Ortodokse tė Beligradit, kėshtu dhe Myftinia Myslimane Shqiptare, do tė varet nga ajo Jugosllave.

12.Qeveria shqiptare do tė heqė dorė nga njė politikė ngushtėsishtė kombėtare dhe nuk do tė interesohet pėr elementin shqiptar jashtė kufijve tė veta. Ajo impenjohet veē kėsaj qė tė mos pranoi nė tokėn e saj kosovarėt dhe elemente tė ditur dhe tė dyshimtė dhe segmentet e tyre kundėrshtare tė politikės jugosllave.

13.Pėr ēdo konēesion qė Shqipėria do tė bėjė vendeve tė tjera ajo ėshtė e detyruar tė marrė pėlqimin nga Jugosllavia.

14.Nė qoftėse Jugosllavia ėshtė nė luftė me Bullgarinė dhe Greqinė, Qeveria Jugosllave, do tė ketė tė drejtėn tė rekrutojė nė Shqipėri njė ushtri prej 25 mijė vullnetarėsh me qėllim pėr t“i pėrdorur nė frontin bullgaro-grek. Nė rast gjendje lufte midis Italisė dhe tė Greqisė kundrejt Shqipėrisė, ushtria, jugosllave do tė ketė tė drejtė tė okupojė gjithė tokėn shqiptare pėr t’i siguruar kėshtu Shqipėrisė gjithė tokėn e saj nga invadimi eventual italian ose grek.

15.Qeveria Shqiptare nuk mund t“i deklarojė luftė asnjė shteti pa pėlqimin preventiv tė Jugosllavisė.

16.Ky traktat ėshtė sekret dhe nuk mund tė zbulohet e tė shtypet pa pėlqimin e dy anėve”.


Vlen tė pėrmendim se kjo marrveshje ėshtė kontestuar prej disa studiuesėve. Pas vitit 1990 nė disa shkrime mbrohet ideja e hedhur nga Foreign Office, se kjo marrėveshje ėshtė hedhur pėr konsum diplomatik prej MPJ Jugosllave pėr ta vėnė Zogun nė pozita. Gjithėsesi mbetet njė dokument arkivor qė kėrkon njė angazhim tė veēantė, sikurse ėshtė fakt qė disa pika tė saj Zogu i zbatoi me pėrpikmėri.

Duke e dėrguar pėr herė tė parė nė faqet e shtypit shqiptar kėtė marrėveshje, tė padekonspiruar pėr publikun e gjerė mė parė, nuk synohet as denigrimi as rivlerėsimi i figurės sė Zogut, por informimi objektiv, i diplomacisė, politikanėve dhe publikut tė gjerė shqiptar. Le tė shpresojmė se dokumenta tė tilla origjinale, tė pabotuara mė parė, do t’u shėrbejnė sadopak studjuesve tė kėsaj periudhe.


Paralelizmi skizofrenik i OMONIA-s greke

(Reagim)Shkruan: Mona AGRIGOROAIEI
20 gusht 2008

Grekomėdhenjtė dhe shqipfolėsit tė rretheve progreke tė mbledhura nė organizatėn terroriste antishqiptare "OMONIA" i kanė paraqitur qeverisė shqiptare kėrkesėn e zyrtarizimit tė gjuhės greke si gjuhė tė dytė zyrtare nė Republikėn e Shqipėrisė, "ashtu sikurse Maqedonia pėrdor gjuhėn shqipe si gjuhė zyrtare".!!

Kėto zėra tė propagandės sulmuese grekomadhe pėr pėrvetėsimin (pushtimin) e tė ashtuquajturit Vorio-Epir, kanė shkelur me vetėdije e me dy kėmbėt Kushtetutėn dhe ligjet mė themelore tė Republikės sė Shqipėrisė. Ata synojnė qė autoritetet e shtetit shqiptar t'i paraqesin nė sytė tė ndėrkombėtarėve si pushtues tė atyre trojeve qė s'ka mundur Greqia antishqiptare t'i kolonizojė pas vėrshimeve ushtarake tė viteve 1912-1913, bile si pushtues qė s'respektojnė fare tė drejtat e minoritetit grek qė gjoja "lufton" pėr kėto tė drejta!

Kjo fushatė dezinformative qė Greqia me qarqet e saj po e thurr pa u ndalur qė vite me radhė bėn pjesė taktike tė operacioneve pėrbėrėse tė planit "Megali Idheja", qė kufirin e shtetit grek ta zgjerojnė me agresion deri nė lumin Shkumbin. Para se tė flasin ata pėr "Vorio Epir" pėr tė zhurmuar me gėnjeshtra opinionin publik ndėrkombėtar, duhet tė flasin pėr pushtimet e tyre tė Ēamėrisė shqiptare dhe trojes sė Kostur-Konicė-Follorinės (afėr Ēamėrisė), pėr spastrimet etnike dhe masakrat ndaj popullatės shqiptare kudo ku ka shkelur hordhinė greke!

Pra, populli shqiptar autokton nėn Greqi ėshtė i kolonizuar nė ato treva, Athina nuk ia njeh tė drejtat e pronave tė veta nė Ēamėri, kurse minoriteti shqiptar (emigrantėt) ėshtė i diskriminuar, i pėrbuzur, i nėnshtruar asimilimit dhe kurrė anasjelltas. Minoriteti grek nė Shqipėri ka tė gjitha tė drejtat e pėrcaktuara nga konventat ndėrkombėtare dhe privilegje qė janė shprehje tė mirėkuptimit tė kombit shqiptar, qė kurrė nuk ka trajtuar asnjė minoritet nė mėnyrė nėnshtruese dhe kurrė nuk ka pushtuar treva qė i pėrkasin ndonjė kombi tjetėr. Mirėpo, si pasojė tė servilizmit dhe nėnshtrimit tė disa pjesėve tė autoriteteve shqiptare, kėto tė drejta dhe privilegje janė shpėrdorura lirisht dhe pa asnjė masė ndėshkimi prej atyre antishqiptarėve qė ndjekin veprime antishtetėrore ndaj Shqipėrisė, siē ėshtė organizata OMONIA! Llogarisim kėtu faktin se kjo organizatė vepron nė mėnyrė antikushtetuese nė shumė drejtime, duke nxitur nė urrejtje etnike dhe nė cenim tė kufijve shtetėrorė tė shtetit shqiptar.

Paralelizmi i vendosur midis grekeve tė jugut tė Shqipėrisė dhe shqiptarėt e kolonizuar nėn IRJM ėshtė gurin e dytė i hedhur kundėr popullit shqiptar. Popullata shqiptare qė ėshtė banuese autoktone e trevave shqiptare tė Luginės sė Vardarit nuk mund tė krahasohet me grekėt tė jugut tė Shqipėrisė, sepse grekėt nuk janė tė kolonizuar nė Shqipėri, kurse shqiptarėt nėn IRJM nuk janė minoritet, por pikėrisht popullatė tė kolonizuar.

Shumė prej atyre qė OMONIA i cilėson si "grekė" nė fakt nuk janė fare grekė, por viktima tė greqizmit apo pėrfitues tė kėtij procesi i ndjekur pėr asimilimin e shqiptarėve. "Rritja" e numrit tė grekėve nė jug tė Shqipėrisė ėshtė artificiale, sipas thjeshtėzimit dezinformativ "ortodoks"= "grek" Kjo zhvillohet me fuqi tė madhe te popullata arumune, qė ėshtė nė presion tė vazhdueshėm e deklarimit tė saj si greke. Pastaj tė mos harrohet pėr privilegjet qė Greqia po I akordon atyre qė "papritmas" ndryshojnė kombėsinė. Po rata qė p.sh. po pretendojnė se Himara ėshtė greke nė bazė tė kėtyre privilegjeve, nė veēanti klika e Vasil Bollanos me shokė, harrojnė se prindėrit dhe gjyshėrit e tyre kanė qenė shqiptare dhe se, nėse ata po deklarohen si "grekė", po shkelin mbi gjakun e paraardhėsve tė tyre duke mohuar identitetin e vet. Kėshtu qė, kėrkesa pėr zyrtarizimin e gjuhės greke nė Shqipėri, e mbėshtetur nė pretendimet fantaziste tė propagandės mbi pėrmasat e kėtij minoriteti, synon pėrforcimin e greqizimit nė jugun e Shqipėrisė dhe u shėrbėn edhe pushtuesve dhe kolonizatorėve sllavomaqedonas.

Realisht, grekėt nė Shqipėri nuk pėrbėjnė nė asnjė rreth tė shtetit shqiptar njė kompaktėsi dhe njė autoktoni tė njėjtė siē kanė shqiptarėt nė trojet e pushtuara nėn IRJM. Ėshtė njė gabim trashanik i forcave politike shqipfolėse nė Luginėn e Vardarit nėn "Maqedoni" (pėr)uljen e statusit tė shqiptarėve nė atė tė njė minoriteti me "tė drejta" sipas "marrėveshjes sė Ohrit", njė "gabim" i bėrė qėllimisht prej atyre qė lirė u kanė shitur lėkurėn e tyre sllavėve dhe qė u konvenon ujqėrve grabitqarė dhe bashkėpunėtorėve tė tyre bastardė, pėr tė mbajtur popullin shqiptar nėn putrat e shtetit artificial dhe kolonial sllavomaqedonas. Zyrtarizimi i gjuhės shqipe nė IRJM jo vetėm qė nuk i pėrputhet statusit kolonial tė shqiptarėve, por edhe ashtu do tė bėhet i cunguar, vetėm nė bazė tė falsifikimeve statistikore tė numrit tė shqiptarėve atje dhe pas fushatave tė vazhdueshme tė shkombėtarizimit tė shqiptarėve. Sot, nė qytetin e alfabetit – Manastir mezi po flitet shqip, kurse nė kryeqytetin e Kosovės historike – Shkupi, balanca demografike ėshtė e shndėrruar nė favor tė maqedonasve, tė prurė atje nė bazė tė politikave kolonizuese sllave. Shumė shqiptarėve iu morėn pronat e tokat, u deklaruan "turq" dhe u dėbuan nė Turqi apo thjesht u asimiluan, duke humbur gjuhėn e identitetin. Nėse marrim parasysh kėto konstatime, del se vazhdimėsia e qėndrimit tė shqiptarėve nė kuadrin e krijesės kolonialiste sllavomaqedonase ėshtė vrasėse. Nėse nė Kosovė bashkėsia ndėrkombėtare ngul kėmbė qė tė pėrdorėt pakon e Ahtisaarit pėr serbėt, ky pako duhet tė pėrdoret pėr shqiptarėt e kolonizuar nėn IRJM, Serbi, Greqi, Mali i Zi. Ky pako mohon e drejtėn e vetėvendosjes sė shqiptarėve nė Kosovė dhe ėshtė e padrejtė, por gjithsesi privilegjet qė u akordohen serbėve duhen akorduar fillimisht edhe shqiptarėve nė tokat e sipėrcekura, si hap ndėrmjetės deri nė ribashkimin e Shqipėrisė.


Deri kur politikanėt shqiptarė dhe mjetet e informimit qė janė nė shėrbim tė tyre do tė heshtin pėr aksionet e forcave ēlirimtare?!

Shkruan: Fadil SHYTI
Suedi, 7 gusht 2008

Nė shtypin shqiptar, pikėrisht nė web-faqen DERVINA, e publikuar mė datė 2008-08-06 12:13:04 u lėshua kjo:

KOMUNIKATĖ

Struktura Inteligjente e FBKSH, Sigurimi Kombėtar Shqiptar (SKSH) ka arritur tė zbulojė se i shumėkėrkuari i Tribunalit tė Hagės, krimineli Ratko MLADIC, ndodhet nė malet e malėsisė sė Kumanovės…

…Nuk po e komentoj mė gjatė komunikatėn nė fjalė pėr faktin qė po e japė tė plotė sėrish nė kėtė:

REAGIM

Ndaj gazetės ”Shekulli” e cila pas disa orėsh e publikoi, po atė ditė, pas disa orėsh; Mėrkure, 06 Gusht 2008 17:52:00

- Njė njoftim se kinse zbulimin e kriminelit Ratko Mladiē,e paskan lajmėruar gazetat e huaja, prej dy burimeve: ”prej burimeve anonime dhe prej ish- truprojės sė Mladiēit”, - i cili po negocion pėr tė marrė shpėrblimin prej 5 milionė dollarėsh, qė Tribunali i Hagės ka dhėnė pėr ēdo person i cili ndihmon nė arrestimin e gjeneralit, thotė se policia duhet tė shpejtojė pėr ta arrestuar, pasi Mlladiē ėshtė shumė i sėmurė.

Duke bėrė kėtė njoftim ”epokal” gazeta ”Shekulli” ”harron” tė cekė burimin mė tė sigurt dhe mė tė besuar , pra, burimin autokton shqiptar , cili njofton nga:

KOMUNIKATA:

”Pesė oficerėt madhorė tė SKSH, gjatė pėrpjekjes sė tyre pėr ta arrestuar kriminelin MLADIC i cili ėshtė i veshur si bari dhe i shoqėruar nga 300 paramilitarė tė bandės kriminale „Car Lazarėt“, janė konfrontuar me banditėt serbė dhe nuk kanė arritur me sukses ta pėrmbushin misionin e tyre qė iu kishte ngarkuar Shefi i Drejtorisė Qendrore tė SKSH, Prof. Dr. Ēlirim PRESHEVA” - pra, sipas kėsaj komunikate, Sigurimi Kombėtar Shqiptar (SKSH)u konfrontua me kriminelėt gjakatarė serbo-ēetnikė, nė male.

- Prandaj, revolton fakti qė deri kur politikanėt shqiptarė dhe mjetet e informimit qė janė nė shėrbim tė tyre do tė heshtin apo do tė hedhin pluhur ”harrese” mbi aksionet e forcave ēlirimtare?!

Kujtoj, se ėshtė e drejtė e ēdo radioje, gazete, apo televizioni tė merr informata tė sakta nga burime tė ndryshme dhe t“i transmetojė ato, brenda dhe jashtė atdheut, por nuk ėshtė nė nderin e askujt qė tė krijojė huti nė opinion, duke u ushqyer me ndihmėn e qarqeve tė huaja dhe t“i injorojė faktorėt politikė dhe ushtarakė shqiptarė!

Kėshtu, dikur kanė heshtur apo kanė mallkuar gjatė fundit tė viteve 90-ta, ndaj UĒK-sė, heroike, politikanėt pacifistė shqiptarė, dhe mediat shqiptare, tė cilat fatkeqėsisht ishin servile ndaj tė njė politike tė ēoroditur kundėr-kombėtare!

...Por, heshtja dhe mallkimet e tyre u mbuluan me turp, kėshtu do tė ngjajė kurdoherė me tė gjithė ata qė bien nė kėto skllavėri “shpirtėrore”, “kulturore” dhe “politike”!

Njė filozofi e urtė popullore na mėson: “heshtja, ėshtė pajtim me tė keqen”!
Kujdes zotėrinj!

Mos u pajtoni me tė keqen, pa edhe nėse ėshtė qepur tek ju si mish i keq, nė trupin tuaj!


Ēohu Ismail Bej nga varri!

Shkruan: Roland QAFOKU
Tiranė, 29 korrik 2008

Ismail Bej! Kur pas pak muajsh mbushen 90 vjet nga ikja jote nga kjo botė, po tė nisim njė letėr. Nė fakt nuk ėshtė parė e dėgjuar t’i dėrgosh letėr njė tė vdekuri, po ē’t’i bėsh Ismail Bej. Ndodhin ca si shumė paudhėsi kėtej nga bota jonė dhe kur nuk gjejmė fjalė t’ua themi tė paudhėve, po u drejtohemi tė vdekurve.

Kjo ėshtė njė letėr qė dėrgohet pėr njė tė vdekur, por qė u vlen mė shumė tė gjallėve. Njė letėr qė t’i s’do ta kėndosh kurrė Ismail Bej, por tė gjallėve ama do t’ua trazojė frymėn. Do t’i vėrė ca nė sedėr, do t’ua pėrdredhė mendjen. Shpresojmė tė ndodhė kėshtu, nė ndodhtė e kundėrta haram e paēin tė gjithėn.

Ismail Bej! Njė gjė e tmerrshme ka ndodhur kėtej botės sė gjallė. Nja tetė shqiptarė qė i thonė vetes pedagogė, profesorė apo dhaskalė si nė kohėn tuaj, nė njė nga ditėt e fundit tė korrikut, nė njė ditė kur universiteti nuk ka asnjė student nėpėr kėmbė, nė njė ditė kur tė gjithė shullohen nė plazh dhe qė vetėm pėr shkollė nuk duan t’ia dinė, papritur e papandehur na kanė mbajtur njė mbledhje, kanė ngritur pėrpjetė njė karton dhe hop: Kanė votuar pėr heqjen e emrin tėnd nga universiteti i qytetit tė Vlorės. Qytetit qė ti linde, u rrite dhe bashkė me veten rrite edhe Shqipėrinė si atė ēast qė pėrpara se tė vdisje shkrove me njė dorė duke u dridhur por me zemėr gur “se nuk bėra pasuri t’ia lija trashėgim Shqipėrisė, por po ju lė atdhe”.

Ne qė tė thirrėm pėr dekada babai i kombit, gati pėr njė ēast u shndėrrove njė hiē nga ca injorantė qė emrin tėnd e vėnė nė tė njėjtin kandar me dėftesat e shkollės qė i lėshojnė si shitėsja e byrekėve. Dhe a e di Ismail Bej se ēfarė argumenti tė fortė kanė dhėnė ata tė tetė? Ja, po ta them unė: Ti nuk paskėshe fare kontribut pėr arsimin shqiptar dhe mė e ēuditshmja fare, ky universitet ėshtė ndėrkombėtarizuar aq shumė sa emri yt ėshtė shumė i vockėl pėr t’i vendosur pas emrit Universitet.

Nė fakt ty tė mjaftonte vetėm ajo ngritje madhėshtore e flamurit nė ballkonin e shtėpisė dykatėshe nė Vlorė nė atė 28 Nėntor pėr tė tė quajtur shqiptarin mė me kontribut nė historinė e shtetit shqiptar. Po ku duan t’ia dinė ata pėr kontribute kėsillojėsh.

Kėtyre profesorėve sė paku do t’u vinte turp nga vetja vetėm nėse do tė lexonin jo shqiptarė, por historianin turk Nexhip Alpan se ē’thotė pėr ty. Nė librin e tij historik Alpan nėnvizon se Ismail Qemali ra nė sy nė vitin 1871 pikėrisht nė zemėr tė Turqisė osmane se paraqiti nėpėrmjet tė tjerėve tre kėrkesa tė njėpasnjėshme pėr hapjen e shkollave shqipe. Apo kur mė tej i njėjti historian turk shton se Ismail Qemali, edhe pse pjesė e administratės osmane mori pjesė nė njė mbledhje tė rilindėsve shqiptarė nė Stamboll pėr tė krijuar alfabetin shqip. Po ē’rėndėsi ka pėr ata tetė profesorė ky kontribut? Ata nuk e duan emrin tėnd edhe pse historia shqiptare dhe turke ėshtė shkruar me fakte kokėfortė. Megjithatė ne themi se ti Ismail Bej nuk ishte thjesht njė njeri i duhur nė ēastin e duhur.

Ata qė tė hoqėn ty emrin nga universiteti nuk e dinė se historianėt turq kur shkruajnė biografinė tėnde, bri emrin tėnd shėnojnė kėto cilėsi: vali i denjė, diplomat, deputet, udhėheqės shteti, mendimtar dhe kryetari i parė i shtetit shqiptar. Nuk e dinė se historianėt turq shkruajnė se gjyshi yt ishte kushėriri i Ali Pashė Tepelenės dhe luftoi kundėr grekėve pėr tė mbrojtur Shqipėrinė jugore.

Nuk e dinė se gjyshin tėnd tė cilit ti i kishe ngjallur emrin e kishin syrgjynosur grekėt pse luftonte pėr pavarėsinė e Shqipėrisė kur shumica e shqiptarėve nė atė kohė nuk e dinte se ēdo tė thoshte shtet dhe pavarėsi.

Nuk e dinė se historianėt turq pėrsėri shkruajnė se ti njihje shkėlqyeshėm greqishten e vjetėr, latinishten, italishten, frėngjishten, osmanllishten turqishten dhe natyrisht edhe shqipen me tė cilėn fole atė 28 Nėntor tė bekuar. Nuk e dimė sa nga kėto gjuhė dinė ata profesorė qė votuan pėr ty. Por dimė me siguri qė gjuha jote e folur njė shekull mė parė ėshtė shumė e bukur se e tyre.

Nuk e dinė se karrierėn ti Ismail Bej e nise si pėrkthyes nė ministrinė e jashtme turke por qė diplomacia jote sishte vėnė nė shėrbim tė ēėshtjes shqiptare.

Nuk e dinė se po kėta historianė turq shkruajnė se qė nė 1865 nisi tė punonte pėr pavarėsinė e Shqipėrisė duke krijuar njė klub nė Stamboll bashkė me Konstandin Kristoforidhin.

Nuk e dinė qė pėr kėtė arsye oborri perandorak e dėrgoi nėnprefekt nė Bullgari.

Nuk e dinė se pėr cilėsi shumė tė veēantė ti Ismail Be u emėrove sekretar i pėrgjithshėm i ministrisė sė jashtme turke.

Nuk e dinė se pikėrisht duke shfrytėzuar dhe mbajtur kėtė detyrė hartove projektin e njė Shqipėrie tė pavarur dhe ky dokument ku u zbulua bėri qė ty tė internonin nė Kytaha tė Turqisė.

Nuk e dinė as kur tė shpunė vali nė Siri dhe ti ishe homolog me Vaso pashė Shkodranin qė nė atė kohė ishte vali nė Liban.

Nuk e dinė se vetėm pėr kėto cilėsi arriti tė emėrohet si kėshilltar diplomatik i sulltanit dhe kėtu shfrytėzoi rastin pėr tė propozuar ndėrtimin e hekurudhės Durrės-Stamboll. Ismail Bej, ne edhe sot pas 100 vjetėsh nuk e kemi kėtė hekurudhė.

Nuk e dinė as kur u emėrove vali i pėrgjithshėm i Libisė por qė nga Tripoli shkove nė Evropė pėr tė punuar pėr pavarėsisė e Shqipėrinė.

As kur u zgjodhe deputet dhe nė parlamentin turk mbajė fjalime tė menēura pėr reformimin e shtetit turk qė do tė sillte edhe ndėrtimin e Shqipėrisė.

As kur mė 28 Nėntor tė vitit 1912 shpalle Shqipėrinė e pavarur. As kur u dorėhoqė si shkak i luftės sė parė ballkanike. As kur u detyrove tė largohesh nė Itali si njė i syrgjynosur.

Nuk e dinė as qė vdekja jote ka ardhur si pasojė e njė helmimi nė ushqim vetėm pak minuta pėrpara njė konference duke lėnė pas misteret qė shoqėrojnė tė gjithė burrat e shtetit shqiptar. Nė mos i kanė vrarė, i kanė helmuar i kanė tradhtuar, njė herė tė vetme duhet t’ua kenė hequr emrin, varrin, apo dhe eshtrat duke mos i lėnė rehat nė tė gjallė e nė tė vdekur.

Po ēfarė ėshtė kjo Ismail Bej? Zhgėnjim pėr Shqipėrinė dhe shqiptarėve qė ua le me amanet? Jo Ismail Bej, ky nuk ėshtė zhgėnjim. Zhgėnjim pėr mua ėshtė kur kombėtarja e Shqipėrisė humbet nė futboll pas njė loje tė mirė kundėr Turqisė. Ky Ismail Bej ėshtė thjesht papėrgjegjshmėri e kohės qė po kalojmė. Ėshtė njė megaturp, pėr ata qė ngritėn kartonat, pėr ata qė hodhėn firmėn, por edhe pėr ne nėse do tė lejojmė njė maskarallėk tė tillė. Qė ngjan me atė justifikimin e nipit tėnd Eqrem Bej Vlorės qė kur bėnte ndonjė gabim thoshte se pėr tė mos mė ngrėnė, duhet tė ulėrija bashkė me ujqėrit.

Emri yt ėshtė po aq i lartė, po aq i madh sa dhe vetė jeta jote. Ti ishe dhe mbetesh babai i kombit tonė dhe emri yt ėshtė nė majė tė historisė sė Shqipėrisė sado qė ca profesorucė ta heqin nga balli i godinės sė njė universiteti qė vlerėn mė tė madhe qė kishte ishte emri yt. Nėse ata qė duan ta ēojnė deri nė fund heqjen e emrin tėnd, na mbetet vetėm njė gjė: tė lutemi qė Zoti tė prishė rregullin njerėzor. Qė ti Ismal Bej tė ēohesh nga varri. Pastaj ti e di vetė se ē’bėn.


Eurot e marres pėr “heronjtė” e pavarėsisė

Hatri i pavarėsisė, deputetėt e Kosovės - tė zgjedhurit e popullit, zgjodhėn kėsaj radhe ta shpėrblejnė vetveten, me nga hiē mė pak se 500 euro, pėrveē pagave tė majme qė marrin, plus mėditjeve marramendėse pėr “punėn” qė e bėjnė

Ernest LUMA
Prishtinė, 21 korrik 2008

Fundjava qė iku u mbyll me njė marre tė madhe nė Parlamentin e Kosovės. Pėrjashtuar deputeten Vlora Ēitaku, tė gjithė tė tjerėt, nga mazhoranca dhe nga opozita, ishin tė njė goje pėr tė gėzuar privilegjin e punės pėr pavarėsinė, me nga 500 euro plus, si shpėrblim “pėr djersėn e derdhur, kohėn e humbur dhe mundin e dhėnė” nė pėrgatitjet pėr 17 Shkurtin e kėtij viti, Ditėn e Shpalljes sė Kosovės shtet sovran e i pavarur.

Askush s’e kundėrshtoi, kurse tė gjithė e miratuan unanimisht vendimin e Kryesisė sė Parlamentit pėr nga njė kaēik shtesė pėr pavarėsinė, qė, pėrkthyer nė gjuhėn e pushimeve verore, i bie nga njė yll mė shumė nė hotelet apo standardet e pushimeve pėr sivjet, pėr secilin deputet.

E gjithė kjo ndodhi nė emėr tė kontributit pėr bėrjen e pavarėsisė. Personalisht kam pritur reagime, sė paku morale, nga tė zgjedhurit e popullit tė Kosovės pas kėtij vendimi. Por, kjo nuk ndodhi.

Nga tė gjitha paraqitjet televizive dhe publikimet faqeve tė gazetave, kundėr kėtij devijimi tė rėndė moral tė deputetėve tė Kuvendit tė Kosovės, doli vetėm njėra prej tė 100 e kusurve, Vlora.

E vetmja qė e kundėrshtoi publikisht dhe qė kėrkoi revidimin e kėtij vendimi. Megjithatė, “e pafuqishme” pėrballė heshtjes sė 99 pėr qind tė tė tjerėve, edhe ajo ėshtė “detyruar” qė kėsaj vere t’i hajė plus 500 euro, pėrkundėr vullnetit tė saj tė mirė.

Nuk e di se kush nga Kryesia e Kuvendit tė Kosovės e pati idenė, por e di qė tė gjithė sė bashku ranė dakord, pa zhurmė, fjalė, polemika e kundėrshtime, qė nga buxheti i Kosovės t’i skajojnė xhepave tė tyre nga 500 euro shtesė.

Nė atė moment m’u kujtuan mijėra familje tė dėshmorėve, fėmijė jetimė, tė martirėve tė kombit, familjarė tė tė zhdukurve, invalidė tė luftės sė UĒK-sė e veteranė tė saj – pa vende pune, pa kulm mbi kokė, e me darkė tė munguar nė sofrat e tyre; m’u kujtuan minatorėt e Trepēės dhe familjet e tyre (qė nė fundin e viteve ‘80 i quanim heronj tė nėntokės dhe nderi i vendit, atėherė kur kishte greva dhe protesta tė thyrjeve tė mėdha); m’u kujtuan mijėra mėsimdhėnės tė Kosovės qė pėrgjatė viteve ’90 ishin shtylla e pėpjekjeve pėr shtet dhe republikė dhe qė punėn e tyre e bėnė me dhe pa bukė, e shpesh me nga njė gjysmė kėpuce; m’u kujtuan dhjetra mijėra pensionistė tė Kosovės, qė s’i kanė paratė pėr ilaqe deri nė fund tė muajit… Me njė fjalė, m’u kujtua populli i Kosovės, qė ėshtė mbi dy milionė njerėz dhe qė pėrbėhet nga kėto kategori qė i pėrmenda mė lart.

Edhe kėta janė njerėzit qė punuan pėr pavarėsinė. Bile qė punuan e dhanė mė shumė se tė gjithė 100 plus 20 depuetėt e Kuvendit tė Kosovės pėr Ditėn e Pavarėsisė.

Ndoshta po mė ngatėrrohet demokracia jonė parlamentare, ose nuk po marr vesh nga procedurat parlamentare, por ishte e vėshtirė qė tė gjej ndonjė formulė qė ta vė nė korniza tė ndershmėrisė vendimin e Kuvendit tė Kosovės, pėr t’i gėlltitur tė zgjedhurit e popullit secili nga 500 euro bakshish “prej shpie” kėsaj vere, nė emėr tė pavarėsisė.

Megjithatė, ata janė tė zgjedhurit e popullit dhe ata vendosin vetė. E kanė nė dorė vendimin dhe implementimin. Gjithashtu, edhe paratė. Dhe mund t’i shkrryejnė si tė duan. Sikurse bėnė kėsaj vere.

Ironia u bė edhe mė e thellė, kur u tha se kjo ėshtė njė shumė simbolike pėr punėn e madhe tė deputetėve, tė bėrė nė tė mirė tė pavarėsisė sė Kosovės. Sa palidhje.

100 mijė euro, simbolikisht do tė shpenzoheshin mė mirė sikur nė emėr tė sakrificės pėr pavarėsinė t’u ndaheshin 200 familjeve mė skmanore tė kategorive qė pėrmenda mė lart, nga 500 euro secilės: dhjetė familjeve tė dėshmorėve, dhjetė familjeve tė tė zhdukurve, dhjetė familjeve tė invalidėve; dhjetė familjeve tė veteranėve; dhjetė familjeve tė minatorėve; dhjetė familjeve tė arsimtarėve; dhjetė familjeve tė ish-deputetėve tė 2 Korrikut e 7 Shtatorit 1990, dhjetė familjeve pensioniste e kėshtu me radhė.

Por, kjo nuk ndodhi. Hatri i pavarėsisė, tė zgjedhurit e popullit, zgjodhėn kėsaj radhe ta shpėrblejnė vetveten, me nga hiē mė pak se 500 euro, pėrveē pagave tė majme qė marrin, plus mėditjeve marramendėse pėr “punėn” qė e bėjnė.


...Kah po shkon shoqėria shqiptare, pse po degjenerohet dhe pse po lėngon ajo?!

Shkruan: Fadil SHYTI
Suedi, mė 20 korrik 2008

Tek po kuvendoja me njė shok idealesh ēlirimtare, fillim-biseda me tė, mė nxiti tė shkruaj kėtė shkrim.

- Derisa, i thosha qė biblioteka jote po duket e kapluar nga dielli nė perėndim...; Ay, po me atė filozofi jetėsore dhe poetike ma ktheu: “po, mirė nga natyra, ndėrsa, prej ca “njerėzve” po mė vjen gėrdi”!

- Mirė thua -ia ktheva, sepse marrėzira, turpe e krime tė mėdha po bėhen sot, nė shoqėrinė shqiptare!

- Mendoj, qė tė gjitha kėto po burojnė nga, sistemi i kalbur kapitalist, ky sistem i ka kalbur edhe kokat e "njerėzve"! Prandaj, Shqipėrisė sė sotme “demokratike” tė plagosur nga satrapėt e brendshėm dhe tė jashtėm; mjerisht po i vjen era turpe, dhe krime tė papara ndonjėherė nė trojet e saj etnike!

Po, kėtė detyrė e ka sistemi i kalbur- ma ktheu shoku im! Me atė rast i fola bashkėbiseduesit tim qė para ca ditėsh mė ka befasuar dhe gėzuar njė emision nė RTSH-, nga rinia shqiptare dhe disa intelektualė: psikologė dhe filozofė (emrat nuk po mė kujtohen)…

Aty, u bė njė debat ku rinia u nda nė dy pole idesh, kundėrthėniesh mospajtuese: rinia pėrparimtare qė i mbronte vlerat e familjes shqiptare dhe grupi tjetėr "kokėshkretė", qė i mbronte kinse “vlerat” evropiane dhe mė tej.... -Po, beso , sikur tė shėtisim njė ditė rrugėve tė qyteteve tona, "vdekja" do na vjen prej syve tė tillė” siē, ka thėnė shkrimtari ynė i madh R. Qosja - shtoi shtoj shoku im!

Pikėrisht, nė atė emision pedagogjik, nga njė student u citua ideja e Marksit tė madh qė: ”Konflikti, ėshtė burim i sė resė”!...

Aty, u shtruan gjithashtu shumė elemente realiste tė prekshme, pėrse sot shoqėria shqiptare po lėngon kaq shumė?!

Profesorėt e nderuar, e shtruan fort mirė idenė e qėlluar, pėr faktin qė ndryshimet e mėdha nė “ tranzicion” , (tė cilat unė do t“i quaja ndryshime nė shėrbime tė reaksionit tė brendshėm dhe tė jashtėm), kanė evoluar shumė elemente tė sė kaluarės sonė tė cilat kishin burime tė forta nga tabani kombėtar.

Prandaj, dashur o padashur, po bien ndesh dy gjenerata e mė shumė, rreth pikėpamjeve mbi jetėn: traditėn, zakonet, besėn, nderin, artin, kulturėn, shkencėn etj!

Pėrderisa, grupi i parė e mbronte idenė se familja ėshtė qeliza e parė e shoqėrisė sonė, ajo ėshtė orientuese, vlerėsuese, ndihmėse pėr realizimin e pikėsynimeve tona jetėsore, prandaj duhet jetuar nė harmoni tė plotė, pranė saj -pra, familjen ta kemi busullė tė parė nė orientimet tona gjatė jetės; grupi tjetėr e mbronte idenė e ”pavarėsisė personale” , kinse pėr tė ecur vet pėrpara nė jetė, si model evropian, duke e parė familjen si pengesė pėr kėto objektiva!!!

Nga kjo konstatoj qė: sa larg ka shkuar ideja e ēoroditur e “modernistėve” qė, pa menduar gjatė , ta nėnvlerėsojnė dhe ta injorojnė, por, nė disa raste edhe ta mohojnė bėrthamėn e parė tė jetės sė tyre-familjen e cila pėr njerėzit qė mendojnė gjakftohtė dhe pastėr, pėr njerėzit qė se kanė trurin tė turbulluar nga elementet e ndikimeve tė huaja, nga “byku” i tė shirave tė huaja; kjo ėshtė hiq mė pak se bėrthama e parė e shenjtė e kombit; kur kjo familje ka baza tė forta , tė shėndosha morale, atdhetare etj…

- Kur jemi kėtu tek kjo temė kaq madhore; kujtoj faktin qė; nė vitin 2003, kur isha nė vizitė tek luftėtarja anti-fashiste dhe ish-udhėheqėsja e Shqipėrisė Socialiste, Nexhmije Hoxha, e ruaj njė kujtim tepėr tė ēmuar jetėsor, e ruaj prej saj, njė kujtim -kėshillė tė paharruar, tė ofruar si dhuratė; derisa, po bisedonim pėr ca probleme jetėsore, Ajo, midis tė tjerash mė tha: ”Familja ėshtė e shenjtė, familjen duhet ta ruajmė si sytė e ballit”!...

-Ėshtė pėr t“u theksuar dhe kjo: qė, gjatė bisedės sė ngrohtė vėllazėrore, nga bashkėbiseduesi jo fort zor mund tė kuptohej se sukseset shumėvjeēare tė familjes tė saj, fillimisht bazėn e kishin tek njė organizim i drejtė , i thuktė, tek njė organizim i bazuar nė norma tė pastra morale, pėrparimtare, por edhe nga marrėdhėnie tė sinqerta tė lidhura si gjerdan fishekėsh nga dashuria dhe pėrgjegjėsitė familjare; tė drejtuara nga gjeniu, Enver Hoxha; ku vendin e merituar dhe respektin por, edhe detyrat qė shtroheshin pėrballė jetės, i kishte secili anėtar i familjes; natyrisht duke i respektuar normat morale dhe ligjore tė shqiptarisė dhe tė kohės.

Mbase, duke e parė edhe nė dritėn e realitetit dhe tė arsyes, populli ynė thotė: ” zhvillimi dhe pėrparimi i njė individi, bazėn fillestare pėr tė ecur mė tej e ka pikėrisht nga familja e tij”!

Nė tė kundėrtėn, individi, zor e ka tė ecėn pėrpara sigurt, drejt zhvillimit me hapa tė mėdhenj dhe tė sigurt jetėsor!
Nė kėtė shkrim, nuk e mora rastėsisht, si shembull pozitiv, familjen e tė madhit, Enver; e cila si shumė familje atdhetare, u bėri sfida kohėve me “diell dhe me stuhi”, duke e kryer me nderė dhe devotshmėri ndaj atdheut dhe popullit, misionin e tyre pėrballė jetės.
Nė Shqipėrinė Socialiste bėhej pėrpjekje me tė madhe, pėr ta kultivuar e pėrmirėsuar traditėn e pastėr morale!
Kjo, madhėshti e natyrshme popullore, bėri qė kjo tė paraqitej kudo nė sferat e jetės: nė gjuhė, nė art, shkencė, kulturė, e gjetiu...

Pra, shtrohet njė pyetje e madhe, pėrse nuk luftohet e keqja, brenda shoqėrisė shqiptare, pėr tė gjitha kėto sa i kam cekur; dhe ,njėkohėsisht, nuk pėrmirėsohet jeta shoqėroro-ekonomike e popullit, por, reaksioni merret me sharje e fyerje ndaj figurės sė Enver Hoxhės?!

Pra, meqenėse shteti ėshtė aparat dhune, detyrė parėsore e njė shteti ėshtė qė tė sigurojė mirėqenien popullore duke punėsuar gjeneratat e reja, duke luftuar tė keqen e mjerimin qė e ka kapluar dhe ende , qe 18 vjet “tranzicion”, merret me sharje e fyerje sikur kėtė e ka bėrė detyrė e shprehi parėsore nė mėnyrė qė , qeveria, Berisha e cilado qė tė vijė me kėtė garniturė pakurrizore, ta largojnė popullatėn nga problemet jetėsore!

Kėshtu, edhe pse nuk jemi nė gjendje tė luftėrave klasore, kjo qeveri vetėm degjeneron e provokon konflikte, prodhon mjerim e varfėri si asnjėherė mė parė!

- Kam besim tė patundur qė sė keqes do t'i vijė fundi njė ditė herėt ose vonė sepse, populli nuk ushqehet tėrė jetėn me sharje e gjėma allė berishjane e tė tjerė soj – sorollpėve tė sojit tė tij!

- Po e pėrkujtoj sėrish Marksin, i cili ka thėnė se: “ kur ėshtė puna pėr tė mirėn e popullit, edhe dhunėn duhet pėrdorur”, pra, konsideroj qė ėshtė e drejtė qė edhe me dhunė ta luftojmė tė keqen nė mėnyrė qė tė dalim nga kjo amulli qė e ka gjetur shtetin dhe kombin tonė!

Tani, nė kėtė kohė tė pa kohė; jemi dėshmitarė tė njė degjenerimi tė ēoroditur tė udhėheqėsve tė kupolave nė shtetet kapitaliste, apo pro-kapitaliste; nga Tirana, Brukseli e deri nė Washingdon, jemi dėshmitarė tė aferave tė tyre jo vetėm financiare, por, pėr mė keq, tė prapėsive tė tyre familjare; kujtoj kėtu korrupsionin e tyre tė pa fre, kujtoj kėtu divorcet e tyre dhe filtret e tyre tė paturpshme, tė cilat po u shkaktojnė jo pak trazira familjare!...

Njė dyzinė emrash tė burrave e tė grave udhėheqės/e, nga kėto shtete figurojnė sot nė gazetat mė prestigjioze tė kohės dhe kudo nėpėr botė nė mediat elektronike, kėta tė pangopur nga orekset tyre pėr para dhe tė pėrdalė/a, moralisht nga orekset e tyre pėr aventura “donkishoteske” dhe si “ashikėt” tek poezitė persiane, i lexojnė dhe i dėgjojnė sot popujt, pėrditė.

Prandaj, dua tė theksojė kėtu idenė se: kur, gjarpri kalbet nga koka, si mos t“ i vijė era bishtit”!

Tė rinjtė qė i mbronin vlerat kombėtare, tė familjes shqiptare; mbase do tė duhej t“i thoshin edhe kėto fakte: sa kishte fuqi dikur krimi i organizuar, ekonomik dhe politik nė Shqipėri sa reflektohej dhe si reflektohej kjo mungesė e tij, si pasojė e “diktaturės” nė familjet shqiptare?!

- A kishte mė shumė krime familjare dhe mė tej, nė ato vite gjatė ndėrtimit tė socializmit apo ka sot?!

- A kishte mė shumė korrupsion, nė levat e shtetit shqiptar nė socializėm apo ka sot?!

- A e ka kjo ndikimin e vet pozitiv dhe negativ, nė zhvillimin e drejtė tė shoqėrisė shqiptare?!

- A ka mė shumė papunėsi shoqėria shqiptare nė vitet e socializmit apo ka sot?

A ndikon kjo direkt nė zhvillimin dhe varfėrinė e popullit?

- Kur, tė gjithė po pretendojmė pėr njė Shqipėri tė pėrparuar, natyrisht, mendoj qė kėta faktorė janė tepėr me peshė nė mbarėvajtjen e shtetit dhe tė shoqėrisė shqiptare.

- Ekonomia e shtetit shqiptar si kudo nė vendet tjera, ėshtė njė bazament, i fuqishėm, ėshtė njė kandar qė s“guxon tė neglizhohet, pėr tė gjitha tė bėrat dhe tė pabėrat tona njerėzore; ėshtė njė fuqi centrifugale rreth sė cilės vėrtiten tė gjithė, duke kėrkuar hapėsira tė reja jetėsore...

Nuk e besoj qė do ta teproja qė tė theksoj sėrish filozofin e madh , Marksin i cili thotė pėrafėrsisht kėshtu: “baza ekonomike, ėshtė element kryesor i zhvillimit politik tė njė shoqėrie”!

Nga kjo kujtoj qė me tė drejtė tha shoku im se: “sistemit tė kalbur kapitalist i duhen kukulla nėpėr udhėheqėsi tė shteteve tjera... nė mėnyrė qė tė sillen pėrshtati, vetėm rreth interesave tė tyre vetėm duke bėrė kėtė, “Zeusėt” e kapitalizmit, luajnė tani me popujt sepse i kanė instaluar qeveritė kukulla”!

Prandaj, sot i kemi shifrat tė tmerrshme nga krimet dhe turpet e tė tė gjitha ngjyrave!

Duke qenė peng tė “zeusisė demokratike”, pushtetarėt vasalė tek tė huajt, nuk i bėjnė planet as ligjet e zhvillimit ekonomik, politikė etj, tė shoqėrisė shqiptare nga tė gjitha aspektet jetėsore, me kokat e tyre por, fund e krye tė zhytur nė vorbullėn e mėsimeve tė huaja; ata nuk i matin “rrobet” sipas trupit tė vendit dhe popullit tė tyre; por i matin, sipas vendeve dhe trupit tė popujve tė tjerė!!!

Pastaj, natyrisht qė kur vishen kėto “rrobe” ( mendoj kėtu pėr shumė aspekte jetėsore, nga arti kultura etj) natyrisht se shqiptarėt, duke e harruar autoktoninė e pastėr shekullore; mjerisht jo rrallėherė po bėhemi tragjik dhe qesharak, jo vetėm brenda atdheut tonė; Shqipėrisė Natyrale, por edhe para tė huajve.

Nė mes tjerash kėtu nuk mund tė harroj faktin pa e cekur njė ”shpikje” astronomike tė politikės ”kosovare qė: po zhvillohet me kėto “mrekulli”, tani me “Kushtetutėn e Kosovės”, alias, me Projektin famėkeq tė Solanės- e cila Kushtetutė i thėnēin, u lejohet tė shfrenuarve martesa tė sė njėjtės gjini (homoseksualėve) u garantohet me ligj kjo!

Duke bėrė kėtė projektuesit famėkėqij tė politikės e tė ligjeve “kosovare” qė po angazhohen pėr bėrjen e “shtetit multietnik” ia kanė lejuar pa pikė maturie; martesėn e Albertit dhe Servetit , dhe martesėn e Jovanit me Stojanin, apo martesėn e Fatės dhe Hatės, apo tė Zoricės dhe Milicės e tė tjerė e tė tjera...; ( kėrkoj ndjesė pėr emrat e cekur , le tė mė falin lexuesit e pagėzuar me kėta emra). - Duke bėrė kėtė ligjvėnėsit vasalė tė Evropės, kanė hyrė tė parėt nė degjenerimin moral dhe mortal; duke u zhytur pėrfundimisht nė ligje amorale! Tani shtrohet ēėshtja lidhur me pyetjen: si mund tė kemi njė shoqėri tė pastėr, tė shėndoshė, dhe tė begatshme nė tė ardhmen kur lejohen madje edhe nga ligjbėrėsit “tanė” tė krijohet kjo shoqėri amorfėsh, e cila nuk bazohet nė zhvillimin e familjes nė baza tė shėndosha njerėzore dhe jetėsore por, bazohet vetėm nė degjenerimin e jetės sė tyre tė mbizotėruar nga kėnaqėsitė personale dhe mė tej?!...

Fatkeqėsi tė tilla, mbi shqiptarėt, janė duke u eksportuar nga ”miqtė tanė demokratė”, tė ardhur nga vende ”mike” tė cilat prej kohėsh janė neveritur prej kėtyre ligjeve tė poshtra dhe mizerable, vet popujt e atyre vendeve!

Lidhur me kėtė dekadencė anti-kombėtare dhe anti-njerėzore do tė duhej tė reagonte fuqishėm kombi shqiptar!

Pėr vet faktin qė kjo bie ndesh me normat tona morale kombėtare etnike dhe pėr faktin qė ligjvėnėsit, pėr kėtė hap tejet regresiv nuk e kanė pyetur, sovranin popull.


Pėr ēfarė pajtimi kombėtar na pėrrallosė gazetaruci partiak, Emin Azemi?!

O, Emin Azemi i ”Faktit”, ja faktet!...Shkruan: Fadil SHYTI
Suedi, mė 16 korrik 2008

Mė datė 10.07 2008, nė gazetėn ”Fakti” qė botohet nė Shkup dhe shpėrndahet edhe nė diasporė, nė faqen e dytė tė kėsaj tė pėrditshmeje, botuesi i saj nė Shkup, Emin Azemi del me shkrimin, me titullin pompoz: ”QEVERIA E PAJTIMIT KOMBĖTAR”!!!

Nė shkrimin nė fjalė, na sjellė ca ”analiza tė holla”, pastaj i vė nė shėrbim propogandistik si nė cirkuset parazgjedhore; madje aty i paraqet edhe fotot e udhėheqėsve tė marrėveshjes sė koalicionit tė ri, nga partitė “demokratike” BDI-sė, tė Ahmetit dhe VMRO-s, tė Gruevskit.

Pastaj, telallxhiu i tyre, me tej i mbron Ahmetin dhe Gruevskin dhe i akuzon kundėrshtarėt e tyre politikė, pra, opozitarėt si : PDSH-nė, nė veēanti por, duke bėrė kėtė servilizėm pro-sllavomaqedonas e fyen edhe popullin shqiptar, nė pėrgjithėsi.

Ky far gazetaruci, Emin Azemi – shkarravitė gjepura politike tė pabazuara nė fakte; duke ua bėnė qejfin okupatorėve sllavo- maqedonas dhe padronėve tė tij, tė kėtij famėkeqit, koalicion.

Nuk dua tė futem kėtu nė “thellėsinė” e shumė makinacioneve gazetareske tė tij, por, e tėrė thelbi i shkrimit qė e karakterizon ėshtė pėrulja tek tė huajt, kėtu po i ceku vetėm disa fraza boshe tė shkrimit tė tij ku shprehė bindjen se : ” kjo qeveri e koalicionit do jetė qeveri e pajtimit kombėtar dhe se Ali Ahmeti e ka krijuar Platformėn qė nė 2001”!!!

Kur shkruan kėshtu, ky i verbuar pas orekseve tė pėrfitimit personal; material etj, harron qė : nuk mund tė jetė pajtim kombėtar, kur pajtohet njė lider i njė parti shqiptare, me njė lider tė njė partie maqedonase , ani pse tani ky i fundit na qenka kryeministėr i njė shteti okupator!!!

Pėr mė tepėr ky nuk mund tė quhet “pajtim kombėtar”, kur me kėtė rast kemi tė bėjmė me dy kombe.

- Do tė mund tė quhej pajtim kombėtar, sikur p. sh tė pajtoheshin dy liderė ose dy parti shqiptare; qė tė hynin nė koalicion.

Shkrimin e tij e bėnė edhe mė tė paqėlluar dhe tejet skandaloz, fakti qė: vetėm dy ditė pas kėtij shkrimi tė turpshėm dhe tė kėsaj “analize famoze”, gjykata armike maqedonase, ua shqiptoi gjykimin banorėve tė pafajshėm shqiptarė tė katundit Brodec, hiq mė pak se 192 vite burg.

Por, pėr zotėriun nė fjalė dhe kompaninė e tij, kjo s“do tė thotė asgjė e veēantė qė do ta prishte aleancėn sipas modelit tė vjetėr tė romancave federative, titiste, Aliu - Gruevski!

Kjo aleancė, breznive tė shumėvuajtura shqiptare qė e kemi pėrjetuar kohėn e errėt titiste, na e kujton faktin e hidhur qė: derisa rinia dhe populli heroik i Kosovės, burgosej e vritej nė katundet dhe qytetet e Kosovės, renegatėt shqipfolės, hiq se kishin pėr turp as i vriste ndėrgjegjja tė krijonin aleanca “bratsvo-jedinsvo” qė t“i shtypnin me zjarr e hekur pėrpjekjet e forcave ēlirimtare, nė viset shqiptare tė okupuara.

- Si mund tė kuptohet ndryshe nga kjo qė shkruan autori “gjentelmen” vetėm dy ditė me parė?!

Pėr ēfarė pajtimi e ke fjalėn ti mor zotėri?!

- Kur pretendon qė shqiptarėt tė pajtohen aq lehtė si Menduh Thaēi dje dhe Ali Ahmeti sot, me kėtė qeveri gjakatare, me kėtė politikė kundėr-shqiptare?!

- Qė shqiptarėt tė lejojnė tė pajtohen me fatin e vet tė hidhur dhe tepėr tė rėndė qė po kalojnė nė Maqedoni kur po pėrjetojnė mbi supet e plagosura nga luftėrat edhe mė tutje vetėm ekspedita policore si ajo e fshatit Brodec e ndihmuar nga PDSH-ja ,dhe andej nga katundi Sopot e ndihmuar nga BDI-ja?!

- Qė shqiptarėt tė detyrohen pa i pyetur askush qė ta pranojnė vetėm robėrinė “e re” “demokratike” dhe burgjet e tyre sllave dhe qė kurrė tė mos tė guxojnė tė protestojnė?!

- Qė shqiptarėve t“u ndalohen tė drejtat legjitime pėr VETĖVENDOSJE, referendum dhe pėr shtetformim?!

- Pėr mė keq, shqiptarėt tė lejojnė tė shkojnė gjakhumbur e tė nėpėrkėmben kurdoherė qė t“ju teket falangave armike ; t“i plagosin, t“i vrasin e t“i burgosin ata?!

- Qė pafundėsisht, kjo robėri tė mbytet nga zhurmat propagandistike armike dhe nga servilėt e saj dhe tė ngjyroset me ngjyra qė shkėlqejnė si rrezet diellore , sa qė edhe e tėrė “bota demokratike” “t“i verbojė sytė” nga ky shtet “paqėsor” e tė mos shoh, qė pėrballė “rrezeve” tė fuqishme tė saj, kinse diellore.., mos qenka kjo si pėrputhje pėr faktin qė edhe shteti i Maqedonisė e ka flamurin e tij , me ato “rrezet diellore”, nga tė cilat po digjen tė gjithė, por ama nga nėntėdhjetė e nėntė lėkurat po u ndėrrohen vetėm shqiptarėve!...

Ndėrsa, gjuha shqipe dhe flamuri shqiptar, ndalohen si nė kohėn e inkuizicionit dhe atdhetarėt persekutohen pambarimisht!

Kėtė, gjendje tė hidhur sot o kurrė, duhet ta dijė dhe ta mėsoj vėrtetėn sė pari kombi shqiptar e pastaj e tėrė diplomacia ndėrkombėtare!

Kohėt kur kombi shqiptar mund tė gėnjehet gjatė, me pėrralla politike paqėsore e tė tjera, kanė kaluar!

Pėr kėtė ēdo ditė do tė binden armiqtė tanė dhe aleatėt e tyre, tė hapur e tė maskuar!

-Po, cili popull nė botė nuk do tė protestonte ndaj gjithė kėtyre padrejtėsive qė po u bėhen pėr dekada tė tėra shqiptarėve qė jetojnė nė trojet e veta nė Maqedoni?!

Por, pėr fat tė keq, kėto padrejtėsi tė gatuara me dinakėrinė sllavo-okupatore nga gjellėra tė ndryshme politike nga Rusia dhe Greqia dhe sikur dje edhe sot- tė kamufluara nga renegatėt shqipfolės, kėto askush nga opinioni botėrorė nuk po i din apo nuk po dėshiron t“i dijė!...

Jo, ore zotėri Emin Azemi!

Nėse mendon ti se Ali Ahmeti nė vitin 2001 e paska projektuar tė ardhmen e shqiptarėve nė Maqedoni, gabohesh rėndė!

Ke harruar apo se din fare qė, Ali Ahmeti nė vitin 2001 i ka tradhtuar shqiptarėt, madje edhe ish- shokėt e tij, pra ata burra tė mėdhenj qė i rrokėn armėt dhe nėn simbolin e famshėm tė UĒK-re, u betuan nė Flamurin kombėtar, se do tė luftojnė pėr ribashkim kombėtar, gjaku u derdh rrėke, pėr liri e atdhe; kujtojė kėtu disa nga trimat qė ranė nė ballė tė UĒK-re, nė fushė tė nderit nga tė gjitha viset e Shqipėrisė Natyrale siē ishte i madhi luftėtar i lirisė Tair Sinani, “Tropoja”, Rrahim Beqiri –“Roki”dhe shumė tė tjerė...

Tani, do ta shtroja pyetjen Ty or zotėri dhe padronėve tė tu: mos vallė kėta burra tė kombit u betuan pėr tė mbrojtur Maqedoninė, pėr ta ndihmuar integrimin e saj me Evropėn dhe inkuadrimin e saj nė NATO, apo luftuan pėr Shqipėrinė dhe pėr RIBASHKIMIN e trojeve shqiptare?!

- Mos vallė shqiptarėt luftuan pėr kėtė politikė reaksionare qė po ndjekin “krerėt” shqipfolės, kur e pranuan “Marrėveshjen e Ohrit” e cila , asgjė tė mirė, pėrveē fatkeqėsive nuk u solli kombit tonė!

- Mos vallė shqiptarėt luftuan qė mbi kurrizin e tyre tė rėndojė pafundėsisht pesha e politikės sė pėrēarjes qė sot po ia servojnė “politikanėt e ndritur”, e cila po i shpie jo rrallė deri nė gjakderdhje ndėr vėllazėrore?!

Pra, kjo politikė “demo (n ) kratike, shqiptarėve atje, si kudo nė viset tjera shqiptare nėn okupim apo neokolonizim klasik (Kosova) ēdo ditė e mė shumė po ua nxinė jetėn!..

- Mos vallė ne shqiptarėt nė emigracion; ne, qė nga dhuna e terrori sllavė u detyruam t“i lėmė trojet tona etnike dhe tė strehohemi kudo nėpėr botė, mjerisht tani nuk jemi pak; por, gati gjysma e kombit numerikisht, sa jeton nė trojet e veta; pra, mos ne e derdhėm djersėt, lotėt dhe gjakun, qė “politika shqiptare” tė pėsojė kėtė fiasko , kėtė dekadencė kaq tė turpshme, pėrballė armiqve sllavo-okupatorė.

- Kujtoj kėtu faktin qė: trojet shqiptare edhe sot e sot, janė kthyer nė monedha kusuiritjeje sipas orekseve imperialiste, kurse pushtetarėt e sotėm si S. Berisha & Co, dhe shqipfolės sharlatanė tė tjerė, hiq nuk po ngurrojnė tė falėnderojnė “aleatėt demokratė” pėr pėrkrahjen e madhe madje, me nė krye me Francėn, kėtu harrohen jo pa qėllim madje edhe Amerika dhe shtete tė tjera mike, qė kinse, Franca, na paska bėrė ndihma tė mėdha pėr t “u ēliruar ne shqiptarėve!!!

E, kjo s“ėshtė hiq e vėrtetė!

Them kėshtu, sepse, pikėrisht planet strategjike dinake tė Francės nė bashkėpunim me Serbinė, Rusinė dhe Greqinė dhe vende tė tjera aleate tė tyre; e kanė krijuar e bėrė lėmsh, ēėshtjen e pa qenė kurrė si problem mė vete; pra, shkurt e shqip, Mitrovica u nda padrejtėsisht, dinakėrisht dhe mizorisht, pikėrisht nga planet franceze!

Pra, ore zotėri!

- Faktet gjerė me tani po tregojnė ēdo ditė se sllavo-maqedonėt na duan vetėm si mishin e keq, pėr tė ushtruar dhunė e terror ndaj nesh si popull dhe t“i gllabėrojnė e t“i shfrytėzojnė trojet tona!

Kurse, kameleonėt dhe lajkatarėt e tyre, tė sojit tėnd, tė gėzohen dhe tė festojnė pėr koalicionet me armiqtė!

O mjeranė shekullorė, o sa pakurriozorė qė jeni!


Patriot nuk tė bėjnė fjalėt, por veprat!

Demir RESHITI

Nuk kam as mė tė voglin dyshim se “profesioni” mė i kollajtė ndėr shqiptar, mbetet ai i “patriotit”. Njėkohėsisht mė i vėshtiri ėshtė ai i tė qenit me tė vėrtetė patriot

Patriot (greqisht πατριώτης = atdhetar). Person qė e do atdheun. Person i cili e do dhe ėshtė i gatshėm qė ta mbrojė atdheun. Person tek i cili ėshtė i theksuar patriotizmi.

Patriotizmi ėshtė ndjenjė komplekse subjektive dhe orientim me vlerė, i cili pėrfshin ndjenjat e dashurisė ndaj atdheut, armiqėsisė ndaj tė gjithė atyre qė pėrpiqen ta rrezikojnė atdheun dhe gatishmėrinė e vendosur pėr ta mbrojtur vendin e dashur a shtetin si njė nga vlerat sublime.

Sipas historianit tė kulturės J. Huizing, fjala patriotizėm paraqitet nė shekullin XVIII, madje vetė shprehja patriot, e cila vjen nga kuptimi burimor i bashkėvendėsit dhe atdhetarit (patrie amans) i cili e do vendlindjen e tij, ėshtė shumė mė e vjetėr dhe e ka prejardhjen qė nga antika.

Dallon edhe nga nacionalizmi, sepse nėnkupton ndjenjat e pėrkushtimit dhe dashurisė ndaj atdheut me tė gjithė qytetarėt e tij (tė pėrkatėsive tė ndryshme etnike), e jo ekskluzivisht dashurinė ndaj kombit tė vet. Ushqimi me ndenjen e patriotizmit paraqet njė nga detyrat mė tė rėndėsishme tė edukimit shoqėror dhe familjar.

Historia tregon se Cezari ka pasur njerėz tė pėrgatitur dhe tė shkolluar enkas tė cilėt kanė pasur pėr detyrė qė popullatėn e territoreve tė okupuara ta ushqejnė me patriotizėm (dashuri) ndaj Romės, me qėllim tė rekrutimit mė tė lehtė dhe ngritjes sė aftėsisė luftarake tė rekrutėve tė rinj. Aktivitete tė tilla mė vonė janė zhvilluar edhe nė Iliri...

Patriotizmin duhet zhveshur nga politikanizmi dhe kultivuar nė formėn e pastėr tė tij, qė do tė ishte vazhdimėsi e traditės ilire tė popullit shqiptar.

Patriotizmi – “profesioni” mė i kollajtė ndėr shqiptar

Nuk kam as mė tė voglin dyshim se “profesioni” mė i kollajtė ndėr shqiptarė, mbetet ai i “patriotit”. Njėkohėsisht mė i vėshtiri ėshtė ai i tė qenit me tė vėrtetė patriot, siē e konceptonte patriotizmin Monteskje: “Nėpėrmjet dashurisė pėr njerėzit e mi, mėsova qė mbi tė gjitha i pėrkas njerėzimit”.

Patriotizmi nuk ėshtė detyrim moral, edhe pse nė tė shumtėn e rasteve nėnkuptohet si i tillė. Detyrimet morale janė universale, bie fjala si detyrime qė tė mos gėnjehet apo tė mos heshtet pėr tė vėrtetėn.

Mėdyshja pėr atė se patriotizmi ėshtė detyrim moral, paragjykoj se rrjedh nga strukturat shoqėrore autoritare, ku ata nga tė cilėt pritet qė tė jenė patriotė, nuk marrin pjesė nė sjelljen e vendimit pėr atė se ēka ėshtė akt patriotik dhe sjellje patriotike.

Ja disa karakteristika tė patriotit shqiptar:

- Patriot ėshtė ai qė asnjėherė nuk i hedh poshtė vėllezėrit e njė gjaku, pavarėsisht nga dallimet krahinore, fetare, zakonore...

- Patriot ėshtė ai qė flet gjuhen shqipe dhe mendon shqip nė ēdo sekondė tė jetės sė tij, pavarėsisht se sa larg ėshtė fizikisht nga Shqipėria natyrale.

- Patriot ėshtė ai qė braktis gjithēka nė jetėn e tij, dhe shkon pranė atdheut tė tij pėr tė dalė nė mbrojtje tė interesave kombėtare. Patriotėt e vėrtetė mė tė shenjtė kanė atdheun e tyre dhe pėr tė janė gati tė sakrifikojnė gjithēka, edhe familjen e jetėn e tyre.

- Patriot ėshtė ai shqiptar qė di tė bėjė dallimin midis interesave kombėtare dhe interesave politike. Interesat kombėtare qėndrojnė gjithmonė mbi interesat politike dhe i bashkojnė tė gjithė shqiptarėt pavarėsisht nga bindjet e tyre politike.

- Patriot ėshtė ai shqiptar qė ka njė dėshirė dhe ėndje tė madhe tė njohė historinė, traditėn dhe kulturėn shqiptare, dhe t’ua pėrcjellė atė edhe pasardhėsve tė vet.

- Patriot ėshtė ai shqiptar qė ngre zėrin e vet sa herė qė dikush guxon tė cenojė a shesė interesat tona kombėtare. Tė jesh shqiptar nuk do tė thotė vetėm tė kesh lindur i tillė, por tė jetosh gjithė jetėn tėnde me pėrgjegjėsitė qė vijnė me tė qenit shqiptar.

Dhe ajo mė kryesorja dhe e logjikshmja pėr mendimin tim ėshtė se patriot nuk tė bėjnė fjalėt, por veprat!


"... Kujdesuni pėr mendimin tuaj, sepse jeni pėrgjegjės para historisė..."  - Hasan Prishtina

...Megjithatė, rruga jonė kombėtare, gjuha dhe identiteti, do tė vazhdojnė tė ecin pėrpara o z. Spahiu!

Reagim ndaj fushatės sė Nexhmedin Spahiut, si dhe sivėllait tė tij, Migjen Kelmendit, qė po punojnė “sė mbari” pėr krijimin e gjuhės dhe “kombit kosovar”).

Ramadan PLLANA
Zvicėr, mė12 qershor 2008

Pėr ēdo shqiptar qė i thotė bukės bukė dhe ujit ujė ky marifet i zotėrinjve Spahiu dhe Kelmendi, ėshtė dredhi kombėtare dhe shėrbim nė dobi tė qarqeve antishqiptare e, nė radhė tė parė shovinistėve serbė, thėnė troē; ėshtė fund e krye tradhti kombėtare.

Nuk kam pėr qėllim, as pretendoj, qė tė lodhem pėr njė analizė, tė kėtyre prapėsive “shkencore”, sepse unė respektoj me besnikėri, aq sa kam mundėsi, tė gjitha pėrpjekjet e popullit tonė gjatė historisė sė vet, tė larė me gjak, tė arriturat dhe sukseset pėr liri e pavarėsi, pėr njė gjuhė e kulturė tė pėrbashkėt, me nė kulm tė kurorės sė kėtyre pėrpjekjeve- themelimin e shtetit shqiptar (1912) si dhe pėr njėsimin e gjuhės letrare mė 1972.

Tani, kompetencat pėr ndryshime progresive, tė gjuhės dhe identitetit kombėtar u mbetėn ta zhvillojnė mė tej, Akademive dhe institucioneve gjithėkombėtare e jo si t’u teket individėve narkotikė siē janė Nexhmedin Spahiu e Migjen Kelmendi!

Qėllimi im ėshtė, njėkohėsisht, qė t’u tregoj Nexhmedin Spahiut dhe Migjen Kelmendit dhe tė tjerėve si kėta qė ua bėjnė iso-n se: medaljet e kombit, gjuhės, kulturės dhe identitetit shqiptar janė kėto kurora: Lidhja Shqiptare e Prizrenit (1878), Kongresi i Alfabetit (Manastir 1908), Kongresi i Elbasanit (1909), Shkolla Normale e Elbasanit(1909), Pavarėsia (1912), Konsulta Gjuhėsore e Prishtinės( 1968), Kongresi i Drejtshkrimit (1972), e shumė e shumė tė tjera, tė fituara me shumė pėrpjekje, mund e gjak, etj.etj, e jo pėrēapjet tuaja pseudoshkencore djallėzore antikombėtare, pa e derdhur as pikėn e gjakut, as djersėn e ballit.

Unė, nuk u drejtohem atyre «me doktorate tė shkencave politike», siē shprehet Spahiu, po atyre shokėve e miqve tė thjeshtė, qė mė pyesin se ēka «filozofon» ky “analist”!

Meqenėse, unė nuk jam kompetent, as analist, siē e ceka mė lart por, jam nxėnės besnik i kėtyre institucioneve, po i japi tė drejtė vetes qė tė shėrbehem me vlerėsimet shkencore; vlerėsime kompetente mbi tė cilat ti o shkretan, hedh vrer e helm ashtu si vepruan dhe po veprojnė armiqtė shekullor pandalshėm!

Konsulta Gjuhėsore e Prishtinės, shėnon momentin kulmor dhe zgjidhjen ideale tė pėrpjekjeve qė janė bėrė nė Kosovė, nė Maqedoni e nė Malin e Zi pėr njėsimin e shkrimit e gjuhės letrare shqipe.

Vendimet e saj historike ishin nė vazhdėn dhe nė pėrputhje tė plotė me strategjinė kombėtare nė fushė tė gjuhės dhe pėrbėjnė njė hallkė tė domosdoshme tė kėsaj strategjie: nė raport me Kongresin e Manastirit ajo shėnon, pas njėsimit tė alfabetit nė kėtė kongres, atė tė njėsimit tė shkrimit, duke shkuar me njė orientim tė qartė shkencor po nė atė rrugė qė ishte projektuar nga ai Kongres i cili miratoi njė alfabet prej 36 shkronjash qė u pėrgjigjen 36 fonemave zanore dhe bashkėtingėllore, duke hequr dorė nga disa veēori themelore fonetike tė gegėrishtes, siē ishin hundorėsia dhe gjatėsia e zanoreve, ēka mund tė realizohej mė sė miri nė Projektin e Rregullave tė Drejtshkrimit (Tiranė, 1967) dhe deri diku edhe nė Ortografinė e Prishtinės (1964); nė raport me Komisinė Letrare tė Shkodrės Konsulta Gjuhėsore e Prishtinės vazhdoi frymėn e asaj Komisie pėr afrimin e dy varianteve letrare dhe "pėr njė ortografi sa mė tė pėrbashkėt pėr tė dy dialektet", duke miratuar Rregullat e drejtshkrimit tė botuara nė Tiranė (1967); nė raport me Kongresin e Drejtshkrimit (Tiranė, 1972). Konsulta e Prishtinės, pesė vjet pėrpara kėtij Kongresi, "i dha realisht pėrmasa kombėtare gjuhės letrare tė njėsuar", pėrmasa kėto qė nė tė vėrtetė asaj i ishin dhėnė qė nė Kongresin e Manastirit; (shih edhe S.Mansaku, "Identiteti gjuhėsor i shqiptarėve dhe gjuha standarde", nė Tė drejtat e njeriut 1(41) 2005); gjithashtu Konsulta e Prishtinės ishte njė parapėrgatitje dhe njė mbėshtetje e suksesit tė Kongresit tė Drejtshkrimit qė do tė mbahej nė Tiranė pas pesė vjetėsh.

Nė Kongresin e Drejtshkrimit tė mbajtur nė Tiranė mė 1972, morėn pjesė njė shumėsi gjuhėtarėsh, akademikėsh dhe lėvruesve tė shqipes, mė tė njohurit pėr kohėn. Nga tė gjitha trojet shqiptare. Nga Shqipėria, nga Kosova, nga Ilirida, nga Mali i Zi, etj. Kongresi i Drejtshkrimit i 1972-ės, pasqyron njė tė arritur tė padiskutueshme nė ēdo dimension.

Nė rend tė parė, Kongresi i Drejtshkrimit ėshtė njė kristalizim i tė gjitha pėrpjekjeve tė vazhdueshme tė patriotėve tė zjarrtė tė shqipes, qė nga Kongresi i Manastirit, nė tė cilin u njėsua alfabeti konvencional i shqipes.

Nė rend tė dytė, Kongresi i Drejtshkrimit i Tiranės, pėrben njė tė arritur nė jetėn sociale, shkencore dhe nė ēdo aspekt tjetėr tė jetės pėr tė gjithė shqiptarėt kudo qė ndodhen.

Fill pas kėsaj ngjarje tė shėnuar nė mbamendjen historike, do tė rilindin qindra mijėra vepra letrare, romane, punime shkencore tė arrira, studime tė shumanshme etj.

Pa u thelluar nė analiza, se si na lanė nė gjysmė tė rrugės, tė trasuar nga rilindėsit tanė, diplomacia dhe faktori i jashtėm nė ndėrmjetėsimin dhe ndėrhyrjen e tyre arbitrare, pas luftės sė famshme qė bėri UĒK-ja, po na dėmton gjithmonė nė pėrpjekjet tona pėr bashkim e emancipim kombėtar drejt arritjes sė standardeve dhe civilizimit evropian, aty ku e kemi edhe vendin, duke na e mohuar tė drejtėn natyrore mbi shprehjen e lirė kolektive – atė tė parimin mbi vetėvendosjen e popujve.

- Nė kėto pengesa , nė emėr tė demokracisė, shprehjes sė lirė, analizave individuale,na dalin pėrpara edhe elementė pakurrizorė autoktonė, siē jeni edhe ju. Kėshtu, sot e tėrė Shqiperia Natyrale, megjithė gjakun e derdhur dhe pėrpjekjet e idealistėve, ėshtė e plagosur e helmuar, e copėtuar e ndarė deri nė kockė, dhe prapė ka tentativa, qė t“i hedhin baltė, e ta pėrēajnė mė shumė se qė e kanė katandisur politikajtė pakurrizorė qė nuk ua prishin fare planet djallėzore, me Pakon e Ahtisarit nė Kosovė, me Marrėveshjen e Ohrit nė Maqedoni, me Marrėveshjen e Konēulit e cila ndikoi nė mbetjen e Kosovės Lindore nėn Serbi, me mohimin e tė drejtave kombėtare nė Mal tė Zi, etj. Ju, “analistė politikė”, me sivėllezėrit tuaj nė shtetin amė, vetėm bėni sehire e krijoni huti nė kėtė gjendje amullie qė gjendet aktualisht kombi ynė.

-Pėr kėtė temė kishte qenė shumė me rėndėsi qė ju tė lexoni mbarė historinė e popullit shqiptar, pastaj pėr ta bėrė njė analizė edhe pėr pėr aktualitetin e popullit tonė. Sa pėr fillim po jua pėrkujtoj disa nga citatet e ca personaliteteve kombėtare, mendimet e tė cilėve janė gjithnjė aktuale:

"Mjerė ai qė nuk e kupton se vetėm lufta pėr liri e drejton qėllimin e jetės sė njeriut!".

                                   Abdyl Frashėri

"....folklori do tė bashkojė shqiptarėt dhe populli do tė rrėmbejė edhe njėherė shpatat luftarake...."

                                   De Rada

"Kjoftė mallkue kush qet ngatėrrime nėr kta vllazen shoq me shoq, kush na ndanė me gjuhė e shkrime ēka natyra vet e pėrpoq!”

                                   Mjedja

Po, Evropa atėherė,
Ishte djall dhe pėr lumė.
Priste Ruson“ dhe Volterė
Ta zgjonin nga i madhi gjumė!


                                   Naim Frashėri

Po sot, Shqipni, pa m'thuej si je?
Po sikur lisi i rrxuem pėrdhe,
Shkon bota sipri, me kambė tė shklet
e njė fjalė tė ambėl askush s'ta flet!


                                   Pashko Vasa

Rilindėsit tanė, me kėto mėsime e veprime e ringjallėn , e mbollėn dhe e ngulitėn kujtesėn, vetėdijen dhe me kėtė edhe bėnė tė mundshėm emancipimin dhe formimin e kombit shqiptar.

Pasi t’i lexojmė me vėmendje kėto mendime tė ndritshme mund tė konstatojmė se, megjithė pėrparimin dhe civilizimin evropian qė ėshtė bėrė nė tė gjitha fushat jetėsore, pėr ne shqiptarėt fati historik po ka shumė ngjashmėri e sotmja me tragjikėn e asaj kohe; kur janė shkruar kėto mendime, me situatėn nė tė cilėn gjendemi, si popull me nivelin mė tė ulėt nė Evropė, pikėrisht duke na «rrxuem pėrdhe» e njė fjalė tė ambél askush s’ta flet»! ...dhe derisa nuk na mundėsohet e lejohet e drejta e patjetėrsueshme, e drejta natyrore pėr tė qenė tė lirė, dhe sovran nė trojet tona, e drejtė e njohur dhe e garantuar nė dokumentet themelore tė OKB-sė, nė Parimet bazė tė Drejtave tė Popujve mbi Vetėvendosjen; nuk do tė ketė paqe e lumturi nė ketė pjesė tė Ballkanit.

Populli shqiptar prap u dashka, nė shekullin e XXI qė tė bėhet kurban i paqes pėr hir tė lakmive serbe dhe mbėshtetėsve tė tyre, edhe pas kėtij gjenocidi e pastrimi etnik qė na u bė nė dekadėn e fundit tė shekullit tė kaluar!

Jo zotėrinj «analistė» e sehirxhinj!

Ju, gaboheni me pretendimet tuaja pėr formim tė njė kombi «kosovar» me identitet pa identitet- identitet tė njė qytetari hibrid qė as klonimi i njė laboratori shkencor nė botė, nuk do ta provokonte qė ta krijojė!

Ku keni parė e dėgjuar ju qė njė gjuhė e njė populli tė tjetėrsohet e tė ndahet nga gjuha e nėnės?! Nė Evropė, qė thirreni nė emėr tė normave tė demokracisė dhe civilizimit tė saj ?! Mos u mundoni tė na hedhin hi syve! Evropianėt i kanė njėsuar gjuhėt e veta ēysh nė shekujt e XVIII e XIX , dhe francezi flet frėngjisht , si nė Francė, nė Belgjikė, Zvicėr, Luksemburg, Kanada, etj. Nė Belgjikė, p.sh. nuk ka gjuhė belge, si qė nuk ka gjuhė zvicerane nė Zvicėr, gjuhė kanadeze nė Kanada etj; po ashtu nuk ka gjuhė austriake, zvicerane, etj. po ka gjuhė gjermane. Ju do tė bėheni mė evropianė se evropianet duke zbuluar “gjuhėn dhe identitetin kosovar”! Edhe arabėt, qė jetojnė nė Afrikė e Azi, kanė njė gjuhė arabe e jo gjuhė marokene, algjeriane, egjiptiane, siriane, irakiane, jemenite, palestineze , etj. Kėshtu edhe anglishtja flitet nė Britaninė e Madhe. SHBA, Kanada, dhe nė Australi e Zelandė tė Re. Keni dėgjuar ju se ata kanė “zbuluar” ndonjė gjuhė qė i dallon kėto nė kėto vende?! Keni dėgjuar se flitet kanadisht, australisht, neozolamdisht, etj. Na tregoni njė shembull?

Zotėrinj “largpamės” e «analistė» tė politikės ditore; njė histori qė ekziston nė shoqėrinė tonė, Historia magistrate vitae est, historia qė ėshtė mėsuesja e jetės na ka mėsuar se “ Ballkani do tė jetė fuqi baroti dhe se Evropa kurrė nuk do tė ketė paqe e rehati gjersa mos tė zgjidhet ēėshtja e shqiptarėve nė pėrgjithėsi” -Kėtė, ua ka thėnė diplomacisė sė Fuqive tė Mėdha, Abdyl Frashėri i Madh dhe luftėtarėt e Lidhjes Shqiptare sė Prizrenit para, tani e 130 vjet pėrpara, kėtė ua ka pėrsėritur edhe Ismail Qemali i urtė, bashkė me Hasan Prishtinėn, mė 1912, kėtė ua ka treguar edh Avni Rrustemi nė Paris, mė 1920, kėtė ua tregoi edhe Adem Jashari legjendar, nė fund tė dekadės sė shekullit qė e lamė pas, i cili duke kėnduar kėngė pėr Ēerēiz Topullin, ra nė altarin e lirisė, duke lėnė porosinė e madhe pėr vazhdimin e luftės deri nė fitoren pėrfundimtare, bashkimin e tė gjitha trojeve etnike shqiptare. Prandaj, neve na e kėrkon gjaku i atyre qė ranė qė ta mbrojmė identitetin tonė kombėtar, aq tė pastėr e aq tė vendosur pėr tė qenė kėta qė jemi – shqiptarė. Ky ėshtė udhėrrėfyesi ynė.

Po, gjithė kėtė rrugė tė gjatė e tė mundimshme nuk e kishin tė shtruar me lule, ata u vranė e u persekutuan nga regjimet e atėhershme, qė ishin tė huaja e tė tmerrshme pėr ata shqiptarė qė donin tė mendonin, tė mėsonin e tė vepronin shqip. Ata, pėr tė arritur deri te njė bashkim i mirėfilltė ia shtruan veti kėtė detyrė kombėtare me njė devizė tė fuqishme kombėtare:“Mos shikoni kisha e xhamia se feja e shqiptarit ėshtė shqiptaria”! Kėshtu, ata, shpejt do tė ngulitin nė shpirtin e shqiptarit, shqiptarizmin, kjo vetėdije manifestohej nė ngjarje tė ndryshme nė tė cilat njė shqiptar, do ta ndiente veten sė pari shqiptar, para se tė ishte mysliman apo i krishterė, toskė apo gegė, kosovar apo ēam,etj. Rilindėsit mė tė ditur, siē ishin Naum Veqilharxhi,

Jani Vreto, vėllezėrit Frashėri, Koto Hoxhi, Theodor Haxhi Filipi, Pashko Vasa, Jeronim De Rada, arbėreshėt e Italisė, nga gjaku e nga zemra, Camarda, Eelena Gjika (Dora D“Isra), Helena Gjika nga Rumania, Zef Serembe, arbėreshėt e Greqisė me Panajot Kupitorisin, Anastas Kulluriotin, etj., nuk luftonin pėr njė skaj apo krahinė shqiptare, po pėr tėrė Shqipėrinė. Ku i thonė bukės bukė, e ujit ujė.

Zef Jubani, nga Shkodra mė 1871, me rastin e botimit tė njė pėrmbledhjeje tė kėngėve popullore tė Shqipėrisė sė veriut nė parathėnien e vet do tė deklaronte nė Trieste, se: "shqiptarėt, me gjithė ndryshimet fetare, ishin tė njė gjaku, tė njė gjuhe me zakone dhe aspirata tė pėrbashkėta"!...

Poashtu, edhe Thimi Mitko nga Korēa mė 1878, qė e botoi njė pėrmbledhje me kėngė dhe kallėzime popullore pėr tė ngritur vetėdijen kombėtare. Nė vitet e fundit tė dekadės sė gjashtė Kristoforidhi, Pashko Vasa, Hoxhė Hasan Tahsini, dhe Ismail Qemali u pėrpoqėn pėr ta zyrtarizuar formimin e njė shoqėrie kulturore shqiptare.

Papa Kristo Negovanin, do ta vriste, mė 12 shkurt 1905, me tė pabesė kisha ortodokse greke pėr tė vetmen arsye se ky u mėsonte shqiptarėve tė besimit ortodoks gjuhėn shqipe.

Loni Logori do t“ia kushtonte kėto vargje elegjiake, dėshmorit tė gjuhės shqipe:

        Papa Kriston e vranė,
          Dhe s’ra pėr tė njė kambanė!
          Por malet e Shqipėrisė,
          Dhe shpellat e malėsisė,
          Thėrrisnin anė e mbanė,
          Papa Kriston e vranė!


- Gjithashtu, edhe nė Kongresin e Manastirit, apo Kongresin e Alfabetit siē u quajt ndryshe, qė u mbajt mė 14 nėntor tė vitit 1908, nuk morėn pjesė vetėm pjesėtarėt e njė besimi apo tė njė krahine, po ishin 150 delegatė nga tė gjitha anėt e Shqipėrisė, nė krye tė tė cilėve ishin Mithat Frashėri, Gjergj Qiriazi, Grigor Cilka, Parashqevi Qiriazi si sekretare e Komisionit, Gjergj Fishta, Ndre Mjeda, etj, etj.

Nė jehonėn e formimit tė alfabetit shqip Ndre Mjedja do t’i shprehte kėto vargje frymėzimi:

        Pėrmbi za, qė lėshon bylbyli,
          Gjuha shqipe m’shungullon!
          Pėrmbi erė, qi nep zymbyli,
          Pa da zemrėn ma ngushėllon!
          Gegė e toskė, malėsi, jallia,
          Janė njė komb, m’u da s’duron!
          Fund e maje nji asht Shqipnia,
          E njė gjuhė t’ gjith na bashkon!


Edhe linguistėt e njohur evropianė, studiuesit e vėrtetė shkencorė, qė dhanė njė kontribut tė madh pėr albanologjinė,siē ishin Bopp, Pedersen, Jokli, nxėnės i tė cilit ishte edhe Eqrem Ēabej ynė, tė gjithė arritėn nė pėrfundim shkencor se: Shqiptarėt pėrbėjnė njė komb tė dalluar, nga mė tė vjetrit nė Evropė, dhe nuk janė njė pėrzierje e ēoroditur siē mendonin armiqtė e tyre"!

Po ju ore z. Spahiu, Kelmendi & Co, pse nuk bėheni shkencėtarė tė vėrtetė po ēoroditeni kur mendoni siē mendojnė e dėshirojnė armiqtė tanė!

Unė, pėr nė pėrfundim tė kėtij reagimi; pėr lexuesit e sinqertė do ta kisha kėtė porosi-mėsim; qė na e la shkencėtari, i dituri, gjuhėtari e enciklopedisti mė i madh i tė gjitha kohėrave tė kulturės shqiptare, rilindasit tonė tė madh, Sami Frashėri:

"Kush tė na qėndroj pėrpara e tė na ndalojnė nė kėtė rrugė tė shenjtėruar, ta shtyjmė, ta rrėzojmė, ta shkelim e tė shkojmė tutje.


Nuk ka kornizė nė botė qė mund tė pėrkufizojė lirinė e kombit shqiptar tė ndarė dhe tė kolonizuar nga pushtuesit e kolonizatorėt sllavo-grekė

           LETĖR E HAPUR


Shkruajnė:
Fadil SHYTI – Mona AGRIGOROAIEI
Mė 18 maj 2008, Suedi-Rumani

Drejtuar:
- Kryeministrit tė Indisė, Manmohan Singh;
-Ministrit tė Punėve tė Jashtme tė Indisė Shri Parnab Mukherjee;
-Misionit tė Pėrhershėm tė Indisė nė OKB


Tė nderuar zotėrinj!
Ditė mė parė, ne dėgjuam nė radiotelevizionet shqiptare se korit agresiv tė Serbisė, Rusisė dhe Kinės sė largėt iu bashkua edhe qeveria juaj, e cila pėrmes ministrave e tyre tė jashtėm, dolėn me qėndrimin reaksionar se ēėshtja e Kosovės nuk ėshtė e mbyllur, duke aluduar nė njohjen e "pavarėsisė” sė Kosovės nga disa shtete euro-atlantike. Sipas kėrkesės sė tyre, bėhet e ditur se ata kėrkojnė negociata tė tjera, kinse pėr zgjidhjen e kėsaj ēėshtjeje.

Si duket, ujqėrit tė zi tė pėrtej Karpateve, nuk janė tė majmur sa duhet me prenė e quajtur Kosovė dhe viseve tė tjera shqiptare pėrreth saj, tė gllabėruara nga sivėllezėrit e tyre sllavo-grekė okupatorė, qė nga Beogradi e Shkupi, deri nė Cetinje e Athinė.

- Diplomacia serbo-ruse, karakterizohet me njė propagandė dhelparake para botės, duke u shndėrruar nga ujqėr xhelatė agresorė nė viktima, kinse si drenusha qė tremben nėpėr fusha.
Kėto gjella pa kripė, si duket, i ka rrufatur sė tepėrmi edhe diplomacia indiane...(!)

Tė nderuar zotėrinj!
Njerėzit pėrparimtarė kudo nėpėr botė, fort mirė e kanė tė njohur qėndresėn heroike tė popullit liridashės indian pėrballė kolonizatorėve anglezė. Ndonėse, kjo qėndresė ishte jo e dhunshme (jo violente) por mori formė tė tillė sipas mėsimeve tė udhėheqėsit indian, Mahatma Gandi.
Kjo qėndresė kėrkoi sakrifica tė mėdha, tė cilat populli indian, me besim tė madh nė fitore, i bėri ato. Kujtojmė rastin kėtu se (me sa e kemi lexuar dhe mbajtur mend), vetėm gjatė njė aksioni (proteste), kur protestuesit anti-kolonialistė kishin vendosur tė bėjnė rezistencė paqėsore dhe nuk pranuan tė tėrhiqen nga pozicionet nė tokėn e tyre; forcat kolonialiste i vranė pėrmbi 3000 njerėz tė pafajshėm. Meriton konsiderata tė larta fakti qė: populli indian nuk u thye por e vijoi mė tej luftėn e tij heroike, deri nė fitore.
Ka zėra qyqarė qė thonė se “ rezistenca gandiane nė Indi fitoi si rrjedhim i faktit se kolonizatorėt anglezė kanė qenė tė civilizuar dhe e paskan kuptuar se nuk ishin nė rrugė tė drejtė". Jo! Kjo, nuk qėndron; ne mendojmė ndryshe: se tėrheqja e kolonizatorėve anglezė u bė vetėm kur ata u bindėn se nė Indi mund tė derdhen lumenj gjaku, por nuk mund tė mbytet dot, liria”. Dhe, pikėrisht pėr kėtė ne kemi respekt tė madh, pėr popullin liridashės indian.
Prandaj, neve na habiti fakti si mund tė lindė kjo ide reaksionare prej udhėheqėsve tė dalė nga gjiri i kėtij populli tė madh heroik?!
Nuk duam tė besojmė se ky ėshtė njė gabim historik, por vetėm se ėshtė njė lajthitje tė pėrkohshme e diplomacisė indiane, e cila doemos e ka pėr detyrė tė kthjellojė ndėrgjegjen e vet, e t“iu referohet fakteve konkrete, tė njoh mė tej tė kaluarėn e tė sotmen e trojeve shqiptare, si dhe kur u bėnė ato vende tė kolonizuara nga "drenusha sllave" qė po derdh lot nėpėr botė kinse Serbia e paska humbur “territorin e vet” (Kosovėn) e kėshtu “u shkelka” e drejta ndėrkombėtare mbi “mbrojtjen e sovranitetit dhe paprekshmėrinė e kufijve tė njė vendi”!
Nė qoftė se vėrtetė duhet t'u referohemi fakteve, nga historia tė merret flaka e jo hiri, mė shumė se gjysma e kėsaj Shqipėrie Natyrale u pushtua dhe u ripushtua gjatė viteve 1878 - 2008 prej pushtuesve dhe kolonizatorėve sllavo-grekė.

Kosova e ngushtė u shkėput formalisht nga Serbia, mė 17 shkurt 2008, edhe pse forca tė errėta pro-serbe, nė veēanti qarqe tė UNMIK-ut tė lidhura nga Serbia, pėrpiqen qė kėtė shkėputje juridike formale ta neutralizojnė mė anė tė aksioneve praktike kundėr shqiptare nė terren.

Ndėrsa, treva tė tjera, si Lugina e Vardarit (Shkup, Kumanovė, Tetovė, Gostivar, Ohėr, Manastir etj.), Kosova Lindore (Presheva, Medvegja, Bujanoci), Malėsia e Madhe (Ulqini, Tivari, Tuzi, Plava, Gucia, etj.) ende vazhdojnė tė mbahen nėn zgjedhėn kolonialiste sllavo-maqedonase, serbe, malazeze. Duhet shtuar edhe faktin se njė hapėsirė e madhe e truallit shqiptar, d.m.th Toplica (njė territor sa Kosova aktuale, me mbi 730 fshatra shqiptare) u spastrua etnikisht, shumė vite mė parė (1878) nga ushtria serbe, kurse nė cepin tjetėr tė Shqipėrisė, pushtuesit grekė dėbuan mė 1945 nga treva shqiptare e Ēamėrisė tė gjithė banorėt shqiptarė tė atyre anėve.

Ne, nuk jemi tė revoltuar fort nga diplomacia indiane, e cila bazohet nė Rezolutėn 1244 qė nė fakt ia njeh sovranitetin e Serbisė mbi Kosovėn. Kur dihet se pa menduar gjatė; tragjikisht, kėtė Rezolutė e kanė nėnshkruar nė Rambuje (1999) udhėheqėsit besėprerė tė Prishtinės, tė nxitur dhe nga homologėt e tyre nė Tiranė.

Zotėrinj tė nderuar, gjithēka ka njė kufi!
Kujtojmė qė krahas kėsaj rezolute u vendos premtimi qė pas tre vitesh, populli i Kosovės do tė ketė tė drejtėn pėr tė shprehur vullnetin e tij pėr ardhmėrinė e vet, pėrmes njė Referendumi – me tė drejtėn e vetėvendosjes. Ky premtim u shkel nga diplomacia ndėrkombėtare, gjithashtu edhe nga vet udhėheqėsit e "republikės sė pavarur" tė Kosovės, Grupi i Unitetit, qė i tradhtoi kėto ideale, duke shkuar nė negociata me Serbinė.

Prandaj, ritheksojmė faktin se liria e kombeve (edhe e kombit shqiptar) nuk mund tė futet aq lehtė nė korniza tė Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė, njė organizėm qė pėrqafon "tė drejtėn e kompromiseve” e jo tė drejtėn ndėrkombėtare, pėr shkak tė raporteve tė forcave dhe ekuilibrit midis fuqive tė mėdha, nė rastin e ēėshtjes kombėtare shqiptare, duke e barazuar ashtu kolonizatorin serb me viktimėn shqiptare nė negociata e paketa tė padrejta (siē ėshtė ajo e Ahtisaarit) favorizuese e denjė e Beogradit.
Liria ka hapėsira tė mėdha!

Nuk e besojmė se ka kornizė nė botė qė i pėrkufizon lirinė e kombeve.
Aq sa mund tė kenė qielli e dielli korniza, aq mund tė ketė korniza edhe liria!

Ne, kuptojmė se shteti i Indisė dikur kishte ēėshtje tė pazgjidhura koloniale me Anglinė , sot ka probleme por tė kėsaj natyre, me Pakistanin. Kėto dy shtete herė - herė i vringėllojnė armėt midis tyre. Jo rrallėherė , India i zhvesh llėrėt dhe i tregon muskujt ndaj shtetit fqinj, madje edhe me "vitamina" bėrthamore. Mendojmė, se kjo nuk i shėrben paqes nė atė rajon. Por, kėtė gjė e harron qeveria indiane kur kėrkon paqe, duke i sakrifikuar shqiptarėt.

Jo, zotėrinj, paqja dhe lufta me kėto pėrmasa (kute)nuk shkojnė!
Militantizėm nė rajonin e Azisė, kurse paqe nė Ballkan, duke i sakrifikuar shqiptarėt...?!!

Kjo ėshtė vetėm njė shėrbim i madh, qė iu bėhet fuqive neokolonialiste tė botės.
Tani, pėr diplomacinė indiane, shtrojmė kėtė pyetje: Mos ajo, nga "zhurma" e "vajtimeve" sllave, apo nga interesa tė ndryshme nė raportet me Rusinė dhe me Kinėn; (qė faktikisht, cilat janė ato ne nuk i dimė), ajo ka rrėshqitur nė akullnajat e diplomacisė reaksionare?!

Njėkohėsisht, jemi tė bindur se populli liridashės indian, nė mos sot, nesėr, nuk do t'i pėrkrah kėto qėndrime reaksionare, tė pjella nga "ajka" e shtetit tė tyre.

Sepse, ne i kemi tė njohura makinacionet luftėnxitėse tė kolonizatorėve anglezė, tė cilėt e kishin vendosur popullatėn myslimane nė kufijtė e shtetit tė sotėm pakistanez, kurse popullatėn hinduse nė kufijtė e shtetit tė sotėm indian, duke i armiqėsuar ata popuj qė tė luftojnė midis tyre rreth ēėshtjes sė Kashmirit. Fatkeqėsisht, udhėheqjet e kėtyre dy shteteve ndezėn "urat e zjarreve", duke u vėnė flakė popujve qė tė luftojnė midis tyre...

Mjerisht, tė njėjtat makinacione po zhvillohen sot nė "kacėn e barutit" e quajtur Kosovė, nga fuqitė tė mėdha reaksionare qė si paravan e kanė qeverinė e Serbisė dhe si vegla qorre i kanė UNMIK-asit dhe puthadorėt e tyre, qeveritarėt e Kosovės, tė cilėt nuk janė tė prerė nė qėndrime qė armiqve t'u tregohet kufiri tė thana por, pambarim bėjnė kompromise tė turpshme, si para shpalljes sė kėsaj "pavarėsie", ashtu edhe pas "fitores sė sovranitetit" nga Serbia, e cila e ka bėrė Kosovėn si kopshtin e vet, ku hyjnė e dalin si djajtė e zi, okupatorėt serbė pėr tė shfryrė orekset e tyre kolonialiste.

Ura e Lumėbardhit (ish Ibrit) pėr vite tė tėra pas luftės, u bė poligon sherresh, ku demat e zi tė Serbisė i provojnė brirėt e tyre, pasi dehen mirė nė kafen "Dolēe Vita", dalin rrugėve tė Mitrovicės, i fyejnė dhe i vrasin shqiptarėt.

Ja zotėrinj, kjo ėshtė "molla" e paqes "demo(n)kratike" qė na dhuroi bota si mall kusuritjeje pėr "ndihmėn" e tyre qė na e dhanė gjatė luftės, duke bombarduar Serbinė, pastaj duke lėnė tė ndahet Kosova nė enklava, e cila nė maskėn e multietnicitetit, ta kthejė atė nė njė Palestinė tė Ballkanit.

Kosova, gjakonte lirinė por, politikanėt fakirė, syleshė anti-shqiptarė ia vunė pėrsėri prangat e neokolonializmit sllav nė Ballkan.

Kjo ėshtė "logjika" sipas "ndarjes sė pjesės” (hises) nga mė tė mėdhenjtė tė botės.

Kjo "logjikė" do tė pėsojė fiasko pėrballė kombit shqiptar, i cili vėrtetė duket nga tė tjerėt se ėshtė i lodhur nga krizat e ndryshme politike, ekonomike, sociale e tė tjera. Por, okupatorėt sllavė dhe miqtė e tyre nėpėr botė le ta kuptojnė qartė se kėtij kombi tė lashtė, kur i vjen thika nė kockė nga padrejtėsitė e mėdha, di e mundet tė bėjė edhe heroizma tė mėdha.

Mbase, pėr kėtė dėshmon historia jonė e lashtė e tė re, qė nga Gjergji Kastrioti- Skėnderbeu e deri te i madhi atdhetar, Adem Jashari.

Zotėri diplomatė indianė!
Para se tė mendoni tė derdhni lot pėr "humbjen" e sovranitetit territorial tė shteteve okupatore ballkanike, do tė ishte nė nderin tuaj ta ngritni zėrin e arsyes pėr zgjidhjen e drejtė e ēėshtjes koloniale shqiptare nė Ballkan.

Kjo, nuk ėshtė vetėm ēėshtje morale, politike, etike, por ėshtė edhe obligim qė buron nga e drejta ndėrkombėtare, e cila i detyron shtetet e botės tė ndihmojnė moralisht dhe materialisht popujt dhe lėvizjet e tyre antikoloniale tė ēlirohen nga kolonizimi i huaj!

Kjo me siguri do t 'ju bėjė krenarė juve dhe breznive tuaja qė do tė vijnė pas jush.

Ju pėrkujtojmė kėtu, nė pėrfundim tė kėtij reagimi, njė ide gjeniale tė njė burrėshtetasi e diplomati tonė tė madh, i quajtur, Hasan PRISHTINA, i cili ka thėnė:

"MENDONI MIRĖ PARA SE TĖ JEPNI MENDIMIN TUAJ, SE PASTAJ JU DĖNON HISTORIA!"


Edhe njė paturpėsi e Carla Del Pontes!

Shkruan: Sejdi VESELI
Prishtinė, 5 maj 2008

Edhe pėr popullin shqiptar, emri Carla del Ponte apo siē quhej ndryshe edhe Zonja e "hekurt"e Evropės demokratike, u bė i njohur, qė prej kohės kur u publikua lajmi, se nga OKB ishte ngarkuar me njė detyrė me pėrgjegjėsi tė madhe, Prokurore Kryesore e Gjykatės Ndėrkombėtare, me seli nė Hagė.

Detyra kryesore kėsaj zonje ishte, organizimi i punėve operative pėr hulumtimin e krimeve tė luftės, mbledhja e fakteve tė nevojshme dhe tė qėndrueshme pėr ngritjen e aktakuzave kundėr urdhėruesve dhe kryerėsit e tyre. Kompetencat e saj shtriheshin nė terė territorin e ish RSFJ-sė ku ishin zhvilluar luftime, tė cilat nga analistėt ushtarak konsiderohen me tė drejtė, si nga mė tė pėrgjakshmet nė truallin e Evropės, pas Luftės sė Dytė Botėrore.

Popujt tė cilėt ishin larė nė gjak, djegė e pėrvėluar nga ushtria, policia dhe paramilitarėt serbo-ēetnik, shpresonin se mė nė fund drejtėsia ndėrkombėtare, do tė zbulonte kriminelėt gjakatar dhe nė pėrputhje me peshėn e veprave tė tyre barbare edhe do t’i dėnonte. Por, me kalimin e kohės, veprimet e "pamatura" dhe nė vazhdimėsi tė zonjės kolerike Carla del Ponte, ndikuan qė ky inkurajim tė zėvendėsohej gradualisht me dyshime tė bazuara, se kjo farė prokurore, s`ėshtė ajo qė shpresohej, por njė vallėzuese besnike e kompozimeve tė disa qarqeve tradicionalisht proserbe.

Shqiptarėt(pėrjashtuar disa mjeranė tė vetėquajtur, herė pacifistė e herė kozmopolitė), i brente dyshimi se nga vizitat e shpeshta tė kėsaj zonje nė Beograd, do tė pjellė ndonjė prapėsi alla serbo-sllave. Kėshtu dhe ndodhi.

Me urdhėresė tė Prokurorisė sė Tribunalit tė Hagės u arrestuan ish drejtues tė UĒK-sė, tė akuzuar pėr krime (tė pabėra) tė luftės, nė bazė tė njė akti tė firmosur nga Carla del Ponte, tė sajuar nė bazė tė kėrkesave dhe tė "dėshmive" tė atyre qė vėrtet ushtruan gjenocid ndaj popullatės civile shqiptare dhe tė disa tradhtarėve tė paguar shqipfolės.

Kėto arrestime tė atdhetarėve tė dėshmuar, ish pjesėtarė tė Famėmadhes Ushtria Ēlirimtare e Kosovės, ishte dėshmia mė eklatante se dyshimi i shqiptarėve ishte i bazuar.

Nga Prokuroria e Tribunalit tė Hagės e drejtuar nga kjo e pėrzgjedhur nga “drejtėsia” ndėrkombėtare u arrestuan shumė ēlirimtar kroatė, boshnjakė dhe shqiptar, tė akuzuar pėr krime lufte, ndėrsa himlerat, gebelsat, mengelat, hitlerjungashėt dhe gjovanifashistėt serbo-ēetnik, shėtisnin dhe vazhdojnė tė shėtisin lirshėm, si dhe tė shfrytėzojnė pa u penguar nga askush, pasurinė pėrrallore tė plaēkitur, nga viktimat e tyre.

Sipas praktikės qė u ndoq nga institucioni i drejtuar nga Kryeprokurorja Carla Del Ponte, pa u kundėrshtuar as edhe njėherė nga ata qė e emėruan nė kėtė post, qenka dashtė qė edhe nga kolegėt e saj tė mė hershėm, ata tė Gjyqit tė Nyrenbergut, tė arrestoheshin edhe pjesėtarėt e koalicionit antifashist, nė krye me Stalinin, Ruzveltin dhe Ēerqillin, tė akuzuar sepse gjatė drejtimit tė njė lufte titanike pėr shpėtimin e njerėzimit nga terrori nazi-fashist paskan bėrė krime lufte.

Sipas kėsaj praktike, kolegėt e kėsaj “zonje”, prokuroret e Gjyqit tė Nyrenbergut, paskan bėrė “gabim” njerėzor dhe profesional, qė nuk arrestuan dhe dėnuan mbrojtėsit e Londrės, Parisit, Varshavės, Moskės, Stalingradit, Athinės, Tiranės..., ashtu akuzohen dhe dėnohen sot nga Tribunali i Hagės, shumė nga mbrojtėsit e Vukovarit, Sarajevės, Mostarit, Srebrenicės, Prekazit, Likoshanit, Junikut, Smolicės, Krushės sė Vogėl, Llapushnikut, Llapit dhe Gollakut, ndėrsa ata qė i lanė kėto vendbanime me gjakun e banorėve tė tyre dhe qė i dogjėn nė flakė, shėtisin lirshėm, bile edhe tė pėrcjellur nga policia e UNMIK-ut dhe KFOR-it.

Para do ditėsh kjo plakė italo-zvicerane, nė bashkėpunim me ish gazetarin (me prejardhje sllave) e Njujork Tajmsit, Chack Sudetic ( sllavisht Sudetiq), nxori nė shitje njė libėr, tė titulluar italisht “La Caccia”- nė shqip “Gjuetia” dhe tė botuar nga shtėpia botuese italiane, Feltrinelli. Ndėrsa, versioni nė anglisht i kėtij, libri pritet tė del nė shitje nė fillim tė vitit 2009.

Ky libėr pėr nga pėrmbajtja nuk mund tė cilėsohet ndryshe pos si njė pamflet politik, si pjesė pėrbėrėse e propagandės kundrashqiptare tė shovinizmit agresiv serbomadh.

Mjerisht, ambasadorja aktuale nė Argjentinė, e njė shteti mik tė Kosovės, duke u shėrbye me rrena tė formėsuara nė libėr, fyen shumė rėndė pjesėtarėt e UĒK-sė, invalidėt e luftės, viktimat civile, jetimėt e dėshmorėve dhe martirėve, nėnėloket shqiptare tė cilave para syve tė tyre tė pėrlotur, nga vandalėt serbo-ēetnik dhe mercenarėt rusė, ju masakruan burrat, fėmijėt dhe nipėrit e tyre, mijėra femra shqiptare (shumica tė mitura) tė cilat pėrjetuan tmerret e pėrdhunimeve serike nga vandalėt serbo-ēetnik dhe aleatėt e tyre rusė, rumunė, belorusė...qindra mijė shqiptar tė cilėt u dėbuan dhunshėm nga vatrat e tyre.
Kjo nuk ishte ndonjė befasi, sepse nga ekzekutorja zellshme e planeve kundra shqiptare, gjithēka mund tė pritet, sepse, punėt e tilla edhe paguhen mirė.

Mund tė dyshohet, se kjo zonjė, si pasojė e ndryshimeve hormonale tė zakonshme pėr moshėn e saj, ka pėsuar edhe ndryshime tė pakthyeshme shpirtėrore, andaj edhe nuk mund tė pajtohet me dėshtimet jetėsore nė pėrgjithėsi dhe ato profesionale nė veēanti. Ajo tanimė e bindur, se dėshtuan turpshėm tė gjitha ato pėrpjekje e saj pėr ta paraqitur Ushtrinė Ēlirimtare, si njė bandė terroriste dhe kriminale, pėr ēka ishte zotuar para Kreut serbomadh tė Beogradit, me siguri ėshtė goditur rėndė nga pasojat e dėshpėrimit tė thellė. Andaj edhe lėshohet nė kėtė aventurė tė turpshme, duke publikuar njė shpifje kaq ofenduese ndaj shqiptarėve nė tėrėsi, epilogu i tė cilės do ta shumėzojė me zero terė karrierėn e saj.

Padyshim edhe kjo paturpėsi e Carla Del Ponte, ėshtė cytur dhe mbėshtetet nga Kreu serbomadh i Beogradit dhe nga qarqe evropiane tradicionalisht prosllave dhe Rusia, me shpresė se edhe kjo shpifje akuzuese ndaj shqiptarėve, do tė shfrytėzohej prej tyre si “argument” nė pazarllėqet rreth tė ardhmes sė Kosovės, ashtu siē u shfrytėzuan ato tė mėparmet nga Marti Ahtisari, pėr hartimin e Pakos sė tij, shumė tė dėmshme pėr interesat e ligjshme tė shqiptarėve.

Pėr zbėrthimin dhe vlerėsimin e kėsaj akuze kaq tė rėndė, mjafton qė t’i referohemi logjikės sė shėndosh, natyrisht pa paragjykime dhe do tė vėrejmė, se diēka nuk ėshtė nė rregull me ata qė e bėjnė atė. Sepse tė akuzosh njė popull tė tėrė, si terrorist ėshtė njė akt i dėnueshėm. Diēka tė tillė, ka mund tė prodhoj vetėm mendėsia fashiste dhe raciste.

Njė akuzė e tillė mund tė besohet vetėm nga krimineli, i cili nuk ėshtė nė gjendje tė kuptojė dallimin e rrėnjėsor tė mendėsisė sė tij, nga normat etike dhe morale tė njerėzimit.

Sė pari, shqiptarėt gjatė historisė sė tyre mija vjeēare nuk kanė bėrė kurrė njė veprim tė tillė. Jo pse shumė herė gjatė historisė nuk kanė pas njė mundėsi tė tillė dhe pse janė qyqarė, por, sepse sipas kodeve tė tyre morale dhe zakonore, tė kultivuara me fanatizėm brez pas brezi, sidomos krimi ndaj njerėzimit ėshtė i dėnueshėm, bile edhe tė mendohet.

Sė dyti, ky popull i lashtė, i dėshmuar pėr trimėri dhe sjellje tė njerėzishme, po tė kishte dashtė tė bėj njė vepėr tė tillė kaq tė turpshme, ai ka pas mundėsi e mundėsi qė ta bėj, para se tė invadohej vendi i tij, nga forcat paqėsore tė aleancės mė tė fuqishme ushtarake tė kohės! Por, tė supozojmė, se nėse vėrtetė, qenka krye nga shqiptarėt njė krim kaq monstruoz ndaj civilėt minoritar serb e malazias, kjo paska pas ndodhur para hundėve tė forcave tė KFOR-it dhe policisė sė UNMIK-ut. Atėherė edhe kjo “pėrgjegjėsi”, nuk mund t’u adresohet vetėm shqiptarėve, sepse ajo “qenka” e pėrbashkėt me forcat e KFOR-it dhe UNPOL-it, sepse nė bazė tė Marrėveshjes sė Kumanovės dhe Rezolutės 1244 tė KS tė OKB-sė, dihen pėrgjegjėsit e kėtyre forcave, sepse ato janė tė definuara shumė qartė.

Njėri prej qėllimeve tė kėsaj vepre tė ligė tė kėsaj pėrfaqėsueseje tė “kremės” sė “drejtėsisė” ndėrkombėtare ėshtė bindja e opinionit botėror, se gjoja ajo paska pasur fakte, se pjesėtarėt e UĒK-sė paskan pas njė qendėr nė fshatin Gurrės nė rrethin e Matit, nė territorin e Republikės sė Shqipėrisė, ku i “paskan” dėrguar 300 minoritar serbė tė kidnapuar, ku pasi ju merrnin organet vitale i vrisnin. Se gjoja kėto organe i shisnin nevojtarėve nėpėr Evropė.

Po tė ishte kėshtu, akuzė shumė e rėndė kjo!

Por, realiteti qėndron ndryshe!
Kėtė e dėshmojnė:

1.Ish bashkėpunėtorja e Carla del Ponte, Florence Harman, pėr gazetėn zvicerane Le Temps, nė lidhje me akuzat shumė fyese ndaj shqiptarėve, ne mes tjerash deklaron, se ato janė “... tė papėrgjegjshme dhe jodinitoze...ka prezantuar gjėra mbi tė cilat ishte e pamundshme qė me prova tė krijoheshin faktet... se mbajtja e organeve nė temperaturė pėrkatėse dhe "mungesa e kapaciteteve adekuate sanitare e bėnė kėtė praktikė ekstremisht tė vėshtirė”.

2.Ndėrkohė “as Prokurorėt e Tribunalit tė Hagės pėr Krime tė Luftės nuk kanė gjetur prova se shqiptarėt e Kosovės kanė trafikuar organet e serbėve gjatė Luftės nė Kosovė”, “Zyra e prokurorit dhe Misioni i Kombeve tė Bashkuara nė Kosovė kanė zhvilluar hetime preliminare dhe kanė vizituar terrenin nė veri tė Shqipėrisė, qė ndėrlidhet me akuzat”, tha zonja Kavran dhe shtoi se “pėrkundėr kėtyre pėrpjekjeve zyra e prokurorit nuk mundi t’i provojė akuzat e tilla dhe nuk ka bazė pėr vazhdim tė mėtejmė sa i pėrket juridiksionit tonė”, tha me 22 prill 2008, zėdhėnėsja Olga Kavran. (hermesnews 22 Prill 2008)

3. Ministria e Jashtme e Zvicrės ka vendosur tė ndaloi promovimin e librit “Gjuetia - unė dhe kriminelėt e luftės” shkruar nga ish-prokurorja e Gjykatės pėr krime tė luftės nė ish-Jugosllavi (ICTY), Carla del Ponte.

4.Kjo shpifje e kėsaj plake nxjerr nė shesh edhe injorancėn e saj, sepse sot edhe pėr njė njeri me arsimim fillor ėshtė e njohur se pėr veprime tilla, ēfarė i adreson nė adresė tė UĒK dhe shqiptarėve nė pėrgjithėsi, duhen ekspert kulminant tė lėmive tė ndryshme mjekėsore, ambient dhe pajisje supermoderrne, si dhe mjete tė transportit tė shpejtė ajror. Kėto nuk i posedonin atėherė dhe as qė i posedojnė sot!

Pėrveē kėsaj, vendi ku shpifė Carla del Ponte, se gjoja qenkan krye kėto krime monstruoze, ėshtė njė pjesė ndėr mė tė pazhvilluarat e territorit, jo vetėm tė Krahinės sė Matit, por tė Republikės sė Shqipėrisė. Andaj kur merret kjo parasysh, shpifjet e kėsaj plake idhnake, mund tė kualifikohen edhe si produkt i sallatės sė tė menduarit!

“Zonja” del Ponte, edhe pse njihet si finoke e madhe, kėsaj radhe i ka bėrė hesapet keq. Me siguri, ajo ka menduar se duke akuzuar kaq rėnd UĒK-nė, pra shqiptarėt nė pėrgjithėsi, do tė mbulojė krimet e vėllezėrve tė saj shpirtėror serbo-ēetnik. Por, si duket nuk e ka menduar fare, se me kėtė diarre tė saj po pranon dėshtimin e saj, me siguri tė qėllimshėm, sepse ajo ka qenė obliguar, qė me pėrpjekjet e saj tė paanshme tė hetoj dhe zbuloj kriminelėt e luftės, tė cilėsdo anė qofshin ata.

Nga vetė fakti se ka qenė e obliguar tė organizojė hetime e hetime pėr t’i zbuluar autorėt e kėtyre krimeve kaq tė rėnda, ky pamflet mund tė merret lirisht si akuzė ndaj saj. Kėtė duhet ta ketė parasysh “drejtėsia” ndėrkombėtare dhe nėse nuk qėndron prapa saj, ajo duhet ta prangosė kėtė “zonjė” dhe ta nxjerrė para drejtėsisė, nėn akuzėn: pėr shpifje dhe fyerje tė rėndė ndaj popullit shqiptar, i cili ishte viktimė e krimeve mė monstruoze. Nėse pėr asgjė tjetėr, kjo “zonjė” duhet tė nxirret dhe tė pėrgjigjet para drejtėsisė pėr mosveprimin e saj, pėr tė zbuluar dhe nxjerr para drejtėsisė kriminelėt e vėrtetė, ata qė kidnapuan, internuan dhe torturuan deri nė vdekje disa mijė shqiptarė, pa dallim moshe dhe gjinie.

Dihet botėrisht, se civilėt shqiptarė tė tė gjitha moshave dhe gjinive, tė cilėt kidnapuan nga vandalėt serbo-ēetnik dhe pasi u torturuan barbarisht, u pėrzgjodhėn disa mijėra prej tyre dhe u internuan nėpėr auschvitz-at, anė e kėnd Serbosllavisė, e qė pėr tė cilėt edhe sot pas dhjetė vjetėsh nuk dihet gjė zyrtarisht. Andaj, po tė ishte nė nivel tė detyrės, po tė ishte e paanshme dhe po mos tė ishte pro-sllave, ne vend se ta bėnte edhe kėtė paturpėsi tė radhės, kaq fyese ndaj shqiptarėve, ajo do tė kishte zhvilluar hetimet e plota, pėr tė zbuluar se ēfarė ndodhi me shqiptarėt e kidnapuar nga forcat serbo-ēetnike.

Ka qenė nė mandatin e Carla Del Ponte, qė tė organizojė tė gjitha veprimet e nevojshme, pėr t’i zbuluar dhe pėr t’i nxjerrė para drejtėsisė, tė gjithė ata qė urdhėruan kėto kidnapime, si dhe ata qė i ekzekutuan ato.

Ka qenė nė pėrgjegjėsinė e saj, qė tė zbulojė vendet ku u internuan kėta civil shqiptar, ēfarė torturave iu ekspozuan nga neogestapo-ja ēetnike dhe mos iu ekspozuan pėr sė gjalli edhe eksperimenteve tė ndryshme nga neomengelat e medicinės ushtarake tė ultrashovenizmit serbomadh; mos kėtyre viktimave u nxirrej gjaku, sikurse mė parė kroatėve dhe boshnjakėve tė internuar, pėr plotėsimin e nevojave emergjente tė transfuzionit, nėpėr spitalet serbe nė pėrgjithėsi dhe ato ushtarake nė veēanti dhe mos me organet vitale tė kėtyre robėrve tė luftės bėhej tregti shumė profitabile, me rrjetėn kriminale tė trafikantėve ndėrkombėtar me kėtė “mall” tė ndaluar, pėr ēka edhe mund tė dyshohet me bazė. Ky dyshim mund tė bazohet, nė sjelljet dhe barbaritė e shumta tė forcave militare dhe paramilitare serbo-ēetnike gjatė luftės, sidomos ndaj boshnjakėve dhe shqiptarėve, si nė tė kaluarėn ashtu dhe nė luftėn e fundit, si p.sh. copėtimi me motosharrė tė prindit para fėmijėve tė mitur, dhunimet e vajzave tė mitura para prindėrve, djegėja e njerėzve tė pambrojtur nėpėr shtėpitė e tyre, mbushja e autofrigoriferėve me shqiptar nė Kosovė dhe fundosja e tyre nė liqenet e Serbisė dhe nė Danubi...Kėtė dyshim e pėrforcojnė edhe veprime tjera tė Beogradit zyrtar, si p.sh. dorėzimi i tė mbeturave nga trupat e viktimave, vetėm pas putrefikimit dhe denatyralizimit tė plotė tė tyre ( kur u ka mbetur vetėm skeleti, edhe ai i gjymtuar), pa u krye veprimet e nevojshme laboratorike pėr pėrcaktimin e identitetit tė tyre, ku pėr pasojė shumė familje shqiptare i varrosen mbetje tjera, tė mashtruara se po i varrosnin mbetjet e tė afėrmve tė tyre.

S’ka si tė mendohet ndryshe, ky marifet nga zyrtarėt ultrashovenist serbijan, me siguri nuk bėhet nga mosdija e tyre, por pėrkundrazi, me qėllim tė mbulimit tė krimeve tė tyre tė cilat u ushtruan ndaj viktimave, nga neomengelat serbo-ēetnike tė cilat drejtoheshin prej tyre.


Jam i vendosur pėr ta ribėrė Shqipėrinė...!

(LETĖR E HAPUR )

Mr. Gafurr ADILI,
Zėdhėnės Politik i FBKSH dhe Sekretar i Pėrgjithshėm i Kuvendit Mbarėkombėtar:

Drejtuar:
Gjithė idealistėve e idealisteve shqiptare.


Vėllezėr e motra tė idealit komėtar shqiptar!
Gjatė gjithė aktivitetit t'im, mbi 30 vjeēarė, sidomos pas korrikut tė vitit 2002, kur nė Kuvendin Themelues tė Frontit pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar (FBKSH), kur edhe u zgjodha (nė mungesė) Kryetar i FBKSH-sė dhe Komandant Suprem i AKSH-sė, pėr ēka edhe (mė 1 korrik 2003) edhe u arrestova nga Qeveria e Republikės sė Shqipėrisė (e kryesuar nga Z. Fatos NANO) dhe pėr gati 5 muaj u mbajtja nė burg (nga 1 korriku dhe deri mė 25 nėntori i vitit 2003), me akuzėn absurde (tė ndikuar nga qarqet sllavo-greke), pėr "Urrejtejtje nacionale, fetare e racore", akuzė tė cilėn arrijta edhe ta rrėxoj dhe nga Gjykata e Apelit tė Tiranės arrijta tė fitoj edhe pafajėsinė, rregullisht dhe sistematikisht jam pėrballur me njė luftė tė paparė nga qarqet anti-shqiptare dhe veglat e tyre shqipfolėse, qofshin kėto nė Republikėn e Shqipėrisė (tė Shqipėrisė sė Rrudhosur, siē e quajė unė Republikėn e Shqipėrisė) apo edhe jashtė saj, nė territoret e pushtuara e tė kolonizuara nga pushtuesit e kolonizatorėt sllavo-grekė dhe ato ndėrkombėtar (UNMIK dhe EULEX), vegla shqipfolėse kėto qė komandohen nga nėnpunėsit e ambasadave tė huaja nė Tiranė, nė Prishtinė dhe nė Shkup, ku kėto politikuajė tanė shqipfolės dhe mbi tė politikuajt tanė tė biznesit, sic i kam quajtur rregullisht, tė cilėt pėr tė krijuar pasuri pėr vehten dhe pasardhėsit e tyre, po e shkrijnė Shqipėrinė tonė tė dashur, tė cilėn na e krijuan rilindasit tanė dhe partizanėt shqiptarė, tė cilėt shkrijtėn pasuritė e tyre pėr ta bėrė Shqipėrinė, kurse politikuajtė tanė tė biznesit, tė cilėt aktualisht janė nė skenėn poltike shqiptare tė Tiranės, tė Prishtinės dhe tė Shkupit, si dhe tė Preshevės dhe tė Ulqinit, po lėpijnė kockat e kofshave tė mishit qė i hajnė tė huajt dhe tė huajt ua kanė shkelur bishtin, duke iu thėnė: "Rrini urtė se do t'iu akuzojmė e fusim nėpėr burgjet tona (nė vend apo nė Hagė) pėr korrupsion..!", dhe kėta dahijė heshtin e bėhen vegla qorre tė tyre, tė cilėt jo vetėm mua, por tė gjitha strukturat e FBKSH-sė, qė po i drejtoj unė dhe Kryetari i FBKSH-sw e Komandanti Suprem i AKSH-sė (nga 16 shtatori i vitit 2005), Prof. Dr. Bashkim MITROVICA, na kanė luftuar dhe po vazhdojnė tė na luftojnė, sepse e dijnė fare mirė se kur ta ribashkojmė Shqipėrinė, tė parėt qė para popullit (nė Parlamentin e Shqipėrisė sė Bashkuar) do tė japim llogari do tė jemi, fillimisht unė Gafurr ADILI dhe Bashkim MITROVICA, si dhe tė gjithė shokėt e shoqet tona.

Por, pasi tė japim llogari ne tė FBKSH-sė, vetlėkuptohet se llogari do tė japin edhe poltikuajtė shqiptarė, tė cilėt pasuritė e tyre dhe tė pasardhėsve tė tyre, i kanė krijuar ose mbi djersėn, ose mbi gjakun e popullit, dhe e fare mirė e dijnė se gjithė pasuria e tyre do tė konfiskohet nga institucionet e Shqipėrisė sė Bashkuar, kurse tė gjithė ata qė kėto pasuri i kanė krijuar nė rrugė tė jasht-ligjshme (duke keqpėrdorur djersėn dhe gjakun e popullit dhe tė bijėve mė tė devotshėm tė tij, tė cilėn pėr lirinė e mė tepėr se gjysmės sė Shqipėrisė, dhuruan edhe mė tė shtrenjtėn e tyre-jetėn dhe kaluan edhe nė pėrjetėsi dhe morrėn gradėn mė madhore dėshmorė tė Kombit e tė Atdheut), do tė pėrfundojnė nėpėr burgjet e Shqipėrisė sė Bashkuar, dhe pasuria e tyre e konfiskuar do tė kalojė nė Thesarin e Shqipėrisė sė Bashkuar, me tė cilėn pasuri do ta zhvillojmė Shqipėrinė Etnike dhe tė gjithė bijtė e bijat e dėshmorėve, si dhe tė gjithė heronjt e gjallė (veteranėt e ribashkimit kombėtar) do t'i shkollojmė nėpėr universitetet mė prestigjioze tė Shqipėrisė Etnike dhe tė Botės, dhe nuk do t'i lejmė sic i kanė lėnė Z. Hashim THACI, Z. Ramush HARADINAJ dhe Z. Ali AHMETI, tė cilėt nė skenėn tonė politike u promovuan mbi gjakun e dėshmorėve tė kombit, mbi gjymtyrėt e invalidėve tė luftės dhe mbi djersėn e heronjėve tė gjallė, qė sot njihen s'i veteranė tė UCK-sė, si dhe mbi djersėn e popullit qė me gjithcka mbėshteti betejat tona.

Dua tė shkrijė pasurinė t'ime pėr ta ribėrė Shqipėrinė..!

Pėr 18 vite, sa kam punuar nė Zvicėr, kam arrijtur tė ndėrtoj vetėm njė shpi nė fashatin t'im tė lindjes (fshatin Aranjell tė Kėrcovės) dhe njė banesė nė Tiranė, ku edhe jetoj aktualisht, qė nga 25 nėntori i vitit 2003 (kur dola nga burgu i Tiranės), tė cilat bashkarisht nuk e arrijnė as vlerėn 50 mijė euro, dhe tė cilat i kam nxjerr t'i shes, por qė askush nuk po m'i blen, sepse armiqtė e ribashkimit kombėtar dhe veglat e tyre shqipfolėse, po mė sabotojnė, ashtu siē dikur (nė vitin 1991), kėta vegla tė kėtyre armiqėve e sabotonin Heroin Ukshin HOTI, kur Baca Ukė deshte ta shiste tokėn e babės sė Tij pėr tė vazhduar me nxjerrjen e gazetėn DEA (Demokracia Autentike), qė e kishte filluar ta nxirrte nė Lublanė, pėr botimin e numrit tė dytė tė sė cilės, unė me shokėt e mi nė Zvicėr i kishim dhėnė 5.000 marka gjermane. Nėse deri sot, qė nga Themelimi i FBKSH-sė (korrik 2002) dhe strukturave tė tij, ndėr tė cilat ėshtė edhe Armata Kombėtare Shqiptare (AKSH), pėr ngritjen e tė cilave struktura kombėtare dhe tė krijimit tė Kėshillit Organizativ tė Kuvendit Mbarėshqiptar (tė themeluar me 25 nėntor 2006), tė miqtė dhe tė afėrmit e mi kam marrė mbi 50 mijė euro borxh dhe akoma nuk arrijtu me ua kėthy, tė cilėve tani as qė mundem mė t'iu kėrkoj borxhe tė tjera, sepse logjikshėm zbatohet deviza e njohur: "Laje pjatėn e supės qė t'i hjedhim groshė..!", jam i shtrėnguar qė nė shitje tė nxjerr shtėpinė t'ime nė fshatin Aranjell tė Kėrcovės dhe banesėn t'ime nė Tiranė, vetėm e vetėm qė proceset politike dhe tė tjera si kėto, pėr ribashkimin e kombit t'im, qė mė lindi e mė rriti, t'i bėjmė realitet, vetėm e vetėm qė tė ndjek rrugėn e rilindasve tanė, tė rilindjes kombėtare shqiptare: Ismail QEMALI, Isa BOLETINI, Hasan PRISHTINA dhe Mehmet DERALLA, tė partizanėve shqiptarė: MYSLIM PEZA dhe Haxhi LLESHI, si dhe tė Heroit Ukshin HOTI dhe tė Heroit Adem JASHARI me gjithė plejadėn e Tij.

Prandej, edhe kėrkoj njė blerės tė shtėpisė s'ime nė fshatin Aranjell tė Kėrcovės dhe njė blerės tjetėr tė banesės s'ime nė Tiranė. Paratė e shtėpisė, nė fshatin Aranjell tė Kėrcovės dhe tė banesės nė Tiranė, do t'i harxhoj pėr Kuvendin Mbarėkombėtar, tė cilin do ta organizojmė mė 14 dhe 15 qershor 2008, kėtu nė Republikėn e Shqipėrisė, sepse pėrfundimisht po bindem, se shumė shokė e shoqe tė mia, tė cilėt deri mė tani mė kanė ngopur me fjalė e premtime boshe, nuk po e marrin shumė seriozisht kėtė vepėr madhėshtore, mbajtjen e Kuvendit Mbarėkombėtar, mė 14-15 qershor 2008, jo vetėm se nė kėtė vit (mė 10 qershor 2008) mbushen 130 vjet nga Lidhja Shqiptare e Prizrenit, Programi i sė cilės LSHP, edhe sot e kėsaj dite (pas 130 vjetėsh), ėshtė shumė aktual dhe i domosdoshėm, por edhe pėr faktin se cėshtja kombėtare, edhe pas tri betejave tė fundit (tė zhvilluara gjatė dekadės sė fundit) na ka ngelur nė mes tė rrugės dhe cėshtjes tonė tė shenjt dhe gjithė kombit shqiptar po i kanosen shumė rreziqe, tė cilave duhet t'iu vejmė gjokset dhe shpatullat tona.

Kuvendi Mbarėkombėtar ėshtė njė domosdoshmėri e kohės...!

Vėllezėr e motra tė idealit kombėtar shqiptar!
"Pavarėsi e Kosovės", e shpallur para disa muajsh, nuk ėshtė asgjė tjetėr pos njė mashtim i rradhės tė llojit tė tė ashtuquajturės "Republika e Kosovės" sė rahmetliut Ibrahim RUGOVA, i cili pėr vite tė tėra manipuloi, mashtroi dhe nėnshtroi popullin shqiptar tė Kosovės Kreshnike dhe mė gjėrė, kundėr tė cilit mashtrimi dhe nėnshtrimi, Heroi Ynė Kombėtar ADEM JASHARI me gjithė familjen e Tij, u desht qė tė sakrifikonte jo vetėm mė sublimen e Tij - jetėn e Tij, por edhe jetėrat e gjithė familjes sė Tij, dhe tė vajzės sė Tij 5 vjecare.

Dhe, nėse Baca ADEM sakrifikoi, jo vetėm jetėn e Tij, por edhe gjithė familjen e Tij, unė jam shumė i vendosur qė s'i hap tė parė tė sakrifikoj pasurinė t'ime qė e kam krijuar me djersėn t'ime dhe tė familjes s'ime dhe mė pas edhe jetėn dhe familjen t'ime, sepse rregullisht shokėve tė mij (tė FBKSH-sė dhe strukturave tė tij, ndėr tė cilat ėshtė edhe AKSH) iu kam shkruar sms (mesazhe) pėrmes telefonit dhe iu kam thėnė: "Kudshdo sot nuk sakrifikon djersėn, tė mos shpresojmė se nesėr (kur ta kerkojė Kombi dhe Atdheu),do tė sakrifikojnė gjakun; prandej, tė gjithė ata qė sot nuk janė nė gjendje qė tė sakrifikojnė djersėn e tyre, doemos duhet tė largohen nga rradhet e FBKSH-sė dhe strukturave tė tij, ndėr tė cilat ėshtė edhe AKSH...!".

Prandej, pėr tė ndarė "shapin nga sheqeri", siē thotė flala popullore e popullit tonė tė urtė e fisnik, por shumė trim dhe heroik, i cili historinė e tij e shkroi me gjak e barot, domemos duhet tė mbahet Kuvendi Mbarėkombėtar, i cili punimet e tij do t'i zhvillojnė dy ditė rradhazi, si mė poshtė vijon:

1. Mė 14 qershor 2008 ( e shtunė), duke filluar nga ora 10.00, do tė zhvillohet:

a) Senca Paraplenare (nga ora 10.00 deri nė orėn 12.00), ku do tė prezantohen delegatėt e delegatet nga tė gjitha krahinat e Shqipėrisė dhe dispora shqiptare, delegatė e gelegatė kėto, qė do tė zgjidhen nga tė gjitha rrethet, si mė poshtė vijon:

- Tirana (20), Durrėsi (10), Lezha (10), Shkodra (10), Puka (10), Kukėsi (10), Peshkopia (10), Elbasani (10), Pogradeci (10), Korca (10), Skrapari (10), Berati (10), Tepelena (10), Gjirokastra (10), Saranda (10), Himara (10), Fieri (10) dhe Lushnja (10) = 190 delegatė e delegate.

- Prishtina (20), Mitrovica (10), Drenica (10), Peja (10), Prizreni (10), Ferizaj (10), Gjilani (10) dhe Kosova Lindore: Presheva, Medvegja dhe Bujanoci (20) = 100 delegatė e delegate.

- Shkupi (20), Kumanova (10), Tetova (10), Gostivari (10), Kėrcova (10), Dibra (10), Struga (10) dhe Manastiri (10) =90 delegatė e delegate.

- Ulqini (10), Tivari (10), Tuzi (10), Hoti e Gruda (10) dhe Plavė-Gucia (10) =50 delegatė e delegate.

- Zvicra (5), Italia (5), Gjermania (5), Beneluksi (5), Skandinavia (5) = 25 delegatė e delegate.

- SHBA (5), Kanada (5) dhe Australia (5) = 15 delegatė e delegate.

2. Seanca Plenare (nga ora 14.00 deri nė orėn 17.00) delegatėve e delegateve do t'iu shpaloset Programi i Veprimit Taktik dhe Strategjik tė Ribashkimit Kombėtar, tė cilėt gjatė natės (midis 14 dhe 15 qershorit) do tė munden t'i bėjnė vėrėjtjet dhe sygjerimet e tyre, ku tė nesėrmen:

Mė 15 qershor (e djel), duke filluar nga ora 10.00 deri ne orėn 12.00, nen pas neni do tė miratohet Programi i Veprimit taktik dhe Strategjik tė Ribashkimit Kombėtar, dhe

3. Seanca Pėrfundimtare, duke filluar nga ora 14.00 deri nė orėn 16.00, kur edhe do tė mbyllet Kuvendi Mbarėkombėtar, do tė zgjidhet Qeveria Mbarėkombėtare, me emrin Asambleja Kombėtare Shqiptare (AKSH) dhe do tė pėrmbyllen edhe konkluzionet dhe vendimet e Kuvendit Mbarėkombėtar, tė cilat pėrmes njė Konference pėr shtyp (nė Tiranė) do t'i publikojė Asambleja Kombėtare Shqiptare (AKSH).

Prandej, vėllezėr e motra tė idealit, kėrkoj mobilizim tė tė gjithė ju qė nė damarėt tuaj rrjedh gjak shqiptari dhe nuk jeni vegla qorre tė atyre qė shkrijnė Shqipėrinė pėr tė bėrė pasuri pėr vehten e tyre dhe tė pasardhėsve tė tyre, qė nuk jeni bisht i partizave shqipfolėse, tė cilat (sipas informacioneve qė mė ka dėrguar SKSH), tė gjitha kėto partiza (tė Tiranės, tė Prishtinės dhe tė Shkupit) bashkarisht janė mobilizuar pėr ta penguar e sabotuar mbajtjen, zhvillimin dhe pėrfundimin me sukses tė Kuvendit Mbarėkombėtar, por qė realisht e sinqerisht udhehiqeni nga idealet e pastra tė rilindasėve tanė dhe tė heronjėve e dėshmorėve tė kombit, tė cilėt jo vetėm qė shkrinė pasuritė e tyre pėr ta bėrė Shqipėrinė, por qė pėr ribėrjen e Shqipėrisė, ashtu siē na e dhuroi Zoti, flijuan edhe mė tė shtrenjtėn e tyre - jetėn, jo vetėm jetėn e tyre por edhe pasuritė dhe jetėrat e familjeve tė tyre, dhe kaluan nė pėrjetėsi dhe morrėn gradėn mė madhore - dėshmorė tė Kombit e tė Atėdheut.

EDHE UNĖ PACA FATIN E TYRE TĖ NDRITUR!
RROFTĖ FBKSH - AKSH!
RROFTĖ KUVENDI MBARĖKOMBĖTAR!
RROFTĖ SHQIPĖRIA ETNIKE!

Me respekt e konsiderata tė larta atdhetare shqiptare;
I juaji,
Mr. Gafurr ADILI.
Tel. 00355 69 273 5656
Tiranė, 21 prill 2008


Hyrja e Shqipėrisė Londinze dhe e Kroacisė nė NATO dhe mbetja e Maqedonisė jashtė!

Mė 3 prill tė vitit 2008, Shqipėria Londineze dhe Kroacia, e morėn ftesėn pėr tė hyrė nė aleancėn ushtarake tė botės e quajtur, ”NATO”, me kėtė rast, (ani se ishte e ftuar pėr tė marrė ftesėn) Maqedonia, mbeti jashtė. Kjo, pėr ēdo njeri qė e donė paqen dhe stabilitetin, shihet me shpresė, pėr ardhmėrinė e rajonit!

Shkruan: Fadil SHYTI
Suedi, 5 prill 2008

Pranimi i Shqipėrisė Londineze nė NATO, ėshtė mė pak meritė e qeverisė shqiptare, por mė tepėr ėshtė njė dėshmi se kombi shqiptar ėshtė njė komb liridashės, prandaj i takon vendi nė familjen e madhe tė botės, e cila e gjakon kėtė liri. Njėkohėsisht, po kėto ide tė pastra liridashėse dhe shtetformuese tė dėshmuara me luftėn e saj ēlirimtare, kundėr invadimit serbomadh, i kishte dhe i ka Kroacia, prandaj pa ngurrim e shprehi kėnaqėsinė time qė edhe kombi kroat, tani e tutje do tė ketė fatin tė jetė nė kėtė familje tė madhe sė bashku me njė pjesė tė kombit shqiptar!

-Pa harruar tė theksojė faktin qė aspak nuk mė erdhi keq qė Maqedonia, ky shtet armik i shqiptarėve, nuk u pranua aty ku nuk e meriton!

Nuk mendoj kėtu pėr shkakun e mosmarrėveshjes rreth ēėshtjes sė emrit me Greqinė ekspansioniste fqinje ndaj shqiptarėve. Ajo, ėshtė ēėshtje e tyre. Kjo nuk na takon, qė ne shqiptarėt ta zgjidhim… Por, edhe nė kėtė pikė, shqiptarėt qė jetojnė nė Maqedoni, e kanė tė drejtėn e tyre, pra rreth zgjidhjes sė emrit tė shtetit ku jetojnė me njė shumicė tė theksuar… Mirėpo kėtu dua tė trajtojė ēėshtjen se nga kjo ”politikanėt e zgjuar” shqiptarė mund tė marrin leksione politike se si fqinjėt tanė veprojnė pa kompromise pėr interesat e tyre kombėtare! Se si ata e bllokojnė edhe hapėrimin historik nė instancat ndėrkombėtare tė ”popullit vėlla” pėr interesat e tyre…

Ndėrsa, kėta kompromisaxhinjtė e pandreqshėm shqiptarė, kurrė nuk ditėn as nuk po dinė t“i thonė JO, diplomacisė thinjake tė Evropės, kur kjo herė hapur e herė maskuar; humbjen e betejave nė fushat ushtarake, po i rikthen nė fitore pėr shtetet kolonialiste sllave, kujtoj kėto konferencat famėkeqe tė Rambujės, Ohrit dhe Konēulit.

Maqedonia, ky shtet okupator i tokave shqiptare, me kėtė qeveri tė hurit e litarit dhe plumbit, e cila nuk ngurron kurrė pėr t“i larė nė gjak shqiptarėt andej nga malėsitė tona, aspak nuk e meriton hyrjen nė NATO, pavarėsisht se diplomacia botėrore, para kėtyre krimeve si vrasja e tė rinjve shqiptarė, ish-ushtarė tė UĒK-re, dhe burgosja e tyre, dhe ofensiva si ajo e Brodecit, po i mbyllė sytė!

Por, tė jemi realistė e ta themi tė vėrtetėn e hidhur troē: si mund ta ngritė zėrin diplomacia botėrore (sado demokratike qoftė ajo) kur pėrballė kėtyre tragjedive po heshtė vet ”politika e hollė”, diplomacia shqiptare, qė nga Shkupi, Tirana, Prishtina e mė tej?

Kėto marrėzira dhe cinizma politike, tė cilat rrėnjėt i kanė vetėm tek etja e tyre pėr tė mbajtur pushtetin deri nė ditėn e ”amshimit”, pa qoftė edhe me popullin e pėrgjakur dhe tė nėpėrkėmbur nga tė huajt - tė fyer rėndė dhe tė sulmuar nė gjuhė dhe nė flamur!

Shkurt, ata po duan tė jenė prijės tė stilit bajraktarė, apo ”sheikė” tė pasur nga kapitali i huaj, por tė varfėr nga shpirti liridashės dhe idealist shqiptar!

Bota demokratike e pa qė: Greqia fqinje reagoi dhe e bllokoi Maqedoninė, vetėm pėr ēėshtjen e emrit; kurse ”politikanėt” servilė pro-evropianė dhe kundėr-shqiptarė, ”demokratė” me damka tė zeza nga korrupsioni dhe krimet; nuk reaguan as pėr gjakun e dredhur nė trojet tona etnike, as pėr flamurin, as pėr tendencat e Maqedonisė shoviniste pėr t“i vėnė embargo Shqipėrisė Londineze, me vizat, as nuk reaguan pėr bllokadat e Maqedonisė qė po ia bėnė Kosovės, madje duke mos e njohur as kėtė ”pavarėsi me kusht” pa u zgjidhur problemi kufitar – kuptohet pa fituar ekspansionizmi i saj mbi zgjerimin e mėtejshėm mbi trojet tona.

Pėrse udhėheqja shqiptare e Shkupit nuk e dėrgoi njė protestė nė Bukuresht, pėr padrejtėsitė e mėdha qė Maqedonia po i bėnė ndaj shqiptarėve?!

Pastaj, nga kjo tė pėrfitonte mundėsinė pėr pėrkrahje nga Qeveria e Tiranės dhe ajo e Prishtinės.

Udhėheqja e Tiranės, atje do tė duhej menjėherė tė shtronte kėto ēėshtje tė pazgjidhura para diplomacisė botėrore, e jo pa asnjė pikė turpi ta paraqiste Maqedoninė si njė parajsė, apo si njė oazė te paqes nė rajon. Nė kohėn kur ende gjaku i shqiptarėve nuk ėshtė tharė nė Brodec, ende nuk janė ndėrtuar shtėpitė e rrėnuara tė shqiptarėve nga tanket e ofensivės gjakatare maqedone dhe serbe. Mirėpo duke u “respektuar” Marrėveshja e Ohrit; po bėhen gjithė ato krime!

Presidenti Topi, kryeministri S. Berisha, dhe tė tjerė ”analistė tė moderuar” si njėfarė Bumēi, krejt pa arsyeshėm dhe tė pa bazuar nė fakte reale, derdhėn lot qyqarėsh pėr fqinjin tanė kurrė paqėsor dhe shprehėn keqardhjen e pakuptimtė dhe aspak tė bazuar nė logjikėn atdhetare qė: pse edhe Maqedonia nuk u pranua njėkohėsisht, nė NATO?! Po, nė kėtė linjė tė gabuar po vepron sot edhe opozita nė Tiranė!

Nė mitingun e organizuar mė datė 4.04.2008; me moton: e parullave:
Po, NATO-s!
Jo, Berishės!

Do tė duhej tė ishte dhe kjo parullė madhėshtore: Jo, Maqedonisė nė NATO!

Pa realizimin e tė drejtave kombėtare tė shqiptarėve!
Ne shqiptarėt, kėrkohet tė kemi kritere: nuk duhet tė futemi nė aleanca tė gjakosur; nga sulmet armike dhe nga gabimet e qeveritarėve puthadorė, me njė fjalė duam tė jemi aleatė tė barabartė dhe me sovranitet tė plotė kombėtar!…

Tė jemi tė barabartė me kombet tjera, nė tė gjitha aspektet: kombėtare, ekonomike, ushtarake e kulturore, pa na u cunguar aspiratat dhe drejta kombėtare, kudo qofshin pjesėtarėt e popullit tonė, pse jo edhe nė vendet ku nuk kemi rrėnjė ilire, po tani ka popullsi shqiptare p.sh. nė Itali, Turqi, Greqi, SHBA, Gjermani, Zvicėr… etj.
Nė kėtė pikė tė gjithė shqiptarėt (nė pozitė dhe opozitė) brenda dhe jashtė Shqipėrisė Londineze, do tė duhej tė ishin tė matur dhe realistė, vet pėr faktin qė maqedonėt asnjėherė, ashtu si vėllezėrit e tyre serbė, malazezė dhe grekė, nuk ishin as nuk janė mirėnjohės pėr pėrkrahjen e shqiptarėve nė arenėn ndėrkombėtare. Kujtoj, kėtu rastin; kur nė vitin 1993 Maqedonia u shpallė shtet i pavarur, e para nga shtetet fqinje, pa asnjė kusht e njohu Shqipėria Londineze.

Natyrisht qė kjo u keqpėrdor ethshėm nga kryelartėsia shoviniste maqedonase; kėshtu qė nė vend se t“i shpėrblente shqiptarėt me tė drejta tė barabarta si shtet-formues e tė tjera; ajo ua shtoi atyre dhe mė tej presionin, dhunėn, vrasjet - kjo, pastaj ēoi nė luftė tė drejtė ēlirimtare nga UĒK-re.

Pastaj, dihet qė betejat e fituara nė kalanė e Tetovės, udhėheqja e UĒK-re, e mashtruar, pastaj e dorėzuar para partive pacifiste shqiptare, kėtyre sateliteve tė qarqeve reaksionare nė botė, i humbi nė Ohėr, me Marrėveshjen e Ohrit!

Po, kėtė tradhti tė madhe ndaj shqiptarėve e bėri Serbia nė bashkėpunim me ndėrkombėtarėt, me Marrėveshjen e Konēulit; sepse shqiptarėt e Kosovės Lindore, edhe pas gjithė asaj lufte tė drejtė ēlirimtare, nuk i arritėn aspiratat e tyre; pėr liri, tė drejta kombėtare dhe bashkim me Kosovėn tė shprehur dhe me referendum.

Po, kėtė tradhti tė madhe ndaj shqiptarėve e bėri dhe Mali i Zi, pasi e fitoi pavarėsinė; atje, nė Malėsinė e Madhe, shqiptarėt u persekutuan pa asnjė arsye, pėrkundėr faktit tė njohur qė vota e shqiptarėve qė jetojnė prej shekujsh nė trojet e veta, ishte vendimtare pėr pavarėsinė e kėtij shteti fqinjė! Pėr mė keq, atje ende po veprohet me logjikėn e errėt shoviniste malazeze qė tė bėhen pėrpjekje pėr injorimin dhe mohimin e tė drejtave tė shqiptarėve. Dihet, qė kjo nuk ėshtė aspak e mirė pėr ardhmėrinė e ndritur pėr popujt tanė!

Vendet ballkanike munden tė anėtarėsohen nė NATO dhe nė EU, ashtu mund tė bėhet njė pėrparim i madh nė ruajtjen e paqes nė rajon, por kjo do tė ishte vetėm sipėrfaqėsore; mirėpo konsideroj qė: paqja dhe siguria mė shumė ruhen dhe forcohen nga brenda; pra me politikat e drejta vet shteteve tė rajonit; duke mos krijuar midis tyre ēėshtje tė pazgjidhura me apo pa arsye!!! Por, t“ju drejtohen maksimave tė vjetra e tė reja tė drejtėsisė botėrore, sipas parimeve tė vetėvendosjes dhe referendumeve!

Pra, tė shkohet me logjikėn e arsyes qė: “mos ia bėj tjetrit, atė qė nuk do tė dėshiroje tė ta bėjnė tė tjerėt ty”! Duke bėrė kėto, natyrisht qė Ballkani, njė ditė, herėt a vonė do ta humbė atė epitetin e fatkeqėsive tė tij, tė krijuara jo gjithmonė pėr fajin e vet: pastaj i quajtur si rajon “fuqi baruti”!


Nėse fillon tė derdhet gjaku, atėherė pėr ēdo gjė do tė jetė shumė vonė!

Shkruan: Sejdi VESELI

Me 17 shkurt 2008 nė Kuvendin i Kosovės nė njė seancė solemne u lexua njė Deklaratė qė ishte e shkruar nė njė papirus tė vjetėr plotė 700 vjet, me tė cilėn Kosova shpallej shtet “sovran” dhe tė “pavarur”. Duhet theksuar, se nė kėtė seancė kaq tė rėndėsishme, nuk u intonua Himni Kombėtar i shqiptarėve.

Menjėherė pas kėtij akti, shumė vendeve iu adresua kėrkesa pėr njohjen e kėtij “shteti”, mė tė riut nė Evropė.

Shpallja e (pa)varėsisė sė njė shteti, kur nga administrata qendrore nuk ushtrohet kontroll nė afro 1/3 tė territorit tė tij, nė analet e pėrvojės ndėrkombėtare, nuk mund tė konsiderohet ndryshe, pos njė rast sui generis i diletantizmit politik.

Njė vend mund tė konsiderohet i pavarur nga kolonizatori apo nga njė bashkėsi tjetėr federale apo konfederale, nėse deklarohen lirshėm dhe nė formė plebishitare, sė paku dy tė tretat e qytetarėve pėr pavarėsinė, atėherė ai vend mund tė konsiderohet i pavarur apo mund tė fitojė kredibilitetin pėr tė kėrkuar njohjen e pavarėsisė.

Mund tė konstatohet pa u frikėsuar se po bėjmė gabim, se ky veprim Kuvendit tė Kosovės ėshtė nė kundėrshti tė plotė edhe me Konventėn pėr tė Drejtat dhe Detyrat e Shteteve, tė njohur si Konventa e Montevideos.

Siē edhe dihet, sipas kėsaj Konvente, mė parė duhet krijuar shteti, pėrkatėsisht, autoriteti i tij duhet tė shtrihet nė terė territorin e caktuar dhe vetėm atėherė mund tė shpallet pavarėsia e tij. Shtrirja e autoritetit tė pushtetit tė shtetit tė posa shpallur tė pavarur nė terė territorin e tij ėshtė shumė mė me rėndėsi se njohja ndėrkombėtare. Ndėrsa, njohja ndėrkombėtare e njė shteti tė porsa shpallur, ėshtė dėshmia pėr ekzistencėn e tij.

Jemi dėshmitar se ky akt i parlamentarėve tė Kosovės u pėrcoll me propagandė tė shfrenuar. Qėllimi i kėsaj propagande tė paramenduar mirė, dihet. Tė mashtrohej populli edhe njėherė!

Kėshtu dhe ndodhi, kjo shpallje e kinse pavarėsisė nga populli u pranua, si diēka reale dhe me emocione tė papara. Nė kuadėr tė saj, pėrveē tjerash u dhanė dhe vazhdojnė tė jepen deklarata, se gjoja veriu i Kosovės qenka nėn kontrollin dhe nėn varėsinė e administratės qendrore tė Prishtinės. Por, ngjarjet qė pasuan nė Veriun e “Republikė sė Kosovės dhe nėpėr enklavat serbe nė zemrėn e saj, ende pa u tharė ngjyra e tekstit tė Deklaratės sė “Pavarėsisė”, dėshmojnė diēka tjetėr.

Kėto ngjarje, dėshmuan njė tė vėrtetė shumė tė hidhur, se kjo pavarėsi qenka e tredhur, sepse ajo nuk qenka e vlefshme nė afro 35% tė territorin e kėtij “shteti” tė “pavarur”, edhe pse tė pranuar nga shumė shtete.

Kėto ngjarje dėshmojnė se kjo pjesė e Kosovės ėshtė shndėrruar nė njė mini Serbi, qė kontrollohet nga Beogradi zyrtar. Pra, edhe pas leximit tė atij teksti nga pasuesit e “profetit” Ahtisari (“besnikėt” e votės sė popullit) nė Mbledhjen Solemne tė Parlamentit tė Kosovės, natyrisht tė hartuar sipas diktatit tė shumė mujsharėve ndėrkombėtar dhe qė u quajt “Deklaratė e Pavarėsisė”, Veriu i Kosovės vazhdon tė jetė nėn kontrollin e strukturave paralele serbo-ēetnike.

Kėto ngjarje, dėshmuan katėrēipėrisht, se nga tėrėsia e territorit tė kėtij “shteti” tė ri prej 10.887 kilometrash katror, afro 35% e tij qenkan nėn kontrollin faktik tė Serbisė.

Karta e identitetit e kėtij “shteti” tė Kosovės, tė shpallur kinse tė pavarur me 17 shkurt 2008 dhe tė njohur nga mė shumė se gjysma e shteteve anėtare tė BE dhe SHBA, nė realitet ėshtė kjo: sipėrfaqja 7087 kilometra katrore, banohet nga afro 2.300.000 banorė (rreth 95% shqiptarė), ka klimė kontinentale, ka njė ekonomi nėn nivelin e asaj tė Bangladeshit... dhe me njė hasėm shekullor nė fqinjėsi, qė ka etje tė pashtershme ndaj territorit tė saj. Etje kjo e ngjashme me atė hienės sė uritur e cila qėndron nė gatishmėri pėr tė grabitur njė nga njė pjesėt e saj dhe pėr t’i kapėrcye nėpėr dhembė, drejt gurmazit tė saj. Andaj, gjendja e pėrgjithshme nė Kosovė dhe nė veēanti ajo e sigurisė, nuk mund tė vlerėsohet ndryshe pos si shumė e rėndė. Kėtė e dėshmojnė informatat e pėrditshme qė vinė nga enklavat serbijane, nė veēanti ato nga tri komunat e veriut tė Kosovės, Albaniku, Zveēani, Zubin Potoku dhe pjesa veriore e qytetit tė Mitrovicės. Ēka ėshtė edhe mė keq, gjendja po pėrkeqėsohet me shpejtėsi tė madhe. Thėnė shkurt, ajo ėshtė para shpėrthimit.

Kjo gjendje alarmante nė veriun e Kosovės ėshtė rezultat i veprimtarisė sė strukturave tė pushtetit serbijan, qė prej pėrfundimit tė luftės, tė papenguara nga KFOR-i dhe UNMIK (pėrgjegjėsit kryesor pėr sigurinė, sipas Rezolutės famoze tė KS tė OKB-sė nr.1244).

Populli thotė, “tė rrimė shtrembėt por tė flasim drejt”, nga ata qė u mandatuanė me votėn e popullit, as edhe njė herė nuk u kėrkua me vendosmėri qė tė ndėrmirren veprime konkrete pėr pengimin e punės sė kėtyre strukturave, pėrkundėr faktit se ishin betuar se nėse e marrin votėn, me pėrparėsi do ta rregullonin kėtė gjendje kanceroze, sidomos nė pjesėt mė tė pasura me minerale dhe me rezerva tė mėdha tė ujit tė Kosovės.

Kjo ēka po ndodhė nėpėr shumė vendkalime nė vijėn kufitare Kosovė-Serbi dhe nėpėr enklavat serbe, nė veriun e Mitrovicės, nuk mund tė konsiderohet ndryshe pos rebelim separatist serbijan, me siguri i nxitur, i drejtuar dhe i mbėshtetur nga Beogradi zyrtar.

Pse gjendet Kosova dhe ēėshtja shqiptare nė pėrgjithėsi nė njė gjendje tė tillė, pa rrugė tė definuara pėr dalje prej saj ėsht njėra prej pyetjeve qė na parashtrohet nė kėtė kohė tė pa kohė. Pėr tė mos u pėrgjigjur me njė rrudhje krahėsh, kam bindjen se pėrgjigja mė e qėlluar do tė ishte. Drejtuesit shqiptar nuk kishin as nuk kanė dijen, pėrvojėn e duhur dhe guximin njerėzor, intelektual dhe kombėtar, pėrballė diplomatėve tė huaj tė armatosur me dije dhe pėrvojė tė pasur, se si t’i mbajnė tė tjerėt tė robėruar, si t’i mashtrojnė dhe si tė bisedojnė me ta. Pa dyshim se si pasojė e mungesės sė dijes dhe tė pėrvojės, politikanėt tanė jo vetėm se u mashtruanė vetė, por u shndėrruan nė argat tė instruktorėve tė tyre ndėrkombėtar, duke u bėrė opinionbėrės pėr ta mashtruar edhe popullin, se gjoja UNMIK dhe KFOR nuk do tė lejojnė qė fallangat kriminale tė ardhura dhe tė komanduara nga Serbia, tė destabilizojnė Kosovėn.Kėtė pėrfundim e dėshmojnė mė sė miri, provokimet e serbe nė vazhdimėsi ndaj shqiptarėve, qė prej pėrfundimit tė luftės e deri nė ditėt e sotme. Nė kėtė shkrim po veējė tri mė tė dhembėshmet:

1.Spastrimi i dhunshėm qė bėnė bandat serbo-ēetnike pjesės veriore tė qytetit tė Mitrovicėsme, nė vitin 2000;

2.Vrasja makabre e tre fėmijve shqiptar tė fshatit Ēabėr, nga kriminel serb, e qė nuk u zbuluan deri mė sot. Siē dihet kjo ngjarje e tmerrshme provokoi protestat e pakontrolluar popullore tė 17 marsit 2004. Siē edhe dihet, si pasojė e provokimeve tė armatosura nga element tė dyshimt u shndėrruanė tė dhunshme, pėr t’u shtypur me gjak nga policia e UNMIK dhe KFOR. Epilogu i tyre ishte, dhjetra shqiptar tė vrarė, qindra tė plagosur dhe tė arrestuar dhe denuar me denime drakonike;

3.Rrebelimi separatist i minoritarėve serb i 17 marsit 2008, kundėr ēdo gjėje shqiptare dhe pėr tė eskaluar nė njė dhunė tė armatosur kundėr policisė sė UNMIK dhe ushtarėve tė KFOR. Epilogu i kėtij rrebelimi tė dhunshėm dhe separatist tė serbėve nė pjesėn veriore tė qytetit tė Mitrovicės, ishte njė polic ndėrkombėtar i vrarė, dhjetra policė dhe ushtarė tė KFOR tė plagosur, si dhe dhjetra dhunues serb tė plagosur.

Nė rrebelimin separatist serb tė 17 marsit 2008, forcat ndėrkombėtare hėngren dajak tė mirė dhe pėr pasoj u detyruanė tė tėrhiqen me bisht ndėr kėmbė, pasi qė mė parė u detyrauanė tė zbatojnė urdhėrin e tė ashtuaquajturit ministrit serb pėr „Kosmet“, Sllobodan Samargjiq, nė realitet komisarit tė parmilitarėve serbė, pėr t’i liruar nga arresti, tė gjithė ata huliganė qė i kishin mbajtur nėn arrest, sepse gjysmen e tyre i kishin liruar kolegėt e tyre paramilitar, duke pėrdorur dhunėn ndaj forcave ndėrkombėtare tė sigurisė.

Kjo ēka ndodhi nė Veriun e Kosovės, me 17 mars 2008, nxjerr nė pah edhe njė tė vėrtetė tė hidhur-dyfytyrėsinė e forcave ndėrkombėtare tė sigurisė. Pėrgjigja mė e mirė nė shėrbim tė vertėtimit tė qendrueshmėrisė sė kėtij konstatimi ėshtė pyetja: cila ėshtė pėrpjesa e tė plagosurve dhe tė vrarėve, nė mes protestuesve paqėsor tė Lėvizjes Vetėvendosje me 10 shkurt 2007 dhe atyre qė sulmuanė me armė automatike, granata dore, koktej mlotovi, thika e gurė, policėt unmikistanez, ushtarėt e KFOR-it dhe teknikėn e tyre?

Pėrgjigje tjetėr nuk ka, pos po tė kishin qenė protestues shqiptar, kuptohet paqėsor, nė vend tė bandave kriminale serbe, me siguri numėri i tė plagosurve dhe tė vrarėve, do tė tejkalonte shifrat e pas tragjedisė sė Gėrdecit tė Vorės. Ndėrsa sa i pėrket, numėrit tė tė arrestuarve, tė cilėt do tė mbaheshin dhe penalizoheshin, nuk do tė mjaftonte as Burgu i Dubravės pėr t’i mbajtur.

Kur ekziston rreziku qė shtėpia tė digjet nga brenda, duhet pėrgatitur qė zjarri duhet tė fiket nga jashtė dhe anasjelltas, kur ekziston rreziku qė shtėpia tė digjet nga jasht, duhet pėrgatitur qė zjarri tė fiket nga brenda!

Pėrballė rreziqeve shumė serioze qė realisht i kanosen Kosovės, drejtuesit e institucioneve tė saj duhet tė sillen me njė pėrgjegjėsi shumė mė tė madhe. Ata, duhet tė kėrkojnė me ngulm nga UNMIK dhe KFOR, qė tė zbatojnė me pėrpikėmėri obligimet e tyre, tė cilat dalin nga Rezoluta e KS tė OKB, nr. 1244 dhe Marrėvshja e Kumanovės. Nėse kėrkesa e tyre hasė nė vesh tė shurdhėr, tė ndėrmarri tė gjitha veprimet e nevojshme pėr pėrgatitjen e vendit pėr t’u vetėmbrojtur nė mėnyrė institucionale. Pėrndryshe kur tė fillon tė derdhet gjaku, atėherė pėr ēdo gjė ėshtė shumė vonė dhe pėrgjegjėsia e pafalshme do tė bie mbi ta!

Prishtinė, me 22 mars 2008


Do t’i bindim, bajlozėt rusomėdhenj, serbo-ēetnik, ... , se kėsaj radhe i kanė bėrė hesapet pa hanxhiun!

Nėse fillon lufta kundėr njė shteti tė ri, para se ta ketė mbajtur plebishitin pėr t’u nda nga njė shtet tjetėr, konsiderohet luftė qytetare, ndėrsa nėse sulmohet nga forca tė jashtme apo thėnė mė konkretisht nga shteti kolonizator, nė rastin konkret nėse do tė sulmohej Kosova nga Serbia, pas mbajtjes sė plebishitit, kjo nuk do tė mund tė konsiderohet ndryshe pos agresion. Pėr atė, pėr pavarėsimin e njė kolonie nga kolonizatori, referendumi ėshtė me rendėsi tė veēantė. Kėshtu ėshtė dashur tė veprohet nė Kosovė.

Shkruan:Sejdi VESELI

Para dhe pas shpalljes sė (pa)varėsisė) sė Kosovės, janė krye disa valė tė armatosjes sė popullatės serbe nepėr enklava. Kėto aramatime janė transportuar nga depotė e ushtrisė serbe, drejt enklavave „pa“ u hetuar nė vendkalimet kufitare tė kufirit Kosovė-Serbi.

Popullata serbe ėshtė instruktuar nga Beogradi zyrtar, qė ajo tė provokojė incidente tė armatosura, tė cilat do tė shfrytėzoheshin si pretekst pėr intervnimin e ushtrisė serbe, gjoja pėr tė mbrojtur popullatėn e rrezikuar serbe nga shumica shqiptare. Kėto provokime do tė bėhen sipas skenarit tė pėrgatitur nga kreu ushtarak dhe sherbimi informativ serb (BIA), ndėrsa bėrthamėn e grupeve provokatore do ta pėrbenin pjestarė tė MUP, rezervistėt e ushtrisė serbe dhe paramilitar tė grupeve JSO, JSA, „carllazaristė“ dhe plehėra tė ngjshėm, tė cilėt janė futur dhe janė konsoliduar nėpėr enklavat serbe, pa u penguar nga askush. Zatėn kjo edhe mund tė kuptohet nga deklarata e Shefit i Shtabaittė Ushtrisė sė Serbisė, gjenerali Ponosh, pas bisedės dhe nė prezencėn e COMKFOR-it, gjeneralit De Marnak, tė zhvilluar para pak ditėsh nė Nish, cit...“paralajmėron mundėsinė qė ushtria serbe tė intervenojė nė rast tė rrezikimit tė sigurisė sė njerėzve". Kėsaj radhe nėse ndodh diē qė ka lidhje me sigurinė e njerėzve dhe tė pasurisė, ekziston gatishmėria dhe aftėsia pėr pėrgjigje adekuate nė atė dhe kjo nuk duhet tė lidhet me ēfarėdo date", ka deklaruar shefi i ushtrisė serbe gjenerali Ponosh pas takimit me komandantin e KFOR-it, Xaivier de Marnak nė Nish.\24.01.08\
www.rtv21.tv

Popullata serbe nė Kosovė, pėr fatin e keq tė saj, si duket nuk po e kupton se si nė dy dekadat e fundit, ashtu dhe tani po manipullohet nga Beogradi. Pėr fatin e keq tė saj, ajo nuk po jep as edhe njė shenjė se ka filluar tė mendojė esull, se ėshtė koha e fundi qė ta kuptoj, se Beogradi po e shtinė nė njė avanturė tė rrezikshme. Pėr ēdo ditė po dėshmohet se Serbia nuk po arrinė tė lirohet nga radikalizmi tradicional dhe politikantizmi pashiqian. Robė tė kėsaj politike ishin dhe mbeten minoritarėt serb, tė vetėizoluar nepėr enklavat e tyre nė Kosovė. Sa nuk ėshtė bėrė vonė, kėta tė gjorė duhet t’i thėrrasin mendjes se e pėrbėjnė mė pak se 5% tė popullatės sė Kosovės. Ėshtė nė tė mirėn e tyre qė mė nė fund ta kuptojnė se kreu shovenist i Beogradit, nėpėrmjet komisarit tė tij politik, tė ashtuquajturit ministėr pėr Kosovė, Samarxhiq vazhdon t’i cytė kėta fatėkėqinj drejt edhe tė njė lufte kundėr shqiptare, tė cilėn do ta humbasin aq keq, sa qė lirisht mund tė quhet suicid i tyre!

Siē ėshtė publikuar njė ditė pas ngjarjeve nė pjesėn veriore tė qytetit tė Mitrovicės, nėpėr tė gjitha enklavat serbe, tanimė tė legalizuara edhe me Planin Gjithėpėrfshirės tė Ahtisarit, janė formuar shtabet pėr vetėmbrojtje. Kėto shtabe shprehen qartė, se do tė veprojnė me vendosmėri nėn moton “Kosova ėshtė Serbi”. Ato edhe kėrcėnohen haptazi, si p.sh. “Nėse UNMIK pėr dorė forcėn, serbėt do tė pėrdorin luftėn guerile! Ēdo shtėpi serbe, kėtu nė veri, do ta shndėrrojmė nė kazermė, nė ēdo therė do tė ketė armik...” („...mi Srbi ćemo u - gerilu! Svaku kuću, ovde na severu, pretvorićemo u kasarnu, u svakom grmu imaće neprijatelje!...“) , kėshtu deklaron para serbėve tė rebeluar, nė Albani(Leposaviq), N.kryetari i komunės (zv.komandanti i Shtabit komunal), Nebojsha Radulloviq, me 18 mars 2008.

Tanimė po dihet se krejt kjo veprimtari zhvillohet pėr qėllimet e legalizimit tė ndarjes sė kėtyre enklavave nga Kosova dhe bashkimi i tyre me Serbinė.

Nga vetė fakti, se kėto veprime separatiste tė drejtueseve lokal tė kėsaj pjese tė Kosovės, jo vetėm se kurrė nuk u shfuqizuan nga UNMIK-u (siē shfuqizoheshin dikur dhe sot vendimet e Kuvendit tė Kosovės), por ato nuk po i nėnshtrohen njė trajtimi ushtarak nga KFOR-i, imponon dyshimin e bazuar, se krejt kjo veprimtari shumė e rrezikshme pėr tė ardhmen e Kosovės dhe pėr rajonin nė pėrgjithėsi, bėhet me pėlqimin e disa segmenteve jo pak tė fuqishme ndėrkombėtare.

Kur kėsaj i shtohet ajo ēfarė ndodhi nė pėrtej lumit Ibėr nė Mitrovicė, qė pasuan agresionin e paradokohshėm ndaj territorit tė Kosovės, kur banda ēetnike tė ardhura nga Serbia dhe nėn mbrojtjen e njėsive speciale tė policisė dhe ushtrisė serbijane, hodhėn nė ajėr dy pika kufitare, si dhe grumbullimi pėrreth kufirit me Kosovėn tė forcave tė mėdha tė ushtrisė serbe, tė armatosura me armėt mė moderne dhe teknikės sė fuqishme operative, mund tė nxirret pėrfundim i qėndrueshėm se Kosova mund tė ballafaqohet, nė ēdo moment me sfida shumė serioze.

Edhe pak fjalė rreth ngjarjeve tė pėrgjakshme tė 17 marsit 2008.

Siē dihet si kundėrpėrgjigje ndaj njė aksioni tė policisė unmikistaneze, nė bashkėveprim me njėsi tė KFOR-it, shpėrtheu rebelimi i pėrgjakshėm dhe separatist serbo-ēetnik.

Kur dihet se ky operacion pėr ēlirimin e selisė sė gjykatave nė Mitrovicė, tė cilat ditė mė parė i kishin okupuar militantėt serbo-ēetnik, ishte pėrgatitur kinse nė konspiracion tė plotė, por pakė kohė pas fillimit tė zbatimit tė tij, forcat e sigurisė u pėrballėn me kundėrveprime tė organizuara tė serbėve tė rebeluar. Andaj, me plotė tė drejt parashtrohet pyetja: Si ndodhi kėshtu. Pėrballė asaj qė ndodhi, imponohet pėrgjigja e vetme: Se tubimi aq i shpejt i protestuesve serb, lenė hapėsirė tė bollshme pėr tė dyshuar, se ata kanė qenė tė paralajmėruar me kohė pėr planet operacionale tė strukturave ndėrkombėtare tė sigurisė, jo nga tjetėrkush, pos nga spijunazha e tyre qė vepron pėrbrenda kėtyre strukturave...Ose tė gjithė ata qė vepruanė kundėr kėtij operacioni tė strukturave ndėrkombėtare, janė pjestarė tė njėsive paramilitare, nė gjendje mobile pėr tė qenė tė gatshme pėr tė vepruar, pas shenjės sė alarmit. Prezenca e komisarit politik tė shovenizmit serbijan, Slobodan Samarxhiq, para, gjatė dhe pas kėtij operacioni tė strukturave ndėrkombėtare tė sigurisė, me siguri nuk ėshtė e rastėsishme. Kėtė e dėshmon edhe fakti, pas gjithė asaj ēfarė ndodhi, apo thėnė ndryshe, pas krejt atij dajku qė hėngrėn kėto struktura, nga organet ndėrkombėtare tė ndjekjes, jo vetėm nuk u penalizuan kėta huliganė, por u plotėsua kėrkesa e kėtij komisari serbo-ēetnik, pėr lirimin e tyre pas intervistimit. Andaj, nuk ėshtė pėr t’u ēuditur nėse mėsohet pak mė vonė, se nė krye tė kėtyre hordhive gjenden edhe kriminelė tė rangut tė Ratko Mlladiē, tė kėrkuar nga Gjykata e Hagės...qė bazuar nė fjalorin luftėnxitės tė peshkopit Artemije, kėta kriminel mund tė jenė tė strehuar nėpėr objektet e kultit “shensavian”, tė maskuar si murgj, ashtu si dikur “tigrat” e Arkanit dhe paramilitarėt tjerė, tė cilėt kryenin krime ndaj popullatės civile shqiptare, dhe ktheheshin nė objektet fetare “shensaviane”, tė cilat ishin shndėrruar nė baza(kazerma) tė tyre!

Pėr kėtė rrezik evident qė i kanoset sigurisė sė Kosovės, posedohen tė dhėna tė mjaftueshme, por nė kuadėr tė kėtij shkrimi po jap vetėm disa prej tyre:

Gjendja e sigurisė nė Kosovė dhe nė kufirin e saj me Serbinė ėshtė alarmante!

Pėrreth vijės sė kufirit me Kosovėn janė tė dislokuara njėsitė e tri brigadave tė pėrforcuara tė kėmbėsorisė sė ushtrisė serbijane:

1.Brigada e Dytė e kėmbėsorisė e ushtrisė serbe

Selia e komandės eprore e saj gjendet nė Kralevė, ndėrsa njėsitė e saj janė tė dislokuara nė Novi Pazarė, Rashė, Valevė dhe Kralevė.

2.Brigada e Tretė e kėmbėsorisė e ushtrisė serbe

Selia e komandės tė kėsaj njėsie ėshtė e vendosur nė Nish, ndėrsa njėsitė vartėse tė saj janė tė dislokuara nė Prokuple, Zajēar, Kushumli dhe Nish.

Pjesa dėrmuese e personelit dhe teknikės sė saj luftarake ėshtė e dislokuara nė hapėsirėn e “Serbisė juglindore”.

3.Brigada e Katėrtė e kėmbėsorisė e ushtrisė serbe

Komanda e kėsaj brigade ėshtė me seli nė Vrajė, ndėrsa njėsitė e saj janė tė pėrndara nė Leskovc, Bujanocė dhe Vrajė. Kohėve tė fundit, njėsi kryesore dhe tė pėrforcuara tė kėsaj brigade, krahas forcave tė mėdha tė formacioneve tė specializuara tė MUP janė tė pėrqendruara nė 16 qendra operative, nė Luginėn e Preshevės, nė afėrsi tė kufirit administrativ Kosovė-Serbi.

Tė tria kėto njėsi madhore tė ushtrisė serbijane, sipas tė dhėnave shumė tė sigurta nga terreni, pėrbėhen nga njėsitė aktive tė tyre dhe ato rezervė. E terė vija kufitare Kosovės-Serbi, pėrreth tė cilės janė tė pozicionuara efektivat e kėtyre njėsive, nė vazhdimėsi monitorohet nga helikopterėt dhe aviacioni luftarak serb.

Kėto njėsi madhore tė ushtrisė serbe pėrbėhen nga njėsitė e tyre vartėse, ato tė kėmbėsorisė, tė blinduara dhe tė mekanizuara, tė artilerisė, ato tė kombinuara artileri dhe raketa kundėrajrore, tė xhenios dhe tė ndėrlidhjes.

Struktura organizative e kėtyre formacioneve ushtarake serbe, deri para njė muaji pėrbėhej pre komandės sė brigadave, 11 batalioneve dhe divizioneve.

Kjo strukturė organizative dukej kėshtu:

Batalioni komandues; Dy batalione tė kėmbėsorisė; Divizione tė obusėve vetėlėvizės; Divizione tė lansuesve shumė tytash tė raketave; Divizione tė kombinuara artileri dhe raketave kundėr ajrore; Njė batalion tankist; Dy batalione tė mekanizuara; Batalioni logjistik; Batalioni i xhenios, me theks tė veēantė nė kompaninė e tij pontonike. Por ėshtė pėr t’u theksuar, se para afro dy muajsh, nė vigjilje tė takimit tė Shefit tė Shtatmadhorisė sė Ushtrisė tė Serbisė, gjenerali Ponosh dhe COMKFOR-it, gjenerali de Marnak, nė Nish, me 24.01, nė kuadėr tė veprimeve operative pėr pengimin e Kosovės nė rrugėn e saj drejt “mėvetėsisė”, kėto njėsi madhore tė ushtrisė serbijane, pėrforcohen edhe me nga njė batalion tankist, me nga dy kompani parashutiste, me nga njė kompani pėr veprime speciale, me nga dy eskadrila tė helikopterėve pėr vėzhgim dhe luftė kundėr mjeteve tė blinduara, me nga njė kompani tė sanitetit dhe me nga njė eskadrilė tė helikopterėve transportues.

Gjithashtu, dihet se nė kuadėr tė kėtyre brigadave veprojnė edhe nga njė kompani e policisė ushtarake.

Detyra parėsore e kėtyre njėsive madhore, pėrveē atyre tė zakonshmeve ėshtė: Pėrgatitja e efektivave tė tyre pėr tė qenė tė gatshme, qė tė ndėrmarrin veprimet konkrete pėr t’i ardhur nė ndihmė popullatės sė “rrezikuar” serbe nė Kosovė, si dhe gjoja sigurimi i vijės administrative me Kosovėn dhe siguria tokėsore nė Luginėn e Preshevės.

Sipas formacionit, kėto njėsi madhore tė ushtrisė serbe janė tė armatosura me kėto lloje tė armatimeve:

-Tanksa M-84 dhe M-84A; Transportier tė blinduar BVP M-80; Obusė vetėlėvizės 122 mm 2 C1; Obusė 122 mm D30; Obusė 152 mm M-84 “Nora A; Topa 130 mm M-46; Minahedhės 120mm M-74 dhe M-75; Topa kundėrajror 40mm L/70 Bofors; Sisteme raketash 9K310 Iglla-1 dhe 9K38 Iglla; Radarėt M-85 gjirafa; Radarė vėzhgues AN/TPS-70; Radarė pėr pėrcaktimin e largėsisė C-613; Lansues raketorė shumė tytash 128 mm M-77 “Oganj”; Sisteme raketash Strella 1M dhe Strella 10M; Sisteme raketash tė armatosur me raketa tė teledirigjuara “Malutka” 2K12 (“KUB-M”); Sistemi shumė tytash raketash 262 mm M-87 “Orkan”; Transportieri i blinduar BTR-50PU; Automobila tė blinduar vėzhgues BRDK-2, BRDM-2RHB dhe BRDm-2U; Mjete mė moderne tė ndėrlidhjes...; Auto blindat Praga dhe BOV M-86... ... ...; Armatimet e kėmbėsorisė (pėrfshirė kėtu Hedhėsi automatik i granatave 30 mm M-93 , Pushka e kėmbėsorisė M-21 5,56 mm, snajperėt “Crna strella” 12,7 mm...).

Nga kėto tė dhėna tė parashtruara, kam bindjen se mund tė nxirret ky pėrfundim: se nė ēdo moment, nga shumė drejtime mund tė pritet depėrtimi i forcave agresive serbe nė territorin e Kosovės. Gjykuar sipas veēorive tė konfiguracionit tė terrenit dhe pozicionimit tė forcave serbe, mund tė pritet se veprimet kryesore depėrtuese tė agresorėve eventual serbijan, do tė jenė drejtimet:Kushumli-Merdar-Besianė;Tabėll-Gallab-Lluzhan; Mutivodė

-Stallovė; Mutivodė – Krilevė - Gjilan; Leshak-Mitrovicė;Tutin-Zubin Potok;Lugina e Preshevės - Gjilan...

Kush ka sy e vesh ėshtė duke e kuptuar, se gjendja e sigurisė nė Kosovė dhe rreth saj po pėrkeqėsohet me hapa gallopant dhe ma thotė mendja ime prej njė qytetari tė thjesht tė kėsaj toke tė shumėvuajtur, se ėshtė momenti i fundit qė drejtuesit e institucioneve tė Kosovės tė marrin guximin, dhe tė kėrkojnė veprime tė menjėhershme dhe konkrete nga UNMIK-u dhe KFOR-i, pėr t’u treguar, si Beogradit zyrtar, ashtu dhe atyre qarqeve, tė cilat qėndrojnė pas tij, se territori i Kosovės administrative ėshtė njė dhe i pandashėm dhe se ėndrra e hegjemonistėve serbijan pėr tė krijuar nė territorin e saj diēka tė ngjashme me “Republika srbska”, do tė mbetet vetėm fiks ide e tyre!

Duke u pėrballur me realitetin e hidhur, mė imponohet dyshimi, se do tė ndėrmerret diēka konkrete pėr mbrojtjen e Kosovės, nga ata qė “kanė frikė tė jenė shqiptar...”, nga ata qė nuk i lanė vend himnit kombėtar shqiptar as nė pėrvjetorin jubilar tė qėndresės heroike tė Komandantit legjendar Adem Jashari dhe familjes sė tij – Epopesė e sė UĒK-sė, nga ata qė nuk zgjedhin mjete pėr ta ruajtur “miqėsinė” me disa pėrfaqėsues ndėrkombėtar, pėr ta ruajtur rehatinė personale dhe bollėkun financiar, nga ata qė sillen si pulat e lagura para tė huajve...po mos tė ishin tė tillė, do tė kishin reaguar shumė mė herėt, menjėherė pas daljes nė skenė tė “rojeve tė urės”, tė cilat e spastruan dhunshėm veriun e Kosovės nga popullata shqiptare, para hundėve tė KFOR-it francez.

Po tė ishin kėto krijesa hijerėnda, vėrtetė besnike ndaj verdiktit tė votės sė qytetarėve tė Kosovės dhe tė gatshme pėr tė vepruar nė interes tė realizimit tė kėrkesave ligjshme tė popullit, nė vend tė pėrpjekjeve pėr mbytjen e ēdo ndjenje pro ribashkimit kombėtar, do tė angazhoheshin me pėrkushtim pėr sqarimin e popullit pėr rreziqet qė i kanosen dhe pėr mobilizimin e tij, qė nė mėnyrė institucionale tė pėrballet me to.

Kėtė tė vėrtetė tė madhe populli ka filluar ta kuptojė, edhe pse me vonesė. Ai tani fatmirėsisht, po e ka tė qartė pėr ēdo ditė e mė tepėr, se po tė ishin angazhuar deri me sot drejtuesit vendor, me vendosmėri, me veprime konkrete, tė analizuara dhe tė planėzuara drejt e mirė pėr realizimin e premtimeve (tė realizueshme), qė ua kishin dhėnė gjatė fushatave elektorale, gjendja e pėrgjithshme nė Kosovė do tė ishte shumė mė e mirė, se kjo qė ėshtė sot! Sė pari, nė enklavat serbe tė cilat u krijuan falė qyqarėllukut tė tyre, nuk do tė funksiononte administrata shtetėrore e Serbisė, me tė gjitha segmentet e saj dhe sė dyti, sot nuk do tė ballafaqoheshim me veprimet aktuale separatiste dhe shumė tė rrezikshme nė komunat veriore tė Kosovės...!

Pasojat e kėtij realiteti tė hidhur, kanė filluar ta irritojnė shpirtin liridashės tė popullit shqiptar.

Edhepse me vonesė, populli shqiptar ka filluar ta kuptojė, se koltukgjinjėt e mandatuar me votėn e tij, njėsojė sikur ata tė gjysmės sė dytė tė shekullit tė kaluar, paskan qenė tė dresuar qysh herėt nga bajlozėt e huaj, deri nė shpėlarjen e plotė tė atij pak truri, nga ēdo ndjenjė e mirėfilltė kombėtare.

Populli ka filluar tė kuptojė, se nga kėta kolltukgjinjė bespak dhe tė korruptuar, gjithēka mund tė pritet, pos pėrmbushjes sė zotimit tė tyre, se do t’i prijnė drejt realizimit tė aspiratave tė tij tė drejta, pėr ēka sakrifikoj edhe gjakun e djemve dhe vashave mė besnike tė tij.

Populli ka filluar tė riidentifikojė dhe t’i mbėshtetė bijtė dhe bijat besnike tė tij, tė cilėt e duanė Atėmemėdhenė pa hile dhe tė cilėt janė tė gatshėm tė sakrifikojnė ē’ėshtė e domosdoshme pėr ta bėrė Atė tė lirė dhe tė ribashkuar.

Andaj as qė ka vend pėr dyshimin mė tė vogėl, se bajlozėt serbofil ndėrkombėtar dhe servilėt e tyre shqipfolės edhe kėsaj radhe i kanė bėrė hesapet pa hanxhiun dhe se po afron dita kur do tė binden pėrfundimisht, se synimet e tyre pro serbo-ēetnike do tė pėrfundojnė turpshėm...!

Prishtinė, me 20 mars 2008


Si do tė duket fjalimi i Ahtisarit para Parlamentit?

“…TRADHTINĖ NUK UA SOLLA UNĖ, ATĖ E GJETA MES JUSH…”

Shkruan: Besnik PRISHTINA

A ėshtė mė e mirė njė gėnjeshtėr e ėmbėl apo njė e vėrtetė e hidhur? Kosova po mbetet e ndarė nga shteti Amė nėn sundimin e Malit tė Zi, Serbisė e Maqedonisė! Njė pjese tė Kosovės po i hiqen prangat e hekurta tė ngushta tė shekullit tė kaluar dhe po i vihen prangat mė tė gjėra e tė argjendta tė kėtij shekulli. Dikush do tė shikojė nė pasqyrė ta vėrtetojė se sa mirė po i rrinė prangat e reja dhe do t’ia thotė kėngės nga gėzimi. Sepse ai qė kurrė nuk ka qenė i lirė kėnaqet me pak duke menduar se kėshtu duket liria! Pastaj kur tė zgjohet nga gjumi do ta sheh se asgjė nuk ka ndryshuar! Tė dielėn do tė e shohim se sa jemi duke fjetur e sa jemi tė zgjuar! E di se nuk do tė Ju gėzojė, por kėtu do tua pėrkujtoi tė vėrtetėn.

Nga institucionet e BE dhe nga institucionet e pakicės nė Kosovės u paralajmėrua shpallja e pavarėsisė sė Kosovės, duke mos e thėnė saktėsisht, por duke aluduar se fjala ėshtė pėr „pavarėsi“ nga Serbia. Por si ėshtė bėrė zakonisht deri me tani nga kėto qarqe, mendohet diēka tjetėr, verbalist thuhet diēka tjetėr, nė teori shkruhet e kundėrta dhe praktikisht bėhet e katėrta qė nuk ka lidhej as me atė qė ėshtė thėnė dhe as me atė qė ėshtė shkruar. Fjala ėshtė pėr njė demagogji tė rafinuar, e cila diplomacinė e sjellė deri te kufijtė e kriminalitetit politik mafioz, ku mashtrimi ėshtė vegla kryesore pėr tė zvarritė shpresat e njerėzve deri nė pafundėsi.

Shqiptarėt e kanė njė tė metė kolektive. Harresėn! Shpejt i harrojnė edhe veprat e mira edhe veprat e kėqija. Njė shembull: Pas lufte kur u krijua Parlamenti i Kosovės brenda tij u gjet pėrsėri Mamut Bakalli me kompaninė e vet qė i kishin shėrbyer Beogradit me zell. Jashtė kėtij parlamenti u gjetėn njerėzit, tė cilėt do tė viheshin nė krye dhe me tė cilėt do tė ishte krenar ēdo popull! Te ne, ata sa janė gjallė nuk nderohen e nuk shfrytėzohen, por pėrbuzen. Dhe, kur mė nuk janė mė, ne i nxjerrim nė kėngė nė bisht tė sharkisė dhe krenohemi me ta pėrsėri. Tė tillė janė Adem Demaēi dhe bashkėluftėtarėt e tij tė luftės ilegale dhe tė luftės sė armėve! A ishte kjo liri? Nuk ishte dhe nuk ėshtė! Kujtimet na kthjellin mendjen. Nuk po e shkojmė nė tė kaluarėn e largėt, sepse kemi kujtime tė freskėta tė mjaftueshme.

Vėzhguesit, e dinė mirė se si nė fillim tė janarit 1998 Brukseli i dha leje Millosheviqit pėr masakrėn e Prekazit. Brukseli ka gisht edhe ne vrasjet nė Prishtinė e Mitrovicė menjėherė pas lufte. Brukseli ka gisht edhe ne vrasjet e shqiptarėve mė 17 e 18 mars 2004. Brukseli ka gisht edhe ne vrasjet e 10 shkurtit 2007 dhe Brukseli ka gisht edhe ne masakrėn e Bodecit tė viti tė kaluar.

Ata e dinė mirė edhe marrėveshjen nga fund viti 1998 tė diplomatėve tė Fuqive tė Mėdha me Millosheviqin e Gligorovin pėr hapjen e kanalit tė shpėrnguljeve masive nga Kosova, tė cilin Gligorovi e zbuloi dhe kjo gati se i kushtoi me kokė! Shpėrnguljet ndodhėn mė vonė ashtu si tha Gligorovi. Kėto shpėrngulje tė kurdisura Bruksel-Beograd do tė shėrbenin pėr tė bindur opinionin botėror pėr “intervenim humanitar pėr tė ndihmuar shqiptarėt”. Por ushtritė e huaja nė vend se tė hynė ne Serbi e Mal tė Zi dhe i shfuqizojnė regjimet kriminale, ata hynė vetėm ne trojet shqiptare dhe i ēarmatosėn shqiptarėt e i shkatėrruan armėt, me tė cilin ishin mbrojtur ata nga horrat barbare sllave. Ndėrsa as kolonistėt serbė nė Kosovė nuk i ēarmatosėn.

Nė realitet ata erdhėn pėr tė mbrojtur sovranitetin e Beogradit nė Kosovė dhe pėr kėtė e nxorėn Rezolutėn 1244. Vėzhguesit mirė e dinė edhe se Konferenca e Rambujesė e 1999 ėshtė organizuar ekskluzivisht pėr tė e realizuar likuidimin e UĒK, sepse krijimi i UĒK i prishi planet greke tė BE pėr shpartallimin e Ushtrisė dhe tė Armatimit tė Republikės se Shqipėrisė. Vėzhguesit politik e dine se BE nė emėr tė ndihmės „humanitare pėrmes UNMIK-ut i shpartalloi institucionet vendore shqiptare dhe morri ato paralele serbe nėn mbrojtjen e vet, parmes tė KFOR-it ndau Mitrovicėn dhe krijoi enklavat serbe, ku po krijohen komunat serbe qė nuk ekzistonin asnjėherė nė kohėn e okupimit serb! Pėrmes tė AKM, me ndihmėn e hajnave vendore shkatėrroi bazėn ekonomike tė Kosovės. BE e organizoi arrestimin dhe eliminimin nė forma tė ndryshme nga skena e tė gjithė shqiptarėve qė ishin, kenė dhe janė tė vendosur pėr tė arritur objektivat e kauzės sė lirisė dhe bashkimit kombėtar. Qė nga Adem Demaēi e deri te Albin Kurti i nxjerrin nga skena ndėrsa riaktivizohen nė politikė tė gjitha veglat titiste tė regjimit tė Beogradit!

Vėzhguesit politikė e dinė se Serbia u kursye dhe u privilegjua nga BE qė nga mosdhėnia e pėrgjegjėsisė pėr krimet e luftės e deri te ruajtja e nomenklaturės shtetėrore tė Beogradit qė qėndron e tėra pas krimeve tė luftės. Bile duke e kursyer edhe vet Milloshjeviqin qė tė mos shpallet fajtor. Brenda nė Serbi nuk hyri asnjė ushtar dhe asnjė policė i huaj dhe ajo u njoh nga OKB pa kushte e standarde, pa administrim e pa mbikėqyrje. Nga tė gjitha kėto del pėrfundim se BE u sjellė e po sillet sikur Serbia tė ishte viktimė e Kosova agresor. Kjo ėshtė „ndihma humanitare“ e BE ndaj Kosovės!

Pėr 8 vite rresht BE provoi t’i bind shqiptarėt qė sėrish t’i nėnshtrohen sovraniteti tė Serbisė dhe kur kjo nuk funksionoi praktikisht, BE po e le nė fuqi Rezolutėn e OKB 1244, me tė cilėn njihet sovraniteti i Serbisė nė Kosovė dhe njėkohėsisht po bėhet shpallja e pavarėsisė e Kosovės! Prej kujt? Preje Serbėve apo prej Shqiptarėve?

Politikanėt e korruptuar po thonė se Kosova po pavarėsohet nga Serbia. Por, Pakoja e Ahtisarit ka pėr synim qė Kosovėn ta pavarėsojė nga Populli Shqiptar autokton dhe vet Popullin Shqiptar tė Kosovės ta pavarėsojė nga Kombi Shqiptar duke krijuar nga ai njė “komunitete multietnik kosovarė”, me flamur dhe himen tė BE!

Mė 17 Shkurt 2008 Kosova po ndahet nga Flamuri e Himni Kombėtar dhe nga kjo ditė mbi Kosovė do tė valojė flamuri i errėsirės sė natės me shumė yje qė i bėjnė dritė vetėm vetes. Flamuri i BE dhe Himni i BE janė qefini dhe tallkini qė shėnojnė fillimin e sundimit tė diktaturės sė Perandorisė Globaliste tė BE mbi vendin tonė. Kali Trojės po vjen i ftuar nga ata qė e “…sjellėn ujkun nė torishtė…”!

Kush janė ata shqiptar qė bėjnė festė, kur prangat e robėrisė i vihen lirisė? Kush janė ata qė do tė rrinė gatitu para himnit tė BE? Cili do tė jetė ai qė do ta ngritė flamurin e Ahtisarit nė vend tė Flamurit tė Skėnderbeut?

Janė politikanėt e korruptuar qė na thonė “o burra a i shihni se prangat janė prej ari”? Ai shqiptar qė e ngritė flamurin e Ahtisarit, i pari do tė jetė tradhtari dhe ai qė do t’ ia vej i pari flakėn kėtij flamuri do tė jetė heroi i parė i kombit nė kėtė shekull!

Marti Ahtisari do tė thotė para parlamentit tė Kosovės duke ju drejtuar fytyrave tė pafytyra:
”…tradhtinė nuk ua solla unė, atė e gjeta mes juvsh…”!

Pastaj pėrsėri do tė ndihet trokėllima e kalit tė birit tė luftėtarit qė BE ia vrau babanė me 1999… me… me 17 e 18 Mars 2004, me 10 Shkurt 2007 apo atje nė Brodec…! Djemtė e Heronjve, tė Dėshmorėve e tė Luftėtareve tė Kombit do ta rrokin edhe njėherė, nė njėrėn dorė armėn e nė tjetrėn Kanunin e Lekės pėr tė e ēuar drejtėsinė e Zotit nė vend nėn valėvitjen e Flamurit tė Skėnderbeut!

“Nėnė moj mos ki frikė…”
se ke Batalionin e
Atlantikut nė Amerikė
qė do tė venė nė Prishtinė
“…nė Prishtinė aty pikėsėpari
Kėrcet topi me duhi
Aty gjaku i shqiptarit
Ra nė tokė me mbi pėrsėri…”

16.02.2008


Vizioni reaksionar i njė analisti pacifisto rugovist

Duke shfletuar librin e Nexhmedin Spahiut "Drejt kombit kosovar", lexuesi aty do tė gjejė "zbulime epokale", qė jo rrallė i ka lexuar e dėgjuar nga elaboratet famėkeqe tė kishės dhe tė shkencės historike serbomadhe, nė raport me kombin shqiptar.
Vet titulli i librit paralajmėron qė "analisti i famshėm" paska marrė mundimin qė prej njė kombi shqiptar siē ekziston nė shekuj, t“i bėjė dy kombe, por siē e shkruan edhe vet pa dorashka, kėtė do ta arrijė me ndihmėn e pushtuesve, sigurisht dje tė okupatorėve serbo-malazezė e maqedon, ndėrsa sot me pushtimin e Kosovės nga ushtritė e NATO-s. Nga kjo objektivė "vizionare" analisti po del hapur me qėndrimin se robėria paska qenė fatlume pėr shqiptarėt, sepse si burim i saj tani i kemi mundėsitė qė nga njė komb sa ishim, tani tė bėhemi dy, ose "nė dashtė Zoti e me na prirė fati"- qė kjo robėri tė zgjatet mė tej, shikuar nga kjo optikė "shkencore", ne do tė mundemi tė bėhemi tri e mė shumė kombe, kuptohet pėr aq sa jemi tė copėtuar nga shtetet fqinje tė Ballkanit, po aq kombe do tė krijojmė!!!
Ide tragjikomike e vizionarit reaksionar rugovist, apo jo?!…
Autori i kėtij libri, qė s“ka redaktor as lektor, vetėm tregon vendin e botimit dhe vitin; Mitrovicė, 2004. Nė librin "Drejt Kombit Kosovar" - siē thotė autori, "kam pėrmbledhur nė rend gati kronologjik disa analiza dhe komentet e mia politike tė botuara nė shtypin shqiptar e tė huaj nė periudhėn Maj 1999 - Korrik 2004, analizat dhe komentet politike shprehin shqetėsimet e mia pėr rrjedhat politike nė Kosovė dhe pėrpjekjet e mia pėr tė kontribuar drejt njė vizioni kombėtar, libri u kushtohet njerėzve tė vizionit dhe tė sakrificės, veprat e tė cilėve pėrbėjnė themelet e Kombit Kosovar".Shkruan: Fadil SHYTI

Secili ka tė drejtė t“i shprehė pikėpamjet e veta mbi tė kaluarėn, tė sotmen dhe tė ardhmen e kombit tonė, por nė emėr tė kėsaj lirie demokratike, sot po bėhen shkelje flagrante jo vetėm mbi tė gjallėt, por edhe mbi dėshmorėt e kombit tonė. Dėshmorėt tanė nuk ranė si vizionarė tė Kombit Kosovar, ata ranė si vizionarė tė Kombit Shqiptar. Asnjėherė, nė historinė e kombit tonė, ne nuk i kemi ndarė heronjtė nė heronj kosovarė e nė heronj vlonjatė, nė heronj dibranė apo nė heronj ulqinakė, por i kemi pėrfshirė me njė emėr madhor, ata/ato ishin heronj e heroina tė Shqipėrisė Etnike, ishin dėshmorė tė lirisė kombėtare.
Jam i bindur qė pėr kėtė ndarje, dėshmorėt do ta mallkonin autorin dhe prijatarėt e tij "vizionarė" tė kombeve tė reja nėn ombrellėn e robėrive... "Kosova ē“ka qenė, ē“ ėshtė e ē“do tė bėhet dhe si do tė bėhet" (Editorial nė "Kohėn Ditore", 26 shtator, 1999. F. 2: "Nė qoftė se synimi shqiptar nė Kosovė ėshtė Kosova tė jetė shtet i pavarur, atėherė kjo nuk mund tė arrihet pėr pa u formėsuar kosovarėt si komb. Kushtet ekzistuese pas okupimit tė saj nga ushtritė e NATO-s, janė ideale pėr kėtė. Vetėm se duhet ditur tė shfrytėzohen"- shkruan N. Spahiu.
Unė, do t“i thosha "analistit ndėrkombėtar", a nuk po tė lejon verbėsia e "politikės sė hollė", ta shijosh se shqiptarėt e Kosovės, prej kohėsh i kanė plotėsuar karakteristikat e formėsimit si komb, por jo tė njė kombi tė veēantė i "shpikur" nga elaboratet reaksionare, por njė komb me tė gjitha atributet shqiptare.
Komb- I, 1 m.sh -E, -ET. 1. Bashkėsi e qėndrueshme njerėzish, e formuar historikisht nė bazė tė bashkėsisė sė gjuhės, tė territorit, tė jetės ekonomike dhe tė formimit psikik, qė shfaqet nė bashkėsinė e kulturės. Kombi shqiptar, E drejta e kombeve pėr vetėvendosje, Baballarėt e kombit. vjet. deputetėt reaksionarė nė parlamentin e regjimit zogollian. Fjalor i Gjuhės sė sotme Shqipe, 852 fq.
Kombėtar,-E mb.1. Qė ka tė bėjė me kombin, qė i pėrket kombit, i kombit qė ka tė bėjė me kombėsinė, i kombėsisė. Pavarėsia kombėtare, Zgjimi (ēlirimi) kombėtar. Ēėshtja kombėtare, Festė kombėtare, Flamuri kombėtar.
2. Qė shpreh veēoritė e njė kombi qė karakterizon prestarėt e njė kombi, qė ėshtė krijuar nga prestarėt e njė kombi. Kultura kombėtare, Gjuha kombėtare, Arti kombėtar, Valle (veshje) kombėtare, Vetėdija kombėtare, Veēori (tipare) kombėtare. Fjalor i Gjuhės sė sotme Shqipe, Prishtinė, 1981, 853 fq.
Ndėrsa, siē shkruan sociologu dhe juristi ynė Rexhep Ahmeti, i cili bukur gjatė ėshtė marrė me ēėshtje tė kombit tonė, Ay, konstaton:
1. "Kombi ėshtė grup i madh njerėzish me karakteristika tė pėrbashkėta si janė prejardhja (gjenetika), historia, gjuha, zhvillimi ekonomik, psikologjia, kultura, territori, organizimi" etj.
2. "Kombi ėshtė populli nė shkallėn mė tė lartė tė zhvillimit ekonomik, social, shtetėror--uridik, kulturor" etj. Pastaj, del me qėndrimin e tij programatik, i bazuar nga pėrvoja jetėsore individuale dhe kolektive se:
3. "Siē po e tregon pėrvoja, parakusht pėr zhvillimin normal tė kombit qenka edhe organizimi adekuat shtetėror i tij, ashtu siē dėshiron tė vendosė ai vetė pėr jetėn dhe fatin e tij".
4. "Kur tė piqet kombi e realizon organizimin, vetveten". (R. A.)
Nga kėto sqarime modeste qė i parashtrova, lexuesit e nderuar le tė logjikojnė dhe tė konstatojnė drejt se a jemi ne shqiptarėt e Kosovės me karakteristika tė tjera, kombėtare, siē dėshiruan e do tė dėshironin tė na paraqesin armiqtė tanė shekullorė dhe vasalėt e tyre tė hapur e tė maskuar prapa tezave tė tyre "kombėtare"?!
Po, Kosova mund tė bėhet shtet edhe pa ndryshimin e kėtyre karakteristikave, qė e pėrbėjnė Identitetin e saj shqiptar, tipare kombėtare qė i barti nė shekuj, pa pėrēudnimet gjuhėsore, tradicionale, kulturore, vetėdijėsimore etj.

Autori, mė tej shkruan: Fq. 131; "Kombi ėshtė projekt politik. Projekti i rilindėsve shqiptarė ėshtė realizuar vetėm pjesėrisht. Pavarėsia e Kosovės e pėrkohshme apo e pėrjetshme, ėshtė shmangie nga ky projekt".

Nga kėto teza mund tė konstatoj:
E sqarova mė lartė, duke iu referuar fjalorit tonė shkencor dhe sociologut e juristit tonė tė nderuar, se ē“ėshtė Kombi.
Por, nėse nga aspekti teoriko-politik, autori i referohet vizionit tė rilindėseve, tė cilėt luftuan pėr njė Shqipėri Etnike nė Ballkan, sipas tė drejtės natyrore, ashtu siē Zoti na krijoi, kėtu ka tė drejtė; sepse nuk ėshtė i kėnaqshėm as i drejtė krijimi i Republikave shqiptare nė Ballkan, kjo dihet nga tė gjithė se vėrtetė ėshtė njė tėrheqje nga presionet e faktorėve tė jashtėm; nga diplomacia ndėrkombėtare, nga ata qė tė parėt e tyre e krijuan dhe tani e konsiderojnė si tė pazgjidhur Ēėshtjen Shqiptare, pra ėshtė njė devijim (me kompromise politike) nga projekti madhorė kombėtar.
...Dhe, pikėrisht pėr kėtė po na hakmerret ēdo ditė e nė ēdo orė, historia! Shikuar, nga ky prizėm historiko-politik, (nėse s“po kemi mundėsi tani pėr tani tė bėjmė ndryshe) a nuk do tė ishte mė mirė qė tani tė pėrkrahet Unioni Shqipėri-Kosovė, kur politika shqiptare edhe me fajin e vet, momentalisht s“po ka mundėsi qė ta ēojė pėrpara deri nė fund, parimin e vetėvendosjes deri nė shkėputje nga shtetet e huaja. Shqipėria londineze, ėshtė shteti amė, pėrse tė mos bėjmė atė qė do tė ishte mė e mundshme pėrkohėsisht, Unionin, e kjo do tė ēonte drejt ribashkimit territorial tė kombit; populli ynė thotė: "prej borxhlisė tė keq, merre bishtin e sėpatės".
Edhe kombi gjerman e "gėzoi" njė okupim gjysmėshekullor nga fuqitė e huaja, por tek ai komb me histori dhe me kulturė tė madhe, nuk doli asnjė analist i hollė politik e tė kėrkojė "krijime kombesh" tė reja gjermane. Pėrkundrazi, nė Kushtetutėn e parė gjermane, tė vitit 1949 shkruan: Kushtetuta e Bonit 1949 Preambel (prijfjala) * I vetėdijshėm pėr pėrgjegjėsinė para Zotit dhe njerėzimit, i cytur nga vullneti pėr ruajtjen e tėrėsisė sė vetė kombėtare dhe shtetėrore dhe si pjesėtar i barabartė nė njė Evropė tė bashkuar pėr t`i shėrbyer paqes nė botė populli gjerman nė krahinat: Baden, Hamburg, Hesen, Nidazaksen, Nord-hain-Vestfalen, Rainland-Falc,Shlesvih-Holshtain, Vytemberg-Baden dhe Vytemberg-Hohencollern nė saje tė dhunės ligjvėnėse me qellim qė jetės shteterore pėr njė kohė kapėrcyell t`i jepet njė rend (krahim) i ri, ka bestuar (vendosur) kėtė kushtetutė tė Republikės Federative Gjermane. Ai ka vepruar edhe pėr ata gjermanė, bashkėndikimi i tė cilėve ishte ndrydhur. Prej gjithė popullit gjerman kėrkohet nė njė vetėvendimmarrje (vetėvendosje) tė lirė tė pėrfundojė bashkimin dhe ēlirimin e Gjermanisė. * Das Bonner Grundgesetz, Dr. Hermann von Mangold, ripėrpunuar nga Dr. Friedrich Klein, Vėllimi i Parė, botuar nga Franz Vahlen GmBH, 1966, faqe 39. Dr. Miahel Saks vė nė dukje se vetėm pas 03.10.1990 u bė i nevojshėm njė ndryshim i kėsaj prijesfjale, shih Dr. Miahel Saks, Grundgesetz, Komentar, faqe 65, botuar nga C.H. Beck`sche Verlagsbuchhandlung München 1996.
Ndėrsa versionin i ri tė kėsaj prijesfjale nė kushtetutėn e tashme gjermane po e japim kėtu me poshtė. Preambel (Prijfjala) * I vetėdijshėm pėr pėrgjegjėsinė para Zotit dhe njerėzimit, i cytur nga vullneti si pjesėtar i barabartė nė njė Europė tė bashkuar pėr t`i shėrbyer paqes nė botė populli gjerman nė saje tė dhunės ligjvėnėse ka dhėnė (qitur) kėtė kushtetutė. Gjermanėt nė krahinat: Baden, Vyrtemberg, Bajern, Berlin, Bradenburg, Bremen, Hamburg, Hesen, Meklenburg-Vorpomen, Nidazaksen, Nordhain-Vestfalen, Rainland-Falc, Zaarland, Zaksen,Zaksen-Anhalt, Shlesvih-Holshtain dhe Tyringen nė njė vetėvendimmarrje tė lirė kanė pėrfunduar bashkimin dhe ēlirimin e Gjermanisė. Kėshtu qė kjo kushtetutė vlen pėr gjithė popullin gjerman. *Dr. Miahel Saks, Grundgesetz, Komentar, faqe 63, botuar nga C.H. Beck`sche Verlagsbuchhandlung München 1996.
Politikanėt shqiptarė, do tė duhej tė mėsonin nga kjo kushtetutė, do tė duhej ta respektonin kushtetutėn e Republikės sė Shqipėrisė, e pse jo edhe nė kushtetutėn e ardhshme tė Republikės sė Kosovės, kjo duhet tė sanksionohet dhe tė zbatohet, nėse kjo objektivė historike arrihet me sukses, pra nėse Kosovės do t“i njihet Pavarėsia, nga shtetet e botės.
Jo, okupimi i gjatė shekullor, kurrsesi nuk i jep tė drejtė autorit, N. Spahiu dhe prijatarėve tė tij, qė tani tė pėrfitojnė politikisht nga kjo fatkeqėsi gjithėkombėtare, e tė dalin me "teza historike", pėr krijimin e kombeve tė reja brenda kombit shqiptar.
Kėta, siē po shihet, po fitojnė poste tė larta "pushtetore" dhe ēmime ndėrkombėtare, "Saharov", ėndėrrojnė pastaj edhe pėr ēmimin "Nobel" pėr paqe, nga tė huajt, por mos tė harrojnė se dėme tė pallogaritshme po i shkaktojnė Kombit Shqiptar. Prandaj, tė mos harrojnė se pėr kėtė, do t“i dėnoj historia! Nisur nga kjo ide madhore e rilindėsve do t“jua pėrkujtoja "analistėve kosomopolitikė", vargjet poetike tė dy atdhetarėve tė mėdhenj rilindės; Ndre Mjedjes dhe tė Luigj Gurakuqit:

Qoftė mallkue, kush qet ngatėrrime,
Te kėta vllazėn shoq me shoq,
Kush i ndanė me gjuhė e shkrime,
Ēka natyra vet i pėrpoq!...
(Ndre Mjedja).
...Dhe mė tej, atdhetari, "vigani liberator" siē do ta quante Noli, do tė shkruante:
Kur e humb gjuhėn njė popull shqim mbaron,
Nė njėmijė ēeta ka me u shpėrnda,
Gjuha njerėzit i bashkon,
I lidhė si vėlla me vėlla!...
(Luigj Gurakuqi)

I mllefosur nga rrethanat e reja qė u krijuan nė Kosovė, pas luftės sė lavdishme tė UĒK-sė, apartēiku rugovist, nuk harron pa i akuzuar padrejtėsisht, udhėheqėsit kryesorė tė kėsaj lufte, Thaēin dhe Haradinajn. Ky, trumbeton, kinse janė Thaēi dhe Haradinaj ata qė e ndryshuan Flamurin tonė kombėtar!!! Kjo miopi politike s“ka aspak bazė tė vėrtetė. Po, a nuk e di i tėrė opinioni kombėtar dhe ndėrkombėtar se Ibroja, tėrėsisht pa mbėshtetje ligjore, prej vitesh po e mbanė nė rezidencėn e tij presidenciale, njė tjetėr flamur, do tė thosha njė flamur krahinorist, flamur qė se ka mbėshtetjen as tė Parlamentit as tė Qeverisė sė Kosovės, sepse atė flamur nuk e ka votuar, asnjėra palė. Pėr kėtė shkelje ligjore, sikur Kosova tė kishte kushtetutė e tė zbatoheshin ligjet, presidenti teknokrat do tė duhej tė nxirrej para gjyqit.
Unė, do t“i pyesja lexuesit e nderuar; kur i ka parė dikush nga shqiptarėt apo ndėrkombėtarėt, liderėt e partive tė dala nga lufta ēlirimtare, tė jenė paraqitur me kėtė flamur apo me ndonjė flamur tjetėr, pa qoftė edhe partiak, nga zyret e tyre apo nė vende publike (pėrveē me rastin e zgjedhjeve) hera tjera jo, kurrėn e kurrės?! Kėta burra tė mėdhenj tė kombit e nderuan dhe i dolėn zot Flamurit Kombėtar qė sot e pėrfaqėson shtetin shqiptar.
Kush po luan me fatet e kėtij populli, kush janė pėrēarėsit e vėrtetė tė tij, tani po shihet si nė dritėn e diellit… Mjerisht, qė edhe ti z. Spahiu, ke hyrė prej kohėsh nė kėtė valle tė rrezikshme e cila ēon nė pėrēarje tė thellė kombėtare, sipas motos politike berishjane, kinse jugu e urren veriun dhe anasjelltas, por lufta ēlirimtare e Kosovės me Vise tė robėruara tregoi se kėto ishin vetėm "gjepura politike", por fatkeqėsisht kombi ynė nga ato slogane partiake, nuk kaloi pa pasoja…

Po i rikthehem citimit nga libri ,"Drejt Kombit Kosovar":
F.2: "Sado qė pjesa e popullit (etnisė) shqiptare qė mbeti jashtė kufijve tė shtetit shqiptar tė vitit 1913 u pėrpoq ta injoroj si fakt lėnien jashtė kufirit shtetėror gjatė kėsaj kohe dhe ta kuptoj tė qenėt jashtė kufijve si okupim tė pėrkohshėm, zgjatja e madhe e kėsaj "pėrkohėsie", bėri tė krijoheshin themelet edhe pėr njė komb tjetėr, nga gjiri i popullit shqiptar, pra themelet e kombit kosovar".
Siē vlerėsova edhe mė lartė, do tė shtoja se:
Nė teorinė politike tė publicistit dhe "ekspertit pėr ēėshtje ballkanike", tė z. Nexhmedin Spahiut, okupimi dhe pėrshtatja ndaj tij krijojnė kombe tė reja! Rasti i Kosovės, sipas tij nuk paska nevojė fare tė hiqet okupimi, pasi qė ai po bėka "qė tė krijohen themelet edhe pėr njė komb tjetėr, nga gjiri i popullit shqiptar, pra themelet e kombit kosovar".
Sipas kėsaj teorie reaksionare, shqiptarėt paskan bėrė gabime historike, me pėrpjekjet dhe luftėrat e tyre qė prej vitit 1913 e deri mė 2004, se kanė luftuar pėr ēlirim e Ribashkim kombėtar! Paska qenė dashur ta shfrytėzonin (shqiptarėt) kushtin ideal pėr formimin e kombeve tė reja-okupimin dhe ja mbaroi puna e kombit!…
Ironi e teorisė alla nexhmedinspahiane, apo jo?!
Por, ja qė shqiptarėt e Kosovės dhe tė Viseve tė tjera tė robėruara nuk e dėgjuan "analistin ndėrkombėtar" dhe dirigjuesit e tij pacifisto-rugovistė, por i bėnė tri luftėra ēlirimtare nėn emblemat famėmėdha tė UĒK-sė, UĒK-re dhe UĒPMB-sė, tė cilat u betuan pėr Ribashkimin e trojeve shqiptare, ndėrsa, z. N. Spahiu, edhe pas kėtyre luftėrave po teorizon se themelet e robėrisė-okupimit, duhet shfrytėzuar pėr formimin e Kombit tė ri Kosovar!
A nuk e kishte dalė dikur para kėtyre luftėrave edhe Serbia me kėtė ide, me parullat: "Albanci" e "Shiptari", kur aludonte se tė tjerė janė "Albancat", shqiptarėt e Shqipėrisė londineze dhe tė tjerė janė "Shiptart", shqiptarėt e Kosovės. S“ka dyshim se pėr ringjalljen e kėsaj ideje dhe tė tjera teorive tė saj antishqiptare Serbia, me siguri njė ditė, z. N. Spahiun, do ta shpėrblejė me titullin "shiptar i ndershėm"!...
F. 5: Ēėshtje tė strategjisė!!!
E para: Nėse synimi shqiptar nė Kosovė ėshtė qė Kosova tė jetė njė shtet i pavarur, atėherė kjo nuk mund tė arrihet pėr pa u formėsuar kosovarėt si komb. Kushtet ekzistuese nė Kosovė pas okupimit tė saj nga ana e ushtrive tė NATO-s, janė ideale pėr kėtė. Vetėm se duhet tė shfrytėzohen". Fq. 6: " E dyta, klasa e mesme e shoqėrisė... Forcimi i kėsaj klase do tė thotė forcim i kombit kosovar dhe pėrkrahje e interesave strategjike tė Kosovės".
Kėtu, z. Spahiu mund tė ketė kuptuar intelektualėt mikroborgjezė klasėn e vet dhe tė Ibro "trimit", qė aq shumė po lufton pėr identitetin kosovar, apo mė saktė pėr pėrēarjen e kombit shqiptar, e tė cilėve si duket "analisti ndėrkombėtar", ua kushton edhe librin, kuptohet tek parathėnia e vet autorit pėr librin e tij "tė famshėm".
F. 129: "Cilin standard tė shqipes do ta mbrojė ligji kosovar?
Krijimi i standardit kosovar tė shqipes do tė ishte ndoshta mė praktik nė kėtė drejtim. Nė fakt ky do t“mund tė ishte standardi themelor pėr Pavarėsinė e Kosovės. Druaj, qė nė pritje tė njė standardi gjuhėsor tė pėrbashkėt nga Tirana, Prishtina dhe Shkupi, do tė zė rrėnjė akoma mė thellė anarkia gjuhėsore e bashkė me tė edhe anarkitė e tjera nė shoqėrinė shqiptare".
Nga kjo mund tė pėrfundojmė qė sa frikė e paska ky pinjollė politik i pacifistėve, hapin madhor tė njėsimit tė gjuhės shqipe, vepėr kjo madhore e formuluar shkencėrisht, qysh nė Kongresin e Drejtshkrimit tė Gjuhės Shqipe nė Tiranė, (1972), kjo kėrkohet tė pasurohet mė tej, por jo me "ndarje gjuhe kosovare" por me bashkim tė gjuhės shqiptare, sipas parimit "njėsim gjuhe, bashkim kombi"!
Kėshtu, s“ka rrezik fare pėr kurrfarė anarkie gjuhėsore, pėrkundrazi!
Profesor, Isa Bajēincės, i lumtė pėr nismėn e tij, qė standardi gjuhėsor tė mbrohet me ligj.
E, kjo nuk do tė thotė qė ligji do ta mbrojė pikėrisht standardin gjuhėsor qė e parashikon "analisti gjuhėsor".
Uroj, qė kurdoherė dhe nė ēdo rrethanė tė mbrohet standardi gjuhėsor qė shpie nga uniteti gjithėkombėtar e jo standardet politike gjuhėsore, qė shpien drejt pėrēarjeve dhe pėrēudnimit tė gjuhės sonė tė bukur shqipe. Pėr t“i sqaruar lexuesit pėr prapėsitė e kėtij "analisti", pėr pėrpjekjet e tij pėr tė hedhur mjegullnaja rreth krijimit tė kombit kosovar, do t“ju referohem disa tė dhėnave tė thukėta tė politologut atdhetar, Ukshin Hoti, i cili midis tjerash shkruante:
"…historikisht, qė nga vetėdijesimi politik nacional pėr shkak tė pozitės gjeopolitike - nė dyert e Otrantit, shqiptarėt ishin ndodhur midis synimeve strategjike tė dy grupacioneve tė popujve: tė sllavėve qė e synonin Persinė si treg dhe Adriatikun si rrugė dhe italo-gjermanėve qė dikur e synonin tė njėjtėn gjė dhe tė njėjtėn rrugė". (Republika dhe lufta nė kontekst tė Evropės, Shkup, 22 Dhjetor, 1991, "Filozofia politike e ēėshtjes shqiptare", f.158).
Herėt datojnė fatkeqėsitė tona tė ndarjes sė territoreve shqiptare, ndėrsa tani disa po e hedhin vallen sė prapthi pėr ndarje tė kombit…
Pastaj, mendimtari ynė i madh, Ukshin Hoti, vijon:
"Shqiptarėt nė kohėn moderne, nė thelb kishin mbetur tė ndarė pėr shkak tė konfrontimit tė interesave strategjike tė kėtyre dy grupacioneve tė mėdha dhe perspektiva e bashkimit tė tyre qėndronte te zėvendėsimi gradual i botėkuptimeve tė tilla gjeopolitike me botėkuptimet mbi maksimalizimin e fuqisė nė mbėshtetje tė pėrsosjes sė resurseve tė brendshme dhe tė avancimeve teknologjike qė do t“i zhvlerėsonin botėkuptimet gjeopolitike mbi kontrollin e urryer tė territoreve tė huaja dhe tė pikave strategjike". (Republika dhe lufta nė kontekst tė Evropės), Po aty.
Kėtu janė rrėnjėt famėkėqija por me kėto ide madhore mund tė gjenden shtegdaljet e ndritura nė perspektivėn historike, e jo tek akuzat e ndėrsjella brenda shqiptare, tek pėrēarjet lokaliste e krahinoriste, madje tek pėrpjekja e disa mjeranėve politikė qė ta thellojnė mė tej ndarjen kombėtare, kur dihet qė nga kjo pėrfitojnė vetėm armiqtė.
Krejt ndryshe do tė ketė vizione nė librin e tij N. Spahiu, kur thotė: "Kosova duhet tė bėhet e Pavarur nga Serbia dhe nga Shqipėria". Me konstatime tė tilla jo rrallė paraqitej edhe Ibroja, kur deklaronte: "Kosova duhet tė jetė e hapur si ndaj Serbisė ashtu edhe ndaj Shqipėrisė". Pastaj, me rastin e zgjedhjeve nė Kosovė, pa menduar gjatė deklaron: "Ne, i kemi zgjedhjet nacionale, shpresojmė do tė kalojnė mirė" etj, etj. Jo, nuk mund tė quhen zgjedhje nacionale, zgjedhjet kur mbahen nė Kosovė, sepse nė kėto zgjedhje nuk pėrfshihen tė gjitha territoret shqiptare, pra nuk pėrfshihet tėrė kombi shqiptar.
Derisa, dihet shkencėrisht qė fjala nacional,-e mb, shih kombėtar - E Ēėshtja nacionale, Problemi nacional. Lėvizja nacionale. "Fjalori i Gjuhės Shqipe", Prishtinė, 1981, f. 1195.
Paralelizma tė tilla antikombėtare, mund tė bėjnė veē maniakėt e verbuar tė politikės ditore, me "vizione tė larta"…
Ndėrsa, i madhi atdhetar, Ukshin Hoti, do tė konstatonte:
"…Prandaj, Republika e Kosovės nė njėrėn anė, pastaj statusi i pėrmendur i bartėsit tė shtetėsisė sė shqiptarėve tė sanksionuar me Kushtetutė nė Maqedoni si dhe tė drejtat e shqiptarėve tė garantuara nė Republikėn e Malit tė Zi, paralelisht me zhvillimin e proceseve integrative nė Evropė do tė duhej t“i krijonin kushtet e nevojshme pėr bashkimin e popullit shqiptar, veēse jo pėr inatin e tė tjerėve por pėr hir tė vetvetes dhe tė interesave tė pėrbashkėta. Njė gjė e tillė presupozon harmonizimin e politikės sė faktorėve tė interesuar politikė dhe urojmė qė kjo tė shpejtohet". (Republika dhe lufta nė kontekst tė Evropės) Po aty, fq. 160.
Kėshtu, shkruante me optikėn largpamėse atdhetari demokrat, Ay i cili doli me moton e qėndresės: "bėje ose vdis", Ay i cili u hodh pa rezerva pėr ta realizuar vėrtetė Ribashkimin territorial tė kombit. Ndėrsa, pėr katrahurat e brendshme dhe tė jashtme tė Shqipėrisė Etnike, Ukshin Hoti do tė shkruante:
"Sindromi sadist dhe kompleksi i Prishtinės ishin nus-produkt tė presionit tė jashtėm, por edhe i vlimeve brenda faktorit politik shqiptar".
Vallė a nuk mund tė konstatojmė me tė drejtė qė edhe sot s“ kanė pushuar sė qeni kėto presione; kur tani nė Kosovė, po shfaqet si hienė faktori "brahimist", gjegjėsisht i ngjashėm me atė tė pashallėkut tė Durrėsit. Derisa, pashai i toptanėve po dekorohej me grada, nga Serbia dhe Evropa plakė, a nuk ndodhi kjo edhe me "pashain" nihilist Ibron.
A nuk flasin pėr kėtė shumė dėshmi, shumė privilegje qė ia krijoi Serbia, (madje edhe gjatė luftės) kėtij "politikani", nėn kujdesin e Italisė, Francės etj, si mallkuesi dhe penguesi mė i mjerė i luftės ēlirimtare.
Ideatori i vlerave tė mėdha, Ukshin Hoti, mė tej do tė konstatonte: "Shqiptarėt me fjalė tė tjera pėr shkak tė pozitės sė tyre gjeostrategjike nė dyert e Otrantit vazhdimisht ndodheshin nėn presionin e synimeve strategjike tė dy grupacioneve tė popujve: sllavėve dhe italo-gjermanėve qė e synonin Persinė (Iranin) si treg dhe Adriatikun si rrugė".
(Mė 5 Nėntor, 1992 nė Prishtinė organizuar nga forumi i Intelektualėve Shqiptarė u mbajt njė tryezė e rrumbullakėt, kushtuar ēėshtjes shqiptare, Ukshin Hoti, doli me qėndrimin e tij nė artikullin "Politikėn e drejtojnė interesat e jo emocionet). Po aty, fq.164.
Nga tė gjitha kėto sa u theksuan, le tė shpresojmė se lexuesit e nderuar do ta kuptojnė kthjelltėsisht se pėrpjekjet e kota tė "politikanėve modernistė" nuk janė aspak shpikje tė tyre tė reja, ato janė pėrpjekje tė nxitura nga qarqe tė huaja qė tė fusin pyka brenda trupit shqiptar, sepse njė fjalė urtė jona popullore thotė:
"Lisi (Shqipėria), mė sė miri ēahet me pykėn e vet"!…
Uroj, qė kėto pyka tė jenė tė dobėta, tė kalbura nga tė reshurat e stuhive historike qė kurrė s“ju pėrballuan, apo tė mykura nga qėndrimi i tyre brenda bodrumeve dhe barakave tė instaluara enkas nga tė huajt pėr tė pėrhapur tymnaja nė rrugėn e gjatė dhe tė vėshtirė tė popullit tonė, drejt konsolidimit tė tij si komb i lirė dhe i Ribashkuar, e pėr kėtė janė pėrpjekur atdhetarėt e mėdhenj tė tė gjitha periudhave tė historisė, qė nga koha e Rilindjes kombėtare e deri nė ditėt tona.
Uroj, qė kjo ide madhore tė bėhet realitet; sa mė parė aq mė mirė, pėr tė gjithė faktorėt e brendshėm dhe tė jashtėm qė janė tė interesuar pėr stabilizimin e kėsaj pike neurologjike nė rajonin e Ballkanit, Shqipėrisė Etnike.


Sali Berisha ua mohon shqiptarėve tė drejtėn historike tė ribashkimit

Shkruan: Nezir MYRTAJ
Prishtinė, 23 janar 2008

Shqiptimi i dėnimit tė pėrjetshėm me ndarje

Mė 19 janar, disa mjete tė informacionit nė Kosovė publikuan njė deklaratė tė kryeministrit tė Republikės sė Shqipėrisė, lidhur me Kosovėn dhe synimet e shqiptarėve tė saj. Pėrmes kėsaj deklarate, Sali Berisha, zbulimin e tij mė tė ri sikur paraqet faktin se populli i Kosovės nuk paska synime pėr bashkim me Republikėn e Shqipėrisė, sikurse qė interesimi dhe gatishmėria pėr njė bashkim tė tillė nuk ekzistoka as te Tirana zyrtare. Kjo, sipas tij, pėr arsye se Shqipėria dhe Kosova, duke qenė tė ndara pėr gati mė se njė shekull, tashmė na qenkan dy realitete tė ndryshme. Pėr tė thelluar edhe mė tej “vizionaritetin” e tij lidhur me synimet e popullit tė Kosovės, kryeministri Berisha konstaton se nė rast tė organizimit tė njė referendumi nė Kosovė, pėr alternativėn pavarėsi, apo bashkim, 98 pėr qind e shqiptarėve atje do tė votokan pėr pavarėsinė e Kosovės e jo pėr bashkimin me Republikėn e Shqipėrisė!

Duket qartė se pėrmes kėsaj deklarate, tė cilės mė tepėr sesa papėrgjegjshmėri i vjen era antikombėtarizėm, Sali Berisha shpall fundin e aspiratės historike tė shqiptarėve tė tė gjitha trevave dhe tė tė gjithė brezave pėr tė qenė tė bashkuar si komb. Ai nė realitet ua shqipton atyre dėnimin e pėrjetshėm qė tė jenė si sot tė ndarė e tė copėzuar, tė nėnēmuar e tė sunduar nga popujt fqinj. Ky mbase duket tė jetė aksioni i tij mė i ri nė kuadėr tė fushatės tashmė tė filluar pėr rishkrimin, riinterpretimin dhe ndryshimin e histories. Duket qė kjo mani tash tė jetė shndėrruar nė ambicie pėr ndryshimin edhe tė vetė rrjedhės sė historisė.

Gatishmėria dhe pėrkushtimi i Serbisė pėr ta mbajtur Kosovėn brenda saj

Garancia e dhėnė nga zotėri Berisha se populli i Kosovės nuk po pretendoka bashkimin me trungun e vet, Shqipėrinė, sikur u sinkronizua pėrfektshėm me fushatėn pėrmbyllėse parazgjedhore pėr kreun shtetėror tė Serbisė, gjatė sė cilės u demonstrua fryma e hegjemonizmit tė egėr serb pėr ta rikthyer sundimin mbi Kosovėn. Ajo po ashtu erdhi nė koherencė edhe me kėrcėnimet ruse se do tė pėrdoren armėt bėrthamore nė rast se do tė cenohej sovraniteti dhe integriteti territorial i Rusisė apo i aleatėve tė saj. Pa dyshim, nė radhėn e kėtyre aleatėve bėn pjesė edhe Serbia, e cila shkėputjen e Kosovės prej saj e konsideron si cenim tė sovranitetit dhe tė integritetit tė vet territorial. Nė kėtė kuptim, duke i paraqitur si realitete tė ndryshme dy pjesėt e njė kombi, pėrkatėsisht Shqipėrinė dhe Kosovėn, kryeministri shqiptar realisht u bėn njė shėrbim tė mirė, si Serbisė qė pretendon ta konsiderojė Kosovėn pronė tė veten, ashtu edhe tė gjithė atyre qė ia njohin Serbisė tė drejtėn mbi kėtė pronė. Sepse, njė dallim tė tillė tė realiteteve ai nuk e konstaton kur ėshtė fjala edhe pėr raportet Kosovė-Serbi. Nė anėn tjetėr, as me faktin se edhe Tiranės zyrtare po i mungoka interesimi dhe gatishmėria pėr njė bashkim tė mundshėm me Kosovėn, ai nuk argumenton dot mungesėn e interesimit, tė gatishmėrisė dhe tė pėrkushtimit tė Serbisė pėr ta mbajtur Kosovėn brenda saj. Prandaj, nė qoftė se synohet qė nė kėtė mėnyrė t’u lehtėsohet kundėrshtarėve tė pavarėsisė sė Kosovės nga Serbia, barra e frikės qė ata kanė nga hipoteka e trilluar pėr tė ashtuquajturėn Shqipėri e Madhe, do tė jetė kotėsi. Pėrpjekja pėr tė argumentuar se Kosova dhe shqiptarėt e saj nuk kanė asnjė tjetėr qėllim, pėrveē pavarėsimit nga Serbia, nuk do tė zbusė aspak kundėrshtarėt e kėsaj pavarėsie.

Mohimi i tė drejtės sė shqiptarėve tė Kosovės pėr t’u ndarė nga Serbia nuk ka tė bėjė fare me idenė e tė ashtuquajturės Shqipėri e Madhe (pėrkundrazi, konstruktimi i kėsaj ideje ishte shpikur pėr tė pamundėsuar ndarjen e Kosovės nga Serbia) dhe as me mungesėn e argumenteve qė sjell zotėri Berisha lidhur me synimet e shqiptarėve. Ky mohim ėshtė rezultat i mirėfilltė i hegjemonizmit shekullor serb dhe i politikės kolonialiste qė e mbėshtet kėtė hegjemonizėm. Ai do tė vazhdojė sot e nė tė ardhmen, pėrderisa shqiptarėt andej e kėtej kufirit dhe kudo qė janė tė mos shtrojnė kėrkesat e tyre reale, tė natyrshme e tė ligjshme, pa inferioritet dhe pa frikėn e hipotekės, pėr tė realizuar tė drejtėn e ribashkimit tė tyre kombėtar. Kjo e drejtė duhet tė konfirmohet pėrmes institucionit tė referendumit. Deri atėherė dhe paraprakisht ėshtė i papranueshėm ēfarėdoqoftė prejudikimi, nė stilin e Sali Berishės lidhur me vullnetin dhe synimet kombėtare tė shqiptarėve nė Prishtinė, Tiranė, Shkup apo Ulqin.

Askush nuk ka tė drejtė tė flasė nė emėr tė kombit e tė brezave tė tij

Si ēdokush tjetėr, edhe Sali Berisha ka tė drejtė tė shprehė pikėpamjet e tij lidhur me ēėshtjet madhore kombėtare, siē ėshtė edhe aspirata pėr ribashkim. Pėr shfaqjen e kėtyre pikėpamjeve, atė nuk mund ta qėrtojė askush, sepse nė fund tė fundit pėrmes tyre zbulon ndėrgjegjen qė ka pėr njė ēėshtje tė tillė. Mirėpo, ato qė i tha kėto ditė pėr synimet e shqiptarėve mund t’i deklarojė vetėm si Sali dhe sė shumti si parti nė krye tė sė cilės ėshtė, nė qoftė se i lejohet prej saj. Ndėrsa nė asnjė mėnyrė nuk ėshtė e drejtė dhe e pranueshme tė flasė nė emrin e shtetit shqiptar dhe tė qeverisė qė drejton, e aq mė pak nė emrin e kombit shqiptar e tė brezave tė ardhshėm tė tij. Kjo sepse, siē thuhet, ajo qė i lejohet Jovit, nuk i lejohet Bovit dhe nuk ėshtė Sali Berisha e asnjė Berishė tjetėr, ai qė mund tė dirigjojė e pėrcaktojė synimet kombėtare tė shqiptarėve e tė brezave tė tij. Ndėrsa, konstatimi se shqiptarėt tashmė nuk e synojnė bashkimin kombėtar, ėshtė njė vlerėsim i tij paushall, pasi siē dihet ai nuk mbėshtetet nė kurrfarė vendimi, apo referendumi gjithėpopullor. Prandaj, si i tillė ky konstatim, veē tjerash paraqet njė fyerje, por edhe njė mėkat ndaj gjithė atyre idealistėve tė kombit tonė, tė cilėt gjatė periudhave historike, nė vazhdimėsi sakrifikuan deri edhe jetėn, nė luftėn pėr mbijetesė kombėtare, pėr bashkim dhe liri kombėtare, pėr faktorizim dhe prosperim tė kombit. Nė kėtė kontekst, duhet falėnderuar fatin qė vendimi pėr kėtė luftė nuk ishte nė duart e Sali Berishės ēfarė po shfaqet, sepse po tė varej prej tij, gjatė periudhave historike nuk do tė kishte besėlidhje shqiptare, as Lidhje tė Prizrenit, as Konferencė tė Bujanit, as vjeshtė tė 68-tės nė Kosovė, as pranverė tė 81-tės dhe as luftė tė UĒK-sė. Me tė drejtė shtrohet pyetja, si do tė mund t’i zhvillonte tė gjitha kėto ngjarje tė lavdishme njė popull tė cilit do t’i mungonte synimi pėr bashkim kombėtar dhe njė popull pėr tė cilin, ndarja e dhunshme nė dy e mė shumė pjesė do tė ishte njė realitet i pranueshėm? Natyrisht, pėrgjigja duhet kėrkuar nė faktin se zjarri i idealit tė lirisė kombėtare nuk ishte shuar kurrė te shqiptarėt e andej dhe kėtej kufirit dhe te fakti tjetėr shumė i rėndėsishėm se realiteti i krijuar nga ky kufi ishte pėrjetuar si realitet i dhunshėm, prandaj si i tillė, ai kurrė nuk qe i pranueshėm pėr shqiptarėt si komb. Mund tė thuhet se kėtė realitet mund ta pranonin vetė ata individė, tė cilėt identitetin e tyre kombėtar do ta shkėmbenin me poste, me favore e me shėrbime tė tjera.

UĒK-ja luftoi pėr t’i dhėnė fund ndarjes dhe pushtimit

Lidhur me konstatimin se ndarja gati njėshekullore e shqiptarėve paska krijuar te ata dy realitete tė ndryshme, pėr tė cilat kryeministri shqiptar lė tė nėnkuptohen si akte tė kryera e tė pranueshme, duhet marrė parasysh faktin se ndarja e Kosovės nga trungu i vet, Shqipėria, si akt i dhunshėm pushtimi, i rezultuar me njė realitet po ashtu tė dhunshėm nuk arriti kurrė ta tjetėrsojė identitetin kombėtar tė shqiptarėve, tė cilėt dhanė prova tė panumėrta tė kundėrshtimit e tė luftimit tė kėtij realiteti tė papranueshėm. Prova mė e qartė e kėtij kundėrshtimi, pa dyshim ishte lufta e shenjtė e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Siē dihet nė kėtė luftė morėn pjesė bijė e bija shqiptare, pothuajse nga tė gjitha trevat shqiptare, duke i dhėnė asaj karakterin e vėrtetė tė njė lufte gjithėkombėtare. Pėr kryeministrin shqiptar mund tė jetė fakt i panjohur, por ai duhet ta di se nė betejat e kėsaj lufte kishin luftuar dhe kishin rėnė luftėtarė nga qytetet dhe fshatrat e ndryshme tė Shqipėrisė, nė radhėn e tė cilėve edhe Indrit Cara i Kavajės, Astrit Suli i Kuēovės, Halit Coka i Tiranės, Ndriēim Koxhaj i Librazhdit, Tahir Sinani i Tropojės, Skerdilajd Llagami i Tiranės dhe shumė e shumė atdhetarė tė tjerė. Prandaj tė thuash pas tėrė kėtij gjaku tė freskėt tė derdhur rrėke me qėllim pėr t’i dhėnė fund pushtimit, shtypjes dhe ndarjes, se shqiptarėt nė Shqipėri dhe shqiptarėt nė Kosovė pėrbėjnė dy realitete tė ndryshme dhe se te ata nuk ekziston ideali pėr bashkim, ėshtė blasfemi e llojit tė veēantė.

“Njė komb-dy realitete!”

Sot ėshtė shumė e dukshme tendenca dhe pėrpjekja pėr tė pėrjetėsuar ndarjen e Kosovės nga Shqipėria natyrale dhe si rrjedhim pėr tė krijuar njė realitet tė ndryshėm kombėtar pėr shqiptarėt e Kosovės. Ajo ėshtė mjaft agresive edhe brenda Kosovės dhe thelbin e saj e pėrbėn i ashtuquajturi identitet kosovar. Ky identitet pretendohet tė veshet e stoliset me xhevahiret e quajtur kombi kosovar, gjuha kosovare, kultura kosovare, himni kosovar, simbolet kosovare, flamuri kosovar e kėshtu me radhė. Nė realitet, kjo tendencė nuk ėshtė ndonjė risi e ditėve tona, sepse shqiptarėt nė Kosovė ishin ballafaquar me tė nė vazhdimėsi. Kėtė synim kishte edhe pushtuesi serb nė tė kaluarėn kur shqiptarėt e Shqipėrisė administrative i quante albanci, ndėrsa ata tė Kosovės shiptari, apo shqiptarėt e Ulqinit, malesori. Kėto fakte kanė njė lidhmėri logjike, sado qė mund tė mos jenė tė kėndshme. I kėtij avazi ėshtė edhe zbulimi i fundit i kryministrit shqiptar, Sali Berisha lidhur me dy realitetet e ndryshme dhe me synimet e shqiptarėve. Mirėpo, pėr shqiptarėt nė Kosovė, e besoj as pėr ata tė trevave tė tjera nuk paraqet ndonjė befasi, sepse ata nuk do tė kenė harruar ende se ky zbulim vjen pikėrisht nga goja e atij qė nė vitet ‘90 propagandonte disa tė ashtuquajtura hapėsira demokratike pėr shqiptarėt e Kosovės nė kuadrin e Serbisė sė Millosheviqit, angazhohej pėr njė autonomi tė ashtuquajtur thelbėsore nė kuadrin e Serbisė dhe pėr mė tepėr qė thyente edhe embargon ekonomike ndėrkombėtare tė vėnė kundėr federates jugosllave millosheviqiane, duke ia mundėsuar makinerisė ushtarake serbe tė furnizohej me karburante nga Shqipėria. Kėto fakte tė vjetra dhe ato tė reja, bėjnė tė besosh se pėrmbajtja e vėrtetė e slloganit tė afishuar nė fillim tė luftės ēlirimtare nė Kosovė: “Njė komb-njė qėndrim!”, tė ketė qenė: “Njė komb-dy realitete!”.

Berisha, Basha dhe sivėllezėrit e tyre

Konceptin e degjeneruar tė kryeministrit Sali Berisha lidhur me synimet e shqiptarėve tė Kosovės e lansoi disa javė mė pare edhe ministri i tij i jashtėm, zotėri Lulėzim Basha. Nė njė intervistė solemne tė fundvitit, duke folur pėr Kosovėn, ngjashėm me rezultatin hipotetik prej 98 pėr qind tė shefit tė tij, kryeministrit Berisha, lidhur me referendumin, ai deklaroi me ton kompetent se askush nga shqiptarėt nė Kosovė nuk synon Tiranėn, por vetėm Brukselin. Sigurisht edhe ky ėshtė njė mendim personal dhe gjithsesi paushall i ministrit Basha, sepse ai as mund ta di synimin e vėrtetė tė shqiptarėve dhe as ėshtė ai i cili mund tė diktojė nėse shqiptarėt e Kosovės duhet ta synojnė vetėm Brukselin, e jo edhe Tiranėn. Nė mėnyrė tė ngjashme edhe udhėheqėsit e dikurshėm projugosllavė e proserbė tė Kosovės, deklaronin me competence se si asnjė shqiptar i Kosovės nuk synonte tjetėr qendėr pėrveē Beogradit. Ky lloj krahasimi, pa dyshim nuk ėshtė i kėndshėm, por ėshtė njė fakt qė po i pėrsėritet popullit shqiptar nė Kosovė. Nė stilin e zotėrinjve Berisha e Basha po veprojnė edhe sivėllezėrit e tyre nė Kosovė. Nė emrin e shqiptarėve dhe pa pėrfillur vullnetin e tyre, ata zhvilluan negociatat politike me Beogradin; pranuan njė pako dokumenti, e cila nuk lejon qė Kosova tė bėhet shtet me pavarėsi tė mirėfilltė nga Serbia; po himnizojnė konceptin e njė lloj imitimi tė pavarėsisė, tė paraparė nga kjo pako; po mirėpresin njė mision tė ri ndėrkombėtar nė Kosovė; po trumbetojnė tė ashtuquajturin multietnicitet pėr Kosovėn e tė tjera. Ky lloj arbitrariteti, nė pėrmbajtjen e tij nuk mund tė ketė tjetėr veē kobit.

Mund tė bėhet fjalė pėr ribashkim, e jo pėr bashkim

Nė fund, kur bėhet fjalė pėr aspiratat e shqiptarėve andej e kėtej kufirit tė mallkuar, si dhe pėr realitetet e ndryshme tė rezultuara nga ndarja dhe pushtimi, nuk duhet harruar faktin se ndarja e Kosovės nga trungu i saj kombėtar ka ndodhur nė vitet 1912-1913 dhe se para kėsaj kohe, ajo ishte pjesė e pandarė e Shqipėrisė. Ky argument e bėn tė pakuptimtė shtruarjen e idesė pėr bashkimin e Kosovės me Shqipėrinė, apo organizimin e njė referendumi pėr bashkimin, ose pavarėsinė e saj. Sot, objekt i njė referendumi tė pėrgjithshėm popullor mund tė jetė vetėm ēėshtja e ribashkimit tė Kosovės me Shqipėrinė. Me kėtė tė drejtė natyrore tė kombit nuk bjen aspak nė kundėrshtim formimi i shtetit tė Kosovės me pavarėsi tė plotė, pėrmes njė referendumi tė brendshėm. Ky proces do tė ishte produkt i dekolonizimit tė Kosovės, pėr tė cilėn e drejta pėr ribashkim me Shqipėrinė pėrmes referendumit gjithėkombėtar, nuk do tė jetė konsumuar.

Atyre qė ia njohin vetes tė drejtėn pėr tė folur nė emrin e shqiptarėve nuk u kanė munguar kurrė faktet pėr tė argumentuar se janė tė ndarė. Atyre u ka munguar vetėm gatishmėria pėr tė argumentuar nevojėn e ribashkimit.


Reagim ndaj deklarimve antikombėtare tė Maks Velos se “Kosovarėt janė primitivė e qaramanė, Lebėrit jeniēerė dhe stratiotė!”

Shkruan: Genc LLAKAJ
23 janar 2008

I drejtohem armikut tė kosovarėve dhe tė lebėrve, tė shiturit fund e krye, millosheviēianit-nikolasgeixhian, qerratait Maks Velo! I drejtohem armikut tė Kombit Shqiptar, Maqis Velonaqis!

Nė botimin e tij “Ese pėr diktaturėn komuniste”, nė intervista tė shumta televizive, nė komente tė medias sė shkruar apostulli Velonaqis fyen publikisht gjysmėn e Kombit Shqiptar. Tė quash kosovarėt e Isa Boletinit primitivė dhe lebėrit e Ismail Qemalit jeniēerė, (siē Veloja deklaron apo shkruan), do tė thotė ose tė jesh grek ose tė jesh serb ultranacionalist. Tė deklarosh se: “Po tė mė kėrkohet firma pėr bashkimin e Shqipėrisė me Kosovėn, do tė jem i pari qė do ta hedh votėn kundėr,” nuk ėshtė mė pak se tė jesh kryeantinacionalisht shqiptar dhe tė vjellėsh ashtu siē vetėm njė Velo vjellė.

Tė drejtohem ty o “burrė shteti” qė vetėm erė burrėrie nuk ke!
Ėshtė logjike qė edhe kombi ka mbeturina ushqimore trupore tė tipit Velo, por deri nė momentin qė mėsova se ku tė kanė jashtėqitur e se nga ē’racė vjen, nuk mė ēuditi fakti qė fekalizmi yt ėshtė kaq i rrezikshėm pėr natyrėn e njė kombi, saqė ia kalon edhe naftės D2. Kuptoj vuajtjet tua nė kafazin komunist, por kjo nuk tė justifikon tė demonstrosh publikisht bastarditetin tėnd tė shpifur qė ke nė gen, sepse do ju kallėsh datėn fėmijėve minoren, qė monstruozė si ti, i shohin vetėm nė filmat horror. Ke tė drejtė tė vjellėsh serbisht kundėr Dardanėve, sepse ke lind nė Francė. Gjithkush nga ne qė kemi lexuar historinė, dimė fare mirė se ishte politika franceze (respekt pėr popullin francez) dhe ajo ruse qė shkatėrroi kėtė vend, nė tė cilin ėshtė privilegj tė jetosh. Pra, ishte politika franceze qė mbajti nė gji tradhtarin Esat Pasha, ndoshta, prapė kjo politikė e miksuar edhe me atė serbe ka prodhuar edhe krimbin e fundit modern, Maks Velon. Ka mundėsi qė jot-ėmė tė ketė shfryrė dufin me ndonjė serbo-francez antishqiptar, atė ditė qė projektoi njė insekt si ty.

Nuk mundet tė shpjegohet ndryshe ekzistenca e njė qenie tė tillė qė nuk begenis as Kosovarėt e as Lebėrit. Kėtu tė jap tė dejtė. Nuk ka sesi t’i duash e t’i respektosh. Njė armik i betuar kurrė nuk shfaq hapur meritat dhe vlerat e kundėrshtarit tė vet. Pėrkundrazi, i mohon ose i pėrbuzė ato. Ky ėshtė program politik qė ti dhe shumė kundėrshqiptarė keni marrė pėrsipėr ta zbatoni. Ti Velo, nuk je kundėrshqiptar ndaj kėtyre dy krahinave mė atdhetare tė Shqipėrisė, por je kundėrshqiptar i tyre. Qė do tė thotė, se vetėm gjak shqiptari nuk ke. Do tė ishte fatkeqėsi tė kishe sado pak nga ky gjak. Por, edhe po tė kesh ndopak, sėrish e ke tė prishur e tė ndotur.

Ditė mė parė mėsova se ke bėrė “padi-civile” kundėr shumė publicistėve qė tė janė kundėrvėnė nė rrugė tė drejtė e tė ligjshme, sepse u ke sharė Atdheun, ke poshtėruar gjakun e tė rėnėve, ke pėrdhosur vlerat morale tė kombit dhe ke pėrbuzur aspiratėn shekullore pėr bashkim kombėtar. Por tani mė, kjo padi ėshtė e personalizuar pėr disa prej tyre. Dhe jo vetėm kaq, por po kėrkon tė hedhėsh baltė edhe mbi gazetėn “Ndryshe,” gazetė e cila flet nė shqip, gjuhė qė ti ende nuk e njeh, si asnjė gazetė tjetėr nė vend.

Megjithatė, o qerrata, o njeriu i letrave boshe, o njeriu i letrave me ngjyra shoviniste; Ne Kosovarėt qaramanė tė Adem Jasharit dhe Lebėrit e Ali Pashės do tė presim nė datėn 30 Janar nė Gjykatėn e Faktit (Tiranė), pikėrisht nė orėn 14.00, tė na papagallosh idetė e tua tė shprishura kundėrshqiptare. E kuptoj, do tė vish i ngarkuar me frymėzimin e vetviktimizmit qė karakterizon njė piktor tė falimentuar si ty, qė me ndihmėn e njerėzve tė dyshimtė na u bėre gjeni. Me thėnė tė drejtėn nuk duam tė pėrballemi me ty. E di pse? Sepse kemi njė besė. Dhe besa jonė ėshtė qė armiku nuk vritet nė shtėpinė tėnde. Ti je emigrantė dhe si tė tillė do tė “respektojmė.” Dilema ime ėshtė tjetėr. Ėshtė e lidhur me njė pyetje tė thjeshtė: Si ka mundėsi qė njė specie e tillė si ti merr frymė ende nė kėtė tokė tė bekuar nga Zoti?


Fanatikėt e sulmojnė kot atdhetarin Beqir Elshani!

Reagim

Me keqardhje ju njoftoj se pėr shkak tė shkrimit tė autorit Beqir Elshani nė ”Art-cafe - dritare e re shqiptare”, siē mė njoftoi kėto ditė nė postėn e tij elektronike i vijnė disa kėrcėnime qyqare, tė cilat i shndėrrojnė nė figura tallėse me anėn e stilit tė shkronjės “Wingdings". Ata qė inatosen ndaj shkrimit tė publicistit tė spikatur dhe guximtar, Beqir Elshani, jo qė nuk janė shqiptarė, por as besimtarė tė fesė nuk janė. Po kėta qyqarė mjerueshėm po i sulmojnė edhe ilustrimet e tija me motive tė traditės shqiptare!!!

Shkruan: Fadil SHYTI

Unė i kam lexuar kurdoherė me kujdes shkrimet e tij; asnjėherė nuk kam vėrejtur qė me as mė tė voglėn tendencė, Beqiri i nderuar tė ketė sulmuar asnjė fe, por kurdoherė ishte, ėshtė dhe besoj deri nė fund do tė jetė sfidues i sė kėqijave: okupatorėve sllavo-barbarė dhe i tradhtive qė sahanlėpirėsit shqipfolės po na pėrcjellin nė shekuj!

Beqir Elshani, ishte, ėshtė dhe do tė jetė mbrojtės i atdheut ashtu si kėshtjellarėt nė mbrojtjen e kalasė sė Krujės me ato shigjetat vdekjeprurėse dhe tmerruese pėr armiqtė dhe qyqarėt, pena e tij dje, sot dhe nesėr atė mision fisnik dhe heroik e ka! Atdhetari Beqir Elshani, shkruan dhe pikturon pa frikė pėr atdheun dhe kombin shqiptar pėr ēlirim nga kolonizimi sllav e grek dhe pėr ribashkimin e tij natyror tė Shqipėrisė Etnike.

Habitem shumė, pse ju pengon autori mendjendritur kur kėrkon me tė drejtė qė: shqiptari t“i lutet zotit shqip, ashtu siē lutet ēdo popull nėpėr botė pėr mirėqenien e vendit tė tij? Njė hoxhė pėrparimtar, (emri i tij nuk mė kujtohet) pikėrisht pėr kėtė pat deklaruar se pagėzimi i fėmijėve mund tė bėhet nė gjuhėn e ēdo populli, me rėndėsi ėshtė qė emri tė ketė kuptim natyror dhe kombėtar.“ Poezia e botės islame” nuk duhet tė merret me hakmarrje politike, siē e lexova kėrcėnimin tuaj nė art-cafe: “Synimi ynė ėshtė qė pėrmes poezisė se pastėr islame tė ndikojmė nė literaturėn shqipe qė tė pastrohet nga servilizmat e komunizmit dhe ideologjive tjera majtiste e djathtiste qė i servohen tė riut shqiptar pėr ēdo ditė nėpėr shkolla fillore, tė mesme dhe fakultete”.

Tani shtroj pyetjen:
A nuk do tė ishte mė mirė qė ju tė krijoni poezi fetare pėr bashkimin e gjithė shqiptarėve nė luftė kundėr dhunės sė egėr sllavoserbomaqedonase, dhe jo luftė kundėr rrymave politike?! Sot, shqiptarėt nuk mendojnė as nuk po shkruajnė pėr rikthimin e komunizmit, por vetėm pėr Ēlirimin dhe Ribashkimin e Tokave Shqiptare? Pavarėsisht, se ka njerėz me kėto bindje, ata po tregohen tė zgjuar sa tė mos merren sot me "lukse" politike, ashtu si po ia lejojnė vetes disa tė tjerė aventurierė tė gjorė, duke e mbjellė farėn e urrejtjes dhe tė pėrēarjes brenda kombit dhe shtetit tonė tė copėtuar egėrsisht nga planet e huaja kolonialiste.

Sa i pėrket kėrcėnimit tendencioz tė Olsit, i cili i referohet autorit qė ta ndėrrojė emrin do tė shtoja qė nėse ai apo cilido shqiptar e ndėrron emrin vetjak nė gjuhėn amtare shqipe nuk ėshtė tragjike. Tragjike ėshtė nėse shqiptari pėr hir tė karrierizmit komercial emrin e ndėrron nė gjuhėn e huaj, siē janė turke, greke, sllave, italiane, indiane etj. - Prandaj, jam i bindur se sa mė shumė qė e urrejnė vėllain tonė atdhetar, fetarėt fanatikė aq mė shumė e kuptoj fundamentalizmin e tyre.

Beqir Elshani ėshtė ai qė ka shkruar kundėr ndėrtimit tė kryqit tė lartė ortodoks nė Shkup, i cili ėshtė ndėrtuar pėr inat tė shqiptarėve myslimanė. Ėshtė i njėjti autor qė ka shkruar kundėr ndėrtimit tė katedrales nė vend tė gjimnazit “Xhevdet Doda” nė Prishtinė. Me "ndėrtime" tė tilla tendencioze nuk pajtohem as unė! Neve na duhen mė shumė se kurrė tė ndėrtojmė shkolla, spitale, ēerdhe e parqe pėr kalamajtė, halla sportive pėr rininė e tė tjera qė e ēojnė pėrpara shoqėrinė tonė tė lodhur nga varfėria e tejskajshme e jo tė merremi me ndėrtime luksesh, pėr botėn e amshimit! Ta rregullojmė njėherė botėn nė tė cilėn po e shijojmė si vendet e pėrparuara e pastaj shohim e bėjmė; pėr botėn e amshimit nuk na bėhet kurrė vonė!

Kujtoj kėtu faktin qė derisa nė vendet tjera edhe nėn ura e tunele e kanė instaluar elektrikun, madje edhe pėrbri varrezave, tek ne nuk po ka dritė elektrike me rregull as nė odat e bibliotekat tona, tė cilat dikur para 30 vjetėsh kishte me bollėk, pothuaj kudo nė Shqipėrinė londineze, gjegjėsisht edhe nė Kosovėn e Shqipėrisė.

Siē mė njoftoi vėllai i idealeve Beqiri, u befasova pėr tė mirė kur mė tha: "shikuar nė vėshtrimin kritik, mė shumė kundėrshtime fanatikė mė vijnė nga ana shqiptarėve myslimanė se nga ana e shqiptarėve tė krishterė, dhe vijoi derisa fanatikėt myslimanė mė sulmojnė pėr shkrimet e mia, njė poet maqedonas i fesė ka pėrkrahur shkrimin tim “Kryqi i lartė - bukuria qė vret”.


Kjo pikturė e Beqir Elshanit flet mė shumė

A nuk ėshtė kjo mrekulli e ideve pėrparimtare apo jo?!

E kam vėrejtur me kohė qė fanatikėt shkojnė edhe mė larg, ata nuk duan t“i analizojnė rrethanat e shkrimeve se pėr cilat kohė flitet. Nė shkrimin e tij, autori "i damkosur" ka theksuar se: "derisa babai im librat fetare i lexonte pa frikė nė ish-Jugosllavinė Socialiste, unė veprat e Adem Demaēit, Jusuf Gėrvallės, “Titistėt” e Enver Hoxhės dhe gazetėn e LPK “Zėri i Kosovės” duhej t’i lexoja fshehtas pa mė parė askush". Duket qartė qė autori shkruan pėr kohėn e shovinizmit tė egėr jugosllav, kur librat e lartpėrmendur ishin rreptėsishtė tė ndaluara dhe mund tė dėnoheshin deri nė 10 vjet burg, nė kohėn kur moshatarėt e tij nė Shqipėri kėndonin kėngėt e partisė. Njė vendės shqiptar mė tha se nė kohėn e ish-Jugosllavisė gazeta e LPK-sė “Zėri i Kosovės” dhe “Titistėt” e Enver Hoxhės kanė qenė zjarr, po e prekje t’i digjte duart!

Publicisti, piktori dhe shkrimtari, Beqir Elshani me profesion ėshtė bibliotekar, vėrtetė jam mahnitur kur mė ka thėnė: “jam njė ndėr tė parėt qė babait tim ia kam blerė “Kuranin” tė pėrkthyer nė gjuhėn shqipe nga Bashkėsia Islame e Kosovės nė Prishtinė”. Kur e pyeta pse e bėre kėtė; mė tha e bėra kėtė, sepse e vlerėsoj lart diturinė pavarėsisht nga cila fe vjen ajo! Nė fondin e Bibliotekės Shkencore “Ballkani” nė Therandė ku Beqir Elshani ka punuar, nė gjendeshin “Bibla” dhe “Kurani”, serboēetnikėt gjatė luftės nė Kosovė e shkrumbuan.

Vėrtetė, kjo na bėnė tė ndihemi keq; kur njerėz tė tillė tė diturisė; tė pushkės dhe tė penės, ata/ato, qė pėrpiqen gjithēka prej vetes sė tyre t“ia japin kombit dhe shtetit shqiptar, anatemohen, fyhen dhe nuk vlerėsohen drejt!

Suedi, 22.12.2007


Referendum pėr ribashkimin e Shqipėrisė Natyrale, jo referendum pėr paketėn e Ahtisarit qė e ricopėton Kosovėn e Shqipėrisė!

Referendumi pėr ribashkimin e trojeve shqiptare duhet tė organizohet sa mė shpejt aq mė mirė dhe kjo tė bėhet nė tė gjitha trojet e Shqipėrisė Natyrore!

Kundėrshtim ndaj vėshtrimit ”Referendumi pėr pavarėsi, finalja mė adekuate” botuar nė “Koha ditore”, mė 30 nėntor 2007, f. 10-11, autor Azem Vllasi)


Shkruan: Fadil SHYTI
Suedi, 9.12.2007

Kur e lexova kėtė “shpikje tė re” qė pionieri titist e pastaj avokati pro-jugosllav qė nga rinia e tij e llastuar, tani pretendon qė poulli i Kosovės tė mbajė njė Referendum ku do tė shprehej nė lidhje me statusin e Kosovės, sipas teorikut tė thinjur titist pyetja duhej tė ishte: A jeni pėr Kosovėn shtet sovran e tė pavarur sipas Propozimit tė Martti Ahtisarit?… Menjėherė mė shkoi mendja tek zgjuarsia e vullkanit popull, i cili nė folklorin e tij shpirtėror e burimor i ka kėnduar gėzimet dhe i ka vajtuar hidhėrimet, i ka paraqitur tepėr qartė heroizmat dhe tragjeditė tona gjatė shekujve, kur ky komb njėri ndėr kombet mė tė lashta nė Ballkan, tėrė jetėn e vet QĖNDRESĖ e kaloi me rrebeshe tė stuhishme historike; pra, me vėrtetėsi gjeniale i ka paraqitur heronjtė dhe heroinat dhe me po atė vėrtetėsi pavdekėsie i ka paraqitur edhe kundėr-heronjtė e tipit, Vllasi, kur kėngėtari popullor ka kėnduar:
“Sahanxhinjt e kombit tonė,
bukėn helm ta bėnė gjithmonė,
bash nė pragun e lirisė,
ta kthyen ujin n“mulli t“Serbisė”.
(Sali Mani)
Kur e shtron kėtė pyetje dinake “politikani i hollė” nga shqiptarėt qė e kanė pėrjetuar mbi kurrizin e tyre terrorin titist, mė sė miri e kuptojnė qartė dinakėrinė e tij tė regjur qė i kalon pėr mė tepėr se tri deceniet.

A nuk ishte ky Azem Vllasi qė dikur ēirrej deri nė qiell duke e mbrojtur regjimin gjakatar titist, duke i quajtur kėrkesat pėr VETĖVENDOSJE, e Republikė, kėrkesa kundėr revolucionare?!

Azem Vllasi, tani me “argumente” pėrpiqet tė arsyetohet kinse atėbotė studentėt dhe populli i Kosovės e kėrkonin njė Republikė Socialiste sipas sistemit tė diktaturės sė proletariatit, e cila zbatohej nė Shqipėri sipas mėsimeve tė Enver Hoxhės!!! Atėbotė, Azem Vllasin e pengonte “diktatura” e Enver Hoxhės, por aspak nuk e pengonte diktatura kundėrshqiptare e Titos! Ai, atėbotė vėrsulej si dem mbi demonstruesit me policinė jugosllave! Thuajse, policia jugosllave shpėrndante bonbone e jo plumba!

…Dhe, shi pėr kėto barbari tė asaj policie jugosllave dhe “kosovare” ai, besnikėt dhe pasuesit e tij kurrė as u penduan as kėrkuan falje publike para popullit tonė tė shumėvuajtur! Tani, ky bukėshkalė, nė vend se tė turpėrohet dhe heshtė; po pėrpiqet si maēoku nė strofullin e tij, qė t“i mbulojė (me nder lexuesve) m… e tij politike, me teori tė reja reaksionare!

Me kėtė rast, “arsyetuesi” sulmuesi i regjimit enverist me shkopin e tij i bie vetvetes dhe ithtarėve tė tij, sepse nė kohėn kur ky sharlatan babaxhan dhe “komunistėt” e tij pro-jugosllavė e dėnonin me tė gjitha mjetet Republikėn e Kosovės, ishte Enver Hoxha Ay, i cili nė organin e PPSH-sė, “Zėri i Popullit”, mė 8 prill 1981 botėrisht i pėrkrahi kėrkesat gjithėpopullore tė popullit tė Kosovės. E pėrkrahi Republikėn e Kosovės, duke e quajtur me guxim se kjo ėshtė kėrkesė e drejtė!

Kjo, as atėherė as tani nuk i pėlqen ta kujtojė kėtij “analisti” shkretan, sepse nė trurin e tij tė matufosur dhe nė shpirtin e tij tė shitur tek tė huajt; ka zėnė rrėnjė tė thella servilizmi: dje tek titistėt e sot tek ahtisaristėt!

Cinizmi i tij shihet qartė kur deklarohet pėr kėtė lloj paēavureje “referendumi”, sepse dihet mirėfilli se: shtet sovran e tė pavarur, sipas propozimit tė Martti Ahtisarit, nuk do tė ketė kurrė Kosova!!!

Kujt po donė t“ ķ hedhė hi syve ky politikanė i dėshtuar dhe i mjerė?! Nėse nuk e din ai dhe shumė tė tjerė “politikanė kosovarė” tė rinj, tė cilėt ēirren si ai; kinse Kosova do tė ketė pavarėsi me sovranitet dhe nuk e kuptojnė (apo nuk duan ta kuptojnė), ēka dmth. fjala sovranitet shtetėror, ja po ua shpjegoj: Sovraniteti, -m, E drejta qė gėzon ēdo popull e ēdo shtet pėr tė vendosur nė mėnyrė tė lirė dhe tė pavarur pėr ēėshtjet e veta dhe pėr marrėdhėniet me shtetet tjera, pa iu nėnshtruar asnjė ndėrhyrjeje, urdhri ose kontrolli nga tė tjerėt, Sovraniteti i plotė, Sovraniteti i atdheut, Mbrojtja e lirisė, e pavarėsisė dhe e sovranitetit. Ushtrimi i sovranitetit mbi ujėrat territoriale . ( Fjalor i gjuhės sė sotme shqipe, Rilindja, Prishtinė 1981, f. 1777).

Tani, lexues tė nderuar shtroj pyetjet: a e ka Kosova e “pavarur” kėtė sovranitet, nėn kornizat e thikės, tė ligjeve sipas Paketės apo sipas “propozimit“ (siē shprehet Vllasi) tė Martti Ahtisarit? Faktikisht, as teorikisht as praktikisht nuk e ka!
A po vendosė populli shqiptar nė Kosovė (qė luftoi dhe po dėshiron shtet) nė mėnyrė tė lirė dhe tė pavarur pėr ēėshtjet e veta?
- Fatkeqėsisht, JO! Pėr ēėshtjen e tij madhore, ende po vendosin tė huajt dhe servilėt e tyre, pushtetarėt “kosovarė” pa shtet!
A po vendosė populli i Kosovės pėr marrėdhėniet me shtetet tjera, pa iu nėnshtruar asnjė ndėrhyrjeje, urdhri apo kontrolli nga tė tjerėt?!
- Fatkeqėsisht, JO! Por, pėr kėto marrėdhėnie ende po vendosin tė huajt dhe servilėt e tyre, pushtetarėt “kosovarė” pa shtet!
A e ka ushtrimin e sovranitetit populli i Kosovės pėr ēėshtjen e ujėrave territoriale? - Fatkeqėsisht, JO! Pėr kėtė ēėshtje madhore dhe jetėsore ende vendosin tė huajt dhe servilėt e tyre, pushtetarėt “kosovarė” pa shtet!
Dhe, sė fundi a tė do tė ketė Kosova SOVRANITET edhe nesėr nėn mbikėqyrje tė Evropės?! Kur mbi tė po pritet tė vėrshojnė lukuni burokratėsh hiq mė pak se 1500 administratorė, “shenjtėrorė” etj…
Edhe njė fakt po ia pėrkujtojmė z. Vllasit, sepse po e shohim qė pėrsėri iu kanė verbuar sytė nga ethet pėr rikthim nė pushtetin e tij prej "mjaltit", por pa shtet, nė Kosovėn e pėrgjakur e tė pėrflakur:

“Pakoja e Ahtisaarit nuk lejon referendum dhe as ushtri pėr Kosovėn.
Kosova, parashihet tė ketė vetėm FSK-nė, pra njėlloj xhandarmėrie me 2.500 pjesėtarė (me armatim tė lehtė dhe nėn kontroll tė NATO-s) e cila asisoj do tė jetė sė paku katėrfish mė e vogėl se policia. Ēfarė shteti i pavarur do tė jetė ajo Kosovė nė tė cilėn do tė ketė shumė mė tepėr policė sesa ushtarė?! Kosova e atillė do tė jetė e varur dhe pa sovranitet, me vullnet tė shkelur dhe pa kontroll mbi veten e saj: policėt e shumtė do tė jenė kėtu pėr ta shtypur popullin kurse ‘ushtarėt’ e paktė tė FSK-sė do tė jenė te kufijtė qė s’do tė mund t’i ruajnė”(Albin Kurti)
.

Duke i parė tė gjitha kėto nė dritėn e sė vėrtetės shkencore dhe historike konstatoj se: Vetėm VETĖVENDOSJA dhe REFERENDUMI, janė bazat e krijimit tė shtetit shqiptar tė lirė dhe sovran!
Tė tjerat makinacione dhe trillime politike s“janė asgjė tjetėr veēse mashtrime dhe vetėmashtrime, tė cilat me dije ose pa tė trumbetuesit e tyre po ēojnė ujė nė mulli tė Serbisė dhe tek shtetet tjera fqinje okupatore.
Prandaj konstatoj qė: a do tė kishte mė marrėzi e madhe politike se sa eventualisht tė pėrfillej kjo ide disfatiste vllasiane nga populli shqiptar i Kosovės?!
Njėkohėsisht, shprehi bindjen se kėtė gjellė tė gatuar nė Beograd, Cetinė, Athinė e nė Moskė, e tė shitur nė Bruksel dhe mė tej, kurrė nuk do ta hajė populli ynė liridashės.


Reagim ndaj komentit tė Ivor Robertsit: "Ndarja ėshtė pėrgjigja mė e mirė pėr ēėshtjen e Kosovės"

Ēėshtja e Kosovės ėshtė njė pjesė e pandashme tė ēėshtjes koloniale shqiptare

Teuta GJIKA

Nė komentin i botuar mė 5 dhjetor 2007 nė gazetėn "The Independent", i titulluar "Ndarja ėshtė pėrgjigja mė e mirė pėr ēėshtjen e Kosovės", Mr. Ivor Roberts koncepton se zgjidhja e "statusit" ėshtė ndarja e Kosovės. Ai nuk ka pėrjashtuar bashkimin me Shqipėrinė tė pjesės sė Kosovės qė ka mbetur pas ndarjes, por ka pėrjashtuar ribashkimin e territoreve tė tjera shqiptare qė janė brenda zgjedhės sllavo-greke.

Kėto dy konstatime themelore tė z. Robertsit duhet tė ishin subjektin e diskutimit.

Historikisht, ēėshtja shqiptare nė termat e sotėm erdhi si problem i shtruar pėr zgjidhje nė mesin e shekullit 19, kur nė Konferencėn e Berlinit (1878), rajoni i Toplicės (mė shumė se sa 700 fshatra tė banuara prej shqiptarėve) ranė nėn pushtimin serb. Ne, dimė qė pastaj Londra ishte shndėrruar prej kryeqytetit juaj nė qytetin ku u vendos ndarja e trojeve shqiptare tė okupuara mė 1913 prej ushtrive serbe, malazeze dhe greke nė Konferencėn e Ambasadoreve, sepse ju keni besuar se keni pėr tė mbajtur balancėn e forcave midis perandorive tė atėhershme pastaj, perandoritė po pėrmbyseshin pėrmbysnin, por fatkeqėsisht, ēėshtja shqiptare mbeti ēėshtje e hapur, pra, mbeti e pazgjdhur.

Pas viteve 1990-ta, nė territoret shqiptare u organizuan tri ushtrive ēlirimtare lokale qė vendosėn themelet tė pėrfundimit tė sundimit tė huaj sllav nė Kosovė, nė Luginė tė Preshevės (nėn Serbi), nė Luginė tė Vardarit (nėn FYROM-in artificial)

Nė vend tė riparimit tė gabimeve, ju i pėrsėrisni sėrish dhe sėrish.

Komuniteti ndėrkombėtar ka trajtuar komunitetin shqiptar nė Preshevė dhe Luginė tė Vardarit si "minoritete" me "tė drejta tė minoriteteve dhe jo si problem kolonial, duke marrė parasysh se kėto territore etnike shqiptare u "presin" artificialisht prej regjimit tė Titos prej Kosovės mė e gjerė.

Nė veēanti, komuniteti ndėrkombėtar veproi nė mėnyrė jo tė pjekur nėpėrmjet instalimit tė njė protektorati nė Kosovė, me sundim tė zgjeruar, njė ndėrtim antishqiptar qė ka synuar tė ndalojnė shqiptarėt tė shprehin tė drejtėn e tyre tė vetėvendosjes.

"Politika e ndėrtimit ka krijuar protektorate tė cilėve ekzistencė, njėlloj si principatat mesjetare, varet plotėsisht prej forcės sė armatosur dhe interesave kundėrshtare tė forcave tė mėdha" ka shkruar Mwayila Tshiyembe, drejtori tė Institutit tė Pan-Afrikan tė Gjeopolitikės tė Universitetit tė Nancit, nė "Le Monde Diplomatique". Kėto protektorate janė nė vet jostabile sepse ēdo ndėrrim i balancave tė forcave brenda koalicionit tė fuqive automatikisht krijon njė revoltė", ka shtuar ajo.

Ėshtė normale qė brenda procesit tė tanishėm tė globalizimit tė instalohet njė sistem tė tillė fals tė "ekuilibrit" midis shteteve mė tė rėndėsishme nė botė. Ēka nuk ėshtė normale ėshtė nevoja absolute tė zgjedhjes sė njė zgjidhje jorealiste tė problemeve nė Ballkan, pa marrė parasysh situatėn nga terreni. Shqiptarėt dhe Serbia nuk janė nė tė njėjtėn peshė morale kur shtrojmė pyetjen: "Kush ėshtė e drejtė tė ketė Kosovėn?". Serbia ėshtė shteti kolonial qė duhet tė jetė i detyruar tė heq dorė prej sundimit tė saj kolonial, ashtu siē shtete tė tjera koloniale kanė bėrė nė tė kaluarėn. Shqiptarėt janė popull i kolonizuar qė nuk pranojnė mė tej sundimin kolonial dhe qė kanė tė drejtėn e vetėvendosjes dhe tė dekolonizimit. Prej kėsaj pikėpamje, ėshtė normale qė "negociatat" tė dėshtojnė, edhe nėse politikanėt shqipfolės proserbė ishin tė pakufizuar nė pėrqafimin e "koncesioneve" me anėn serbe, "koncesioni" kryesor ( i bėrė pa pyetur popullin, vetėm pėr shkak tė sė drejtės sė kompromisit tė trysnive shantazhuese tė Grupit tė Kontaktit) duke hequr dorė prej ribashkimit me Shqipėrinė.

Ndarja e Kosovės nuk ėshtė njė zgjidhje. Pėrralla "multietnike" nė Kosovė nuk mund tė jetė e suksesshme, sepse Kosova ėshtė e banuar prej mė shumė sė 95% tė shqiptarėve dhe kjo popullatė nuk ka pranuar kurrė marrėdhėniet e rrejshme tė tipit bashkim-vėllazėrim me Serbinė. Serbia dėshiron Kosovėn dhe nė veēanti pjesa veriore tė shndėrrohet nė Republikė Srbska sepse (me tė njėjtėn nuhatje kolonialiste serbomadhe) pėr arsye se kjo pjesė shqiptare ka burime shumė tė rėndėsishme nėntokėsore. Minierat e Trepēės, nė vizionin e Serbisė, do tė duheshin tė punojnė pėr tė, pėr tė ndėrtuar mė shumė e mė shumė Beogradin dhe tėrė Serbinė, me gjakun dhe dėshpėrimin e shqiptarėve.

Ideja e Robertsit se Kosova do tė duhej tė ribashkohet me Shqipėrinė ėshtė korrekte vetėm nėse nuk pėrjashton, nė emėr tė stabilitetit tė imponuar tė jo-ndryshimit tė kufijve (pa marrė parasysh sa jo tė drejtė mund tė ishin kėta kufij), territoret janė ende nė duart tė sundimit kolonial sllavo-maqedonas, serb, malazez dhe grek. Vetėm kur shqiptarėt do tė ishin tė ribashkuar nė njė shtet tė vetėm kombėtar shqiptar me tė gjithė trojet tė banuara etnikisht prej shqiptarėve, Ballkani do tė jetė njė vend stabil e jo njė fuēi baruti. Nė tė kundėrtėn, vala e tronditjeve dhe shpėrthimeve jo tė evitueshme nė rajon do tė bėhen rrezik tė projekteve mė tė gjera nė Evropė, kryesisht Bashkimit Evropian.

Ėshtė koha tė vendoset drejtėsia nė veprim!
E drejta e vetėvendosjes dhe dekolonizimit tė kombit shqiptar nuk mund mė tė injorohet.

Mitrovicė, 7 dhjetor 2007


Pse nuk duhet tė dalim nė zgjedhjet e 17 nėntorit 2007

Udheheqja e tanishme Politike ne Kosove tani e 8 vite e ka vuar Popullin Shqiptar ne Kome Politike te pritjes te zgjedhjes se qeshjes se Kosoves nga faktori i huaj, duke e mashtruar e duke e genjyer vazhdimisht se “pavaresia vjen neser”! Kesaj vdekje klinike duhet dhane fund. Edhe keto zgjedhje te 17 Nentorit 2007 jane djepi ku populli po perkundet me ninullat e vdekjes! Eshte per keqardhje qe keto ninulla po i kendon edhe nje ish zedhenes i Ushtrise!

Nga BESNIK PRISHTINA

Demokracia si ide paraqet permbledhjen e tera perpjekjeve te njerezve liridashes per tu ēliruar nga pushteti personal apo grupor mbi popujt si dhe per organizimin e pushteti te popullit e te vetevendosjes se ti per jeten e vet.

PARTIOKRACIJA NUK ESHTE DEMOKRACI

Demokracia si sistem shoqerore eshte vertet demokraci vetem nese vet populli pa as nje ndermjetesim, as te partive moniste as pluraliste, direkt i organizon zgjedhjet me kandidatet e vet qe vet populli me shumice i voton per te ushtruar pushtetin. Kjo mund te ndodhe vetem kur nje popull e gezon te drejten ne vetevendosje. Pra, i liruara nga diktati i tiranive te huaja e vendore.

Per ata qe nuk e dine domethenien e fjales DEMO-KRACI te themi se ne perkthim ne gjuhen shqipe kjo fjale do te thote PUSHTET-I POPULLIT. Ndersa domethenia e fjales PARTIO-KRACI ne gjuhen shqipe do te thote PUSHTET-PARTIAK dhe se fundi fjala AUTO-KRACI ne gjuhen shqipe do te thote PUSHTET- personal i INDIVIDIT. Te fillojme nga fundi!

DIKTATURA AUTOKRATIKE E HAPUR DHE AUTOKRACIJA E MASKUAR

Sistemin AUTOKRATIK te Zi e ndeshim ne shoqerite ku ushtrohet pushtetin diktatorial Monarkist ose Mbreterore, kur i tere pushteti eshte i koncentruar ne duart e nje individi.

Sistemin AUTOKRATIK te Perhime te kombinuar ku me kushtetute ndahen kompetencat AUTO-KRACISE me GRUPO-KRACINE si eshte rasti i sistemeve Presidenciale e Parlamentare, ku megjithate parashihen disa kufizime e pergjegjesi edhe te Presidentit edhe te Parlamentit, por te cilat praktikisht shume rralle permbushen.

Sistemi PARTIO-KRATIK ka dy forma dhe ajo paraqitet kryesisht ne formen e PLURALIZMIT (shumepartiak) dhe MONIST (njepartiak).

PARTIOKRACIA ESHTE NEGACION I DEMOKRACISE

Sistemi PARTIO-KRATIK i perhime paraqitet kryesisht ne formen e PLURALIZMIT (shumepartiak) te orientimit ideologjik te djathte-kapitalist. Sistemi PARTIO-KRATIK grupor eshte i njohur si sistem PARLAMENTAR shumepartiak ku pranohet ndarja e pushtetit me partite tjera dhe konkurrencen me to ne lufte per pushtet. Praktikisht ky sistem e ushtron pushtetin mbi popullin ne emer te popullit ne baze te votave qe i merr nga ai ne zgjedhje. Perveē ne Zvicer ku Pushteti me Kushtetute eshte i obliguar te perfill formen e shprehjes se vullnetit te popullit ne referendum per ēdo ēeshtje me interes kombetar, ne partiokracite tjera perendimore iket prej referendumit si prej djallit!

Sistemin AUTOKRATIK te kuq e ndeshim ne sistemet moniste apo nje-partiake) me orientim ideologjik te majte-socialist. ku Shefi i Partise zakonisht eshte edhe Kryetar i perjetshem i shtetit dhe te cilit i nenshtrohen tera nomenklaturat partiake e shteterore. Sistemi PARTIO-KRATIK monist eshte i njohur si sistem i diktatures te nje Partie ose te Shefit te asaj Partie ku qeverine e perben nje partite ne pushtet e cila ne emer te “luftes se klasave” e eliminon ēfaredo konkurrence qe e rrezikon pushtetin e saj!

Karakteristike e perbashket e sistemeve Pluraliste dhe Moniste eshte demagogjia dhe diktatura burokratike mbi demokracine e cila me se miri shihet ne Kushtetutat dhe Ligjet per Zgjedhje te cilat ato i hartojne me kujdes per te i realizuare interesat e veta egoiste te cilat ata ua veshin faresen e legjitimitetit duke organizuare zgjedhje dhe votime ne to per kandidatet e vet partiak permes te cileve partite e ushtrojne pastaj pushtetin si pas nevojave e deshirave te veta per aq kohe sa e kane caktuar vet mandatin kohor. Pra, ketu fjala eshte per nje “demokraci” indirekte sepse populli pos votes se vet per te ardhur ne pushtet nje Parti, as nje lloj pushteti me nuk ushtron mbi vendin e vet deri ne votimet e ardhme. Te emeruarit e Partive nuk pergjigjen para popullit i cili i voto por para shefave dhe para partive te veta. Partite zakonisht i propozojne kandidatet e vet per poste ministrore edhe kur ata nuk kane aftesi per te kryer ato detyra. Zakonisht ata qe jane ekspert pa parti ose qe i takojne partive tjera nuk mund te vine ne shprehje. Pra, ketu nuk e kemi fjalen per DEMOKRACI por per PARTIOKRACI mbi popullin!

AUTONOMIJA PARTIOKRATIKE

Nese ky lloj pushteti PARTIOKRATIK ushtrohet ne ato vende qe gjenden nen sundimin kolonial te huaj (si eshte rasti i Kosoves), atehere ato Parti kane nje rol maskues te okupatoreve, sepse ne keto raste okupatoret i ka keto parti ne sherbim te sundimit te vet, ku vet okupatori nuk ka kontakt me pergjegjesine, por jane vendoret ata qe marrin pergjegjesine para popullit vendor. Kjo eshte karakteristik tipike e Rendi te ri Boteror te Perandorise Globaliste! Ndersa populli ftohet ne zgjedhje e votime formalisht sa per te e mbuluar koolaborimin e politikaneve vendor me okupatoret dhe per te ju dhane atyre nje ligjimitet formal. Se sa “pushtetaret” vendor kane pushtet real shihet nga fakti se ata mund ti shkarkoi diktatura e huaj kur te do, ti burgos ata dhe i zevendesoi me te tjera marioneta. Ky lloj sistemi partiokratik i nenshtrohet “rregulloreve, ligjeve e kushtetutave” qe i imponohen nga sundimi i huaj i cili ne fakt emeron dhe shkarkon cilindo “pushtetar” vendor. Si eshte rasti konkret me te ashtuquajturen Rezolute 1244 apo “pakon e Ahtisarit” pas te cilit qendron Sundimi i BE.

Partiokracia servile, nuk ka mendim te vetin dhe eshte aq e kujdesshme sa edhe kur nje projekt i huaj deshton si eshte rasti me “pakon” e lartpermendur, ajo vazhdon te e respekton ate nga frika se mos po ndodhe rastesisht qe te kthehet ne agjende serish! Pra, ne keto raste kemi te bejme me diktatura qe maskohen pas fasadave pseudodemokratike te “pushteteve vendore te zgjedhura ne zgjedhje te “”lira”” te diktuara, te kontrolluara dhe te montuara nga sundimi i huaj!

DEMOKRACIA DIREKTE OSE PUSHTETI I POPULLI QE VJEN NGA BAZA

Sistemi psudodemokratik gjithmone organizohet nga lart - poshte, ndersa sistemi demokratik gjithmone organizohet nga poshte - lart!

Ne shikim te pare duket se sundimi i huaj eshte kujdesur qe pushtetin e vet te e siguron shumefish. Pra, me Ushtri, me Polici, me Gjyqe me Burokraci administrative, me “rregullore, ligje e kushtetuta” qe i prodhon dhe i imponon te respektohen me force! Kosova keto i ka perjetuar edhe ne kohen e Millosheviqit e ne regjimet e me parme dhe e ka gjet rrugen e luftes per te ju kunderver diktaturave te tilla. Te kujtomi vetem “pushtetin” e ish LKJ te Kosoves me at Kuvendin e ish KSA te Kosoves dhe “Ligjet e Kushtetutat” qe i prodhoi ajo kohe dhe si perfunduan ato! Pse u dashka tani te pranojme qe nje diktature te zevendesohet me nje tjeter? Athu vetem pse tani kjo vjen e paketuar ne ambalazhe te quajtur “demokraci perendimore”! Tirania eshte tirani edhe kur flet serbisht, apo shqip ose me nje gjuhe tjeter. Demokracia eshte sigurisht diēka tjeter!

Aktualisht 65 Parti Politike ne Kosove kane filluar fushaten per zgjedhje partiokratike. Edhe per nje Popull si ai ne Kine 65 Parti jane teper shume. 65 Parti do te thote 56 programe ideore per zhvillim ekonomik. Por, kur ti degjosh se ēfare thone ato parti dhe ēfare idesh e ēfare perberje kane ato nuk jane as te majta, as te djathta e as te qendres. Ato nuk jane fare Parti Politike por banda politike te perbera prej parazitesh qe synojne te vine deri te arkat e buxhetit per ti plaēkitur ato per vete ne bashkepunim e sundimin e huaj. Prandaj ata lidhen aq shume me sundimin e huaj! Dhe sundimit te huaj pikerisht ky lloj i njerezve i duhen per te e zbatuar politiken e vet kolonialiste, sepse ate nuk munde te e realizon me njerez te ndershem! Per te funksionuar nje pushtet i tille perdoren nje varg masash per shpelarjen e trurit te masave nga interesimi i tyre per fatin kolektiv duke e afirmuar masovikisht ideologjine e kozmopolitizmit egocentrik!

SKA DEMOKRACI PA VETEVENDOSJE

Demokracia si sistem shoqerore eshte vertet demokraci vetem nese vet populli pa as nje ndermjetesim, as dhe partive moniste as pluraliste, direkt i organizon zgjedhjet me kandidatet e vet qe vet populli me shumice te votave i zgjedhe per te ushtruar pushtetin. Kjo mund te ndodhe vetem kur nje popull e gezon te drejten ne vetevendosje. Pra i liruara nga diktati i tiranive te huaj e vendore.

Pushteti DEMOKRATIK mund te realizohet duke i krijuar institucionet ligjistative dhe ekzekutive ne nivelin e Vendit (Kuvendi Kombetar), te Komunave (Kuvendet Komunale) dhe te Lokaliteteve (te Kuvendeve te Lokaliteteve) te perbera nga delegatet qe vine nga baza e vet deleguese dhe qe i pergjigjen drejtpersedrejti atyre qe i kane zgjedhur dhe votuar. Keto Kuvende duhet te kene dy instanca. Te quajme: Dhoma e Deputeteve te Popullit dhe Dhoma e Deputeteve te Profesioneve. Ne keto instanca miratohen ligjet, planifikohet dhe kontrollohet tere mirevajtja e tere jetes te shoqerise perkatese. Organet Ekzekutive te pushteti DEMOKRATIK duhet te kandidohen, te zgjedhen dhe te votohen ne lamine perkatese profesionale brenda vet profesioneve duke mundesuar qe ne krye te tyre te udheheqin ekspertet e pranuar nga mesi i vet si me te miret ne momentin aktual. Pra, nje Minister i Shendetesise mund te zgjidhet vetem nga mesi i profesionit te mjekeve duke e zgjedhur me te mirin ne mes tyre vet ata. Keshtu duhet vepruar edhe me Ministrin e Drejtesise dhe me Ministrite tjera perkatese me ēfare ka mundesi te krijohen Qeverite Lokale, Vendore dhe qendrore ne perberje te eksperteve me te mire qe i ka shoqeria. Ose Kryetari i nje Qyteti duhet pa tjeter te eshte nje qytetar i lindur ne ate qytet perkates, sikur qe Kryetari i Fshatit duhet te jete vendas i lindur ne ate Fshat e jo te vjen nga Qyteti apo nga nje Fshat tjeter. Ata njerez hifen nga bashkevendesit e vet dhe kane interes dhe pergjegjesi me te madhe per veprimet e veta. Natyrisht se ne Komunat ku ka te perfshira edhe Fshatra, duhet te zgjidhet edhe nje Nen-Kryetar Komune i cili do te merret kryesisht me problemet e Fshatrave, sepse ai ato i njeh me mire. Ketu u shtruan edhe disa ēeshtje praktike te zbatimit te pushtetit demokratik sa per te ilustruar se sa eshte larg partiokraciaj nga demokracia!

Kosoves aktualisht po i kerrcnohet perseri nje farse e “zgjedhjeve te lira” nen sundimin e diktatures autokratike te UNMIK-ut per riinstalimin e nje pushteti te korruptuar marionete. Bojkotimi pasiv i tyre nuk eshte mbrojtje e mjaftueshme, sepse edhe sikur i tere populli te i bojkoton ato, atyre ju mjaftojne votat e anetareve te partive te veta per te vazhduar avazin e vjeter! Prandaj nga kjo e keqe kolektive Kosova mundet te shpengoi vetem nese organizohet nje revolucion paqesor i cili do te e rrenon sistemin dhe pushtetin e UNMIK/ut dhe te veglave te ti. Vetem nese zhduken partite politike nga skena publike mundet te fuqizohet demokracia e vertete. Por, per te pas sukses pushteti demokratik ai duhet te jete i drejte dhe i pameshirshem ndaj te gjitha llojeve te qfaqjeve anarkiste qe vine ne kundershtim me drejtesine!

Koha e sistemeve mashtruese pseudodemokratike moniste dhe pluraliste te partive parazite po perendon dhe jemi ne agimin e demokracise te vertete pa parti politike, ku populli do te e ushtron pushtetin drejtpersedrejti ne vendin e vet ! Sot duket kjo “utopi” neser do te behet realitet!

Udheheqja e tanishme Politike ne Kosove tani e 17 vite e ka vuar Popullin Shqiptar ne Kome Politike te pritjes te zgjedhjes se qeshjes se Kosoves nga faktori i huaj, duke e mashtruar e duke e genjyer vazhdimisht se “pavaresia vjen neser”! Kesaj vdekje klinike duhet dhane fund. Edhe keto zgjedhje te 17 Nentorit 2007 jane djepi i vdekjes!

Rrjedhimisht, ne Zgjedhjet e 17 Nentorit 2007 nuk duhet marr pjese as nje qytetar, sepse keto zgjedhje jane nen pranin ushtarake-policore e civile te nje pushteti te huaj, te organizuara nga te huajt dhe jane ne sherbim te huajve. Ne vende te zgjedhjeve duhet organizuar rrximin e ketyre institucioneve kukulla, organizimi i nje pushteti popullor me baze ne lagje i cili do te zgjedh delegatet e vet per mbajtjen e Kuvendit Kombetar i cili do te organizon se pari regjistrimin e popullsise, pastaj referendumin per bashkim me shtetin Ame dhe mandej zgjedhjet e lira per pushtet vendor ne shtetin e lire e te njohur nderkombetarisht pas LDB!

Te mos harrojme se ne keto zgjedhje kane kandiduar per ardhur ne pushtet ato Parti Politike udheheqsite e te cilave e kane nenshkruar Dokumentin e Rambujes ku pranohej autonomja e Kosoves nen sovranitetin e Serbise, e kane pranuar dhe e kane zbatuar Kornizen Kushtetues qe bazohet ne Kornizen e Evropes per pakicat kombetare, e kane miratuar Pakon e Ahtrisarit qe eshte nje plan per aneksimin e Kosoves si koloni nen sundimin e Bashkimit Evropian, kane hartuar Projekt Kushtetuten dhe Ligjet diskriminuese ne baze te Planit te Ahtisarit qe eshte nje akte me te cilin shkelet e drejta e popullit tone ne vetevendosje dhe planifikohet falsifikimi i identetit kombetar shqiptar t Kosoves. Kjo Kushtetute dhe keto Ligje diskriminuese te bazuara ne Planin e Ahtisarit mbajne eren e gjakut te derdhur me 10 shkurt 2007 ne Prishtine dhe shprehin nje dimenizon Evropian te Elaboratit te Qubrilloviqit.

E ter kjo politike e pa pergjegjshme dhe e pa ndergjegjshme e lidereve te korruptuar do te prodhoi arsye edhe me te fuqishme qe perseri te derdhet gjaku i rinise shqiptare neper protestat e ardhshme dhe qe ne vend se UCK te behet Ushtri e Kazermave, ajo do te detyrohet te del ne guerile dhe te i perdore perseri maskat ne lufte per liri!


Letėr e hapur drejtuar spektrit politik dhe opinionit qytetar

Fatmir HUMOLLI
nėnkryetar i LKĒK-sė

Populli ynė nė tė kaluarėn, asnjėherė se ka kaluar njė dekadė pa njė luftė serioze me pėrmasa tė kryengritjes kundėr, pushtuesit gjatė shekujve tė kaluar. Kurse asnjėherė nuk ka qenė pa grupe qė kanė qenė nė gatishmėri pėr luftė, duke sakrifikuar veten derisa janė krijuar kushte pėr kryengritje tė re . Ky shpirtė luftarak e ka mbajtur gjallė popullin tonė dhe shpresen pėr liri. Asnjėherė nuk e ka lėnė tė shuhet, pavarėsisht prej forcės sė pushtuesit, lojrave dhe mashtrimeve. Pushtuesi herė ka pėrdorur forcėn luftarake e herė dinakrinė politike por edhe tėrheqjen nė shikim tė parė, por gjithmon ėshtė rikthyer te e para, tek forca e armės.

Bota nė esencė nuk ka ndryshuar aspak, ėshtė po ajo e dymijė vjiteve mė parė. Luftė nė mes tė pushtuesit dhe tė pushtuarit. Luftė nė mes tė shteteve pėr dominim nė botė, luftė nė mes pėrparimtarės dhe tė prapambetures.

Populli ynė fatbardhėsisht gjithnjė ėshtė rreshtuar nė rrugėn pėrparimtare dhe gjithnjė ka qenė kundėr prapambetjes. Por shumė herė, pėr shkak se populli jonė ėshtė unikat nė botė, ka mbetė i vetėm dhe i mashtruar nga tė tjerėt e kjo si rezultat i mosvigjilencės dhe gabimeve tė klasės politike nė vlersim tė situatės nė tė cilėn kanė kaluar dhe duke e demobilizuar popullin tonė nga organizimi politik dhe ushtarak nė pėrputhje me situatėn.

Por popull i dashur, tani dėshiroj t’i prekė disa momente nga viti 1981, kur unė kam filluar tė merrem me veprimtari politike nė mėnyrė tė organizuar me politikėn ēlirimtare, e jo me politikėn e institucioneve tė instaluar nga tė huajtė. Klasa politike nė vitin ’81, ishte e shkėputur prej popullit, ishte njė klasė burokratike e cila ishte rehatuar nė pozitat e veta dhe ishte pajtuar me privilegjet e veta qė ja kishte krijuar pushteti. Ata kishin harruar se ai pushtet ishte i huaj e jo i popullit tė vet.

Kur populli dhe grupet e organizuara ēlirimtare, duke e parė se klasa e saj politike, nuk ishte e gatshme pėr t’u ballafaquar me shovenizmin serb, i cili me dinakėri i kishte hyrė punės pėr ta shfrytėzuar dhe shkatėrruar dalėngadalė popullin tonė. Duke e parė se ato institucione nuk janė nė shėrbim tė popullit, por janė nė shėrbim tė politikės jugosllave, politikė e cila kishte pėr qėllim tė degjeneronte dhe asimilonte popullin tonė. Qėllimi i kėsajė politike ishte qė ta bėjė popullin qė tė “flej”, qė mos tė sheh veprimet e armikut, e si kundėr peshė e gjithė kėsaj ishte shpėrthimi i demonstratave tė 11 Marsit dhe 1 e 2 Prillit tė 1981-tės. Demostrata kėto qė i lėkundėn themelet e Jugosllavisė kolonjaliste, po nė tė njėjtėn kohė edhe karrikat e burakracisė, qė kishin mbetur pa adresė dhe nuk dinin kah tė shkonin, nė anė tė popullit pėr tė kryer detyrėn kombėtare apo nė anėn e pushtuesit pėr t’i kryer detyrat e tij. E gjithė burokracia politike, duke e parė se i lėkunden pozitat u ngritėn dhe nė vendė se ta drejtojnė popullin kundėr pushtuesit ato e shanė e vranė dhe e burgosėn pa mėshirė me sjelljet mė tė ulta.

Pushtuesi jugosllav, filloi t’i ndrroi njerėzit nga karriket por sistemi kolonial vazhdoi me metoda tė reja po me ēėllim tė njėjtė. Pushtuesi vendosi njerėz tė rinjė, por nė rrugėn e vjetėr. Pra ai, as me njerėzit e rinjė e as me masat e mara pėr burgosje, vrasje e maltretime tė shumta, nuk arriti ta thyej popullin tonė. Si rrjedhoi e kėsajė, filluan protestat dhe demostratat e fundvitit ‘80-tė dhe fillimi i viteve ’90-tė. Populli duke e parė plitikėn shovene serbe qė ishte vė nė punė me system tė caktuar, duke shkatrruar gjithqka qka ishte shqiptare, iu kundervu pėrmes protestave qė kishin filluar nė tė gjitha shtresat e popullit tonė.

Politika shovene serbe, deke e parė se ska se ēka tė bėjė kundėr masave popullore tė cilat ishin duke u organizuar nė politikėn ēlirimtare. Klasa politike burokrate, nė vendė se tė dal nė krye tė popullit dhe ta drejtoi nė organizim ēlirimtar, ajo filloi energjinė e popullit ta kanalizoi nė ruajtjen e status quos e cila ishte e dėmshme pėr popullin tonė dhe ta ruaj kushtetuten e 74-tes, nė vendė se ta avansoi atė. Kjo politikė defanzive, i krijoi kushte serbisė tė zhvilloi politikė ofanzive. Politika serbe, me ndihmėn e politikės defanzive shqiptare, arriti tė pacifizoi njė pjesė tė madhė tė popullit tonė. Duke lėnė forcat ēlirimtare nė nivel tė organizimeve grupore pa mundur tė ndėrtojnė sistem ēlirimtar. Kurse politika pacifiste e cila nuk e rrezikonte pushtuesin ishte e lirė nė veprim, ndėrsa politika ēlirimtare ndiqej e vritej nga pushtuesi serb. Pėr Serbinė, mė i rrezikshėm ishte njė i ri me politikė ēlirimtare, se sa njė sistem i tėr i organizuar pacifist shqiptar. Vriteshin djemt e ri, kurse politikanve nuk u mungonte asgje, pėrkundrazi e shtonin kapitalin e tyre…

Klasa politike shqiptare, nė vend se tė ishte duke i prirė popullit drejt mobilizimit ēlirimtar, ajo punonte pėr ta qetsuar dhe demobilizuar. Nė vend qė policinė shqiptare tė Kosovės ta drejtoi nė organizim dhe pėr mes sajė ta organizonte popullin, ajo tė gjithė kėtė strukturė e trimroi t’i dorzoi armėt dhe detyrat, pushtuesit. Kjo sjellje defanzive e klasės politike shqiptare, i krijoi kushte dhe e trimėroi politikėn shovene serbe. Nė vitin 1981, nė Besi ushtarėt serbė e dorėzojnė kamionin me armė, kurse aktivistėt e politikes naļve shqiptare i mblidhnin ato armė nga populli dhe i dorzonin nė duartė e pushtuesit. Derisa forcat serbe nė fillim tė ‘90–ės, kur mėsynin ndonjė fshat, si p.sh. Tėrrnav, Prekaz apo Jabllanicė, populli i organizuar i zbraste. Aktivistėt politik nė vend se ta trimrojnė popullin dhe ta organizonjnė mė mirė nė shkallė kombtare, ata e frigonin dhe krijonin kushte qė forcat policore tė hyjnė pa rezistencė. Kėshtu serbėt u trimėruan dhe shpesheherė njė polic e terorizonte njė rreth tė tėrė, pėr arsye se politikanėt thonin mos iu kundėrvuni se serbėt dojnė luftė e ne duhet t’i shmangemi asajė. Kur dihet se pushtusi kur e pushton njė vend nuk ka nevojė pėr luftė, arsyeja pėr luftė ėshtė vetėm e popullit tė robruar, sepse robria me lutje nuk hiqet. Burokracia politike nė Kosovė, ėshtė nė tė njejtėn gjendje edhe kur populli i’a ktheu pushkėn pushtuesit nė vitin 1998. Ajo nė vendė se tė hynjė dhe t’a organizonte luftėn, ajo e frigonte dhe e demobilizonte shpirtin luftarak tė popullit.

Politika Ēlirimtare, ishte jo e organizuar sa duhet pėrballė politikės disfatiste edhe gjatė luftės, ajo e lejoi qė nė krye tė ushtris tė vendoset politika disfatiste e jo ajo qė i beson armės sė popullit tė vet. Kjo politikė, nuk kishte marr mėsim nga politika e kaluar, nuk kishte marr mėsim nė vlerėsimin e situatės si duhet. Derisa rrethanat kombėtare dhe ndėrkombėtare, deri nė fund tė viteve tė ‘80-tė ishin shumė tė vėshtira pėr popullin tonė. Derisa rrethanat nga ‘89-‘98 ishin tė diskutueshme. Fillimi i luftės nė Mars tė ’98-ės, nė rrethana ideale ndėrkomėbtare por organizimi ēlirimtar ishte jo nė nivelin e mundėsive qė kishim ne si shqiptarė. Pushtuesi serb, ishte kompromituar para botės, ishte lodhur nga lufta dhe nuk kishte potencial ushtarak e sidomos populli serb, nuk kishte moral pėr kėtė luftė. Klasa politike, ėshtė treguar jo e aftė tė nuhas, tė vrej, tė analizoj, nė kohė e hapsirė, ajo nuk dini ta vlersoni mesazhin politik, ajo nuk diti ose nuk donte ta shohė atė edhe kur ish presidenti i Maqedonisė Gligorov, thoshte se jemi tė gatshėm tė presim refugjatėt nga Kosova, nė vitin 1996, nuk e shihnin pashmangshmėrinė e luftės. Kėta, nuk e morėn seriozisht as mesazhin pėr luftė nga miqtė e vetė, nuk e kuptonin derisa ata detyruan tė thonė nė mėnyrė jo politike, se miqt nuk janė supermen tė ua sjellin lirinė.

Kjo klasė politike, nuk e ka kuptuar asnjėherė se bashkėsia ndėrkombėtare nuk ėshtė unike dhe ka njė balanc interesash tė ndryshme tė cilat nuk janė statike. Por kėtė balanc e prishin vetėm kur ka interesa mė tė mdha. Me luftėn e UĒK-ės, kjo ballanc ėshtė prishur seriozisht, por klasa politike shqiptare, si gjithherė defanzive nuk e kuptoi momentin e duhur pėr tė vepruar seriozishtė. Bombardimi i Natos dhe sidomos mėnyra si i kishte bombarduar nuk duhej tė pritej me shumė entuziazėm nga partitė politike por duhej tė ishte entuziaste pėr mobilizimn e pėrgjithshėm kombtar. Dhe shtytje e mėtejshme pėr tė kryer punėt tona, e jo popullin ta lėnė nė mėshirėn e armikut. Mėnyra si ishte bombarduar Serbia nga Natoja, ishte njė kompromis mes pėrparimtares dhe forcave tė prapambetura mrenda Natos. Kjo u pa sidomos me rezolutn 1244 qė ishte kompromis. po nė mes tė kėtyre forcave. Shqiptarėt dhe e tėrė klasa politike, nė vendė se tė kishin rezerva serioze dhe tė ishin vigjilent, ata e pritėn 1244-shin si shpėtimtarė dhe i hynė punės me entuziazėm pėr ta realizuar misionin 1244-shit, qė kishte pėr detyrė tė krijoi kushte pėr njė autonomi substanciale nė kuadėr tė Jugosllavisė pėrkatėsisht Serbisė. Serbia duke e parė naivitetin politik tė shqiptarėve, qė ishte dhėnė pėr t’i kryer punėt qė dilnin nga rezoluta 1244, ajo e sulmonte rezoluten 1244 me qėllim tė krijoj pėrshtypjen se ajo ėshtė kundėr Serbis, e jo kundėr shqiptarėve. Politikanėt tanė, duke mos pasur politikė tė veten ata mendojnė se duhet vetėm tė shohin Serbinė ēka thotė e kėtė ta thonė tė kundertėn. Serbia sulmonte 1244, shqiptarėt e mbronin njėjtė siq e mbronin kushtetuten e 1974 kohė mė parė. Politika shqiptare nė Kosovė, edhe ato bėrthama tė institusioneve tė veta qė i kishte bėrė me sakrificė, i shkatrron pėr t’i hyrė rrugės pa krye 1244, qė kishte pėr mision autonomin e Kosovės. U prish Qeveria e Pėrkohshme, u ēarmatos UĒK-ja, u prish edhe kuvendi, me qėllim pėr tė bėrė njė Kėshill tė pėrkohshėm administrativė. Pra, nga institucioni, kaluan nė kėshilldhėnės pėr realizimin e 1244 . Kjo politikė i hodhi nė pozicion tė keq tė gjith aleatėt tanė potencial, kurse aletėve tė Serbisė u ka krijuar njė rrethanė tė favorshme pėr tu riorganizuar pėr mbrojtjen e Serbisė, e ata nuk janė tė paktė. Pas kėsaj filloj lufta pėr pushtet pa pasur shtet, nė vend se energjia e popullit tė drejtohej pėr bėrjen e shtetit, ajo u orjentua nė mbrojtje tė individėve e jo tė politikės, krijuan nė popull se ky ėshtė ma i mirė se tjetri etj etj. Krijuan situate, sikur nė zgjedhjet e misit ose misave. Kurse, koha ishte pėr tė vlerėsuar situaten bashkarisht nė tė cilen ishte populli ynė dhe pėr tu pėrballur me aleatėt e Serbis tė cilėt kishin bėrė presion pėr rezoluten 1244. Se ata e janė gabim e ne kemi tė drejt tė jetojm me dinjitet e tė lirė si komb. Ata nė vend se tė zhvillojn paralelizėm me 1244-shin qė kishte kushte ideale ata bėhen argat tė 1244-shit dhe mbrojtės tė saj, nė vend se tė zhvillojnė dhe t’i fuqizojnė institucionet qė ishin dalur nga gjaku i tyre dhe i vujtjeve tė shumta dhe investimeve tė shumta tė popullit, politika pacifiste me njė marveshje gjentelmenėsh me tė huaj pa i pytur institucionet e veta i prishėn, bėhet grushtet dhe fillojnė lojėn e autonomisė substanciale. Aleatėt e Serbisė, duke i prishur institucionet tona, pėrgatitėn kushtet qė mandati i rezolutės tė bėhet mė i gjatė se njė vit. Pranimi pėr zgjedhje tė lira nė roberi e bėri tė mundshėm pėr tri vite pa problem, gabimi i parė pas ‘99=ės i klasės politike shqiptare ishte edhe fitorja e parė e aleatėve tė Serbisė kundėr aleatėve potencial tė shqiptarėve. Edhe pse pjesa dėrmuese e ushtrive tė KFOR-it ishin shumė tė ftohta ndaj UNMIK-ut dhe mekanizmit tė tij. Gabimet tona kėtė ftoftėsi e nxejnė dhe tani janė unikė. Nė vend se politika shqiptare tė jetė kundėr procesit 1244-shit e tė pėrgatiten kushte pėr vazhdimin e procesit tė filluar me luftėn e ‘98-s ajo vazhdon gabimin duke e qitur vetėn nė pozita tė opozitės dhe tė bėrit e politikė si opozitė e politikes sėrbe. Tė njėjtėn kohė nė luftė kundėr politikės ēlirimtare nė Kosovė, politikės realiste e cila vlerson drejtė pa frikė dhe pa interesa personale para tė pėrgjithshmės. Kur politika ēlirimtare nė pėrpjekje tė mdha arriti ta bindė popullin se rezoluta 1244 ėshtė kundėr interesave tė tij, fillun tė trimrohen edhe politikanėt tjerė pacifist me sulmu 1244-shin me fjalė me krijue pėrshtypje nė popull se edhe ata e kanė kuptu si “kėmish tė ngushtė” pėr shqiptarėt. Pas kėsaj politika serbe filloi tė thirret nė rezolutėn 1244 dhe ta mbrojė praktikishtė. Klasa politike nė vendė se tė vetėdijsohet pėr situatėn ajo nė praktikė e zbatonte 1244, filloi tė bisedoj me Serbinė, e bėri hisenik Sėrbin nė Kosovė duke e pranuar Serbin qė tė pėrzihet nė punėt tona. Klasa politike nė Kosovė pas tėrheqjes “Taktike”nuk po dinete se ku tė ndalet arsyeja ėshtė se ajo nuk ka strategji tė veten por ėshtė shėrbyes i strategjisė politike 1244-shit. Partitė politike, nuk u pajtuen me gabimin e parė qė e bėnė por vazhduen me gabimin e dytė, me zgjedhjet e dyta nė robri e sidomos pas 10 mars 2004, qė luhati tė gjithė sikurse 1981. Nė vend se rezoluta tė pėrfundoj pa sukses apo t’i bėhet e pamundshme me u realizue, aleatėve tė Serbis i krijuan hapsirė tė re qė iluzionet e tyre se do ta nėnshtri popullin po tė zgjatet edhe tri vjet. Gjatė kėsaj periudhe politika e 1244-shit ka qenė aktive pėr tė kryer misionin e vet, kurse partitė politike pėr ta mashtruar popullin me data tė ndryshme, se do tė relizohet qėllimi kombtar. Kurse nė praktikė duke futur defektizėm pėrmes luftės speciale tė burokracis institucionale nė popullin tonė. Duke future nė popull logjiken se shqiptarėt nuk janė tė zotė pėr asgjė si nė mjeksi, ekonomi, energjetikė, arsim, me probleme tė vazhdueshme kjo ėshtė pėr tė krijuar imazh se populli tė mendoj se pa tė huaj nuk mund tė jetojmė, se gjoja shqiptarėt si tė vinė nė pushtet e harrojnė popullin dhe premtimin. Sot mund tė shohėsh nė popull, nė bisedat e tyre tė shpeshta se cilit individ t’i besohet. Kjo situate ėshtė krijuar nga aletaėt e Serbisė, me qėllim tė zgjatjes sė mandatit tė 1244-shit, deri sa tė krijohen kushte tė favorshme pėr ta realizuar. Serbia ka qenė nė pozita ma tė kqija tė mndshme nė 1999 kurse prej pranimit tė zgjedhjeve tė para e tutje Serbia dhe Rusia ėshtė vazhdimisht duke u forcuar sė bashku me kundėrshtarėt tjerė tė shqiptarėve. Tani e tutje prej ’99-ės kur u krijuan rrethanat politike tė zgjedhjes sė problemit me mjete politike, po shkohet nga ajo qė problemi jonė tė zgjidhet pėrmes armės sė organizuar. Nga ajo qė mė 1999 ka pasur 99% pėr zgjedhje politike po shkon drejt asaj qė kjo pėrqindje tė kthehet nė tė kundėrtėn dhe nė kushte tė vėshtira ndėrkombtare. Por e pashmangshme se shqiptarėt nuk do tė jetojnė nė robėri, pėr shqiptarėt ēlirimi ėshtė jetik . Rezoluta 1244 nuk ka mundėsi tė realizohet pa luftė kundėr shqiptarėve, kėtė e di tėr bota dhe pėr kėtė shumė fuqi botėrore janė deklaruar kundėr saj. vetėm Serbia dhe Rusia po e mbrojnė me ngulm dhe atė duke e parė naivitetin politik tė bartėsve tė politikės shqiptare tė institucioneve tė dalura nga rezoluta 1244. Kėto institucione nuk janė demokratike se demokracia ėshtė sundim i idesė sė shumicės mbi idenė e pakicės, kurse nė Kosovė kemi institucione ku sundon pakica mbi shumicen, 49 % mbi 51 %, por ėshtė edhe mė keq se 49 % ėshtė mashtruar, sepse ata punojnė duke e shkelur premtimin qė i kanė dhėnė 49 % tė popullit tonė. Nė popullin tonė premtimi i dhėn kur shkelet ėshtėe puna mė e keqe, duke pasur parasyshė rrjedhėn e ngjarjeve dhe gjasave pėr zgjedhjen politike 51% nė 49 % duke pasur parasysh se shumica e shteteve nė botė, nuk pajtohen me 1244 dhe e kanė parė se i ka shtyrė nė qorrsokak. Ne duhet tė punojm tani t’i japim fund programit politik 1244 dhe mos t’i krijohen kushte aleatėve tė Serbisė por t’i pėrfitojm ne ata. Janė rrethanat qė mos tė ia vazhdojmė edhe katėr vjet 1244-shit mandatin, pranimi i zgjedhjeve ėshtė krijim i kushteve qė edhe pėr 4 vite tė vazhdoj statuskoja. Dhe krijim i kushteve qė kjo status quo tė prishet me mjetet e pėrgjithshme tė politikės ēlirimtare…


A ėshtė tradhtia traditė e shqiptarėve apo lehje e zagarėve!

Shkruan: Behxhet Sh. SHALA
Prishtinė, 10 tetor 2007

Historia e shqiptareve eshte tregim ne vete, shume e pasur me vuajtje dhe shume e varfer me dokumentimin e ketyre vuajtjeve, madje ka periudha qe ka mbetur krejtesisht e pandriēuar dhe e cila mbeshtetet kryesisht ne tregime popullore, te trasheguara brez pas brezi, folklor informativ shpeshhere i shnderruar ne “realitet” dezinformativ! Ne mungese te fakteve relevante kemi raste kur vleresimi per personalitete te rendesishme te popullit shqiptar, qofte ne kontekstin pozitiv apo negativ eshte bere ne baze te vendimeve te konjukturave politike ne pushtet. Vleresimi shume here eshte mbeshtetur edhe ne te dhenat qe jane plasuar nga sherbimet informative te huaja perfshire ketu edhe vendeve me disponim dhe veprim armiqesor ndaj shqiptareve dhe ēdo gjeje shqiptare. Keshtu, jo pa qellim, shume here tradhetaret jane paraqitur si personalitete te shquara kombetare ndersa patriotet e vertete jane stigmatizuar si tradhetare, me nje fjale, antivlerat jane shitur si vlera dhe anasjelltas. Per diskreditimin dhe eliminimin e atyre qe kane qene pengese e arritjes se qellimeve personale dhe mbetjes ne pushtet jane perdorur metodat me te uleta! Lexuesi i vemendshem nuk e ka veshtire te kujtoje se ne kohen kur atdhetari i shquar nga Drenica, Azem Bejta i luftonte xhandaret serbe, nga vet “ rapsodet “ shqiptare kendohej : “ Azem Bejta, Azem Galica, ta pa sherrin krejt Drenica “. Prapavija e te ketij te kenduari ishte shume e qarte, diskreditimin e tij ne sy te popullit si keqberes dhe shkaktar i vuajtjeve te popullit, si pretekst, ndersa eliminimi i tij fizik , si kontekst! Edhe ne Llap, me kujtohet mire, nje kategori i pleqeve te ”ditur” dhe qe kishin ndikim te popullata e paarsimuar dhe e painformuar, Isa Boletinin e paten shpallur argate te kralit serb dhe tradhetar te interesave kombetare! Edhe kur i madhi Adem Jashari kryente aksione neper Kosove ashtu siē ishte, me floke te gjata dhe mjekerr karakteristike, qarkullonin lajmet se “ nje ēetnik po sillet neper Drenice dhe Dukagjin, me motor”. A nuk ishte edhe me eklatant rasti i perpjekjes per mistifikim i UĒK –se, pikerisht nga ata qe, gjoja punonin per pavaresine e Kosoves?! U shpallen dore e zgjatur e UDB –se! Po ē’fat paten ata qe tere jeten e tyre u perpoqen per lirine e shqiptareve kudo qe jetonin, ne Shqiperi, Kosove dhe trojet e aneksuara nga Mali i Zi, Greqia dhe Maqedonia? U vrane thuaja te gjithe. Nga kush ? Kryesisht vrasesit ishin shqiptare, thuhet dore e zgjatur e dikujt. Po pse nuk e drejtuan armen kah dora e zgjatur ? Sepse paraprakisht keta persona ishin shenjestruar nga ata qe krijonin opinion dhe ne kete menyre e krijuan nje alibi moral per vrasesit potencial! Duke e kriminalizuar aktivitetin e tyre dhe duke i perbaltur moralisht u krijua disponimi qe vrasja e tyre te konsiderohej si nje akt bemiresie dhe patriotizmi! Te fillojme me emrat e “ tradhetareve” te kombit qe u vrane nga “ patriotet “, Hasan Prishtina u vra nga Ibrahim Ēelo, shqiptar, Avni Rrustemi u vra nga Isuf Reēi, shqiptar, Luixh Gurakuqi u vra nga Balto Stambolla, shqiptar, Haxhi Zeka u vra nga Adem Zajmi, shqiptar, Bajram Curri beri vetvrasje shkaku se ndryshe do ta vriste Kadri Mehmeti, shqiptar. Po mos ta kishin vrare Isa Boletinin malazezet, me gjase do ta vrisnin shqiptaret. Ky ishte pra fati i atdhetareve te vertete shqiptare! Te vrare dh te share! Te ekzekutuar dhe te poshteruar!

Ne historine me te re te Kosoves ishin tre personalitete qe u shane me se shumti por nuk u vrane ende nga shqiptaret. Ishte, Ukshin Hoti, i share nga shqiptaret dhe i vrare nga serbet. Jane ende te gjalle por vazhdimisht te share , Adem Demaēi dhe Albin Kurti. Interesant, Adem Demaēi dhe Albin Kurti me shume jane share nga shqiptaret se nga serbet andaj edhe ndaj tyre eshte drejtuar shtiza e dyshimit nga matrapazet folklorik dhe bastardet politik!

Adem Demaēi, vella i serbeve, beri 28 vjet burg per ēlirimin e shqiptareve dhe lirine e serbeve. Une them, nuk kishte per kend ndersa ai thote se do ta bente perseri te njejten pune! Ashiqare , njeri prej nesh nuk eshte normal, une veten e konsideroj normal! Baca thote se nuk eshte normal se po te ishte normal nuk do ta bente ate qe e ka bere, te rebelohej kunder nje perandorie jugosllave, duke kerkuar shkaterrimin e saj. Dhe e priti. Baca nuk ishte normal sepse nuk e kishte ndjenjen e hakmarrjes ndaj askujt, ua fali edhe atyre qe nuk merituan falje.!Ata qe e shpallen armik gjate vuajtjes se denimit, me vone i angazhoje per keshilltare sepse e vleresonte se dija e tyre do t’i hynte ne pune Kosoves. Veton Surroi e pushkatoi publikisht duke e cilesuar se eshte armik i krejt botes meqe e kundershtonte Rambujene. Emisaret e partive te ndryshme politike qe sot jane ne pozita ministrore dhe te tjera, benin fushate neper oda te fshatrave kunder Adem Demaēit, sepse po e rikthyeka Serbine ne Kosove. Partite politike mbanin mbledhje te jashtezakonshme kunder propozimit te Baces per projektin Ballkania nderkaq tani e kane ulur bishtin ! Te njejtit individe gelltisin ēdo gje qe iu ofrohet, per te qendruar ne grazhd. E akuzonin se po shkruan romane per lexuesit serbe sepse nuk di te shkruaj shqip. E akuzonin, Gelbart dhe kompania shqiptare se po e mbron terrorizmin ngase nuk pranonte te cilesohej UĒK-e si organizate terroriste, kur edhe vet establishmenti i atehershem politik ishte deklaruar ne favor te kualifikimit te zotit Gelbart dhe zotit Milosheviq. E akuzonin se asnjehere nuk ka qene perfaqesues politik i UĒK –se por se ne Prishtine ( kur askush nuk kishte guxim ta merrte ne goje emrin e UĒK –se e lere me ta pefaqesonte zyren mu ne gojen e ujkut , policise serbe ) ka tredhur miza! E akuzonin se ne kohen kur, ata, “patriotet” e devotshem iknin nga Kosova, te rruar dhe te kruar dhe asnjehere te ndjer si te turperuar e lere me te penduar, ai po shetiste rrugeve te Prishtines i percjellur nga ndonje qen apo polic serb! Thonin se ai qenka tradhetar ngase, ndryshe do te vritej nga policia serbe. Kete e pohonin edhe ata qe, duke u veshur me rroba te grave, benin ēmos ta shpetonin, jo fytyren, por prapanicen e tyre me te vetmin qellim t’i sherbenin Kosoves siē jane edhe duke i sherbyer sot! Ne mungese te fytyres po punojne me prapanice! Ne kete menyre i turperonin grate qe ne te shumten e rasteve jane treguar me burra se ata! E akuzonin se asnje proces apo projekt nuk e permbylli dhe ,kush, ata qe ēdo proces politik dhe kombetar e ngulfaten, abortuan ne fazen embrionale te saj dhe tani po realizojne projekte qe esencialisht e demtojne te tashmen e Kosoves ngase ardhmeria as qe iu intereson, ardhmeria e Kosoves per ta ka kuptim vetem nese identifikohet me realizimin e interesave te tyre personale. E akuzojne ata te luftes, te cileve Baca qysh ne gusht te vitit 1999 u pati thene se do te vije nje kohe kur ata do t’iu kene lakmi atyre qe jane vrare gjate luftes si: Adem Jashari, Fehmi dhe Xheve Lladrovci, Remzi Ademaj e shume heronj te tjere! Ngase, luften e shfrytezuan per plaēkitje, grabitje, u distancuan nga ajo! E keni pare si kane perfunduar disa prej tyre, me me dinjitet dhe vendosmeri e kane mbrojtur vepren e tyre hajnat e pulave se ata qe e kane bere luften!

Ne kete kontekst po ua tregoj nje rast qe me ka ndodhur para disa diteve e qe me bind se serbet nuk e kane vrare Adem Demaēin por pikerisht jane shqiptaret ata qe jane munduar ta vrasin shume here. Me kete nuk nenkuptoj vetem vrasjen fizike por ate shpirterore, morale, kombetare dhe njerezore qe eshte shume me e rende se ajo fizike! Kete e kane bere shqiptaret dhe po e bejne vazhdimisht. Pra, personazhi qe me shtyri ta shkruaj kete shkrim quhet Kadri Deva, 78 vjeēar, nga Mitrovica, anetar i NDSH –se dhe i denuar politikisht ne vitet e 56 –ta. Une e pranoj boterisht se kam nje respekt te veēant per anetaret e NDSH –se te cilet, konsideroj se kane qene patriote te vertete dhe te deshmuar ne perpjekjet dhe luften per lirine e shqiptareve. Ne bisede e siper me tha se “ qeni i keq ta bjene ujkun ne torishte “ dhe meqe nuk dija ne kend aludonte kerkova te me tregonte per kend e ka fjalen. Shume gjakftohte me tha se qeni i keq na qenka Adem Demaēi. Insistova ta dije se pse na qenka qen i keq nderkaq ai zoteriu m’u pergjigj se gjate ēdo arrestimi te “ qenit te keq “, me vete i ka marre nga 350 te tjere dhe, heren e fundit kur eshte arrestuar i paska marre me vete 560 shqiptare. Ne pohimin tim se ai qe i merr me vete( i fut ne burg ) mbi 1200 shqiptare, nuk ka arsye te qendroje mbi 28 vjet ne burg porse me e nevojshme dhe e leverdishme per Serbine eshte te qendroje ne liri dhe t’i mbushe burgjet me shqiptare te tjere, pergjigja e tij ishte se ai me mire e ka pasur ne burg se ne shtepi dhe se gjate vujtjes se burgut te BACES ( shprehja e imja ) ate e ka vizituar personalisht Aleksander Rankoviqi! Me ne fund u detyrova t’i them se me BACEN kam pasur nderin te jem ne burgun e Stara Gradishkes dhe se jam deshmitar se kushtet ne te cilat e ka vuajtur denimin Adem Demaēi kane qene nenēmuese edhe per nje qen e jo per nje njeri, Kadri Deva u step duke e komentuar me fjalet “ ti qenke perkrahes i Adem Demaēit “ dhe duke bere perpjekje te me bind se “ kur te hapen letrat, te gjithe do te binden se Adem Demaēi do te jete tradhetari me i madh i popullit shqiptar dhe se per kete arsye nuk i flet atij “ U solla ne menyren me te njerezishme me te dhe e percolla gjithashtu ne menyren me te njerezishme! Lente pershtypjen se eshte normal dhe inteligjent.

Lexues te nderuar, kete nuk e bera me qellim te diskreditimit te Kadri Deves, i cili ishte rast i humbur dhe i huqur por per ta pershkruar fatin e atyre qe kane dhene diēka per kete vend, kane bere nje sakrifice, kane qendruar dhe qendrojne vertikalisht, hecin siē ka thene zoti, me nje fjale, desha ta nderlidhe fatin e tij dhe trajtimin qe i behet nga shqiptaret sot, me fatin e Hasan Prishtines, Luixh Gurakuqit, Avni Rrustemit, Haxhi Zekes, Azem Bejtes, Isa Boletinit dhe Adem Jasharit dhe trajtimin qe u eshte bere nga Ibrahim Çelo, Balto Stambolla, Isuf Reēi, Adem Zajmi, xhandarmeria serbe si dhe policia, ushtria dhe paramilitaret serbe! Keta qe i kane sulmuar dhe i sulmojne keto vlera te verteta dhe te deshmuara te popullit shqiptare, i kane zgjatur jeten pushtueseve dhe, kete e bejne edhe sot! Andaj, lereni te qete Adem Demaēin – BACEN o ju “ shoke “ te burgut, luftes dhe paqes qe e tradhetuat dhe e degediset ne fund te botes shqiptare, ju qe angazhimin e tij titanik e vleresuat me nje pension prej 40 eurosh ne kohen kur, si “ perfaqesues” te popullit, nuk e late asnje te zeze pa bere, vodhet ēdo gje qe mund te vidhet, mbytet ēdo shprese dhe ēdo enderr, shkelet mbi gjakun e Adem Jasharit dhe shume heronjve te tjere te luftes se UĒK -se, ne emer te realizimit te pavaresise se Kosoves , te cilen e abuzuat ne menyren me te paskrupullt. Nese edhe tani, kur eshte larguar, ju pengon ne realizimin e qellimeve tuaja, gjejeni nje Balto, Lloq, Berllok, Mbeturine dhe rehatojeni Adem Demaēin edhe fizikisht, te tjerat ia keni bere, te gjitha! Percaktohuni per traditen: a me mire te jesh tradhetar apo te lehesh si zagar!

Dhe, personazhi i trete i ketij shkrimi eshte Albin Kurti, i cilesuar nga Tina Kajdanova si armik i ardhmerise se Kosoves. Te njejtin cilesim e ka nga Grupi i Kontaktit si edhe nga sekretari gjeneral i OKB –se , z. Ban Ki Mun ( pra, nga te gjitha autoritetet planetare dhe vendimmarrese ), ngase i kundershton proceset politike, kerkon realizimin e te se drejtes per vetvendosje, permes referendumit, per popullin e Kosoves, e drejte kjo e garantuar edhe nga Deklarata Universale per te Drejtat e Njeriut e OKB –se, ne krye te se ciles eshte z. Mun, qe me raportin e tij te fundit ia zgjate arrestin shtepiak Albin Kurtit! Edhe Ekipi i Unitetit, qe aq shume po angazhohet per realizimin e se drejtes per vetevendosje, Albin Kurtin e beri pergjegjes per vrasjen e protestueseve paqesore, Arben Xheladini dhe Mon Balaj. Ne baze te kerkeses se Ekipit te Unitetit , Albini u arrestua dhe tani po mbahet ne arrest shtepiak. Ekipi i Unitetit, UNMIK-u dhe nderkombetaret qe kane ardhur te na mesojne per demokracine, ne Kosove po e zbatojne receten e juntes ushtarake te Birmanise se si te trajtohen kundershtaret politike! Albini po mbahet ne arrest, per turp timin dhe te gjithe neve qe kete turp po ua leme ne trashegimi edhe femijeve tane! Gezuar!

(autori i kėtij shkrimi ėshtė drejtor ekzekutiv i KMDLNJ –sė dhe qėndrimet nė kėtė shkrim janė personale)


Dje Ahtisari, sot trojka, nesėr Dejtoni... tradita (mashtrimi) vazhdon!

Arben ZEQIRI

Pėrpara se tė filloj tė shkruaj pėr njė fenomen, qė nė realitet ėshtė shndėrruar nė traditė do t'ju kisha lutur qė sė pari tė rikujtoni ose, nėse si keni lexuar ti lexoni shkrimet e mia tė mėparshme, shkrime kėto pėr tė cilat disa mė quajtėn tradhtarė, disa mė quajtėn njeri qė fantazon, disa mė quajtėn dorė e Serbisė dhe dėmtues i procesit tė Pavarėsisė (njėjtė si i quajtėn dhe mentorėt e mi Albinin, bacėn Adem Demaēi, akademikun Rexhep Qosja, Dr.Bashkim Mitrovicėn, Mr.Gafurr Adilin dhe tė tjerė).

A ju kujtohen titujt:

1. S’ka pavarėsi deri mė 2008.
2. Kosovės i pėrsėritet historia!
3. Zgjedhjet para statusit pėr t’i shpėtuar anėtarėt e Grupit tė Unitetit
4. E SOLLĖN E MSHTOLLĖN, PRAP SI THA ALBINI “VETĖVENDOSJE”
5. TRE RRUGĖ PĖR BASHKIMIN E TROJEVE SHQIPTARE
6. Ndarja e Mitrovicės – tėrheqje e vėmendjes nga simbolet dhe afati i pavarėsisė

........ dhe sė fundmi kur me shkrimin tim "RAPORT ADEM JASHARIT" ku mė sė shumti mė kritikuan dhe mė sė shumti u dogji atyre tė cilėve nė fakt ua dėrgoa kėtė mesazh. Nė tė vėrtetė bacė Ademi nuk mund tė lexoj shkrimet e mia, nė tė vėrtetė mua dhe bacėn na ndajnė male, s'ėshtė fjala pėr vdekjen e tij por na ndan vepra, ėshtė mė se e vėrtetė, por unė me kėtė desha qė juve qė po lexoni dhe kuptoni tu rikujtoj se ēfarė do ti pėlqente e ēfarė jo bacės po tė ishte gjallė dhe me kėtė ēfarė duhet bėrė e ēfarė jo ne qė kemi ngelur dhe po endemi nė rrugėn pa fund.

Ndėrsa, atyre qė u dogji desha vėrtetė t'u djegė. Desha vėrtetė tu djeg nė shpirt e nė asht dhe t'i rikujtoj edhe ata se ēfarė amaneti morėn dhe sa e kanė pėrmbushur, desha ti rikujtoj se si do t'i dėnonte baca po tė ishte gjallė dhe si ka gjasa tė dėnohen ndoshta edhe sot nga trashėgimtarėt e bacės, nga ata qė e mbajtėn amanetin dhe qė sa vjen e po bėhen realitet.

Kjo ishte njė rikujtim pėr ata tė cilėt mė kritikuan edhe kur thash se Pavarėsi nuk ka sė paku deri mė 2008, ata qė mė kritikuan edhe kur thash se Kosovės po i pėrsėritet historia dhe kur fola pėr zgjedhjet tė cilat nuk janė asgjė tjetėr vetėm se njė tendencė pėr tė vonuar procesin deri nė atė nivel sa shqiptarėt tė "lodhen" dhe tė pranojnė edhe mė tė keqen duke u dorėzuar nė rrugėtimin e tyre.

Dhe sot, fjalėt e mia sa vinė e argumentohen, shkrimet e mia sot po bėhen mė bindės dhe mė tė vėrteta jo nga unė e miqtė e mi, por nga armiqtė dhe nga ata qė deri mė dje mė akuzuan. Pikėrisht ata tė cilėt mė quajtėn pesimist bile edhe tradhtarė kur thoja se duan tė vonojnė procesin, sot po e argumentojnė kėtė duke vazhduar me rrenat dhe mashtrimet e mia. Kur unė thoja se politikanėt shqiptarė tė Kosovės janė bėrė rrob dhe kukulla tė Evropės, nė luftėn e kėtyre tė fundit ndaj SHBA-ve (miqve dhe aleatėve tanė shekullorė) dikush mė kritikoi pėrsėri dhe sot, pikėrisht padronėt e tyre Evropian propozuan edhe mashtrimin e radhės.

Njė Dejton, pėr Kosovėn!

Njė konferencė ndėrkombėtare si ajo e Dejtonit ėshtė shpresa e radhės qė promovohet nga (ar)miqtė tanė evropianė.

Po ēdo ndodh nė kėtė konferencė? A thua vallė nė kėtė konferencė do marrin pjesė njerėz nga ndonjė planet tjetėr? Po ē;do kėrkohet? A thua vallė do kėrkohet Pavarėsia e Kosovės?

Joooooo..... Do jenė po tė njėjtat struktura qė do organizojnė udhėheqin dhe pėrmbyllin me dėshtim edhe kėtė konferencė ashtu si organizuan, mbajtėn dhe dėshtuan me Ahtisarin dhe po dėshtojnė edhe me Trojkėn. Nuk do luftohet pėr Pavarėsi nė atė konferencė, bile as qė do kėrkohet sepse sikur ata tė ishin tė vendosur pėr Pavarėsinė e Kosovės deri mė sot do e zgjidhnin kėtė problem, nuk mund tė shpresojmė as nė njerėz tė ri as ne metoda tė reja kur dihet fakti se kudo pyetet vullneti i Rusisė dhe nuk bėhet asgjė mė tepėr veēse lutje...lutje...lutje pėr Rusinė dhe Serbinė. A mund tė shpresoni se kėsaj radhe do vijė Pavarėsia? Vetėm nėse ndonjė magjistar e bėn atė, e nėse Kosova ka ngelur tė shpresojė nė magjia atėherė e pati puna e Kosovės.

Unė po jap mendimin tim, ndėrsa ata qė gjithmonė mė kritikuan le tė mė kritikojnė edhe kėsaj radhe (nėse kanė mė ēfarė). Le tė mė kritikojnė dhe tė mė bindin se e kam gabim kur them se edhe kjo ėshtė njė rrenė dhe mashtrim i radhės, le tė mė kritikojnė ose le tė presin tė binden se nė kėtė Konferencė nuk do kėrkohet Pavarėsia. Keni durim, pritni dhe do bindeni se kjo konferencė pėrveē se do shėrbejė si tendencė pėr tė vonuar procesin , nė kėtė konferencė do kėrkohet: NDARJA E KOSOVĖS ose BASHKĖSIA SERBI-KOSOVĖ. Pos Pavarėsisė sė dėshtuar dhe refuzimit pėr bashkim me Shqipėrinė, NDARJA ose NGJITJA ME SERBINĖ ngelin tė vetmet opsione pėr kėtė konferencė.


Edhe Fehmi Lladrovci mbante "thes" nė kokė, por Pandeli Majko ju pėrkul

Nė emisionin "Top Story" nė Top Channell, nėn udhėheqje tė Sokol Ballės u zhvillua njė debatė i cili edhe pse pritej tė nxirte nė pah tė vėrtetat dhe mbėshtetjen e shqiptarėve nė rrugėn e drejtė, edhe pse prritej qė tė qortohej dhe sulmohej invazioni politik i Sėrbisė, invazion ky i cili shumė shpejt mund dhe tė shndėrrohet nė invazion ushtarak, ndodhi e kundėrta. Ata qė po sulmojnė dhe okupojnė Kosovėn u quajtėn politikanė tė reformuar dhe politikan qė duhet tė merren shumė seriozisht dhe qė meritojnė respektin e shqiptarėve, Garda e Car Llazarit u konkludua se nuk parraqet rrezik dhe se krerėt e politikės sėrbe na dolėn politikanė tė aftė dhe me lidhje ndėrkombėtare e nga ana tjetėr ato qė kishin gabuar doli se qenkan shqiptarėt, shqiptarėt nuk qenkan mirėnjohės pėr ndihmėn qė na kanė dhėnė francezėr (aleatė tė Sėrbisė nė dy luftėra) dhe sipas po tė njejtit person na doli se problem pėr Kosovėn paraqesin "njerrėzit me thes nė kokė", tė cilėt janė dhe justifikim pėr sėrbėt dhe ekstremizmin sėrb. Dhe tė gjitha kėto na i thot njė ish kryeministėr shqiptarė Pandali Majko.

Nė rradhė tė parė, duke u nisur nga logjika e shėndoshė, luftėtarėt e AKSH-sė nė RTK u paraqitėn shumė kohė pas marshit tė Gardės sė Car Llazarit nė Gazimestan, AKSH u promovua nė video pas tetė viteve tendencė pėr shkėputje nga Sėrbia nė mėnyrė paqėsore, AKSH u paraqit pas shumė kohėsh sulme dhe invazion politik nga Sėrbia dhe Rusia dhe pas gjithė kėsaj a mund ta quajmė se paraqitja e AKSH-sė paska qene nxitje dhe mė pas justifikim pėr veprimet e sėrbėve dhe gjithė kėsaj qė ka ndodhur deri mė tani, a mund tė themi se AKSH e vonoi 8 vite zvarritjen e statusit tė Kosovės, a u bė AKSH arsye e formimit dhe marrshimit tė Gardės sė Car Llazarit? Kjo i ngjan pėrrallės kur ujku i thoshte qengjit mos ma ndot ujin edhe pse uji se pari kalonte tek ujku dhe mė pas vinte te qengji. Por, mos tė harrojnė as ata qė e akuzojnė qengjin dhe as ky i ashtuquatjur politikan shqiptarė se qengji ėshtė bėrė dash dhe tanimė s'ėshtė lehtė si dikur.

Historia pėrsėritet!

Duke mos hyrė nė mė tepėr detaje, sepse ato janė tė shumta, edhe mė shumė janė argumentet tė cilat flasin pėr dyftyrėsinė dhe tradhėtinė e Pandeli MAjkos i cili njėherė luftėtarėt i quan "njerėz me thes nė kokė" dhe mė pas pėrkulet te varri i tyre. Po, pikėrisht kėshtu veproi ky i vetėshpallur politikan tė cilin populli shqiptarė nė Shqipėrinė Administrative e dėnoi dhe mė nuk mund tė ketė privilegjin qė kishte dikur, por qė ka gjasa tė dėnohet edhe mė shumė dhe tanimė jo tė privohet nga privilegji por mund tė privohet dhe nga jeta.

A ju kujtohet paraqijta e UĒK-sė nė Drenicė dhe mė pas nė tėrė Kosovėn nė periudhėn 1998-1998, ishte kjo kohė kur i madhi, dėshmori i kombit Fehmi Lladrovci doli tre herė me maskė pėr tė promovuar njė ushtri e cila do tė ishte rezistenca e Kosovės dhe qė duke parrė rrezikun e madh qė i kanosej nga politikanėt e shitur tė asaj kohė dhe konkretisht njė nga ta ishte vetė Pandeli Majko i cili nė postin e kryeministrit tė Shqipėrisė edhe atėherė nuk ngurroi dhe e quajti Fehmi Lladrovcin "njeri me thes nė kokė" dhe jo vetėm kaq. Pandeli Majko pėrveē qė e quajti Komandantin legjendarė "njeri me thesh nė kokė", ai edhe e sabotonte, dėrgonte spiunėt sėrbo-grekė pėrgjegjės i tė cilėve ishte vetė ky, qė tė njėllosnin luftėn pėr ēlirim dhe me tendencė qė edhe tė vrisnin Fehmi Lladrovcin, Adem Jasharrin dhe shokėt e tyre.

Dhe ndodhi dyftyrėsia

Nėse nuk keni harruar se pikėrisht bashkėmendimtarėt (trradhėtarėt) e tij pėr ēdo vit dhe sė fundmi dhe vetė Pandeli Majko, nė pėrvjetorin e vdekjes sė tė madhit "Fehmi Lladrovci shkoi te varri i tij dhe u pėrkul. Po, u pėrkul pėrpara varrit tė "njeriut me thes" dhe pėrpara tė gjithėve tha se kjo ishte nder dhe rrespekt qė i ėshtė dhėnė rasti tė jetė pranė varrit tė heroit, ēlirimtarit, dėshmorit dhe njeriut me mė merrita ndėr shqiptarėt. A nuk ju duket dyftyrėsi qė njėherė tė quash njeri me thes nė kokė dhe tė mundohesh ta dėmtosh e mė pas t'i pėrkulesh dhe tė ndjehesh krenar qė je pranė varrit tė tij? Normal qė ishte kohė zgjedhjesh dhe ishte mėse i bindur se populli e donte Fehmi Lladrovcin dhe bashkėluftėtarėt e tij mė shumė se kėta politikanė dhe mendoi se pėrkulja para tij do ti sillte fitoren, apo ndoshta dhe nuk e kishte shumė pėr fitore saqė e kishte pėr shpėtim. A thua u bind se kishtė gabur nė fjalėt e tij para 8 vitesh dhe tani vendosi tė pendohet dhe ti pėrkulet.

E sot...

Sot po na ndodh njė realitet qė po na duket disi i ngjajshėm me atė qė ppėrjetuam para 8 viteve. E ngjajshme na duket vetė fakti se edhe atėherė kishte plasur durrimi dhe njerėzit kėrkonin ēlirim, demokraci dhe Shqipėri, ky ishte betimi i ushtarėve tė Fehmi Lladrovcit dhe Adem Jasharrit dhe po kėshtu filloi rrezistenca e armatosur me paraqitjen e parė publike tė ushtarėve tė maskuar tė cilėt nga njėra anė mbroheshin nga armiqtė sėrbo-sllavė e nga ana tjetėr nga trradhėtarėt shqiptarė. Edhe sot po na del njė skenė e cila i thot mjaft durimit dhe pacifizmit 8-vjeēarė dhe kėrkon ēlirim tė tokave tė paēliruara, demokraci dhe Shqipėri (as tė madhe dhe as tė vogėl, por Etnike) dhe njejtė si atėherė, kėta luftėtarė mbrohen me armė nga armiqtė sllave dhe me maska nga trradhėtarėt shqiptarė. Dhe pėr ironi, ngjajshmėria shkon deri aty saqė ata qė sabotonin UĒK-nė dikur, janė po tė njejtit njerėz qė po bėjnė tė njejtėn gjė edhe sot. ėshtė po ky Pandeli Majko i cili si Fehmi Lladrovcin dikur, ashtu dhe shokėt de ushtarėt e tij tė dikurshėm qė sjanė dorrėzur edhe sot e kėsaj dite, i quan me po tė njejtin emėr "Njerrėz me thes nė kokė".
njė herė gaboi, ju fal, bile dhe ju mundėsua qė ti pėrkulet te varri dhe tė mashtron tė gjithė se qenka penduar dhe qenka bėrė patriot po si ata. Por, a thua edhe kėsaj rradhe do tė pendohet? A thua edhe kėsaj rradhe do tė pėrkulesh te varri i dėshmorėve? A thua do tu pėrkulesh ndoshta edhe pėr sėgjalli kėtyre njerėzve me thes nė kokė dhe d kėrkosh mėshirėn e tyre. Por, dije njė gjė:

Shqipari i vėrtetė nuk gabon dy herė dhe nuk lejon tė mashtrohet dy herė, ndoshta ti do pendohesh dhe do kėrkosh falje, ndoshta do tė pėrkulesh edhe nė varrine dėshmorėve por ndoshta do t'u pėrkulesh edhe pėr sė gjali, por mund tė jetė vonė. Pendimi yt s'do zen vend mė, pėrkulja jote sdo prek askend dhe pėrfundimisht mėshira ndaj teje do tė ketė marrė fund.

Kastriot Hasi


Kėrkesa e Jakup Krasniqit pėr lirimin dhe pafajėsinė e Albin Kurtit njėkohėsisht mospėrkrahja e idealeve tė tij ēlirimtare ėshtė e njėanshme, e papranueshme dhe cinike!

Shkruan: Fadil SHYTI

Duke lexuar shkrimin e Jakup Krasniqit me titull: “Jo ndėrprerje, por lirim pėr pafajėsi”, tė botuar nė gazetėn “Lajm” mė datė 21 shtator 2007, vendosa tė bėjė kėtė:

                             REAGIM

Paraprakisht, dua t“i pėrkujtojė lexuesit se qėndrimet e “hedhjes nė valle” sipas melodive tė huaja tė lojės sė politikanėve pacifistė dhe tė atyre tė ish-krahut tė luftės, ndaj udhėheqėsit tė Lėvizjes Vetėvendosje, Albin Kurti, janė tejet tė pasinqerta.

Derisa, tė parėt ose heshtin dinakėrisht ose janė tejet tė egėr nėndheshėm, ndaj Lėvizjes Vetėvendosje dhe kėtij djaloshi trim dhe vizionar, “opozitarėt” nė parlamentin “kukull” tė Kosovės, pėrgjithėsisht e ndjekin njė linjė tjetėr “taktike” sipas variantit tė maksimės popullore “ngrehe perin e mos e kėput”, kėta “largpamės” nė politikėn e pajtimit me tė keqen pas luftės, jo rrallėherė hiqen sikur e mbrojnė Albinin si person, por e akuzojnė ashpėr pėr bindjet e tij politike, bile edhe deri nė sulmet fizike tė bashkėveprimtarėve tė tij siē qe rasti nė Mitrovicė, kur rojet e krisura tė H.Thaēit, nė prani tė tij, i pėrgjakėn djemtė e L.V. vetėm pse guxuan ta kundėrshtojnė mashtrimin qė ky manipulator i rryer dhe i etur pėr pushtet, po tenton t“ia bėnė popullit duke i prirė i krekosur mjerueshėm, “Grupit tė Hunjitetit”nė Vjenė e gjetiu duke i shkaktuar dėme tė pallogaritshme kombit shqiptar.

Kur ne e quajtėm kėtė klikė kolgomeartore, “Grupi i Hunjitetit”, mbase koha po na jep tė drejtė sepse ky grup herė hapur e herė maskuar politikėn e tij po e zhvillon jashtė normave demokratike, pra me lotsjellės, plumba e me hunj nė krah...

Duke e bėrė kėtė fatkeqėsisht po tregojnė se janė zhytur deri nė fyt nė batakun e interesave personale, partiake e tė tjera labirinte si kėto, kėta mjeranė politikė e kanė humbur kontrollin fillimisht mbi vetveten e pastaj mbi popullin qė aq shumė u besoi, por kėta devijatorė tė sė vėrtetės “opozitarėt” e karrigeve tė pushtetit pa shtet, ia bėnė pabesinė duke pranuar qė tė bėhen marioneta tė njė partie si ajo e LDK-sė, e cila me politikėn e saj reaksionare aq shumė fatkeqėsi i solli popullit dhe vet kėtyre dikur u bėri aq shumė ndėrkėmbėza...

Qėndrimi i Jakup Krasniqit, kur deklarohet: Jo ndėrprerjen dhe lirimin Albinit”, nė dukje qe i guximshėm, por qėndrimi se: “nuk jam dakord L.V. as me bindjet politike tė Albin Kurtit qe hiq mė pak se bindje e tij kundėr-shkencore dhe qyqarllėk i madh politik.

Duke u deklaruar kėshtu ish-zėdhėnėsi i UĒK-sė, ka rrėshqitur keq nė akullnajėn e luftės sė partisė tij pėr ta mashtruar e pastaj pėr ta stabilizuar rininė dhe popullin e Kosovės, pėr t“u pajtuar me rikolonozimin e unmikistanit qė po ia bėnė jetėn kaq tė vėshtirė njė populli liridashės.

Jakup Krasniqi, ka rėnė nė kurthet e egra tė njė politike “globaliste” e cila aq pamėshirė po e dhunon tė drejtėn e popullit tonė pėr VETĖVENDOSJE , pėr tė cilėn sot po lufton me mjete paqėsore, L.V. dhe udhėheqėsi i saj Albin Kurti. Por, zotėrinjtė e status-quos , harrestarėt e sė kaluarės sė afėrt tragjike tė Kosovės me vise, po harrojnė se; kur gjatė viteve 90-ta, politika pacifiste duke bėrė sehire tė vendnumėrimeve nė histori e detyroi rininė heroike t“i thyej bllokadat e brendshme dhe tė jashtme; fillimisht tė protestojė me forma paqėsore pėr ēlirimin e vendit, tė cilin e kishte ngulfatur aq pamėshirė politika e Beogradit e Prishtinės dhe ajo e Tiranės , nėn udhėheqjen e Millosheviqit, dhe pacifistėve, Rugova , Berisha & Co, pastaj, u detyrua t“i ndėrrojė veprimet e luftės ēlirimtare, kjo s“do tė thotė se nesėr nuk mund tė pėrsėritet kjo histori; kur politikanėt e kupolės nėn ombrellėn e UNMIK-ut, sikur ata dje nėn kupolėn e ombrellės sė Beogradit, po ia krisin gjumit, kudo nė trojet shqiptare, nuk po tregohen tė denjė ta kundėrshtojnė prapakthimin e madh nė histori i cili i ka rrėnjėt e pista qė nga Konferenca famėkeqe e Rambujes e deri tek Paketa e Ahtisarit. Kjo, ėshtė kurora e politikės sė tyre e turpshme e dėshtimit e politikės sė tyre lavire.

Tė pajtohesh sot me politikėn e UNMIK-ut, e cila bazohet sipas rezolutės 1244, e cila ia njeh sovranitetin e Serbisė mbi Kosovėn, dhe tė mos e pėrkrahėsh bindjen politike tė Albin Kurtit pėr VETĖVENDOSJEN, nuk e meriton nderin tė quhesh “krah i luftės” nė kėtė kohė kur aq shumė po abuzohet nė emėr tė asaj lufte, mendoj qė mė e drejtė dhe e bazuar nė faktet do tė ishte qė ky brez i udhėheqėsve tė asaj lufte tė quheshin ish-krahu i luftės. Them kėshtu sepse kėta zotėrinj nuk e quan deri nė fund amanetin e shokėve tė tyre tė rėnė nė beteja pėr ta bėrė Kosovėn shtet sovran ose pėr ta ribashkuar me Nėnėn Shqipėri. Kujtoj kėtu deklaratėn e ish-zėdhėnėsit tė UĒK-sė, z. Jakup Krasniqit, i cili nėn zjarrin e betejave deklaronte: “Ne do t“i ēlirojmė territoret shqiptare deri tek “Molla e Kuqe”. Kjo, qe njėra nga zotimet e cila buronte nga betimi i ushtarėve tė UĒK-sė sė lavdishme tė cilėt zotoheshin se do tė luftonin pėr ribashkim kombėtar. Ia pėrkujtoj kėtu z. J. Krasniqi se L.V. angazhohet pikėrisht pėr kėtė tė drejtė kaq fisnike dhe tė ligjshme qė populli shqiptar tė vendosė vet pėr ardhmėrinė e tij – si ēdo popull tjetėr liridashės e jo pėr tė vendoset nė kancelaritė evropiane e gjetiu nga njė grup diplomatėsh “demokratė” qė vet e kanė shkelur me tė dy kėmbėt kėtė tė drejtė kaq madhore.

Mė tej z. Jakup Krasniqi deklaron: “ Nuk pajtohem me “Vetėvendosjen” e Albin Kurtit , sepse nuk ka formė mė tė fuqishme tė vetėvendosjes se lufta ēlirimtare e njė populli pėr liri, pavarėsi e demokraci. Populli shqiptar i Kosovės ka vendosur pėr fatin e tij me luftėn ēlirimtare tė UĒK-sė, pėr Kosovėn shtet tė pavarur e sovran.” Kėtu do tė dėshiroja t“ia pėrkujtoj z .Jakup Krasniqit se nuk ėshtė mirė t“i ngatėrrosh idetė politike , sikur dikur Ibrahim Rugova, i cili thoshte: “Ne, e kemi shtetin tonė paralel”, kur nė atė kohė Serbia bėnte krime tė papara nė tė gjitha fushat e jetės: ekonomike, politike, sociale etj...

Zotėri i nderuar, ndryshe ėshtė tė luftosh pėr vetėvendosjen dhe pėr shtetin e ndryshe ėshtė t“i fitosh kėto tė drejta madhore pėr tė cilat u derdh aq shumė djersė e gjak nė burgje dhe nė llogore tė luftės. Pikėrisht, se nuk u arritėn kėto fitore, Albin Kurtit po i mohohet liria dhe pikėrisht pėr t“i fituar kėto tė drejta u krijua Lėvizja Vetėvendosje. Prandaj, me kėtė rast shtroj pyetjen ēfarė pavarėsie dhe sovraniteti po na ofroni ju kur jeni kundėr VETĖVENDOSJES?!!!

Z.Jakup Krasniqi me tė drejtė kur shtron pyetjet:” Pse dikush ta ketė tė drejtėn tė jetė Lidhe Demokratike e Dardanisė, me njė bagazh tė shkeljeve ligjore, tė verifikuar dhe nga Komisioni Hetimor i Kuvendit tė Kosovės, gjersa Kurti mos ketė tė drejtė ta ketė lėvizjen e vet pėr “vetėvendosjen” e popullit tė Kosovės, pėr tė ardhmen e tij?! Pse parti tė tjera politike mund tė jenė tė lidhura , ku fshehtas e ku haptas me krimin e organizuar ekonomik e politik dhe tė vazhdojnė tė qeverisin me Kosovėn nė tė gjitha nivelet?! Pse policia dhe gjyqėsia nė Kosovė, vendorė e ndėrkombėtarė, nuk merren me tė gjitha format e krimit tė organizuar, nuk zbardhin grupet mafioze tė krimit, kontrabandės e tė korrupsionit , por i lėnė grupet mafioze tė sundojnė lirshėm nė Kosovė. I lėnė lirshėm tė na dėmtojnė tė sotmen tonė e tė na rrezikojnė seriozisht edhe tė ardhmen e fėmijėve tanė. E, nė anėn tjetėr pa tė drejtė e arrestojnė Kurtin dhe protestuesit e tjerė qė nuk fshihen prapa politikės dominuese tė krimit tė organizuar nė Kosovė?! I burgosin sepse nuk kanė tė organizuar formacione tė parapolitikės , formacione qė do t“i pėrzgjidhnin drejtues tė institucioneve ekzekutive nė Kosovė.

Duke i parė tė gjitha kėto nė dritėn e kėtij realiteti tė hidhur nė Kosovė me kėtė rast do tė shtroja pyetjen pėr z. J. Krasniqi dhe shumė tė tjerė elementė tė pakėnaqur qė tani janė nė institucionet “kukulla” tė Kosovės, a nuk do tė ishte nė nderin e tyre qė sa mė parė tė dalin publikisht pro-Lėvizjes Vetėvendosje, t“i bashkohen asaj, tė distancohen hapur kundėr tė gjitha padrejtėsive dhe makinacioneve qė po i bėhen popullit nga politikanėt vendorė qė sillen si dhelparakė e ujqėr nė stofkullėn UNMIK-ut.

Pra, tė mos jenė pjesėtarė tė institucioneve tė krimeve, korrupsionit dhe shumė tradhtive tė mėdha kombėtare si:

a.   Pranimi Rezolutės famėkeqe 1244.
b.   Pranimi i Kornizės Kushtetuese, mbi Kosovėn.
c.   Pranimi i tė Paketės sė Ahtisarit.
d.   Pranimi i nėnshkrimit tė traktatit famėkeq tė miqėsisė Kosovė-Serbi.
e.   Deklarata famėkeqe e Neė York-ut.
f.   Pranimi qė tė lejohet ndryshimi flamurit shqiptar.
g.   Pranimi i idesė reaksionare qė shqiptarėt e Kosovės tė trajtohen dhe tė vetėquhen kundėr-shkencėrisht si komb kosovar.
h.   Pranimi qė Kosova tė trajtohet si vend mulitetnik e jo si njė vend autokton i shqiptarėve qė jetuan dhe jetojnė prej shekujve nė trojet e veta etnike.
i.   Tė hidhen poshtė si mbeturinat dhe shumė poshtėrsi tė tilla politike.

Mė tej z. Jakup Krasniqi shkruan: “Jam i bindur se bindjet politike tė djemve tė “Vetėvendosjes” nuk mund e nuk duhet tė luftohen me polici dhe gjyqėsi , me kėrbaē e me “drejtėsi”.

Nėse qenka kėshtu e drejtė, pse z. J. Krasniqi nė momentin kur djemtė e L.V. janė keqtrajtuar nė Mitrovicė nga elementėt e partisė sė tij, nuk u distancua me kohė dhe pėr mė tepėr do tė ishte nė nderin e tij tė jepte dorėheqje tė menjėherė nga PDK-ja. Por, ai nuk e bėri kėtė pėrse nuk e bėri mė mirė se kush do e din ay, por, ne kemi tė drejtė tė mendojmė se z. J. Krasniqi tani, ndryshe flet dhe ndryshe vepron.

Vepron kėshtu sepse midis tė tjerash shkruan:: “Albin Kurti duhet tė bindet se rruga qė ka zgjedhur ai ėshtė rrugė e tejkaluar , rrugė e shekullit XIX dhe e gjysmės sė parė tė shekullit XX. Shekulli ynė ka oferta tjera, ka ofertėn e globalizimit “?!

Me kėtė rast do t“i shtroja pyetjen z. J.Krasniqit , nėse ideja e vetėvendosjes qenka e tejkaluar, a u realizua deri sot kjo e drejtė madhore peØr shqiptarėt? Mendoj se pikėrisht pėr kėtė kjo ide nuk ėshtė e tejkaluar por tejet aktuale dhe e domosdoshme qė ta arrijmė!

Nga mosrealizimi i vetėvendosjes deri nė shkėputje deri sot ēėshtja shqiptare ka mbetur hiq mė pak e pa zgjidhur se nė shekujt XIX, XX. Pėr ato ideale qė dikur luftoi Lidhja Shqiptare e Prizrenit, ne sot po pėrpiqemi t“i realizojmė me tė gjitha format dhe mjetet e luftėrave ēlirimtare. Prandaj, konstatimi yt se ideja e vetėvendosjes tė konsiderohet si e tejkaluar, nuk shkon! Ndėrsa, sa i pėrket idesė sė globalizimit kjo kėtu nuk mund tė trajtohet gjatė, por vetėm dua t“ia pėrkujtoj artikullshkruesit dhe tė gjithėve qė po trumbetojnė deri nė qiell si ai qė: globalizimi ėshtė njė ide euro-atlantike e cila pėrpiqet qė vendet dhe popujt e lirė qė me kohė i kanė zgjidhė prej kohėsh ēėshtjet e tyre madhore, kurse tani globalizmi atyre u ofron bashkėpunim nė tė gjitha fushat e jetės: ekonomi, politikė, shkencė etj.

Globalizmi, pėr shqiptarėt nuk duhet tė kuptohet se aty gjithēka shkon si nė “mjaltė e sheqer”, atje ndeshen interesat e shteteve tė lira dhe sovrane, atje konkurrohet pėr dominime nė tregjet botėrore etj...

Ndėrsa, Kosova ende nuk ėshtė shtet as sovrane.

Prandaj, nuk ka mbetur globalizmi keq, qė ne shqiptarėt t“i sakrifikojmė interesat tona kombėtare, pėr hir tė interesave ndėrkombėtare.

Suedi, 30.09.2007


Turpi i pėrfaqėsimit tė shtetit dhe kombit!

- Letėr e Hapur ambasadorit tė Shqipėrisė nė Beograd, Spiro Koēi, me rastin e intervistės sė tij nė Beograd, „Kosova nuk do tė bashkohet me Shqipėrinė“.
- Kjo letėr, njėkohėsisht i dedikohet gjithė udhėheqjes politike jodinjitoze shqiptare qė mbėshtet Planin neokolonialist dhe shkombtarizues tė Ahtisarit.


Nga Fatos ALIU
Prishtinė, 28 shtator 2007

„Planin e Ahtisarit“ nuk e mbėshtesin shqiptarėt e identitetit dhe bashkimit kombėtar shqiptar, zotėri ambasador i diplomacisė (poshtruese) shqiptare. Serbia e ka refuzuar kėtė plan vetėm pėr qėllime tė pangopshme shoviniste, taktike e strategjike. Serbia me kėtė plan nuk largohet nga Kosova, por rivendos shtyllat e reja kolonialiste. Fatkeqėsisht, Ju zotėri, nuk jeni pėrfaqėsues i denjė i shtetit shqiptar, i dinjitetit dhe integritetit kombėtar shqiptar. Ju shkelni mbi Kushtetutėn e Shqipėrisė - aspiratėn e popullit shqiptar pėr bashkim kombėtar! Ju nuk merrni shembull nga popujt e tjerė tė bashkuar, as nga Gjermania e Bashkuar, edhepse mė parė naci-fashiste, dhe e ndarė pas Luftės sė II Botėrore! Ju shkelni parimet e Bujanit pėr Vetėvendosje dhe Bashkim Kombėtar, tė ratifikuar edhe nga Aleanca Antifashite e Atlantikut, tė drejtėn e popullit shqiptar pėr vetėvendosje, vetėvendosjen si parim ndėrkombėtar! A e keni tė njohur pse ėshtė luftuar armiku nazi-fashist nga Ushtria Nacional Ēlirimtare dhe Aleanca e Atlantikut, si dhe ai serbomadh nga Ushtria Ēlirimtare eKosovės&NATO-USA? Pse u derdh gjaku shqiptar i ēlirimit kombėtar nė troje shqiptare? Kėshtu si flitni e deklaroni, Ju nuk jeni diplomat kombėtar e shtetėror, po njė kukull servile e politikave dhe agjenturave neokolonialiste e pansllaviste, me politikat e kėtilla poshtruese tė Shqipėrisė nė planin kombėtar e ndėrkombėtar?!

Nė Kosovė nuk bėhet fjalė pėr pavarėsinė nė parime tė vetėvendosjes, por pėr kontrollin e ri tė Kosovės nė emėr tė “pavarėsisė”, pėr „mbikqyrjen“ e „pavarėsisė neokolonialiste“ tė Kosovės, kontrollin dhe zotėrimin e qarqeve tė huaja kolonialiste, me shtyllat e reja tė Serbisė nė Kosovė. Kjo lloj „pavarėsie“ sipas kėtij plani, nuk e largon Serbinė nga Kosova, pėrderisa parasheh zhveshjen totale nga trashėgimia pronėsisė kulturore tė Kosovės nė favor tė Serbisė, zyrtarizimin dhe kthimin e kriminelit nė vendin e krimit, denacionalizimin e plotė tė Kosovės, tjetėrsimin e tokave dhe pronave kombėtare tė Kosovės. Ky plan ėshtė modifikim dhe ndėrkombtarizim i planeve tė ēubrilloviqėve, rankoviqėve e millosheviqėve, tani nė formė mė tė sofistikuar dhe efikase. Ai ka pėr qėllim ta shndėrrojė Kosovėn shqiptare (me mbi 90% shqiptarė) nė Kosovė multietnike, bosht tė sė keqes kolonialiste nė Ballkan. Shikoni me kė ėshtė realizuar ky plan, se kush janė anėtarė tė „Grupit tė Unitetit“ tė Kosovės, se pse dhe sa tė korruptuar janė kėta negociatorė tė negociatave me Serbi? Shikoni si janė bashkuar profiterėt e vjetėr me ata tė rinj tė pasluftės, si janė pasururuar, sa prona kombėtare tė Kosovės kanė uzurpuar, sa vila e objekte personale kanė ndėrtuar, me ēfarė makina e xhipa lėvizin e bėjnė orgji „institucionalistėt“- „aparatēikė“ tė UNMIK-ut, derisa Kosova kėrkon zgjidhje dhe vuan nga varfėria e papunėsia ekstreme?! Apo tė tillėt i pėrkrahni ju, bile ndodh qė t'u jepni nėnshtetėsi shqiptare, edhe pasaporta diplomatike!?

Kėto politika aktuale, „pragmatike“ e „fleksibile“ qė bėni ju, janė tė njohura, qėkur kjo lloj „diplomacie“ njohu IRJM pa kushte, theu embargon nė kohė lufte ndaj Serbisė, apo qėkur i krijoi piramidat e shkatėrrrimit dhe vėllavrasjes sė Shqipėrisė!

Kujdes, se po ndėrtoni piramida tė reja, zotėri ambasador! A e dini fare se pse ėshtė dizajnuar ky plan, apo doni qė ta kallni Kosovėn, me simbole tė reja shkombėtarizuese tė skllavėrimit tė shqiptarėve tė Kosovės?!

Mė mirė do tė ishte tė flitni me gjuhėn e diplomacisė kombėtare, nė shembullin e zėvendės ambasadorit tė Shqipėrisė nė Vashington, Kreshnik Ēollakut!

Ju qė „pėrfaqėsoni“ Shqipėrinė londineze, nuk keni tė drejtė tė deklaroheni kundėr bashkimit tė trojeve shqiptare, sepse Kosova ėshtė shqiptare dhe i takon Shqipėrisė, si edhe trojet e tjera, akoma nėn okupimin sllav tė mbeturinave tė ish-Jugosllavisė.
Mos e shkelni Kushtetutėn e Shqipėrisė, se do t'ju mallkojė gjaku i ēlirimit kombėtar ndėr shekuj! Kushtetuta e Shqipėrisė duhet t'i ribashkojė e jo copėtojė trojet shqiptare.


Letėr e hapur Gjeneral lejtnant Agim Ēekut, ish komandat i SHP tė TMK-sė, tani Kryeministėr i Kosovės

Pėr transformimin e UĒK-sė nė TMK-ė

- Nė qershor 1999 u vendos qė UĒK-ja tė transformohet nė Ushtri tė Kosovės, ku kjo parashihet nė piken 25 germa B. Nė tė thuhet se… Se Kosovės i lejohet njė Ushtri e tipit si Garda e SHBA-sė. Pėrse nuk zbatove kėtė kėrkesė, por e transformove UĒK-nė nė TMK-ė?
- Nė debatet qė u zhvilluan pėr transformimin e UĒK-sė ėshtė regjistruar se i kėrkove KFOR-it qė tė dėgjojnė vetėm ty, sepse pjesėtarėt tjerė tė atij komisioni, sipas teje nuk ishin profesional. Pėrse e bėre kėtė nė njė kohė ku nė atė komision kishte shumė njerėz profesional e ma shumė se ti?
- UĒK-sė ju la kohė tė transformohet nė Ushtri tė Kosovės deri nė shtator tė vitit 1999 dhe konkretisht deri nė datėn 20.09.1999. Pse ti e firmose aktin e mos pėrgjegjėsisė tėnde disa ditė pėrpara dhe pikėrisht mė 16.09.1999, nė njė kohė kur Hashim Thaēi dhe Azem Syla ishin nė ShBA dhe prej andej ata nė at kohė vinin me mesazhe konkrete?
- Pse nė kėtė akt marrėveshje tė nėnshkruar nga ti dhe Mike Jakson ėshtė cilėsuar se UĒK-ja tė quhet TMK-ė, do me thėnė KPC nė Anglisht, nė njė kohė kur dihet qė pėrkthimi real nga kjo gjuhė ėshtė Trupat Civilė tė Kosovės e jo tė Mbrojtjes. Pse pranove kėtė emėrtim nga ndėrkombėtarėt, nė njė kohė kur kėta kėrkojnė ta vėnė Kosovėn nė gjumė?
- Pse gjatė ndėrtimit tė strukturės tė TMK-sė pa pyetur njeri, ke rėnė dakord me faktorin ndėrkombėtar, e kryesisht me Bernard Kushner e Mike Jakson qė TMK-ja tė jetė me 5000 antarė dhe nga kėta 3000 aktivė e 2000 rezervė?
- Kush tė shtyri pėr tė nėnshkruar kėtė akt? Ēka tė premtuan? Me ēka tė joshėn? Pse pranove grada Gjenerali kur TMK-ja u shndėrrua nė organizatė civile? Po pse se bėre edhe organizatė civile, siē ishte e paraparė me 8 Helikoptera me njėsitė e zjarrfikėsve etj?
Pse edhe pas kėtij akti, nė rritje tė madhėshtisė tėnde ke shkelur mbi gjakun e Dėshmorėve? Pėrse nė postet drejtuese ke emėruar ish-pjesėtar tė KOS-it Jugosllav, dhe pėrse i grumbullon e i mbėshtet akoma sot kėta?
- Pėrse u bėre dakord me KFOR-in qė armėt e UĒK-sė nėpėr depot t’i ruaj KFOR-i e jo TMK-ja qė i ka armė tė veta - tė popullit?
- Megjithėse TMK-ė, gradualisht, ka pas nevojė pėr tu transformuar nė ushtri tė Kosovės, ju pse keni bėrė tė kundėrtėn duke e kthyer nė organizatė civile nė bashkėpunim tė ngushtė me UNMIK-un e KFOR-in. - Pse ia ke nėnshkruar TMK-sė pėrgatitjet me program si organizatė civile, duke bėrė kurse vetėm pėr kompjuterė, pėr gjuhė tė huaja, pėr kėrkim shpėtim, pėr ndihmė humanitare dhe pėrralla tė tjera organizative, si administrative dhe tė drejtat e njeriut.
- Pėrse TMK-ja nuk po pėrgatitet si ushtri ashtu si pėrgatitet edhe KFOR-i dhe ushtritė tjera pėr pėrdorimin e armatimit, taktikat e veprimit nė fushėn e luftimit, pėrgatitjen speciale e tjera?
- Nė gjithė botėn, mbėshtetur nė at ēka ndodhi nė SHBA nė shtator 2001, e gjithė bota dhe ashtu edhe trungu amė po merr masa pėr mbrojtjen nga terrorizmi, ti pse nuk e ke organizuar TMK-nė pėr kėtė problem.
- Pėrse rregulloret bazė tė ndėrtimit tė ushtrisė, i ke huazuar, marrė nga Kroacia ose tė kopjuara nga Serbia, mos vallė nesėr kjo TMK-ė do tė bashkohet me Kroacinė ose Serbinė -ndoshta sepse dje Kryetari i Serbisė, Tadiq, e muar ēmimin nga BE-ja pėr demokratizimin e Serbisė, ndoshta me pas qenė i gjallė Millosheviqi kishin me ja dhanė ēmimin Nobel pėr paqe.
- Nė tė gjitha festat jubilare qė janė bėrė deri tani nga TMK-ja parakalimet dhe nderimet janė bėrė sipas rregullit Serb e Kroat. Pėrse nuk veprohet si edhe nė ushtrinė shqiptare si pėr parakalime ashtu edhe pėr nderime. Pse SHP i TMK-sė gjatė gjithė kohės nderon si ushtria Kroate?
- Pėrse pjesėtarė tė ndryshėm tė SHP tė TMK-sė ish-bashkėpunėtorė tė KOS-it Jugosllav dhe UDB-ės dėrgohen gjoja pėr specializime nė Kroaci dhe Bosnjė, kur ata dihen pėr kė punojnė.
- Pėrse nga SHP i TMK-sė kur ke nevojė pėr specialist tė mirėfilltė, pse nuk i dėrgojshe nė Tiranė pėr tu specializuar si oficer, por i dėrgojshe nė ato vende, Kroaci e Bosnje, pėr detyra tė dyanshme, pėr organizatė civile, por qė ky veprim mbulon veprimtarinė e tyre nė shėrbim tė Beogradit?
- Pėrse rregulloren e uniformės e pėrpunove mė parė nė drejtim disa kroatofilėve?
- Pėrse kjo rregullore dhe uniformė tė mos merret indentike si ajo e ushtrisė Shqiptare?
- Pėrse uniforma ceremoniale e TMK-sė u porosit dhe u pėrgadit si uniforma e ushtrisė Kroate nėn drejtimin e Kadri Kastratit? - Pėrse ti dhe Kadri Kastrati, e injoroni ushtrinė shqiptare, dhe e ngrisni lart nė qiell ushtrinė Kroate?
- A e di ti qė ish-pjesėtarėt KOS-it, FARK-ut dhe UDB-ės gjatė luftės janė paguar nga ministria e Bukoshit, dhe kjo pagesė ka vazhduar edhe pas luftės?
- Pėrse je takuar fshehurazi me Edita Tahirin? Cili ishte qėllimi yt? - Pse u bėjshe takimet me tė huajt pa prezencėn e stafit tė SHP tė TMK-sė, por ti vetėm?
- Pėrse me persona tė veēantė nga Franca i bėjshe takimet kohė pas kohe dhe kryesisht ditėt e shtuna ose tė dielave?
- Ēfarė lidhje keni pasur me ish kryetarin e shoqatės MIQTĖ tė TMK-sė Shpend Shala?
- Pėrse sa herė shkoje ti nė Kroaci, ose u arrestojke ose u shkarkojke ose u suspendojke ndonjė pjesėtarė i TMK-sė?
- Pėrse, nė pamje tė jashtme, folshe dhe kėrkojshe se pėrse janė suspenduar pesė gjeneralėt e TMK-sė nė njė kohė kur u ditke qė ti ishe ai qė kishe preferuar njė gjė tė tillė?
- Ristrukturimi i TMK-sė duhej tė kishte pėrfunduar mė 01.02.2001, pėrse e shtyve deri tani? Cili ishte qėllimi yt?
- Ky ristrukturim duhej bėrė mbi baza shkencore ushtarake dhe me orientim nga Shqipėria dhe SHBA, pse e caktojshe nė fillim tė kėsaj pune Ramadan Qehajen dhe Mustafė Gashin, kur dihet se kush janė kėta dy?
- Gjatė kėtij rikonstrtutimi, ke premtuar se rezerva nuk do tė prekėt, pėrse I ke mashtruar? Cili ishte qėllimi yt?
- Nė tė gjitha takimet e punės qė ke bėrė me udhėheqėsit kryesorė tė TMK-sė, nė ēdo takim, ke pėrdorur dredhi dhe mashtrime tė ndryshme pėr rezervėn e TMK-sė, pėrse e ke bėrė dhe cili ishte qėllimi yt nė kėtė mes.
- Nė kėto takime pune, nė fillim ke premtuar, qė rezerva do tė jet dy kategori rezervė aktive dhe rezervė pa pagesė, mė vonė nė takimet tjera tė punės, ke kėrkuar njė listė rezerve nė mėnyrė qė tė merren me biseduar, me tė pa disiplinuarit, dhe ata qė kanė dėshirė tė largohen vetė nga TMK-ja, lista, e cila arriti shifrėn 365 dhe qė u larguan nga TMK-ja nė dhjetor tė 2001-shit. Mė pas nė vazhdimėsi tė kėtyre takimeve pune, ke premtuar se po ua kėrkuan lista pėr rezervė, u thoni, kėrkojeni tek komandanti i TMK-sė, sikur tė ishit i vetmi udhėheqės nė TMK-ė. Me ēdo takim pune ke premtuar me dredhi pėr tė mos e larguar rezervėn e TMK-sė, por nė prapashpine ke vepruar ndryshe, gjė qė u duk nė listėn e fundit prej 375 vetėve qė nga ana jote u dėrguan nė UNMIK me datėn 20.02.2002. Udhėheqėsve kryesorė tė TMK-sė u ke kėrkuar sė fundi disa lista tė pakta nė numėr tė shkruara me dorė dhe jo me kompjuter, dhe pa i pėrfunduar mirė kėto lista ti duke bashkėpunuar ngushtė me KFOR-in (me gjeneral Valentinin)pėrdore manovrėn e mashtrimit, sikur kėto lista pėr rezervė ti imponoj KFOR-i nė njė kohė, kur dihet dhe nga brenda vet KFOR-it qė ti ua ke prezantuar fillimisht vetė kėtė listė.
- Me gjithė kėto veprime mashtruese, kujt i ke shėrbyer ti?
- I ke premtuar gjeneralit francez Marsel Valentin se deri nė qershor 2002 do ta heqėsh tė gjithė rezervėn e TMK-sė dhe deri nė fund tė shtatorit 2002 do ta shpėrbėsh atė nė njė organizatė civile prej 3000 civilėsh dhe nė shkėmbim tė kėtyre premtimeve, ēfarė tė ka premtuar, mos vallė azil politik nė Francė?
- U pat bėrė pothuaj njė vit qė ishin suspenduar disa drejtues kryesorė, pėrse nuk i pate zavendėsuar?
- A e ke ditur ti qė rruga jote e ndjekur pėr zvarritjen e ristrukturimit tė TMK-sė gati ma shumė se njė vit e ka ēuar drejt nė shpėrbėrje TMK-ėn? Pėrse e bėre ti kėtė? Kush ti jepte dhe nga kush i merrje urdhrat pėr njė veprim tė tillė?
- Pėrse pėr ēdo gjė pėr emėrimet e reja merrshe mendim nga KFOR-i, UNMIK-ut, e sidomos IOM-it, me tė cilat mban lidhje tė ngushta, bile duke u premtuar pėr disa emėrime tė reja tė agjentėve tė KOS-it, tė cilėt i kanė dajtė nė Serbi?
Cilat janė lidhjet tua me kėta dhe ēfarė detyra kryejnė kėta brenda pėr brenda strukturave tė IOM-it nė njė kohė, kur dihet vepra e tyre?
- Dhe sė fundi ia arrite qėllimit qė ta eliminosh TMK-nė. por nuk do t’ia arrini kurrė qė si grup i vetėquajtur i unitetit apo ma mirė tė them (grupi tradhtisė kombėtare) tė zhdukni vullnetin e kėtij populli pėr Bashkim Kombėtar.

VEHBI RAFUNI
Invalid i Luftės sė UĒK-sė

Prishtinė, 06.08.2007


Reagim: Propaganda unmikase e RTK-sė, nė dėm tė ēėshtjes kombėtare!

Kristina RASI
Zvicėr, 10.06.2007

Mė datėn 9. 06.2007, nė lajmet qendrore tė Radio Televizionit tė Kosovės (RTK) u dhanė deklarata tepėr tė pamatura qė i shkojnė nė dėm ēėshtjes shqiptare, njė gazetare “foshnjore” e kėtij televizioni tha: “kohėve te fundit po dėgjohen zėra ekstremistė qė duan ta destabilizojnė vendin, nė veēanti sulmi u fokusua nė dėm tė veteranėve tė luftės sė UĒK-sė.

Njėfarė Rozafa Meta, pėrmes valėve tė RTK-sė veteranėt e luftės, i quajti „ekstremistė“ i quajti ata kėshtu pa tė drejtė, i denoncoi ata qė dhanė gjithēka pėr Shqipėrinė Natyrore, gjegjėsisht pėr Kosovėn.

Jo, zonjė e matufosur!
Nuk janė ekstremistė, vėllezėrit dhe motrat tona ēlirimtare! Ekstremistė, jeni ju, qė i keni harruar idealet e larta tė dėshmorėve tė lirisė, e keni devijuar rrugėn e tyre, ju nuk po luftoni pėr pavarėsinė e plotė tė Kosovės, por po pajtoheni me atdheun tė ricopėtuar sipas paketės sė Ahtsaarit dhe deri nė pafundėsi po pajtoheni me makinacionet politike tė Serbisė dhe Rusisė qė pėrmes duarve tė zgjatura tė Evropės sė “ re”, pėr t’ia prerė “kėmishėn” Kosovės, sipas kutit te tyre.

U indinjova sė tepėrmi kur e dėgjova zėdhėnėsin e i SHPK-sė, Veton Elshanin kur deklaroi: “jemi tė gatshėm tė pėrballemi me ēfardo situate qė t“i shpėrndajmė turmat” . Ai, paturpėsisht i quajti turma demonstruesit shqiptarė!!!

Pastaj deklaroi se i kemi 7300 trupa nėn armė, plus forcat e KFOR-it!!! Ju, mor tė mjerė, kot e keni qė kėrcėnoheni se i keni 7300 trupa nėn armė dhe e keni KFOR-in dhe administratėn kolonialiste tė UNMIK-kut pas vetes!
Ju jeni dehur ashtu si padronėt tuaj, nga orekset pėr pushtetin pa shtet!
Ju e keni shitur shpirtin tek tė huajt, nėn maskėn e mbrojtjes sė Kosovės, ju po ia hapni plagėt asaj!

Ju, harroni se veteranėt e lirisė e kanė forcėn e popullit liridashės me vete, e kanė drejtėsinė nė anėn e tyre, ju po e keqkuptoni dhe po e keqpėrdorni maturinė e tyre, duke bėrė kėtė ju po gaboheni rėndė!...
Dihet, se burrėria shqiptare nė shekuj na mėson se: “burri nuk ngutet, prej trimėrie e jo prej tutet”!
Veteranėt e kanė guximin qė ju se keni, e kanė nderin qė ju se keni, e kanė dhe bekimin e Atdheut tė shqiponjave qė ju se keni!...
Shtrohet pyetja kundėr kujt do tė reagonte SHPK-ja, kundėr vetvetes apo kundėr Serbisė?!
Kėta ardhacakėt e huaj, kolonizatorėt e rinj po mundohen tė qesin „gaca nė barot“ qė t“i nxisin shqiptarėt qė tė luftojnė n“ mes veti, qė pastaj tė na sundojnė me lehtė! Por, ne nuk duhet tė tregohemi aq tė marrė e tė biem nė kurthet e tyre, ne duhet ta ruajmė unitetin vėllazėror ndėr-shqiptar, se po filluan tė ēarat midis nesh, rreziqet janė tepėr tė mėdha dhe tė paparashikueshme!
Atyre, pastaj nuk u dihet fundi!...
Strategu i madh i luftės ēlirimtare, shoku Enver Hoxha ka thėnė: “Shqiptari nė ēdo vend dhe nė ēdo kohė kurrė se ka ulur kurrizin dhe nuk ia ka kthyer krahėt armikut“!
Prandaj, zotėrinj tė “tė nderuar“, kujdes nė deklaratat tuaja!
Populli ynė e ka njė fjalė tė urtė qė thotė: “nga lumi uji ikėn, por rėra mbetet” - kjo urti popullore na mėson se: tė huajt do tė ikin sot o nesėr, ndėrsa populli nė trojet tona etnike do tė mbetet kurdoherė i pathyeshėm!
Ju kujtoj kėtu se sipas qėndrimeve tuaja tė sėmura, fjala ekstremiste, ėshtė e pėrafėrt me fjalėn terroriste.
Mbase ju doni t“i thoni opinionit tė brendshėm dhe tė jashtėm; ja ne e luftojmė ekstremizmin, gjegjėsisht terrorizmin!!!

Me kėtė rast detyrohem t“ju sqaroj se fjala ekstremizėm d.m.th: Tėrėsia e pikėpamjeve dhe e synimeve mė tė skajshme, prirje pėr tė bėrė kėrkesa e pėr tė bėrė veprime qė e kalojnė ēdo masė; skajshmėri. Shfaqjeje ekstremizmi. Kundėrshtar i ekstremizmit. Ra nė ekstremizėm. Fjalori i Gjuhės sė Sotme Shqipe, Prishtinė, 1981 f. 422.
Tani duke i bėrė analizėn e kuptimit tė kėsaj fjale shtroj pyetjen: Kush e bėri tėrėsinė e pikėpamjeve tė skajshme , ndaj popullit shqiptar tė Kosovės? Veteranėt e luftės apo qeveritarėt dhe UNMIK-u nė Kosovė, ata qė ju paguajnė juve?!
Kush e bėri tėrėsinė e pikėpamjeve dhe tė synimeve por edhe tė veprimeve tė skajshme; demonstruesit paqėsorė tė Lėvizjes Vetėvendosje apo policia unmikase nė bashkėpunim me organet drejtuese tė SHPK-sė, qė i vrau ata me duart gjakatare tė kriminelėve rumun?!
Kush e bėri tėrėsinė e pikėpamjeve dhe synimeve dhe veprimeve tė skajshme; SHPK-ja, qė i rrahu disa herė pamėshirė demonstruesit paqėsorė tė Lėvizjes Vetėvendosje qė e kėrkuan tė drejtėn legjitime tė popullit tė Kosovės pėr vetėvendosje?!
Sa keq qė po na pėrsėritet historia e hidhur, nė tė kaluarėn e regjimeve titiste, policia e Kosovės pėrkrah policisė sė ish-federatės jugosllave vėrsulej egėrsisht mbi demonstruesit paqėsorė tė Kosovės, kur ata demonstronin pėr tė fituar tė drejtat tona kombėtare, si:
Flamurin, Vetėvendosjen, Republikėn etj, kurse tani kjo polici “shqiptare” me uniformė unmikase, po kėrcėnohet, po vėrsulet dhe po i torturon njėsoj liridashėsit e Kosovės.
Vallė deri kur kėshtu?!...


R E A G I M: GĖNJESHTRAT E MINISTRIT TĖ PUNĖVE TĖ JASHTME TĖ MAQEDONISĖ NUK DUHET T“I BESOJ ASKUSH!

Kristina RASI

Reagim ndaj deklaratės sė ministrit tė punėve tė jashtme tė Maqedonisė, Antonio Milososki, dhėnė gazetės zvicerane, "Neue Zürcher Zeitung", mė datėn 19 qeshor 2007.

Nė njė intervistė dhėne njė gazete zvicerane „Neue Zürcher Zeitung“tė datės 19. qershor 2007, ministri i punėve jashtme te Maqedonisė, z.Antione Milososki tha: „Ne kemi zgjedhur kėrkesat e shqiptarėve“!!!

Duke u paraqitur si njė njeri „i ditur“ kinse ai e zotroka gjuhėn gjermane mirė, por edhe tepėr naiv u tregua kur me njė mendjemadhėsi tė lartė me njė birrė ne dorė, si tė ishte „ ndonjė mbret“, pėrrallash nuk e kuptonte i shkreti se ai ėshtė veē „gjenerali i ushtrisė sė vdekur“.

Z, Milososki, ashtu i fryrė nga mendja e dehur ,ju thoshte gazetarėve zviceranė:„ Gjuani me pyetjet“!!!

I pyetur pėr kufijtė e „Maqedonisė“ e cila rrethohet nga „katėr ujqit“, nė veri me Serbinė, Kishėn e sė cilės as e ashtuquajtura “motra e Serbisė“ nuk e njeh, edhe pse ata tė njėjtin religjion e kanė dhe po tė njėjtat kisha janė, tė cilat kanė lejuar qė gjatė luftėrave tona ēlirimtare tė masakrohen qindra shqiptarė brenda mureve tė tyre.

Edhe kisha maqedonase ėshtė e njėjtė me kishėn serbe.

Nė lindje, „Maqedonia“ kufizohet me Nėnėn e saj , Bullgarinė, ngase dihet historikisht qė maqedonasit janė tė ardhur, ata e flasin madje edhe gjuhėn bullgare, sepse gjuhė maqedonase nuk ka.

Bile ēka ėshtė edhe me keq, ata flasin veē dialektin e bullgareve, ēka na lėne te kuptojmė kėta janė edhe me tė kėqij se bullgarėt.

Nė jug, “Maqedonia” kufizohet me Greqinė , me tė cilėn ata kanė konflikte pėr shkak tė emrit tė “”Maqedonisė”, prandaj ky “shtet” qe bile as emri i tij nuk ekzistonte u krijua si shtet artificial nga klika gjakatare e Titos, pas luftės sė dytė botėrore, me qėllim t“i copėtojnė trojet shqiptare, nė tri republika jugosllave,(Serbi, Mali i Zi, Maqedoni) pėr t“i sunduar mė lehtė.

Nė perėndim „Maqedonia“ kufizohet me Shqipėrinė, nga i cili vend ,Maqedonia e ka grabitur mbi 50% te territorit tė saj, natyror dhe kur mbi 40% e popullsisė janė shqiptare, dhe jo siē thonė maqedonasit, kinse janė vetėm „25%“.

Milosovski shton: “ne nuk e pėrkrahim „pavarėsinė e Kosovės, por ne e pėrkrahim vetėm qėndrimin e bashkėsisė ndėrkombėtare. Pastaj, vijon:
Shqiptaret e Kosovės duhet tė dinė mirė se ata janė njė vend i vogėl nė Ballkan”!!!

Kjo ide e tij shoviniste jep tė kuptohet se:
Kosova „duhet „ te frikėsohet dhe t“ju nėnshtrohet nga vendeve e mėdha!

Harrojeni kėtė mor zotėri! Kosova si dhe viset tjera shqiptare, gjatė shekujve se njohu as frikėn as nėnshtrimin! Ai, pastaj shton:, se Kosovės i duhet bashkėsia ndėrkombėtare, se shtetet e vogla janė si fėmijėt e vegjėl. Kėshtu qė kjo dmth, sipas tij Kosova nuk ėshtė e pjekur pėr t“i marrė pėrgjegjėsitė e saj dhe paska mundėsi kush tė dojė tė luan me fatet e saj!

Gaboheni rėndė edhe kėtu-! Tani kohėt janė nė favorin tonė historik , ne do ta bėjmė Shqipėrinė, ashtu si e ka falė natyra, deshėt apo nuk deshėt ju mor shovinistė tė mallkuar!

I pyetur pėr pjesėn perėndimore tė „Serbisė“ e cila dita ditės po behet realitet dhe ka gjasa te bashkohet Kosovės.

E njėjta gjė edhe me shqiptaret e Maqedonisė

Milosovski shton: “Mesiguri se nuk do ndodhė njė gjė e tillė, ne i kemi zgjedhur problemet e shqiptarėve me Marrėveshjen e Ohrit, dhe qe ata i kanė tė gjitha tė drejtat, dhe qe nga ky model duhet tė marrin shembuj edhe shtetet e tjera multietinke”.

Ēfarė shembujsh mund tė merren nga „Maqedonia“ kur ky „shtet“ ende po i mbanė burgjeve ish-luftėtaret e UĒK-se, dhe nuk ju japė statusin si luftėtarė tė luftės ēlirimtare. Por, u ka dhėnė njė status kinse human!!!

Revolton fakti i hidhur se: udhėheqja e Prishtinės dhe ajo e Tiranės ende pa u zgjidhė problemi i pushtimit tė 250 ha tokė nė kufi me Kosovėn vrapojnė dhe takohen me udhėheqėsit maqedonas dhe u bėjnė atyre lėvdata, ju pėrulen kinse Maqedonia, po e njeh e "para"pavarėsinė e Kosovės.

Kėto, nuk janė hiq mė pak se hedhje hi syve popullit i cili i ka humbur pronat e veta, kjo ėshtė hiq mė pak se njė mjerim politik....

Kėta puthadorė tė tė huajve, nga frika se fshatarėsia heroike e tyre anėve po ngrihet nė kryengritje, po i pėrdorin tė gjitha mjetet e mundshme tė mashtrimit t“i qetėsojnė si me opium , me propagandėn mashtruese ata , kinse ata nuk do t“i humbin pronat e tyre, qė janė plot pasuri pallogaritshme tė maleve dhe tė fushave tona tė begatshme...

Por, kėtyre shpirtzinjve sė shpejti do t“u dalin tė palarat e tyre nė shesh; ato tė palarat e kompromiseve - siē po quhen tani nė gjuhėn e modernizmit "demokratik" apo shul shqip, do t“u del nė shesh,tradhtia!

Zvicėr, mė 22 qershor 2007


PĖRPJEKJET E QEVERISĖ MAQEDONASE PĖR TA BINDUR OPINIONIN BOTĖROR SE SHQIPTARĖT I KANĖ TĖ DREJTAT E TYRE QĖ U TAKOJNĖ DO TĖ DĖSHTOJNĖ ME TURP!

Fadil SHYTI

REAGIM
Ndaj deklaratės sė ministrit tė punėve tė jashtme tė Maqedonisė, Antonio Milososki, dhėnė gazetės zvicerane, "Neue Zürcher Zeitung", mė datėn 19 qeshor 2007.


Si kurdoherė mė parė e deri sot shovinistėt okupatorė kurrė s’e ndalėn terrorin dhe pastaj gėnjeshtrat mbi shqiptarėt.

Dhuna policore dhe ushtarake qė u ushtrua dhe po ushtrohet ndaj tyre, kurdoherė tentohej tė mbulohej dhe ende po tentohet tė bėhet kjo: me “shoshėn e zezė”, me propagandėn e tyre tė zezė sllave, e cila sė bardhės i thotė e zezė dhe sė zezės e bardhė. Dhe, shihni sa cinizėm i hidhur, jo rrallėherė bota “demokratike” euro-atlantike, kėto gėnjeshtra tė gatuara nga Shkupi, Beogradi dhe Podgorica i ka besuar si Biblės dhe Kur“anit.

Si para luftės ashtu dhe pas saj, ekspeditat policore-ushtarake nuk kanė tė ndalė duke i rrethuar katundet dhe lagjet e qyteteve shqiptare, rasti i vrasjes sė shumė djelmoshave shqiptarė nė Shkup dhe rasti i Tanushės, kėtyre ditėve tė fundit, e cila i bėri ballė rrethimit tė egėr sllav, flet mė sė miri pėr fytyrėn e poshtėr tė tradhtisė e tė paqes sė rrejshme tė trumbetuar nga qeveritarėt maqedonas. Pasi maqedonasit e panė se me shqiptarėt nuk ua qet hesapi tė maten as me vullnetarėt dhe armėt nga Beogradi, Sofja e Ukraina, me mėsimet e miqve tė tyre, pra me mėsimet e “aleatėve” tanė ata ndėrruan format e veprimit: vendin e dhunės sė hapur tani e ka zėnė dhuna e heshtur dhe mashtrimet zhurmuese, tė magjive politike. Ata, u detyruan tė ulen nė bisedime, prej tė cilave, siē thotė populli ynė: “u mbars mali e polli njė mi”.

Nga politikanėt shqipfolės - puthadorėt e tyre, kinse kjo Marrėveshje u bė nė favor tė shqiptarėve! Por, e vėrteta ėshtė krejt ndryshe! Mė kėtė Marrėveshje shqiptarėt nuk fituan asgjė mė shumė se robėrinė dhe mashtrimin. Proceset politike atje nuk ecėn as po ecin pėr sė mbari. Mė sė miri kėtė e pasqyron forca mė atdhetare dhe mė e pėrcaktuar me vendosmėri qė realisht dhe kombėtarisht t“i mbrojė tė drejtat gjithė-shqiptare e famshmja - F.B.K.SH. Marrėveshjen e Ohrit, Fronti pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar (F.B.K.SH) e ka quajtur me tė drejtė si MOSMARRĖVESHJE, e destinuar tė dėshtojė.

Kujtojmė kėtu faktin se bile shumė gjėra brenda sė ashtuquajturės Marrėveshje e Ohrit kurrė nuk janė zbatuar, por ato kanė mbetur vetėm si mashtrime nė letėr. Pikėrisht nė “Marrėveshje” parashihej qė kryeministri, shefi i parlamentit dhe presidenti tė ishin shqiptarė, megjithatė, kjo kurrė nuk u zbatua. Pastaj, atje, kurrė nuk u zbatua ligji i amnistisė pėr luftėtarėt e lirisė; sot burgjet e IRMJ, si nė kohėrat e krajlėve tė vjetėr janė mbushur plot me ish-ushtarė shqiptarė. Ndjekjet po vazhdojnė mė tej:

Tepėr hidhur pėr mua qe fakti, kur kėto ditė derisa po bisedoja me njė mik, mė tregoi se babai i tij i shtyrė nė moshė pleqėrie qenka sėmurė, prandaj miku im e shprehu shqetėsimin se mė keq se (sėmurja), ore vėlla, ėshtė puna se nuk po kemi mundėsi as ta vizitojmė. Kjo ndodhė pėr shkak se jemi tė ndjekur nga regjimi kriminal i Gruevskit, dhe tė detyruar pėrkohėsisht jetojmė jashtė vendlindjes.

Persekutime tė tilla qė i shkelin tė drejtat njerėzore dhe kombėtare janė bėrė tė pėrditshme. Derisa, politikanėt e demokracisė pro-perėndimore ēirren deri nė qiell, pėr integrimet e Maqedonisė nė Evropė, kufijtė shqiptaro-shqiptarė janė bėrė mur Berlini pėr shqiptarėt qė jetojnė nė trojet e veta prej shekujsh. Por, pėr kėtė mashtrim tė klikės qeveritare maqedonase, pėrgjegjėsi morale dhe penale nuk kanė vetėm pushtetarėt maqedonas por dhe servilėt shqipfolės tė “politikės largpamėse” shqiptare qė nga Shkupi, Tirana dhe Prishtina.

Derisa, udhėheqėsit e qendrave tona kanė rėnė nė ujdi dhe puthen herė nė Ohėr, e Pogradec e gjetiu me homologėt e tyre “demo(n )kratė”, dhe i pėrkrahin dhe nuk i luftojnė qėndrimet kundėr-historike dhe kundėr-shqiptare, natyrisht se edhe bota “demokratike” do tė kujtojė se gjithēka atje po shkon nė rregull, do tė kujtojė se Maqedonia ka bėrė pėrparime tė mėdha sa i pėrket zgjidhjes sė ēėshtjes sė shqiptarėve qė jetojnė nė trojet e tyre nė Maqedoni.

Kur humbėsi ardhacak sllavo-maqedonas nxjerr ligje pėr fituesit autoktonė shqiptarė pėr luftėtarėt e UĒK-sė, kjo vjen si rezultat i tradhtisė sė udhėheqjes s sė UĒK-sė. Pra, edhe kjo luftė u tradhtua! Por, kam bindjen e patundur duke u bazuar nė forcėn morale dhe liridashėse tė popullit tim se sot o nesėr do tė vritet tradhtia! Por, atėherė mor zotėrinj, do tė jetė shumė vonė pėr ju, dhe nuk do tė jetė aspak e kėndshme! Pėr tė konstatuar sa mė qartė kėtė ide, po e pėrfundoj kėtė shkrim revolte me njė ide madhore tė dėshmorit, Bahri Fazliu, i cili pėr renegatėt e luftės ēlirimtare thoshte:
“TURP, DO TĖ KORRNI ASHTU, SIĒ E KORRNIT ADHURIMIN DJE!

Suedi, 22 qershor 2007


Letėr e hapur Ministrit tė Punėve tė Jashtme tė Danimarkės, Per Stig Mųller

Zoti ministėr,
ka disa herė qė ju shkruaj pėr gjendjen nė Kosovė, dhe ju kam drejtuar disa pyetje nė lidhje me mungesėn e tė drejtave tė popullatės shqiptare. Unė pėrsėri i lejoj vetes t“ju drejtohem juve, nė veēanti, pas zhvillimeve tė fundit nė Kosovė.

Mė 10 shkurt nė Kosovė u zhvilluan demonstrata tė mėdha me mijėra pjesėmarrės. Pas demonstratės qėndroi Lėvizja pėr Vetėvendosje tė Kosovės. Parullat ishin ”Jo dialog tė detyrueshėm - Po vetėvendosjes!”. Demonstratat u zhvilluan si reaksion kundėr atij plani qė u propozua nga ish kryetari i Finlandės, Marti Ahtisari. Ky plan nuk i jep Kosovės vetėvendosjen e dėshiruar dhe do tė thotė qė populli i Kosovės do tė thirret me termin sllav kosovar, gjė qė ėshtė njė thyerje e identitetit tonė shqiptar.

Kjo demonstratė paqėsore pėrkohėsisht u sulmua nga forcat e KFOR-it, nė veēanti ato tė Rumanisė. Ata gjuajtėn nė demonstratė, vranė 2 demonstrues dhe plagosėn 83. Shumė tė tjerė u burgosėn, mes tyre edhe shumė udhėheqės tė demonstratave. Nė mesin e tyre ėshtė burgosur edhe udhėheqėsi i Lėvizjes Vetėvendosje, ALBIN Kurti, i cili me herėt ka qenė i burgosur politik nga regjimi i Millosheviqit. Ende pa e nxjerrė Albinin para gjyqit, u mbajte i burgosur me 30 ditė, tė cilat pėrsėri u vazhduan edhe me 60 ditė. Tani atė e kanė liruar me kusht qė tė mos e pėrzihet nė politikė.

Albin Kurti nuk i pranoi kėto kushte. Me tė liruar nga burgu ai thirri njė konferencė pėr gazetarėt, nė tė cilėn i dėnoi sulmet ndaj demonstruesve dhe kėrkoi qė tė krijohet njė grup pėr tė hulumtuar ngjarjet me qellim pėr ta pėrcaktuar pėrgjegjėsinė ndaj gjakderdhjes nė atė demonstratė paqėsore. Ai, po ashtu e refuzoi trysninė e KFOR-it pėr tė kufizuar mundėsitė e tij qė tė luftojė me mjete demokratike pėr ta liruar Kosovėn.

Pas kėsaj konference Albini pėrsėri u burgos nė izolim me 30 dite. Pėrsėri nuk e nxorėn atė para gjyqit. Sipas rregullave tė UNMIK-ut, personi i ndaluar nga policia duhet qė brenda 72 orėve tė dalė para gjyqit ose tė lirohet si i lirė. Duket qartė qė kėto rregulla janė thyer disa herė nė rastin e Albin Kurtit.

Pakti i OKB-sė, mes tjerash, nė kapitullin XI artikulli 73 potencon obligimet e veēanta tė organizatės qė tė mbrojė rajone, ku popullata ende nuk ka arritur tė drejtėn pėr vetėvendosje. Artikulli flet drejtpėrdrejtė pėr tė mbrojtur mirėqenien e banorėve, dhe t’u sigurojė atyre njė mbrojtje dhe shqyrtim kundrejt keqpėrdorimit. Gjithashtu, ju drejtohem juve nė Rezolutėn e OKB 32-122 nga 1977, e cila mes tjerash flet pėr mbrojtjen e organizatave qė luftojnė kundėr diskriminimit.

Danimarka ka njė pėrgjegjėsi tė veēante pėr zhvillimet nė Kosovė, pėr arsye tė angazhimeve tė mėdha tė saj atje, kėtu mendoj zbritjen e ushtarėve danezė nė Kosovė. Pėr ketė arsye dua t“ju lus juve qė ta rishikoni ēėshtjen dhe tė vendosni njė trysni nė instancat relevante qė tė siguroni, nė mėnyrė qė Albin Kurti tė lirohet. Njėkohėsisht duhet tė angazhoheni qė tė krijohet njė instancė, e cila do tė merret me zbardhjen e gjakderdhjes nė Kosovė me rastin e 19 shkurtit, ku pėrgjegjėsit tė dalin para gjyqit, ose eventualisht nė Gjyqin Ndėrkombėtar nė Hagė.

Pėrzemėrsisht,
Xhemil Zeqiri
Ųrholmsgade 9 st th
2200 KBH

Danimarkė, 06.06.2007


Ata qė nuk kanė guximin qytetar tė shprehin tė vėrtetėn dhe ta kundėrshtojnė tė keqen, janė ndihmės tė pushtimit dhe tė robėrisė sė kombit shqiptar

Shkruajnė:
Fadil Shyti - Mona Agrigoroaiei

Nė Radiotelevizionin "Zėri i Kosovės" tė Danimarkės mė 3 qershor u zhvillua njė intervistė me anėtarin e Kryesisė sė Partisė Demokratike tė Kosovės (PDK) dhe deputetin tė Parlamentit tė Kosovės, z. Nait Hasani.
Duke vėrejtur njė kundėrshtim idesh midis aktivitetit tė tij tė kahershėm nė shėrbim tė ēėshtjes kombėtare (brenda UĒK-sė dhe tė rezistencės nė burgjet e Serbisė) dhe atij tė tanishėm si politikan brenda "institucioneve vendore"(!), unė, Mona, ia kam parashtruar kėto pyetje: "Ju e dini se Pakoja Ahtisaari ėshtė mė e dėmshme sa tė gjitha planifikimet strategjike tė ēubrilloviēėve, andriēėve dhe millosheviēėve tė mbledhura sė bashku. Gjithsesi dihet se "Parlamenti i Kosovės" ka pranuar kėtė Pako nė njė tradhti e ngjashme me atė tė pranisė sė heqjes sė autonomisė sė Kosovės mė 1989. Me gjithė respektin qė e kam pėr ju si ish- veprimtar i UĒK-sė, dua tė ju pyes: pse pranoni akoma tė jeni nė kėtė ēerdhe qė e quan veten parlament dhe qė fare nuk pėrfaqėson interesat e Kosovės dhe i popullit tė Kosovės?". Nait Hasani ka evituar pėrgjigjen nė pyetje dhe ka bėrė njė koment duke thėnė se: "Kuvendi i Kosovės ka debatuar pėr Pakon e Ahtisarit, nuk ėshtė pajtuar me shumė pėrcaktime tė tij (Kosova "multietnike", me formėn e organizimit), mirėpo e ka miratuar me kėrkesė nga ndėrkombėtarėt" dhe me Pakon Ahtisari, Kosova do tė ketė kompetenca tė veta, pėrgjegjėsitė tė veta, qė nuk i ka tani".
Duke mos gėlltitur kėtė "argumentim", reagova: "Ju thoni se Kosova do tė ketė pėrgjegjėsitė (kompetencat) e veta. Mirėpo, me pakon Ahtisari, parashtrohen kornizat e vazhdimit tė protektoratit tė OKB-sė me njė protektorat tė BE-sė, kėshtu Kosova do tė jetė me kokėn nėn Beograd, kėmbėt nė Bruksel dhe duart tė lidhura tė mos mund lėvizė fare drejt lirisė".
Z. N. Hasani, ėshtė pėrgjigjur se: "Kosova nuk e ka kokėn nė Beograd, Kosova e ka kokėn e trupin nė Kosovė dhe se me Paketėn Ahtisari po bėhet ndėrrimi i rezolutės 1244, ajo do tė thyhet dhe Kosova do tė bėhet shtet i pavarur". Kundėrshtimi im ka qenė i domosdoshėm: " Paketa Ahtisari nuk thyen rezolutėn 1244, por vetėm parimi i vetėvendosjes. Kosova e ka kokėn nė Beograd sepse politikanėt shqipfolės po dėgjojnė urdhrat e Beogradit qė dėshiron tė ndalė procesin e ēlirimit dhe tė ribashkimit kombėtar" pastaj, kjo ka ngjallė debat nėse a ka mė apo jo titizėm nė politikėn e Kosovės.
Z. Nait Hasani, mbronte idenė se : "titizmi ėshtė pjesė e sė kaluarės. Kosova ėshtė jashtė Serbisė, do tė inkuadrohet nė mekanizmat ndėrkombėtare. Kosova nuk mund tė kthehet nėn Serbi. Kosova e ka tejkaluar tė gjitha pėrmasat e pushtimit serb, Kosova ėshtė nė prag tė krijimit tė shtetit tė vet dhe do tė bėhet shtet." Mė ka mbetur tė them e shkruaj tani se nė Kosovė jo vetėm se politika shqipfolėse bėhet sipas rregullimeve tė dikurshme titiste, me "brastvo i jedinstvo" "multietnik", por edhe se niveli i qyqarllėkut dhe i nėnshtrimit ėshtė mė i madh sa nė atė kohė tė errėt tė titizmit. Ndėrkombėtarėt u kanė shkelur keq "bishtat" kėtyre politikanėve, dhe ata nuk janė nė gjendje tė marrin vendime nėse ēka u paraqitet ėshtė mirė apo jo (siē ėshtė edhe rasti i Paketės sė Ahtisarit, sipas fjalėve tė veta,( Nait Hasanit). "Ata e dinė ēka ėshtė e keqe, mirėpo nuk i thonė JO asaj, por e vazhdojnė me vetėdije pėr interesat e tyre vetjake apo sepse nuk janė nė gjendje tė thyejnė lakun rreth grykės, shenja e tė gjithė tė "vdekurve tė gjallė", tė zbrazur nga parimet e idealet kombėtare. Ata qė nuk e kanė kurajėn qytetare tė shprehin tė vėrtetėn e ta kundėrshtojnė tė keqen, bėhen vėllezėr tė djallit e tė mashtrimit, mjerimit dhe po i ndihmojnė kėshtu armiqtė e kombit shqiptar. Me apo pa vetėdijen e tyre, politikanėt e sotėm shqipfolės kudo nė trevat shqiptare duhet ta dinė mirė tė dinė njėherė e mirė se po bien keq nė grackat e pacifizmit-aleatit mė besnik tė armikut tonė shekullor. Kosovės nuk i duhen atribute tė shtetėsisė. Nuk i duhet tė transformohet nė "Frankenshtain" "multietnik, ku do t'i ringjallet "bukuria" e periudhės titiste (e butė pėr ta krahasuar me Kosovėn ahtisariane) dhe nė veēanti tė asaj millosheviēiane, ku serbėt dominonin nė tė gjitha sferat e shoqėrisė dhe shqiptarėt mbeteshin hundė thyer, nėn represionin serb. Vetėm pacifistėt, pakurrizorėt dhe kundėr-kombėtarėt, jetonin ditė tė mira nė atė kohė. Dhe ata kanė mashtruar atėherė popullin shqiptar me kornizėn e "institucioneve nė mėrgim", nė tė njėjtėn mėnyrė siē po vepron tani edhe "Grupi i Unitetit" qė unitetin e ka gjetur vetėm nė "amin"-et gjunėjzuese para tė huajve (kolaboracionizėm). Ky "grup" ėshtė njė horst, njė bllok guri i padepėrtueshėm pėr ujėrat i kthjellta tė sė vėrtetės, me njė imazh autist politik pėr veten, qė nuk e shikon fare realitetin e krijuar dhe mendon se: "Kosova ėshtė e ēliruar nga Serbia". Kėta zotėrinj na thonė neve tė diasporės qė "jemi larg" (dhe tė pa inkuadruar nė institucionet e Kosovės – pra tė papėrkulura) dhe kinse ne "nuk e dimė realitetin", duke u bazuar nga kjo akuzė e pabazė, bashkėbiseduesit tonė dhe tė tjerėve qė mendojnė si ai, ua shtrojmė pyetjen: "nėse Kosova ėshtė e ēliruar mė tė vėrtetė nga Serbia, pse nė Kosovė po hyjnė si buajt nė shtėpi, trupat paraushtarake dhe xhandarmėria serbe dhe keqtrajtojnė fshatarėt nė juglindjen e Kosovės (p.sh. Stublina e cila gjendet afėr enklavės se Ranillugut. Pse udhėheqėsit e Serbisė kur t“ju teket hyjnė e dalin nė Kosovė sikur nė "tokė tė babės", pra, pa marrė lejen e "pushtetarėve" kosovarė?! Pse ende deri sot nuk u bashkua Mitrovica? A janė tė lirė shqiptarėt sot tė kalojnė andej pa i bartur rreziqet mbi vete nga huliganėt, paramilitarė serbo-ēetnik.
Dhe, kur Lėvizja Vetėvendosje! i kundėrshton kėto shkelje tė territorit tonė, ajo ndiqet dhe persekutohet nga policia unmikase nė bashkėpunim me policinė e ashtuquajtur e Kosovės e cila ėshtė vėnė kokė e kėmbė nė shėrbim tė interesave tė kolonizatorėve tė rinj unmikas dhe puthadorėve tė tyre.
Ushtria Ēlirimtare tė Kosovės u ē“militarizua me prapavijėn e njė komploti strategjiko- politiko-ushtarak qė pastaj nė Kosovė tė krijohet njė boshllėk mbrojtjeje, qė trupat paraushtarake, njėsitė e ushtrisė dhe agjentėt e shėrbimit sekret serb dhe ndihmėsve tė tyre nga shtetet aleate tė Serbisė tė veprojnė tė lirė dhe pa parandaluar nė Kosovė, kryesisht nė enklava.

Zotėrinj! Pas luftės nuk e mbrojtėt dhe nuk jeni nė gjendje tė mbroni Kosovėn nga lubia serbe qė po kėrcėnon rreth kufirit dhe brenda tij, se ditėt e terrorit mbi shqiptarėt ka rreziqe serioze se do tė kthehen, prandaj, ju qė jetoni nė vetėkėnaqėsinė dhe paditurisė (injorancės) tė "pushtetit fantastik", po gaboheni rėndė" Ju, nuk i po i dilni zot Kosovės tani kur i duhet mė sė shumti, edhe pse e kishit marrė para vetes kėtė detyrė. Sepse, "zot-in" e keni gjetur gjetiu tjetėr, duke qenė tė zgjedhurit e ANMIK-ut – Serbisė dhe aspak tė popullit. Kosova nuk do tė ēlirohet nga Serbia pėrderisa nuk do tė RIBASHKOHET me Shqipėrinė. Largimi nga shteti amė; me gjuhė e me flamur dhe duke e quajtur bile, pa pikė turpi nga disa "politikanė" e gazetarucė/e, edhe si "vend fqinj", mė kėto qėndrime reaksionare (nėse kėto do bėhen realitete) do t“ia sjellin Kosovės vetėm kolerėn e shtetit serb mbi Kosovėn, sepse ajo pakicė serbe , kolonė tė privilegjuar , qe pėr mė tepėr se njė shekull, (pėr tė cilėn edhe Nait Hasani tha se ėshtė bėrė privilegj i madh edhe nė Pakon e Ahtisarit), do tė udhėhiqet nga "kėshillat e urta" tė pushtetit "demokratik" tė Beogradit. Ju, mor zotėrinj, nuk keni asnjė strategji reale pėr t“ēuar pėrpara fitoret e popullit shqiptar. Ju, me veprimtarinė tuaj tė pasluftės vėrtetė nuk e meritoni pėr ta pėrfaqėsuar mė tė vėrtetė popullin shqiptar!
Ju, po jetoni dhe po ushqeheni me iluzionet, se pakoja Ahtisari ėshtė "mundėsi e zgjidhjes", "hap pas hapi" deri nė bėrjen e shtetit tė Kosovės!!!
Kėta hapa nuk janė tė marshimit, por janė hapa tė dėshtimit!... Pėrzierja dhe ngatėrrimi i nocioneve, tuaja "tė politikės sė hollė" sipas parim-durimit: "ngrehe perin e mos e kėput" nuk i shėrben hapėrimit historik(realitetit qė duhej tė ishte) por po i shėrben vendnumėrimit kundėr-historik me fiksionin e mjerė politik sepse vendnumėrimi sjell vetėm tragjedi kombėtare. Kėtė fenomen tragjik qė na ka pėrcjellė nė historinė tonė tė vjetėr e tė re shumė mirė e ka shpjeguar nė veprat e tij politikologu dhe strategu i shtetit shqiptar, i madhi Enver Hoxha; faktin dhe tė vėrtetėn e hidhur se si dhe pse dje dhe sot, politikanėt shqiptarė kanė rėnė dhe po bien nė grackat e armiqve tanė shekullorė; Ay midis tjerash konstaton kjo ka dukuri negative ka truallin e saj si pasojė e tri shkaqeve:
a. frika nga armiku, (nga lubia e shtetit tė madh apo tė shteteve tė mėdha) ose mashtrimi se ky apo ai shtet i madh do ta zgjidhė ēėshtjen tonė ende tė pazgjidhur kombėtare.
b. mungesa e besimit nė vetvete dhe pėrulja tej mase tek aleatėt dinakė.
c. lakmia pėr pasuri etj., pra, kur ata/ato, kur qėllimisht interesat personale i kanė vėnė mbi interesat kombėtare.
Nga kjo me bindje tė plotė konstatojmė: ata, duke e bėrė kėtė, gabuan rėndė dje dhe sot sepse fuqia e madhe e zgjidhjes sė ēėshtjes sonė kombėtare nuk qėndron tek forcat e "aleatėve" tė huaj, por tek forca e vullkanit popull, i cili kurdoherė diti e do tė dijė tė luftojė pėr lirinė e vet kur i rrezikohet ajo. Rasti mė bindės qe fillimi i luftės sė famėmadhes UĒK, kundėr Serbisė e cila qe shumėfish mė e fuqishme ekonomikisht, ushtarakisht etj. Pa fillimin e kėsaj lufte tė drejtė aleatėt e vėrtetė tė popullit tonė nuk do ta kishin as mundėsinė morale tė intervenonin pėr ta ndihmuar luftėn tonė tė drejtė.
Pra, tek kjo forcė e lartė morale kombėtare qėndron bazamenti kryesor i pathyeshėm historikisht pėrballė rreziqeve qė ia sjellin rrebeshet historike.
Zoti Hasani, e di fort mirė ku e ka vendin, e din mirė se partitė politike sot nė Kuvendin e Kosovės pėrfaqėsojnė vetėm interesat e ngushta partiake dhe personale dhe pajtohemi me tė kur pohon se: "ēėshtja shqiptare ėshtė mė e madhe se sa partitė politike". Por ai duhet tė dijė se lėvizja kombėtare jo vetėm se nuk e ka pushuar aktivitetin e saj, por ajo pėrforcohet dita ditės, duke kėrkuar nga tė gjithė shqiptarėt bashkim nė mendime dhe qėndrime jo rreth politikės e cila kėrkon jo vetėm "bishtin e sopatės" kolaboracioniste, por rreth vazhdimit pa kompromis dhe thyerje tradhtare tė amanetit tė idealeve kombėtare. Duke e dėgjuar emisionin dhe duke e kuptuar se debati po merrte ngjyra tė fuqishme partiake, e konsiderova tė domosdoshme tė hy dhe unė ( F.SH) nė lidhje telefonike; z.Hasani i shtrova pyetjen pse z.Hashim Thaēi , pra dy ditėsh deklaroi se: "nėse trupat ruse hyjnė nė Kosovė, kjo nuk ka asgjė tė keqe, ato janė trupa paqėsore dhe ne i pranojmė"!!! Gjithashtu, shpreha kundėrshtimin dyshimin e bazuar nė fakte se Pakleta e Ahtisarit ėshtė njė siē e konsideroj, ėshtė: "njė Paketė Raketė luftėnxitėse e cila nuk do t“ia siguroj paqen Kosovės dhe viseve tė tjera shqiptare, por pėrpjekja pėr realizimin e saj, do tė sjellė vetėm destabilizim nė rajonin tonė, sepse tani kjo i shėrben vetėm pakicės serbe dhe Kosovėn e kemi tė ndarė nė enklava etj. Pastaj, konstatova se: re tė zeza po sillen mbi qiellin e Kosovės, kur trupat ruse po paralajmėrojnė tė hyjnė nė Kosovė. Njėkohėsisht, konstatova se edhe nėse hiqet Rezoluta famėkeqe 1244, ka rrezik serioz qė nė OKB, tė sanksionohet ndonjė tjetėr tjetėr e mbarsur me "kompromise" e cila nuk do ta pėrcaktojė qartė pavarėsinė e Kosovės, apo indirekt do tė na lė nėn juridiksionin serbė, kuptohet nėn maskat e diplomacisė "demokratike" kinse tė integrimit tė Kosovės nė Evropė etj...
Pastaj z. N. Hasani u pėrgjigj nė pyetjen apo mė saktė nė komentin tim, duke u zotuar se: "Paketa e Ahtisarit, nuk e ndanė Kosovėn, se Rezoluta e re e KS ia siguron Kosovės kompetencat qė udhėheqja e saj ta drejtoj shtetin ardhshėm . Por, pėr deklaratėn H.Thaēit, nuk dha asnjė pėrgjigje, veē zotimit se: nėse pėr ne vendoset jo nė favorin tonė Kosova kishte dhe ka djem qė i dalin zot"!
Ky zotim ėshtė pėr t“u pėrshėndetur, mirėpo nė mjekėsi thuhet njė shprehje e bukur: "mė mirė ta parandalojmė sėmundjen se sa ta kurojmė atė"! Mendoj, qė parandalimi do tė vinte sikur udhėheqja e Kosovės dhe ajo shqiptare nė pėrgjithėsi tė ishte mė vigjilente me kohė dhe tė mos binte nė grackat e armiqve dinak, pra tė mbyllej politika e saj nė njė Paketė Raketė. Pastaj, reagimi qe: "Pėr ju i nderuar z. N. Hasani kam respekt pėr ty por, kur ju na thoni se Kosova nuk do tė ndahet, nuk na bindė dot, pėr faktin se ne po e shohim tani Kosovėn tė ndarė! Ne,e dimė qė ju vet dhe disa tė tjerė parlamentarė e keni kontestuar kėtė Paketė, por na habitemi si jeni kaq dualistė e nuk e shqelmoni njėherė e mirė, por bini pre e mashtrimeve tė njė "politike tė hollė", duke mbajtur shpresa tė kota se do tė del prej kėsaj Pakete. Zoti, N. Hasani jo rrallė herė i kthehej njė zotimi dhe pėrpjekjes pėr ta bindur opinionin se: " ne politikanėt e Kosovės, jemi pėr unitet , jemi pėr t“i quar proceset pėrpara hap pas hapi me bashkėsinė ndėrkombėtare etj" Ne, i themi z. N.Hasani, uniteti kur duhej tė ishte nuk u bė nga pacifistėt me tė cilėt sot jeni futur nė unitet gjatė luftės, sepse kėta zotėrinj ju penguan ju me tė gjitha mjetet e mundshme pėr ta kryer me sukses misonin historik tė luftės ēlirimtare; kujtojmė kėtu deklaratat mė tė errėta tė Ibrahim Rugovės kur thoshte: "ne , terrorizmin e dėnojmė nga tė dy anėt, "kur UĒK-ja, dobėsohet ne jemi mė tė fortė" etj etj...
Tani na habitė fakti se pacifistėt "u penduan" pėr tė gjitha ato qė i kanė bėrė, bile pa kėrkuar njėherė falje publike, kurse ish-luftėtarėt e lirisė hynė nė unitet me ata, pėr ta "quar" lirinė e Kosovės pėrpara!!! Kjo, sot po u kushton shtrenjtė shqiptarėve. E dini apo nuk e dini ju kėtė prapakthehu nė historinė tonė tė re politike, kjo s“ka hiē rėndėsi, rėndėsi kanė plagėt e atdheut tė cilat nuk po shėrohen dot, duke i hapur ato...
Ne, jemi pėr unitet tė mirėfilltė me tė gjithė ata qė i shėrbejnė kauzės sė drejtė tė lirisė e jo me ata qė e pengojnė atė.
Ju z.N. Hasani me shumė tė tjerė nga njėra anė e vlerėsoni si tė drejtė kėrkesėn pėr VETËVENDOSJE tė popullit tė Kosovės, kurse nga ana tjetėr thoni se: "nuk e realizuam ende kėtė tė drejtė sepse morėm shumė pak pjesė nė luftėn ēlirimtare si popull; pėr ēudi, "harroni", kush ishin fajtorėt dhe sabotatorėt e kėsaj lufte!!!
Nėse ju "harruat" ne po ua pėrkujtojmė se ishin pikėrisht ata me tė cilėt ju sot keni hyrė nė "romanca politike", duke e krijuar "Grupin e Unitetit", njė sfidė kjo tepėr hidhur pėr ardhmėrinė e Kosovės. Nėse jeni pėr unitet dhe pėr t“i quar pėrpara proceset politike, pse o vėllezėr e motra "opozitarė" nuk e krijoni unitetin e pastėr me djelmoshat e lirisė tė Lėvizjes Vetėvendosje, por anėtarėt e tyre fyhen madje edhe u rrahėn nė Mitrovicė, madje nė praninė e udhėheqėsve "tė lartė" tė PDK-sė. Duke i parė kėto nė dritėn e arsyes konstatojmė se dėshira juaj pėr unitet tė shqiptarėve nuk qėndron shumė e sinqertė. Ju jeni pėr unitet vetėm me ata qė mendojnė dhe veprojnė si ju; me opozitarėt e vėrtetė tė L.V. nuk keni kurajėn tė hyni nė bashkėpunim! Gjatė debatit ju i nderuari atdhetar, e keni ngritur me tė drejtė domosdoshmėrinė e institucioneve tė Kosovės, ato siē thoni ju me tė drejt i kemi ngritur me gjak!
Ne, jemi tė vetėdijshėm se atdheu pa institucione nuk bėhet kurrė shtet, bile nuk mban dot as njė autonomi tė brishtė - nga kjo kemi mėsuar kaq "shumė" bile; por konstatojmė se: Kosovės dhe viseve tė tjera shqiptare i i duhen institucione: parlament, qeveri e tė tjera, qė i mbrojnė tė drejtat e shqiptarėve, qė i realizojnė ėndrrat shekullore tė tyre, e jo tė tilla siē ishin edhe nė kohėt e krajlive tė Serbisė, edhe nė kohėn e xhelatėve Tito e Millosheviq, por edhe nė kohėn qė janė sot; mbase krahasimi tepėr i vrazhdė sipas jush, nuk mund tė mos “ju pėlqejė por kėtu po ua pėrkujtojmė ju se disfata tuaja politike nė organizimin dhe krijimin e shtetit tė Kosovės, tė cilat fatkeqėsisht ngjasojnė si ca pika uji nė njė gotė.
Kujtojmė me kėtė rast njė deklaratė tė djaloshit vizionar, Albin Kurti i cili tani po dergjet burgjeve tuaja "demokratike" sepse ai tha: "pėr mua nuk do tė kishte turp mė tė madh se tė merrja pjesė nė ato institucione tė Kosovės, tė dirigjuara nga UNMIK-u, sipas Rezolutės 1244".
Betejat e UÇK-sė, ēlirimtare nė luftėn e madhe globale (jo krahinore) pėr liri dhe ribashkim kombėtar sollėn flladitjen e lirisė, ajo tani nuhatet kudo nga populli shqiptar qė ka vrarė frikėn; dhe qė sė shpejti do ta bėhet njė realitet tė prekshėm ēlirimin dhe njėsimin e tė gjitha trojeve shqiptare nė njė shtet tė vetėm kombėtar, Shqipėrinė e Ribashkuar.
Ju i nderuar z. N. Hasani si dhe shumė shokė tonė tė cilėt tani gjenden nė "majat" e piramidės sė pushtetit nė Kosovė i keni meritat tė pėrjetshme pėr qėndresėn tuaj nė luftėn ēlirimtare dhe nė burgjet fashiste serbomadhe por kjo nuk do teØthotė se ju kurdoherė duhet ta keni "pjesėn e luanit" pra, tė vendosni apriori pėr fatet e atdheut, nė aleanca politike me ata qė interesat e tyre personale i kanė vėnė kurdoherė si objektivat parėsore, duke i shkelur me tė dyja kėmbėt interesat e Shqipėrisė Natyrore.

Suedi-Rumani, mė 6 qershor 2007


Prof. Rahmi VELIU:

Ju, falsifikatorė tė historisė

Nuk ėshtė hera e parė qė disa shkencėtar maqedonas mundohen qė ma ēdo kusht, shqiptarėt t’I paraqesin si ”qiraxhi” nė shtėpi tė vet, duke u shėrbyer me tė dhėna antishkencore dhe duke bėrė falsifikime historike pėr popullsinė autoktone shqiptare. Pėr bazė e kanė shtrembėrimin injorimin qėllimisht tė burimeve shkencore. Kėshtu veproi akademiku Dr. Mitko Panov, Dr. Lube Milenkovski, Dr. Aleksandėr Stojmilov, Risto IvanovskiJovan Trifunovski, Llazar Llazarov dhe tė tjerė. Nė kohė tė fundit kėtyre iu bashkangjit edhe njėfar Ristevski i cili e ngriti zėrin kundėr atoktonisė sė shqiptarėve tė Maqedonisė. Shkoj edhe mė larg, duke injoruar edhe prejardhjen ilire tė shqiptarėve tė dhe me tė edhe egzistimin e Ilirisė si dhe Dardanisė. Mos tė flasim dhe pėr mohimin dhe egzistimin e ilirėve!Nė kėtė kontekst, do tė mundohem qė me gjuhėn e aegumenteve dhe fakteve tė cilat nuk janė tė pakta, t’I kundėrvihem kėtij falsifikatori tė historisė. Nė tė pėrditshmen “FAKTI” datės 19. III. 2007, me artikullin “Kalaja do tė na sjellė telashe”, Ristevski do tė theksoj: ”Shkupi nuk mund tė jetė kryeqendėr i nje shteti qė nuk ka egzistuar kurrė(bėhet fjalė pėr Dardaninė-v. im)Se kjo nuk perkon me tė vėrtetėn, kjo me shehsazi shihet, por na ēudit fakti se si njė tė dhėnė tė tillėt’a thot botėrisht! Kėtė do tė mund fare lehtė t’a argumentojmė me fakte tė shumta si nga e kaluara e largėt historike, ashtu edhe nga ajo e kohės mė tė er. Pėr shtetin e Ilirisė dhe pėr shtrirjen e tij nė enciklopedi do te theksohet: ”ILIRIA ĖSHTĖ SHTRIRĖ NĖ MES SAVĖS DHE DANUBIT NĖ VERI, MORAVĖS DHE VARDARIT NĖ LINDJE, NĖ JUG DERI TE EPIRI NĖ GREQI DHE NĖ PERENDIM DERI TE DETI ADRIATIK DHE JON”(f. 478 MEP. Beograd, 1978).
Pra ja shtrirja e shtetit te Ilirisė. Ndėrsa sa i pėrket shtrirjes sė Dardanisė, do tė theksohet: ”DARDANĖT JANĖ SHTRIRĖ MES KNJEZHEVCIT TĖ SOTĖM DHE VELESI, MALIT SHARR DHE BULLGARISĖ(f. 478 po aty). Ndėrkaq, autori antik Apiani nė veprėn e tij do tė theksoj: ”PEONĖT ISHIN ILIRĖ, ISTRIANĖT, JAPODĖT, DALLMATĖT , AUTARJANĖT, ME NJĖ FJALĖ TĖ GJITHĖ POPUJT DERI TE MALET KERAUNE(mallet e LLOGARES) PĖRGJITHĖSISHT NJIHESHIN SI ILIRĖ. ATA GJENDESHIN KUDO NĖ MAQEDONI, EPIR E NĖ THESALI” (“Historia ROMANA” (Historia e Romės)).
Njė autor tjetėr antic do tė theksoj se njė ndėr qytetet e shumta tė Ilirisė numėron edhe : ”LEXOJM SE NĖ KĖTĖ VEND TĖ ILIRISĖ KA SHUMĖ QYTETE, NGA RĖ CILĖT NGA TĖ CILĖT DO TĖ SHĖNOJMĖ DISA DHE PIKĖRISHT CEFLLON (para Velesit), SKUPIN (Zllokuēani afėr Shkupit), NESI (Nishi), VENDINIS (Podujevėn). (Anonimi I Ravenės ”Kosmografia” (Pėrshkrim i Botės)).
Nga hartat dhe tė dhėnat e theksuara shihet se Maqedonia antike nuk ėshtė shtrirė asnjėherė mbi Velesin e sodit, por kufiri ka kaluar aty te lumi Astibus (Bregallnicė) dhe se nuk e ka perfshirė Maqedoninė Perendimoretė sotme . Straboni, nė librin “Gjeografia”lib. Vll thekson: DARDANIA KUFIZOHETME FISET MAQEDONE DHE PEONE NĖ JUG”(“Ilirėt dhe Iliria” f. 155. Prishtinė, 1979). Ndėrsa, si kufi Straboni cakton rrugėn Via Egnacia dhe thekson: ”RRUGA E TĖRĖ QUHET EGNATIA, PJESA E PARĖ ĖSHTĖ AJO QĖ KALON NGA KAPADAVIA (mal nė Iliri) DHE SHKON PĖRMES QYTETIT TĖ LYHNIT (Ohėr) DHE VENDIT TĖ QUAJTUR PYLLON. QĖ SHKON MIDIS ILIRISĖ DHE MAQEDONISĖ NĖ KĖTĖ RRUGĖ” (po aty).
Pėr autoktoninė e shqiptarėve tė Maqedonisė bėn fjalė edhe autori I mirėnjohur gjerman J. G. Fon Han, I cili nė librin e tij “Reise von Belgrad nach Salonik”(Udhėtimi nga Beogradi pėr nė Selanik) thekson: ”PĖRGJITHĖSISHT NE GJETĖM SE ELEMENTI SE ELEMENTI SHQIPTARĖ JO VETĖM SE E KALON MALIN SHARR (Skardus) SEPSE TETOVA-PELLG I BURIMIT TĖ VARDARIT ĖSHTĖ QARK I PĖRZIER SHQIPTARO-BULLGAR, POR QĖ ARIN DERI NĖ GRYKĖN E PARĖ TĖ VARDARIT, NĖ JUG TĖ SHKUPIT, NĖ BREGUN E DJATHTĖ TĖ KETIJ LUMI. SIĒ DUKET BULLGARĖT BANOJNĖ VETĖM JASHTĖ TREKĖNDESHIT TĖ FORMUAR NGA VARDARI, TRESKA DHE VARGU GOLESHNICĖ, KURSE BRENDA KĖTIJ TRKĖNDĖSHI JETOJNĖ VETĖM SHQIPTARĖ” (Autoktonia e shqiptarėve nė studimet gjermane”f. 114. Prishtinė, 1990)Ja tė dhėna pėr shtrirjen e Ilirisė dhe Dardanisė, mendoj se Ristevski ka fituar njė njohuri mė tė plotė mbi shtrirjen e shtetit tė Ilirisė.
Ristevski, nė kėtė deklaratė tė tijė e ven nė dushim prejardhjen Ilire tė shqiptarėve, ku do tė theksoj: ”NUK EDHE DOKUMENTE SERIOZE PĖR LIDHJEN E SHQIPTARĖVE TĖ SOTĖM ME ILIRĖT”. Tė theksojmė njė gjė tė tillė nė kohėn e sodit , kjo me tė vėrtetė eshtė e tepėrt. Megjithatė, do tė jap disa tė dhėna tė cilat edhe njė herė e bėjnė mė tė qartė dhe ia hekin velin e dyshimit ēdo njeriut. Pra, edhe Ristevskit t’i trgojmė se e dhėna e tij ėshtė e dhėnė kuturu dhe se nuk ka mbėshtetje shkencore. Nė enciklopedi do tė theksohet: ”SHQIPTARĖT RRJEDHIN NGA ILIRĖT, POPULLI I LASHTĖ INDOEVROPJAN I CILI MIGROJ NGA JUGU KAH FILLIMI I KOHĖS SĖ HEKURIT”, enciklopedia “Britanika” (f. 4, lib. l). Pėr lashtėsinė e ketij populli flasin edhe autorė rus, tė cilėt do tė theksojnė: ””S’KA PIKĖ DYSHIMI SE SHQIPTARĖT JANĖ NJĖ NDĖR POPUJT MĖ TĖ VJETĖR TĖ EUROPĖS”(G. LL. ARSH – l. G. Senkeviē – N. D. Snirnova, f. 7. ”Historia e shkurtė e shqipėrisė”, 1967). Mėtutje nė enciklopedinė e gjeografisė do tė shėnohet: ”SHQIPTARĖT-POPULL INDOEUROPIAN, ME PRIGJINĖ PREJ ILIRĖVE TĖ VJETĖR” (f. 19, Enciklopediski leksikon geografije”, Beograd, 1969).
Tė bėhena mė tė urtė dhe t’i ndėgjojmė tė dhėnat tjera si p. sh. Thuman, profesor nė Lajpcig “Mbi historinė e kombeve tė Europės lindore” 1774 , ku shqiptarėt I quan “PASARDHĖS TĖ DREJTĖPĖRDREJTĖ TĖ ILIRĖVE, TĖ GENCIT, TĖ TEUTĖS dhe PIROS”(“Rilindja” 3. VIII. 1995). Francezi nė veprėn e tij dotė theksoj: ”SHQIPTARĖT JANĖ PASARDHĖSA TĖ ILIRĖVE”(“Anal des voyjag”. 1808).
Anglezi M. Leak(1814) qė udhėtoj nėpėr Shqipėri, thotė: ”shqiptarėt janė Ilirėt I vjetėr”(po aty). Ndėrsa historian grek Konstantin Paparigopullos thotė: ”VETĖM SHQIPTARĖT KONSIDEROHEN SI PASARDHĖSA TĖ RACĖS ILIRE (Enkridion Gjenekis. Athinė, 1849). Pra nga tė dhėnat e autorėve antic dhe atyre tė shek. XVII-XIX dhe tė kohės mė tė re, nuk vihet fare nė dyshim prejardhja ilire e shqiptarėve. Kėtė nuk e kuptojnė vetėm disa autorė-shkenctarė maqedonas si qė ėshtė Ristevski.
E “Vėrteta e vetme” e Ristevskit se nė kėto troje nuk ka pasur asnjėherė shqiptarė tė gjallė deri nė kohėn e turqve!kjo a nuk ėshtė njė gėnjeshtėr dhe trillium I kėtij Ristevskit. Nuk I ka shfletuar sadopak deftert turk, ku do tė bindet se nė hapsirėn e sodit tė Maqedonisė , shqiptarėt kanė qenė present qė nga e kaluara e largėt historike. Pėr kėtė dėshmojnė shumė artefakte tė zbuluara nė hapsirėn e Maqedonisė sė sotme si varrezat ilire tė njohura me emrin TUMUL, maskat e arit te gjetura nė njė varr pari nė nekropelenė e Trebishnicės afėr Ohrit (Alesandėr Stipēviq “Ilirėt”. Prishtinė, 1967). Prej nga ideja se nė kėto tė Maqedonisė nuk ka pasur shqiptarė, pse e gjithė kjo “havari” kuazi shkencore qė janė duke pėrdorur shkencėtarėt maqedoas. Nuk e kanė tė qartė atė se shqipėtarėt jetojnė prej kohėrave nė kėėto hapsira tė Maqedonisė dhe se i hasim me numėr tė shumė tė madh nė ato vende ku kanė jetuar qė nga lashtėsia historike. Ja edhe njė albanofob serb J. cvijiqi se si e vėrteton se para ardhjes sė sllavėve nė kėto vende kanė jetuar shqipėtarėt: ”PAS ARDHJES SĖ SLLAVĖVE NĖ SHEK. VI DHE VII SHQIPTARĖT U TĖRHOQĖN NĖ MALE DHE NĖ BREGDETIN SHQIPTAR” (J. Cvijiq f. 215 “Iz drushtveni nauka”. Beograd , 1965). Nė mėnyrė identike e thekson edhe Dr. M. Panov i cili do tė theksoj se banorėt vendas para ardhjes sė sllvėve nė Ballkan janė Ilirėt dhe do tė shtoj: ”NJĖ PJESĖ E POPULLSISĖ VENDASE U VRANĖ, TJERĖT U SHPĖRNGULĖN DHE DISA U PĖRZIEN ME SLLAVĖT”(M. Panov “Gjeografia nė SR. Makedonija” Shkup, 1976).
Ndėr tė tjera, Ristevski thekson: ”ĖSHTĖ OBLIGIMI MAQEDONISĖ PĖR TĖ GĖRMUAR DHE STUDIUAR TĖ VĖRTETĖN E TYRE NĖ KALA”. Pėr ē’farė tė vėrtete bėn Ristoja? Pėr autoktoninė e sllavo-maqedonase nė hapsirėn kur nuk kishin ardhur akoma? Apo don tė bėjnė edhe njė shtesė mbėrim tė artefakteve , ashtu si qė kanė bėrė deri sot! Nėqoftėse ne tė vėrtetė duan tė bėjnė hulumtim pėr etnogjenezėn e sllavomaqedonasėve, atėherė e kanė gabim, nė kohėn kur Shkupi ka egzistuar si kryeqendėr e Dardanisė, ata kanė qenė pas maleve Karpate, atje ku e kanė pasur atdheun e tyre tė lashtė. Pėrndryshe , m. Panovi do tė theksoj: ”E NJOHUR ĖSHTĖ SE SLLOVENĖT PARA KANĖ JETUAR NĖ KRAHINAT PAS KARPATEVE , NĖ MES LUMENJVE VISTUL, DNJEPĖR, DVINA PERENDIMORE DHE KARPATEVE” (M. Panov “Gj. E RSM” f. 141. Skopje). Autori, mėtutje na bėn tė njohur se maqedonasit janė formuar prej fiseve sllave bersjak, strumjan, dragovit etj.
Nė mėnyrė qė t’i dalloj maqedonasit antic-maqedonasit e Lekės sė Madh nga kėta tė sodit, ai thekson etnonimin SLLAVOMAQEDONAS (Makedonski slloveni)(f, 142. po aty), Sllavomaqedonasit(Makedonski slloveni)(f. 143. po aty). Nė kėtė mėnyrė i thekson nė ter librin nė fjalė. Si tė tillė e ndijnė vehten edhe shumė maqedonas, bile edhe disa shtetar maqedonas, nėpėr intervista rė ndryshme do tė theksojnė: ”MBURENA ME ATĖ SE I TAKOJNA TRUNGUT SLLAV”(Nga intervista e K. Gligorov dhėnė TV Moskės. Emituar nė TVM mė 26. I. 1998). Pra, ky ėshtė realiteti me tė cilin duan apo nuk duan tė ballafaqohen. Nuk mund nė asnjė mėnyrė tė jenė edhe sllvomaqedonas edhe maqedonas antik, sepse kėta kanė jetuar afėr X shek. Para ardhjes sė sllavėve nė Ballkan. Mė tutje, nuk pėrputhet as hapsira e sodit e Maqedonisė me hapsirėn e Maqedonisė Antike.
Ėshtė koha qė tq hiqni dorė nga falsifikimi dhe shtrembėrimi i faktive historike. Tė pushoni me pėrvetėsimin e fytyrave mė eminente tė shqipėtarėve si prej Skėnderbeut, Nėnė Terezės, Migjenit, Asdrenit dhe tė tjerėve. me kėtė mė shumė i sillni dėm ēėstjes kombėtare maqedonase se sad obi. Historia nuk mund tė pėrvetėsohet me plagiata, pirateri dhe vjedhje.

Tetovė, maj 2007


Reagim: Unė nuk heq dorė nga RIBASHKIMI KOMBĖTAR(!)

Mona Agrigoroaiei
Rumani, 28 maj 2007

E falėnderoj zotin Baki Ymeri, i cili ka pasqyruar rastin e sulmit fizik ndaj meje pėr gazetėn "Ndryshe" tė Tiranės. Gjithsesi, e konsideroj tė domosdoshme tė reagoj ndaj pohimeve tė fundit tė artikullit tė tij, duke e pasur tė qartė se sa kohė jetoj, frymoj duhet tė jem mbrojtėse e denjė e ēėshtjes kombėtare, tė idealit tė shenjtė tė ēlirimit dhe ribashkimit kombėtar.

Z. Baki Ymeri nė artikullin e tij thotė:
"Shpresojmė se edhe Mona do tė veprojė njėsoj, duke i dhėnė prioritet afirmimit tė kauzės kosovare pėr pavarėsi, ngase duke e shtrirė para kohe kosėn nė fushė tė atdhetarizmit shqiptar, gjoja se pėr bashkim kombėtar, e lemė mėnjanė atė qė ėshtė mė elementare, mė sublime, mė e shenjtė: Pavarėsinė e Kosovės dhe afirmimin e saj nė botė, siē thotė edhe Namik Shehu nė mesazhin e tij."

Sigurisht se tė gjithė duam qė Kosova tė jetė e PA VARUR nga Serbia, tė mos jetė nėn sundimin dhe kolonizimin serb. Por kjo nuk arrihet e nuk do tė arrihet kurrė si pasojė e procesit tė tanishėm tė krijimit tė njė "shteti kosovar". Njė "shtet kosovar", nė kornizat e tanishme tė kurtheve ndėrkombėtar alla ahtisariane, po krijon rrethanat e njė mini Jugosllavie "multietnike" sikur dikur ‘bartstvo-jedinstvo’, me simbole dhe himn "formal", e decentralizuar (me njė republikė SRPSKA brenda) dhe me njė minoritet serb, i cili sundon mbi shumicėn shqiptare dhe mbi minoritetet e tjera. Jo kot nė momentin kur parlamenti kukull i Kosovės "duartrokiti" planin Ahtisaari me unanimitet perfekt (nė kėtė cirkuz pėrsėritės tė ngjarjes sė vitit 1989), i vetmi kundėrshtar (qė ndjek interesat e komunitetit tė vet) ishte ai boshnjak, me arsyetimin se ky projekt ndėrkombėtar po jep tepėr shumė privilegje komunitetit serb. Nėse njė boshnjak ėshtė nė gjendje tė ndjekė interesat e komunitetit tė vet, shtrohet pyetja, pse kėta politikanė shqiptarė nuk janė nė gjendje tė bėjnė njė gjė tė tillė dhe po pranojnė gjithēka qė u serviret nga rrethet sllavofile ndėrkombėtare, qė duan me ēdo ēmim tė vėjnė yēkla nė rrotėn e procesit tė natyrshėm tė ēlirimit dhe ribashkimit kombėtar?! Ja pėrse: Sepse janė kolaboracionista e shqipfolėsa qė s’i ka parė ndonjėherė natyra…!

Zoti Ymeri,
U mbars mali dhe polli njė ka. Pra, nuk ka "kauzė shqiptare" dhe "kauzė kosovare", sipas ndarjes artificale pjellė titiste shqiptar-kosovar. Ēėshtja shqiptare ėshtė njė dhe e pandashme. Ajo zgjidhet globalisht, me ribashkimin e tė gjitha trojeve shqiptare nė njė Shqipėri tė vetme. Sepse, ēėshtja shqiptare ėshtė shtruar pėr zgjidhje qė nga pushtimi dhe kolonizimi i trojeve shqiptare mė vitin 1913 dhe ajo nuk duhet ndarė nė disa "copa-copa" e "thela-thela". Logjika: "hajde tė merremi me njė copė e tė lejojmė tė tjerat nė grackat e pushtuesve dhe kolonizatorėve sllavo-grekė tė Shqipėrisė" nuk shkon dot. Ajo ėshtė dėshirė e pushtuesve dhe kolonizatorėve, sepse pikė sė pari "copa me cilėn merremi" nuk do tė lirohet fare, do tė mbetet nėn sundim dhe "mbikėqyrje" (kolonizim), kurse "copat" tjera do tė tentohet tė harrohen po ashtu nėn pushtim dhe zgjedhe sllavo-greke.

Pėr kėtė flet fakti se sllavomaqedonasit, p.sh. pranojnė pakon Ahtisaari, sepse procesi i tanishėm i "pavarėsisė" sė Kosovės po lejon Luginėn e Vardarit nėn IRJM-nė terroriste.

Zoti Ymeri,
Sa i pėrket "shpresave" tuaja (krahut tuaj politik), unė ju them troē, shkurt e shqip, se unė mbroj dhe jam e do tė jem DERI NE VDEKJE nė vijen kombėtare tė vazhduar nga patriotėt shqiptarė qė nga Lidhja e Prizrenit deri tek e Lavdishmja UĒK - Ushtria Ēlirimtare e Kosovės, e mė pas, ajo e organizimit kombėtar politiko-ushtarak tė formuar pas ēmilitarizimit tė ushtrive ēlirimtare nė trojet shqiptare tė kolonizuara - Fronti pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar-Armata Kombėtare Shqiptare (simpatizante e tė cilėve jam), dhe ky ėshtė ĒLIRIMI DHE RIBASHKIMI I SHQIPĖRISĖ NĖ NJĖ SHTET TĖ VETĖM KOMBĖTAR SHQIPTAR, SHQIPĖRIA E RIBASHKUAR. Pėr kėtė ideal tė shenjtė kanė rėnė nė fushėbeteje shumė dėshmorė tė kombit, dhe amaneti i tyre nuk guxohet tė shkelet.

Prandaj, zoti Ymeri, unė NUK DO TĖ HEQ DORĖ NGA RIBASHKIMI KOMBĖTAR, sepse unė nuk guxoj tė shkel amanetin e dėshmorėve tė kombit dhe i duhem atdheut ashtu siē jam.

Askush nga ne qė shkruajmė zjarrtė, siē shprehesh ti, nuk shkruajmė tė bėhemi ambasadorė, por ju nėse e keni hallin aty e jo tek ēlirimi dhe ribashkimi kombėtar, zgjedhuni ambasadorė jashtė Shqipėrisė ata qė ua lėpijnė kėmbėt e armiqėve dhe aleatėve tė tyre, e jo ata/ato qė e flasin dhe e shkruajnė tė vėretėn. Tė jesh ambasador nuk do tė thotė tė jesh njė kal trojan qė po futet nėpėr radha politicianiste pėr tė dėgjuar urdhrat e huaja. Pra, tė jesh ambasador nuk do tė thotė tė jesh kolaboracionist, por tė ndjekėsh interesin kombėtar me vendosmėri dhe atdhetarizėm.

... Dhe, kėrkoj me vendosmėri prej teje qė hera tė tjera tė mos ma pėrmendėsh emrin, tė mos mė fyesh duke mė thėnė tė bėhem rugoviste, kjo le tė mbetet hera e fundit pėr ty, pėrndryshe nuk do tė kalosh mirė pėr sulmet, shpifjet dhe denigrimet qė po i bėn ndaj nesh dhe ndaj meje nė veēanti.

Rumani, 28 maj 2007


Reagim

Pse “njeriu” i marrėzirave Fitim Domi vjellė nga goja poshtėrsira kundėr heroit tonė, Adem Demaēi?!


Shkruajnė: Xhemil ZEQIRI – Fadil SHYTI

Reagim ndaj paraqitjes tepėr tė ulėt tė “humoristit”tė pacipė, Fitim Domit, nė RTK, nė emisionin “Pėrrallė me tupan” tė organizuar nga “Vala Mala” mė 17. maj, 2007 nė RTK - drejtuar nga tutelat unmikase.
Ndaj ”humorit” tė pa fre tė ”Pėrrallės me tupan” nga humoristi titisto-rugovist, Fitim Domi, i denjė pėr palaēollėqe si vet mbiemri i tij, ”Domi” qė krijon pėrshtypjen e parė dhe tė vėrtetė se qenka lindur sė prapthi, dhe ėshtė i edukuar sė prapthi nė ēerdhet kolektive titiste….
Para, ky “djalosh” i llastuar dhe i rritur nga lokja, LKJ, hiq se ka pėr dert tė del para publikut shqiptar dhe tė huaj dhe tė pėrpiqet tė njollosė bile edhe nė gjuhėn serbe, sipas maksimės “qesh e ngjesh", heroin e shqiptarizmės, Adem Demaēin.
Ne, mor zotėri i panderuar!
Lokezezėn tėnde, LKJ-nė po ta njohim; tashmė i ka shkuar shpirti nė ferrin e pėrbuzjes, por fatkeqėsisht kjo pėrbuzje edhe mbi kėtė botė po jeton sepse ajo i paska lėnė pas bijtė e bijat e saj tė prapė...
Nga kjo konstatojmė se njė shoqėri e tillė e degjeneruar siē qe ajo e ish-Jugosllavisė titiste, ka rritur fėmijė tė degjeneruar qė pisllėqet politike , pa dallim ēfarė kostumesh veshin; ato, si heqin gjerė nė vdekje…
Pra, derisa tė vdesin dhe “burimet” e saj ata, “fėmijėt” e pėrdalur tė saj jetojnė nga kacidhet e huaja, nga shpėrblimet "pensionale” qė janė tepėr fatale pėr moralin e tyre tė dalur nga geni i tyre i zi.
Kėta mjeranė, sot po i kryejnė detyrat e qarqeve mė reaksionare pra, pėr punėn nė tė zezė qė bėjnė shpėrblehen fort mirė, pra kur i fyejnė atdhetarėt e ndritur tė kombit shqiptar, si Bacė Adem Demaēin legjendar.
Ne, me kėtė reagim duam t“ia bėjmė me dije edhe organizatorit “Vala Mala”, se: nuk ėshtė aspak pėr ju e moralshme, njerėzore, as kulturore qė ata/ato “artistė/e”, tė dalin tė majmur sikur nė njė poligon demash dhe t“i fyejnė personalitetet e mėdha historike publikisht aq paturpėsisht, ndonėse nga perdet e hapura tė ”humorit popullor”.
Thonė - Gjithēka ka njė kufi, por si duket kjo maksimė e “urtė” qenka gabim sepse, pafytyrėsia e njerėzve tė pacipė nuk paska kufi!...
Pastaj, thonė njė fjalė popullore se: ”kur i humbė era barutit i vjen era m….”!
Ne, nuk do tė dėshironim tė ndotet kultura shqiptare me erėra tė pista siē po ndotet tani, por ja qė edhe kjo po ngjanė, sepse ende tek nė Kosovė dhe fatkeqėsisht kudo nė trojet shqiptare, po ngjanė dekadenca e madhe, tani, po injorohet dhe po luftohet arti i vėrtetė pėrparimtar shqiptar.
Po ngjanė kėshtu, sepse ende tek nė Kosovė dhe fatkeqėsisht kudo nė trojet etnike shqiptare, po sundon mafia politike dhe mafia kulturore, kjo mafi e majmur nga piratėria dhe e ndihmuar nga qarqe tė huaja reaksionare, natyrisht, ka dhe mjete materiale nė duar tė veta, tė pista dhe vrastare si: radion, rtv, shtypin etj, plus kjo mafi tani po krekoset dhe po sulmon edhe me gjuhėn e forcės kundėr ēdo mendimi tjetėr opozitar, duke i hapur dyert e dhunės e tė burgjeve pėr opozitarėt e vėrtetė tė cilėt sot po bashkohen rreth Lėvizjes Vetėvendosje, tė udhėhequr nga djaloshi sypatrembur, Albin Kurti.
Kuēedra plakė e veshur me kostume tė reja ”demokratike” po nxjerrė tym e barot nga goja po vjellė sulme dhe mashtrime po lėshon nga gjuha flakė dhe helme kundėr njerėzve pėrparimtarė shqiptarė kudo nėpėr botė sa qė edhe djalli vet do t“i a kishte zili!…
Tani, kjo na bėnė tė revoltohemi, sepse, ata kalamajtė e lagjes ku banonte Adem Demaēi i madh , pas luftės ata/ato, tė cilėt e fyenin i thoshin “qeni plak” rrugėve tė Prishtinės, me palaēllėqe tė mėsuar e tė nxitur nga prindėrit e tyre, si duket qenkan rritur dhe e paskan pushtuar rtk-ėn , pas 8 vjet ”lirie” dhe me “Migjėn” e tyre titisto-rugovistė, paskan ardhur tė na ”argėtojnė” pra, ta fyejnė Adem Demaēin, tė cilit i ka ndritur dhe do t“i ndritė figura dhe vepra e tij nė shekuj!
Mor zotrinjė tė panderuar!
Kur ”Mixha” juaj Fitim Domi , e thithte biberonin nga qumėshti i servuar nga ēerdhet foshnjore nė kohėn e qelbanikut Tito, dhe bėnte humor, kur gajaseshin burokracia nė mbrėmjet e errėta pis, nė tavolinat e pista tė kujdesur LKJ-ja; heroi ynė i madh Adem Shqipėria, pėrfytej pėr jetė a vdekje me xhelatėt rankoviqstė e titistė burgjeve fashiste jugosllave. Kurse, tani pa pikė turpi del pėrrallosė gjepura qė as qentė s“ia hanė, (por nga kjo s“mėrziten ata), sepse kėto gjellėra ua hanė sivėllezėrit dhe simotrat e tyre injorantė dhe tepėr mjeranė.
Sikur tė kishte njerėz tė denjė pėrparimtarė dhe tė vendosur aty, do tė duhej qė demonstratitivisht tė reagohej menjėherė dhe tė bojkotohej emisioni i cili gjithēka mund tė jetė; por jo njė emision i nderuar apo i kulturuar.
Si duket kalamajtė e lagjes nuk qenkan tė kėnaqur mjaft se e paskan fyer atėherė rrugėve, por do tė ndihen tė lumtur qė ”indirekt” t“ia fyejnė nėnėn edhe nė rtk; atė nėnė shqiptare qė s“kishte mė shqiptare nė botė se ajo sepse aq shumė vuajti pėr djalin e saj i cili dergjej burgjeve armike, ajo nėnė e cila vdiq syhapur pa e parė birin e saj, tė cilin se pati pranė t“i jepte as lamtumirėn e fundit, atė nėnė tė cilėn serbėt e vranė , siē thotė populli ”pa pushkė”. Kėtė e ka folur dhe shkruar edhe biri i saj:
”serbėt ma kanė vrarė nėnėn, ajo ka vdekur nga mėrzia pėr mua”!
Ju, o qejfli tė dehur dhe tė mjeruar!
- Mos harroni kaq shpejt tė nxitur nga turpet e politikės ditore, se nėse Adem Demaēi, u ka thėnė serbėve vėllezėr nuk u ka thėnė sepse i ka djegur xhani pėr ata, por ju qė nuk shihni as sa tek hunda se kuptoni njė fakt se vėllezėrit tanė nga Toskėria thonė:
“nga e thėna nė tė bėrė, ėshtė njė det i tėrė”.
Prandaj, zotėrinj tė panderuar!
Merreni njė pasqyrė e shikojeni veten arsyeshėm, merreni veten me tė mirė o narcistė tė mjerė, sepse kėshtu si po shkoni revan, shumė gjatė prototipave si ju po ju ecėn kungulli mbi ujė...
Kujdes!
Mos i fyeni vlerat tona mė tė ndritura kombėtare, sepse sė shpejti do vijė dita kur ju do tė pendoheni pėr ato turpe dhe krime qė po i bėni!
Sepse, shqiptarėt atdhetarė nuk mund t“i durojnė tepėr gjatė makinacionet tuaja tė pista qė herė dalin me kostume “humori” herė me kostume policie , kėto sulme ndaj atdhetarėve duhet tė marrin fund, sepse ashtu po ua bėni jetėn ferr, si dikur nė kohėn e xhelatėve serbo-jugosllavė.
Kujdes zotėrinj!
Sepse, nėse “mbillni erė, do tė korrni stuhi”!...

Danimarkė-Suedi, 18 maj 2007


Reagim ndaj I.Kelmendit

Pajtimi me Serbinė – nismė aspak e qėlluar, e paarsyeshme dhe tepėr e ngutshme!


Shkruajnė:
Xhemil Zeqiri - Fadil Shyti – Mona Agrigoroaiei


Ne, ju themi hapur se sot ka vetėm njė mundėsi pajtimi real me pushtuesit dhe kolonizatorėt serbo-sllavo-maqedonas (pa i harruar as ata malazezė e grekė): nėse kėto shtete koloniale terroriste pajtohen tė na i rikthejnė tė gjitha trojet shqiptare qė nga Pazari i Ri dhe Molla e Kuqe deri nė Veles e Manastir, e qė nga Plava e Gucia deri nė Ēamėri, kur kėto shtete do t“ia njihnin tė drejtat e popullsisė shqiptare tė dėbuar prej vatrave tė tyre tė rikthehet nė trojet tė veta tani tė kolonizuara dhe do ta njihnin si tė ligjshėm, ribashkimin kombėtar shqiptar. Pėr mė tepėr pozitive do tė ishte pajtim i mirėfilltė kėrkimi i faljes dhe dėmshpėrblimi nė mėnyrė proporcionale pėr popullin shqiptar pėr shfrytėzimin pėrtej 100 vjeēarėve tė padrejtė tė trojeve shqiptare dhe pėr tė gjithė krimet dhe gjenocidin e ushtruar ndaj popullit tė pafajshėm shqiptar.

Lidhur me nismėn e zotit Ibrahim Kelmendi, ish veprimtar i ēėshtjes kombėtare shqiptare pėr pajtim me popullin serb dhe Serbinė, vendosėm tė bėjmė kėtė:

REAGIM

I nderuari Ibrahim Kelmendi!

Pėr lėvizjen ēlirimtare tė shqiptarėve nė trojet e veta nė ish-Jugosllavi dhe pėrtej kufijve tė atdheut nė Shqipėrisė e andej Drinit dhe nė Diasporė, emri yt nuk ėshtė i panjohur pėr pėrpjekjet tua qė ke bėrė pėr ēlirim kombėtar dhe shoqėror, duke u radhitur herėt nė radhėt e para tė atyre bijve dhe bijave qė jetėn ia kushtuan lirisė sė Kosovės dhe viseve tė tjera tė okupuara nga shtetet okupatore sllave.

Si njėri prej veprimtarėve tė orėve tė para pėrkrah heronjve tė Kosovės Kreshnike, Jusuf e Bardhosh Gėrvalla dhe Kadri Zeka, si njėri prej themeluesve prej LPK-sė, krejt natyrshėm e meriton respektin nga populli shqiptar. Pikėrisht pėr kėto ide dhe veprimtari vizionare, herake dhe pėrparimtare, konsiderojmė se ju keni bėrė shumė pėr Shqipėrinė Natyrore.

Kjo dėshmohet edhe nga fakti se Serbia i vrau bashkatdhetarėt tonė tė ndritur tė cilėt me vendosmėri po ecnin drejt bashkimit tė lėvizjes ēlirimtare si parakusht qė populli shqiptar tė bashkohet rreth njė force tė organizuar dhe tė bashkohet fort nė betejat e luftės pėr liri tė cilat doemos do ta ēonin drejt fitoreve tė reja; lirisė dhe ribashkimit kombėtar.

Thuhet njė fjalė e urtė jona popullore: “Trimi e ka fatin sa gryka e pushkės”. Mbase, kjo maksimė e madhe si njė gjerdan fishekėsh, mė sė miri do tė shkonte ty. Themi kėshtu sepse duke e lexuar veprėn tėnde (do tė thoshim me njė biografi kolektive tragjike), me titull: “Atentatet”, vetėm fati ka dashur qė ty mos tė vriteshe nė natėn vrastare pėrkrah me shokėt veprimtarė.

Mbase kjo as nuk qe fat i njė rruge tė shtruar me dafina siē janė munduar ta paraqesin disa ithtarė tė LPK-sė, tė futur si mish i keq, nė radhėt e LPK-sė, dhe pastaj disa liderucė e lideruce tė partive tė “pluralizmit” tė pas viteve 90-ta. Duke e njohur kėtė bagazh pozitiv tėndin ne jo pak u befasuam kur tani ke vendosur tė merr njė nismė tė tillė.

Ajo ėshtė aspak me vend dhe i qėlluar, ėshtė e dėmshme ata qė i marrin ato nisma. Ne, e kuptojmė thellė dėshirėn tuaj tė mirė pėr t“i pajtuar dy popuj qė fatkeqėsisht gjatė historisė kishin dhe kanė deri sot konflikte dhe luftėra tė pandėrprera gjatė shekujve. Por, kjo ndodhi mbase jo pėr fajin e popullit tonė tė shumėvuajtur tė cilit pushtues tė ardhur pėrtej Karpateve ia pushtuan trojet e tij etnike. Prandaj, ende pa u mbyllė ky proces i gjatė dhe tepėr i vėshtirė, pra pa u realizuar idealet e breznive tė tėra shqiptare qė luftuan dhe ranė nė altarin e atdheut pėr liri dhe ribashkim kombėtar, tė dilet me nismėn e pajtimit, kjo sipas mendimeve tona ėshtė hiq mė pak se foshnjėri morale dhe politike qė nuk do t“ia dėshironim askujt, pėr mė tepėr nuk do ta dėshironim kėtė sėmurje nga viruset “demokratike” as ty.

Ne, nuk mund tė numėrojmė nga e dyta, por tė fillojmė nga e para:
Ne, fillimisht do tė duhej ta bėnim pajtimin brenda kombėtar i cili jo pak na solli dhe po na sjellė vuajtje, gjak e lot. Pėr kėtė pajtim kishte pėrpjekje qė nga fillimi i viteve 90-ta, kujtojmė kėtu pėrpjekjet e intelektualėve tanė Rexhep Qosja e tė tjerė por, kėto pėrpjekje u goditėn pamėshirshėm nga politika e ashtuquajtur demokratike, nga liderėt e partive nė pushtet nė Tiranė dhe nė Prishtinė. Gjendja ka mbetur pezull deri sot, jo pėr fajet e atdhetarėve tė devotshėm por pikėrisht pėr fajet e devijatorėve mė skandalozė tė ēėshtjes kombėtare.

Sot, tė kėrkosh pajtim me Serbinė, ėshtė nismė tejet e pa qėlluar sepse okupatorja Serbi, ende as nuk u pendua, as kėrkoi falje botėrisht pėr tė gjitha ato krime e pastrime etnike qė i bėri pėr mė tepėr se njė shekull nė trojet shqiptare, pėr mė keq; ajo ende po e vazhdon “kėngėn e vjetėr” tė nxitjes sė luftėrave tė reja duke u betuar rreth zjarreve pirateske, me kėngė tė egra ēetnike se “kurrė nuk do ta lėshojė Kosovėn”! Populli serb ende nuk ėshtė kthjellė mendėrisht sa tė heqė dorė nga planet e errėta kolonialiste qė tė parėt ia lanė si amanete nga mė tė kėqijat pėr pushtime tė tokave tė huaja. Populli serb fatkeqėsisht ende po i voton xhelatėt ēetnikė tė V. Sheshelit dhe “socialistėt” e S. Millosheviēit. Disa zėra tė vetmuar vėrtetė janė nė Serbi qė sot i shohin ca mė ndryshe situatat e krijuara pas luftėrave qė i humbi dhe i fitoi Serbia. Por, populli ynė thotė: “me njė lule nuk qelė pranvera”. Nė Serbi tani sundojnė ferrat (dhe siē po shihet) nuk ka rreze drite nė horizontin e qiellit pus tė saj. Atje, egėrsisht po shkelen lulet qė kundėrmojnė paqe...

Serbia, e humbi luftėn nė Kroaci dhe nė Slloveni, pjesėrisht e humbi edhe Maqedoninė dhe Malin e Zi. Themi pjesėrisht sepse kėto republika janė shpallur tė pavarura edhe me marrėveshjen qė e patėn me Serbinė. Kėto, dy ish-republika jugosllave ishin, janė dhe do tė jenė aleate besnike tė Serbisė dhe kurdoherė (me njė politikė dhelparake), kundėr popullit shqiptar. Serbia e fitoi luftėn nė Bosnjė, me ndihmėn e Rusisė dhe tė disa aleatėve tė saj evropianė. Bosnjėn e ndau nė tri pjesė dhe atje e fitoi njė “Republikė Serbe” tė cilėn para luftės nuk e kishte. Serbia, sipas pėrpjekjeve tė ethshme qė po bėnė, ka rrezik serioz pėr ne shqiptarėt qė pjesėrisht luftėn do ta fitojė edhe nė Kosovė. Dėshmi e hidhur lidhur me kėtė padyshim ėshtė “zgjidhja e problemit tė Kosovės”, sipas Paketės sė Ahtisarit. Nuk po ndalemi shumė nė dėmin e pallogaritshėm qė do t“i kushtojė popullit shqiptar ky plan i zi; por vetėm do tė theksojmė se: kjo Paketė pa dorashka iu hapė rrugė serbėve qė ta ndajnė Kosovėn, nėn maskėn e decentralizimit, apo mė saktė ta ndajnė sipas orekseve fashiste thjesht sipas tekeve tė tyre politike, pra nė enklava serbe. Ndarja e Kosovės ėshtė fitore e pjesėrishme pėr Serbinė. Pavarėsisht retorikės zhurmuese optimiste tė “politikanėve largpamės” tė Kosovės, se: “ nuk do tė ketė ndarje tė Kosovės”, realiteti po shihet ndryshe.

Pra, nė kėtė situatė, pajtimi me Serbinė, ėshtė hiq mė pak si njė ėndėrr, ndonėse pėr dikė mund tė jetė e kėndshme, realiteti nuk i qėndron besnik pra, ėshtė tepėr i hidhur.

Ne, sipas traditave tė popullit tonė e kemi fort mirė tė njohur se kur dikush donė tė pajtohet me tjetrin njėri nga ata pra, vrasėsi (fajtori) duhet doemos t“i kėrkojė pajtim viktimės, (tė pafajshmit), e jo anasjelltas, siē po pretendon i nderuari ynė, “pleqnari modernist” alla demokrat, Ibrahim Kelmendi.

Nėse, ne shqiptarėt kėrkojmė pajtim me Serbinė, ashtu padashur po biem pre e pranimit tė fajtorėve pėr tė gjitha ato konflikte dhe luftėra qė i patėm me serbėt.
Ne, duke kėrkuar pajtim me serbėt, do tė kapitullojmė para bashkėsisė ndėrkombėtare pėr faktin se ata me tė drejtė do tė mendojnė: ja shqiptarėt paskan qenė ata qė deri sot e paskan trazuar Ballkanin, krejt paarsyeshėm.

Pėr mė keq ata do tė mendojnė: shqiptarėt tani po kėrkojnė pajtim pas humbjes sė tri luftėrave, atyre tani u paska hequr dehja e “pushtimeve tė trojeve serbe” etj, etj. Ata, do tė mendojnė se: sikur, ne atyre u paskemi rėnė nė qafė, kurse ata qenkan detyruar tė vetėmbrohen...

Prandaj, zotėri i nderuar, logjika e pajtimit edhe nga kėto aspekte morale dhe politike dhe strategjike nuk shkon!

Nėse, sot liderėt politikė tė Shqipėrisė Natyrore, verbėrisht pa hezitim po e pranojnė Paketėn famėkeqe tė Ahtisarit, kjo nuk do tė thotė qė kjo tė kalojė aq lehtė aprovimin dhe zbatimin e saj nė trojet tona. Nė Shqipėrinė Natyrore, sot ka njė opozitė jo tė pa ndikim nė popull, por ajo qėllimisht ėshtė injoruar dhe po injorohet nga qarqet e huaja ndėrkombėtare dhe nga pushtetarėt servilė tė tyre nė Tiranė, Prishtinė, Shkup dhe gjetiu... Por, mos tė harrojmė se kjo fatkeqėsi jo rrallė na ka ngjarė gjatė historisė sonė tė re, nė fillim injorimi e pastaj ka ngjarė e kundėrta pėrqafimi i vizioneve tė opozitarėve atdhetarė, por, tė mos harrojmė se kjo mbase na ka kushtuar shumė gjatė historisė sepse kemi humbė shumė kohė, pėr realizimin e fitoreve tona!

Ne, ju themi hapur se sot ka vetėm njė mundėsi pajtimi real me pushtuesit dhe kolonizatorėt serbo-sllavo-maqedonas (pa i harruar as ata malazezė e grekė): nėse kėto shtete koloniale terroriste do tė na i rikthenin tė gjitha trojet shqiptare qė nga Pazari i Ri dhe Molla e Kuqe deri nė Veles e Manastir e qė nga Plava e Gucia deri nė Ēamėri, do tė njihnin tė drejtat e popullsisė shqiptare tė dėbuar prej vatrave tė tyre tė rikthehet nė trojet tė kolonizuara dhe do tė njihnin si tė ligjshėm, ribashkimin kombėtar shqiptar. Pėr mė tepėr pozitiv do tė ishte fakti nėse ata do tė bėnin kėrkim-faljen dhe dėmshpėrblimin nė mėnyrė proporcionale pėr popullin shqiptar pėr shfrytėzimin 100 vjeēar tė padrejtė tė trojeve shqiptare dhe pėr tė gjithė krimet dhe gjenocidin e ushtruar ndaj popullit tė pafajshėm shqiptar.

Ndryshe, "pajtimin" nė stilin tė bashkim – vėllazėrimit tė urryer titist dhe tė kallajisjes sė tij, pra vazhduesit tė tij nė veshje "multietnike" tė Evropės Plake, ne nuk e pranojmė. Nuk e pranojmė DOT, sepse ashtu shkelim mbi gjakun e qindra e mijėrave fėmijėve, tė rinjve e tė rejave burrave, e grave qė u vranė nga ana e makinerisė tė shtetit serb. Ne nuk mund tė shkelim ashtu mbi gjakun e dėshmorėve tė kombit qė me siguri do ta mallkonin dėshmorėt qė ranė nė shekuj; njė "pajtim" tė tillė qė do tė nėnkuptonte lėshim nga rruga kombėtare pėr ēlirim dhe ribashkim kombėtar dhe njėkohėsisht qė barazojnė ēlirimtarėt me pushuesit qė padrejtėsisht na akuzon neve se kemi tė njėjtėn urrejtje psikopatologjike me mitologjinė politike fashist-ekspansioniste tė shtetit serb, qė lejon ndikime tė pista nė trajtimin e popullit shqiptar nga ana serbe.

Kjo nismė juaja nuk ėshtė aspak e hedhur pa qėllime tė caktuara... Ajo synon t“i hedhė hi dhe mjegull popullit, nė parapėrgatitje tė terrenit pėr pranimin e planit Ahtisari. E themi kėtė, sepse, kur e analizuam letrėn e dėrguar nė drejtim tė mesazhit pėrmes postės elektronike, dėrguar njėrit tė prej nėnshkruesve tė kėtij reagimi (M.A.) nė tė cilėn po e paskeni ftuar pėr "realizėm", duke ia drejtuar pyetjen tė mėposhtme: "Pėrpiqeni 'tė diskreditoni' propozimin e Ahtisarit pėr “pavarėsi tė mbikėqyrur”. Dhėntė Zoti dhe u realizoftė kjo “pavarėsi e mbikėqyrur”. Meqė Ti Mona, je shtetase rumune, e lindur dhe e rritur atje, mendon se Rumania, duke u anėtarėsuar nė BE, nuk ėshtė detyruar tė pėrkufizoi pavarėsinė e vetė shtetėrore, siē ėshtė e detyruar Gjermania, Franca, dhe shtetet tjera anėtare?".

Bėrja publike e kėsaj letre ėshtė masė parandaluese ndaj ideve tė tilla "naive" dhe qė dėshmojnė mosnjohuri trashanike tė proceseve politike brenda Kosovės dhe tė atyre nė nivelin institucional evropian.

E para, ju po pranoni planin Ahtisari . Kjo do tė thotė se dhe pranoni planin e tij pėr "pavarėsi" me kokėn nėn Serbi, kėmbėt nė Bruksel me duar e kėmbė tė lidhura, po pranoni gjėra mė robėruese se sa Kushtetutėn e vitit 1974. Ēka do tė thoshin shokėt juaj qė u vranė UDB-ja serbe, nėse do tė dinė se paskeni ndryshuar tėrėsisht, duke pranuar lojėrat e pista tė pushtuesve dhe pėrkrahėsve tė tyre ndėrkombėtare?!

E dyta, ne duhet t“ju pėrkujtojmė; ju qė jetoni nė Gjermani e dini fort mirė se kur Gjermania e rreh tryezėn me grusht nė organet e BE-sė, duke ditur si tė negociojė dhe si tė formulojė interesin e saj kombėtar nė raport me politikat tė ndryshme komunitare, zėri i saj dėgjohet, merret parasysh. Sa i pėrket Rumanisė apo cilitdo shtet tjetėr brenda BE-sė, kjo do tė varet nga mėnyra si do tė dijė tė gjejė vend nė kontekstin e institucioneve ndėrkombėtare.

Njė gjė ėshtė e sigurt, dhe kjo po thuhet hapur jo rrallė se: ka dallime midis anėtarėve tė BE-sė dhe tė kolonizuarve nga BE-ja. Ka dallime midis anėtarėve qė (edhe pse kufizohen disa pjesė tė sovranitetit tė tyre) duke hyrė nė kėtė institucion ndėrkombėtar, por e bėjnė kjo sipas dėshirės sė vet dhe atyre qė u imponohen me forcė njė sundim tė ri tė huaj qė synon tė bllokojė dhe tė shuajė rrugėn e drejtė tė ēlirimit dhe ribashkimit kombėtar, qė nėnkupton edhe krijimin e shteteve etnike nė Ballkan, projekt ndaj tė cilit BE-ja, pra Evropa Plakė nė veshje "moderniste" po vazhdon taktikėn e sabotimit, shantazhit dhe luftės sė hapur politiko-psikologjike, nė kundėrshtim edhe me vlerat dhe parimet tė njė hapėsire tė pėrbashkėt evropiane. Ju rekomandojmė (juve dhe nxitėsve tė tuaj) tė lexoni libra qė merren me problemet e institucioneve komunitare, nė veēanti lidhur me Kėshillin e BE-sė dhe atje do tė shihni se shtetet anėtare po ndjekin interesin e tyre kombėtar nė formimin e politikave nėpėrmjet negociatave ku nuk vazhdojnė vetėm taktikėn e humbėsit siē po bėjnė politikanėt kolaboracionistė nga tė gjitha trojet shqiptare qė po bien nėn ndikimin e qarqeve sllavo-greke.

Mė shumė na ka habitur deklarata juaj tė datės sė 18 majit 2004 nė gazetėn "Koha Ditore", nė tė cilėn deklaroni se: "Bashkimi kombėtar do tė bėhet me hyrjen e BE dhe NATO-s" po thellon "ėndrrat pelash" intriguese qė dalin nė kundėrshtim tė ribashkimit kombėtar.

1. Kosova nuk mund tė integrohet nė BE dhe NATO sepse nuk ėshtė subjekt tė pavarur, aq mė pak nėpėrmjet zbatimit tė planit Ahtisaari. Asaj nuk i nevojitet pavarėsia formale, territoriale, por pavarėsia kombėtare, qė krijohet nėpėrmjet respektimit tė drejtės sė vetėvendosjes sė kombit shqiptar, kudo ku gjendet.

2. Slogani "bashkim kombėtar pėrmes integrimit" ėshtė njė aksion dezinformativ tė qarqeve agjenturore sllavo-greke dhe evropiane qė kanė njė diplomaci thinjake qė dinė t“i hedhin njėmijė e njė fije sherresh, pra tė hedhin kurthe tė tilla, nė drejtim tė neutralizimit tė luftės politike e ushtarake anti-koloniale pėr zgjidhjen globale e ēėshtjes shqiptare.

Shtrirja e fijeve tė "integrimit", pa ribashkimin kombėtar, ka dy qėllime:
qė shqiptarėt tė "integrohen" nė njė "Federatė Ballkanike", nė udhėheqjen hegjemoniste serbo-greke dhe qė ata tė asimilohet ngadalė, por sigurt nė trojet e veta nė kolonizim tė drejtpėrdrejtė sllav. Parimi i vetėm dhe i palėkundshėm ėshtė se integrimi tė bėhet pas ribashkimit, jo para tij, pėr tė shpėtuar substancėn kombėtare shqiptare, pėr tė realizuar ēlirimin gjithėpėrfshirės kombėtar, njėsimin me shtetin amė Shqipėrinė dhe jo me njerkat vrasėse Serbi , Maqedoni , Mal i Zi dhe Greqi.

Mjerisht, qėndrimet tuaja po tregojnė sinjale tepėr tė errėta, sepse nga njė veprimtar tė madh tė ēėshtjes kombėtare, tani jeni bėrė njė disfatist i mashtruar, prandaj e keni ngritur flamurin e bardhė tė kapitullimit dhe tė konformizmit. Ju kėshillojmė tė mendoni mirė para se tė merrni qėndrime tė tilla politike nė dėm tė ēėshtjes sonė kombėtare, sepse kėto e dėmtojnė rėndė ardhmėrinė tonė kombėtare dhe personalitetin tėnd si atdhetar.

Danimarkė, Suedi, Rumani, 19 Maj 2007


Presientit Bush, Letėr e Hapur:

KJO BOTĖ INTERESASH, KUR DO TĖ BĖHET TAMAM NJĖ BOTĖ TĖ DREJTASH DHE VLERASH NJERĖZORE?!

Zemra mė thotė se do tė hyjmė nė njė epokė tė tillė. Tė uroj dhe mirėseardhjen nė Tiranė. Ja, nga kjo vizitė prestigjioze mora shkas pėr tė hedhur nė letėr disa mendime.

Ėshtė vizitė e parė e kėtij rangu nė historinė e shqiptarėve kjo ardhja jote nė Tiranė mė 10 qershor 2007, i nderuar President, po a do tė bėhet vėrtetė historike dhe tė hyjė nė historinė tonė me tėrė madhėshtinė qė i takon?! Kjo ėshtė ēėshtja! U prononcua edhe Kuvendi i Shqipėrisė me njė deklaratė paraprake, ku vizitėn e cilėsoi tekstualisht "historike". Po me ē'motivim e bindje e bėri Kuvendi ynė kėtė Deklaratė? Pėr tė arritur nė kėto vlerėsime e konsiderata maksimale e madhore (ashtu siē e do lėndėn vetė historia), duhen ditur e njohur pėrmbajtja, agjenda dhe piketa zgjidhjesh tė nyjave gordiane, qė kjo vizitė tė marrė vėrtetė kėto dimensione. Askush nuk i ka tė dhėnat e premisat e duhura pėr tė bėrė parashikime e prognoza pėr ēdo tė ndodhė. Historia nuk paras